Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

potentilla.anserina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Μονο το πρώτο αν μπορείς να μου πεις πώς βγαίνει!!! Ευχαριστώ πάρα πολύ πάντως!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
με ΑΔΟ

ουπς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Στο πρώτο παίρνεις Α.Δ.Ο.

Στην ακραία θέση ισχύει

Άρα



Τώρα βάζεις όπου


ΥΣ: Έχω την υποψία ότι μου 'φυγε η αρχική φάση, αλλά οκ... Δε τρέχει και τίποτα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
:|.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

potentilla.anserina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Ωχ, ναί... Κι εγώ αυτό έκανα αλλά επερνα στην ακραία θέση U=Umax ( Αν είναι δυνατόν!!!:'(:'() Ευχαριστώ ευχαριστώ και ξανά ευχαριστώ πάντως!!! Και, by the way, είναι η πιο γρήγορη απάντηση που μου έχουν δώσει σε forum! Thx
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Ωχ, ναί... Κι εγώ αυτό έκανα αλλά επερνα στην ακραία θέση U=Umax ( Αν είναι δυνατόν!!!:'(:'() Ευχαριστώ ευχαριστώ και ξανά ευχαριστώ πάντως!!! Και, by the way, είναι η πιο γρήγορη απάντηση που μου έχουν δώσει σε forum! Thx

Μάλλον έχεις μπλέξει με ...καμένους ! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

potentilla.anserina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Επίσης για το 2ο ερώτημα, τα δύο σώματα έχουν τελική ενεργεια 6J, αλλά όμως το πριν την έκρηξη το σώμα μάζας m=4kg είχε ενέργεια 0,5j αρα η σωστή απάντηση δεν είναι Κτελ - Καρχ = 5,5j
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

potentilla.anserina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 142 μηνύματα.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Έτσι δε κερδίζεις τίποτα!

Αφού σου λέει τι απελευθερώθηκε, απλώς προσθέτεις τις κινητικές! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

potentilla.anserina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
ωχ... εφιάλτης θα μου γίνει αυτή η .... η άσκηση... να δείτε που θα την βλέπω στον ύπνο μου... γι' αυτό εγώ δεν διαβάζω μετα τις 10... κάτι ξέρω...:S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HELEN

Νεοφερμένος

Η Ελενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Γεια:bye:Εγω σκεφτηκα ολη τη λυση περιπου αλλα τα εμπλεξα με τα νουμερα..:(
και βασικα φανταζομαι οτι καπου αλλου θα ειχα μπερδευτει. Μπορεις να βαλεις πιο αναλυτικα τη λυση?
εννοω στο α..πως παιρνεις το ΘΜΚΕ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

potentilla.anserina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Βασικά, τώρα που τη βλέπω, η λύση δεν είναι και τόσο δύσκολη :P


Παίρνεις εκείνα τα μακρυνάρια για να βρεις ταχύτητα μ1 αμέσως μετά την κρούση. Στη συνέχεια παίρνεις Θ.Μ.Κ.Ε. και βρίσκεις τη μέγιστη δύναμη του ελατηρίου. Η μέγιστη δύναμη αυτή είναι οριακά ίση με την στατική τριβή του μ2 (mgμ) - για να παραμένει διαρκώς ακίνητο - (στην ουσία αυτή είναι και η κρυφή εξίσωση) . Ε μετά ένα συστηματάκι :)

Πραγματικά αναρωτιέμαι... Υπάρχει καμία (έστω μια) άσκηση που δεν μπορείς να λύσεις;;; Μπράβο πάντως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πραγματικά αναρωτιέμαι... Υπάρχει καμία (έστω μια) άσκηση που δεν μπορείς να λύσεις;;; Μπράβο πάντως

Δεν παίζει εννοείται....Ο Στέλιος θα περάσει πρώτος στην περιφέρειά του, αν όχι εν Ελλάδι! Μαθηματικά το 20 το έχει και Φυσική το λιγότερο 19,5! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HELEN

Νεοφερμένος

Η Ελενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Ρε συ Στελιο που τα λυνεις και ολα...:no1:
Μπορεις να μου πεις λιγο αναλυτικα το ΘΜΚΕ γιατι εχω φαει κολλημα?
Ευχαριστω εκ των προτερων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AnaCroN

Νεοφερμένος

Ο AnaCroN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Ο Στέλιος απουσιάζει προς το παρόν λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων.
Απο το ΘΜΚΕ έχουμε:

ΔΚ = W

Εφαρμόζεις ΘΜΚΕ απο τη θέση ισορροπίας εως την ακραία θέση την οποία και αναζητάς.(Την ακραια θέση θες να τη βρεις επειδή στις ακραίες θέσεις ισχύει F = Fmax άρα και θα ασκηθεί η μέγιστη δύναμη από και προς το σώμα 2)
Απο την κρουση που έχει προηγηθεί βρίσκουμε ότι umax = 1m/s

Κτελ - Καρχ = WFταλαντωσης - Wτριβής
1/2m*(0)² - 1/2m*(1)² = WFταλαντωσης - Wτριβής
0 - 1/2 = (Uαρχ - Uτελ) - Wτριβής
0 = 1/2 + 1/2D*(0)² - 1/2D*A² - Fτ*A
0 = 1/2 + 1/2D*(0)² - 1/2D*A² - μ1*m1*g*A
0 = 1 - 15*A² - A

Λύνεις την δευτεροβάθμια κατα τα γνωστά και βρίσκεις 2 λύσεις. Απορρίπτεις την αρνητική. το Α που θα προκύψει είναι η μέγιστη απομάκρυνση που θα αποκτήσει το σώμα 1 από τη θέση ισορροπίας του. Σε αυτή τη θέση θα ισχύει F = D*X = D*A = Fmax
Λόγω δράσης-αντίδρασης η δύναμη που ασκείται απο το ελατήριο στο σώμα 2 ασκείται και απο το σώμα στο ελατήριο. Αφού το σώμα 2 μένει ακίνητο σημαίνει ότι η στατική τριβή που αποκτά κάθε στιγμή είναι μεγαλύτερη ή ίση με την F ελατηρίου.
Τστατ(max) >= Fmax
μ2*m2*g >= D*A
μ2>= 0.5 νομίζω βγαίνει..

Το 2ο λύνεται με παρόμοιο τρόπο (Όσον αφορα το ΘΜΚΕ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HELEN

Νεοφερμένος

Η Ελενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ..το προβλημα μου ηταν στο εργο της δυναμης επαναφορας επειδη δν ειναι σταθερη, ειχε κολλησει το μυαλο μου:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vamou90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Παιδιά την είδα την άσκηση...είναι αρκετά εύκολη... αν και για τέτερτο θέμα είναι λίγο δύσκολο να μπει... Οι λύσεις του Mostel είναι σωστές μόνο που η αρχική φάση πρέπει να είναι φ=5π/6.. την στιγμή της κρούσης το σώμα που αποσπάται πάει προς τα θετικά ( ας πούμε πως πάει δεξιά) αλλά αφού το σώμα βρίσκεται στην +Α μετά την κρούση θα πάει προς τα αρνητικά... Άρα u=Umax*συν(ωt+5π/6) , ω= Τ_Ρ(100/3)Hz και Umax=ωΑ
Aς ξαναδεί κάποιος αυτό με την αρχική φάση....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Στο πρώτο παίρνεις Α.Δ.Ο.

Στην ακραία θέση ισχύει

Άρα



Τώρα βάζεις όπου


ΥΣ: Έχω την υποψία ότι μου 'φυγε η αρχική φάση, αλλά οκ... Δε τρέχει και τίποτα :P


:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Λοιπόν, έχουμε ένα κλασσικό κύκλωμα R-L-C και άλλο ένα κύκλωμα L - πηγής εναλλασσόμενης τάσης δίπλα του προκειμένου να γίνεται εξαναγκασμένη ταλάντωση. Το πηνίο Π1 διαρρέεται από αρμονικά εναλασσόμενο ρεύμα συχνότητας f= 250/π Hz, οπότε ενέργεια μεταφέρεται στο κύκλωμα του πηνίου Π2 με βέλτιστο τρόπο. Ο συντελεστής αυτεπαγωγής του πηνίου Π2 ισούται με L= 1H και η ωμική αντίσταση του αντιστάτης με R=10Ω. Η χωρητικότητα του πυκνωτή είναι C= 10^-2 C
A) Να υπολογίσετε το ρυθμό με τον οποίο παρέχεται ενέργεια στο κύκλωμα του πηνίου Π2 τη χρονική στιγμή που η ένταση του ρεύματος που διαρρέει το πηνίο αυτό ισούται με i1= 0,1A
Β) Να υπολογίσετε τη θερμότητα που εκλύεται από τον αντιστάτης R στο χρόνο μιας περιόδου, αν η αντίσταση του ρεύματος που διαρρέει το πηνίο Π2 δίνεται από την εξίσωση i= 0,4ημωt (SI).

Αυτά. :) (Με τον ποιο απλό τρόπο αν γίνεται η απάντηση :P )

Επίσης μια απορία: Στη διάρκεια μιας περιόδου της εξαναγκασμένης ταλάντωσης, η εξωτερική περιοδική δύναμη παρέχει στο σύστημα ενέργεια που υπολογίζεται από τη σχέση W= πbΑ²ω.
Στις ηλεκτρικές εξαναγκασμένες ταλαντώσεις ποιος τύπος ισχύει;
W= πRQ²ω ; :hmm:

:thanks:


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Πετράν,

καλά ρε, πώς βρήκες χωρητικότητα σε Coulomb ; :P


Επίσης , στο πρώτο ερώτημα αφού λες το πηνίο αυτό, μάλλον είναι και όχι .


Τώρα για τη λύση...

Το είναι γνωστό (προκύπτει από τον )

Άρα στην ουσία, στο Α ζητείται η ισχύς που προσφέρεται, αρά ουσιαστικά αυτή που απορροφάται... δηλαδή:




Για το δεύτερο:







Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top