Βελτίωση επιπέδου στην Έκθεση

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Όλα τα βιβλία βοηθάνε.
Ένα όχι εξωσχολικό για την έκθεση είναι ο Πειστικός Λόγος και για τις 3 τάξεις του λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Και τα δελτία ειδήσεων μπορούν να βοηθήσουν να βελτιώσετε το λεξιλόγιό σας και να εμπλουτιστούν οι ιδέες σας, όσοι έχετε προβλημα με την Έκθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Όχι τόσο στο λεξιλόγιο. Ιδέες ναι, λεξιλόγιο τσου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Ναι, αν βλέπεις τις ειδήσεις του Star σίγουρα όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Χαχα.
Όχι, για σοβαρές ειδήσεις μιλάω. Ένα παράδειγμα είναι η πισώπλατη μαχαιριά (δεν το θυμάμαι ακριβώς, soz διαβάζω παράλληλα.)
Πάντως αν δεις αρθρογραφία για τους δημοσιογράφους θα καταλάβεις.
Σίγουρα ο γραπτός τους λόγος είναι καλύτερος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Όταν οι ειδήσεις παρουσιάζονται με επίσημο τρόπο και μάλιστα υπάρχει στο δελτίο και 1 σχολιαστής σοβαρός και δεν γίνονται τα γνωστά ξεκατινιάσματα στα παράθυρα, τότε ναι, μπορεί κάποιος να εμλουτίσει το λεξιλόγιό του. Ή έστω, βοηθά ώστε ο τρόπος που θα γράφει κάποιος μια Έκθεση να είναι πιο επίσημος...
Το ''στηλιτεύω'', ο ANT1 μού το έμαθε στη Β' Λυκείου. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

santwno

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η santwno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Βέβαια, να σας επιστήσω της προσοχή, γιατί είναι πολύ συχνο φαινόμενο να γίνονται πολλά γλωσσικά λάθη στις ειδήσεις.
Το καλύτερο σε αυτές τις περιπτώσεις είναι κανείς να διαβάζει ηλεκτρονικές εφημερίδες (δλδ τις κανονικες σε ηλεκτρονική μορφή), ώστε να κρατάει και ένα αρχείο για όποια χρήση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ένα καλό φόρουμ και καμιά 20αριά άτομα ικανά να πουν δυο λόγια. Η συγκυρία να το πετύχεις αυτό δηλαδή και 2 περίπου χρόνια χαλαρής ενασχόλησης. Συνδύασέ το με το ελάχιστο έμφυτο ταλέντο με τις λέξεις κι έχεις ξεφύγει. Πολύ.

Αυτό για τους πιο ακραίους. Όχι τίποτα, κερδίζεις τις αναμνήσεις και 10 καλές γνωριμίες. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

santwno

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η santwno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Πάντως να σας πω την αμαρτία μου...όταν είχα δώσει πανελλήνιες είχα πάρει τον χαμηλότερο βαθμό σε Έκθεση EVER. (13,κάτι)
Τώρα πώς εγινε αυτό; Μάλλον δεν τους άρεσαν όσα έγραφα...γιατί ήταν ένα θέμα σχετικό με την παιδεία και οι απόψεις μου θα τους φάνηκαν προχωρημένες :)
Και τελικά έγινα γλωσσολόγος (ειρωνία!)
Αυτό που θέλω να πω,δεν είναι μόνο το λεξιλόγιο και η δόμηση του λόγου οι παράγοντες που βελτιώνουν μια έκθεση, αλλά και οι ιδέες που έχουμε. Οι διορθωτές θα δουνε 100 εκθέσεις, και αν διαβάζουν τα ίδια και τα ίδια...βαριούνται. Όταν θα δουν κάτι πιο φρέσκο και διαφορετικό, όχι απαραίτητα επαναστατικό...πιστεύω πως θα τους κρατήσει περισσότερο.
Έτσι μου έχει πει διορθωτής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Πάντως να σας πω την αμαρτία μου...όταν είχα δώσει πανελλήνιες είχα πάρει τον χαμηλότερο βαθμό σε Έκθεση EVER. (13,κάτι)
Τώρα πώς εγινε αυτό; Μάλλον δεν τους άρεσαν όσα έγραφα...γιατί ήταν ένα θέμα σχετικό με την παιδεία και οι απόψεις μου θα τους φάνηκαν προχωρημένες :)
Και τελικά έγινα γλωσσολόγος (ειρωνία!)
Αυτό που θέλω να πω,δεν είναι μόνο το λεξιλόγιο και η δόμηση του λόγου οι παράγοντες που βελτιώνουν μια έκθεση, αλλά και οι ιδέες που έχουμε. Οι διορθωτές θα δουνε 100 εκθέσεις, και αν διαβάζουν τα ίδια και τα ίδια...βαριούνται. Όταν θα δουν κάτι πιο φρέσκο και διαφορετικό, όχι απαραίτητα επαναστατικό...πιστεύω πως θα τους κρατήσει περισσότερο.
Έτσι μου έχει πει διορθωτής

Συμφωνώ!

Και εμένα ο καθηγητής μου, μου έχει πει πως αυτό το τυποποιημένο που μαθαίνουμε στο φροντιστήριο/ιδιαίτερο σε κάνει ναι μεν να είσαι εντός θέματος αλλά είναι ανιαρό και κουραστικό στον διορθωτή, ειδικά όταν έχει περάσει και ένας μεγάλος αριθμός γραπτών από τα χέρια του τα οποία είναι σχεδόν στο ίδιο κλίμα.
Οπότε, μη φοβόμαστε να δοκιμάζουμε. Να ανοίγουμε το μυαλό μας και να σκεφτόμαστε και κάτι παραπάνω. :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εγώ παιδιά δεν έκανα φροντιστήριο στην έκθεση, ούτε ιδιαίτερα ούτε τίποτα...Απλά πήγα και έγραψα έχοντας διαβάσει από δική μου τρέλα και μόνο άπειρα βιβλία παντός είδους και 2-3 εφημερίδες καθημερινά, κάτι που κάνω ακόμα.

Στη χρονιά μου είχε πέσει εκείνη η κοτσάνα για την τηλεργασία...Τι απαίσιο!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εύα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Εγώ παιδιά δεν έκανα φροντιστήριο στην έκθεση, ούτε ιδιαίτερα ούτε τίποτα...Απλά πήγα και έγραψα έχοντας διαβάσει από δική μου τρέλα και μόνο άπειρα βιβλία παντός είδους και 2-3 εφημερίδες καθημερινά, κάτι που κάνω ακόμα.

Στη χρονιά μου είχε πέσει εκείνη η κοτσάνα για την τηλεργασία...Τι απαίσιο!!!!
Πόσο είχες γράψει αν επιτρέπεται??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Έτσι, κι εγώ νομίζω ότι είναι και να το 'χεις λίγο με τις λέξεις για να γράψεις. Μπορεί να 'χεις υλικό στο κεφάλι σου αλλά να μην έχεις το μέσο για να το περάσεις στην κόλλα.

Εκεί βλέπω εγώ και την περιέργεια του μαθήματος βασικά. Απλά ποτέ δεν ξέρεις, simple as that.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris321

Νεοφερμένος

Ο dimitris321 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Εγώ ανακάλυψα ένα άρθρο που με βοήθησε αρκετά για ρίξτε μια ματιά...
https://pesmoupws.gr/2011/10/05/πες-μου-πώς-να-γράψω-μια-καλή-έκθεση/
Ενδιαφέρον.. Πιστεύω πως βοηθάει αρκετά..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
απο τα σχολια που προλαβα να διαβασω, ειδα πως λετε οτι το βιβλιο ''πειστικος λογος'' ειναι καλο. Τι ακριβως περιλαμβανει ; γιατι ειμαστε εδω μικρη περιοχη και στο βιβλιοπωλειο δεν το εχει. Εν τω μεταξυ ειμαι τριτη λυκειου, γραφω καλα στις εκθεσεις, αλλα ορισμενες φορες ξεμενω απο ιδεες. Περιλαμβανει το συγκεκριμενο βοηθημα ιδεες που θα μπορουσαν να με βοηθησουν; οπως και ειδικο λεξιλογιο; σας ευχαριστω εκ των προτερων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manosss95

Νεοφερμένος

Ο manosss95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Θελω να βελτιωθω αρκετα στην εκθεση γιατι εχω πολυ υψηλους στοχους....μπορει καποιος να με βοηθησει σ αυτο?και επισης ποια βοηθηματα βοηθανε να βελτιωθεις στην περιληψη,στη δομη και τον τροπο αναπτυξης της εκθεσης,τη θεωρια,κλπ.....ευχαριστω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Διάβαζε αρκετά άρθρα και δοκίμια για να παίρνεις ιδέες και να βελτιώσεις το λεξιλόγιό σου σχετικά με την έκθεση.
Τώρα για τη θεωρία, όποιο βοήθημα και να πάρεις για Γ λυκείου, θα τη γράφει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheStranger

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
ιδιαίτερα μαθήματα με φιλόλογο? και συμφωνώ με chaOs
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top