Απορίες για στράτευση

undead2033

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο undead2033 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Δεν σου λεω οτι ο στρατοσ αποτελει χαμενα χρονια γι ολους. Αυτος που ετσι κι αλλιως δεν κανει τιποτα στη ζωη του απτο να ζει παρασιτικα εις βαρος των γωνιων του δεν θα αλλαξει και κατι να χασει και μερικους μηνες στο στρατο. Απο την αλλη ομως υπαρχουν μερικα ατομα οπως εγω οπου οντως πιστευω οτι θα ειναι κριμα να χασω μερικους μηνες απο τη ζωη μου κανοντας τιποτα. Καθως θα πρεπει να αναβαλω ειτε τις μεταπτυχιακες σπουδες μου, ειτε την πρακτικη εργασια που σκοπευω να κανω μετα το μεταπτυχιακο μου και γενικως θεωρω κριμα οτι δεν θα ειμαι σε θεση να εκμεταλευτω το μυαλο μου για μερικους μηνες στα πια παραγωγικα μου χρονια. Επισης δεν καταλαβαινω το σχολιο σου για το σχολειο. Η αληθεια ειναι οτι τα πρωτα 9 χρονια ειναι ιδιαιτερα χρησιμα , καθως μαθαινεις ολες τις βασικες ικανοτητες και σε προετοιμαζουν για τα τελευταια 3 οπου ενω απο ακαδημαικης αποψης ειναι ψιλοσαπια αλλα ειναι απαραιτητα (δυστυχως η ευτυχως) για την εισαγωγη στο πανεπιστημιο (οπου ειναι ενασ στοχος οπου μοιραζομαστε αρκετοι). (Και τα μαθηματικα της τριτης λυκειου ειναι και γαμω, το επιπεδο ειναι πολυ προχωρημενο και ειναι αρκετα χρησιμα για τις περισσοτερες σπουδες στη τριτοβαθμια). Η υποχρεωτικη θητεια απο την αλλη δεν ειναι απαραιτητη για τιποτα καθως θα μπορουσε ευκολα να αντικατασταθει απο επαγγελματικο στρατο.


Eννοειται οτι ο στρατος δεν ειναι χασιμο χρονου για κανεναν...Αμα γινει πολεμος δεν γινεται να μην ξερεις να πιασεις στο χερι σου ενα οπλο, να μην εχεις πειθαρχεια και να μην ξερεις γενικους κανονες επιβιωσης...
Για μενα ο στρατος ειναι κατι που εστω σε εναν βαθμο σε προετοιμαζει για κατι τετοιο και σε βγαζει απο το καβουκι του κακομαθημενου που κανει οτι θελει και δεν ακουει κανεναν. Σου μαθανει να παιρνεις διαταγες, να ζεις σε δυσκολες συνθηκες, να μην λυγιζεις με το παραμικρο. Αν γινοταν πολεμος και δεν ειχε παει κανεις στρατο, κλαιγε μας απο τωρα. Αυτα που λες δεν βγαζουν ΚΑΝΕΝΑ νοημα και απλα δειχνεις το μηδενικο σου ενδιαφερον για την πατριδα.
Ο επαγγελματικος στρατος, τα ατομα που τον αποτελουν χωρανε ολα μαζι στην πλατεια συνταγματος...Αυτοι μονοι τους θα υπερασπιστουν την χωρα? Αν δεν ειχαμε την υποχρεωτικη θητεια εννοειται οτι τωρα δεν θα ειμασταν Ελλαδα. Ο καθενας θα εμπαινε και θα τα εκανε λαμπογυαλο χωρις να υπολογισει τιποτα. Αλλα εσυ και ολοι οι αλλοι εξυπνοι που νομιζετε οτι ο στρατος ειναι εκει απλα για να υπαρχει που να τα καταλαβετε αυτα...Λες και ενδιαφερθηκατε ποτε..Ο επαγγελματικος στρατος ειναι απαραιτητος και και θα παιξει τρομερο ρολο σε περιπτωση πολεμου αλλα αν δεν υπαρχει ο λαος να βοηθησει με οποιονδηποτε τροπο του πουν και να ειναι ετοιμος να πεθανει γιατι την πατριδα τοτε ας το διαλυσουμε εδω...Οποτε το να λες την θητεια χασιμο χρονου μονο ντροπη και λυπηση στο ατομο σου φερνει.
Εχεις το δικαιωμα να εισαι ελευθερος πολιτης και παραλληλα την ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να υπερασπιστεις την χωρα που σου δινει αυτην την ελευθερια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

randy1989

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Καλα δεν πιστευω μερικους εδω περα...ακου καταργηση της θητειας..Δεν εχετε καθολου εθνικη συνειδηση? Μονο την παρτη σας σκεφτεστε? Τι να πω...Ετσι τιματε εσεις αυτους που πεθαναν για να εχτε εσεις σημερα την ελευθερια σας. Με αδιαφορια για την πατριδα και εγωιστικες αντιληψεις. Μπραβο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τελικά όλα τα είπατε αλλά την αναβολή πως γίνεται να την πάρω για ένα χρόνο τουλάχιστον;

Οι γραμμένοι για φοίτηση σε ανώτερη ή ανώτατη σχολή για κύριες σπουδές (όλες οι περιπτώσεις πχ 2ο πτυχίο, εισαγωγή με κατατακτήριες σε άλλη σχολή κλπ) ή για την απόκτηση μεταπτυχιακού διπλώματος μέχρι την 31η Δεκεμβρίου του 28ου έτους της ηλικίας τους (έτος γέννησης +27). Οι γραμμένοι για απόκτηση διδακτορικού διπλώματος μέχρι την 31η Δεκεμβρίου του 31ου έτους της ηλικίας τους (έτος γεννήσεως+30). Από ο,τι βλέπω μόνο η εισαγωγή σε κάποιο μεταπτυχιακό σε σώζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Eννοειται οτι ο στρατος δεν ειναι χασιμο χρονου για κανεναν...

Άμα ποτέ χρειαστεί να μάθω να καθαρίζω τουαλέτες, έχω τη μάνα μου και 3 θείες πρόθυμες να μου μάθουν την τέχνη της οικοκυρικής. Δεν είναι απαραίτητο να πάω σε ένα στρατόπεδο για 9 μήνες, προκειμένου να μάθω να γυαλίζω ένα έπιπλο μπάνιου....:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

undead2033

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο undead2033 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Άμα ποτέ χρειαστεί να μάθω να καθαρίζω τουαλέτες, έχω τη μάνα μου και 3 θείες πρόθυμες να μου μάθουν την τέχνη της οικοκυρικής. Δεν είναι απαραίτητο να πάω σε ένα στρατόπεδο για 9 μήνες, προκειμένου να μάθω να γυαλίζω ένα έπιπλο μπάνιου....:whistle:

Ωραιος! Σου ευχομαι αυτη να ειναι καθημερινα η δουλεια σου στο στρατοπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Schoolmate

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Schoolmate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Οι γραμμένοι για φοίτηση σε ανώτερη ή ανώτατη σχολή για κύριες σπουδές (όλες οι περιπτώσεις πχ 2ο πτυχίο, εισαγωγή με κατατακτήριες σε άλλη σχολή κλπ) ή για την απόκτηση μεταπτυχιακού διπλώματος μέχρι την 31η Δεκεμβρίου του 28ου έτους της ηλικίας τους (έτος γέννησης +27). Οι γραμμένοι για απόκτηση διδακτορικού διπλώματος μέχρι την 31η Δεκεμβρίου του 31ου έτους της ηλικίας τους (έτος γεννήσεως+30). Από ο,τι βλέπω μόνο η εισαγωγή σε κάποιο μεταπτυχιακό σε σώζει.

Αν γραφτώ σε ένα δημόσιο ΙΕΚ μετράει η αναβολή; Δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι παίζει; Σε ευχαριστώ που μου απάντησες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι γραμμένοι για φοίτηση σε ΙΕΚ παίρνουν αναβολή που διαρκεί μέχρι 31 Δεκεμβρίου του 24ου έτους της ηλικίας τους (έτος γέννησης+23). Απευθύνεσαι στο στρατολογικό γραφείο που ανήκεις και καταθέτεις 1) Αίτηση, 2) Πιστοποιητικό για στρατολογική χρήση από τη Γραμματεία του ΙΕΚ, 3) Αστυνομική ταυτότητα και 4) Πιστοποιητικό εγγραφής στα μητρώα αρρένων.
Αααα, συγνώμη τώρα είδα ότι είσαι 24 ετών, οπότε δεν σε πιάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Schoolmate

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Schoolmate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Οι γραμμένοι για φοίτηση σε ΙΕΚ παίρνουν αναβολή που διαρκεί μέχρι 31 Δεκεμβρίου του 24ου έτους της ηλικίας τους (έτος γέννησης+23). Απευθύνεσαι στο στρατολογικό γραφείο που ανήκεις και καταθέτεις 1) Αίτηση, 2) Πιστοποιητικό για στρατολογική χρήση από τη Γραμματεία του ΙΕΚ, 3) Αστυνομική ταυτότητα και 4) Πιστοποιητικό εγγραφής στα μητρώα αρρένων.
Αααα, συγνώμη τώρα είδα ότι είσαι 24 ετών, οπότε δεν σε πιάνει.

Τι άλλο να κάνω τώρα; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κοίτα ακόμα και η αναβολή για σοβαρούς κοινωνικούς λόγους ή η νοσηλεία σε νοσοκομείο δεν σε "σώζουν" αφού ακόμα και να σου την εγκρίνουν, είσαι υποχρεωμένος να καταταγείς στην αμέσως επόμενη ΕΣΣΟ. Δηλαδή κάνεις τόση φασαρία για 3 μήνες. Δυστυχώς στην περίπτωσή σου δεν γίνεται τίποτα. Και αφού εξαντλήσαμε το θέμα το μόνο που έχω να σου πω είναι να το πάρεις απόφαση και να το αντιμετωπίσεις χαλαρά. Σκέψου πως μετά από 9 μήνες θα μπορείς να κάνεις ο,τι θέλεις χωρίς να έχεις κανένα εμπόδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Ρε παιδια, επειδη εχω αγχωθει, θελω να με ενημερωσ

Ρε παιδια, επειδη εχω αγχωθει, θελω να με ενημερωσετε για την αναβολη στρατου.

Πριν τελειωσουμε το σχολειο, πηγα στο κεπ και εδωσα καποια προσωπικα στοιχεια, οπως αριθμο παπουτσιου, γνωση ξενων γλωσσων κλπ

Τωρα, για την αναβολη τι χαρτια χρειαζονται;; ποτε πρεπει να την κανω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Που περιμενεις να περασεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Που περιμενεις να περασεις?

Τι σχεση εχει αυτο με το ερωτημα μου;;
Ιστορικο αρχαιολογικο θεσσαλονικης η φιλολογια κρητης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Schoolmate

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Schoolmate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Ρε παιδια, επειδη εχω αγχωθει, θελω να με ενημερωσ

Ρε παιδια, επειδη εχω αγχωθει, θελω να με ενημερωσετε για την αναβολη στρατου.

Πριν τελειωσουμε το σχολειο, πηγα στο κεπ και εδωσα καποια προσωπικα στοιχεια, οπως αριθμο παπουτσιου, γνωση ξενων γλωσσων κλπ

Τωρα, για την αναβολη τι χαρτια χρειαζονται;; ποτε πρεπει να την κανω;


Ποσο χρονων εισαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Ρε παιδια, επειδη εχω αγχωθει, θελω να με ενημερωσ

Ρε παιδια, επειδη εχω αγχωθει, θελω να με ενημερωσετε για την αναβολη στρατου.

Πριν τελειωσουμε το σχολειο, πηγα στο κεπ και εδωσα καποια προσωπικα στοιχεια, οπως αριθμο παπουτσιου, γνωση ξενων γλωσσων κλπ

Τωρα, για την αναβολη τι χαρτια χρειαζονται;; ποτε πρεπει να την κανω;


Μην τρελενεσαι... Ενα τηλεφωνο στην στρατολογια οπου ανηκεις και θα σε ενημερωσουν απο εκει, συνηθως εξυπηρετικοτατοι ειναι οι ανθρωποι. Λογικα βεβαιωση σπουδων απο τη σχολη θα χρειαστεις και ισως κανενα αλλο εγγραφο. Εγω θυμαμαι Σεπτεμβριο την ειχα κανει τη διαδικασια μετα την εγγραφη στο τμημα.

Τωρα αν παρ' ελπιδα τους ξεφυγει και τιποτα και σου εχει ερθει χαρτι, παιρνεις τηλεφωνο παλι και ενημερωνεις οτι εισαι φοιτητης και θελεις αναβολη. Μιλησε με το στρατολογικο γραφειο οπου υπαγεσαι λοιπον χωρις αγχος...

Τι άλλο να κάνω τώρα; :worry:

Ενημερωτικα απλα υπαρχει η αναβολη για ψυχολογικους λογους, 6μηνη, 1 ετους και 2ετης (2ετη αναβολη δυσκολα σου δινουν, γιατι μετα πας κατευθειαν για ι5). Αν θες οπωσδηποτε ψαξτο για τετοια αναβολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Schoolmate

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Schoolmate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Τωρα θα μπω στη σχολη...18 μισο

Σου έγραψε την απάντηση αναλυτικότατα

https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=4083662&postcount=206

Ευχαριστώ Obito, τα ξέρεις :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Σου έγραψε την απάντηση αναλυτικότατα

https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=4083662&postcount=206

Ευχαριστώ Obito, τα ξέρεις :clapup:

Tιποτα, την ψαχνω γενικα την φαση με τον στρατο και τις διαφορες ''εναλλακτικες'' που υπαρχουν, επειδη κι εγω δεν εχω υπηρετησει ακομα, του χρονου κοβεται η αναβολη λογω σπουδων και θα την κρατησω μεχρι τελους μαλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ν 3421/2005

Άρθρο 18
Αναβολή κατάταξης σπουδαστών δευτεροβάθμιας και τριτοβάθμιας εκπαίδευσης

1. Αναβάλλεται η κατάταξη στις Ένοπλες Δυνάμεις των στρατευσίμων, οι οποίοι κατά την ημερομηνία που υποχρεούνται για κατάταξη είναι:
α. Μαθητές λυκείων ή σχολείων δεύτερης ευκαιρίας ή Γυμνασίων Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης.
β. Σπουδαστές ινστιτούτων επαγγελματικής κατάρτισης ή σχολών δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης ή εσπερινών λυκείων.
γ. Γραμμένοι για φοίτηση σε ανώτερη ή ανώτατη σχολή για κύριες σπουδές ή για την απόκτηση μεταπτυχιακού διπλώματος ειδίκευσης.
δ. Γραμμένοι για απόκτηση διδακτορικού διπλώματος.
ε. Σπουδαστές Κέντρων Μεταλυκειακής Εκπαίδευσης που εδρεύουν στην Ελλάδα και συμπράττουν με αναγνωρισμένα ανώτερα ή ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα του εξωτερικού.
2. Η αναβολή κατάταξης των στρατευσίμων της προηγούμενης παραγράφου διαρκεί μέχρι την 31η Δεκεμβρίου του έτους που συμπληρώνουν τα παρακάτω κατά περίπτωση όρια ηλικίας:
α. Το εικοστό πρώτο για τους αναφερομένους στην υποπαράγραφο α΄.
β. Το εικοστό τέταρτο για τους αναφερομένους στην υποπαράγραφο β΄.
γ. Το εικοστό όγδοο για τους αναφερομένους στην περίπτωση γ΄.
δ. Το τριακοστό πρώτο για τους αναφερομένους στην υποπαράγραφο δ΄.
ε. Το εικοστό έκτο για τους αναφερομένους στην περίπτωση ε΄.
3. Τα όρια ηλικίας που αναφέρονται στην παράγραφο 2 του άρθρου αυτού αυξάνονται κατά δύο έτη για όσους έχουν δυσλεξία.
4. Η αναβολή κατάταξης λόγω σπουδών χορηγείται για φοίτηση σε εκπαιδευτικό ίδρυμα του εσωτερικού ή του εξωτερικού, που είναι κρατικό ή αναγνωρισμένο από τις αρμόδιες υπηρεσίες του οικείου κράτους, έχει ενταχθεί στο επίσημο εκπαιδευτικό του σύστημα και χρησιμοποιεί διεθνώς γνωστή γλώσσα.
5. Η αναβολή χορηγείται, εφόσον η ελάχιστη εναπομένουσα διάρκεια σπουδών στη σχολή για την οποία ζητείται η χορήγησή της, προς απόκτηση του απολυτηρίου, διπλώματος ή πτυχίου δεν υπερβαίνει το όριο ηλικίας που καθορίζεται κατά περίπτωση στην παράγραφο 2 του άρθρου αυτού. Στην ελάχιστη εναπομένουσα διάρκεια φοίτησης προσμετράται και η ελάχιστη διάρκεια της υποχρεωτικής, για την ολοκλήρωση των σπουδών, πρακτικής άσκησης ή εκπαίδευσης που τυχόν προβλέπεται από τις διατάξεις που διέπουν τη λειτουργία της οικείας σχολής.
6. Για τη χορήγηση της αναβολής κατάταξης λόγω σπουδών, οι ενδιαφερόμενοι υποβάλλουν στο αρμόδιο στρατολογικό γραφείο αίτηση και πιστοποιήσεις ή βεβαιώσεις της οικείας σχολής, από τις οποίες προκύπτουν η εκπαιδευτική βαθμίδα, το τμήμα και ο κλάδος σπουδών, η ημερομηνία αρχικής εγγραφής ή μετεγγραφής κατά περίπτωση, το διανυόμενο έτος ή εξάμηνο σπουδών, καθώς και η ελάχιστη διάρκεια της εναπομένουσας φοίτησης και της τυχόν υποχρεωτικής πρακτικής άσκησης ή εκπαίδευσης που απαιτείται για την ολοκλήρωση των σπουδών. Αν πρόκειται για σχολή του εξωτερικού απαιτείται να προκύπτουν επιπλέον ο τόπος της έδρας και της λειτουργίας της, ότι αυτή είναι κρατική ή αναγνωρισμένη από τις αρμόδιες κρατικές υπηρεσίες, ότι έχει ενταχθεί στο εκπαιδευτικό σύστημα του οικείου κράτους, καθώς και ότι χρησιμοποιεί κατά τη διδασκαλία διεθνώς γνωστή γλώσσα. Ειδικότερα οι σπουδαστές των Κέντρων Μεταλυκειακής Εκπαίδευσης, εκτός των παραπάνω πιστοποιήσεων ή βεβαιώσεων του συνεργαζομένου εκπαιδευτικού ιδρύματος του εξωτερικού, υποβάλλουν επιπλέον βεβαίωση εγγραφής από το οικείο Κέντρο Μεταλυκειακής Εκπαίδευσης, θεωρημένη από την αρμόδια Υπηρεσία του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.
7. Τα δικαιολογητικά για τη χορήγηση της αναβολής κατάταξης λόγω σπουδών υποβάλλονται από την 1η Ιανουαρίου του έτους κατά το οποίο οι ενδιαφερόμενοι διανύουν το δέκατο ένατο έτος της ηλικίας τους μέχρι την ημερομηνία κατά την οποία υποχρεούνται να καταταγούν στις Ένοπλες Δυνάμεις. Αν τα δικαιολογητικά υποβληθούν αργότερα, η αναβολή χορηγείται εφόσον οι ενδιαφερόμενοι δεν έχουν καταταγεί στις Ένοπλες Δυνάμεις και εφόσον οι προϋποθέσεις υπήρχαν κατά την ημερομηνία που έπρεπε να καταταγούν.
8. Η χρήση της αναβολής κατάταξης αρχίζει σε κάθε περίπτωση από την ημερομηνία κατά την οποία οι ενδιαφερόμενοι υποχρεούνται να καταταγούν στις Ένοπλες Δυνάμεις.
9. Η αναβολή κατάταξης λόγω σπουδών διακόπτεται πριν τη λήξη της χρονικής της διάρκειας με αίτηση των δικαιούχων.
10. Η αναβολή αυτή παραμένει ισχυρή, μειώνεται ή παρατείνεται, εάν οι στρατεύσιμοι, μέχρι την ημερομηνία που υποχρεούνται για κατάταξη λόγω διακοπής ή λήξης της, μετεγγραφούν ή εγγραφούν από την αρχή σε οποιοδήποτε εκπαιδευτικό ίδρυμα της παραγράφου 1 του παρόντος άρθρου και εφόσον συντρέχουν οι προϋποθέσεις των διατάξεων των παραγράφων 4 και 5 του άρθρου αυτού. Οι διατάξεις των παραγράφων 7, 8, 9 και 11 του παρόντος άρθρου εφαρμόζονται ανάλογα και στην προκειμένη περίπτωση.
11. Όσοι έτυχαν αναβολής, σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος άρθρου, εφόσον έχουν χρησιμοποιήσει την αναβολή κατάταξης, υποχρεούνται να καταθέσουν στο αρμόδιο στρατολογικό γραφείο, μέχρι την
ημερομηνία που προσδιορίζεται να καταταγούν στις Ένοπλες Δυνάμεις, λόγω λήξης ή διακοπής της αναβολής, πιστοποιήσεις ή βεβαιώσεις εκπαιδευτικών ιδρυμάτων της παραγράφου 1 του παρόντος άρθρου, από τις οποίες να προκύπτουν οι γραμματικές γνώσεις που απέκτησαν μετά τη χρήση της αναβολής τους.
12. Αναβάλλεται η κατάταξη στις Ένοπλες Δυνάμεις μέχρι 31.12.2008 των στρατευσίμων που η, για οποιονδήποτε λόγο, νόμιμη παραμονή τους έξω από αυτές λήγει την 31.12.2007 και συμμετέχουν αποδεδειγμένα ως αθλητές στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2008.

Άρθρο 19
Αναβολή κατάταξης για απόκτηση ιατρικής ειδικότητας - Κατόχων διδακτορικού διπλώματος που διαπρέπουν σε επιστημονικές εργασίες ή έρευνες στο εξωτερικό

[FONT=Arial,Arial][FONT=Arial,Arial]1. Αναβάλλεται η κατάταξη στις Ένοπλες Δυνάμεις των στρατευσίμων, οι οποίοι κατά την ημερομηνία που υποχρεούνται για κατάταξη είναι: [/FONT][/FONT]
[FONT=Arial,Arial][FONT=Arial,Arial]α. Διορισμένοι ή γραμμένοι για απόκτηση ιατρικής ειδικότητας σε αρμόδιο κατά νόμο νοσηλευτικό ίδρυμα εσωτερικού ή εξωτερικού που χρησιμοποιεί διεθνώς γνωστή γλώσσα. [/FONT][/FONT]
[FONT=Arial,Arial][FONT=Arial,Arial]β. Κάτοχοι διδακτορικού διπλώματος που διαπρέπουν σε επιστημονικές εργασίες ή έρευνες στο εξωτερικό. [/FONT][/FONT]
[FONT=Arial,Arial][FONT=Arial,Arial]2. Η αναβολή κατάταξης των στρατευσίμων της υποπαραγράφου α΄ της προηγούμενης παραγράφου διαρκεί μέχρι την 31η Δεκεμβρίου του έτους που συμπληρώνουν το τριακοστό τρίτο έτος της ηλικίας τους και χορηγείται εφόσον η προβλεπόμενη, κατά την κείμενη νομοθεσία, διάρκεια για την απόκτηση της ιατρικής ειδικότητας δεν υπερβαίνει αυτό το όριο ηλικίας. [/FONT][/FONT]
[FONT=Arial,Arial][FONT=Arial,Arial]3. Η αναβολή κατάταξης των στρατευσίμων της υποπαραγράφου β΄ της παραγράφου 1 του άρθρου αυτού δεν μπορεί να υπερβαίνει την 31η Δεκεμβρίου του έτους που συμπληρώνουν το τριακοστό τρίτο έτος της ηλικίας τους. Για τη χορήγηση ή μη της αναβολής αυτής και για τη διάρκειά της αποφασίζει, κατά περίπτωση, ο Υπουργός Εθνικής Άμυνας ύστερα από εισήγηση επιτροπής που αποτελείται από έναν ανώτατο και έναν ανώτερο αξιωματικούς του Στρατολογικού Σώματος των Ενόπλων Δυνάμεων και δύο καθηγητές Ανώτατων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων. Η συγκρότηση της παραπάνω επιτροπής καθορίζεται με κοινή απόφαση των Υπουργών Εθνικής Άμυνας και Παιδείας και Θρησκευμάτων, που δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως. [/FONT]
[FONT=Arial,Arial]Με κοινή απόφαση των Υπουργών Εθνικής Άμυνας και Οικονομίας και Οικονομικών, που δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, μπορεί να καθορίζεται αμοιβή των μελών της επιτροπής. [/FONT]
[FONT=Arial,Arial]4. Οι διατάξεις των παραγράφων 8 και 9 του άρθρου 18 του νόμου αυτού έχουν ανάλογη εφαρμογή και για την αναβολή κατάταξης του άρθρου αυτού. [/FONT]

Άρθρο 19Α
Αναβολή κατάταξης των ερευνητών του Ευρωπαϊκού Οργανισμού Πυρηνικών Ερευνών (CERN)

[FONT=Arial,Arial][FONT=Arial,Arial]1. Αναβάλλεται η κατάταξη στις τάξεις των Ενόπλων Δυνάμεων των στρατευσίμων που εργάζονται ως ερευνητές στον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Πυρηνικών Ερευνών (CERN) για όσο χρονικό διάστημα που διαρκεί η έρευνά τους. [/FONT]
[FONT=Arial,Arial]2. Η αναβολή της παραγράφου 1 διακόπτεται με την κατά οποιονδήποτε τρόπο απώλεια της ιδιότητας του ερευνητή του ως άνω Οργανισμού ή με αίτηση των δικαιούχων. [/FONT]
[FONT=Arial,Arial]3. Με απόφαση του Υπουργού Εθνικής Άμυνας, που εκδίδεται με πρόταση του Αρχηγού του Γενικού Επιτελείου Εθνικής Άμυνας και δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, καθορίζονται οι υποχρεώσεις όσων λαμβάνουν την ως άνω αναβολή κατάταξης, τα απαιτούμενα δικαιολογητικά, η διαδικασία και οι προθεσμίες υποβολής τους, οι κυρώσεις που επιβάλλονται για τη μη τήρηση των υποχρεώσεών τους, καθώς και κάθε αναγκαία σχετική λεπτομέρεια και οι λοιπές προϋποθέσεις για την εφαρμογή του παρόντος άρθρου. [/FONT]
[FONT=Arial,Arial]4. Σε περίοδο γενικής επιστράτευσης ή πολέμου είναι δυνατόν, με απόφαση του Υπουργού Εθνικής Άμυνας που δεν δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, να αναστέλλεται η εφαρμογή του παρόντος άρθρου και να διακόπτονται οι αναβολές κατάταξης που χορηγήθηκαν κατ’ εφαρμογή του. [/FONT]
[/FONT]
[FONT=Arial,Arial][/FONT]
[/FONT]
[FONT=Arial,Arial][/FONT][FONT=Arial,Arial]Άρθρο 20 [/FONT]
[FONT=Arial,Arial]Αναβολή κατάταξης υποψήφιων σπουδαστών ανώτερης ή ανώτατης σχολής[/FONT]

[FONT=Arial,Arial][FONT=Arial,Arial][FONT=Arial,Arial]1. Αναβάλλεται η κατάταξη στις Ένοπλες Δυνάμεις των στρατευσίμων, οι οποίοι κατά την ημερομηνία κατάταξής τους έχουν τις προϋποθέσεις και επιθυμούν να συμμετάσχουν σε οποιαδήποτε διαδικασία εγγραφής σε ανώτερη ή ανώτατη σχολή του εσωτερικού ή του εξωτερικού. [/FONT][/FONT][/FONT]
[FONT=Arial,Arial][FONT=Arial,Arial][FONT=Arial,Arial]2. Η αναβολή κατάταξης των υποψήφιων σπουδαστών ανώτερης ή ανώτατης σχολής διαρκεί μέχρι την 31η Δεκεμβρίου του έτους κατά το οποίο οι στρατεύσιμοι συμπληρώνουν το εικοστό πρώτο έτος της ηλικίας τους και μπορεί να διακοπεί με αίτησή τους. [/FONT][/FONT][/FONT]
[FONT=Arial,Arial][FONT=Arial,Arial][FONT=Arial,Arial]3. Οι στρατεύσιμοι που επιθυμούν να εγγραφούν σε ανώτερη ή ανώτατη σχολή του εσωτερικού ή του εξωτερικού υποβάλλουν στην αρμόδια στρατολογική υπηρεσία, με αίτησή τους, αντίγραφα των τίτλων σπουδών ή πιστοποιήσεις των αρμόδιων ελληνικών ή αντίστοιχων αλλοδαπών αρχών, από τις οποίες προκύπτει το δικαίωμα συμμετοχής σε διαδικασία εισαγωγής σε ανώτερη ή ανώτατη σχολή εσωτερικού ή εξωτερικού. [/FONT][/FONT][/FONT]
[FONT=Arial,Arial][FONT=Arial,Arial][FONT=Arial,Arial]4. Τα δικαιολογητικά που αναφέρονται στην προηγούμενη παράγραφο υποβάλλονται από την 1η Ιανουαρίου του έτους κατά το οποίο οι ενδιαφερόμενοι διανύουν το δέκατο ένατο έτος της ηλικίας τους μέχρι την ημερομηνία κατά την οποία υποχρεούνται να καταταγούν στις Ένοπλες Δυνάμεις. Αν υποβληθούν αργότερα, η αναβολή χορηγείται εφόσον οι προϋποθέσεις υπήρχαν κατά την ημερομηνία κατάταξης. [/FONT]
[FONT=Arial,Arial]5. Όσοι έτυχαν αναβολής κατάταξης σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου αυτού υποχρεούνται να καταθέσουν στην αρμόδια στρατολογική υπηρεσία, μέχρι την ημερομηνία που προσδιορίζεται για κατάταξη στις Ένοπλες Δυνάμεις, λόγω λήξης ή διακοπής της αναβολής αυτής, πιστοποιήσεις ή βεβαιώσεις από τις οποίες να αποδεικνύεται συμμετοχή σε εξετάσεις εισαγωγής ή σε διαδικασία εγγραφής όπου δεν απαιτούνται εξετάσεις, σε ανώτερη ή ανώτατη σχολή εσωτερικού ή εξωτερικού, από την ημερομηνία χορήγησης της αναβολής, μέχρι τη λήξη ή τη διακοπή της. [/FONT]
[FONT=Arial,Arial]6. Οι πιστοποιήσεις ή βεβαιώσεις της προηγούμενης παραγράφου δεν απαιτούνται στην περίπτωση που η αναβολή διακόπτεται με αίτηση των ενδιαφερομένων και από την ημερομηνία διακοπής της και μέχρι τη λήξη της μεσολαβούν εξετάσεις ή διαδικασία εγγραφής σε ανώτερη ή ανώτατη σχολή του εσωτερικού. [/FONT]
[/FONT][/FONT]
[FONT=Arial,Arial][FONT=Arial,Arial][/FONT][/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Καλά όλα αυτά ρε Civilara, αλλά μήπως υπάρχει κανένας τρόπος να ξαναμπούμε στον ένδοξο Ε.Σ? Μην μού αρχίσεις τα ΕΜΘ, ΕΠΟΠ κλπ., σαν φαντάρος θέλω να ξαναμπώ έτσι για κανά 9μηνο πάλι, τέτοια ξεγνοιασιά και ξύσιμο πού θα τα ξαναβρούμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Καλά όλα αυτά ρε Civilara, αλλά μήπως υπάρχει κανένας τρόπος να ξαναμπούμε στον ένδοξο Ε.Σ? Μην μού αρχίσεις τα ΕΜΘ, ΕΠΟΠ κλπ., σαν φαντάρος θέλω να ξαναμπώ έτσι για κανά 9μηνο πάλι, τέτοια ξεγνοιασιά και ξύσιμο πού θα τα ξαναβρούμε?

Αν θες να ξαναντυθείς στα χακί, μπορείς να καταταγείς ως Οπλίτης Βραχείας Ανακατάταξης (ΟΒΑ):
https://www.army.gr/files/File/OBA/triptixo.pdf
Ως ΟΒΑ μπορούν να καταταγούν εθελοντικά όσοι έφεδροι οπλίτες/δεκανείς/λοχίες έχουν ολοκληρώσει τς στρατιωτικές τους υποχρεώσεις. Οι έφεδροι αξιωματικοί δε μπορούν να υπηρετησουν ως ΟΒΑ. Δεν πρέπει να έχουν περάσει περισότερα από 3 χρόνια από την ημερομηνία της απόλυσης για όσους ενδιαφέρονται να υπηρετήσουν ως ΟΒΑ.

Άλλος θεσμός είναι οι Έφεδροι Υψηλής Ετοιμότητας (ΕΦΥΕΣ):
https://www.army.gr/files/File/EFYES/triptyxo.pdf
Στους ΕΦΥΕΣ μπορούν να καταταγούν όσοι έχουν ολοκληρώσει τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις και είναι κάτοικοι παραμεθόριας περιοχής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Top