ΕΠΑ.Λ. Vs Γενικό Λύκειο

Ποιο θεωρείτε καλύτερο;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 98)
  • Γενικό Λύκειο

  • ΕΠΑΛ

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
δν μπορώ να σου απαντήσω διότι δν έχω ψάξει καθόλου τις διαφορές μεταξύ των δύο λυκείων αφού ποτέ δν είχα τέτοιο δίλλημα...Μην νομίζεις ότι οι αριστούχοι (μόνο) πάνε στα γε.λ. :P...Είμαι 1000% (όχι δν μου ξέφυγε μηδενικό) πως κάποια παιδιά που φοιτούν σε επα.λ. είναι πολύ καλύτερα (μαθητικά πάντα) από κάποια άλλα που φοιτούν σε γε.λ...Αλλά "κάποια" και σίγουρα αυτά τα "κάποια" είναι η εξαίρεση στον κανόνα...

ΥΓ: εσύ Κώστα, γτ αποφάσισες να φοιτήσεις σε επα.λ. ?

Σε πληροφορω πως στο Γεν Λυκειο της περιοχης μου τα περισσοτερα παιδια δεν τα πηγαν καλα.Μερικοι ειναι αυτοι οι οποιοι γραψανε καλα και θα περασουν.Και στο ΕΠΑΛ χαμος εγινε με τις βαθμολογιες δεν λεω,αλλα μην λεμε οτι οι καλοι πανε ΓΕΝ και οι αχρηστοι πανε ΕΠΑΛ.
Τελοςπαντων,εγω πηρα την αποφαση να παω ΕΠΑΛ απο την Γ Γυμνασιου οπου ο Διευθυντης του ΕΠΑΛ στην περιοχη μου ηρθε και μας εκανε μια αναλυτικη περιγραφη για το ΕΠΑΛ,τις ειδικοτητες,για την Α κ Β ομαδα,τα απολυτηρια,τα πτυχια κτλπ. Εκατσα και ειδα που ειναι καλυτερα να παω ΓΕΝ η ΕΠΑΛ?????
Μου αρεσε η πληροφορικη αρχικα ειδα οτι υπηρχε ο τομεας πληροφορικης και ετσι πηγα. ΔΕΝ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΝΩ!!!

Υ.Γ Εσυ γιατι πηγες ΓΕΝ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Υ.Γ Εσυ γιατι πηγες ΓΕΝ?
διότι στο επα.λ. της περιοχής μου πάνε αυτοί που έχουν αποφασίσει πως δν θα δώσουν ιδιαίτερη σημασία στο σχολείο (εργαζόμενοι περιστασιακά σε διάφορα επαγγέλματα).. όχι πως στο γε.λ. έχουμε λίγους τέτοιους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Αυτο ακριβως......:) Δεκτη η απαντηση σου. Πρεπει να αλλαξει αυτο ομως. Γενικα το ΕΠΑΛ πρεπει να αλλαξει χαρακτηρα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Κοίτα αν πας σε ΕΠΑΛ να ξέρεις ότι θα είναι πιο ευκολα..... Απο την άλλη όμως οι σπουδές σου δεν θα είναι ολοκληρομένες άρα δεν θα είναι εύκολο να προχωρίσεις στην μετέπειτα ζωή σου....... Η γνώμη μου είναι να μην πας και να παραμείνεις εκεί που εισαι.........

Εχει ενδιαφερον το σκεπτικο σου αλλα δεν μπορω να το ακολουθησω:/:
Ειμαι μαθητης Γ λυκ. Β! ομαδας με ειδικοτητα ηλεκτρολογιας
Εχω αποκτησει παρα πολλες θεωρητικες και πρακτικες γνωσεις στον τομεα της ηλεκτρολογιας αυτα τα δυο χρονια
και θελω να προχωρησω τις σπουδες μου ως ηλεκτρονικος
που βλεπεις την μη ολοκληρωμενη πλευρα των σπουδων μου
Τελος θα ηθελα να σου πω να μην προτεινεις πραγματα που δεν ξερεις χωρις επιφυλαξη
Εχω τελειωσει την Αλυκ. σε ΓΕΛ
και την Βλυκ. στο ΕΠΑΛ και τωρα ειμαι Γλυκ.
και στο γενικο ειχα καθηγητες που δεν τος πολυενοιαζε να καταλαβουμε και τοσο
υποστηριζαν τα παιδια των συναδελφων τους καθηγητων, ενω οι υπολοιποι παιρναμε κατω απο 14
δεν ειχα σκοπο μετα απο τετοια αντιμετωπιση, σε καμια περιπτωση να συνεχισω στο ΓΕΛ
τωρα ενω εγω κανω μαθηματα σε τμημα των δυο ατομων,
οι φιλοι μου απο το γενικο, εχουν στα μαθηματικα ΚΑΤ ενα καθηγητη που δεν τον νοιαζει για τους μαθητες, παρα μονο να υπογραψει για να πληρωθει
και οπως καταλαβαινεις αυτο ουτε θα τους οφελησει στις σπουδες τους ουτε στην ολοκληρωση της προσωπικοτητας τους....
μονο τα φροντηστηρια οφελει κατι τετοιο
Θελω να καταληξω οτι ενα σχολειο δεν χαρακτηριζεται ως καλο η κακο απο το αν ειναι ΓΕΛ η ΕΠΑΛ
αλλα απο τους καθηγητες και τους μαθητες(σε μικροτερο βαθμο αλλα εχουν και αυτοι ευθυνη)

Μια χαρα ολοκληρομένες γνώσεις πέρνεις απο το ΕΠΑΛ!Α και Β Λυκείου κάνουμε όλα τα μαθήματα του ΓΕΛ (εκτος Αρχαία)!Στην Γ Λυκείου έχουμε όλα τα μαθήματα γενικής παιδίας (φυσική Ι, μαθηματικα Ι,έκθεση)!Και αν κάποιο παιδί θέλει να δώσει για ΑΕΙ μπορεί να επιλέξει Β Ομάδα!Η διαφορά της Α και Β Ομάδας είναι οτι στην Β Ομάδα μπορείς να περάσεις ΑΕΙ(σύστημα ΓΕΛ) ενο στην Α Ομάδα δίνεις 4 μαθήματα(2 ειδικότητας, Μαθηματικα Ι, Έκθεση(ΓΕΛ)) και περνάς μονο ΤΕΙ που έχουν σχέση με την ειδικότητά σου!Επικρατεί δυστυχώς ακόμη η άποψη του οτι ΤΕΕ=ΕΠΑΛ!!ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ!!!ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ!!!

και τα ΤΕΕ ηταν πολυ καλα σαν σχολεια
επειδη επαιρναν ειδικοτητα απο την πρωτη
ειχαν περισσοτερο χρονο
και τα εργαστηρια που εκαναν απο οσο ειχα μαθει(τουλαχιστον στον ηλεκτρολογικο τομεα )
πολλες φορες εφταναν τα επιπεδα των ΤΕΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

sxetlant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Απόστολος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
και τα ΤΕΕ ηταν πολυ καλα σαν σχολεια
επειδη επαιρναν ειδικοτητα απο την πρωτη
ειχαν περισσοτερο χρονο
και τα εργαστηρια που εκαναν απο οσο ειχα μαθει(τουλαχιστον στον ηλεκτρολογικο τομεα )
πολλες φορες εφταναν τα επιπεδα των ΤΕΙ

Δεν αντιλέγω...απλά το ΕΠΑ.Λ έχει εξελιχθεί σε σχέση με το ΤΕΕ!Το ΕΠΑ.Λ είναι λίγο περισσότερο γενικών γνώσεων σε σχέση με το ΤΕΕ!Και τα 2 πάντως (ΕΠΑ.Λ, ΤΕΕ) έχουν(είχαν) αδυναμίες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FRIENDLY GIRL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FRIENDLY GIRL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Τα επαλ δεν ειναι σχολεια για τους κακους μαθητες !Απλα εχει επικρατησει αυτη η αποψη οτι στα επαλ παει ο καθε αλητης η το καθε παιδι που δεν διαβαζει η που δεν παιρνει πολυ υψηλους βαθμους,Η αποψη που επικρατει παω επαλ ,δεν διαβαζω και περναω τις ταξεις δεν ισχυει.Πολυ καιρο πριν επεσε το ματι μου σε κατι αποτελεσματα που λενε ποιοι εμειναν και ποιοι περασαν την ταξη και ειδα εναν μεσο ορο 5.Οποτε οτι μπαινουν βαθμοι χωρις να διαβαζεις ξεχαστε το.Ακομα και οι ιδιοι οι μαθητες πανε επαλ γιατι νομιζουν οτι εκει ειναι ευκολα τα πραγματα.Στο δικο μου αμα μαθουν τα παιδια οτι καποιος εβγαλε το γυμνασιο με μεσο ορο πανω απο 16 αναρωτιουνται γιατι δεν πηγε γενικο.Οσο για τα κολοπαιδα που λένε τα κολοπαιδα υπαρχουν και στο γενικο λυκειο και στο επαλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aina

Νεοφερμένος

Η aina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Και τα δύο λύκεια είναι καλά, αρκεί να ξέρει γιατί πηγαίνει κάποιος στο καθένα απο αυτά. Αν πχ θέλει ένας να γίνει φαρμακοποιός τότε θα κάτσει στα γελ γιατί απλά, τα μόρια προσμετρούνται διαφορετικά και δε τον συμφέρει (όχι ότι θα ήταν αδύνατο κι απο επαλ ίσως ανάλογα τις βάσεις). Όμως ο δρόμος είναι να πάει γελ και θα πρέπει να γράψει 19αρια ++ σε όλα, αλλιώς αν δεν είναι αποφασισμένος να διαβάσει δε θα περάσει κι απλά θα χάσει χρονιά. Καλό είναι βέβαια να προσπαθεί κανείς και με θέληση θα τα καταφέρει. Αν όμως θέλει κάποιος να περάσει πχ σε σχολές με χαμηλότερα μόρια γιατί θέλει να ασκήσει μια συγκεκριμένη εργασία τότε να μη το σκεφτεί καθόλου, τα επαλ προσφέρουν μάθηση κι όποιος θέλει να μάθει θα μάθει και θα περάσει κι απο εκεί. Δεν είναι καθόλου υποβαθμισμένα. Απλά πάνε μαθητές οι οποίοι μια μερίδα απο αυτούς, θέλει ένα απολυτήριο μόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Αν πχ θέλει ένας να γίνει φαρμακοποιός τότε θα κάτσει στα γελ γιατί απλά, τα μόρια προσμετρούνται διαφορετικά και δε τον συμφέρει (όχι ότι θα ήταν αδύνατο κι απο επαλ ίσως ανάλογα τις βάσεις).
Και γω που νόμιζα ότι η φαρμακευτική δεν ήταν ΚΑΝ διαθέσιμη στους απόφοιτους ΕΠΑΛ... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aina

Νεοφερμένος

Η aina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
ΕΠΑΛ ομάδα β..
https://users.sch.gr/grasy-epal-elven/omasa_b.html

https://www.minedu.gov.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=1076%3A25-08-10-&catid=80%3Adeltia-typou&Itemid=806&lang=el

Πρέπει να δημιουργηθει όμως ομάδα β, πολλοί πάνε στην α ομάδα. ΄Πολύ σπανια δε γίνεται και μεταφέρονται σε άλλο λύκειο, όμως εαν κάποιος έχει τετοιες βλέψεις για ιατρικες κτλ δεν ειναι επακριβώς το ίδιο απο επαλ λόγω μορίων και κάτι τέτοια.Καλό είναι να ρωτήσει όποιος ενδιαφέρεται όλα τα σχετικά, πριν την εγγραφή του σε ένα λύκειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από minedu:
Οι υποψήφιοι της ομάδας Βʼ ημερήσιου ή εσπερινού ΕΠΑ.Λ. μετέχουν στη διαδικασία επιλογής για την Τριτοβάθμια Εκπαίδευση με τον ίδιο τρόπο και διεκδικώντας το ίδιο ποσοστό θέσεων με τους υποψηφίους του ημερήσιου ή εσπερινού Γενικού Λυκείου αντίστοιχα.
Right, my fault. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Για να μπορεσει καποιος να παει στο 3ο πεδιο
Θα πρεπει να ειναι απο τομεα υγειας και προνειας
και β! ομαδα καθως επισης να δινει βιολογια ως επιλογη
εφοσον πληρουνται τα παραπανω, μεγιστος βαθμος συγκεντρωσης ειναι τα 20000 μορια

Εγω ειμαι στη Β!ομαδα ανκαποιος θελει πληροφοριες ευχαριστως να τον βοηθησω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FRIENDLY GIRL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FRIENDLY GIRL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Γιατι τα επαλ να ειναι τοσο παρεξηγημενα σχολεια?Τιποτα απο ολα οσα λενε δεν ισχυει και ομως υπαρχουν ακομα κακες φημες.Για να ξεκαθαρησω κατι ειδικα για αυτα που λενε οτι εκει πανε τα παιδια που δεν εχουν ψυχη και που δεν διαβαζουν και οτι δεν εχεις μελλον απο τα επαλ.Ειδικα αυτο με τα παιδια δεν ισχυει.Εχω γνωρισει παιδια στο επαλ που εχουν πολυ καλο χαρακτηρα και κανουν τα παντα για τον αλλον.Στα αλλα σχολικα μου χρονια δεν συναντησα ποτε τετια παιδια.Αυτο για οσους πιστευουν οτι στα επαλ πανε αλητακια.Επισης ας μου εξηγησει καποιος τι παραπανω εχει το γενικο απο το επαλ?Αφου τα ιδια μαθηματα κανουμε εκτος απο τα αρχαια.Τα απολυτηρια ειναι ισα.Επισης δεν σημαινει οτι επειδη πας επαλ εισαι ανικανος η οτι δεν διαβαζεις.Και γινεται κανονικο μαθημα.Συγγνωμη που εκανα ξεχωριστω θεμα για να τα πω αυτα αλλα θα τα λεω οσες φορες χρειαστει!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agahnim

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Agahnim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 145 μηνύματα.
ειναι παρεξηγημενα σχολεια εδω και πολλα χρονια. απο τοτε που ηταν ΤΕΕ (ισως και εποχες ΤΕΛ) επειδη ηταν η ευκολη λυση.μπορουσες να περνας τις ταξεις με μηδενικη προσπαθεια.αυτος πιστευω πως ηταν ο βασικοτερος λογος που ωθουσε τα παιδια του γυμνασιου που δεν ηταν τοσο καλοι μαθητες να επιλεξουν τεχνικο λυκειο αντι γενικο.και επειδη συνηθως οι κακοι μαθητες ειναι και πιο ...ατιθασοι ..ισως χωρις στοχους .. ισως και λιγο παραμελιμενοι..σιγουρα οχι αλητες ομως.δεν θελω να πιστευω πως ακουγετε τετοιο πραγμα για τα επαλ.. ουτε εμας του ΤΕΕ δεν ελεγαν αλητες (που ειμασταν πολυ χειροτεροι πιστεψε με :P ). σιγουρα θα γνωρισεις καλα ατομα σε ενα σχολειο αλλα και κακα.. ατομα που διαβαζουν και ατομα που δεν διαβαζουν. μην κανεις το λαθος να βαζεις ομαδες ανθρωπων σε ενα τσουβαλι κρινοντας απ οποιονδιποτε αλλον παραγοντα εκτος απ τον χαρακτηρα τους.καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος ειναι λαθος να του βαζεις την ταμπελα "αλητης" επειδη διαλεξε τον ευκολο δρωμο στην δευτεροβαθμια εκπαιδευση του.. γνωρισε τον πρωτα και μετα κρινε αν ειναι αλητης η οχι καποιος.

οσο για διαφορες ΓΕΛ και ΕΠΑΛ Α..ειναι πολυ περισσοτερες απο τα αρχαια..
1) συγκρινεις τα μαθηματικα κατευθινσης Γ λυκειου με τα μαθηματικα του ΕΠΑΛ ομαδας Α?? στο ΓΕΛ ειναι γνωστο οτι διδασκουν περισσοτερα πραγματα.
2) το συστημα πανελληνιων ειναι διαφορετικο: απο ΓΕΛ εχεις προσβαση σε καθε ΑΕΙ και ΤΕΙ, απο ΕΠΑΛ ομαδα Α ομως εχεις προσβαση μονο σε ΤΕΙ.

τα απολυτηρια του ΕΠΑΛ ομαδα Α ειναι καλυτερα απ του ΓΕΛ μπορω να πω.. το θεμα ειναι οτι θα μινεις με αυτο? δεν θες να σπουδασεις? αν ναι τοτε το απολυτιριο ειναι αχρηστο..

το καλυτερο που χει να κανει καποιος πιτσιρικας μετα το γυμνασιο ειναι να αποφασισει τι θελει να σπουδασει..μετα να δει πιο απ ολα τα συστηματα πανελληνιων τον συμφερει να δωσει. με λιγα λογια το σχολειο μετα το γυμνασιο ειναι απλα το μονοπατι που οδηγει στις σπουδες.. το καλυτερο λοιπον ειναι να παρεις το μονοπατι που θα σε οδηγησει πιο ευκολα στις σπουδες που θες.

τα ειπα λίγο μπερδεμενα και ανορθογραφα.. ελπιζω να βγαλεις νοημα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FRIENDLY GIRL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FRIENDLY GIRL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
ειναι παρεξηγημενα σχολεια εδω και πολλα χρονια. απο τοτε που ηταν ΤΕΕ (ισως και εποχες ΤΕΛ) επειδη ηταν η ευκολη λυση.μπορουσες να περνας τις ταξεις με μηδενικη προσπαθεια.αυτος πιστευω πως ηταν ο βασικοτερος λογος που ωθουσε τα παιδια του γυμνασιου που δεν ηταν τοσο καλοι μαθητες να επιλεξουν τεχνικο λυκειο αντι γενικο.και επειδη συνηθως οι κακοι μαθητες ειναι και πιο ...ατιθασοι ..ισως χωρις στοχους .. ισως και λιγο παραμελιμενοι..σιγουρα οχι αλητες ομως.δεν θελω να πιστευω πως ακουγετε τετοιο πραγμα για τα επαλ.. ουτε εμας του ΤΕΕ δεν ελεγαν αλητες (που ειμασταν πολυ χειροτεροι πιστεψε με :P ). σιγουρα θα γνωρισεις καλα ατομα σε ενα σχολειο αλλα και κακα.. ατομα που διαβαζουν και ατομα που δεν διαβαζουν. μην κανεις το λαθος να βαζεις ομαδες ανθρωπων σε ενα τσουβαλι κρινοντας απ οποιονδιποτε αλλον παραγοντα εκτος απ τον χαρακτηρα τους.καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος ειναι λαθος να του βαζεις την ταμπελα "αλητης" επειδη διαλεξε τον ευκολο δρωμο στην δευτεροβαθμια εκπαιδευση του.. γνωρισε τον πρωτα και μετα κρινε αν ειναι αλητης η οχι καποιος.

οσο για διαφορες ΓΕΛ και ΕΠΑΛ Α..ειναι πολυ περισσοτερες απο τα αρχαια..
1) συγκρινεις τα μαθηματικα κατευθινσης Γ λυκειου με τα μαθηματικα του ΕΠΑΛ ομαδας Α?? στο ΓΕΛ ειναι γνωστο οτι διδασκουν περισσοτερα πραγματα.
2) το συστημα πανελληνιων ειναι διαφορετικο: απο ΓΕΛ εχεις προσβαση σε καθε ΑΕΙ και ΤΕΙ, απο ΕΠΑΛ ομαδα Α ομως εχεις προσβαση μονο σε ΤΕΙ.

τα απολυτηρια του ΕΠΑΛ ομαδα Α ειναι καλυτερα απ του ΓΕΛ μπορω να πω.. το θεμα ειναι οτι θα μινεις με αυτο? δεν θες να σπουδασεις? αν ναι τοτε το απολυτιριο ειναι αχρηστο..

το καλυτερο που χει να κανει καποιος πιτσιρικας μετα το γυμνασιο ειναι να αποφασισει τι θελει να σπουδασει..μετα να δει πιο απ ολα τα συστηματα πανελληνιων τον συμφερει να δωσει. με λιγα λογια το σχολειο μετα το γυμνασιο ειναι απλα το μονοπατι που οδηγει στις σπουδες.. το καλυτερο λοιπον ειναι να παρεις το μονοπατι που θα σε οδηγησει πιο ευκολα στις σπουδες που θες.

τα ειπα λίγο μπερδεμενα και ανορθογραφα.. ελπιζω να βγαλεις νοημα :P
Καταλαβα τι θες να πεις.Ομως τωρα ποια και τα επαλ εχουν προσβαση σε ΑΕΙ!Φυσικα και το γενικο ειναι ποιο δυσκολο απο αποψη των κατευθυνσεων.Αυτο οτι περνας τις ταξεις χωρις να διαβαζεις δεν ισχυει.Στο δικο μου ακομα και πεντε βαζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agahnim

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Agahnim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 145 μηνύματα.
συνηθως οταν λεμε ΕΠΑΛ εννοουμε την Α ομάδα.το να συγκρινεις την ομαδα Β με το ΓΕΛ δεν εχει νοημα αφου 4/6 μαθηματα ειναι κοινα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Θελω να ρωτήσω σχετικά με την επαγγελματική αποκατάσταση των τμημάτων Πληροφορικής..
Μπορεί να φανεί παράξενο που το ρωτάω, μιας που οι περισσότεροι λένε ότι έχει πολλές δυνατότητες.. Δε λέω έχει, αλλά θέλω να μου πείτε κάπως πιο συγκεκριμένα...

Δηλαδή άντε να βγώ σαν προγραμματιστής από ΑΕΙ, αλλά μετά τί; Σε ανάλογες δουλειές θα έχω τις γνώσεις για αυτά που θα μου ζητάει; Προφανώς οι πανεπιστημιακές γνώσεις δεν θα φτάνουν..
Και γενικότερα για τις προοπτικές δουλειάς..

Κατατοπίστε με λίγο αν θέλετε, θα με βοηθούσατε..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
η δουλειά θέλει άλλα προσόντα που δεν καλύπτονται μόνο με πτυχία και διπλώματα...
και ειδικά στην Ελλάδα όπου το Πανεπιστήμιο δεν προορίζει για την αγορά εργασίας αλλά για την αγορά ανεργίας χωρίς καμία διασύνδεση και ειδικά projects με βιομηχανίες, υπηρεσίες,...κτλ
πτυχιούχοι οικονομολόγοι μου έλεγαν ότι στην τράπεζα, χρειάζονται ένα 2% των γνώσεων από το πτυχίο τους

το Πανεπιστήμιο στην χώρα μας έρχεται κυρίως να καλύψει εσωτερικές ανησυχίες περί πνευματικής καλλιέργειας και άλλων ρομαντικών λέξεων και όχι ανησυχίες για εργασία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avalonlll

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Καλησπερα σας!
Ειμαι καινουριος στο φορουμ!
Λοιπον, παω Γ' Γυμνασιου και καθε μερα με βασανιζει ενα ερωτημα.
Βλεπω τα μαθηματικα σαν κινεζικα πλεον (απο 17 στη πρωτη γυμνασιου εχω 10 τωρα και αυτο χαριστικο)...
Θελω να γινω προγραμματιστης ή τεχνικος η/υ οποτε πρεπει ειτε να παω σε ΕΠΑΛ (για το επαλ στη περιοχη μου εχω ακουσει τα χειροτερα.οτι οι μαθητες ακουνε μουσικη, οτι καπνιζουν, οτι δε γινεται μαθημα...ειτε να παω σε ΓΕΛ, να ακολουθησω θεωρητικη κατευθυνση, αλλα δε ξερω...εχω ελπιδες να περασω οταν μαθηματικα πανω απο 10 δε παει;;;Φυσικη δυσκολευομαι λιγο σε ασκησεις με μαθηματικες πραξεις και αυτο με ριχνει ακομα περισσοτερο :(
Οσο για βαθμους...οτι να ναι ειναι, αναλογως...
α γυμνασιου εβγαζα 15,15μισο,16
β γυμνασιου 14,14,15
φετος ξεκινησα με 15
Αν μπορει καποιος να με διαφωτησει, να ακουσω κι αλλες γνωμες...το μονο που εχω ακουσει ειναι το κλασσικο 'μη πας σε επαλ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

delirium

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασιλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Για αρχή, να ξέρεις ότι δεν είναι όλοι για όλα.
Εν συνεχεία και στο ΕΠΑΛ να πας αμα θες εσύ να διαβάσεις θα διαβάσεις. Απλά το θέμα είναι με 10 μαθηματικά στη Γ γυμνασίου πως θα τα πας με τα ολοκληρώματα στη Γ Λυκείου. Πως θα τα βγάλεις πέρα με τον προγραμματισμό που απαιτεί δύσκολα μαθηματικά;
Κάτσε μίλα με τους δικούς σου κάνε την 1η λυκείου σε ΓΕΛ και αμα δεν τα βγάζεις πέρα πήγαινε σε ΕΠΑΛ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avalonlll

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Για αρχή, να ξέρεις ότι δεν είναι όλοι για όλα.
Εν συνεχεία και στο ΕΠΑΛ να πας αμα θες εσύ να διαβάσεις θα διαβάσεις. Απλά το θέμα είναι με 10 μαθηματικά στη Γ γυμνασίου πως θα τα πας με τα ολοκληρώματα στη Γ Λυκείου. Πως θα τα βγάλεις πέρα με τον προγραμματισμό που απαιτεί δύσκολα μαθηματικά;
Κάτσε μίλα με τους δικούς σου κάνε την 1η λυκείου σε ΓΕΛ και αμα δεν τα βγάζεις πέρα πήγαινε σε ΕΠΑΛ...

Βλεπω τα ονειρα μου να πηγαινουνε χαμμενα.......
Για τεχνικος χρειαζομαι και εκει καλα μαθηματικα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top