ΕΠΑ.Λ. Vs Γενικό Λύκειο

Ποιο θεωρείτε καλύτερο;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 98)
  • Γενικό Λύκειο

  • ΕΠΑΛ

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
-Για μισό λεπτό ρε παιδιά τι λέτε;Δεν μπαίνουν σε Α.Ε.Ι. από ΕΠΑ.Λ.;;;Δηλαδή δεν δίνουν πλέον Πανελλήνιες τα παιδιά από ΕΠΑ.Λ.;!Δεν υπάρχουν πλέον οι ομάδες "Α" και "Β" τι έγινε καταργήθηκαν;Τόσα επεισόδια έχασα;:eek:

Δεν γνωρίζει κανείς;;;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
Δεν γνωρίζει κανείς;;;:hmm:

υπαρχουν.απο την ομαδα Α μπαινεις μονο σε τει.απο τη β και σε αει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Θεωρώ λάθος της πολιτείας να μην μπορεί ένας μαθητής του ΕΠΑΛ να εισαχθεί σε ΑΕΙ της ειδικότητας του.
Το γενικό είναι "αναγκαίο κακό" αν θες να πας σε ΑΕΙ.

Τότε τα παιδιά γράφουν ανακρίβειες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
Τότε τα παιδιά γράφουν ανακρίβειες...

ναι.παω επαλ και το ψαξα παρα πολυ καλα το θεμα πριν παω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Εγώ χωρίς να έχω πλήρη άποψη για τα ΕΠΑΛ, ξέρω-ακούω από καθηγητές μου να καλλιεργούν την νοοτροπία ότι ο καλός μαθητής είναι για ΓΕΛ και μόνο οι μαθητές που "δεν τα παίρνουν τα γράμματα" είναι για ΕΠΑΛ.. :hmm:
Φυσικά και δεν συμφωνώ και σίγουρα αυτές οι πλύσεις εγκεφάλου από καθηγητές γενικών λυκείων μόνο καλό δεν κάνουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Εγώ χωρίς να έχω πλήρη άποψη για τα ΕΠΑΛ, ξέρω-ακούω από καθηγητές μου να καλλιεργούν την νοοτροπία ότι ο καλός μαθητής είναι για ΓΕΛ και μόνο οι μαθητές που "δεν τα παίρνουν τα γράμματα" είναι για ΕΠΑΛ.. :hmm:
Φυσικά και δεν συμφωνώ και σίγουρα αυτές οι πλύσεις εγκεφάλου από καθηγητές γενικών λυκείων μόνο καλό δεν κάνουν..

Απ'τη μια φταίνε αυτοί που ενώ δεν έχουν καμία επαφή με την αγορά εργασίας,τα Α.Ε.Ι. και τις εξελίξεις γενικότερα έχουν το θράσος να "συμβουλεύουν" και να δίνουν κατευθύνσεις στους μαθητές τους...
Αφετέρου φταίνε και οι γονείς που κάθονται και τους ακούνε αντί να ψαχτούν καλύτερα...
Θυμάμαι τον πατέρα μου με πόση προσοχή άκουγε καθηγητή του φροντιστηρίου μου να τον συμβουλεύει να μην πάω Σέρρες στο Τ.Ε.Ι. γιατί...έχει βάση 10 χιλιάδες μόρια!:rolleyes:Για γέλια και για κλάματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σεβαστή-Μαρία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεβαστή-Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Εγώ θα συμφωνήσω με κάποιον που είπε ότι το κακό στο ΕΠΑΛ είναι ότι πάνε και οι τεμπέληδες.
Γενικά είναι πολύ άδικο για τα παιδιά που προσπαθούν είτε είναι στο ενιαίο είτε στο ΕΠΑΛ να υπάρχουν 5-10 βαρεμένοι που τους ενοχλούν .
Απλά στο ενιαίο έχει λιγότερους τέτοιους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DOINA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η DOINA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Ειμαι τελευταια χρονια στο ΕΠΑ.Λ κ ειμαι πολυ ικανοποιημενη !! Εχω διαλεξει οικονομιας και διοικησης και τα μαθηματα που κανουμε οπως π.χ λογιστικη , αοδε,αοθ μ'αρεσουν πολυ ! στην αρχη ηταν να παω γενικο λυκειο γιατι ημουν απο τ γυμνασιο καλη μαθητρια αλλα για διαφορους λογους αποφασισα να παω στο επαλ και δεν το μετανιωσα ποτε!! Ναι μεν υπαρχουν μερικα παιδια που ειναι αστα να πανε..αλλα αμα εχεις ενα στοχο στην ζωη σου δεν κοιτας τους αλλους καθολου...Οι καθηγητες πιστεψτε με ειναι πολυ πιο φιλικοι και καλοι απο τ γενικο γιατι δεν υπαρχουν τοσες διακρισεις και ειναι πιο κοντα στο μαθητη.. εγω που ημουν στο γυμνασιο ( γενικο) σπανια ειχαμε τετοιους καθηγητες !! Κα δεν υπαρχει τοσο συχνα αυτο το φαινομενο του "γλυψιματος" κ του "γιατι βαλατε στο παιδι μου 19 ενω στον αλλον 20" ειναι πιο αληθινοι ολοι τους και ειλικρινα το λεω κ στα 3 χρονια που ημουν στο επαλ γνωρισα μονο καλους καθηγητες...γιατι απο παιδια ενταξει ειναι ενα αλλο θεμα.. τελος , οσοι τελειωνουν το επαλ εχουν την δυνατοτητα να μπουν στην τριτοβαθμια εκπαιδευση οπως και αυτοι τ γενικου ..γι'αυτο δεν μπορω να καταλαβω ποια η διαφορα.. μην σας πω οτι εμεις ειμαστε καλυτερα γιατι μαθαινουμε νωριτερα πραγματα που εχουν αμεση σχεση με αυτο που θελουμε να ασχοληθουμε οπως λογιστικα,πραγματα που εχουν να κανουν με την νοσηλευτικη,μαιευτικη,πληροφορικη,δομικων εργων κλπ !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dennispouka

Νεοφερμένος

Ο dennispouka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Το γενικό είναι "αναγκαίο κακό" αν θες να πας σε ΑΕΙ. Το ΕΠΑΛ είναι συνήθως μια χαρά και από μόνο του...από γνωστούς μου, όσοι είναι από "μπας κλας" σχολές (ΕΠΑΛ, ΟΑΕΔ, ΙΕΚ, κλπ) βγάζουν καλύτερα λεφτά από πτυχιούχους ΑΕΙ/ΤΕΙ. Και βέβαια δεν "έχασαν" 4+ χρόνια σε θρανία, αλλά άρχισαν να έχουν εισόδημα στο εντικείμενό τους πολύ πιό γρήγορα. (για ηλικίες 25-40) Αν έκανα επιλογή σήμερα, θα διάλεγα ΕΠΑΛ σε κάτι με καλή απορρόφηση.

Δεν είναι μόνο μέτρο τα χρήματα. Ίσως για έναν φοιτητή μέτριο και μέλλοντα εργαζόμενο μέτριο θα ήταν γύρω από τα χρήματα καλύτερη επιλογή το ΕΠΑΛ. Δεν προσφέρει όμως καλλιέργεια πνευματική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Λοιπον, επειδη ειδα πως μαζευτηκε πολλη τροφη για σκεψη, και επειδη ο μαρτης απο τη σαρακοστη δεν λειπει,θα απαντησω οπου μπορω.

Καταρχας να συμφωνησουμε σε μερικα πραγματακια, επειδη η παραπληροφορηση ειναι καλο να μη γεννιεται, αλλαεξισου σημαντικο ειναι να μην διαδίδεται.

Ας τα παρουμε απο την αρχη:
Η εισαγωγη στην τριτοβαθμια στα ΕΠΑΛ στην ομαδα α γινεται μονο σε τμημα συναφη του τομεα του οποιου παρακολουθουσες σε β και γ ταξη λυκειου.
Συνηθως β ομαδα πηγαινουν τα παιδια που θελουν να μπουν σε καποιο Πανεπιστημιο(και υπαρχει και η περιπτωση των παιδιων που βρεθηκαν εκει λογω οτι ηθελαν να μπουν σε τει εκτος ειδικοτητας τους)

ΤΕΕ δεν υπαρχει πια, λεγεται ΕΠΑΛ
Αυτα που λετε ΑΕΙ ονομαζονται ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ
ουτε ενιαια υπαρχουν πια λεγονται ΓΕΝΙΚΑ


Συμφωνω με αυτο που λεει ο Φοκος, αλλα εχει επικρατησει, οπως σε καθε τομεα στην Ελλαδα, ετσι και δω επικρατει αυτη η βλακωδης αποψη που δινει στα παιδια μια αισθηση ανωτερωτητας και ως μικροι λεοναρντο περιφρονουν τους υπολοιπους

Σίγουρα οι πιο πολύ θεωρούν το Ενιαίο πιο καλό (έτσι πίστευα και εγώ οταν ήμουν μικρούλης).



Το γενικό είναι "αναγκαίο κακό" αν θες να πας σε ΑΕΙ.
οχι δεν ειναι! υπαρχει η β ομαδα! (και προφανως εννοεις πανεπιστημιο)
Αυτό ισχύει και στη Λαμία..! ;)
δυστυχως παντου συμβαινει...
(Να σε ρωτησω, στην λαμια το ΣΕΚ του σχολειου που βρισκεται;
στην καποδιστριου μεσα στο σχολειο ή καπου αλλού;)

Έλα όμως που λόγω χαμηλής βάσης έχει μαζευτεί ο κάθε τεμπέλης κι ο κάθε βαριεστημένος!Κι έτσι κατά κανόνα γίνεται "κακό" μάθημα,όπως λέμε...
οι περισσοτεροι απο αυτους, πιστευω πως σιγα-σιγα θα φυγουν οι πιο πολλοι....

Δεν πειράζει φίλε και μπράβο σου,θέλει κάκαλα τέτοια απόφαση...εμένα τότε οι δικοί μου ούτε να τ'ακούσουν για το Εσπερινό!;)
εμενα να δεις οι δικοι μου,:D ομως μετα που ειδαν πως η επιλογη μου με δικαιωσε, δεν βγαλαν τσιμουδια....

...καθηγητές μου να καλλιεργούν την νοοτροπία ότι ο καλός μαθητής είναι για ΓΕΛ και μόνο οι μαθητές που "δεν τα παίρνουν τα γράμματα" είναι για ΕΠΑΛ..... :
ΣΤΑ ΤΡΕΝΑ!!!!

καθηγητή του φροντιστηρίου μου να τον συμβουλεύει να μην πάω Σέρρες στο Τ.Ε.Ι. γιατί...έχει βάση 10 χιλιάδες μόρια!:rolleyes:Για γέλια και για κλάματα...
για τα τρενα και αυτος...

Εγώ θα συμφωνήσω με κάποιον που είπε ότι το κακό στο ΕΠΑΛ είναι ότι πάνε και οι τεμπέληδες.
Γενικά είναι πολύ άδικο για τα παιδιά που προσπαθούν είτε είναι στο ενιαίο είτε στο ΕΠΑΛ να υπάρχουν 5-10 βαρεμένοι που τους ενοχλούν .
Απλά στο ενιαίο έχει λιγότερους τέτοιους.
μην ορκιζεσαι κιολας... εχω κανει μαθητης και στα δυο σχολεια, δεν παρατηρησα τραγικες διαφορές...

Απο τις λιγες δημοσιευσεις στο θεμα που εχουν να πουν κατι....
| | | | | | | | | | | | | | | | |
V V V V V V V V V V V V V V V V
Ειμαι τελευταια χρονια στο ΕΠΑ.Λ κ ειμαι πολυ ικανοποιημενη !! Εχω διαλεξει οικονομιας και διοικησης και τα μαθηματα που κανουμε οπως π.χ λογιστικη , αοδε,αοθ μ'αρεσουν πολυ ! στην αρχη ηταν να παω γενικο λυκειο γιατι ημουν απο τ γυμνασιο καλη μαθητρια αλλα για διαφορους λογους αποφασισα να παω στο επαλ και δεν το μετανιωσα ποτε!! Ναι μεν υπαρχουν μερικα παιδια που ειναι αστα να πανε..αλλα αμα εχεις ενα στοχο στην ζωη σου δεν κοιτας τους αλλους καθολου...Οι καθηγητες πιστεψτε με ειναι πολυ πιο φιλικοι και καλοι απο τ γενικο γιατι δεν υπαρχουν τοσες διακρισεις και ειναι πιο κοντα στο μαθητη.. εγω που ημουν στο γυμνασιο ( γενικο) σπανια ειχαμε τετοιους καθηγητες !! Κα δεν υπαρχει τοσο συχνα αυτο το φαινομενο του "γλυψιματος" κ του "γιατι βαλατε στο παιδι μου 19 ενω στον αλλον 20" ειναι πιο αληθινοι ολοι τους και ειλικρινα το λεω κ στα 3 χρονια που ημουν στο επαλ γνωρισα μονο καλους καθηγητες...γιατι απο παιδια ενταξει ειναι ενα αλλο θεμα.. τελος , οσοι τελειωνουν το επαλ εχουν την δυνατοτητα να μπουν στην τριτοβαθμια εκπαιδευση οπως και αυτοι τ γενικου ..γι'αυτο δεν μπορω να καταλαβω ποια η διαφορα.. μην σας πω οτι εμεις ειμαστε καλυτερα γιατι μαθαινουμε νωριτερα πραγματα που εχουν αμεση σχεση με αυτο που θελουμε να ασχοληθουμε οπως λογιστικα,πραγματα που εχουν να κανουν με την νοσηλευτικη,μαιευτικη,πληροφορικη,δομικων εργων κλπ !

Δεν προσφέρει όμως καλλιέργεια πνευματική.
πες μας οτι προσφερει πνευματικη καλλιεργεια το λυκειο σα σχολειο κιολας....
αλλα μαλλον δεν εχεις δει τις δραστηριοτητες με τις οποιες καταπιανονται οι μαθητες με το που τελειωνουν τα μαθηματα σε πολλα ΕΠΑΛ της χωρας.... για αυτο το λες
ενδεικτικα θα σου πω τις ομαδες μαθητων που ειχαν δημιουργηθει στο δικο μου ΕΠΑΛ....

Ομαδα φωτογραφιας
ραδιοφωνικος σταθμος
Ομαδα θεατρου
Ομαδα πεζοποριας
Ομαδα θεατρικου σεναριου
μουσικο συγκροτημα
Ομαδα blog
Ομαδα εφημεριδας

αν θεωρεις ακομα οτι ολα αυτα δεν ειναι αρκετα για την πνευματικη καλλιεργεια, εγω παω πασο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dennispouka

Νεοφερμένος

Ο dennispouka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Εκ της φύσεως των μαθημάτων στο ΓΕΛ υπάρχει προσφορότερο περιβάλλον μάθησης. Αν και θεωρώ ότι πολύς κόσμος των ΓΕΛ θα έπρεπε να πάει σε ΕΠΑΛ και ότι δεν πηγαίνει λόγω φαύλων κοινωνικών αντιλήψεων, σίγουρα η επαφή με την επιστήμη έστω και σε θεωρητικότερη μορφή είναι πιο αξιόλογη. Προς την πνευματική καλλιέργεια εξαρτάται και πώς καθένας θα αξιοποιήσει τα παρεχόμενα από το σχολείο. Οι παρά πάνω ομάδες είναι δείγματα αξιέπαινα και συμβάλλουν στην πνευματική ολοκλήρωση αλλά δεν αρκούν διότι δεν διδάσκουν τον τρόπο του σκέπτεσθαι, πράγμα το οποίο παιδείαν απαιτεί, δηλαδή παίδεμμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Δεν είναι μόνο μέτρο τα χρήματα. Ίσως για έναν φοιτητή μέτριο και μέλλοντα εργαζόμενο μέτριο θα ήταν γύρω από τα χρήματα καλύτερη επιλογή το ΕΠΑΛ. Δεν προσφέρει όμως καλλιέργεια πνευματική.

:hehe::hehe::hehe:
Είσαι χορατατζής τελικά!

οι περισσοτεροι απο αυτους, πιστευω πως σιγα-σιγα θα φυγουν οι πιο πολλοι....

Μπααα,100 φορές να τους κόψουν πάλι εδώ θα είναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.John

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Εγώ που τελειώσα το ΕΠΑΛ είμαι πολύ ευχαριστημένος,διότι εκεί ασχολήθηκα με το επάγγελμά μου (πήρα στοιχειώδης γνώσεις)και τώρα τα βλέπω μπροστά μου στο ΤΕΙ. (Οσο είμαι στο Α εξάμηνο ακόμα μετά εννοείτε θα αλλάξουν τα πράγματα :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Δεν είναι μόνο μέτρο τα χρήματα. Ίσως για έναν φοιτητή μέτριο και μέλλοντα εργαζόμενο μέτριο θα ήταν γύρω από τα χρήματα καλύτερη επιλογή το ΕΠΑΛ. Δεν προσφέρει όμως καλλιέργεια πνευματική.
Ενώ προσφέρει το ΑΕΙ? :D:D:D Κρατάτε με!
Οσο για τους μαθητές ΕΠΑΛ που μπαίνουν σε ΑΕΙ, πρέπει να έχει γίνει πολύ πρόσφατα αυτό. Εγώ έγραψα πριν σύμφωνα με ότι ήξερα από την εποχή μου (πρόσεχα και πολύ να μην τα πω "τεχνικά"). Από ότι βλέπω όμως, αλλάζουν νόμους και όνομα στα πάντα...συνέχεια. Πριν λίγες μέρες ρώτησα κάτι για το ΔΙΚΑΤΣΑ και με κοίταζαν λες και είμαι από άλλο πλανήτη. Αφού καταλάβατε ρε, γιατί δεν απαντάτε?
Α μα πιά, συγχίστηκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Τα ΕΠΑ.Λ. από την αρχή ιδρύθηκαν με σκοπό να προσφέρουν πρόσβαση στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση...άσχετα που το "δικαίωμα αυτό" κατοχυρώθηκε αρκετό καιρό αργότερα και κάποιοι,λόγω ολιγωρίας μερικών εξυπνάκηδων,"έχασαν το τρένο"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Πριν λίγες μέρες ρώτησα κάτι για το ΔΙΚΑΤΣΑ και με κοίταζαν λες και είμαι από άλλο πλανήτη. Αφού καταλάβατε ρε, γιατί δεν απαντάτε?
Α μα πιά, συγχίστηκα.
λεγεται ΔΟΑΤΑΠ νομιζω (παρεπιπτωντος μονο εμενα μου θυμιζε το παλιο ονομα μπεκατσα?)

Τα ΕΠΑ.Λ. από την αρχή ιδρύθηκαν με σκοπό να προσφέρουν πρόσβαση στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση...άσχετα που το "δικαίωμα αυτό" κατοχυρώθηκε αρκετό καιρό αργότερα και κάποιοι,λόγω ολιγωρίας μερικών εξυπνάκηδων,"έχασαν το τρένο"...

νομιζω και επι ΤΕ.Λ μπορουσες να μπεις σε πανεπιστημια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dennispouka

Νεοφερμένος

Ο dennispouka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ενώ προσφέρει το ΑΕΙ? :D:D:D Κρατάτε με!
Οσο για τους μαθητές ΕΠΑΛ που μπαίνουν σε ΑΕΙ, πρέπει να έχει γίνει πολύ πρόσφατα αυτό. Εγώ έγραψα πριν σύμφωνα με ότι ήξερα από την εποχή μου (πρόσεχα και πολύ να μην τα πω "τεχνικά"). Από ότι βλέπω όμως, αλλάζουν νόμους και όνομα στα πάντα...συνέχεια. Πριν λίγες μέρες ρώτησα κάτι για το ΔΙΚΑΤΣΑ και με κοίταζαν λες και είμαι από άλλο πλανήτη. Αφού καταλάβατε ρε, γιατί δεν απαντάτε?
Α μα πιά, συγχίστηκα.

Στο τμήμα όπου φοιτώ, προσφέρεται, όπως και σε αρκετά άλλα. Υπάρχουν βέβαια πολλά τμήματα ΑΕΙ πράγματι αχρείαστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
λεγεται ΔΟΑΤΑΠ νομιζω (παρεπιπτωντος μονο εμενα μου θυμιζε το παλιο ονομα μπεκατσα?)
νομιζω και επι ΤΕ.Λ μπορουσες να μπεις σε πανεπιστημια...

Αφού είναι ΔΙΚΑΤΣ'Α όχι ΔΙΚ'ΑΤΣΑ. Που κολλάει η μπεκάτσα? Αλλος τόνος.
Με τα τεχνικά αν μπορούσες να πας, δεν θα μπορούσες παντού. Θέλει πολύ ψάξιμο, αφού τα μαγειρεύουν κάθε χρόνο. Σε λίγο τίποτα δεν θα έχει το ίδιο όνομα και όλοι οι νόμοι και κανονισμοί θα αλλάξουν πάλι. Δεν ξέρουν ούτε αυτοί τι τους γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
δεν εχει σημασια ο τονος....
ξερω παντως πως μπορουσες να πας παιδαγωγικα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
Εκ της φύσεως των μαθημάτων στο ΓΕΛ υπάρχει προσφορότερο περιβάλλον μάθησης. Αν και θεωρώ ότι πολύς κόσμος των ΓΕΛ θα έπρεπε να πάει σε ΕΠΑΛ και ότι δεν πηγαίνει λόγω φαύλων κοινωνικών αντιλήψεων, σίγουρα η επαφή με την επιστήμη έστω και σε θεωρητικότερη μορφή είναι πιο αξιόλογη. Προς την πνευματική καλλιέργεια εξαρτάται και πώς καθένας θα αξιοποιήσει τα παρεχόμενα από το σχολείο. Οι παρά πάνω ομάδες είναι δείγματα αξιέπαινα και συμβάλλουν στην πνευματική ολοκλήρωση αλλά δεν αρκούν διότι δεν διδάσκουν τον τρόπο του σκέπτεσθαι, πράγμα το οποίο παιδείαν απαιτεί, δηλαδή παίδεμμα.

:worry::worry::worry:απο που κι ως που τα μαθηματα του ΓΕΛ εχουν προσφορετερο περιβαλλον μαθησης;σχεδον τα ιδια μαθηματα κανουμε..2ον πολύς κόσμος των ΓΕΛ θα έπρεπε να πάει σε ΕΠΑΛ ;;Πως το κρινεις αυτο;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top