Σπουδές και εργασία

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
Σορρυ αλλα αυτα ειναι παραμυθια. Αν εισαι σε σχολη θετικων επιστημων οπου δεν παρακολουθω διαλεξεις σημαινει κοβομαι η παρακαλαω για ενα πεντε στο τελος δεν μπορεις να δουλεψεις οσο οργανωμενος και να εισαι. Τι θα πεις δηλαδη στο αφεντικο, θα δουλεψω δυο ωρες το πρωι, μετα θα λειψω για ενα πενταωρο εχω μαθημα και θα ερθω για τα υπολοιπα μετα ενω θα πεταχτω και αλλες δυο ωρες για εργαστηριο? Επισης αν η σχολη σου εχει μελλον που εξαρταται απο το τι ξερεις οπως η πληροφορικη εισαι σε τραγικα δυσκολη κατασταση μολις αποφοιτησεις αν περνουσες 8 ωρες τη μερα σερβιροντας αντι να διαβαζεις.

Εγω μιλάω για δουλείες όπως σε καφετέρια (σορυ δε το ανεφερα πριν). Το να δουλεύεις Παρασκευη-Σάββατο-Κυριακή σε μια καφετέρια σε πάει πίσω; Στα περισσότερα μαγαζιά τέτοιου είδους, φοιτητές δουλεύουν. Αν δε θες να μείνεις πίσω στις σπουδές σου, μπορεις να δουλευεις ΠΣΚ. Έπαιρνα 3€ την ώρα και δούλευα 8ωρο=72€ την εβδομάδα=288€ το μήνα. Και δεν πηγα πισω στις σπουδες μου, και κανονικα παρακολουθουσα τις θεωριες. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kleisthenis

Νεοφερμένος

Ο Kleisthenis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Υπάρχουν εργασιες οπως αναφέρει παραπανω ο Σταυρος που μπορείς να πηγαινεις μονο ΠΣΚ αλλα σπανίζουν οπως καταλαβαινεις. Επίσης μια λύση αναλογα και με τις απαιτήσεις της σχολής σου ειναι η ημιαπασχόληση. Βεβαία ολοι ξερουμε πως οι περισσότερες ημιαπασχολήσεις μονο 4ωρα δεν ειναι αλλα αν βρείς κάτι έγκυρο ίσως και να τα καταφέρεις. Μια λύση καπως βιώσιμη αλλα δυσκολη, που προτιμαται απο κοπελες ειναι το baby sitting καθώς συνήθως σε φωνάζουν μια στο τοσο. Τελος υπάρχουν και οι σχετικες με τις σπουδες δουλειες οπως freelancing για πληροφορικαριους που ο ανεφερε ο Ξεχασμενος, ιδιαίτερα για φιλόλογους, μαθηματικοφυσικους και λοιπους ''καθηγητές'' (κυρίως φοιτητές Αγγλικής Φιλολογίας ποντάρουν εδω, για τους υπολοιπους ειναι πολύ δυσκολο να βρουν κατι αλλα οχι ακατόρθωτο.) και ίσως για αλλες σχολες που δεν μου ερχονται στον νου. Μεχρι και πληρωμένο freelancing για φοιτητές Δημοσιογραφίας εχει τύχει να βρώ σε αγγελίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Εγω παντως θυμαμαι τον πανικο και το αγχος με τις ωρες και το ποτε θα προλαβω να διαβασω για την εξεταστικη οταν δουλευα.Καθημερινη δουλεια βεβαια και οκταωρο.Για παρακολουθησεις ουτε λογος βεβαια για εκεινο το διαστημα.Δυσκολα συνδιαζονταν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,798 μηνύματα.
Για οδοντιατρική θέλω ...τη λέτε να πω στους γονεις μου να μη δουλεύω ξέρω εγώ και να είμαι μονο στο διάβασμα για να βγω με καλό βαθμο ??
Έχω ακούσει και για κάτι βοηθός καθηγητή (εφόσων είσαι τοπ φοιτητής ) για ναδιορθωνεις γραπτά κλπ , ισχύ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Το να γίνεις τοπ φοιτητής στην Ελλάδα δεν είναι αποτέλεσμα μόνο καλών βαθμών. Μετράνε και άλλα κόλπα (συνήθως) τόσο για να "αριστεύσεις" όσο και να γίνεις βοηθός-ερπετό ενός καθηγητή. Δεν ζούμε σε χώρα υπόδειγμα αξιοκρατίας στην αριστεία και με προώθηση της τίμιας εργατικότητας. To Πανεπιστήμιο δεν είναι Λύκειο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Νομίζω ότι έχεις καιρό να επιλέξεις αν θα βρεις κάποια δουλειά κατα τη διάρκεια των προπτυχιακών σου σπουδών. Συγκεντρώσου στις πανελλήνιες και ανάλογα με την τότε κατάσταση αποφασίζεις.

Είναι ωραίο να βλέπεις μακριά, να κάνεις όνειρα, σχέδια, να προγραμματίζεις το μέλλον σου, I know. Μέχρι πέρυσι κοίταγα για MBA στο MIT. :P Όμως όσο μεγαλώνεις θα καταλαβαίνεις ότι ναι μεν είναι καλό να οραματίζεσαι το μέλλον σου, την καριέρα σου, τις σπουδές σου, αλλά είναι πολύ πιο σημαντικό να επικεντρωθείς στον άμεσο στόχο σου ώστε να μη μένεις μόνο στα όνειρα.

Αναφορικά στη θέση του βοηθού καθηγητή, από ότι έχω ακούσει, χρειάζεται να σε προωθήσει ένας καθηγητής αρκετά. Επίσης, δεν νομίζω ότι πληρώνεσαι. Εδώ δεν πληρώνονται οι Graduate Teaching Assistants πλέον(άτομα που εκπονούν ή έχουν PhD και που διδάσκουν στη θέση κάποιων καθηγητών).

Με όλη την καλή μου πρόθεση,
Πάνος

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,798 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Βγαλε μια καρτα ανεργιας και ψαξε για προκηρυξεις του ασεπ.Θα δουλευεις με 5μηνες 7μηνες συμβασεις.Υπαρχουν για μουσεια στα ελτα.Μην ασχολεισαι με σερβιτοριλικια και βλακειες.Θα βγαζεις ενα 1000αρικο με 4-5 ωρες...κουβεντας ε σορρυ δουλειας ηθελα να πω.Και αδειες φοιτητικες και τα παντα ολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,798 μηνύματα.
Βγαλε μια καρτα ανεργιας και ψαξε για προκηρυξεις του ασεπ.Θα δουλευεις με 5μηνες 7μηνες συμβασεις.Υπαρχουν για μουσεια στα ελτα.Μην ασχολεισαι με σερβιτοριλικια και βλακειες.Θα βγαζεις ενα 1000αρικο με 4-5 ωρες...κουβεντας ε σορρυ δουλειας ηθελα να πω.Και αδειες φοιτητικες και τα παντα ολα.

Πως θα βγάλω την κάρτα εφόσον είμαι φοιτητής?(διάβασα ότι δεν γίνεται να βγάλω κάρτα εφόσον είμαι φοιτητής)?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Ολοι εχουν.Απλα οταν πας να βγαλεις μην τους το πεις οτι εισαι φοιτητης.Δεν το ψαχνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ολοι εχουν.Απλα οταν πας να βγαλεις μην τους το πεις οτι εισαι φοιτητης.Δεν το ψαχνουν.


σε αυτές τις περιπτώσεις πρέπει να ναι που λένε "μνημόνια μέχρι να ξεραθεί το Αιγαίο" ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,798 μηνύματα.
Ολοι εχουν.Απλα οταν πας να βγαλεις μην τους το πεις οτι εισαι φοιτητης.Δεν το ψαχνουν.

Και αν το μαθουν οτι ειμαι φοιτητης, τοτε γινεται τπτ με τη σχολη μου (με αποκλειουν κλπ) ή απλα διαγραφεται η καρτα ανεργιας ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Τιποτα δεν γινεται λεμε ολοι οι φοιτητες εχουν.Αν δεν τους το πεις δεν θα μαθουν και να το μαθουν το πολυ να σε κοιταξουν λιγο περιεργα.Πολλοι φοιτητες δουλευουν σε αυτες τις δουλειες σε μουσεια απο φιλολογια ιστορικο αρχαιολογικο δεν θα εισαι η μονη.

σε αυτές τις περιπτώσεις πρέπει να ναι που λένε "μνημόνια μέχρι να ξεραθεί το Αιγαίο" ε;

Σιγα μωρε.Εδβ δουλευουν με πλαστα πτυχια και μας πειραξε ο φοιτητης που εχει καρτα ανεργιας σε αυτους τους καιρους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Σωστά. Να φανταστώ αν είχες και κάνα γνωστό σε υπουργείο θα χωνόσουν κι εσύ μονιμάδικος σε κάνα μουσείο ε; είναι δύσκολοι οι καιροί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τι κερδίζεις με την κάρτα ανεργίας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Σωστά. Να φανταστώ αν είχες και κάνα γνωστό σε υπουργείο θα χωνόσουν κι εσύ μονιμάδικος σε κάνα μουσείο ε; είναι δύσκολοι οι καιροί.

Μεσω ασεπ γινονται οι διαδικασιες αυτες.Αν εχεις μορια μπαινεις αν δεν εχεις οχι.Μην βλεπεις παντου φαντασματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Δίκαιο έχει ο Kirdou με αυτά τα προγράμματα οι περισσότεροι εργοδότες ψάχνουν εργατικό προσωπικό αποκλειστικά από εκεί για να μην τους πληρώνουν με τσέπη τους. Ξέρω ήδη πολλούς φοιτητές που κάνουν αιτήσεις σε τέτοια προγράμματα. Δεν ήξερα καν ότι απαγορεύεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Μεσω ασεπ γινονται οι διαδικασιες αυτες.Αν εχεις μορια μπαινεις αν δεν εχεις οχι.Μην βλεπεις παντου φαντασματα

η ειρωνία είναι πως ξέρω ακριβώς τέτοια περίπτωση που ανέφερα. εσύ μην είσαι τόσο αφελής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Εγω εκανα 4 συμβασεις και κανεις μα κανεις δεν εμεινε στο υπουργειο.Ολοι με το που τελειωσε η συμβαση μας φυγαμε.Τωρα αν υπαρχουν πολυ παλαιοτερα βυσματα που ειχαν μονιμοποιηθει αυτοι προλαβαν τις καλες εποχες.Εγω εδω απλα δινω ιδεες για μια περιστασιακη εργασια σε φοιτητες.Το τι δουλεια κανω εγω η τι ψαχνω ειναι αλλη υποθεση η οποια δεν σε αφορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top