Γιατί είστε single;

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αν απλά δεν έχεις προσπαθήσει να κάνεις κάτι τότε προφανώς δεν φταίει τίποτα πέρα από το γεγονός ότι δεν θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
και γιατί μπορείς να μη βρίσκεις αυτό που ψάχνεις;

αν το βρίσκεις γιατί δεν κάνεις τίποτα;

κι αν κάνεις γιατί δεν πετυχαίνει;

προφανώς δεν είναι τόσο απλό κουβέντες στυλ "απλά έχω ψηλά standards" δε λένε κάτι καινούργιο είναι απλά δικαιολογίες προς τον εαυτό του καθενός

γιατι αυτο που ψαχνεις να ειναι εξεζητημενο.

μπορει να το βρηκες και να απετυχες, δεν ειναι παντα στο χερι σου.

οταν βεβαια λεω να βρεις αυτο που ψαχνεις δεν εννοω με στανταρ του τυπου "θελω διμετρη ξανθια γαλανοματα" αλλα διαφορετικα κριτηρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fanouris

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο fanouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Πολύ το αναλύετε. Βασικά, να κάνετε μπάνιο για αρχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Αν απλά δεν έχεις προσπαθήσει να κάνεις κάτι τότε προφανώς δεν φταίει τίποτα πέρα από το γεγονός ότι δεν θες.


Η αφέλεια στο μεγαλείο της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Δεν είμαι. Αλλά, αν ήμουν, θα ήταν γιατί όλο αυτό το παιχνίδι της γνωριμίας πριν περάσεις στο "είμαστε μαζί τώρα" είναι κάτι παραπάνω από συναρπαστικό! Είναι το μοναδικό πράγμα που μου έχει λείψει, για να πω την αλήθεια: να γνωρίζεις κάποιον εντελώς από την αρχή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Γιατί είμαι αρκετά επιλεκτικός σε αυτό το θέμα χωρίς να το προσπαθώ όσο πρέπει. Ίσως απλά να μη θέλω σε αυτή τη φάση της ζωής μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.


Προφανής η απάντηση, αλλά ας την πω όπως και να έχει. Στον κόσμο μας υπάρχουν πολλά άτομα με πολλά προβλήματα κοινωνικής φύσεως, τα οποία δεν μπορούν ούτε μια λέξη να πουν μπροστά σε ξένους. Νιώθουν μια τεράστια πίεση, ένα τεράστιο φόβο ο οποίος δεν είναι κατανοητός από τους περισσότερους. Το να λες " αν δεν το κάνεις => δεν το θες " είναι μια ιδιαίτερα αφελής προσέγγιση του προβλήματος. Το πρόβλημα μπορεί να είναι πολύ πιο σύνθετο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Προφανής η απάντηση, αλλά ας την πω όπως και να έχει. Στον κόσμο μας υπάρχουν πολλά άτομα με πολλά προβλήματα κοινωνικής φύσεως, τα οποία δεν μπορούν ούτε μια λέξη να πουν μπροστά σε ξένους. Νιώθουν μια τεράστια πίεση, ένα τεράστιο φόβο ο οποίος δεν είναι κατανοητός από τους περισσότερους. Το να λες " αν δεν το κάνεις => δεν το θες " είναι μια ιδιαίτερα αφελής προσέγγιση του προβλήματος. Το πρόβλημα μπορεί να είναι πολύ πιο σύνθετο.

I know.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Προφανής η απάντηση, αλλά ας την πω όπως και να έχει. Στον κόσμο μας υπάρχουν πολλά άτομα με πολλά προβλήματα κοινωνικής φύσεως, τα οποία δεν μπορούν ούτε μια λέξη να πουν μπροστά σε ξένους. Νιώθουν μια τεράστια πίεση, ένα τεράστιο φόβο ο οποίος δεν είναι κατανοητός από τους περισσότερους. Το να λες " αν δεν το κάνεις => δεν το θες " είναι μια ιδιαίτερα αφελής προσέγγιση του προβλήματος. Το πρόβλημα μπορεί να είναι πολύ πιο σύνθετο.
Ο φόβος αυτός δεν θα πρέπει με κάποιον τρόπο να ξεπεραστεί; Ό,τι σε κρατάει πίσω, το αλλάζεις, ή τουλάχιστον προσπαθείς. Ακόμη και ψυχολογικό να είναι το ζήτημα, πάλι προσπαθείς να βρεις -με βοήθεια- τους μηχανισμούς πίσω από αυτή σου τη συμπεριφορά. Σωστά; Άρα πάλι μιλάμε για θέμα θέλησης και προσωπικής προσπάθειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Αχχ αυτό που κανείς λέει ό,τι θέλει με ξεπερνά.




Ήμουν σίγουρος ότι ήξερες, δε μου έχεις αφήσει κακή εικόνα μέχρι στιγμής. Αλλά επίσης, δεν μου είχες αφήσει και άλλη επιλογή από το να απαντήσω αναλόγως.

Ο φόβος αυτός δεν θα πρέπει με κάποιον τρόπο να ξεπεραστεί; Ό,τι σε κρατάει πίσω, το αλλάζεις, ή τουλάχιστον προσπαθείς. Ακόμη και ψυχολογικό να είναι το ζήτημα, πάλι προσπαθείς να βρεις -με βοήθεια- τους μηχανισμούς πίσω από αυτή σου τη συμπεριφορά. Σωστά; Άρα πάλι μιλάμε για θέμα θέλησης και προσωπικής προσπάθειας.

Για εσένα πηγαίνει η πρώτη πρώτη γραμμούλα. Και ξέρεις γιατί? Όχι γιατί δε λες κάτι σωστό, κάθε άλλο, έχεις απόλυτο δίκιο σε ό,τι λες. Το θέμα είναι ότι αυτά που λες δε θα έπρεπε να τα πεις ως απάντηση στο ποστ μου. Για τον εξής λόγο:


Α: και γιατί μπορείς να μη βρίσκεις αυτό που ψάχνεις;
αν το βρίσκεις γιατί δεν κάνεις τίποτα;

Β:Αν απλά δεν έχεις προσπαθήσει να κάνεις κάτι τότε προφανώς δεν φταίει τίποτα πέρα από το γεγονός ότι δεν θες.

Ο Α είπε "αν βρεις αυτό που θέλεις, γιατί δεν κάνεις κάτι? ".
Ο Β είπε "δεν κάνεις κάτι ,επειδή προφανώς δε θέλεις".
Εγώ είπα "μπορεί να θέλεις, αλλά να μην μπορείς".
Εσύ είπες " αν δεν μπορείς πρέπει να βρεις την πηγή του προβλήματος. Άρα χρειάζεται θέληση και προσπάθεια για να το δουλέψεις."

Το διέκρινες ? Ο Β λέει ότι θέλει μόνο θέληση για να κυνηγήσεις τον στόχο σου, ενώ εσύ λες ότι θέλει θέληση για να αντιμετωπίσεις το πρόβλημα. Για να πετύχεις το στόχο, πρέπει να αντιμετωπίσεις το πρόβλημα. Για να αντιμετωπίσεις το πρόβλημα, θέλει θέληση και προσπάθεια. Άλλη η θέληση επίτευξης στόχου, άλλη η θέληση αντιμετώπισης του προβλήματος. Πχ Θέλω να γίνω κορυφαίος μπασκετμπολίστας, αλλά όποτε πατάω στο γήπεδο, με πιάνουν ταχυπαλμίες, αγχώνομαι επειδή πρέπει να ικανοποιήσω τις υψηλές
προσδοκίες μου(καθώς κάνω προπονήσεις σαν σκυλί) και παίζω χάλια. Ο Β λέει " μάλλον δε θες να γίνεις μπασκετμπολίστας, για αυτό μέχρι στιγμής δεν τα έχεις καταφέρει". Εσύ λες" χρειάζεται θέληση και προσπάθεια να αντιμετωπίσεις το άγχος σου".

Διαφορετικά πράγματα όπως καταλαβαίνεις, οπότε κακώς με το ορθό σου ποστ, συμφώνησες με τον Β. Σε άλλες θελήσεις αναφέρεστε. Λογικά στην ίδια αναφέρεστε, αλλά από τα γραπτά δε φαίνεται αυτό. Ok I'm done :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ήμουν σίγουρος ότι ήξερες, δε μου έχεις αφήσει κακή εικόνα μέχρι στιγμής. Αλλά επίσης, δεν μου είχες αφήσει και άλλη επιλογή από το να απαντήσω αναλόγως.

Καλά έκανες, εγώ το εξέφρασα με τελείως λάθος τρόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Διαφορετικά πράγματα όπως καταλαβαίνεις, οπότε κακώς με το ορθό σου ποστ, συμφώνησες με τον Β. Σε άλλες θελήσεις αναφέρεστε. Λογικά στην ίδια αναφέρεστε, αλλά από τα γραπτά δε φαίνεται αυτό. Ok I'm done :P
Ευχαριστώ για το σουμάρισμα, Ρυζόγαλο! :P

Όπως και να 'χει μιλάμε για willpower. Δεν τα έχω χωριστά στο μυαλό μου. Η σύνδεση ανάμεσα στα 2 γίνεται αυτόματα, όπως το βλέπω εγώ. Είμαστε εντάξει, νομίζω! :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hürrem Sultan

Νεοφερμένος

Η Hürrem Sultan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Γιατί όσοι μου άρεσαν, στην πορεία διαπίστωνα ότι ήταν ο ορισμός του μ*λ*κα...:redface::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
γιατι αμα δεν εχεις χιουμορ και μπλα μπλα πως να ριξουμε γκομενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Γιατί στο τμήμα μου οι περισσότερες ειναι σκατοχαρακτήρες και όπως και να τις προσεγγισεις με την οποιαδηποτε διαθεση και χιουμορ αυτες σνομπάρουν.Επίσης επειδή γενικά είμαι επιλεκτικός δεν θέλω το οτιδήποτε.Αλλά δεν βρίσκω κάποια αξιόλογη σαν χαρακτήρα μη σνομπικο.Επίσης δεν λέει να τύχει να βρεθεί κάποια γενικά αυτή την στιγμή.Βγαίνω με μια κοπέλα τώρα,αλλά δεν βλέπω να έχουμε κοινά σημεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Γιατί όσοι μου άρεσαν, στην πορεία διαπίστωνα ότι ήταν ο ορισμός του μ*λ*κα...:redface::worry:
Hürrem Sultanim..nasilsin?:P
Sorry για το off-topic, i couldn't help it!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
γιατί γιόλο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Ευχαριστώ για το σουμάρισμα, Ρυζόγαλο! :P

Όπως και να 'χει μιλάμε για willpower. Δεν τα έχω χωριστά στο μυαλό μου. Η σύνδεση ανάμεσα στα 2 γίνεται αυτόματα, όπως το βλέπω εγώ. Είμαστε εντάξει, νομίζω! :-)

Οπως και 'χει παρουσιαζετε τα πραγματα λες και ειναι τελειως απλα. Δεν ειναι απλως θεμα willpower γιατι μια κουβεντα ειναι και αυτο. Πιπιλιζουμε συνεχως το ''πρεπει να υπαρχει θεληση'', ''με θεληση ολα γινονται'' ή θεωρουμε πως εαν καποιος ζητησει βοηθεια ή αποκτησει ψυχολογο, ξαφνικα η ζωη του θα αρχισει θα ακολουθει τροχια προς τα ανω.

Συνειδητοποιηστε καταρχην τι ετσι αγχωδης διαταρχη (γιατι αυτο αναφερθηκε ανωθεν) και το οτι δεν αρκει απλως το willpower. Πολλες φορες μπορει να υπαρχει σε τεραστιο βαθμο αλλα δεν ειναι τοσο ευκολο να ελεγξεις τον εγκεφαλο σου οταν υπαρχουν τετοιου ειδους διαταραχες, ακομη και με χρονια ψυχοθεραπειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί όσοι μου άρεσαν, στην πορεία διαπίστωνα ότι ήταν ο ορισμός του μ*λ*κα...:redface::worry:

Αυτό σημαίνει πως δεν αξίζεις απολύτως τίποτα περισσότερο.:whistle:

Γιατί στο τμήμα μου οι περισσότερες ειναι σκατοχαρακτήρες και όπως και να τις προσεγγισεις με την οποιαδηποτε διαθεση και χιουμορ αυτες σνομπάρουν.Επίσης επειδή γενικά είμαι επιλεκτικός δεν θέλω το οτιδήποτε.Αλλά δεν βρίσκω κάποια αξιόλογη σαν χαρακτήρα μη σνομπικο.Επίσης δεν λέει να τύχει να βρεθεί κάποια γενικά αυτή την στιγμή.Βγαίνω με μια κοπέλα τώρα,αλλά δεν βλέπω να έχουμε κοινά σημεία.
Μήπως πρέπει να πας την σωματική σου υγιεινή ενα βήμα πιο πέρα;;;

Οπως και 'χει παρουσιαζετε τα πραγματα λες και ειναι τελειως απλα. Δεν ειναι απλως θεμα willpower γιατι μια κουβεντα ειναι και αυτο. Πιπιλιζουμε συνεχως το ''πρεπει να υπαρχει θεληση'', ''με θεληση ολα γινονται'' ή θεωρουμε πως εαν καποιος ζητησει βοηθεια ή αποκτησει ψυχολογο, ξαφνικα η ζωη του θα αρχισει θα ακολουθει τροχια προς τα ανω.

Συνειδητοποιηστε καταρχην τι ετσι αγχωδης διαταρχη (γιατι αυτο αναφερθηκε ανωθεν) και το οτι δεν αρκει απλως το willpower. Πολλες φορες μπορει να υπαρχει σε τεραστιο βαθμο αλλα δεν ειναι τοσο ευκολο να ελεγξεις τον εγκεφαλο σου οταν υπαρχουν τετοιου ειδους διαταραχες, ακομη και με χρονια ψυχοθεραπειας.
:eek:Καλά πραγματικά ότι να ΄ναι. Μίλησε κάποιος για συγκεκριμένη πάθηση; Τα προβλήματα κοινωνικής φύσεως τείνουν να αποτελούν mental masturbation, παρά συγκεκιμένο ψυχοσωματικό πρόβλημα που χρειάζεται φαρμακευτική θεραπεία από ειδικό κλπ, κλπ. 'Ενας στους 10 αμερικάνους καπακώνει τα prozac αβέρτα. Δεν έχει πρόβλημα που δε λύνεται με διαφορετικές μεθόδους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top