Πιθανότητες επιτυχίας με καθυστερημένο διάβασμα;

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
καλά λέει ο venividivici43946
από πού asteroskoni ένας 18άρης ξέρει ότι αυτήν την επιλογή που δηλώνει είναι η σχολή των ονείρων του;
τουλάχιστον μπορεί να καταλάβει πότε δε του αρέσει μια σχολή...και καλύτερα να το καταλάβει το πρώτο χρόνο παρά το 3ο πχ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asteroskoni

Νεοφερμένος

Η asteroskoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
καλά λέει ο venividivici43946
από πού asteroskoni ένας 18άρης ξέρει ότι αυτήν την επιλογή που δηλώνει είναι η σχολή των ονείρων του;

αντιστρεφω την ερωτηση..

Εσυ πως ηξερες οτι ηταν σχολη σου και την δηλωσες 17-18 χρονων??Αν ξερεις την απαντηση τοτε η ερωτηση εχει απαντηθει..

+1 Ιnsomnie:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marios77

Νεοφερμένος

Ο Marios77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
το θέμα είναι γτ τα φορτώνετε όλα στον κόκορα?:whistle:πανελλήνιες δλδ έχετε..:whistle:
Μην είσαι τόσο απόλυτη. Σαφώς και είναι κομβικό σημειο για την επαγγελματική σταδιοδρομία κάθε νέου, ΑΛΛΑ δεν μπορούνε όλλοι να ανταπεξέλθουν σε αυτόν τον απαιτητκό μαραθώνιο . Και δυστηχώς δεν έχουν όλλοι το θάρρος, την δύναμη να αντικρούσουν αυτο που τους επιβάλουν (οι γονείς συγκεκριμένα). Φυσικά υπάρχουν και άλλες πολλές αιτίες..
Φιλικά, Μάριος :)
Προσπάθησε παλικάρι, κάλιο αργά παρά ποτέ ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
καλά λέει ο venividivici43946
από πού asteroskoni ένας 18άρης ξέρει ότι αυτήν την επιλογή που δηλώνει είναι η σχολή των ονείρων του;


και ποσο ακριβως πρεπει να εισαι για να το ξερεις!!!!!!Αν το παμε ετσι τοτε καλυτερα να δηλωνουμε στα 40 για σχολη!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
σιγα 1 λεπτο μ πηρε να το γραψω....σκασιλα μ κιολας...:P

Με αφήνει παγερά αδιάφορο.

αλλα ναι και το 1 λεπτο ειναι πολυτιμο και δεν αξιζει να το χαραμιζεις για τετοια ατομα-χιμαιρες...

Εν τάχει, διότι αδυνατείτε να καταλάβετε κάποια πράγματα.

Κατ' αρχάς οι πανελλήνιες έχουν ένα κόστος οικονομικό και ψυχολογικό. Δεύτερον όσοι πάνε σε μία σχολή και κατόπιν εορτής αποφασίζουν ότι τους βρωμάει, έχουν ήδη πληρώσει νοίκια, εξοπλισμό φοιτητικού σπιτιού, τρέχοντα έξοδα κλπ, τα οποία επωμίζονται οι γονείς για να κάνετε εσείς το κέφι σας.

Επιπροσθέτως όταν το πάρετε απόφαση ότι πρέπει να σπουδάσετε κάτι, θα είστε ήδη μεγάλοι. Οι πρώην συμμαθητές θα έχουν τελειώσει και θα δουλεύουν όταν εσείς θα παριστάνετε τους φοιτητές. Το ψυχολογικό βάρος θα είναι μεγάλο και θα αναγκαστείτε να κάνε τε μόνο τις βασικές σπουδές διότι δεν θα υπάρχει χρόνος και οικονομική υποστήριξη, άρα θα έχετε φτωχό βιογραφικό στην εποχή της εξειδίκευσης.

Τα περί επιστήμης της αρεσκείας μου, τα ακούω βερεσέ. Αν πραγματικά σας ενδιέφερε να κάνετε κάτι συγκεκριμένο θα είχατε ήδη προνοήσει. Είτε δηλώνοντας αμέσως μετά την σχολή πρώτης επιλογής μια παρεμφερή και εύκολη σχολή, ώστε μετά να δώσετε κατατακτήριες, είτε θα είχατε πάει στο εξωτερικό σε ένα σοβαρό πανεπιστήμιο, είτε θα είχατε λιώσει στο διάβασμα όταν ήταν ο καιρός σας.

Πολλοί από σας βλέπω ζαχαρώνετε πανεπιστήμια του εξωτερικού. Νομίζετε ότι με αυτά τα μυαλά θα πάτε μπροστά; Στο εξωτερικό οι σπουδές δεν είναι πάρτυ και διασκεδάσεις και φυσικά όποιος θέλει να κάνει κάτι στη ζωή του γίνεται ένα με την καρέκλα. Επίσης κυττάνε τα χρονοδιαγράμματα εκεί και την προσπάθεια. Πλείστοι συμπατριωτών μας πήγαν έξω με αυτές τις αντιλήψεις και γύρισαν με την ουρά στα σκέλια κατηγορώντας τους κουτόφραγκους για την αποτυχία τους.

Αύριο που θα θέλετε να εργαστείτε τι θα πείτε στο μέλλοντα εργοδότη σας για το φτωχό βιογραφικό σας; Είχα χόμπυ τις πανελλαδικές; Θας σας έχουν ήδη φάει στη στροφή άλλοι υποψήφιοι.

Για αυτό σταματήστε να αυτοπαραμυθιάζεστε αν δεν θέλετε να προσγειωθείτε απότομα στην πραγματικότητα, γιατί τότε θα είναι πολύ αργά για κλάματα.

Υγ. Εννοείται ότι εξαιρούνται όσοι έχουν μαρούλι και άκρες. Αυτοί μπορούν να κάνουν το κέφι τους δίχως τις προαναφερθείσες αρνητικές επιπτώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asteroskoni

Νεοφερμένος

Η asteroskoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Με αφήνει παγερά αδιάφορο.
Εν τάχει, διότι αδυνατείτε να καταλάβετε κάποια πράγματα.
Κατ' αρχάς οι πανελλήνιες έχουν ένα κόστος οικονομικό και ψυχολογικό. Δεύτερον όσοι πάνε σε μία σχολή και κατόπιν εορτής αποφασίζουν ότι τους βρωμάει, έχουν ήδη πληρώσει νοίκια, εξοπλισμό φοιτητικού σπιτιού, τρέχοντα έξοδα κλπ, τα οποία επωμίζονται οι γονείς για να κάνετε εσείς το κέφι σας.

Επιπροσθέτως όταν το πάρετε απόφαση ότι πρέπει να σπουδάσετε κάτι, θα είστε ήδη μεγάλοι. Οι πρώην συμμαθητές θα έχουν τελειώσει και θα δουλεύουν όταν εσείς θα παριστάνετε τους φοιτητές. Το ψυχολογικό βάρος θα είναι μεγάλο και θα αναγκαστείτε να κάνε τε μόνο τις βασικές σπουδές διότι δεν θα υπάρχει χρόνος και οικονομική υποστήριξη, άρα θα έχετε φτωχό βιογραφικό στην εποχή της εξειδίκευσης.

Τα περί επιστήμης της αρεσκείας μου, τα ακούω βερεσέ. Αν πραγματικά σας ενδιέφερε να κάνετε κάτι συγκεκριμένο θα είχατε ήδη προνοήσει. Είτε δηλώνοντας αμέσως μετά την σχολή πρώτης επιλογής μια παρεμφερή και εύκολη σχολή, ώστε μετά να δώσετε κατατακτήριες, είτε θα είχατε πάει στο εξωτερικό σε ένα σοβαρό πανεπιστήμιο, είτε θα είχατε λιώσει στο διάβασμα όταν ήταν ο καιρός σας.

Πολλοί από σας βλέπω ζαχαρώνετε πανεπιστήμια του εξωτερικού. Νομίζετε ότι με αυτά τα μυαλά θα πάτε μπροστά; Στο εξωτερικό οι σπουδές δεν είναι πάρτυ και διασκεδάσεις και φυσικά όποιος θέλει να κάνει κάτι στη ζωή του γίνεται ένα με την καρέκλα. Επίσης κυττάνε τα χρονοδιαγράμματα εκεί και την προσπάθεια. Πλείστοι συμπατριωτών μας πήγαν έξω με αυτές τις αντιλήψεις και γύρισαν με την ουρά στα σκέλια κατηγορώντας τους κουτόφραγκους για την αποτυχία τους.

Αύριο που θα θέλετε να εργαστείτε τι θα πείτε στο μέλλοντα εργοδότη σας για το φτωχό βιογραφικό σας; Είχα χόμπυ τις πανελλαδικές; Θας σας έχουν ήδη φάει στη στροφή άλλοι υποψήφιοι.

Για αυτό σταματήστε να αυτοπαραμυθιάζεστε αν δεν θέλετε να προσγειωθείτε απότομα στην πραγματικότητα, γιατί τότε θα είναι πολύ αργά για κλάματα.

Υγ. Εννοείται ότι εξαιρούνται όσοι έχουν μαρούλι και άκρες. Αυτοί μπορούν να κάνουν το κέφι τους δίχως τις προαναφερθείσες αρνητικές επιπτώσεις.

Αν και δεν ηθελα να σχολιασω το σαχλο ποστ σου, θα το κανω μονο και μονο για να μπαινουν καποια πραγματα στην θεση τους...Πολυ το κουρασαμε και εχω και καλυτερα πραγματα να κανω...

Δεν μας γνωριζεις καθολου για να γραφεις τετοια αλλοπροσαλλα πραγματα...Προσωπικα για το εξωτερικο, χαιρομαι που παλεψα, εδωσα εξετασεις, εχτισα βιογραφικο , διαβασα και ας δεν μου βγηκε στην τελικη..Τουλαχιστον βιωσα την εμπειρια και πηρα καποια πραγματα για το μεταπτυχιακο..Και χαρομαι που το τολμησα..Δεν ειμαι σαν μερικους ''φιλοσοφημενους'' εδω μεσα που γραφουν ενα σωρο χαζομαρες πισω απο ενα pc ολη μερα και ΔΕΝ τολμουν να κανουν κατι για τον ευατο τους...

Δεν δεχομαι ομως να μου μηδενιζουν τις προσπαθειες που εχω κανει όχι μονο εγω αλλα και αλλα παιδια που διαλεγουν αυτο τον δρομο...

Και βεβαια δεν ειναι ολοι ψωναρες και δεν πηγαινουν στο εξωτερικο για να δειξουν οτι ειναι καποιοι...Το γεγονος οτι ζητουν ενα καλυτερο μελλον, να ελαφρυνουν την οικογενεια τους απο τα οικονομικα βαρη δεν το εχεις σκεφτει??Το οτι δεν αντεχουν την σαπιλα και την διαφθορα ενος κατεστραμμενου εκπαιδευτικου συστηματος, ουτε αυτο σου λεει κατι???
Μπορει να ημουν σκληρη σε καποια ποστ αλλα εγινε ετσι γιατι βαρεθηκα να να βλεπω ανθρωπους να εθελοτυφλουν και να μενουν απαθεις σε αυτη την κατασταση...

Οσο για τις πανελληνιες βλεπω παιδια που δινουν 2η, 3η ή 4η φορά ή οταν ειναι 29-30 χρονων και τα θαυμαζω...Γιατι παροτι τις οποιες στραβες μπορει να ετυχαν συνεχιζουν να προσπαθουν...Οι πανελληνιες οπως ξερουμε ολοι δεν ειναι αδιαβλητες...Εχω δει παιδια να χανουν την σχολη τους για λιγα μορια ή ο εξεταστης επειδη δεν μετρησε σωστα τις μοναδες να χανει την προσβαση ο μαθητης στην σχολη που θελει..Ειναι πραγματικα ΝΤΡΟΠΗ να κατακρινεις τα παιδια αυτα..

Εσενα μπορει να σου ηρθαν βολικα και να ζεις στο φοιτητικο σπιτακι σου και να διαβαζεις αλλά δεν είναι σε ολους ετσι...Δεν ξερεις τι κατασταση επικρατει σε καθε ελληνικο σπιτι για να γενικευεις τοσο επικινδυνα...

Και κατι τελευταιο και απευθυνομαι προσωπικα σε μερικους..Το τι ιδρωτα εχω ριξει οχι μονο εγω αλλα και η κοπελια που εγραψε πιο πανω, για να πετυχουμε αυτα που θελουμε δεν το γνωριζει κανενας... Προσωπικα, το βιογραφικο που εκανα για το εξωτερικο, δεν το κανουν φοιτητες στα 4 χρονια..ΔΕΝ θελω να δειξω τιποτα για τον ευατο μου το μονο που θελω να πω ειναι οτι ΔΕΝ ΜΕ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ καθολου..

Καθιστε και ασχοληθειτε με τα δικα σας προβληματα και την δικη σας καθημερινοτητα και αφηστε τους αλλους να κανουν οτι καλυτερο για τον ευατο τους..ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΕΒΑΛΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΩΣ ΚΡΙΤΗ ΣΤΙΣ ΖΩΕΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ..

Αυτα..

Δεν προκεται να ξανασχοληθω με το θεμα γιατι απο οτι βλεπω πολυ ''ξυπνιοι'' μαζευτηκατε, και αφου τα ξερετε ολα και τα μαντευετε ολα, σας αφηνω να ζησετε στην δικη σας ουτοπια..

οn-topic..Για το θεμα, ισως ημουν σαρκαστικη στην αρχη αλλα ως ολοκληρωσω..Οσα παιδια δεν διαβασατε ολη την χρονια δεν υπαρχει λογος να απελπιστειτε.Απλα διαβαστε μεθοδικα..Το να ξεσκιστειτε στο διαβασμα, μονο κακο θα σας κανει γιατι θα εξαντληθειτε και δεν θα εχετε την καταλληλη αποδοση...!

Καλη Επιτυχια σε ΟΛΟΥΣ όσους δινουν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Αν και δεν ηθελα να σχολιασω το σαχλο ποστ σου, θα το κανω μονο και μονο για να μπαινουν καποια πραγματα στην θεση τους...Πολυ το κουρασαμε και εχω και καλυτερα πραγματα να κανω...

Βλέπω προβαίνεις σε αξιολογικές κρίσεις με περισσή ευκολία. Να ξέρεις η έπαρση δε βγαίνει πάντα σε καλό.

Δεν μας γνωριζεις καθολου για να γραφεις τετοια αλλοπροσαλλα πραγματα...Προσωπικα για το εξωτερικο, χαιρομαι που παλεψα, εδωσα εξετασεις, εχτισα βιογραφικο , διαβασα και ας δεν μου βγηκε στην τελικη..Τουλαχιστον βιωσα την εμπειρια και πηρα καποια πραγματα για το μεταπτυχιακο..Και χαρομαι που το τολμησα..Δεν ειμαι σαν μερικους ''φιλοσοφημενους'' εδω μεσα που γραφουν ενα σωρο χαζομαρες πισω απο ενα pc ολη μερα και ΔΕΝ τολμουν να κανουν κατι για τον ευατο τους...

Δεν δεχομαι ομως να μου μηδενιζουν τις προσπαθειες που εχω κανει όχι μονο εγω αλλα και αλλα παιδια που διαλεγουν αυτο τον δρομο...

Τα "αλλοπρόσαλλα" πράγματα είναι βγαλμένα μέσα από την ίδια τη ζωή. Και άλλοι πολύ πριν από σένα εισέσπραξαν τις σφαλιάρες τους και έχουν πολύ μεγαλύτερη πείρα από σένα και μπορούν να πουν αντικειμενικά ορισμένα πράγματα. Οι πλέιστοι από σας είστε ακόμη υπό τη σκεπή της οικογένεια που θα έκανε τα πάντα για σας και συγχωρεί τα πάντα. Δεν ισχύει το ίδιο για την κοινωνία. Εκεί ισχύει ο νόμος της ζούγκλας.
Μπράβο σου που προσπάθησες, όμως επέτρεψε μου να σου επιστήσω την προσοχή στο ότι ή έχεις τα προσόντα ή δεν τα έχεις. Τόσο απλά τα πράγματα. Αυτό ισχύει παντού.
Επίσης για δεύτερη φορά προβαίνεις σε κρίσεις. Αν νομίζεις ότι εσύ έχεις τη σοφία όλου του κόσμου ενώ ο συνομιλητής σου είναι αδαής, τότε λυπάμαι, σφάλλεις.

Και βεβαια δεν ειναι ολοι ψωναρες και δεν πηγαινουν στο εξωτερικο για να δειξουν οτι ειναι καποιοι...Το γεγονος οτι ζητουν ενα καλυτερο μελλον, να ελαφρυνουν την οικογενεια τους απο τα οικονομικα βαρη δεν το εχεις σκεφτει??Το οτι δεν αντεχουν την σαπιλα και την διαφθορα ενος κατεστραμμενου εκπαιδευτικου συστηματος, ουτε αυτο σου λεει κατι???
Μπορει να ημουν σκληρη σε καποια ποστ αλλα εγινε ετσι γιατι βαρεθηκα να να βλεπω ανθρωπους να εθελοτυφλουν και να μενουν απαθεις σε αυτη την κατασταση...

Αφού πάνε μόνο οι ψωνάρες έξω, τότε εσύ γιατί το κυνηγάς τόσο πολύ; Δε νομίζεις ότι πέφτεις σε αντιφάσεις; Όσο για την "σαπίλα" όπως λες, αναμφισβήτητα υπάρχει. Όπως και τα οικογενειακά προβλήματα. Κανείς δεν είπε ότι ο κόσμος μας είναι τέλειος.
Όμως όσοι πραγματικά είχαμε προβλήματα, το βουλώσαμε και κολυμπήσαμε. Κάναμε ό,τι καλύτερο μπορούσαμε με τα εφόδια που είχαμε στη διάθεση μας και δεδομένου των συνθηκών που επικρατούν.


Οσο για τις πανελληνιες βλεπω παιδια που δινουν 2η, 3η ή 4η φορά ή οταν ειναι 29-30 χρονων και τα θαυμαζω...Γιατι παροτι τις οποιες στραβες μπορει να ετυχαν συνεχιζουν να προσπαθουν...Οι πανελληνιες οπως ξερουμε ολοι δεν ειναι αδιαβλητες...Εχω δει παιδια να χανουν την σχολη τους για λιγα μορια ή ο εξεταστης επειδη δεν μετρησε σωστα τις μοναδες να χανει την προσβαση ο μαθητης στην σχολη που θελει..Ειναι πραγματικα ΝΤΡΟΠΗ να κατακρινεις τα παιδια αυτα..

Εσενα μπορει να σου ηρθαν βολικα και να ζεις στο φοιτητικο σπιτακι σου και να διαβαζεις αλλά δεν είναι σε ολους ετσι...Δεν ξερεις τι κατασταση επικρατει σε καθε ελληνικο σπιτι για να γενικευεις τοσο επικινδυνα...

Πίστεψε με ξέρω πολύ καλύτερα από όσο νομίζεις. Έχω δει περιπτώσεις, που και μόνο που θα το σκεπτόσουν, θα έβαζες τα κλάματα και θα έλεγες "δεν είμαι άξια ούτε την σκόνη των υποδημάτων τους να αγγίξω".
Όσο για τις πανελλαδικές, ο σώφρων κάνει πάντα ένα δεύτερο πλάνο, ώστε να μη βρεθεί προ απροόπτων. Αν κάποιοι ζουν στα σύννεφα, περαστικά τους. Το να δίνεις τόσες φορές πανελλαδικές μάλλον ανωριμότητα δείχνει. Όσο για τους τριαντάρηδες, ναι είναι άξιοι συγχαρητηρίων που προσπαθούν για μία δεύτερη σχολή.

Και κατι τελευταιο και απευθυνομαι προσωπικα σε μερικους..Το τι ιδρωτα εχω ριξει οχι μονο εγω αλλα και η κοπελια που εγραψε πιο πανω, για να πετυχουμε αυτα που θελουμε δεν το γνωριζει κανενας... Προσωπικα, το βιογραφικο που εκανα για το εξωτερικο, δεν το κανουν φοιτητες στα 4 χρονια..ΔΕΝ θελω να δειξω τιποτα για τον ευατο μου το μονο που θελω να πω ειναι οτι ΔΕΝ ΜΕ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ καθολου..

Καθιστε και ασχοληθειτε με τα δικα σας προβληματα και την δικη σας καθημερινοτητα και αφηστε τους αλλους να κανουν οτι καλυτερο για τον ευατο τους..ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΕΒΑΛΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΩΣ ΚΡΙΤΗ ΣΤΙΣ ΖΩΕΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ..

Δεν προκεται να ξανασχοληθω με το θεμα γιατι απο οτι βλεπω πολυ ''ξυπνιοι'' μαζευτηκατε, και αφου τα ξερετε ολα και τα μαντευετε ολα, σας αφηνω να ζησετε στην δικη σας ουτοπια..

Για τρίτη φορά εκμηδενίζεις το συνομιλητή σου θεωρώντας ότι είναι υποδεέστερος σου. Πάντως εγώ ξέρω ότι όποιος επιθυμεί να κάνει κάτι στη ζωή του δεν προβαίνει σε άσκοπες τυμπανοκρουσίες αλλά εργάζεται μεθοδικά για να επιτύχει το στόχο του. Με τα έργα βουλώνει τα στόματα των απίστων και των κακεντρεχών. Αντίθετα όσοι καυχώνται συνήθως είναι φελλοί ή έχουν πλάτες από πίσω.
Επιπροσθέτως έχε υπ' όψιν ότι πάντα θα υπάρχει κάποιος καλύτερος από σένα, που εργαζόμενος σιωπηλά και μεθοδικά θα επιτύχει το σκοπό του και εσύ θα μείνεις να βλέπεις τη σκόνη του. Οι φίλοι μας οι Αμερικανοί έχουν ένα ρητό. "It ain't over till the fat lady sings".

Καλή σου επιτυχία σε ό,τι και αν κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
τουλάχιστον μπορεί να καταλάβει πότε δε του αρέσει μια σχολή...και καλύτερα να το καταλάβει το πρώτο χρόνο παρά το 3ο πχ
Απλά ακόμα και στο 1ο έτος και ειδικά στο 1ο εξάμηνο, κάνεις ό,τι έκανες στο σχολείο με διαφορετικό τρόπο και σε υψηλότερο επίπεδο. Δεν έχεις μπει στα "καθαρά" μαθήματα σχολής (το οποίο απ'ότι μου είπαν γίνεται κατά το 4ο-5ο εξάμηνο). Οπότε τα συμπεράσματα που βγάζεις στο 1ο έτος για το αν σ'αρέσει ή δεν σ'αρέσει η σχολή δεν είναι και τόσο ασφαλή, κατά τη γνώμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DOINA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η DOINA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Kοίταξε,αυτό δεν μπορούμε να το κρίνουμε εμείς γιατί ο καθένας μας έχει διαφορετικές ικανότητες !
Άλλος μπορεί να τα μαθαίνει πιο γρήγορα σε λιγότερο χρονικό διάστημα απ'ότι ένα άλλο παιδι !

ΕΣΥ σε ποιά κατηγορία ανήκεις?

Άν μπορείς να τα εμπεδώσεις σχετικά γρήγορα τότε,σου προτείνω να προσπαθήσεις !Άλλωστε τι έχεις να χάσεις ? Ωστόσο,το εντατικό διάβασμα θα είναι εντατικό και δεν θα χάνεις χρόνο σε ασήμαντα πράγματα όπως π.χ. Να διάβαζεις τα παραπάνω πόστ που τρώγονται μεταξύ τους ..
και το πιό σημαντικό είναι να ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ και ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΥΨΗΛΟ ΣΤΟΧΟ και ...

ΚΑΛΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ !!!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRUCE

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 237 μηνύματα.
παιδιά εγώ που είμαι θεωρητική ποιο μάθημα πιστεύετε ότι πρέπει να δώσω βάση; Επίσης πιστεύεται ότι είναι καλό να διαβάζεις μια μέρα ένα μόνο μάθημα ή να διαβάζεις και άλλα; ένα πρόγραμμα που έχω βάλει για το Πάσχα πιστευεται ότι είναι καλό(το πρόγραμμα είναι και βάση διαγωνισμάτων στο φροντιστήριο):Από Σάββατο μέχρι Τετάρτη βιολογία γενικής(γράφω Τρίτη 19/4) και ιστορία κατεύθυνσης(γράφω Τετάρτη20/4), και μετά μέχρι τις 28/4 που γράφω Αρχαία κατεύθυνσης να διαβάσω γνωστό καλά και γραμματική(όσο μπορώ) και τέλος Λογοτεχνία που γράφω 29/4. Πιστευται ότι μπορούν να βγουν σε αυτές τις μέρες η ύλη; Να σημειώσω ότι από αυτά τα μαθήματα δεν έχω ιδιαίτερα κενά(αν εξαιρέσεις το άγνωστο και τα λατινικά), καθώς όλη τη χρονιά διάβαζα σχετικά καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
παιδιά εγώ που είμαι θεωρητική ποιο μάθημα πιστεύετε ότι πρέπει να δώσω βάση; Επίσης πιστεύεται ότι είναι καλό να διαβάζεις μια μέρα ένα μόνο μάθημα ή να διαβάζεις και άλλα; ένα πρόγραμμα που έχω βάλει για το Πάσχα πιστευεται ότι είναι καλό(το πρόγραμμα είναι και βάση διαγωνισμάτων στο φροντιστήριο):Από Σάββατο μέχρι Τετάρτη βιολογία γενικής(γράφω Τρίτη 19/4) και ιστορία κατεύθυνσης(γράφω Τετάρτη20/4), και μετά μέχρι τις 28/4 που γράφω Αρχαία κατεύθυνσης να διαβάσω γνωστό καλά και γραμματική(όσο μπορώ) και τέλος Λογοτεχνία που γράφω 29/4. Πιστευται ότι μπορούν να βγουν σε αυτές τις μέρες η ύλη; Να σημειώσω ότι από αυτά τα μαθήματα δεν έχω ιδιαίτερα κενά(αν εξαιρέσεις το άγνωστο και τα λατινικά), καθώς όλη τη χρονιά διάβαζα σχετικά καλά.

Καλό φαίνεται το πρόγραμμά σου, αρκεί να το τηρήσεις.

Βιολογία Γενικής: στάνταρ μόρια, το παλεύεις.
Έκθεση: προσπαθείς τις ασκήσεις και ό,τι καλύτερο μπορέσεις στην έκθεση.
Λατινικά: στάνταρ μόρια, προσπάθησε τα.
Αρχαία: οπωσδήποτε όλο το γνωστό, ώστε η ενδεχόμενη απώλεια μορίων να περιοριστεί μόνο στο άγνωστο. Επίσης Γραμματική και Συντακτικό καλά.
Ιστορία: Την διαβάζεις καλά, ψιλοστάνταρ μάθημα.
Λογοτεχνία: είναι κάπως υποκειμενικά τα πράγματα, κάνε τις αναλύσεις καλά.

Καλή επιτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
παιδιά εγώ που είμαι θεωρητική ποιο μάθημα πιστεύετε ότι πρέπει να δώσω βάση; Επίσης πιστεύεται ότι είναι καλό να διαβάζεις μια μέρα ένα μόνο μάθημα ή να διαβάζεις και άλλα; ένα πρόγραμμα που έχω βάλει για το Πάσχα πιστευεται ότι είναι καλό(το πρόγραμμα είναι και βάση διαγωνισμάτων στο φροντιστήριο):Από Σάββατο μέχρι Τετάρτη βιολογία γενικής(γράφω Τρίτη 19/4) και ιστορία κατεύθυνσης(γράφω Τετάρτη20/4), και μετά μέχρι τις 28/4 που γράφω Αρχαία κατεύθυνσης να διαβάσω γνωστό καλά και γραμματική(όσο μπορώ) και τέλος Λογοτεχνία που γράφω 29/4. Πιστευται ότι μπορούν να βγουν σε αυτές τις μέρες η ύλη; Να σημειώσω ότι από αυτά τα μαθήματα δεν έχω ιδιαίτερα κενά(αν εξαιρέσεις το άγνωστο και τα λατινικά), καθώς όλη τη χρονιά διάβαζα σχετικά καλά.

Μέσα στο Πάσχα 2 πράγματα πρέπει να έχουν βγεί τέλεια και δεν το λέω εγώ, αλλά όσοι φιλόλογοι έχω ρωτήσει: η ιστορία και οι εισαγωγές στα αρχαία (θεωρώντας πως μεταφράσεις και σχόλια στο γνωστό τα ξέρεις ήδη αρκετά καλά). Όταν λέμε τέλεια εννοούμε πως δεν θα σου λείπει απολύτως τίποτα, νεράκι.

Η ύλη μέσα στο Πάσχα βγαίνει άνετα. Σκέψου πως μπορείς να διαβάσεις 8 με 2 και μετά 4 ή 5 μέχρι το βράδυ. Είναι πάρα πολλές οι ώρες και αν τηρήσεις σωστό πρόγραμμα τα προλαβαίνεις όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asteroskoni

Νεοφερμένος

Η asteroskoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
@venividivici43946

Σε μερικα πραγματα εχεις δικιο..

Δεν κυνηγω πλεον τπτ..τουλαχιστον οχι πια..και δεν ξερω πως το συμπερανες αυτο...
εκανα μια προσπαθεια..δεν βγηκε..προχωραμε παρακατω...

ολοι φαγαμε σφαλιαρες μικρες ή μεγαλες, ασχετα με την ηλικια..ετσι ειναι η ζωη..
σιγουρα υπαρχουν καλυτεροι απο εμας και ειναι λογικο αλλα δεν θεοποιω κανεναν ..και ουτε προκειται να το κανω..γιατι απλα κανενας δεν ειναι τελειος..ο καθενας κανει τις επιλογες του...βεβαια για τις πανελληνιες παλι θα στηριχτω σε αυτο που πιστευω..

τελος το off-topic..συνεχιστε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Σε μερικα πραγματα εχεις δικιο..

Δεν κυνηγω πλεον τπτ..τουλαχιστον οχι πια..και δεν ξερω πως το συμπερανες αυτο...
εκανα μια προσπαθεια..δεν βγηκε..προχωραμε παρακατω...

ολοι φαγαμε σφαλιαρες μικρες ή μεγαλες, ασχετα με την ηλικια..ετσι ειναι η ζωη..
σιγουρα υπαρχουν καλυτεροι απο εμας και ειναι λογικο αλλα δεν θεοποιω κανεναν ..και ουτε προκειται να το κανω..γιατι απλα κανενας δεν ειναι τελειος..ο καθενας κανει τις επιλογες του...βεβαια για τις πανελληνιες παλι θα στηριχτω σε αυτο που πιστευω..

Κατ' αρχάς είναι τέτοια η φύση του γραπτού λόγου που επιτρέπει εύκολα παρερμηνίες. Απολογούμαι.

Όλοι έχουν τους στόχους και τις φιλοδοξίες τους. Ενδεικτικά ο Α θέλει να γίνει αθλητής, ο Β επιστήμονας. Θεμιτό. Όμως σε κάθε περίπτωση για να επιτύχεις κάτι χρειάζονται θυσίες και πάντα πρέπει να έχουμε στο πίσω μέρος του μυαλού μας τη λέξη αποτυχία.
Οι πανελλήνιες δεν αποτελούν εξαίρεση σε αυτό τον κανόνα. Το να προσπαθήσεις για δεύτερη φορά είναι λογικό. Το να δίνεις συνέχεια, κατ΄ εμέ, δείχνει έλλειψη προγραμματισμού από μέρους του υποψηφίου.

Η επιστήμη μου σχετίζεται με τα ανθρώπινα δικαιώματα. Έχω δει περιπτώσεις αξιοθαύμαστων ατόμων που με υποχρέωσαν να τους παραδεχτώ και να τους θεωρήσω πρότυπα. Σε αυτές τις περιπτώσεις συνειδητοποιείς ότι τίποτα δεν είναι δεδομένο σε αυτή τη ζωή, ότι έχεις κάνει ελάχιστα και πρέπει να προσπαθήσεις ακόμη περισσότερο για να μπορείς να ισχυριστείς ότι ίσως έκανες κάτι. Εξάλλου το ταξίδι αξίζει περισσότερο από τον προορισμό. ;)

Και πάλι σου εύχομαι ό,τι καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
sorry παιδιά δεν έκατσα να διαβάσω όλα τα post σας, αλλά αυτό που έχω να πω είναι ότι αν όλο αυτό τον καιρό που διάβαζες 1-2 ώρες την μέρα, διάβαζες συστηματικά και δεν έχεις αφήσει πολλά κενά μπορείς να γράψεις άνετα 17000, αρκεί να μην αγχωθείς. Προσπάθησε να κάνεις καλές επαναλήψεις και να λύσεις αρκετές τυποποιημένες ασκήσεις μαθηματικών και φυσικής [δυστυχώς προωθείτε η παπαγαλία μέσα απ τις πανελλήνιες :(] , μάθε καλά τη μεθοδολογία που έχουν κάποιες ασκήσεις και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
αν όλο αυτό τον καιρό που διάβαζες 1-2 ώρες την μέρα,
Την εβδομάδα είπε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

στεφγκολ

Νεοφερμένος

Ο στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
δεν έχεις καμμία ελπίδα φιλαράκι γιατί αντί να στρωθείς στο διάβασμα ακόμα και τώρα κάθεσαι και ρωτάς άλλους για να σου πουν το αυτονόητο, όποιος βαριέται να ζυμώσει ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
ο καθένας μπορεί να έχει τους λόγους του που ζητάει γνώμες, μη βιαζόμαστε να κρίνουμε. Προσωπικά θέλω πολύ να τον δω να βγάζει αυτά τα 17000 μόρια για να δω μετά τι θα έχετε να του πείτε όσοι του λέτε τώρα να τα παρατήσει και να πάει για του χρόνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
17,000 πολύ δύσκολο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Locoman

Νεοφερμένος

Ο Locoman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
το θέμα είναι γτ τα φορτώνετε όλα στον κόκορα?:whistle:πανελλήνιες δλδ έχετε..:whistle:

Γιατι μερικα ατομα δν τους αγγιζει ΚΑΘΟΛΟΥ το διαβασμα... εγω το απεχθανομαι... στην κυριολεξια... προτιμω να κανω κατι με τα χερια μου και να δουλευω με αυτα παρα να τρελαινομαι στο διαβασμα... απλα αυτο μου αρεσει... ο καθενας τις "στραβες" του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top