Γάμος στα 18!

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Μια συμμαθήτριά μου από το γυμνάσιο την είδα φέτος με τον άνδρα της να πηγαίνουν το παιδί τους βόλτα.. (η κοπέλα είναι 16) και..είχαν όλη τη ζωή μπροστά τους...

Και στα 30 θα εχει γινει γιαγια:whistle::whistle: Τι εζησε αυτη η κοπελιτσα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iraklisavg

Νεοφερμένος

Ο iraklisavg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Και στα 30 θα εχει γινει γιαγια:whistle::whistle: Τι εζησε αυτη η κοπελιτσα;

Άσε που έχει γίνει ρεζίλι σε όλη την περιοχή και δεν της έχει μείνει ούτε ένας φίλος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Άσε που έχει γίνει ρεζίλι σε όλη την περιοχή και δεν της έχει μείνει ούτε ένας φίλος..

γιατι; γιατι δεν εχει φιλους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iraklisavg

Νεοφερμένος

Ο iraklisavg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.

iraklisavg

Νεοφερμένος

Ο iraklisavg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.

Αν και δεν πολυ καταλαβαινω τον λογο.... Γιατι ισα ισα τωρα χρειαζετε φιλους διπλα της
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Άσε που έχει γίνει ρεζίλι σε όλη την περιοχή και δεν της έχει μείνει ούτε ένας φίλος..
Για ποιό λόγο ακριβώς έγινε ρεζίλι; Έκλεψε ή έβλαψε κανέναν;! Τώρα, καλώς ή κακώς η χρονική στιγμή, θα έχει το παιδί της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iraklisavg

Νεοφερμένος

Ο iraklisavg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Αν και δεν πολυ καταλαβαινω τον λογο.... Γιατι ισα ισα τωρα χρειαζετε φιλους διπλα της

Μπορεί απλώς οι "φίλοι" της να μην ήταν και τόσο φίλοι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
απο ποτε οταν κανεις παιδι σε νεαρη ηλικια θεωρειται ''ρεζιλι'' και χανεις και τους φιλους σου :worry: ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iraklisavg

Νεοφερμένος

Ο iraklisavg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Για ποιό λόγο ακριβώς έγινε ρεζίλι; Έκλεψε ή έβλαψε κανέναν;! Τώρα, καλώς ή κακώς η χρονική στιγμή, θα έχει το παιδί της.

Δεν λέω οτι έκανε τίποτα κακό αλλά όλοι την σχολιάζουν και την κοροιδεύουν πίσω από την πλάτη της, φυσικά δεν εννοώ πως κάνω και γω το ίδιο απλώς λέω τα πράγματα όπως είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Δεν λέω οτι έκανε τίποτα κακό αλλά όλοι την σχολιάζουν και την κοροιδεύουν πίσω από την πλάτη της, φυσικά δεν εννοώ πως κάνω και γω το ίδιο απλώς λέω τα πράγματα όπως είναι.
Διαφωνώ ως προς την χρήση της λέξης "ρεζίλι". "Κοινωνικός" κακεντρεχής σχολιασμός πάντα υπάρχει και θα υπάρχει, με ή χωρίς αιτία. Επομένως δεν πρόκειται ακριβώς για ρεζίλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iraklisavg

Νεοφερμένος

Ο iraklisavg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Διαφωνώ ως προς την χρήση της λέξης "ρεζίλι". "Κοινωνικός" κακεντρεχής σχολιασμός πάντα υπάρχει και θα υπάρχει, με ή χωρίς αιτία. Επομένως δεν πρόκειται ακριβώς για ρεζίλι.

OK το παίρνω πίσω :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Είχε, αλλά τους έχασε

Αν και δεν πολυ καταλαβαινω τον λογο.... Γιατι ισα ισα τωρα χρειαζετε φιλους διπλα της

Με τη δημιουργία οικογένειας και κυρίως την έλευση παιδιού, αλλάζουν οι προτεραιότητες. Το μωρό έχει ανάγκες. Η παρέα των παιδαρελιών, πρώην φίλων της κοπέλας, ενδιαφέρεται μόνο για ποτά, τσιγάρα και ξενύχτια.
Κάντε τις αναγωγές σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Η παρέα των παιδαρελιών, πρώην φίλων της κοπέλας, ενδιαφέρεται μόνο για ποτά, τσιγάρα και ξενύχτια.

Ε καλά, έχουμε κι άλλα ενδιαφέροντα κάπως, τι ισοπέδωση ειν' αυτή?

Αλλά ναι, έχεις δίκιο, ένα παιδί θα 'ταν πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Βλέπω πως το θέμα πήρε πάλι μπρος ε;
Επειδή είδα κάποια σχόλια σχετικά με τη δική μου περίπτωση, ας πω (όχι ότι σας νοιάζει, αλλά νταξ :P ) ότι τα παιδιά παντρεύτηκαν, δυστυχώς δε κατάφερα να παρευρεθώ στη τελική για διάφορους λόγους όμως κατάφερα μετά από αρκετό καιρό να πεταχτώ κατά το χωριό και δω το ζευγαρί από κοντά.
Λοιπόν μετά από συζήτηση που κάναμε και οι τρεις μας ένα βράδυ που βγήκαμε κατάλαβα πόσο λάθος στάση είχα τελικά. Ο γάμος δεν ήταν κουταμάρα,βιαστική κίνηση ή ανώριμη απόφαση, ήταν απλά ΠΊΕΣΗ.
Πίεση από τη γειτονιά, από τα στόματα ακόμη και από καθηγητές στο σχολείο. Είχε δημιουργηθεί μια πολύ ψυχοφθόρα ατμόσφαιρα για τη φιλή μου που αποφάσισαν να προχωρίσουν σε γαμό ώστε να σταματήσουν και τη γκρίνια οι γονείς οι οποίοι από μόνοι τους είχαν πει ή βάζετε στεφάνι ή θα φύγει η Χ. αλλού.
Έγινε ο γάμος, μένουν μαζί, και κατά του χρόνου σκέφτονται να τα μαζέψουν και να φύγουν κατά Αθήνα ώστε να μπορέσει και η φίλη μου να πάει στη σχολή της, και ο καλός της να στηρίξει την επιχείρηση καθώς σκέφτονται με το πατέρα του να κάνουν κάποιο άνοιγμα σε μεγαλούπολη.
Από ότι μου είπαν ο γάμος δε σημαίνει κάτι για αυτούς, ίσα-ίσα τους βοήθησε από το να μπορούν να συναντιούνται ελεύθερα και να κυκλοφορούν μαζί στο φως της μέρας χωρίς παράξενα βλέμματα και προσβολές, μέχρι και το ότι είναι πιο εύκολο η φίλη μου να πάει μαζί του στην Αθήνα χωρίς να ακουστούν παλαβά για αυτήν εκεί στο χωριό. (Έφυγε μόνη της σε μεγαλούπολη και ποιος ξέρει πως θα καταλήξει και τη ζωή κάνει κλπ).

Λόγω του ότι πηγαίνω στο χωριό μου 1 ή 2 φορές το χρόνο και αυτό για λίγες μέρες δεν γνώριζα ότι έχουμε τέτοιες πάστες ανθρώπων μιας και από εκεί που κατάγομαι πλέον δεν το λες και χωριό αλλά κωμόπολη, μάλλον μερικοί δε μπορούν να αποβάλουν το χαρακτήρα του χωριάτη. :/:
Εμένα με ενδιαφέρει που τελικά η φίλη μου δεν έχασε τα μυαλά της όπως πίστευα και ότι τα έχει ακόμη 400σια. Δεν ήταν επιπόλαιη απόφαση ήταν απλά μονόδρομος και λόγο της όλης πίεσης όταν έψαχνε υποστήριξη και κάποιον να την καταλάβει εμείς την κρίναμε, μόνο για αυτό μετανιώνω.

Όσο για τους γάμους στα 18 κλπ, η γνώμη παραμένει ίδια. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Βλέπω πως το θέμα πήρε πάλι μπρος ε;
Επειδή είδα κάποια σχόλια σχετικά με τη δική μου περίπτωση, ας πω (όχι ότι σας νοιάζει, αλλά νταξ :P ) ότι τα παιδιά παντρεύτηκαν, δυστυχώς δε κατάφερα να παρευρεθώ στη τελική για διάφορους λόγους όμως κατάφερα μετά από αρκετό καιρό να πεταχτώ κατά το χωριό και δω το ζευγαρί από κοντά.
Λοιπόν μετά από συζήτηση που κάναμε και οι τρεις μας ένα βράδυ που βγήκαμε κατάλαβα πόσο λάθος στάση είχα τελικά. Ο γάμος δεν ήταν κουταμάρα,βιαστική κίνηση ή ανώριμη απόφαση, ήταν απλά ΠΊΕΣΗ.
Πίεση από τη γειτονιά, από τα στόματα ακόμη και από καθηγητές στο σχολείο. Είχε δημιουργηθεί μια πολύ ψυχοφθόρα ατμόσφαιρα για τη φιλή μου που αποφάσισαν να προχωρίσουν σε γαμό ώστε να σταματήσουν και τη γκρίνια οι γονείς οι οποίοι από μόνοι τους είχαν πει ή βάζετε στεφάνι ή θα φύγει η Χ. αλλού.
Έγινε ο γάμος, μένουν μαζί, και κατά του χρόνου σκέφτονται να τα μαζέψουν και να φύγουν κατά Αθήνα ώστε να μπορέσει και η φίλη μου να πάει στη σχολή της, και ο καλός της να στηρίξει την επιχείρηση καθώς σκέφτονται με το πατέρα του να κάνουν κάποιο άνοιγμα σε μεγαλούπολη.
Από ότι μου είπαν ο γάμος δε σημαίνει κάτι για αυτούς, ίσα-ίσα τους βοήθησε από το να μπορούν να συναντιούνται ελεύθερα και να κυκλοφορούν μαζί στο φως της μέρας χωρίς παράξενα βλέμματα και προσβολές, μέχρι και το ότι είναι πιο εύκολο η φίλη μου να πάει μαζί του στην Αθήνα χωρίς να ακουστούν παλαβά για αυτήν εκεί στο χωριό. (Έφυγε μόνη της σε μεγαλούπολη και ποιος ξέρει πως θα καταλήξει και τη ζωή κάνει κλπ).

Λόγω του ότι πηγαίνω στο χωριό μου 1 ή 2 φορές το χρόνο και αυτό για λίγες μέρες δεν γνώριζα ότι έχουμε τέτοιες πάστες ανθρώπων μιας και από εκεί που κατάγομαι πλέον δεν το λες και χωριό αλλά κωμόπολη, μάλλον μερικοί δε μπορούν να αποβάλουν το χαρακτήρα του χωριάτη. :/:
Εμένα με ενδιαφέρει που τελικά η φίλη μου δεν έχασε τα μυαλά της όπως πίστευα και ότι τα έχει ακόμη 400σια. Δεν ήταν επιπόλαιη απόφαση ήταν απλά μονόδρομος και λόγο της όλης πίεσης όταν έψαχνε υποστήριξη και κάποιον να την καταλάβει εμείς την κρίναμε, μόνο για αυτό μετανιώνω.

Όσο για τους γάμους στα 18 κλπ, η γνώμη παραμένει ίδια. :P

Κατά την ταπεινή μου γνώμη κακώς έκανα και υπέκιψαν στην πίεση που τους ασκούσαν. Κανείς δεν μπορεί να επιβάλει σε κανέναν το πότε θα κάνει αυτό το βήμα στην ζωή του.

ΥΓ. Υπάρχουν ακόμη τέτοιες καταστάσης στα χωριά; Έλεος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Κατά την ταπεινή μου γνώμη κακώς έκανα και υπέκιψαν στην πίεση που τους ασκούσαν. Κανείς δεν μπορεί να επιβάλει σε κανέναν το πότε θα κάνει αυτό το βήμα στην ζωή του.

ΥΓ. Υπάρχουν ακόμη τέτοιες καταστάσης στα χωριά; Έλεος!

Άσε και εδώ που μένω εγώ τα ίδια γίνονται. Πέρυσι κόντεψαν να βγάλουν ζευγάρι μία φίλη μου με τον ξάδερφο της :hehe:.
Γενικά, αν ζείτε σε πόλη, ίσως σας φαίνονται τρελά σκηνικά αυτά που περιγράφει η ZoeXal, αλλά αν τα βλέπεις καθημερινά όπως εγώ, καταλαβαίνεις πως απλά είσαι αναγκασμένος να υποκείψεις σε μία τέτοια πίεση. Σε μικρές κοινωνίες, πρέπει να προσέχεις τις "κινήσεις" σου, γιατί πιο εύκολα σου βγαίνει το όνομα παρά το μάτι, ιδιαίτερα στα κορίτσια. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο γρήγορα βγαίνει το κουτσομπολιό και η φήμη σε τέτοια μέρη, αλλά και την ταχύτητα με την οποία διαδίδεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Κατά την ταπεινή μου γνώμη κακώς έκανα και υπέκιψαν στην πίεση που τους ασκούσαν. Κανείς δεν μπορεί να επιβάλει σε κανέναν το πότε θα κάνει αυτό το βήμα στην ζωή του.

ΥΓ. Υπάρχουν ακόμη τέτοιες καταστάσης στα χωριά; Έλεος!
Κοιτα τα παιδιά φαντάσου ότι μεγάλωσαν ουσιαστικά μαζί καθώς ήταν από μωρά πολύ κοντά και η σχέση τους μετράει 4 χρόνια χωρίς βέβαια να εγκλοβιστουν μέσα σε αυτήν καθώς και τις παρέες τους είχαν και ήταν σωστοί στις υποχρεώσεις τους (διαβάσματα, βοήθεια στο σπίτι κτλ), ο γάμος ήταν μέσα στα σχέδια τους αλλά για αργότερα με το σκεπτικό να φύγει η φίλη μου για σπουδές και μετά από 2-3 χρόνια να περάσουν και στεφάνι, απλώς οι καταστάσεις τους πίεσαν να το κάνουν πιο νωρίς, δηλαδή δεν έχουν βλέψεις για παιδί ή κάτι τέτοιο, αυτά θα έρθουν όταν φύγουν Αθήνα και δουν πως θα πάνε οι σπουδές της φίλης μου και το μαγαζί που σκέφτεται να ανοίξει ο καλός της. Εγώ προσωπικά δεν παρατήρησα κάποια πίεση μέσα στη σχέση τους το αντιμετωπίζουν πολύ χαλαρά το όλο θέμα, το μόνο που άλλαξε είναι ότι μένουν μαζί αλλά και πάλι ο καθένας έχει την ελευθεριά του.
Όσο για τις καταστάσεις στα χωριά και εμένα μου έκανε εντύπωση γιατί όπως είπα το χωριό μου ξεφεύγει από τη κλασσική εικόνα χωριού, κωμόπολη θα το χαρακτήριζες αλλά και πάλι, τι να πω και εγώ. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jessie St.

Νεοφερμένος

Η Jessie St. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
πολύ μικρή δεν αποφάσισε να παντρευτεί??:hmm:κατευθείαν στα βαθιά?:whistle:
Καλή τύχη της εύχομαι....:confused:
Από Ελλάδα η κοπέλα?:confused:

Βασικα ηθελαν να κλεφτουν και οι γονεις δεν ειχαν αλλη επιλογη απο το να της το επιτρεψουν. ;/ οχι απο αλβανια.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top