Φοιτητικές Εστίες Χίου

Sinkas

Νεοφερμένος

Ο Sinkas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδία, καινούριος στο forum, καλώς σας βρήκα.

Είμαι απο Αθήνα και πέρασα στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου στην Χιο, στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων. Παρόλο που τα οικονομικά μας δεν ειναι και στην καλύτερη κατάσταση, αποφασίσαμε να πάω (και όχι να ξαναδώσω, να μπώ στρατό, να περιμένω του χρόνου για 10% κλπ) και να κάνω αίτηση μεταγγραφής (την οποία ελπίζουμε να πάρω εφόσον είμαι παιδί τρίτεκνης οικογένειας, με διαζευγμένους γονείς, και με μέτριο-προς-χαμηλό εισόδημα). Για όσο καιρό μείνω εκεί (η μάνα μου ελπίζει 6 μήνες, εγώ θέλω 1 χρόνο), θα κάνω αίτηση και ελπίζω να γίνω δεκτός στην φοιτητική εστία. Με το σκεπτικό οτι θα γίνω δεκτός -ξέρει κανείς πόσο εύκολα/δύσκολα γίνεται κάποιος δεκτός στην εστία;- ήθελα αν ρωτήσω για πληροφορίες απο κάποιον που διαμένει στην εστία.
Δεν έχω καταφέρει να βρώ αρκετές πληροφορίες στο internet και θα ήθελα ούτως ή άλλως να ακούσω απο κάποιον που τα ξέρει απο πρώτο χέρι. Κυνηγάω προπάντων γενικές πληροφορίες, όπως σε τι κατάσταση βρίσκονται, τι εμπεριέχουν τα δωμάτια, αν είναι μονόκλινα ή δύκλινα, αν έχουν κοινή κουζίνα, πόσο κόσμο φιλοξενεί η εστία, πόσο συχνά υπάρχει λεωφορείο πρός και απο την εστία για το κέντρο, κλπ.
Οποιαδήποτε πληροφορία είναι χρήσιμη.
Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων!

Υ.Γ Αν κάποιος άλλος έχει περάσει στο ίδιο τμήμα και δεν είναι απο Χίο, ας στείλει ενα μύνημα να γνωριστούμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Δυστυχώς, η χωρητικότητα των εστιών είναι πολύ μικρή (είναι ένα συγκρότημα 3-4 κτηρίων από 3 ορόφους το καθένα και περίπου 15-20 δωμάτια ανά όροφο)
Άρα μιλάμε για 250 άτομα; κάπου εκεί χοντρικά, από όλα τα έτη από όλα τα τμήματα.
Οπότε είναι σχετικά δύσκολο να μπείς αλλά νομίζω ότι έχεις σοβαρές πιθανότητες!

Οι εστίες είναι σχετικά καλές και μπορείς να μείνεις άνετα εκεί (λίγο ψιλομικρές αλλά τι να περιμένεις - θρανιάκι κρεβατάκι τουαλέτα και ελάχιστα τετραγωνικά βεράντα.

Γενικά, υπάρχουν λεωφορεία, βέβαια, σχετικά αραιά, αλλά αν ξέρεις τα δρομολόγια είσαι οκ.
Το βράδυ δεν έχει κάτι και με τα πόδια είναι αρκετά μακριά! Η λύση συνήθως είναι otostop (σχεδόν ακίνδυνο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sinkas

Νεοφερμένος

Ο Sinkas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Σαν 3ο παιδί, που φοιτά σε πόλη μακριά απο τον τόπο κατοικίας των γωνιών -οι οποίοι είναι και διαζευγμένοι- και με ετήσιο εισόδημα (της μητέρας που έχει την κηδεμονία) κάτω των 30.000 ευρώ, ελπίζω να με δεχτούν :P
Έχει και βεράντα εε; Χωράει να κάτσει 1-2 άτομα ή μπα; Στην Αθήνα ζώ για να αράζω στο μπαλκόνι με παρέα και ναργιλέ :P
Εσύ είσαι απο Χίο ή είσαι φοιτητής εκεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top