ΕΠΑ.Λ. Vs Γενικό Λύκειο

Ποιο θεωρείτε καλύτερο;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 98)
  • Γενικό Λύκειο

  • ΕΠΑΛ

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

delirium

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασιλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Άμα το θες και το αγαπάς τόσο πολύ (σημ. Είσαι λίγο μικρός ακόμα για να ξέρεις) τότε κάτσε στρώσου και διάβασε ΠΑΡΑ πολυ.
Για τεχνικός δε νομίζω να χρειάζεσαι τόσα πολλά μαθηματικά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
διαβασε πολυ και αν γινεται με τη βοηθεια καποιου καθηγητη για να σου εξηγει τα σημεια που δεν εχεις καταλαβει, προσπαθησε το με τα μαθηματικα στην α' λυκειου και αν δεις οτι δενν πηγαινε σε επαλ. ομως ενιγουει αυτο που θελεις να ασχοληθεις προυποθετει πολυ καλη σχεση με τα μαθηματικα... δηλαδη ο προγραμματισμος απο τη θεωρητικη κατευθυνση ειναι τελειως ακυρος συνδιασμος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Σίγουρα οι πιο πολύ θεωρούν το Ενιαίο πιο καλό (έτσι πίστευα και εγώ οταν ήμουν μικρούλης). Παρόλα αυτά βλέποντας τα μαθήματα άλλαξα τελείως άποψη για το ΕΠΑΛ αφού όχι μόνο εχει πιο χρήσιμα μαθήματα αλλά ανάλογα με την ειδικότητα έχει μαθήματα που θα σου είναι χρήσιμα στην φοιτητική ζωή. Θεωρώ λάθος της πολιτείας να μην μπορεί ένας μαθητής του ΕΠΑΛ να εισαχθεί σε ΑΕΙ της ειδικότητας του. Προσωπικά πιστεύω ότι το ΕΠΑΛ σε προετοιμάζει πιο σωστά από το ενιαίο σε σχολές όπως η Ιατρική και η νοσηλευτική.

Πιστεύω ότι στο ενιαίο είναι πιο δύσκολη η ύλη στα κοινά μαθήματα αλλά η γνώση είναι σάπια και δε θα σου χρησιμέψει σε τίποτα.

Π.Χ. εγώ ΚΑΝΕΝΑ ΜΑΘΗΜΑ ΤΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ και όταν λέω κανένα κανένα

δε με βοήθησε στην επιστήμη που σπουδάζω, αντιθέτως αν είχα πάει σε ΕΠΑΛ πιστεύω ότι θα αντιμετώπιζα πιο εύκολα τα μαθήματα αφού δε θα άρχιζα από το 0 αλλά θα εξειδικευόμουνα ακόμα περισσότερο σε αυτά που εχω μάθει από το λύκειο.

Επίσης το ΕΠΑΛ ως χαρτί επειδή σε εξειδικεύει είναι ανώτερο από το απολυτήριο του ενιαίου (που με αυτό στην ουσία είσαι ανειδίκευτος).

Ποια είναι η γνώμη σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
και μονο που στο ΕΠΑΛ περνεις απολυτηριο λυκειου ΚΑΙ πτυχιο,ειναι πολυ συμαντικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Aν συγκρίνουμε το ΕΝΙΑΙΟ και το ΕΠΑΛ μόνο ως χαρτιά το ΕΠΑΛ είναι καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avalonlll

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Aν συγκρίνουμε το ΕΝΙΑΙΟ και το ΕΠΑΛ μόνο ως χαρτιά το ΕΠΑΛ είναι καλύτερο.

εχω φιλο μου που εχει φοιτησει σε ΕΠΑΛ κατι με υπολογιστες (δε θυμαμαι τι) μου χει πει οτι το πτυχιο ειδικοτητας του ειναι αχρηστο οπου και να παει να ψαξει δουλεια με αυτο το πτυχιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
εχω φιλο μου που εχει φοιτησει σε ΕΠΑΛ κατι με υπολογιστες (δε θυμαμαι τι) μου χει πει οτι το πτυχιο ειδικοτητας του ειναι αχρηστο οπου και να παει να ψαξει δουλεια με αυτο το πτυχιο...
Φυσικό είναι αφού όλη η Ελλάδα σπουδάζει υπολογιστές. Σε γενικές γραμμές το πτυχίο του ΕΠΑΛ δεν έχει καλή ανταπόκριση στην αγορά εργασίας παρόλα όμως εδώ δε το συγκρίνουμε με ΑΕΙ, ΤΕΙ ή ΙΕΚ που εξειδικευουν αλλά με το ενιαίο λύκειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
και μονο που στο ΕΠΑΛ περνεις απολυτηριο λυκειου ΚΑΙ πτυχιο,ειναι πολυ συμαντικο.

Σιγα, εδω τα πτυχια πανεπιστημιων δεν εχουν μεγαλη αξια πια, φαντασου δηλαδη πτυχιο σχολειου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λελα3

Νεοφερμένος

Η Λελα3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπερα!ειμαι 3η γυμνασιου και θελω σιγα σιγα να αποφασισω σε πιο λυκειο θα παω!θελω να περασω σε Αστυνομικες Σχολες, θελω να παω σε ΕΠΑΛ και αυτο εχει τις ειδικοτιτες: γεωπονιας, τροφιμων και περιβαλλοντος, μετα εχει οικονομικων και διοικητικων υπηρεσιων, μετα πληροφορικης και τελος υγειας και προνειας! γινεται εγω απο αυτο το ΕΠΑΛ να περασω σε Αστυνομικες Σχολες;;; αμα μπορεσετε να με βοηθησετε θα σας ημουν ευγνωμον!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
καλησπερα!ειμαι 3η γυμνασιου και θελω σιγα σιγα να αποφασισω σε πιο λυκειο θα παω!θελω να περασω σε Αστυνομικες Σχολες, θελω να παω σε ΕΠΑΛ και αυτο εχει τις ειδικοτιτες: γεωπονιας, τροφιμων και περιβαλλοντος, μετα εχει οικονομικων και διοικητικων υπηρεσιων, μετα πληροφορικης και τελος υγειας και προνειας! γινεται εγω απο αυτο το ΕΠΑΛ να περασω σε Αστυνομικες Σχολες;;; αμα μπορεσετε να με βοηθησετε θα σας ημουν ευγνωμον!:)

βαση του τωρινου συστηματος μπορεις να περασες στρατιωτικες σχολες απο οποιονδηποτε τομεα και αν επιλεξεις.για μενα επελεξε τον τομεα που σου φαινεται πιο ενδιαφερον γιατι σε περιπτωση που δε πιασεις αστυνομια,μπορεις να περασεις αστυνομια να περασεις σ ενα ενδιαφερον τει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Το γενικό είναι "αναγκαίο κακό" αν θες να πας σε ΑΕΙ. Το ΕΠΑΛ είναι συνήθως μια χαρά και από μόνο του...από γνωστούς μου, όσοι είναι από "μπας κλας" σχολές (ΕΠΑΛ, ΟΑΕΔ, ΙΕΚ, κλπ) βγάζουν καλύτερα λεφτά από πτυχιούχους ΑΕΙ/ΤΕΙ. Και βέβαια δεν "έχασαν" 4+ χρόνια σε θρανία, αλλά άρχισαν να έχουν εισόδημα στο εντικείμενό τους πολύ πιό γρήγορα. (για ηλικίες 25-40) Αν έκανα επιλογή σήμερα, θα διάλεγα ΕΠΑΛ σε κάτι με καλή απορρόφηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
το επαλ ειναι καλυτερο αν θελεις να γινεις για παραδειγμα νοσηλευτης.κανεις εργαστηρια και ξερεις περιπου τι σε περιμενει..εγω προσωπικα δε μετανιωσα που πηγα ΕΠΑΛ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SonnY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonnY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Θεωρητικά, και οι 2 κατηγορίες των Λυκείων μοιάζουν υπέροχες, αφού στο Γενικό πάει κάποιος ο οποίος θέλει να μπει σε ΑΕΙ ενώ στο ΕΠΑΛ πανε συνήθως αυτοί που δεν επιθυμούν να συνεχίσουν τις σπουδές τους, αλλά θέλουν να μάθουν κάποια τέχνη.

Αν τα κοιτάξουμε σε βάθος όμως, και τα 2 λύκεια είναι άθλια. Στο Γενικό, το σχολείο τν σφαιρικών γνώσεων, μόνο σφαιρικές γνώσεις δε δεχόμαστε, διότι, παρόλο που υπάρχουν(ή υπήρχαν) τα μαθήματα που μας κάνουν καλύτερους ανθρώπους ( Κοινωνιολογία, Δίκαιο,Θρησκευτικά,Πληροφορική,Οικονομία), το σύστημα είναι τέτοιο που υποχρεώνει τους μαθητές να παραμελούν αυτά τα μαθήματα και επι προσθέτως να τα θεωρούν επιβάρυνση στο πρόγραμμά τους. Συνεπώς στο "Γενικο" δεν εκμεταλλευόμαστε πλήρως τις παροχές του.

Αντίθετα, στο Επαλ τα παιδιά αν και χάνουν πολλά μαθήματα του γενικού λυκείου, κάνουν άλλα τα οποία τους προσφέρουν πολλές γνώσεις πουυ θα τους είναι άμεσα αναγκαίες στην καθημερινή ζωή τους ( βλ αλλαγή λαδιών σε αμάξι, επεξεργασία ηλεκτρικών κυκλωμάτων κτλ). Δυστυχώς όμως, πέρα από τα παιδιά που δεν θέλουν να πάνε σε ΑΕΙ, στα ΕΠΑΛ πάνε και παιδιά τα οποία δεν θέλουν καν να συνεχίσουν το σχολείο, αλλά δεν μπορούν να το σταματήσουν επειδή φοβούνται τη δουλειά. Η δεύτερη κατηγορία των παιδιών *συνήθως* καταστρέφει το ΕΠΑΛ και δεν αφήνει να γίνει μάθημα. Αυτο είναι το αρνητικό των Επαλ, ότι δηλαδή δεν γίνεται το καλύτερο δυνατό μάθημα. ααααααααα. Πέρα από αυτό, τα παιδιά του Επαλ, νομίζω πως , δεν έχουν την δυνατότητα να μπουν σε ΑΕΙ.

Κατα την άποψή μου, το υπουργείο θα έπρεπε να επτρέπει στους απόφοιτους ΕΠΑΛ να μπαίνουν σε ΤΕΙ και Πολυτεχνικές σχολές(σε όσες έχουν προυπηρεσία)
Όσον αφορά το ποιο είναι καλύτερο πιστεύω πως το γενικό είναι ελαφρα καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Είναι δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα και κατά τη γνώμη μου είναι ανόητο να τα συγκρίνουμε ή να λέμε ότι το γενικό είναι καλύτερο από το επαλ ή το αντίστροφο..! Το επαλ είναι η καλύτερη επιλογή για κάποιον που θέλει να περάσει σε ένα ΤΕΙ ή να ασχοληθεί με κάποιες συγκεκριμένες ειδικότητες π.χ. νοσηλευτική,πληροφορική,οικονομίας διοίκησης κλπ. Θα του προσφέρουν παραπάνω γνώσεις για το επάγγελμα που θα θέλει στο μέλλον να ασχοληθεί.Το Γενικό λύκειο είναι καλύτερη επιλογή για κάποιον που θα ήθελε να περάσει σε ΑΕΙ,θα του προσφέρει γενικές περισσότερο γνώσεις και θα σου ανοίξει τη πόρτα σε περισσότερα επαγγέλματα..! Εγώ προσωπικά πάω σε γενικό λύκειο αλλά οι γονείς μου πήγαν σε τεχνικές σχολές και η δίδυμη αδερφή μου είναι σε επαλ..! Και μπορεί εμείς να έχουμε τις κατευθύνσεις αλλά και εκείνοι έχουν τα μαθήματα ειδικότητας που θέλουν το ίδιο σχεδόν διάβασμα..! Γι αυτό μη τους κρίνουμε και λέμε ότι δεν κάνουν τίποτα,ότι δε διαβάζουν και ένα σορό άλλα πράγματα..! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Σίγουρα οι πιο πολύ θεωρούν το Ενιαίο πιο καλό (έτσι πίστευα και εγώ οταν ήμουν μικρούλης). Παρόλα αυτά βλέποντας τα μαθήματα άλλαξα τελείως άποψη για το ΕΠΑΛ αφού όχι μόνο εχει πιο χρήσιμα μαθήματα αλλά ανάλογα με την ειδικότητα έχει μαθήματα που θα σου είναι χρήσιμα στην φοιτητική ζωή. Θεωρώ λάθος της πολιτείας να μην μπορεί ένας μαθητής του ΕΠΑΛ να εισαχθεί σε ΑΕΙ της ειδικότητας του. Προσωπικά πιστεύω ότι το ΕΠΑΛ σε προετοιμάζει πιο σωστά από το ενιαίο σε σχολές όπως η Ιατρική και η νοσηλευτική.

-Δυστυχώς πολλοί από εμάς τότε δεν είχαμε πρόσβαση στο internet από το σπίτι μας όπως τα σημερινά "τυχερά" παιδιά για να έχουμε καλή και άμεση ενημέρωση για ό,τι μας απασχολούσε κι έτσι οι μόνες πηγές πληροφόρησης που είχαμε προέρχονταν από καθηγητές και γονείς,οι οποίοι κατά κανόνα δεν ξέρανε την τύφλα τους και παρ'όλα αυτά είχαν και "άποψη"...
Θυμάμαι ότι προσωπικά ήθελα να την ψάξω για Εσπερινό,όμως όταν έμαθα τι και πως ήταν ήδη αργά καθώς ήμουν ήδη μεσούσης της Β' Γενικού Λυκείου...τα ΕΠΑ.Λ. εγώ που είμαι του '89 δεν τα πρόλαβα (εκείνη τη χρονιά αν δεν κάνω λάθος "δημιουργήθηκαν",το 2005-2006) αλλά και να τα προλάβαινα τότε δεν είχες δικαίωμα να δώσεις Πανελλήνιες για καμία σχολή από εκεί,μετά θεσμοθετήθηκε κι εγώ φυσικά ήθελα να συνεχίσω στην Τριτοβάθμια,οπότε...
-Για μισό λεπτό ρε παιδιά τι λέτε;Δεν μπαίνουν σε Α.Ε.Ι. από ΕΠΑ.Λ.;;;Δηλαδή δεν δίνουν πλέον Πανελλήνιες τα παιδιά από ΕΠΑ.Λ.;!Δεν υπάρχουν πλέον οι ομάδες "Α" και "Β" τι έγινε καταργήθηκαν;Τόσα επεισόδια έχασα;:eek:
Αν έγινε κάτι τέτοιο,όποιος το αποφάσισε θέλει ανάποδο ΚΡΕΜΑΣΜΑ στο Σύνταγμα...

Κατά τ'άλλα,κατά την ταπεινή μου άποψη είναι αστεία η όποια σύγκριση ΓΕ.Λ. με ΕΠΑ.Λ.!
Το πρώτο είναι μια κοροϊδία και μισή,τρως 7 ώρες/ημέρα επί 3 χρόνια των καλύτερών χρόνων της ζωής σου,για να μη μάθεις στο τέλος τίποτα το ουσιαστικό και να πάρεις ένα απολυτήριο που δεν έχει καμία απολύτως αξία στην αγορά εργασίας,δηλαδή είσαι ουσιαστικά και τυπικά ανειδίκευτος...
Στο ΕΠΑ.Λ. και θα μάθεις πράγματα πάνω στον κλάδο με τον οποίο θ'ασχοληθείς στο μέλλον και μαζί με το απολυτήριο θα πάρεις και ΠΤΥΧΙΟ ειδίκευσης με το οποίο μπορείς να βρεις μια ριμάδα δουλειά κάπου!
Εγώ π.χ. που τελείωσα ΓΕ.Λ. για να πάρω Ε.Δ. και δίπλωμα ίδιο με ενός παιδιού που τελείωσε ΕΠΑ.Λ. θερμοϋδραυλικός π.χ. πρέπει να φάω 2 χρόνια σε Ι.Ε.Κ. και να τα σκάσω κανονικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannis95P

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Εγώ αν και ήμουν μαθητής ΓΕ.Λ. θεωρώ οτι όντως είναι σκέτη κοροιδία αφού δν μαθαίνεις τίποτα,παίρνεις μόνο το απολυτήριο και είσαι ουσιαστικά και πρακτικά ανειδίκευτος όπως είπε και ο jack of spades παραπάνω εκτός αν θές να γίνεις πχ δικηγόρος ή κοινωνικός λειτουργός που δεν έχεις αλλη επιλογή.
Στο ΕΠΑΛ απο την άλλη πέρα απο τα γενικά μαθήματα μαθαίνεις και μια τέχνη και μπορείς να βρείς μια δουλειά πιο εύκολα.Το πρόβλημα εκεί είναι ότι όπως λέει παραπάνω ο hliassonny και όπως έχω ακούσει και εγώ επειδή τα περισσότερα παιδιά είναι χαμηλού επιπέδου και δεν ενδιαφέρονται να μάθουν κάτι δεν γίνεται και το καλύτερο μάθημα.
Εγώ ήμουν μέχρι πρόσφατα μαθητής σε ΓΕ.Λ..Επειδή όμως μετάνιωσα που δεν πήγα επαλ και η προθεσμία έληξε τον Οκτώβρη,πριν απο λίγο καιρό επειδη έβλεπα οτι στο Γενικό δεν έκανα τίποτα και αν θες να πας επαλ ακόμα και αν τελειώσεις β τάξη στο γελ την ξανακάνεις στο επαλ,τα παράτησα..Μπορεί να έχασα μια χρονιά αλλά πιστεύω οτι είναι καλύτερα αν πάω σε επαλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
στο ΕΠΑΛ ο ανταγωνισμος απλα ειναι χαμηλοτερος.αν για παραδειγμα στο γελ διαβαζουν οι 20 απο τους 25 μαθητες στο ΕΠΑΛ διαβαζουν οι 5 στους 25.τουλαχιστον ετσι ειναι στην πολη μου.βεβαια οι μαθητες των ΕΠΑΛ που πραγματικα ενδιαφερονται και προσπαθουν συνεχιζουν να ειναι καλοι και τους βοηθανε και οι καθηγητες.

oτι τους βοηθανε δε το λεω με κακια.ισα ισα καλα κανουν.παραδειγμα εγω στο γελ που ημουν μετριος τωρα ειμαι απο τους καλυτερους.αλλα παιζει ρολο και το οτι κανω κατι που μ αρεσει και οχι χαζα μαθηματα που δε θα μου χρισημευσουν πουθενα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
στο ΕΠΑΛ ο ανταγωνισμος απλα ειναι χαμηλοτερος.αν για παραδειγμα στο γελ διαβαζουν οι 20 απο τους 25 μαθητες στο ΕΠΑΛ διαβαζουν οι 5 στους 25.τουλαχιστον ετσι ειναι στην πολη μου.βεβαια οι μαθητες των ΕΠΑΛ που πραγματικα ενδιαφερονται και προσπαθουν συνεχιζουν να ειναι καλοι και τους βοηθανε και οι καθηγητες.

Αυτό ισχύει και στη Λαμία..! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
στο ΕΠΑΛ ο ανταγωνισμος απλα ειναι χαμηλοτερος.αν για παραδειγμα στο γελ διαβαζουν οι 20 απο τους 25 μαθητες στο ΕΠΑΛ διαβαζουν οι 5 στους 25.τουλαχιστον ετσι ειναι στην πολη μου.βεβαια οι μαθητες των ΕΠΑΛ που πραγματικα ενδιαφερονται και προσπαθουν συνεχιζουν να ειναι καλοι και τους βοηθανε και οι καθηγητες.

Να πω και κάτι για τα περί "ανταγωνισμού" και "καλύτερου/χειρότερου μαθήματος"!
Στο Τ.Ε.Ι. που σπουδάζω όλα είναι στην τρίχα...ο εξοπλισμός των εργαστηρίων σύγχρονος,μαθήματα από καταλήψεις δεν χάθηκαν ούτε για μια μέρα,οι καθηγητές ορεξάτοι και συνεργάσιμοι κ.λπ.!Έλα όμως που λόγω χαμηλής βάσης έχει μαζευτεί ο κάθε τεμπέλης κι ο κάθε βαριεστημένος!Κι έτσι κατά κανόνα γίνεται "κακό" μάθημα,όπως λέμε...
Δυστυχώς δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα παιδιά!Λόγω "ειδικού ενδιαφέροντος" αντικειμένου (Μηχανολογία) θα έρθουν πολλοί "τουρίστες",όπως ακριβώς γίνεται και στο ΕΠΑ.Λ. στους θερμοϋδραυλικούς π.χ.!Η γνώση όμως είναι εκεί,οι καθηγητές είναι εκεί και εφόσον το θέλεις,θα μάθεις!Και άσε τους άλλους στη λούφα να μπαίνουν στο facebook εν'ώρα εργαστηρίου,Heskey φοράδα Stallone!
Τι να το κάνω να είμαι στο Γενικό,να είναι όλοι ξεφτέρια (που δεν είναι,αλλά λέμε τώρα) και να διδάσκομαι...Κοινωνιολογία από έναν καθηγητή που'χει να "σπρώξει" από τότε που γεννήθηκε!:rolleyes:

Εγώ ήμουν μέχρι πρόσφατα μαθητής σε ΓΕ.Λ..Επειδή όμως μετάνιωσα που δεν πήγα επαλ και η προθεσμία έληξε τον Οκτώβρη,πριν απο λίγο καιρό επειδη έβλεπα οτι στο Γενικό δεν έκανα τίποτα και αν θες να πας επαλ ακόμα και αν τελειώσεις β τάξη στο γελ την ξανακάνεις στο επαλ,τα παράτησα..Μπορεί να έχασα μια χρονιά αλλά πιστεύω οτι είναι καλύτερα αν πάω σε επαλ.

Δεν πειράζει φίλε και μπράβο σου,θέλει κάκαλα τέτοια απόφαση...εμένα τότε οι δικοί μου ούτε να τ'ακούσουν για το Εσπερινό!;)
3 χρόνια χαμένα...κι 1 ακόμη από μια πρώην (παναθεμά την) σύνολο 4!Τα θέλω πίσω!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalisbarca

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 346 μηνύματα.
Καμία σχέση το ένα με το άλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top