Απορίες για στράτευση

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Φυσικα και υπαρχει ασφαλεια για την Ελλαδα και την εγγυαται ο στρατος.Εαν νομιζεις οτι δεν ειναι ετσι αυταπατασαι.Εχουμε αρτια εκπαιδευμενο στρατο και ολη η ελλαδα ειναι γεματη οπλα μην κοιτας που δεν φαινονται.Να δεις βουνα τρυπια ολοκληρα με τουνελ απο κατω χιλιομετρα

Ποιος τα καθαρίζει όμως; Εδώ είναι το ερώτημα. Οι Επ.Οπ. τι κάνουν; Οι Ε.Μ.Θ. τι κάνουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Καλα απο οργανωση αστα να πανε ειναι,αλλα μισο λεπτο.Ο εχθρος ειναι τα βελανιδια?
οταν ερθει η στιγμη μια φορα θα χρειαστει ο στρατος,οσες φορες εχει χρειαστει πχ το 80 που ειχε πει ο παπανδρεου βυθισατε το Χορα (το τουρκικο πλοιο) η το 96 με τα Ιμια ακομα και οι παπαδες ειχανε παρει τα οπλα στα συνορα και οι γριες.Μην ειστε μηδενιστες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Actually, τον καλύτερο στρατό έχει η Αγγλία, ακόμη κι αν χτυπάει τον κώλο της κάτω η Αμερική :hehe:

Both USA and UK δεν έχουν υποχρεωτική θητεία, όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mary_lou thess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mary_lou thess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 263 μηνύματα.
οχι φυσικα, δεν προκειται να δηλωσω στρατιωτικες σχολες γιατι δεν μου ταιριαζει αυτο το επαγγελμα. Μπορεί να μην αρεσει σε αρκετους η αποψη μου αλλα πιστευω πως πρεπει να εκπαιδευονται ΟΛΟΙ και ΟΛΕΣ στο στρατο για να μπορουμε να υπερασπιστουμε την πατριδα μας σε περιπτωση κινδυνου. Και φυσικα οταν εννοω να εκπαιδευτουμε ολοι, δεν εννοω με τον αθλιο τροπο που αντιμετωπιζουν τους περισσοτερους που υπηρετουν την θητεια τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Schoolmate

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Schoolmate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Να μαζευτούμε ρε παιδιά να πάτε για την θητεία σας, να πάτε και να σκεφτείτε και τον διπλανό σας! Άντε τώρα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ο στρατος πρεπει να ειναι επαγγελματικος και κατα προτιμηση να κατατασσονται οι αξιωματικοι μετα την ληψη πτυχιου τριτοβαθμιας εκπαιδευσης κι οχι μεσω πανελληνιων που γινεται η ευκολη λυση της επαγγελματικης αποκαταστασης (φυσικα να αμοιβονται και καταλληλα). Αλλα ειδικα τωρα με τις περικοπες και το παγωμα των προσληψεων των ΕΠΟΠ παιζει ακομα και να αυξηθει η θητεια. Μακρια και αγαπημενοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Ο στρατος πρεπει να ειναι επαγγελματικος και κατα προτιμηση να κατατασσονται οι αξιωματικοι μετα την ληψη πτυχιου τριτοβαθμιας εκπαιδευσης κι οχι μεσω πανελληνιων που γινεται η ευκολη λυση της επαγγελματικης αποκαταστασης (φυσικα να αμοιβονται και καταλληλα). Αλλα ειδικα τωρα με τις περικοπες και το παγωμα των προσληψεων των ΕΠΟΠ παιζει ακομα και να αυξηθει η θητεια. Μακρια και αγαπημενοι.

Συμφωνω. Παντως η τροικα εχει αναφερει στο παρελθον πολλες φορες καταργηση της υποχρεωτικης στρατιωτικης θητειας και αντικατασταση με επαγγελματικο στρατο. Αλλα τετοια συντηρητικα ζωα που ειναι μεγαλη μαζα των ψηφοφορων θα εχει ταιραστιο πολιτικο κοστος για οποιαδηποτε κυβερνηση να εξυχρονισει το στρατο. Με πρωτη ματια μπορει να φαινεται οτι ο επαγγελματικος στρατος ειναι πιο ακριβος αλλα η υποχρεωτικη στρατιωτικη θητεια εχει σημμαντικα εμμεσα οικονομικα εξοδα (opportunity costs). Το γεγονος οτι κανεις χανει ενα χρονο απο τη ζωη του βαροντας μιγες αντι να παραγει (μεσα απο την εργασια) η να βελτιωνει τη παραγωγικοτητα του (μεσα απο την εκπαιδευση), μακροπροθεσμα εχει σημαντικοτατες οικονομικες συνεπεις. Αυτο οσον αφορα την οικονομικη αναλυση του θεματος επειδη την φιλοσοφικη την εξηγησα διεξωδικα σε προυγουμενο ποστ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Συμφωνω. Παντως η τροικα εχει αναφερει στο παρελθον πολλες φορες καταργηση της υποχρεωτικης στρατιωτικης θητειας και αντικατασταση με επαγγελματικο στρατο. Αλλα τετοια συντηρητικα ζωα που ειναι μεγαλη μαζα των ψηφοφορων θα εχει ταιραστιο πολιτικο κοστος για οποιαδηποτε κυβερνηση να εξυχρονισει το στρατο. Με πρωτη ματια μπορει να φαινεται οτι ο επαγγελματικος στρατος ειναι πιο ακριβος αλλα η υποχρεωτικη στρατιωτικη θητεια εχει σημμαντικα εμμεσα οικονομικα εξοδα (opportunity costs). Το γεγονος οτι κανεις χανει ενα χρονο απο τη ζωη του βαροντας μιγες αντι να παραγει (μεσα απο την εργασια) η να βελτιωνει τη παραγωγικοτητα του (μεσα απο την εκπαιδευση), μακροπροθεσμα εχει σημαντικοτατες οικονομικες συνεπεις. Αυτο οσον αφορα την οικονομικη αναλυση του θεματος επειδη την φιλοσοφικη την εξηγησα διεξωδικα σε προυγουμενο ποστ.

Θα υπαρχει πολυ μεγαλη αντιδραση απο αρκετες επαρχιακες περιοχες που ζουν απο τα στρατοπεδα, γιατι σε εναν συγχρονο στρατο επαγγελματικο θα μειωνοταν και ο αριθμος των στρατοπεδων. Σκεψου οτι οταν αποφασισε το ΠΝ να μην γινεται η εκπαιδευση των Ναυτων στον Πορο υπηρχε επανασταση απο την τοπικη κοινωνια. Και οχι ο Στρατος και τα Πανεπιστημια δν πρεπει να ειναι η πηγη εισοδηματος για επαρχιακες πολεις που δεν παραγουν τιποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Δεν είναι μόνο ότι πας τσάμπα και δεν κερδίζεις τίποτα πρέπει να σκάσεις και ένα σωρό λεφτά και με τέτοια κρίση και ανεργία σιγά μην πάει κάποιος λογικός, αντί να καταργήσουνε την θητεία που δεν κερδίζεις τίποτα απολύτως πάρα μόνο δίνεις εδώ σκέφτοναι λέει να αυξήσουνε και τους μήνες από 9 μήνες σε ότι κάποιος αποφασίσει!
Οι Δ.Ε.Α. πληρώνονται το 60% του μισθού του μόνιμου ανθυπολοχαγού (500€-600€) και κάνουν 8ωρο ενώ την υπόλοιπη μέρα βρίσκονται εκτός στρατοπέδου,οπότε αν θες να είσαι "ανεξάρτητος" οικονομικά,να έχεις τον ελεύθερο σου χρόνο (χωρίς να υποχρεώνεσαι να γλύφεις τον κώλο του κάθε βουλευτάκου κ.λπ. βύσματος) και να κάνεις "ποιοτική" θητεία χωρίς αγγαρείες,καψώνια και υφάκι απ'τους πάσης φύσεως καραβανάδες πας ΕΚΕΙ και κάνεις 14μηνο!;)
Θα έλεγα λοιπόν ότι πολλούς τύπους ηλικίας 25-30 ετών που ξύνουν τα παπάρια τους απ'το πρωί ως το βράδυ εκεί έξω μάλλον καλό θα τους έκανε η όλη φάση!:rolleyes:

Πάντως κι εσένα μ'αυτά που γράφεις κι έτσι όπως σε κόβω ένα φανταριλίκι (οποιουδήποτε τύπου) δε θα σε χαλούσε καθόλου...
Θα πας αγορι μου αλλα θα βαλεις δοντι να εισαι διπλα στο σπιτι σου. Κυριος. Οπως ο φιλος μου. Τις γκομενιτσες του, το γυμναστηριο του, το μεταπτυχιακο του, τα παντα οπως πριν. Ε μια φορα το μηνα παταει να πει ενα καλημερα. Ειναι δημαρχοπουλο να καταλαβεις...;)
Και τι κατάλαβε ο "μάγκας" φίλος σου;Δούλεψε σε κάποια εταιρία π.χ. ή μήπως αξιοποίησε με άλλο,εποικοδομητικό τρόπο όσους μήνες απ'τη ζωή του "γλύτωσε";
Τ'αρχίδια του έξυνε όλη μέρα,όπως θα τα έξυνε και εκτός θητείας!:rolleyes:

Υ.Γ. Αυτό με τους "χαμένους μήνες" πάντως μου προκαλεί γέλιο μέχρι δακρύων,πόσο μάλλον όταν προέρχεται από άτομα που έφαγαν ήδη 12+ χρόνια απ'τις δικές τους ζωές στα ΘΡΑΝΙΑ!:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Υ.Γ. Αυτό με τους "χαμένους μήνες" πάντως μου προκαλεί γέλιο μέχρι δακρύων,πόσο μάλλον όταν προέρχεται από άτομα που έφαγαν ήδη 12+ χρόνια απ'τις δικές τους ζωές στα ΘΡΑΝΙΑ!:lol:

Δεν σου λεω οτι ο στρατοσ αποτελει χαμενα χρονια γι ολους. Αυτος που ετσι κι αλλιως δεν κανει τιποτα στη ζωη του απτο να ζει παρασιτικα εις βαρος των γωνιων του δεν θα αλλαξει και κατι να χασει και μερικους μηνες στο στρατο. Απο την αλλη ομως υπαρχουν μερικα ατομα οπως εγω οπου οντως πιστευω οτι θα ειναι κριμα να χασω μερικους μηνες απο τη ζωη μου κανοντας τιποτα. Καθως θα πρεπει να αναβαλω ειτε τις μεταπτυχιακες σπουδες μου, ειτε την πρακτικη εργασια που σκοπευω να κανω μετα το μεταπτυχιακο μου και γενικως θεωρω κριμα οτι δεν θα ειμαι σε θεση να εκμεταλευτω το μυαλο μου για μερικους μηνες στα πια παραγωγικα μου χρονια. Επισης δεν καταλαβαινω το σχολιο σου για το σχολειο. Η αληθεια ειναι οτι τα πρωτα 9 χρονια ειναι ιδιαιτερα χρησιμα , καθως μαθαινεις ολες τις βασικες ικανοτητες και σε προετοιμαζουν για τα τελευταια 3 οπου ενω απο ακαδημαικης αποψης ειναι ψιλοσαπια αλλα ειναι απαραιτητα (δυστυχως η ευτυχως) για την εισαγωγη στο πανεπιστημιο (οπου ειναι ενασ στοχος οπου μοιραζομαστε αρκετοι). (Και τα μαθηματικα της τριτης λυκειου ειναι και γαμω, το επιπεδο ειναι πολυ προχωρημενο και ειναι αρκετα χρησιμα για τις περισσοτερες σπουδες στη τριτοβαθμια). Η υποχρεωτικη θητεια απο την αλλη δεν ειναι απαραιτητη για τιποτα καθως θα μπορουσε ευκολα να αντικατασταθει απο επαγγελματικο στρατο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Η υποχρεωτικη θητεια απο την αλλη δεν ειναι απαραιτητη για τιποτα καθως θα μπορουσε ευκολα να αντικατασταθει απο επαγγελματικο στρατο.
Όπως ΘΑ μπορούσαμε να είμασταν πιο αλληλέγγυοι ως λαός και ΘΑ μπορούσαμε να είχαμε άλλη μοίρα ως χώρα κοινωνικοοικονομικά...δυστυχώς όμως με τα "ΘΑ" δε γίνεται τίποτα και η κατάσταση είναι αυτή που είναι!
Στο χέρι του καθενός είναι αφού δε μπορεί να την αποφύγει,τουλάχιστον να την εκμεταλλευτεί όσο καλύτερα μπορεί...κι εγώ εργάζομαι αλλά είναι κάτι που είμαι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να κάνω γι'αυτό και το βλέπω σαν ευκαιρία παρά σαν "χαμένο" χρόνο...παράδειγμα;Σαν μηχανολόγος μηχανικός 99% θα πάω τεχνικό,όπου θα είμαστε άλλοι 15-20 Δ.Ε.Α. όλοι πτυχιούχοι συναφών ειδικοτήτων!Έτσι αμέσως αμέσως γνωρίζεις καλά 15-20 άτομα που δε ξέρεις αύριο μεθαύριο που θα τους χρειαστείς!Θα μπορούσα να σκεφτώ κι άλλα παραδείγματα όμως δεν υπάρχει λόγος,θα ξεχειλώσει το νήμα...
Φρόντισε κι εσύ να κάνεις το ίδιο και έχε υπόψη σου ότι μεταπτυχιακά κ.λπ. έχεις πολύ χρόνο μπροστά σου να κάνεις...κι όσο για δουλειά,αν έχεις κανονική πρόσληψη είναι υποχρεωμένοι να σε ξαναπροσλάβουν ούτως ή άλλως!

Εγώ δυστυχώς βλέπω στους νέους ότι ενώ μια ζωή ακολουθούν (και καλά κάνουν) κανόνες και πολλές φορές αυστηρότατους (π.χ. πανελλήνιες) ξαφνικά βρίσκουν να δείξουν τη "μαγκιά" και την "ανεξαρτησία" τους όταν έρχεται η ώρα του φανταρικού!Τυχαίο;:rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Όπως ΘΑ μπορούσαμε να είμασταν πιο αλληλέγγυοι ως λαός και ΘΑ μπορούσαμε να είχαμε άλλη μοίρα ως χώρα κοινωνικοοικονομικά...δυστυχώς όμως με τα "ΘΑ" δε γίνεται τίποτα και η κατάσταση είναι αυτή που είναι!
Στο χέρι του καθενός είναι αφού δε μπορεί να την αποφύγει,τουλάχιστον να την εκμεταλλευτεί όσο καλύτερα μπορεί...κι εγώ εργάζομαι αλλά είναι κάτι που είμαι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να κάνω γι'αυτό και το βλέπω σαν ευκαιρία παρά σαν "χαμένο" χρόνο...παράδειγμα;Σαν μηχανολόγος μηχανικός 99% θα πάω τεχνικό,όπου θα είμαστε άλλοι 15-20 Δ.Ε.Α. όλοι πτυχιούχοι συναφών ειδικοτήτων!Έτσι αμέσως αμέσως γνωρίζεις καλά 15-20 άτομα που δε ξέρεις αύριο μεθαύριο που θα τους χρειαστείς!Θα μπορούσα να σκεφτώ κι άλλα παραδείγματα όμως δεν υπάρχει λόγος,θα ξεχειλώσει το νήμα...
Φρόντισε κι εσύ να κάνεις το ίδιο και έχε υπόψη σου ότι μεταπτυχιακά κ.λπ. έχεις πολύ χρόνο μπροστά σου να κάνεις...κι όσο για δουλειά,αν έχεις κανονική πρόσληψη είναι υποχρεωμένοι να σε ξαναπροσλάβουν ούτως ή άλλως!

Εγώ δυστυχώς βλέπω στους νέους ότι ενώ μια ζωή ακολουθούν (και καλά κάνουν) κανόνες και μάλιστα αυστηρότατους (π.χ. πανελλήνιες) ξαφνικά βρίσκουν να δείξουν τη "μαγκιά" και την ανεξαρτησία τους όταν έρχεται η ώρα του φανταρικού!Τυχαίο;:rolleyes:

Υπαρχει μια ταιραστια διαφορα μεταξυ του δικου σου "θα" και του δικου μου "θα". Εσυ λες οτι για να λυθει το προβλημα που αναερεις ,η κριση στη χωρα θα επρεπε να ειμαστε ολοι πιο αλλυλεγγυοι (αν και πιστευω οτι η κριση στηριζεται σε συστημικες παθογενειες, υπερεπεκταση του κρατους, λαθος οικονομικες επιλογες απο τις κυβερνησης, πελατιοκρατια κλπ) ακομα και αν δεχτω τη θεση σου το να απαιτεις ολος ο ελληνικος πληθυσμος να ειναι αλλυλεγγυος ενω ειναι ιδιαιτερα ρομαντικο ειναι ουτοπικο. Mε αλλα λογια το "θα" σου δεν ειναι μια πρακτικη αμεση λυση στο προβλημα της κρισης οσο ωραιο και να ακουγεται. Απο την αλλη το δικο μου "θα" ειναι μια απλη νομοθετικη ρυθμιση, μια πρακτικη αμεση λυση. Θα συμφωνησω οτι τα προβληματα που αναφεραμε ειναι διαφορετικης φυσεως γι αυτο ακριβως και οι λυσεις που προτεινουμε ειναι τοσο διαφορετικες. Συμφωνω οτι οταν ερθει η ωρα της θητειας μου θα το βουλωσω και θα προσπαθησω να εκμεταλευτω οσο γινεται αυτα τα αχρηστα κατα πασα πιθανοτητα για μενα χρονια. Απο την αλλη ομως ελπιζω οτι αν προβαλω οσο μπορω στο κοσμο χρησιμοποιωντας μονο τη Λογικη γιατι θεωρω οτι η υποχρεωτικη θητεια ειναι ενας αναχρονιστικος, μη παραγωγικος, και ανελευθερος θεσμος ισωσ να συμβαλλω εστω στο ελαχιστο στην αλλαγη των αντιληψεων. Καθως μονο αν αλλαξουν οι αντιληψεις μπορει να γινει πολιτικα επικερδες η αποφαση της καταργησης της θητειας (μην κοροιδευομαστε οι πολιτικοι θα το κανουν μονο οταν πιστεψουν οτι θα κερδισουν ψηφους προχοροντας στη κατασγηση).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Υπαρχει μια ταιραστια διαφορα μεταξυ του δικου σου "θα" και του δικου μου "θα". Εσυ λες οτι για να λυθει το προβλημα που αναερεις ,η κριση στη χωρα θα επρεπε να ειμαστε ολοι πιο αλλυλεγγυοι (αν και πιστευω οτι η κριση στηριζεται σε συστημικες παθογενειες, υπερεπεκταση του κρατους, λαθος οικονομικες επιλογες απο τις κυβερνησης, πελατιοκρατια κλπ) ακομα και αν δεχτω τη θεση σου το να απαιτεις ολος ο ελληνικος πληθυσμος να ειναι αλλυλεγγυος ενω ειναι ιδιαιτερα ρομαντικο ειναι ουτοπικο. Mε αλλα λογια το "θα" σου δεν ειναι μια πρακτικη αμεση λυση στο προβλημα της κρισης οσο ωραιο και να ακουγεται.
Η υποχρεωτικη θητεια απο την αλλη δεν ειναι απαραιτητη για τιποτα καθως θα μπορουσε ευκολα να αντικατασταθει απο επαγγελματικο στρατο.
Το δικό μου "ΘΑ" ήταν απάντηση στο δικό σου "ΘΑ" για να σου δώσω να καταλάβεις ότι είναι μάταιο να χρησιμοποιούμε "ΘΑ" όταν συζητάμε για απτά,καθημερινά ζητήματα!Αυτό και μόνο!
Μη βάζεις περίεργα σενάρια με το μυαλό σου και γράφεις κατεβατά επί κατεβατών χωρίς λόγο!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Το δικό μου "ΘΑ" ήταν απάντηση στο δικό σου "ΘΑ" για να σου δώσω να καταλάβεις ότι είναι μάταιο να χρησιμοποιούμε "ΘΑ' όταν συζητάμε απτά ζητήματα!
Αλλά δυστυχώς ό,τι να'ναι κατάλαβες!:P

Δεν νομιζω να διαβασες καλα αυτα που εγραψα. Ειχα ως στοχο να σου δειξω οτι το δικο σου θα με το δικο μου θα διεφεραν τελειως, συνεπως η αναλογια που εκανες ηταν αστοχη ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Schoolmate

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Schoolmate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Τελικά όλα τα είπατε αλλά την αναβολή πως γίνεται να την πάρω για ένα χρόνο τουλάχιστον;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ο Ν 3421/2005, όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει σήμερα:
https://www.docman.gr/Documents/3421-2005-29.11.2013.pdf

Το νομοσχέδιο "Φάροι, Στρατολογία και άλλες διατάξεις", που συζητείται στη Βουλή και το οποίο, εφόσον ψηφιστεί, επιφέρει τροποποιήσεις στο Ν 3421/2005:
https://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/c8827c35-4399-4fbb-8ea6-aebdc768f4f7/8469394.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
που πρεπει να απευθυνθω για να παρω αναβολη για το στρατο αφου θα περασω σε σχολη της τριτοβαθμιας ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Schoolmate

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Schoolmate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Ο Ν 3421/2005, όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει σήμερα:
https://www.docman.gr/Documents/3421-2005-29.11.2013.pdf

Το νομοσχέδιο "Φάροι, Στρατολογία και άλλες διατάξεις", που συζητείται στη Βουλή και το οποίο, εφόσον ψηφιστεί, επιφέρει τροποποιήσεις στο Ν 3421/2005:
https://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/c8827c35-4399-4fbb-8ea6-aebdc768f4f7/8469394.pdf

Φίλε μπορείς να γίνει λίγο κατανοητός; Μπορώ να εγγραφώ σε σχολείο να πάρω αναβολή ή κάτι να κάνω; Για γράψτε ρε παιδιά, έναν χρόνο τουλάχιστον ζητάω. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Διάβασε το νόμο. Γι αυτό τον ανέβασα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Schoolmate

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Schoolmate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Τελικά όλα τα είπατε αλλά την αναβολή πως γίνεται να την πάρω για ένα χρόνο τουλάχιστον;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top