Titanic: Παρεξηγημένη ή εμπορική βλακεία;

Γνώμη...

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 62)
  • :thumbsup:

    Ψήφοι: 28 45.2%
  • :down:

    Ψήφοι: 15 24.2%
  • Έτσι κι έτσι

    Ψήφοι: 13 21.0%
  • Δεν την έχω δει (!)

    Ψήφοι: 6 9.7%

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Εμενα παντως με αγγιξε και με συγκινησε οταν την ειδα...
και το σεναριο μου αρεσε (αν και θα προτιμουσα αισιο τελος για τους δυο ηρωες) και τα εφε ηταν καταπληκτικα και η μουσικη υπεροχη, καθως και οι ερμηνειες....
το οτι αναμφιβολα ηταν μια εμπορικη ταινια δε σημαινει οτι δεν ηταν και ποιοτικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Εμενα που μου αρεσει το love story του τιγρη κι δρακου σαν παραδειγμα κι οχι αυτο του τιτανικου ειμαι περιεργη demelene?:D
Πώπω πως την ξέχασα. Και εμένα απίστευτα πολύ μάρεσε. Όλο το πακέτο.

Πάντως το the road home να ξέρετε είναι απίστευτο έργο αγάπης. Πρωταγωνιστεί η κινεζούλα από το Τίγρης και Δράκος και προσωπικά είναι μια πραγματική ιστορία αγάπης στα πλαίσια μια ταινίας σχετικου ιστορικού περιεχομένου.

Αλλά γιατί ρωτάς αν είσαι περίεργη χριστινάκι?

Σχετικά με τον Τιτανικό ότι είχε σχέση με την ιστορία του πλοίου ήταν καταπληκτικό. Κρίμα που δώσαν τόση σημασία στην ιστορία αγάπης.

Εκείνη την εποχή κυκλοφορούσε η διαφήμιση με το πρόβατο της Cranch όποιος το θυμαται. Λοιπόν στην σκηνή που έχει πάει ως γιαγιά η kate και πετάει το μενταγιόν πετάγεται ένας από μπροστά και λέει ρε συ σαν το πρόβατο της Cranch είναι αυτή. Λυνόμαστε όλοι στην πλευρά μας και μια παρέα από κοριτσάκια που σκεφτόμασταν να τους δώσουμε χαρτομάντηλα μας αγριοκοιτάζαν.

Πάντως για τα εφέ και την βύθιση ίσως το ξαναέβλεπα σε fast forward.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
E oλοι συγκινηθηκαν με την ιστορια αγαπης του τιτανικου εκτος απο μενα.Το road θα ψαξω να το βρω κι θα σας πω εντυπωσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazy lover

Δραστήριο μέλος

Η crazy lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 521 μηνύματα.
Κ εμενα με αγγιξε η ταινια κ πιστευω πως ειναι πολυ καλη γι' αυτο εσπασε κ ταμεια αλλωστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
μέτρια ταινία.
εκεί που αρχίζουν και ψοφάνε είναι όλα τα λεφτά όμως.

όσοι από εσάς νομίζετε ότι η κέιτ ήθελε να σωθεί και γιαυτό δεν άφησε το τζακ.

ΛΑΘΟΣ

απλά ακολοθούσε το higher agenta των παραγωγών και δαιμόνιων σεναριογράφων.

μουχαχαχαχαχα

ΙΔΟΥ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poniro Ksotikouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Allstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Κ εμενα με αγγιξε η ταινια κ πιστευω πως ειναι πολυ καλη γι' αυτο εσπασε κ ταμεια αλλωστε...

Από πότε η εμπορικότητα μιας ταινίας είναι τόσο άμεσα συνδεδεμένη με την ποιότητα? :worry:

Εντάξει, το Titanic ήταν πολύ μέτριο. Τεχνικά άρτιο, όμως οι χαρακτήρες ήταν τελείως κενοί και συνηθισμένοι, δεν έδωσαν πάτημα στους 2 πρωταγωνιστές να κάνουν κάτι καλό με τον ρόλο (ενώ τους λατρεύω και τους δύο). Δεν είχε κάποιο ξεχωριστό στυλ, ήταν μια πολύ καθαρή εικόνα του πως θα περίμενε κανείς να είναι εκείνη η εποχή, και δεν μπορώ να πω πως με ξάφνιασε ούτε με ενθουσίασε..:/:
Το love story και ο θάνατος με έκαναν να δακρύσω στο σινεμά και να νευριάσω παράλληλα με τον ευατό μου που υπέκυψα ενώ ήξερα πως αυτές οι σκηνές απευθύνονταν στα χαμηλότερα μας "ένστικτα" και πέταξαν την συγκίνηση με εντελώς χύμα τρόπο. :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Το love story και ο θάνατος με έκαναν να δακρύσω στο σινεμά και να
Μήπως ήταν δάκρυ χαράς?:whistle: :whistle: Ξέρω θέλω :beating:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazy lover

Δραστήριο μέλος

Η crazy lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 521 μηνύματα.
Από πότε η εμπορικότητα μιας ταινίας είναι τόσο άμεσα συνδεδεμένη με την ποιότητα?
Το love story και ο θάνατος με έκαναν να δακρύσω στο σινεμά και να νευριάσω παράλληλα με τον ευατό μου που υπέκυψα ενώ ήξερα πως αυτές οι σκηνές απευθύνονταν στα χαμηλότερα μας "ένστικτα" και πέταξαν την συγκίνηση με εντελώς χύμα τρόπο. :|
Ποιος μιλησε για ποιοτητα??Αν μια ταινια(ή ενα σιριαλ ή κ οτιδηποτε αλλο) ειναι καλη δεν ειναι απαραιτητα κ ποιοτικη...Κ το αντιστροφο αν κατι ειναι ποιοτικο αυτο δεν σημαινει οτι ειναι κ καλο...Για την συγκεκριμενη ταινια τωρα πιστευω οτι δεν ηταν τελειως εμπορικη... κ οι ερμηνειες των ηθοποιων ήταν πολυ καλες κατα τη γνωμη μου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
τελικα..μαλλον ο καθενας απο μας εχει διαφορετικη γνωμη για το τι ειναι εμπορικη, τι ποιοτικη και δε συμμαζευεται...σημασια εχει οταν τελειωνει μια ταινια ..τι "γευση" μας εχει αφησει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Πάω να την νοικιάσω… να την δω ξανά. :teasing:[FONT=&quot] [/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Aν επαιζε ο Ντικαμπριο καλα η Μεριλ Στριπ τι να πει?Απο ερμηνειες η μονη που αξιζε ηταν σε δευτερο ρολο κι εχει παρει κι οσκαρ.Επαιζε την κυρια που εδωσε τα ρουχα του γιου της στον Λεοναρντο κι στην βαρκα ζητησε να γυρισουν να μαζεψουν επιζωντες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poniro Ksotikouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Allstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Ποιος μιλησε για ποιοτητα??Αν μια ταινια(ή ενα σιριαλ ή κ οτιδηποτε αλλο) ειναι καλη δεν ειναι απαραιτητα κ ποιοτικη...Κ το αντιστροφο αν κατι ειναι ποιοτικο αυτο δεν σημαινει οτι ειναι κ καλο...Για την συγκεκριμενη ταινια τωρα πιστευω οτι δεν ηταν τελειως εμπορικη... κ οι ερμηνειες των ηθοποιων ήταν πολυ καλες κατα τη γνωμη μου....


Όταν εσύ λες "Πολύ Καλή" προφανώς κρίνεις την ποιότητα της προς το γούστο σου, ή την ιδέα σου για το ομαδικό μας γούστο. Το καλή δεν είναι αυθαίρετο, αλλά προκύπτει ως χαρακτηρισμός ιδιότητας, αυτής της ποιότητας της ταινίας.

Άλλες πιθανές χρήσεις του "Πολύ Καλή", από τον παραγωγό ως προς το πόσα έβγαλε, μένουν απ'έξω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
fake είναι μην ψαρώνετε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazy lover

Δραστήριο μέλος

Η crazy lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 521 μηνύματα.
Όταν εσύ λες "Πολύ Καλή" προφανώς κρίνεις την ποιότητα της προς το γούστο σου, ή την ιδέα σου για το ομαδικό μας γούστο. Το καλή δεν είναι αυθαίρετο, αλλά προκύπτει ως χαρακτηρισμός ιδιότητας, αυτής της ποιότητας της ταινίας.

Άλλες πιθανές χρήσεις του "Πολύ Καλή", από τον παραγωγώ ως προς το πόσα έβγαλε, μένουν απ'έξω. :P
Για μενα κ το τονιζω αυτο η ταινια ηταν πολυ καλη.....Τωρα οσον αφορα την ποιοτητα αυτο ειναι αντικειμενικο...Παντως δεν πιστευω πως η ταινια ηταν μια εμπορικη βλακεια οκ?'Η μηπως εχεις κ καμια αλλη απορια για να σου τη λυσω???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maggie

Περιβόητο μέλος

Η Maggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 5,843 μηνύματα.
Εμενα παντως με αγγιξε και με συγκινησε οταν την ειδα...
και το σεναριο μου αρεσε (αν και θα προτιμουσα αισιο τελος για τους δυο ηρωες) και τα εφε ηταν καταπληκτικα και η μουσικη υπεροχη, καθως και οι ερμηνειες....
το οτι αναμφιβολα ηταν μια εμπορικη ταινια δε σημαινει οτι δεν ηταν και ποιοτικη...
Κι εμένα μ άρεσε πολύ η ταινία αυτή και συμφωνώ απολύτως με τη Neraida :)
Εκεί που έκλειγα πολύ ήταν όταν βούλιαζε το πλοίο, όταν έλεγε μια μαμά σε κάτι παιδάκια ένα παραμύθι και διάφοροι άνθρωποι που έμειναν μέσα στο πλοίο γιατί ήξεραν ότι δεν πρόκειτο να σωθούν αφού δεν ανηκαν στην υψηλη κοινωνική τάξη...

Πολύ καλή ταινία για μένα
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
οφείλω να ομολογήσω την αλήθεια..αυτήν την ταινία την έχω δει 30 φορές (κυριολεκτικά.. :redface:) και κάθε φορά,μου προκαλεί τα ίδια ακριβώς συναισθήματα..αγωνία,άγχος,συγκίνηση,απελπισία (για τις συγκυρίες και τις ψυχές που χάθηκαν..)

κι εντάξει,όταν είχε πρωτοβγεί η ταινία,δεν το αρνούμαι ότι κι εγώ είχα -ως παιδούλα.. :P- ένα χτυποκάρδι με τον leonardo και μ'επηρρέαζαν αρκετά πιο εύκολα κάποια πράγματα και ναι,ήμουν άκρως τρελαμένη με την ταινία αυτή..κι όμως,μετά κι απ'όλον αυτόν τον καιρό που πέρασε απ'την πρεμιέρα της,κάθε φορά που θα δω τον "Τιτανικό",δεν αλλάζει τίποτα στα συναισθήματα που μου προκαλεί,σε σχέση με αυτά που μου προκαλούσε και τότε (με εξαίρεση ότι πλέον ουδέν ερωτικό ενδιαφέρον προς τον leo..:redface: :P).

Γι'αυτόν τον λόγο και μόνο,εγώ θεωρώ τον Τιτανικό πάρα πολύ καλή ταινία,και από την αρχή της τραγωδίας δε και μετά,την θεωρώ εκπληκτική..βέβαια, παίζουν και τεράστιο ρόλο τα εφέ..ναι,έχει και το χαζοαμερικάνικο λάβ-στόρυ μέσα,αλλά πώς αλλιώς θα έβγαινε 3 ώρες έργο..? και μην μου πείτε ότι δεν το βρήκατε ρομαντικό,όπως και να'χει..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ απορώ, πως είναι δυνατόν στην ψηφοφορία να έχει το :thumbsup: περισσότερες ψήφους και στο θέμα να λένε οι περισσότεροι οτι δεν τους άρεσε;
Μέχρι στιγμής οι μόνοι που είπαν οτι τους άρεσε ήμουν εγώ, η roumana, η crazy lover και η Neraida [edit: και Maggie και burbuja].
Μήπως απλά έχει γίνει "μοδα" να ΜΗΝ μας άρεσει, ως αντίδραση στην μεγάλη επιτυχία που συνάντησε; Μήπως επειδή οι περισσότεροι άνθρωποι είναι βλάκες, και στους περισσότερους ανθρώπους άρεσε θεωρούμε οτι αν παραδεχτούμε οτι μας άρεσε αυτόματα κατατασσόμαστε στους χαζούς, ακαλλιέργητους και τη μάζα; Μήπως θεωρούμε οτι αν πούμε οτι δεν μας άρεσε "ανεβαίνει το κασέ μας";
Δεν λέω οτι γίνεται ενσυνείδητα αυτό, απλά υπάρχει μια προκατάληψη. Προσωπικά και πριν ανοίξω το θέμα έλεγα "κοίτα να δεις, τώρα αμα πω οτι μου άρεσε θα με κατατάξουν στις χαζογκόμενες :P".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εγώ απορώ, πως είναι δυνατόν στην ψηφοφορία να έχει το :thumbsup: περισσότερες ψήφους και στο θέμα να λένε οι περισσότεροι οτι δεν τους άρεσε;
Μέχρι στιγμής οι μόνοι που είπαν οτι τους άρεσε ήμουν εγώ, η roumana, η crazy lover και η Neraida.
Μήπως απλά έχει γίνει "μοδα" να ΜΗΝ μας άρεσει, ως αντίδραση στην μεγάλη επιτυχία που συνάντησε; Μήπως επειδή οι περισσότεροι άνθρωποι είναι βλάκες, και στους περισσότερους ανθρώπους άρεσε θεωρούμε οτι αν παραδεχτούμε οτι μας άρεσε αυτόματα κατατασσόμαστε στους χαζούς, ακαλλιέργητους και τη μάζα; Μήπως θεωρούμε οτι αν πούμε οτι δεν μας άρεσε "ανεβαίνει το κασέ μας";
Δεν λέω οτι γίνεται ενσυνείδητα αυτό, απλά υπάρχει μια προκατάληψη. Προσωπικά και πριν ανοίξω το θέμα έλεγα "κοίτα να δεις, τώρα αμα πω οτι μου άρεσε θα με κατατάξουν στις χαζογκόμενες :P".

αχ έλα , τα 'κανε η φοράδα στο αλώνι...
κι επειδή δεν το εννοώ έτσι "κακά":

δεν ξέρω, σίγουρα δεν ξέρω τι μπορεί να σκέφτονται οι άλλοι...
αλλά κι εγώ, ούτε αντιδραστική είμαι, ούτε οργισμένη εφηβεία είχα τότε...
και στην τελική, μη δίνουμε τόση αξία σε μία ταινία.
Έχει εχθρούς, αλλά έχει και πολλά άτομα, για τα οποία ήταν απλά αδιάφορη και που ποτέ δεν κατάλαβαν γιατί πια τόοοσος ντόρος.
Καλό ο Λέο, αλλά... έεελα μωρέεεεε... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Lol, Βασικά ο Leo δεν μου αρέσει καθόλου, ούτε σαν άντρας, ούτε σαν ηθοποιός, ούτε σαν Jack Dawson. Για άλλους λόγους μου άρεσε η ταινία. Ένας απο τους κυριότερους είναι το κατ'εμε εκπληκτικό soundtrack (και όχι δεν εννοώ το My heart will go on), αλλά όχι ο μοναδικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top