Φοιτητική ζωή - Γονείς

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Αυτες οι καταστασεις με εκνευριζουν πραγματικα.Ειναι δυνατον να σε πιεζουν ακομα σε τετοια ηλικια οι γονεις;Το δεχομαι υπαρχουν αρκετοι κινδυνοι εκει εξω,αλλά δεν γινεται να κλειστουμε και σπιτι μας για παντα.Και θα βγεις και θα χαρεις και θα κανεις και τα πρωτα μεθυσια σου που λεει ο λογος.
Οπως ανεφερε και η Guest 278211 αυτη η υπερπροστατευτικοτητα των γονιων ειναι μακροχρονια δεν εγινε τωρα τελευταια.Και για αυτο ευθυνεσαι και εσυ κατα πολυ.Πρεπει να τους κοψεις την φορα και να απογαλακτιστεις.Χωρις φωνες και καβγαδες,αλλα με λογια και πραξεις.Θελεις να πας στους φιλους σου που σπουδαζουν αλλου;Μαζεψε χρηματα και πηγαινε δεν σε εμποδιζει κανεις.Να ξερεις ολοι οι γονεις ανησυχουν οταν πας καπου αλλου,απλα μερικοι το εκδηλωνουν εντονα και αλλοι οχι.Στο κατω κατω με αυτο δειχνουν οτι δεν σου εχουν και εμπιστοσυνη,που αυτο ειναι πολυ σημαντικο.Αδιακριτη ερωτηση,αλλα αδερφια εχεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VeeM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Αυτες οι καταστασεις με εκνευριζουν πραγματικα.Ειναι δυνατον να σε πιεζουν ακομα σε τετοια ηλικια οι γονεις;Το δεχομαι υπαρχουν αρκετοι κινδυνοι εκει εξω,αλλά δεν γινεται να κλειστουμε και σπιτι μας για παντα.Και θα βγεις και θα χαρεις και θα κανεις και τα πρωτα μεθυσια σου που λεει ο λογος.
Οπως ανεφερε και η Guest 278211 αυτη η υπερπροστατευτικοτητα των γονιων ειναι μακροχρονια δεν εγινε τωρα τελευταια.Και για αυτο ευθυνεσαι και εσυ κατα πολυ.Πρεπει να τους κοψεις την φορα και να απογαλακτιστεις.Χωρις φωνες και καβγαδες,αλλα με λογια και πραξεις.Θελεις να πας στους φιλους σου που σπουδαζουν αλλου;Μαζεψε χρηματα και πηγαινε δεν σε εμποδιζει κανεις.Να ξερεις ολοι οι γονεις ανησυχουν οταν πας καπου αλλου,απλα μερικοι το εκδηλωνουν εντονα και αλλοι οχι.Στο κατω κατω με αυτο δειχνουν οτι δεν σου εχουν και εμπιστοσυνη,που αυτο ειναι πολυ σημαντικο.Αδιακριτη ερωτηση,αλλα αδερφια εχεις;

Ναι εχω μια μεγαλύτερη αδελφή και ίσως αυτο να παιζει μεγάλο ρόλο γιατι εκείνη δεν σπούδασε κι δεν τις δόθηκαν αφορμές να απαιτήσει καποια πράγματα. Ετςι τωρα που εγω ζητάω τους φαίνεται παράλογο . Να τονίσω οτι μένουμε ουσιαστικά σε επαρχία κι οι γονείς σου μου δεν εχουν επαφή με την πραγματικότητα κι με τον τροπο που ζουν τα υπόλοιπα άτομα στην ηλικία μου .

Λογικά, αυτή η υπερπροστασία των γονιών σου, δε δημιουργήθηκε τώρα αλλά υπάρχει πολλά χρόνια τώρα. Δεν έχουν συνειδητοποιήσει πως έχεις μεγαλώσει. Χρειάζονται προσεκτικές και σταδιακές κινήσεις. Πρώτα, θα πας να μείνεις σε μια φίλη σου. Επειδή σίγουρα θα ανησυχούν, θα τους δώσεις το τηλέφωνο και τη διεύθυνσή της έτσι ώστε να νιώσουν περισσότερο ασφαλείς. Θα τους πεις, πως αν δε σηκώνεις πχ το τηλέφωνο να καλέσουν τη φίλη σου, ή αν γίνει κάτι, να ξέρουν πού να σε βρουν. Σε επόμενη φάση, εξήγησε τους πως είναι εξαιρετικά κουραστική και δεσμευτική αυτή η διαδρομή τις 1,5 ώρας με τα μέσα. Έχεις πετύχει σε μια εξαιρετική σχολή με πολύ κόπο, οπότε είναι κρίμα να τιμωρείσαι έτσι. Θέσε με έμμεσο τρόπο την αγορά αυτοκινήτου: μένεις στο σπίτι σου οπότε έχεις και λιγότερα έξοδα συνολικά. Χωρίς φωνές, όσο πιο ήρεμα γίνεται. Ζήτησέ το ως κάτι σαν επιβράβευση για τις προσπάθειές σου. Εκείνοι ενδιαφέρονται για εσένα οπότε είναι κρίμα να έρχεστε σε σύγκρουση με τέτοιον τρόπο.

ΥΓ: Για το ταξίδι, πες ότι θα είναι και κάποια φίλη σου, πες ψέματα να τελειώνεις γιατί αποκλείεται να βγάλεις άκρη. Δεν είναι η καλύτερη λύση, όμως κρίμα να μην μπορείς να πας για ένα χαζό λόγο.

για το ταξίδι δεν δεν θέλω να τους πω ψέματα κι γενικά δεν θέλω να λεω γιατι κάνω χειρότερα τα πράγματα αν το μαθουν, χάνεται η εμπιστοσύνη . Όποτε μετά ειναι πιο δύσκολο να απαιτήσω το οτιδήποτε .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Όχι ούτε εγώ είμαι υπέρ να τους πεις ψέματα. Απλά θα το ανακοινώσεις και θα το κάνεις.
Ξέρω ότι είναι οι γονείς σου και σκέφτεσαι ότι αυτό το κάνουν από αγάπη και ενδιαφέρον και όχι από ψυχαναγκασμό να σε ελέγχουν, και ότι δεν θες να τους στεναχωρείς, ωστόσο πρέπει να τους εκπαιδεύσεις λίγο και συ. Αν δεν έχουν παραδείγματα συνομηλίκων σου ακόμα χειρότερα και ακόμα πιο μεγάλη η ανάγκη να το κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Πρέπει να κάνεις προσεκτικές κινήσεις και σιγά σιγά. Κι εμένα αν τους έλεγα κάτι από όλα αυτά πριν 2 χρόνια θα γινόταν πανικός, αλλά τώρα πιστεύω δε θα εχουν πρόβλημα ούτε με το να πάω να μείνω σε άλλη πόλη για κάποιο διάστημα, ούτε με το να πάρω αυτοκίνητο π.χ. Και να φανταστείς πριν 1,5 χρόνο δε με άφηναν ούτε ποδήλατο αν έχω μέσα στην πόλη! :P Το μόνο που έκανα ήταν λίγο λίγο να τολμάω να κάνω και κάτι παραπάνω αλλά να τους δείχνω ότι μπορούν να με εμπιστεύονται. π.χ την πρώτη φορά πήγα να μείνω 1 μέρα σε μια φίλη μου που σπουδάζει σε άλλη πόλη και κατάλαβαν ότι δεν είναι κάτι το πολύ επικίνδυνο. Τώρα αν τους έλεγα ότι θα πάω οπουδήποτε σε άλλη πόλη δε θα έχουν πρόβλημα ακόμα και αν έμενα βδομάδες, απλά στην αρχή θα παίρνουν τηλέφωνα κ.λπ. Πριν αποφασίσεις κάτι απλά θα το συζητάς για κάποιο καιρό χωρίς φωνές και καβγάδες και μόλις συνηθίσουν στην ιδέα χωρίς πολλή φασαρία και συζήτηση θα το κάνεις. Θα δεις που σιγά σιγά θα καλυτερέψει η κατάσταση. Πιστεύω δεν είναι θέμα εμπιστοσύνης αλλά ανησυχίας απο την πλευρά τους για τους πολλούς κινδύνους και από την πλευρά σου για την αντίδρασή τους. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Ρε παιδιά απορώ που υπάρχουν τέτοιοι γονείς. :P Όσους ξέρω, είναι πολύ άνετοι που οι κόρες τους ως φοιτήτριες (ακόμη και 1ου εξαμήνου) έχουν το αγόρι τους. Πόσο μάλλον να κοιμηθούν σπίτι του ή σε φίλες τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
για το ταξίδι δεν δεν θέλω να τους πω ψέματα κι γενικά δεν θέλω να λεω γιατι κάνω χειρότερα τα πράγματα αν το μαθουν, χάνεται η εμπιστοσύνη . Όποτε μετά ειναι πιο δύσκολο να απαιτήσω το οτιδήποτε .

Εντάξει, δε χρειάζεται οι γονείς μας να ξέρουν και με λεπτομέρειες τι κάνουμε. Δε χρειάζεται πχ να γνωρίζουν ότι πέρσι όταν είχα ανέβει Θεσσαλονίκη είχαμε κλείσει δωμάτια σε ένα... εχμ... όχι ακριβώς ξενοδοχείο (εάν με καταλαβαίνετε). :P Κόστισε καμιά 25αρια ευρώ παραπάνω στον καθένα, δεν μπήκαμε καν μέσα και μείναμε αλλού προφανώς, όμως είναι συνετό να μην αποκαλυφθεί αυτή η πληροφορία. Με αυτήν την έννοια το πρότεινα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Ναι εχω μια μεγαλύτερη αδελφή και ίσως αυτο να παιζει μεγάλο ρόλο γιατι εκείνη δεν σπούδασε κι δεν τις δόθηκαν αφορμές να απαιτήσει καποια πράγματα. Ετςι τωρα που εγω ζητάω τους φαίνεται παράλογο . Να τονίσω οτι μένουμε ουσιαστικά σε επαρχία κι οι γονείς σου μου δεν εχουν επαφή με την πραγματικότητα κι με τον τροπο που ζουν τα υπόλοιπα άτομα στην ηλικία μου .
Συγγνωμη οτι εισαι απο επαρχια τι σημασια εχει;Και εγω απο επαρχια ειμαι και τοσα αλλα παιδια που γνωριζω και δεν υπαρχει τετοια καταπιεση.Αν ειναι ενας γονιος υπερπροστατευτικος θα ειναι οπου και να μενει.Ενταξει στην επαρχια ειναι καπως πιο κλειστα τα πραγματα,αλλα οι νεοι δεν μενουν και συνεχεια μεσα κλεισμενοι.Ξαδερφια πχ δεν εχεις που να σπουδαζουν;Εισαι η μοναδικη στην οικογενεια σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Ναι εχω μια μεγαλύτερη αδελφή και ίσως αυτο να παιζει μεγάλο ρόλο γιατι εκείνη δεν σπούδασε κι δεν τις δόθηκαν αφορμές να απαιτήσει καποια πράγματα. Ετςι τωρα που εγω ζητάω τους φαίνεται παράλογο . Να τονίσω οτι μένουμε ουσιαστικά σε επαρχία κι οι γονείς σου μου δεν εχουν επαφή με την πραγματικότητα κι με τον τροπο που ζουν τα υπόλοιπα άτομα στην ηλικία μου .

Συγγνωμη οτι εισαι απο επαρχια τι σημασια εχει;Και εγω απο επαρχια ειμαι και τοσα αλλα παιδια που γνωριζω και δεν υπαρχει τετοια καταπιεση.Αν ειναι ενας γονιος υπερπροστατευτικος θα ειναι οπου και να μενει.Ενταξει στην επαρχια ειναι καπως πιο κλειστα τα πραγματα,αλλα οι νεοι δεν μενουν και συνεχεια μεσα κλεισμενοι.Ξαδερφια πχ δεν εχεις που να σπουδαζουν;Εισαι η μοναδικη στην οικογενεια σου;
Τι λέτε ρε παιδιά; Ίσα ίσα, που στην επαρχία τα πράγματα είναι πιο ανοιχτά. Μιας και οι κίνδυνοι είναι μειωμένοι συγκριτικά με τις μεγαλουπόλεις, τα παιδιά είναι πιο ελεύθερα και οι γονείς πιο ξέγνοιαστοι και λιγότερο προστατευτικοί. Αν κάπου ένας γονιός είναι εντελώς δικαιολογημένος να είναι υπερπροστατευτικός, αυτό είναι σε Αθήνα-Θεσσαλονίκη κτλ. Γενικά, έχεις δίκιο πουλες ότι ο υπερπροστατευτικός γονιός ίδιος θα είναι όπου και να μένει..αλλά στην επαρχία τα πράγματα δεν είναι καθόλου κλειστά. Αντ'αυτού θα έλεγα είναι πιο άνοιχτα σε σχέση με τις αστικές πόλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το πόσο υπερπροστατευτικός είναι κάποιος γονιός δεν έχει να κάνει με την πόλη. Και στις επαρχεία υπάρχουν και όχι λίγοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Μπορεί να παίζει ρόλο και αυτό, δηλαδή στην επαρχία που μένει να είναι τελείως διαφορετικός ο τρόπος ζωής και να φοβούνται για το πως θα είναι στην Αθήνα. Γενικά δεν είναι και πάρα πολύ υγειής σχέση γονιού-παιδιού αυτή είπαμε προστατευτικότητα αλλά αυτό πάει σε άλλο επίπεδο. Και γω μένω πολύ συχνά σε φίλες μου ή λείπω πολλές ώρες από το σπίτι λέω απλά "είμαι εκεί" και εντάξει. Τι άλλο να σε πουν τσακίσου γύρνα σπίτι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πάντως υπάρχουν περιπτώσεις που δεν θα πιστεύατε. Γονείς με μυαλά άλλων δεκαετιών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Πάντως υπάρχουν περιπτώσεις που δεν θα πιστεύατε. Γονείς με μυαλά άλλων δεκαετιών...

Όντως, τέτοιοι είναι πραγματικά ...
Άσε το παιδί να φάει την σφαλιάρα της ζωής, τι θα πάθει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
παιδιά τα νεύρα μου...
Φέτος είναι χειρότερα από πέρσι. Έχουν έρθει 2 βδομάδες συνεχόμενες Θεσσαλονίκη και γενικά έρχονται πάαααρα πολύ συχνά.
Δεν αντέχω άλλο, έχω μιλήσει σοβαρά και ήρεμα, έχω φωνάξει, έχω φέρει παραδείγματα, έχω αδιαφορήσει δε μπορώ...
Τους έχω εξηγήσει ότι ΔΕΝ θέλω να έρχονται κάθε τρεις και λίγο.
Αφού την έπιανα τη ρημάδα την Αθήνα, γιατί δε τη δήλωσα να ησυχάσω????
Δε μπορώ άλλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
παιδιά τα νεύρα μου...
Φέτος είναι χειρότερα από πέρσι. Έχουν έρθει 2 βδομάδες συνεχόμενες Θεσσαλονίκη και γενικά έρχονται πάαααρα πολύ συχνά.
Δεν αντέχω άλλο, έχω μιλήσει σοβαρά και ήρεμα, έχω φωνάξει, έχω φέρει παραδείγματα, έχω αδιαφορήσει δε μπορώ...
Τους έχω εξηγήσει ότι ΔΕΝ θέλω να έρχονται κάθε τρεις και λίγο.
Αφού την έπιανα τη ρημάδα την Αθήνα, γιατί δε τη δήλωσα να ησυχάσω????
Δε μπορώ άλλο

Εντάξει τι να κάνεις; Τόσο κακό είναι; Σκέψου άλλους που δεν έχουν περάσει καν σε διαφορετική πόλη, μην τα θέλουμε και όλα δικά μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
παιδιά τα νεύρα μου...
Φέτος είναι χειρότερα από πέρσι. Έχουν έρθει 2 βδομάδες συνεχόμενες Θεσσαλονίκη και γενικά έρχονται πάαααρα πολύ συχνά.
Δεν αντέχω άλλο, έχω μιλήσει σοβαρά και ήρεμα, έχω φωνάξει, έχω φέρει παραδείγματα, έχω αδιαφορήσει δε μπορώ...
Τους έχω εξηγήσει ότι ΔΕΝ θέλω να έρχονται κάθε τρεις και λίγο.
Αφού την έπιανα τη ρημάδα την Αθήνα, γιατί δε τη δήλωσα να ησυχάσω????
Δε μπορώ άλλο

Tόσο άσχημα; Όχι τίποτα άλλο, δαιμονοποιούμε και χωρίς λόγο την επιλογή: φοιτητική ζωή στο πατρικό. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
παιδιά τα νεύρα μου...
Φέτος είναι χειρότερα από πέρσι. Έχουν έρθει 2 βδομάδες συνεχόμενες Θεσσαλονίκη και γενικά έρχονται πάαααρα πολύ συχνά.
Δεν αντέχω άλλο, έχω μιλήσει σοβαρά και ήρεμα, έχω φωνάξει, έχω φέρει παραδείγματα, έχω αδιαφορήσει δε μπορώ...
Τους έχω εξηγήσει ότι ΔΕΝ θέλω να έρχονται κάθε τρεις και λίγο.
Αφού την έπιανα τη ρημάδα την Αθήνα, γιατί δε τη δήλωσα να ησυχάσω????
Δε μπορώ άλλο
Σε εμποδίζουν στην καθημερινότητα σου; Πάντως έχεις δίκαιο 2 βδομάδες είναι πολύ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Σε εμποδίζουν στην καθημερινότητα σου; Πάντως έχεις δίκαιο 2 βδομάδες είναι πολύ. :P

Δεν νομίζω να εννοεί ότι έκατσαν 2 εβδομάδες αλλά ότι την επισκέφτηκαν 2 συνεχόμενες εβδομάδες δηλαδή ήρθαν 2 Σάββατα πχ. Τι στο καλό, δεν εργάζονται οι άνθρωποι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Tόσο άσχημα; Όχι τίποτα άλλο, δαιμονοποιούμε και χωρίς λόγο την επιλογή: φοιτητική ζωή στο πατρικό. :P

Ξέρεις τι? Νομίζω, χωρίς να το έχω ζήσει, ότι αλλιώς είναι η συγκατοίκηση στο πατρικό κι αλλιώς είναι να έρχονται στο σπίτι σου....σου χαλάνε τη ρουτίνα σου, μπερδεύουν τα πράγματά σου, χάνεις τους ρυθμούς σου..

Σε εμποδίζουν στην καθημερινότητα σου; Πάντως έχεις δίκαιο 2 βδομάδες είναι πολύ. :P

Ναι, όταν έρχονται μου χαλάνε όλα τα σχέδια...
Και εγώ γενικά δεν είμαι τύπος που δε θέλει να τους βλέπει, ίσα-ίσα, απλά εντάξει όχι κάθε βδομάδα...δεν προλαβαίνουν να μου λείψουν καν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Εντάξει τι να κάνεις; Τόσο κακό είναι; Σκέψου άλλους που δεν έχουν περάσει καν σε διαφορετική πόλη, μην τα θέλουμε και όλα δικά μας...

σορρυ αλλά αυτό δεν είναι λογική :P οκ, κάποιοι σπουδάζουν στην πόλη καταγωγής τους, τι να κάνουμε? η κοπέλα όμως σπουδάζει σε άλλη πόλη, πρέπει να ανέχεται τις συχνές επισκέψεις των γονιών της επειδή κάποιοι τους έχουν όλοι την ώρα πάνω από το κεφάλι τους?

miss marple, συμβουλή δεν έχω να σου δώσω. απλά κάνε κουράγιο, σε καταλαβαίνω. δεν συμπάσχω βέβαια γιατί οι δικοί μου έρχονται σπανιότατα έως και ποτέ οπότε δεν έχουμε τέτοια θέματα. οπλίσου με υπομονή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ναι, όταν έρχονται μου χαλάνε όλα τα σχέδια...
Και εγώ γενικά δεν είμαι τύπος που δε θέλει να τους βλέπει, ίσα-ίσα, απλά εντάξει όχι κάθε βδομάδα...δεν προλαβαίνουν να μου λείψουν καν!
Μια νορμάλ εβδομάδα ας πούμε δεν είναι λίγο σχολή, λίγο καφές καμιά έξοδος κτλ; Θέλω να πω έχεις θέματα του στυλ ότι περνάς ανάκριση ή σε τρέχουν και δεν κάνεις ότι θα έκανες αν δεν ήταν εκεί;
Εγώ πάντως που μένω σπίτι μου γιατί σπουδάζω Θεσσαλονίκη δεν έχω τέτοια θέματα. Εντάξει θα φάω κανένα καψόνι και καμιά υποχρέωση στο σπίτι αφού ζω εδώ μέσα αλλά τσιλλ η φάση γενικότερα. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top