Φοιτητική ζωή - Γονείς

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
σορρυ αλλά αυτό δεν είναι λογική :P οκ, κάποιοι σπουδάζουν στην πόλη καταγωγής τους, τι να κάνουμε? η κοπέλα όμως σπουδάζει σε άλλη πόλη, πρέπει να ανέχεται τις συχνές επισκέψεις των γονιών της επειδή κάποιοι τους έχουν όλοι την ώρα πάνω από το κεφάλι τους?

Όχι, απλά η κοπέλα το παρουσίασε σαν να ήρθε το τέλος του κόσμου. Σε φάση δεν αντέχω άλλο. Ενώ η κατάστασή της είναι μια χαρά. Δεν χρειάζεται να υπερβάλει. Μου φάνηκε σαν τους συνταξιούχους που παίρνουν σύνταξη 1000 ευρώ και κλαίγονται ότι τους τη μείωσαν. Δηλαδή τι να της πω, ωχ η γονείς σου ήρθαν 2 συνεχόμενα ΣΚ τι καημένη είσαι; :confused:

Στην τελική οι γονείς της πληρώνουν τα πάντα και την συντηρούν (μάλλον) δεν χρειάζεται να είμαστε αχάριστοι απέναντί τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι, απλά η κοπέλα το παρουσίασε σαν να ήρθε το τέλος του κόσμου. Σε φάση δεν αντέχω άλλο. Ενώ η κατάστασή της είναι μια χαρά. Δεν χρειάζεται να υπερβάλει. Μου φάνηκε σαν τους συνταξιούχους που παίρνουν σύνταξη 1000 ευρώ και κλαίγονται ότι τους τη μείωσαν. Δηλαδή τι να της πω, ωχ η γονείς σου ήρθαν 2 συνεχόμενα ΣΚ τι καημένη είσαι; :confused:

Στην τελική οι γονείς της πληρώνουν τα πάντα και την συντηρούν (μάλλον) δεν χρειάζεται να είμαστε αχάριστοι απέναντί τους...

Όπως και να το κάνουμε, όταν οι γονείς έρχονται τόσο συχνά, υπάρχει πρόβλημα. Γιατί να έρχονται τόσο συχνά; Δεν έχουν τι άλλο να κάνουν και πάνε στην κόρη; Είναι υγιές αυτό; Σε όλους μας λείπουν τα συγγενικά μας πρόσωπα αλλά δεν κάνουμε κι έτσι. Εξάλλου, όπως είπε κι η κοπέλα, δεν προλαβαίνει καν να της λείψουν οι γονείς της. Μα στην τελική, όταν σου κάνει ο άλλος μέχρι και καυγά για ένα τέτοιο θέμα, δεν πρέπει ο γονιός να κάτσει και να σκεφτεί γιατί το παιδί αντιδράει έτσι;

Το γεγονός ότι θέλουν να την βλέπουν τόσο συχνά κάτι λέει. Δεν έχουν τι να κάνουν; Δεν είχαν ποτέ την ευκαιρία να πηγαίνουν συχνά σε άλλες πόλεις και ταξίδια; Θέλουν να την ελέγχουν; Δεν είναι υγειές αυτό. Κάποτε το παιδί σου πρέπει να το αφήσεις να ανοίξει τα φτερά του. Έτσι δε γίνεται όμως.

Και ναι, όταν μένεις με τους γονείς σου ως φοιτητής δεν έχει καμία σχέση με τον να μένεις σε άλλη πόλη και να σου έρχονται συνέχεια. Την καταλαβαίνω την κοπέλα που λέει ότι της διαταράσσουν τους ρυθμούς της και άλλα τέτοια.

Κάποια προσωπική συμβουλή marple δεν έχω να σου δώσω. Μόνο να σου πω ότι συμπάσχω μπορώ επειδή κι εγώ ζω κάτι ανάλογο, στο πολύ πιο light ευτυχώς. Μάλλον έχουμε το ίδιο ξεροκέφαλους γονείς που είτε το πας με το καλό, με τα παρακάλια, με επιχειρήματα, με φωνές, καυγάδες το ένα, το άλλο, δεν λένε να καταλάβουνε. Ενδεχομένως να μην δίνουν σημασία σε αυτά που τους λέμε, δεν κάθονται να σκεφτούν ίσως, να προβληματιστούν αν όντως αυτό που κάνουν είναι στα πλαίσια του λογικού.

Δεν θεωρώ επίσης το να αντιδρά έτσι το παιδί αχαριστία. Αν το πρόβλημα είναι στοχεμεύνο εκεί και το παιδί σε άλλους τομείς δεν είναι αχάριστο, τότε δεν είναι αχαριστία το να έχεις κάθε τρεις και λίγο κόσμο στο σπίτι, ακόμα κι αν αυτός ο κόσμος είναι αυτοί που σου πληρώνουν τα πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Καταρχάς έχει πολλά αόριστα πράγματα. Πχ, τι έτος είναι; Αν είναι 1ο το καταλαβαίνω. Πόσο συχνά έρχονται οι γονείς της; Δηλαδή αυτό το εξάμηνο πόσες φορές την έχουν επισκεφτεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Καταρχάς έχει πολλά αόριστα πράγματα. Πχ, τι έτος είναι; Αν είναι 1ο το καταλαβαίνω. Πόσο συχνά έρχονται οι γονείς της; Δηλαδή αυτό το εξάμηνο πόσες φορές την έχουν επισκεφτεί;

3ο έτος
1 φορά στις 2 βδομάδες :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ερώτηση (αν και δεν έχει πολύ σημασία): οι γονείς σου έχουν σπουδάσει; αν ναι, σε άλλη πόλη από αυτήν του πατρικού τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Συνεχίζω να μην καταλαβαίνω το πρόβλημα. Σε επισκέπτονται 1 φορά τις 2 εβδομάδες. Τι ακριβώς σου χαλάει στο ρυθμό της ζωής σου αυτό; Έχει φοιτητική βραδιά το σάββατο που έρχονται και δεν μπορείς να βγεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Ερώτηση (αν και δεν έχει πολύ σημασία): οι γονείς σου έχουν σπουδάσει; αν ναι, σε άλλη πόλη από αυτήν του πατρικού τους;

ναι έχουν...στην ίδια πόλη που σπουδάζω κι εγώ, κοντά στην πόλη που κατοικούμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Επειδή έχω μείνει και μόνη μου και με γονείς, μπορώ να καταλάβω ότι όταν είσαι μόνος σου και σε επισκέπτονται είναι τελείως διαφορετικό από το να μένεις στο πατρικό. Το δικό σου σπίτι το οργανώνεις όπως θέλεις, με δικούς σου άτυπους κανόνες, προσασμορμένο στην δική σου καθημερινότητα και μόνο, και οποιαδήποτε συμβίωση είναι παροδική και υπακούει σε αυτούς. Η ζωή στο πατρικό είναι προσαρμοσμένη σε όλη την οικογένεια. Οπότε υπάρχει μεγάλη διαφορά.

Και ναι προσωπικά εγώ βρίσκω θέμα στο να έρχονται κάθε 2ο σ/κ οι γονείς. Η κοπέλα είναι 20 χρονών και μένει σε φοιτητικό σπίτι που υποθέτω είναι μικρό οπότε ξαφνικά αναγκάζεται να διαιρέσει τον προσωπικό της χώρο διά του 3. Ακόμα και ανάκριση να μην της κάνουν για το πού βγαίνει και τι ώρα γυρνάει, καταλαβαίνετε όλοι νομίζω ότι η έννοια της ιδιωτικότητας στην γκαρσονιέρα πάει μεγάλο περίπατο.

Πάμε τώρα στο πρόβλημα: miss marple, τι έχεις δοκιμάσει; ήρεμη συζήτηση, καυγάδες, δραστικά μέτρα; Θα πρότεινα, αν έχουν αντικλείδια, να τους τα πάρεις με το καλό ή με το άγριο. Έτσι θα εξαρτώνται απόλυτα από τις ώρες που είσαι εσύ στο σπίτι για να τους υποδεχτείς/ξεπροβοδίσεις/ανοίξεις, και αν φροντίσεις να φουλάρεις εκείνες τις μέρες στο έξω, ίσως καταλάβουν το δυσλειτουργικό της υπόθεσης και αραιώσουν. Εναλλακτικά μπορείς για κάποια σ/κ που σε επισκέπτονται να μην πατήσεις καθόλου στο σπίτι (βρες καμιά φίλη σου να κοιμηθείς 2 βράδια, δεν νομίζω να έχει πρόβλημα), και μετά να τους πεις ότι το έκανες γιατί δεν σου έλειψαν για να τους δεις και ότι και καλά είχες προγραμματισμένο να κοιμηθείς αλλού. Αν 2-3 σ/κ σερί κοιτάνε τους τοίχους του σπιτιού σου, ίσως καταλάβουν και το επιχείρημα ότι δεν σου έχουν λείψει και αραιώσουν. Αν και αυτό μπορεί να σου γυρίσει και μπούμερανγκ για να έρχονται συχνότερα. Last thought να μετακομίσεις (κάπου τα Χριστούγεννα ή μετά την εξεταστική), χωρίς να τους αφήσεις να μεσολαβήσουν ή να τους δώσεις κλειδιά, οπότε πάλι θα έχεις το πάνω χέρι. Καλό κουράγιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ θα έλεγα να τους πεις αρχικά να έρχονται μια φορά τον μήνα, όχι να μην έρχονται καθόλου. Αυτό. Ας ξεκινήσουν μια φορά τον μήνα και μετά βλέπεις. Τώρα το να αλλάξεις σπίτι χωρίς να το συζητήσεις μαζί τους (και να ρεζιλευτούν πηγαίνοντας στο λάθος σπίτι) ή να έρθουν σπίτι σου εσύ να το ξέρεις και επίτηδες να μείνεις αλλού (δηλαδή να τους γράψεις στα αρχίδια σου) τα βρίσκω υπερβολικά μέτρα που κάλλιστα μπορεί να έχουν κακό αποτέλεσμα όπως το να θυμώσουν πραγματικά οι γονείς σου μαζί σου και να έχεις άλλα θέματα μετά. Αυτό που θες να τους δείξεις είναι ότι σε ενοχλούν στο ρυθμό της ζωής σου, όχι ότι δεν θες να τους βλέπεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μόνο εμένα μου φαίνεται τρομερή αγένεια (για να μη πω τίποτα χειρότερο) να φωνάζεις στους γονείς σου,να τους λες ξεροκέφαλους και δεν ξέρω γω τι άλλο για το ότι σε επισκέπτονται πιο συχνά από ότι θα ήθελες τη στιγμή που εκείνοι σου πληρώνουν τα έξοδα σου δουλεύοντας και ίσως κόβουν από άλλες σημαντικές δαπάνες του οικογενειακού προυπολογισμού για να μπορείς εσύ να σπουδάζεις?
Λίγος σεβασμός αν είναι δυνατόν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Δεν έχω κάνει χαμό, όπως το εννοείτε...έχω κάνει συζήτηση στα πλαίσια της οποίας, ναι, ύψωσα τον τόνο της φωνής μου, προσπαθώντας να υπερασπιστώ τη θέση μου. Δυστυχώς τα επιχειρήματα δεν πιάνουν.
Όχι δε θα μετακομίσω, ούτε θα πάρω τα κλειδιά, αναγνωρίζω τη δραστικότητα των μέτρων αλλά δεν έχω το δικαίωμα να κάνω κάτι τέτοιο.
Και, ναι, αναγνωρίζω ότι ως γονείς και ως αυτοί που πληρώνουν για το σπίτι και τα έξοδα και όλα τα υπόλοιπα έχουν κάθε δικαίωμα να έρχονται όποτε θέλουν, τυπικά. Ναι, το δέχομαι. Απλά δε νομίζω ότι είναι και το απόλυτα υγιές, για καμία από τις δύο πλευρές, δεδομένου του ότι δεν είμαι μοναχοπαίδι, να μην έχουν με τι να ασχοληθούν, υπάρχουν και μικρότερα παιδιά-μαθητές και δεδομένου του ότι, σέβομενη το γεγονός ότι μπορεί όντως να τους λείπω, τους επισκέπτομαι πολύ συχνά (1 σκ το μήνα).

Οκ, έχουν δικαίωμα να έρχονται αλλά όλα με μέτρο. Άλλωστε κι εγώ η ίδια, στο 1ο έτος που ερχόταν σπάνια, χαιρόμουν πολύ όταν τύχαινε να περάσουν . Απλά θεωρώ ότι πια το έχουμε ξεφτιλίσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όλοι οι άνθρωποι είναι διαφορετικοί, οπότε και οι γονείς όλων μας είναι διαφορετικοί. Είμαι σίγουρος ότι αυτοί που δε διανοούνται την ενόχληση της κοπέλας έχουν γονείς οι οποίοι είναι πιο διακριτικοί.

Και εξάλλου, όλα έχουν ένα όριο. Για στην περίπτωσή μας, το να θες να δεις το παιδί σου ανά κάποιο χρονικό διάστημα, είναι σεβαστό. Το να το βλέπεις κάθε τρεις και λίγο, είναι τουλάχιστον περίεργο. Και σ αυτές τις περιπτώσεις, θεωρώ πως κάτι υποβόσκει από πίσω.

Αν χρηματοδοτούσα έναν άνθρωπο στο να κάνει κάτι πχ τις σπουδές του παιδιού μου, δε θα ήθελα να του ασκώ έλεγχο και να πράττω χωρίς να σκέφτομαι αυτά που μου λέει, μόνο και μόνο επειδή του πληρώνω τις σπουδές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Μόνο εμένα μου φαίνεται τρομερή αγένεια (για να μη πω τίποτα χειρότερο) να φωνάζεις στους γονείς σου,να τους λες ξεροκέφαλους και δεν ξέρω γω τι άλλο για το ότι σε επισκέπτονται πιο συχνά από ότι θα ήθελες τη στιγμή που εκείνοι σου πληρώνουν τα έξοδα σου δουλεύοντας και ίσως κόβουν από άλλες σημαντικές δαπάνες του οικογενειακού προυπολογισμού για να μπορείς εσύ να σπουδάζεις?
Λίγος σεβασμός αν είναι δυνατόν....

σύμφωνοι, είναι αγένεια και γαϊδουριά να κάνεις τον κακό χαμό. κι εμένα δεν μου αρέσουν τέτοιες λύσεις. αλλά όπως είπε και κάποιος πιο πάνω, αυτές οι συχνές επισκέψεις κάτι δείχνουν, κάτι δεν πάει καλά. το ότι ο γονιός πληρώνει τις σπουδές του παιδιού του, δεν σημαίνει πως έχει και το δικαίωμα να ελέγχει τη ζωή του ολόκληρη. γιατί ουσιαστικά αυτό κάνουν οι γονείς της κοπέλας, εμμέσως θέλουν όχι μόνο να την βλέπουν αλλά και να τσεκάρουν μήπως συμβαίνει κάτι (περίεργες παρέες; γκόμενος; miss marple δεν λέω ότι συμβαίνει κάτι από αυτά αλλά μάλλον αυτά φοβούνται) και της στερούν έτσι την ιδιωτικότητά της. το ότι είναι γονείς της δεν συνεπάγεται κι ότι είναι αλάνθαστοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
miss marple τους έχεις δώσει αφορμή να έρχονται; Πιθανές αφορμές: δεν περνάς κανένα μάθημα, ξοδεύεις υπερβολικά πολλά λεφτά, τους έχεις κάνει παράπονα στο παρελθόν με τις δυσκολίες του να ζεις μόνη πχ πλύσιμο μαγείρεμα κλπ και γενικά δεν ξέρω τι άλλο θα μπορούσε να συμβαίνει. Πάντως από τη στιγμή που δεν έρχονταν παλιά και τώρα έρχονται πιο συχνά πιστεύω ότι τους έχεις δώσει κάποια αφορμή.

Αν χρηματοδοτούσα έναν άνθρωπο στο να κάνει κάτι πχ τις σπουδές του παιδιού μου, δε θα ήθελα να του ασκώ έλεγχο και να πράττω χωρίς να σκέφτομαι αυτά που μου λέει, μόνο και μόνο επειδή του πληρώνω τις σπουδές.

Θα θελες όμως τα χρήματα να πηγαίνουν για τις σπουδές και όχι για μπουκάλια στα κλάμπ της περιοχής έτσι δεν είναι; Δεν πηγαίνει προς την miss marple αυτό αλλά βλέπω να συμβαίνει υπερβολικά συχνά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
miss marple τους έχεις δώσει αφορμή να έρχονται; Πιθανές αφορμές: δεν περνάς κανένα μάθημα, ξοδεύεις υπερβολικά πολλά λεφτά, τους έχεις κάνει παράπονα στο παρελθόν με τις δυσκολίες του να ζεις μόνη πχ πλύσιμο μαγείρεμα κλπ και γενικά δεν ξέρω τι άλλο θα μπορούσε να συμβαίνει. Πάντως από τη στιγμή που δεν έρχονταν παλιά και τώρα έρχονται πιο συχνά πιστεύω ότι τους έχεις δώσει κάποια αφορμή.



Θα θελες όμως τα χρήματα να πηγαίνουν για τις σπουδές και όχι για μπουκάλια στα κλάμπ της περιοχής έτσι δεν είναι; Δεν πηγαίνει προς την miss marple αυτό αλλά βλέπω να συμβαίνει υπερβολικά συχνά.

αλήθεια τώρα δε το λέω να για να με παρουσιάσω άγγελο, αλλά αλήθεια δεν ισχύει κάτι από τα παραπάνω, μάλλον το αντίθετο...
Για τα χρήματα που λες, το μόνιμο παράπονο της μητέρας μου είναι ότι ποτέ δεν ξοδεύω τίποτα -καλά είναι λίγο υπερβολική-
δεν έχω θέμα με τις δουλειές του σπιτιού κλπ και στα μαθήματα, επίσης, στα φυσιολογικά!
Επίσης, δε μπορώ να πω ότι κάνω και την τρελή ζωή, δηλαδή θα βγω, αλλά νομίζω λιγότερο από το μέσο φοιτητή
Η μόνη αφορμή που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι γενικά δε τους μιλάω για μένα, εννοώ πώς περνάω, για τη ζω'η μου κλπ
Τώρα στο 1ο έτος, δεν έμενα μόνη, οπότε και να ήθελαν, δε μπορούσαν να έρχονται συχνά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Όχι, απλά η κοπέλα το παρουσίασε σαν να ήρθε το τέλος του κόσμου. Σε φάση δεν αντέχω άλλο. Ενώ η κατάστασή της είναι μια χαρά. Δεν χρειάζεται να υπερβάλει. Μου φάνηκε σαν τους συνταξιούχους που παίρνουν σύνταξη 1000 ευρώ και κλαίγονται ότι τους τη μείωσαν. Δηλαδή τι να της πω, ωχ η γονείς σου ήρθαν 2 συνεχόμενα ΣΚ τι καημένη είσαι; :confused:

Στην τελική οι γονείς της πληρώνουν τα πάντα και την συντηρούν (μάλλον) δεν χρειάζεται να είμαστε αχάριστοι απέναντί τους...
Δεν έχει καμιά σχέση το να πας να μείνεις μόνος σου με το να συνεχίσεις να μένεις σπίτι σου. Στην πρώτη περίπτωση έχεις μάθει μόνος σου να μη σε ενοχλεί κανένας ενώ στη δεύτερη συνεχίζεις από εκεί που έμεινες στο σχολείο απλά τώρα πας σε σχολή. Για σένα σκέψου το σαν να μπούκαραν οι δικοί σου κάθε 1 ώρα το δωμάτιο σου για έλεγχο. Θα νευρίαζες ή όχι; :P
Μόνο εμένα μου φαίνεται τρομερή αγένεια (για να μη πω τίποτα χειρότερο) να φωνάζεις στους γονείς σου,να τους λες ξεροκέφαλους και δεν ξέρω γω τι άλλο για το ότι σε επισκέπτονται πιο συχνά από ότι θα ήθελες τη στιγμή που εκείνοι σου πληρώνουν τα έξοδα σου δουλεύοντας και ίσως κόβουν από άλλες σημαντικές δαπάνες του οικογενειακού προυπολογισμού για να μπορείς εσύ να σπουδάζεις?
Λίγος σεβασμός αν είναι δυνατόν....
Καμιά φορά υπάρχουν πράγματα που δεν πάνε καλά μεταξύ γονιών-παιδιών και επειδή είτε η μία είτε η άλλη πλευρά αρνείται να δει το πρόβλημα ή να επικοινωνίσει μπορεί να ξεσπάσει καυγάς και τζέρτζελο. Οι φωνές θα αρχίσουν από τη μεριά που φωνάζει "έχουμε πρόβλημα" και είναι σα να μιλάει σε ντουβάρι. Αν ας πούμε εγώ δεν αξιόνομαι να σηκώσω το ξερό μου να κάνω μια δουλειά μέσα στο σπίτι και δεν παίρνω με λόγια η μάνα μου θα βάλει τις φωνές. Έτσι όταν η κοπέλα λέει με πνίγετε με τη συμπεριφορά σας και οι γονείς της σφυρίζουν κλέφτικα μπορεί να βγει εκτός εαυτού και να φωνάξει ακριβώς επειδή δεν την ακούνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όλοι οι άνθρωποι είναι διαφορετικοί, οπότε και οι γονείς όλων μας είναι διαφορετικοί. Είμαι σίγουρος ότι αυτοί που δε διανοούνται την ενόχληση της κοπέλας έχουν γονείς οι οποίοι είναι πιο διακριτικοί.

Αυτοί που δεν διανοούνται την ενόχληση της κοπέλας είναι ευγνώμονες σε εκείνους που τους βοηθούν να σπουδάσουν.end of story
Δεδομένου ότι σε άλλη πόλη πάμε για σπουδές και όχι για να γλιτώσουμε επιτέλους από το ''πρήξιμο'' των γονιών, δεν καταλαβαίνω πως μπορεί να επηρεάσει την καθημερινότητα κάποιου.Και για καφέ θα πας και θα ξενυχτήσεις αν θες(ίσως δεν πρέπει να γίνεις λιώμα βέβαια :P) και θα κάνεις τις δουλειές/διαβάσματα σου όπως πάντα.

Βέβαια αν οι επισκέψεις στο σπίτι γίνουν η αφορμή να συζητηθούν θέματα εμπιστοσύνης ή ιδιωτικότητας ή άλλα προσωπικά ζητήματα(που έχουν βαθύτερες αιτίες),ας είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Αν ας πούμε εγώ δεν αξιόνομαι να σηκώσω το ξερό μου να κάνω μια δουλειά μέσα στο σπίτι και δεν παίρνω με λόγια η μάνα μου θα βάλει τις φωνές. Έτσι όταν η κοπέλα λέει με πνίγετε με τη συμπεριφορά σας και οι γονείς της σφυρίζουν κλέφτικα μπορεί να βγει εκτός εαυτού και να φωνάξει ακριβώς επειδή δεν την ακούνε.

Γιατί δεν μαζεύεις κανένα ξεσκονόπανο; Ζυγίζει τόνους;
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Γιατί δεν μαζεύεις κανένα ξεσκονόπανο; Ζυγίζει τόνους;
Απάντηση σε ποστ του 2016 και αναρωτιέμαι αν έχεις πάνω από μισό εγκεφαλικό κύτταρο.. Έδωσα παραδείγματα όπου η μεριά που δημιουργεί το πρόβλημα αναγκάζει την άλλη να βάλει τις φωνές γιατί δεν αφήνει επιλογή όχι ότι κάνω αυτό το πράγμα. Αν είναι δυνατόν.
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Έρχομαι μετά από 3 χρόνια για να δώσω τη λύση στο πρόβλημα. Είναι προφανής και απορώ που δεν το είπατε ήδη:

miss marple, αιφνιδίασέ τους: γύρνα εσύ κάθε ΣΚ στο πατρικό σου. Έτσι, δε θα έχει κανένα νόημα να έρχονται σε σένα :hehe:

Η κοπέλα έχει πάρει πτυχίο στο μεταξύ :P
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top