Συζητήσεις και απορίες για το μηχανογραφικό

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εγώ είχα δηλώσει στα γραφεία της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης της περιοχής μου.
Βρείτε το γραφείο που αντιστοιχεί στην περιοχήσας στο παρακάτω link και πάρτε τους ένα τηλέφωνο αύριο....

https://www.asda.gr/gym11per/TeachersGrafeia.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gdespina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η deppy! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Επειδή δεν μπορείς να ξέρεις αν ισχύει και την επόμενη χρονιά το ίδιο, για να μη πας τσάμπα, χτύπα ένα τηλεφωνάκι για καλό και για κακό.:/:
Και εμείς δεν θα δηλώσουμε στο σχολείο μας =/

πωωω!! μη μου κάνεις τέτοια!! :worry:
9α ρωτήσω αύριο που 9α πάω στο σχολείο!! :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karxarini

Νεοφερμένος

Η Κλαιρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Σαν απόφοιτη που έδωσε δεύτερη φορά έχω μόνο μία συμβουλή να σας δώσω, ενημερωθείτε όσο πιο σύντομα γίνεται.Μην αφήνετε τις μέρες να περνάνε γιατί μαζί μ'αυτές μπορεί να περάσει και η ημερομηνία κατάθεσης μηχανογραφικού στο σχολείο που πάτε. Για σιγουριά πείτε στο site της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας, π.χ για τη Θεσσαλονικη μπείτε στα
https://dide-a.thess.sch.gr/portal/
και
https://dide-v.thess.sch.gr/portal/

Για όσους ρωτάνε για το 10%, οι ημερομηνίες 7 και 8 είχαν οριστεί για την κατάθεση μηχανογραφικού με το 10%,μιας και δεν θα χρειαζόταν να περιμένουν για τη βεβαίωση πρόσβασης (αφου οι βεβαιώσεις δίνονται 8 και 9). Στις 20 γίνεται η κατάθεση των μηχανογραφικών από όσους δεν κατέθεσαν μηχανογραφικό στην προκαθορισμένη ημερομηνία για σοβαρους λ/ογους και από όσους έδωσαν πανελλήνιες με τους αρρώστους.
Το ότι θα σας δεχτούν οποιαδήποτε ημέρα ενώ έχει παρέλθει η ημερομηνία που έπρεπε να πάτε, ΔΕΝ είναι σίγουρο, γι'αυτό ΜΗΝ το ρισκάρετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Εγώ είχα δηλώσει στα γραφεία της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης της περιοχής μου.
Βρείτε το γραφείο που αντιστοιχεί στην περιοχήσας στο παρακάτω link και πάρτε τους ένα τηλέφωνο αύριο....

https://www.asda.gr/gym11per/TeachersGrafeia.htm

Πηρα σημερα την βεβαιωση προσβασης απο Λυκειο και το απολυτηριο κλπ!Ρωτησα ποτε ειναι να καταθεσω το μηχ/κο και δεν ηξερε κανεις! o διευθυντης και ενας καθηγητης που ηταν εκει δηλαδη,καλα για τον διευθυντη το περιμενα οτι δε θα το ηξερε!
Πηρα μολις τηλεφωνο στην δευτεροβαθμια.... απανταει μια γυναικα!
-Γεια σας μπορειτε να μου πειτε ποια ημερομηνια εχει καθοριστει για το 3ο Λυκειο για να κατεθεσω το μηχ/κο?
-Ναι,περιμεντε 1 λεπτο
ακουω απτο ακουστικο "Νικη ξερεις ποια ημερομηνια ειναι για το 3ο λυκειο" οχι απανταει εκεινη! "Μιχαλη εσυ??" ουτε εκεινος ηξερε.... "ο Θανασης μιλαει στο τηλεφωνο?" ξαναρωταει αυτη δυνατα "ποια ειναι η ημερομηνια για το 3ο λυκειο??' πεταγεται καποιος "περιμενε να τελιωσει ο Θανασης"
-Ναι περιμενετε λιγο?
-Ναι...
ε μετα απο 5 λεπτα μαθανε ποτε ειναι και μου ειπανε... 15/16!
τους ρωτησα και αν θα υπαρξει προβλημα αν δεν μπορεσω να ερθω καποια απο εκεινες τις ημερες και μου ειπαν "οχι αγορι μου μεχρι τις 20 θα ειμαστε δω"...! τωρα να την εμπιστευτω αυτη που μου το ειπε? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Συμβουλή: Όταν παίρνετε τηλέφωνο σε δημόσια υπηρεσία για να μάθετε κάποια πληροφορία να ζητάτε ευγενικά το ονοματεπώνυμο του υπαλλήλου που σας εξυπηρετεί για ευνόητους λόγος....

Morelo τουλάχιστον ξέρεις που θα το καταθέσεις κάτι είναι και αυτό. Εχω την εντύπωση πως αυτές οι ημερομηνίες δεν είναι δεσμευτικές... πηγαίνεις όποτε θέλεις ακόμα και την τελευταία μέρα.... Οι ημερομηνίες μπαίνουν για να μην πάνε όλοι στο τέλος. Προσωπικά το είχα καταθέσει τελευταία και όταν τους ρώτησα μου το είπαν. Αλλά ήμουν σε επαρχία πιθανόν στα αστικά κέντρα να μην επιτρέπεται αυτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gdespina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η deppy! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
στο σχολείο μας είπαν να πάμε τη συγκεκριμένη μέρα που λέει το πρόγραμμα στο χαρτί ανακοίνωσης στα τζάμια του σχολείου!!
κ έχει ώρα .. πρωί 8 μέχρι τις 2μμ! :worry:

να ρωτήσω κάτι?
όταν 9α πάμε να υποβάλουμε το μηχ/κο.. 9α τους δώσουμε αντίγραφο του απολυτηρίου κ βεβαίωσης πρόσβασης?
γτ έτσι μου είπαν στο σχολείο... όμως να έχω μαζί κ τα πρωτότυπα? :hmm:
μπορούμε να πάμε κ πριν την ημέρα που λέει το πρόγραμμα? :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

alex4ndros

Νεοφερμένος

Ο alex4ndros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γεια σας...
Ενδιαφερομαι να περασω γερμανικη φιλολογια και εχω μια απορια...Στο σχολειο μου δωσανε απολυτηριο και βεβαιωση ,ομως δεν αναφερει πουθενα το ειδικο μαθημα (γερμανικα) αφου δεν εχουν βγει τα αποτελεσματα...Μολις βγουν και τα στειλουν στο σχολειο πρεπει να παω να μου δωσουν καποιο χαρτι??:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Swanilda

Νεοφερμένος

Η Swanilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Λοιπόν καταθέτω μηχανογραφικό την Τρίτη και έχω την εξής απορία: έχω συγκεντρώσει 18873 και θα δηλώσω πρώτη επιλογή την Νομική Αθήνας και δεύτερη τη Θεσ\νίκη. Θέλω όμως να δηλώσω και το τμήμα Επικοινωνίας και ΜΜΕ Παντείου για το οποίο απαιτείται ειδικό μάθημα αγγλικά, το οποίο και έχω δώσει. Όμως δεν ξέρω(ακόμα) τον βαθμό μου ούτε έχω κάποιο αποδεικτικό ότι το έδωσα. Θα υπάρξει πρόβλημα με την κατάθεση του μηχανογραφικού; Τί χαρτιά θα πρέπει να συγκεντρώσω; (Για τα υπόλοιπα μαθήματα, απολυτήριο, βεβαίωση πρόσβασης είμαι εντάξει).
Μπορεί η απορία μου να σας φανεί ηλίθια, αλλά σας παρακαλώ, ας με βοηθήσει κάποιος, γιατί έχω μπερδευτεί πολύ με αυτό το κ**οσύστημα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

summer life

Νεοφερμένος

Ο summer life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
ρε παιδια επειδη συμπληρωνω το μηχανογραφικο θελω να ρωτισω κατι. πειραζει αν βαλω μια σχολη με υψηλοτερα μορια μετα απο μια με χαμηλοτερα. τυχαινει απλα αυτη η σχολη να μου αρεσει περισσοτερο χωρις βεβαια να θελω να αποκλεισω τελειως την αλλη. γινεται η πρεπει να τις βαλω κατα σειρα μοριων?? πρωτα την υψηλοτερη και μετα αυτη?? παρακαλω απαντηστε γιατι δεν θελω να κανω κανεν λαθος:(

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.
....πειραζει αν βαλω μια σχολη με υψηλοτερα μορια μετα απο μια με χαμηλοτερα. τυχαινει απλα αυτη η σχολη να μου αρεσει περισσοτερο χωρις βεβαια να θελω να αποκλεισω τελειως την αλλη. γινεται η πρεπει να τις βαλω κατα σειρα μοριων?? πρωτα την υψηλοτερη και μετα αυτη?? παρακαλω απαντηστε γιατι δεν θελω να κανω κανεν λαθος
Το λογικό είναι να βάλεις τις σχολές με τη σειρά που σου αρέσουν. Αν τις βάλεις με τη σειρά μορίων μπορεί να μπεις σε κάποια που δεν σου αρέσει και να χάσεις αυτην που σου αρέσει. (Έλεος!!!!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
ρε παιδια επειδη συμπληρωνω το μηχανογραφικο θελω να ρωτισω κατι. πειραζει αν βαλω μια σχολη με υψηλοτερα μορια μετα απο μια με χαμηλοτερα. τυχαινει απλα αυτη η σχολη να μου αρεσει περισσοτερο χωρις βεβαια να θελω να αποκλεισω τελειως την αλλη. γινεται η πρεπει να τις βαλω κατα σειρα μοριων?? πρωτα την υψηλοτερη και μετα αυτη?? παρακαλω απαντηστε γιατι δεν θελω να κανω κανεν λαθος:(


Τη σχολή που σου αρέσει θα βάλεις! :) Πάντα μας το τόνιζαν...Με σειρά προτίμησης...Δεν ξέρεις πως θα πάνε τα μόρια φέτος...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ff.c

Νεοφερμένος

Η ff.c αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
στο σχολείο μας είπαν να πάμε τη συγκεκριμένη μέρα που λέει το πρόγραμμα στο χαρτί ανακοίνωσης στα τζάμια του σχολείου!!
κ έχει ώρα .. πρωί 8 μέχρι τις 2μμ! :worry:

να ρωτήσω κάτι?
όταν 9α πάμε να υποβάλουμε το μηχ/κο.. 9α τους δώσουμε αντίγραφο του απολυτηρίου κ βεβαίωσης πρόσβασης?
γτ έτσι μου είπαν στο σχολείο... όμως να έχω μαζί κ τα πρωτότυπα? :hmm:
μπορούμε να πάμε κ πριν την ημέρα που λέει το πρόγραμμα? :whistle:

Εμας μας ειπαν οτι χρειαζεται να εχουμε μαζι μας αστυνομικη ταυτοτητα,επικυρωμενο αντιγραφο του απολυτηριου ,φωτοαντιγραφο της βεβαιωσης προσβασης αλλα επιπλεον και την πρωτοτυπη βεβαιωση.Οχι,πρεπει να παμε την ημερα που εχει οριστει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gdespina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η deppy! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
οκ! ευχαριστώ :D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

electro_Jo

Νεοφερμένος

Ο electro_Jo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Όχι αυτό δεν ισχύει. Εγώ ήταν να παραδώσω το μηχανογραφικό στο σχολείο στις 8 Ιουλίου -και την ίδια μέρα μας έδωσαν τις βεβαιώσεις, τα απολυτήρια κλπ. Οι ημερομηνίες που δίνει το σχολείο είναι συγκεκριμένες για να παραδώσουμε τα μηχανογραφικά σ'αυτά. Από κει και πέρα μπορείτε να τα δώσετε στη διεύθυνση Δευτεροβάθμιας όποτε θέλετε μέχρι την λήξη της προθεσμίας (20 Ιουλίου). Εγώ θα το πάω στη διεύθυνση δευτεροβάθμιας την Τρίτη. Δεν υπάρχει πίεση, έχουμε περιθώριο αρκετό ακόμα. :)


Εν τω μεταξύ έγινε ένα λάθος με το λογότυπο του υπουργείου παιδείας στις βεβαιώσεις και τα απολυτήρια και πήραν ξανά τα χαρτιά την Παρασκευή να τα φτιάξουν. Έλεος. Το θέμα είναι ότι στα νέα χαρτιά η φωτογραφία της ταυτότητάς μου έχει βγει κατάμαυρη. :P Ελπίζω να μην υπάρχει κανένα πρόβλημα, έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Swanilda

Νεοφερμένος

Η Swanilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Παιδιά αν ξέρει κανείς κάτι για τα ειδικά μαθήματα, ας απαντήσει παρακαλώ!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Εν τω μεταξύ έγινε ένα λάθος με το λογότυπο του υπουργείου παιδείας στις βεβαιώσεις και τα απολυτήρια και πήραν ξανά τα χαρτιά την Παρασκευή να τα φτιάξουν. Έλεος. Το θέμα είναι ότι στα νέα χαρτιά η φωτογραφία της ταυτότητάς μου έχει βγει κατάμαυρη. :P Ελπίζω να μην υπάρχει κανένα πρόβλημα, έτσι;

Πω, καλά τι ταλαιπωρία ήταν αυτή. Όταν πήγα να πάρω το δικό μου, ήταν ήδη η δεύτερη μέρα που τα δίνανε, και εκείνη την στιγμή είχε έρθει ένας απόφοιτος ο οποίος είχε πάει για κατάθεση μηχανογραφικού αλλά δεν μπόρεσε να το ολοκληρώσει για αυτή τη σφραγίδα. :confused: Και η λυκειάρχισα, ουυ τρομαχτική εκείνη τη στιγμή. :PΠολλές κατάρες για το υπουργείο ακούστηκαν :P Τους φωνάξανε όλους και σκίζανε τα απολυτήρια τα ''καλά'' και τελικά πήραμε φωτοτυπία του καλού απολυτηρίου... :/: Εμάς μας βάλανε κανονική φωτό στο φωτοαντίγραφο. Ε, δεν παίζει πρόβλημα φαντάζομαι... Σε όλους θα έγινε αυτό του σχολείου σου...Θα το καταλαβαίνανε αν ήταν κάτι λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Empristis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Empristis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Παιδια οσοι το καταθεσατε ηδη,η διαδικασια ηταν χρονοβορα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

electro_Jo

Νεοφερμένος

Ο electro_Jo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλά για τα ειδικά μαθήματα καλό ξημέρωμα. Αργά το απόγευμα θα βγουν όπως το πάνε. Έλεος. :/:

Δέσποινα άσε σου λέω. Χάος όλα σ'αυτή τη χώρα πια. Ντάξει στην φωτογραφία τουλάχιστον φαίνονται τα μάτια μου :P Ε, λογικά θα μου πουν και στη Δευτεροβάθμια αν υπάρχει πρόβλημα και αφού θα πάω την Τρίτη στην έσχατη περίπτωση θα έχω άλλες 7 μέρες περιθώριο να το ψάξω το θέμα στο σχολείο. Αλλά αφού δεν είπαν τίποτα δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

summer life

Νεοφερμένος

Ο summer life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
ρε παιδια να σας ρωτησω κατι το να μπει καποιος σε μια σχολη πρεπει ντε και καλα να ειναι αριστουχος στον τομεα αυτο?? νταξει δεν γνωριαζω το συστημα με το οποιο λειτουργουν τα πανεπιστημια αλλα ελπιζω να μη θεωρουνται πραγματα δεδομενα και προσπερνωνται. πχ εμενα μου αρεσουν τα μαθηματικα και μπορει να τα βαλω. βεβαια δεν ειμαι και ο καλυτερος στα μαθηματικα. αρκετες φορες τα καταφερνω αρκετες φορες δυσκολευομαι. δεν τα εχω σαν πρωτη επιλογη στο μηχανογραφικο. αν τυχει και μπω εκει λετε να ανταπεξελθω? εγω αυτο που θελω μονο ειναι να μη θεωρουνται πραγματα δεδομενα απο αλλες χρονιες. αυτο δε το μπορω. ας με φωτισει καποιος που ξερει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Φυσικό ή Πληροφορική και γιατί; Πείτε μου τη γνώμη σας... ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top