Πώς σας φαίνεται η Βιολογία Γενικής Παιδείας;

alexpant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexpant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Βρε παιδιά εννοώ την επίσημη ύλη που έχουμε να διαβάσουμε για τις πανελλαδικές! Κάθε χρόνο βγαίνει διαφορετική από το υπουργείο και έλεγα εφόσον δεν θα γνωρίζουμε μέχρι τέλη Σεπτέμβρη την ύλη που θα πρέπει να διαβάσουμε τι θα κάνουμε στο σχολείο; Αυτή ήταν η ερώτηση μου :P Θα μου πείτε θα κινούμαστε με τα περσινά δεδομένα όπως γίνεται και στα φροντιστήρια αλλά ισχύει κάτι τέτοιο και για το σχολείο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Βρε παιδιά εννοώ την επίσημη ύλη που έχουμε να διαβάσουμε για τις πανελλαδικές! Κάθε χρόνο βγαίνει διαφορετική από το υπουργείο και έλεγα εφόσον δεν θα γνωρίζουμε μέχρι τέλη Σεπτέμβρη την ύλη που θα πρέπει να διαβάσουμε τι θα κάνουμε στο σχολείο; Αυτή ήταν η ερώτηση μου :P Θα μου πείτε θα κινούμαστε με τα περσινά δεδομένα όπως γίνεται και στα φροντιστήρια αλλά ισχύει κάτι τέτοιο και για το σχολείο;

χαχαχαχα...σορρυ :D....λογικά δν θα υπάρξει καμία αλλαγή...αλλά δν έχεις τπτ άλλο να κάνεις παρά να κινηθείς με βάση την περσινή ύλη...εκτός αν προτιμάς να περιμένεις μέχρι να βγει η επίσημη ύλη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexpant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexpant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Στο σχολείο συνήθως τι κάνουν; Αρχίζουν απευθείας με την παλιά ύλη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Στο σχολείο συνήθως τι κάνουν; Αρχίζουν απευθείας με την παλιά ύλη;

ναι..πέρσυ τουλάχιστον αυτό έκαναν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexpant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexpant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
ok ! Ευχαριστώ ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Εγω φετος αγχωθηκα αδικα γιατι δεν ημουν σιγουρη για μια ερωτηση στο 4ο θεμα και πιστευα οτι εγραψα 17 πανω-κατω. Τελικα οταν βγηκαν οι βαθμοι εγραψα 19,3! Το αποτελεσμα ...μαλλον απροβλεπτο! Δεν πρεπει να το υποτιμας αυτο το μαθημα σε καμια περιπτωση γιατι ειναι πιο ευκολο απο οποιδηποτε αλλο μαθημα να γραψεις καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
γιατι ειναι πιο ευκολο απο οποιδηποτε αλλο μαθημα να γραψεις καλα.

κι αυτό υποκειμενικό είναι...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
Θα λυνεις 3000 θεματα και θα κανεις αλλες 5000 σκεψεις για θεματα που δεν εχεις δει αλλα θα μπορουσαν να πεσουν.Στο ενδιαμεσο θα τρως,θα κοιμασαι,θα εισαι με τα νευρα τεντωμενα,θα τσακωνεσαι με τους παντες για το παραμικρό,και κατα διαστήματα θα σκεφτεσαι πως τετοια εποχη του χρονου δε θα κανεις ΤΙΠΟΤΑ:P

μα καλα ποιος σας ειπε οτι η υλη βγαινει απο τελη σεπτεμβριου!???:worry:

μονο αμα κανετε απο την β λυκειου ισως να γινει κατι τετοιο που δεν το βρισκω λογικο.

για την βιολογια ισχυει αυτο που ελεγαν τα παιδια ,πολυ διαβασμα και καλη κατανοηση ,επεισης εχει πολλες υπολογιστικες ασκησεις εκει με τα οικοσυστηματα που καλο ειναι να εχεις κανει μια απο καθε ειδος για να εισαι ετοιμος για ολα(καποιες ειναι πολυ δυσκολες).
εγω εδωσα περσυ την ειχα διαβασει πολυ καλα και εγραψα ενα ωραιοτατο 20 (ξερω, τα θεματα περσυ ηταν γελοια και μας χαριστηκαν ολα...χαχα!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexpant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexpant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
μα καλα ποιος σας ειπε οτι η υλη βγαινει απο τελη σεπτεμβριου!???:worry:

μονο αμα κανετε απο την β λυκειου ισως να γινει κατι τετοιο που δεν το βρισκω λογικο.)

Μιχάλη επειδή έπεσες και εσύ στην παγίδα δες τι εννοούσα και μπερδεύτηκαν όλοι

Βρε παιδιά εννοώ την επίσημη ύλη που έχουμε να διαβάσουμε για τις πανελλαδικές! Κάθε χρόνο βγαίνει διαφορετική από το υπουργείο και έλεγα εφόσον δεν θα γνωρίζουμε μέχρι τέλη Σεπτέμβρη την ύλη που θα πρέπει να διαβάσουμε τι θα κάνουμε στο σχολείο; Αυτή ήταν η ερώτηση μου Θα μου πείτε θα κινούμαστε με τα περσινά δεδομένα όπως γίνεται και στα φροντιστήρια αλλά ισχύει κάτι τέτοιο και για το σχολείο;

Δεν εννοούσα ότι μέχρι τέλη Σεπτεμβρίου έχεις μάθει όλη την ύλη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Αρχίζεις να διαβάζεις την περσυνή ύλη και όταν με το καλό βγει και δεις ότι κάτι από αυτά που έμαθες είναι εκτός, πατάς delete και συνεχίζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexpant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexpant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Άρχισα βιολογία φροντιστήριο και κάναμε μέχρι τους Ιούς - χωρίς αυτούς .
Μου φάνηκε εύκολη προς το παρόν αν και έχει κάτι λέξεις ακαταλαβίστικες :S
Μακάρι να είναι έτσι και η υπόλοιπη βιολογία γιατί δεν συναντήσαμε καμιά δυσκολία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taxiarhis

Νεοφερμένος

Ο Ταξιάρχης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Η Βιολογία Γ.Π είναι το ευκολότερο μάθημα επιλογής, κατά τη γνώμη μου. Συμφωνώ με το φίλο παραπάνω που λέει για τις δύσκολες λέξεις αλλά αν γίνεται συστηματικό και μεθοδικό διάβασμα, ο μαθητής μπορεί στο τέλος να γράψει άνετα πάνω από 15.

Υ.Γ. Συμβουλεύω σε καμία περίπτωση οι μαθήτες θεωρητικής κατεύθυνσης να μη διαλέξουν ως μάθημα επιλογής την Ιστορία Γ.Π. γιάτι θα έχουν πάρα πολλή διάβασμα μιας και θα έχουν και την Ιστορία κατεύθυνσης η οποία θέλει απίστευτο διάβασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilias_naxos

Νεοφερμένος

Ο Ηλίασ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Μεχρι εδω καλα, μετα ομως που θα μπειτε στο περιβαλλον εκει αρχιζουν τα δυσκολα και βασικα ακαταλαβιστικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Η Βιολογία Γ.Π είναι το ευκολότερο μάθημα επιλογής, κατά τη γνώμη μου. Συμφωνώ με το φίλο παραπάνω που λέει για τις δύσκολες λέξεις αλλά αν γίνεται συστηματικό και μεθοδικό διάβασμα, ο μαθητής μπορεί στο τέλος να γράψει άνετα πάνω από 15.

Υ.Γ. Συμβουλεύω σε καμία περίπτωση οι μαθήτες θεωρητικής κατεύθυνσης να μη διαλέξουν ως μάθημα επιλογής την Ιστορία Γ.Π. γιάτι θα έχουν πάρα πολλή διάβασμα μιας και θα έχουν και την Ιστορία κατεύθυνσης η οποία θέλει απίστευτο διάβασμα.

ναι μόνο που σε μερικές συγκεκριμενες σχολες για να εισαχθεις ειναι υποχρεωτικό.Εχετε το νου σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
ναι μόνο που σε μερικές συγκεκριμενες σχολες για να εισαχθεις ειναι υποχρεωτικό.Εχετε το νου σας.

Δν νομίζω να ισχύει αυτό που λες...οι μαθητές της θεωρητικής έχουν έτσι κι αλλιώς ανοικτό το 1ο πεδίο...αυτό που λες ισχύει για μαθητές μη θεωρητικής κατεύθυνσης που θέλουν να επιλέξουν σχολή από το 1ο...τότε υποχρεωτικά επιλέγουν ιστορία γ.π.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Δν νομίζω να ισχύει αυτό που λες...οι μαθητές της θεωρητικής έχουν έτσι κι αλλιώς ανοικτό το 1ο πεδίο...αυτό που λες ισχύει για μαθητές μη θεωρητικής κατεύθυνσης που θέλουν να επιλέξουν σχολή από το 1ο...τότε υποχρεωτικά επιλέγουν ιστορία γ.π.

τσεκαρισμένο είναι.Κατι μουσικες σπουδες,και καποιες σχολες που ενδιαφερουν συγκεκριμενους απαιτουν αυτο το μαθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Οι ασκήσεις με προβληματίζουν λίγο. Διαγράμματα, βιομάζες και λοιπες μαλακιουλες :P
Φροντιστήριο δεν έχω πάει, οπότε μπορεί κάποιος να μου πει τι είδους ασκήσεις μπορεί να πέσουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
ρε παιδια δεν μπορω να καταλάβω τις ασκήσεις του δεύτερου κεφαλαιου...τι να κάνω? έχετε κάποιες οδηγιες/ βήματα για την επίλυση τετοιων ασκήσεων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Natassa.SP

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Natassa.SP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Γεια σας παιδια, είμαι γ λυκείου και έχω μάθημα επιλογής βιολογία (:clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup:)
μμμ..ναι... το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να τα μάθω παπαγαλία (αν και είμαι θεωρητική), την ιστορία άνετα τη μαθαίνω παπαγαλία, αρχαία επίσης αλλά αυτή τη βιολογία ...:mad::mad:

Τι μπορώ να κάνω; αν τα γράψω στο τέλος με δικά μου λόγια (όμως σ αυτή τη περίπτωση φοβάμαι μήπως ξεχάσω κάτι) θα τα πάρουν λάθος;;;;:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Γεια σας παιδια, είμαι γ λυκείου και έχω μάθημα επιλογής βιολογία (:clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup:)
μμμ..ναι... το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να τα μάθω παπαγαλία (αν και είμαι θεωρητική), την ιστορία άνετα τη μαθαίνω παπαγαλία, αρχαία επίσης αλλά αυτή τη βιολογία ...:mad::mad:

Τι μπορώ να κάνω; αν τα γράψω στο τέλος με δικά μου λόγια (όμως σ αυτή τη περίπτωση φοβάμαι μήπως ξεχάσω κάτι) θα τα πάρουν λάθος;;;;:/:

Μου συμβαίνει το αντίθετο!!!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top