Υποχρεωτική Στράτευση: Η γνώμη σας;

Περί θητείας
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 95)
  • Θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική για όλους τους Έλληνες πολίτες,ανεξαρτήτως φυλής και φύλου.

  • Θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική για όλους, με "τιμωρητική" θητεία για τους μη στρατεύσιμους.

  • Θα έπρεπε να είναι εθελοντική για όλους.

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
m3nt0r καταρχην πατριδα δεν ειναι ο καθε μ@λ@κ@ς που ψηφιζουμε εγω και εσυ, πατριδα ειναι η γη, το σπιτι σου, οι συγκενης σου, η τιμη σου και οτι αλλο σε αυτον τον τοπο ειναι συμαντικο για τον καθεναν μας. Το οτι εγω, εσυ, οι γονεις μας, οι γειτονες μας κλπ ψηφιζουν τον καθε λ@κ@κ@ δεν παει να πει οτι δεν υπαρχει πατριδα. Στο κατω-κατω αν καπιος φταιει για αυτην την καταστση ειμαστε πρωτοι απο ολους εμεις, που τους ψηφιζουμε ακομα, και οχι αυτοι που βρηκανε ευκολο εδδαφος και το εκμεταλευτικαν (οπως θα ειχες κανει και εσυ στην θεση τους)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3nt0r

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
m3nt0r καταρχην πατριδα δεν ειναι ο καθε μ@λ@κ@ς που ψηφιζουμε εγω και εσυ, πατριδα ειναι η γη, το σπιτι σου, οι συγκενης σου, η τιμη σου και οτι αλλο σε αυτον τον τοπο ειναι συμαντικο για τον καθεναν μας. Το οτι εγω, εσυ, οι γονεις μας, οι γειτονες μας κλπ ψηφιζουν τον καθε λ@κ@κ@ δεν παει να πει οτι δεν υπαρχει πατριδα. Στο κατω-κατω αν καπιος φταιει για αυτην την καταστση ειμαστε πρωτοι απο ολους εμεις, που τους ψηφιζουμε ακομα, και οχι αυτοι που βρηκανε ευκολο εδδαφος και το εκμεταλευτικαν (οπως θα ειχες κανει και εσυ στην θεση τους)

Προφανώς η πατρίδα μου δεν είναι αυτά, αλλά γιατί κάποιοι νομίζουν ότι ο τούρκος οικογενειάρχης θέλει να έρθει να μου πάρει τα χωράφια; οτι o τούρκος έφηβος με όνειρα για σπουδές και καλλιέργεια θέλει να έρθει να μου σκοτώσει την οικογένεια; ΤΑ ΖΩΑ ΤΑ ΙΔΙΑ που κυβερνάνε, οι στρατηγοί της παπαριάς και οι αρχηγοί της βλακείας θέλουν να μας κάνουν εχθρούς,τι φταίω εγώ αν πριν 2000 χρόνια ο μέγας αλέξανδρος θέλησε να κατακτήσει την γη, τι φταίει ο γερμανός που ο παππούς του ήταν στα SS και σκότωνε αθώους, δεν φταίμε εμείς για τους πολέμους του παρελθόντος ούτε πρέπει να κάνουμε νέους έτσι ο λαός της Τουρκίας και ο λαός της Ελλάδας μπορούν και πρέπει να ξεχάσουν τα παλιά γιατί δεν φταίνε αυτοί για το τι ξεκίνησε πριν 1500 και δεν ξέρω πόσα χρόνια, τεχνολογικά πάμε μπροστά αλλά απο σοφία πάμε πίσω,ο κάθε εθνικιστής ηγέτης που βλέπει εχθρούς παντού, το οποίο και φυσικά απο λάθος εξέλεξε ο λαός, όταν έχει τέτοιος βλέψεις πρέπει να απομακρύνεται απο την εξουσία και για να μην πω και απο πουθενά αλλού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Προφανώς η πατρίδα μου δεν είναι αυτά, αλλά γιατί κάποιοι νομίζουν ότι ο τούρκος οικογενειάρχης θέλει να έρθει να μου πάρει τα χωράφια; οτι o τούρκος έφηβος με όνειρα για σπουδές και καλλιέργεια θέλει να έρθει να μου σκοτώσει την οικογένεια; ΤΑ ΖΩΑ ΤΑ ΙΔΙΑ που κυβερνάνε, οι στρατηγοί της παπαριάς και οι αρχηγοί της βλακείας θέλουν να μας κάνουν εχθρούς,τι φταίω εγώ αν πριν 2000 χρόνια ο μέγας αλέξανδρος θέλησε να κατακτήσει την γη, τι φταίει ο γερμανός που ο παππούς του ήταν στα SS και σκότωνε αθώους, δεν φταίμε εμείς για τους πολέμους του παρελθόντος ούτε πρέπει να κάνουμε νέους έτσι ο λαός της Τουρκίας και ο λαός της Ελλάδας μπορούν και πρέπει να ξεχάσουν τα παλιά γιατί δεν φταίνε αυτοί για το τι ξεκίνησε πριν 1500 και δεν ξέρω πόσα χρόνια, τεχνολογικά πάμε μπροστά αλλά απο σοφία πάμε πίσω,ο κάθε εθνικιστής ηγέτης που βλέπει εχθρούς παντού, το οποίο και φυσικά απο λάθος εξέλεξε ο λαός, όταν έχει τέτοιος βλέψεις πρέπει να απομακρύνεται απο την εξουσία και για να μην πω και απο πουθενά αλλού...

Τωρα παλι εσυ το πας αλλου, εγω σου λεω για τους αρχηγους που για την πατριδα και εσυ μου λες για τους πολεμους του παρελνθοντος και τις διαφορες μας με την Τουρκια....Αμα θες τοσο πολυ να ξεχασεις το τι εγινε πριν απο 600 χρονια ξεχνα το, μεινε χωρις στρατο και παιξτο ελβετος και οταν ξαφνικα θα σου ερθει η βομβα στο κεφαλι και θα εχεις τους Τουρκους αν σε κυβερανε πες τους οτι εσυ ξεχασες τις διαφορες μας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
το προβλημα με το μισθοφορικο στρατο ειναι οτι δεν μπορει να συντηρηθει απο το κρατος και το γεγονος οτι πιθανον οι μισθοφοροι να μην ειναι αρκετοι για να απαρτησουν ενα αξιολογο δυναμικο.Και μιλαω για τη μεταβαση σε εξ ολοκληρου μισθοφορικο γιατι εν μερη ειναι ηδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
επειδή μας κυβερνούν ένα κάρο παπάρες που ενώ εμείς θα τρέχουμε ανάμεσα στις βόμβες αυτοί θα "αυτοεξοριστούν" σε κάποια μαγευτική πρωτεούσα και θα λένε "ά τους μ*λάκες" πίνωντας τσάι.Ωραία πράγματα, ζήτω το έθνος.

Ρε μαν, δεν είναι έτσι όπως τα λες.

Θα πίνουν κοκτέηλ αντί για τσάι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tanos56

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tanos56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
mn3tOr είναι η πρώτη φορά που επικοινωνούμε εκτός πεδίου Μαθηματικών και θα ήθελα να πω τη γνώμη μου.

Η εικόνα είναι ακριβώς αντίθετη. Ο κάθε οικονομιστής ηγέτης και ο κάθε ρομαντικός δεν βλέπει την διαμορφούμενη απειλή.

Στην ερώτησή σου η απάντηση είναι:
"Γιατί στην αντιπέρα όχθη του Αρχιπελάγους, κυβερνά επί δεκαετίες μία κάστα ψυχωτικών που οραματίζονται ανασύσταση της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας.
Γιατί δαπανούν ποσά ασύλληπτα , έχοντας απένατί τους έναν λαό που πεινάει-για εξοπλισμούς , γιατί απειλούν τα πάντα και τους πάντες.
Γιατί οι ειρηνικές φωνές σαν την δική σου, "πνίγονται" στις φυλακές των Αδάνων και στα λευκά κελιά.
Γιατί απέναντί μας υπάρχει η Στρατιά Αιγαίου από 150.000 άνδρες που δεν συνετέθη προφανώς για τουριστικούς λόγους. Καλό λοιπόν είναι-το έχω ξαναπεί-να γίνουν Νοσοκομεία και σχολεία στη Μυτιλήνη. Αλλά ΠΡΏΤΑ ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΥΠΆΡΧΕΙ ΜΥΤΙΛΉΝΗ...

Γιατί τη νύχτα των Ιμίων φθάσαμε στην "ώρα μηδέν" και η Ευρώπη πήγε για ύπνο χωρίς καληνύχτα.
Γιατί είμαστε μόνοι...
Γιατί δεν θέλουμε άλλες χαμένες πατρίδες.

Άλλο εθνικισμός και άλλο λοιπόν πατριωτισμός.

Πρόσεξε:

Έθεσα ένα θέμα στο στέκι: Τουρκικές διεκδικήσεις και Διεθνές Δίκαιο. ΄Ένα μήνα τώρα δεν απάντησε κανείς... Ξέρεις τι σημαίνει αυτό?

Έγινε προ μηνών μία επιστημονική καταγραφή σχετικά με το ποιον θεσμό εμπιστεύεται ο Νεοέλληνας. (ΕΚΚΕ)
Ξέρεις τα αποτελέσματα της έρευνας?
60% επέλεξαν τον Στρατό(Δεύτερος μετά την εκκλησία).
Αν λοιπόν 32 χρόνια μετά τη Χούντα, το 60% του Ελληνικού λαού, είναι -κατά τον Αλαβάνο την Παπαρήγα ή τον Κουνελάκη- εθνικιστές, τότε το μεταπολιτευτικό μας σύστημα πρέπει να πάει σπίτι του.
Η Αριστερά έχει υποπέσει σε ένα μείζον λάθος ,που κάποτε το είχε πληρώσει η ίδια.
Αρκεί να προβάλλεις την άποψη ότι δεν πιστεύεις στην Ελληνοτουρκική φιλία.
Την ίδια ώρα κινδυνεύεις με τον κοινωνικό στιγματισμό του Εθνικιστή. Δεν έχει σημασία αν τεκμηριώσεις την άποψή σου ιστορικά. Δεν έχει σημασία αν υπενθυμίσεις, ότι όσες φορές τείναμε χείραν φιλίας το μετανοιώσαμε πικρά...
Είσαι εθνικιστής και κινδυνολόγος.

Τα πράγματα όμως φίλε μου δεν είναι ακριβώς έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3nt0r

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Τα πράγματα όμως φίλε μου δεν είναι ακριβώς έτσι.

Αγαπητέ φίλε tanos56

θα ξεφύγω απο το θέμα λίγο·πολύ
Το ξέρω φυσικά ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά στο να υπάρξει ειρινική συμβίωση, η αλλαγή πρέπει να είναι ριζική, οι πολεμοχαρείς δεν μπορούν να κάνουν τίποτα χωρίς τα υπερσύγχρονα ‘παιχνιδάκια‘ που τους προσφέρει η τεχνολογία, ας μην ξεχνάμε ότι όλη η νέα τεχνολογία περνάει πρώτα απο τον στρατό, τι θα γίνει όμως αν γίνει μπουκοτάζ εκεί; οι επιστήμονες που κυρίως είναι άνω του μετρίου νοήμονες και κυρίως σαν επιστήμονες λογικοί,ανεξαρτήτως καταγωγής,σίγουρα δεν θα πρέπει είναι πολεμοχαρείς, φυσικά έχουμε και λαμπρές εξαιρέσεις, βλέπε manhatan project, αν λοιπόν οι ‘κύριοι’ πολεμοχαρείς είχαν στην διαθεσή τους λιανοτούφεκα και χειροβομβίδες ούτε για μπεκάτσες δεν θα πηγαίναν, αν δεν αφοπλιστούν τα επικύνδυνα μυαλά πρέπει να ξεχάσουμε την ειρήνη, έχουμε όμως φυσικά τις χώρες που θέλουν να πλουτίσουν εις βάρος και μας προμηθέυουν με αυτά τα ’παιχνιδάκια’ και ανάβουν το φυτίλι ώστε να το πετύχουν...Τι θα κάνουν αυτοί αν τα μυαλά πίσω απο την τεχνολογία πουν όχι στον πόλεμο; θα τους σκοτώσουν; πάλι το ίδιο θα πάθουν, φυσικά αυτά που γράφω φαίνονται μπουρδολογίες καθώς τα $$$ που παίζουν είναι τόσα πολλά που οι ζωές των ανθρώπων είναι σκουπίδια, για τα σκουπίδια του είδους μας, οπότε με τα πασαλλείματα της διπλωματίας μια ζωή τα ίδια θα έχουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Michael

Νεοφερμένος

Ο Michael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ο στρατός πρέπει να γίνει απόλυτα επαγγελματικός 100%. οποιος θέλει να πηγαίνει και οποιος δε θέλει οχι. Εγω δε γουστάρω να υπηρετησω καμία πατρίδα, ας τη πάρουν ολη οι Τουρκοι δε με νοιάζει δεκάρα, που να τρέχουμε τωρα στα στρατά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
το προβλημα με το μισθοφορικο στρατο ειναι οτι δεν μπορει να συντηρηθει απο το κρατος και το γεγονος οτι πιθανον οι μισθοφοροι να μην ειναι αρκετοι για να απαρτησουν ενα αξιολογο δυναμικο.Και μιλαω για τη μεταβαση σε εξ ολοκληρου μισθοφορικο γιατι εν μερη ειναι ηδη.
Έχεις πάει?
Αν δεις τι σπατάλη,ανοργανωσιά και το λαμόγια που έχουμε για μισθοφόρους θα πάθεις πλάκα!
Μια χαρά η χώρα μας μπορεί να συντηρήσει μισθοφορικό στρατό! Θέμα επιχειρηματικής σχεδίασης είναι!
Στην σημερινή εποχή τα πάντα δουλεύουν σαν μια επιχείρηση με έσοδα,έξοδα,στόχους και κριτήρια λειτουργίας! Απλά ο στρατός στην Ελλάδα είναι η χειρότερη ΔΕΚΟ! Και είναι η μόνη που την δουλειά τους τι κάνουν οι έλληνες φορολογούμενοι χωρίς να έχουν και λόγο!
Λίγοι και καλοί που υπάρχουν στο στράτευμα απλά τους πνίγει σαπίλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
"Γιατί στην αντιπέρα όχθη του Αρχιπελάγους, κυβερνά επί δεκαετίες μία κάστα ψυχωτικών που οραματίζονται ανασύσταση της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας.
Γιατί δαπανούν ποσά ασύλληπτα , έχοντας απένατί τους έναν λαό που πεινάει-για εξοπλισμούς , γιατί απειλούν τα πάντα και τους πάντες.
Γιατί οι ειρηνικές φωνές σαν την δική σου, "πνίγονται" στις φυλακές των Αδάνων και στα λευκά κελιά.
Πάντως η ιστορία δείχνει ότι, συνήθως, όταν καταπιέζονται ολόκληροι λαοί από μικρές ομάδες ανθρώπων, τελικά επέρχονται αλλαγές και οι μικρές ομάδες ανθρώπων καθαιρούνται.
Έγινε προ μηνών μία επιστημονική καταγραφή σχετικά με το ποιον θεσμό εμπιστεύεται ο Νεοέλληνας. (ΕΚΚΕ)
Ξέρεις τα αποτελέσματα της έρευνας?
60% επέλεξαν τον Στρατό(Δεύτερος μετά την εκκλησία).
Αν λοιπόν 32 χρόνια μετά τη Χούντα, το 60% του Ελληνικού λαού, είναι -κατά τον Αλαβάνο την Παπαρήγα ή τον Κουνελάκη- εθνικιστές, τότε το μεταπολιτευτικό μας σύστημα πρέπει να πάει σπίτι του.
Το ότι η πλειοψηφία της κοινής γνώμης πιστεύει κάτι, δεν το κάνει αυτομάτως σωστό.Εγώ πχ, διαφωνώ και με την πρώτη επιλογή των Νεοελλήνων και με τη δεύτερη.Όταν θεωρώ προβληματικό τον Νεοέλληνα, δε μπορώ να δεχτώ τις απόψεις του ως σωστές.Τώρα το ότι ο προβληματικός Νεοέλληνας είναι πλειοψηφία στη σημερινή κοινωνία, είναι άλλο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tanos56

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tanos56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
"Το ότι η πλειοψηφία της κοινής γνώμης πιστεύει κάτι, δεν το κάνει αυτομάτως σωστό".

Aυτός ο ισχυρισμός είναι απόλυτα ορθός. Ωστόσο αυτή η μεταστροφή της κοινής γνώμης-32 χρόνια μετά την Δικτατορία, αντανακλά δύο στοιχεία .

1. Την βαθειά απογοήτευση των ανθρώπων αυτού του τόπου από την πολιτική (καλύτερα από τους πολιτικούς -ποσοστό αξιοπιστίας 2,32!!!).

2. Τα μέγιστα λάθη της αριστεράς στον τομέα της επικοινωνίας.
Η απέχθεια αρκετών επιφανών στελεχών της ως προς οτιδήποτε το εθνικό (όχι εθνικιστικό), δεν σημαίνει κατ΄ανάγκη και προοδευτικότητα. "Πατριωτισμός" σημαίνει υπερασπίζομαι την πατρίδα μου, το χώμα μου, τιμώ κάποιους νεκρούς.

3. Η Τουρκία -σαν σύμπλεγμα πολυεθνοτικό-υπάρχει σήμερα σαν Στρατοκρατορικό κράτος και μόνον έτσι θα συνεχίσει να υπάρχει σε αυτήν την έκταση.
Αν προσφερθούν ελευθερίες την ίδια μέρα θα διαλυθεί σε κομμάτια. (Κούρδοι, Αρμένιοι, Τουρκμάνοι, κ.λ.π). Αυτό το γνωρίζουν πολύ καλά οι Στρατηγοί της Άγκυρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Συμφωνώ και με τα 3 σημεία.
Η απογοήτευση των πολιτών από την πολιτική σίγουρα δεν είναι αναίτια.Αυτό σημαίνει ότι κάτι πρέπει να αλλάξει στην πολιτική και όχι να ενισχυθεί ο στρατός ή η εκκλησία, απλά επειδή ο κόσμος εμπιστεύεται αυτούς τους θεσμούς πιο πολύ.
Για τα λάθη της αριστεράς δεν έχω να πω κάτι.Είναι να απορείς...
Για το 3ο σημείο, η εύθραυστες ισορροπίες που κρατάνε την Τουρκια είναι που δίνουν χρόνο ζωής στην εξουσία των στρατιωτικών.Και πάλι όμως, αν η εξαθλίωση του λαού φτάσει σε σημείο που δεν πάει άλλο, ενώ παράλληλα σχεδόν όλα τα λεφτά κατευθύνονται στους εξοπλισμούς, ίσως να αλλάξουν οι προτεραιότητες των πολιτών του τουρκικού κράτους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Προφανώς η πατρίδα μου δεν είναι αυτά, αλλά γιατί κάποιοι νομίζουν ότι ο τούρκος οικογενειάρχης θέλει να έρθει να μου πάρει τα χωράφια; οτι o τούρκος έφηβος με όνειρα για σπουδές και καλλιέργεια θέλει να έρθει να μου σκοτώσει την οικογένεια; ΤΑ ΖΩΑ ΤΑ ΙΔΙΑ που κυβερνάνε, οι στρατηγοί της παπαριάς και οι αρχηγοί της βλακείας θέλουν να μας κάνουν εχθρούς,τι φταίω εγώ αν πριν 2000 χρόνια ο μέγας αλέξανδρος θέλησε να κατακτήσει την γη, τι φταίει ο γερμανός που ο παππούς του ήταν στα SS και σκότωνε αθώους, δεν φταίμε εμείς για τους πολέμους του παρελθόντος ούτε πρέπει να κάνουμε νέους έτσι ο λαός της Τουρκίας και ο λαός της Ελλάδας μπορούν και πρέπει να ξεχάσουν τα παλιά γιατί δεν φταίνε αυτοί για το τι ξεκίνησε πριν 1500 και δεν ξέρω πόσα χρόνια, τεχνολογικά πάμε μπροστά αλλά απο σοφία πάμε πίσω,ο κάθε εθνικιστής ηγέτης που βλέπει εχθρούς παντού, το οποίο και φυσικά απο λάθος εξέλεξε ο λαός, όταν έχει τέτοιος βλέψεις πρέπει να απομακρύνεται απο την εξουσία και για να μην πω και απο πουθενά αλλού...
:) Εδω φίλε μου ...μέντορα,θα ήθελα να δώσω μια άλλη άποψη...Ποιός μπορεί να πείσει τον Ελληνα,να πράξει τα εγκλήματα που έπραξαν εδώ σε τούτη τη φλούδα γης (που λέει και το τραγούδι...),Αγγλοι,γάλλοι,πορτογάλοι?....Συγκεκριμένα,τα εγκλήματα που έπραξαν οι τούρκοι(ο απλός στρατιώτης τούρκος),τα εγκλήματα που έπραξαν οι Γερμανοι,η Αγγλοκρατία στα επτάνησα και...και...και δεν συμμαζεύεται !
Φαντάζεσαι κάποιο πολιτικό,η οποιονδήποτε τελος πάντων,να μπορεί να πείσει τον Ελληνα να γίνει τέτοιο κτήνος ?Ο τούρκος πείθεται όμως ακόμη, εν έτι 2000+ !!! Ο Αγγλος,μεθάει και δέρνεται δημόσια,επι καθημερινής βάσεως,στο Φαλληράκι,στα Μάλλια και βάλε...Οι Γερμανοι...πασίγνωστη η ευαισθησία τους...Δεν λέω οτι όλοι έτσι είναι,αλλά βασικά χαρακτηριστικά.Πείσε τον Ελληνα στρατιώτη οτι πρέπει να σκοτώσει (οχι μωρά της κούνιας που σκότωναν αυτοί) αλλά οποιονδήποτε που δεν λαμβάνει μέρος σε μάχη...! Αρα,τίθεται και θέμα καλλιέργειας και ήθους των λαών !Ο ηγέτης,πρέπει πρώτα να πείσει το λαό του για να γίνει το ...έγκλημα κι ο λαός του,θ'απαντήσει ανάλογα με το ...ύψος του !:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ποιός μπορεί να πείσει τον Ελληνα,να πράξει τα εγκλήματα που έπραξαν εδώ σε τούτη τη φλούδα γης (που λέει και το τραγούδι...),Αγγλοι,γάλλοι,πορτογάλοι?....

Μη σε μέλει, και στη μικρασιατική εκστρατεία δεν έλαβαν μέρος Ουρσουλίνες καλόγριες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
:) Εδω φίλε μου ...μέντορα,θα ήθελα να δώσω μια άλλη άποψη...Ποιός μπορεί να πείσει τον Ελληνα,να πράξει τα εγκλήματα που έπραξαν εδώ σε τούτη τη φλούδα γης (που λέει και το τραγούδι...),Αγγλοι,γάλλοι,πορτογάλοι?....Συγκεκριμένα,τα εγκλήματα που έπραξαν οι τούρκοι(ο απλός στρατιώτης τούρκος),τα εγκλήματα που έπραξαν οι Γερμανοι,η Αγγλοκρατία στα επτάνησα και...και...και δεν συμμαζεύεται !
Φαντάζεσαι κάποιο πολιτικό,η οποιονδήποτε τελος πάντων,να μπορεί να πείσει τον Ελληνα να γίνει τέτοιο κτήνος ?Ο τούρκος πείθεται όμως ακόμη, εν έτι 2000+ !!! Ο Αγγλος,μεθάει και δέρνεται δημόσια,επι καθημερινής βάσεως,στο Φαλληράκι,στα Μάλλια και βάλε...Οι Γερμανοι...πασίγνωστη η ευαισθησία τους...Δεν λέω οτι όλοι έτσι είναι,αλλά βασικά χαρακτηριστικά.Πείσε τον Ελληνα στρατιώτη οτι πρέπει να σκοτώσει (οχι μωρά της κούνιας που σκότωναν αυτοί) αλλά οποιονδήποτε που δεν λαμβάνει μέρος σε μάχη...! Αρα,τίθεται και θέμα καλλιέργειας και ήθους των λαών !Ο ηγέτης,πρέπει πρώτα να πείσει το λαό του για να γίνει το ...έγκλημα κι ο λαός του,θ'απαντήσει ανάλογα με το ...ύψος του !:)

Διάβασε λιγάκι για την περίφημη Άλωση της Τρίπολης στις 11 Σεπτεμβρίου 1821, να δεις τι έκαναν εκεί οι Έλληνες στρατιώτες.
Διάβασε το ημερολόγιο του Κολοκοτρώνη να δεις τι έγραψε για την Άλωση: «Το ασκέρι όπου ήταν μέσα, το ελληνικό, έκοβε και εσκότωνε από Παρασκευή έως Κυριακή, γυναίκες, παιδιά και άντρες, τριανταδύο χιλιάδες. Έλληνες σκοτώθηκαν εκατό. Το άλογό μου από τα τείχη έως τα σαράγια δεν επάτησε γη. Πατούσε απάνω σε παράξενο, αλλόκοτο χαλί από πτώματα.»

Λίγη ιστορική μνήμη δεν βλάπτει. Έστω κι αν δεν μας συμφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Θεοδωρός τι λές!!!! Ξέρεις τι εγκλήματα κάναμε στην Μικρασιατική εξτρατεία!
Ο πόλεμος είναι πόλεμος και πάντα θα γίνονται εκτρόμωτα! Δεν υπάρχει ήθος στον πόλεμο!
Και στην αρχαία ελλάδα που μεγαλουργήσαμε και έχει κολήσει ο εγκέφαλος μας ξέρεις τι αιμοβόροι ήταν?Για να μην πω ότι όλο πόλεμο κάναν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tanos56

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tanos56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Στο πόλεμο σίγουρα δεν υπάρχει ήθος. Ωστόσο ήθελα να απαντήσω σε όλους εσάς (οι οποίοι είστε ιδιαίτερα ευαίσθητοι στα όσα διεπράχθησαν και από μέρους μας-και καλά κάνετε-,ωστόσο η εξίσωσή μας ,ως θυτών, με τους Τούρκους αποτελεί τουλάχιστον ιστορική αυθαιρεσία) .
Συμφωνώ και εγώ ότι ο κάθε εν συνειδήσει Άνθρωπος, οφείλει να κακίσει με αποτροπιασμό οποιαδήποτε εκληματική ενέργεια είχε ως αποδεκτη άμαχο πληθυσμό. Ωστόσο υπάρχει -νόμω και έργω- σημαντική διαφορά, ανάμεσα στα εγκλήματα που διαπράττει ένας στρατιώτης ή ομάδα στρατιωτών,(εγκλήματα πολέμου), από τα εγκλήματα που διαπράττει -ως οντότητα- ένα συγκροτημένο Κράτος.
Και υπό την έννοια αυτή το νεοτουρκικό κράτος ενοχοποιήθηκε -με τελεσίσικες αποφάσεις Οργανισμών Διεθνούς Δικαίου-(άρα εδώ σταματάνε τα λόγια και οι εικασίες), για συγκεκριμένες γενοκτονίες τις οποίες διέπραξε κατά συρροή και κατ΄εξακολούθηση. (Πόντιοι-Αρμένιοι-Κωνσταντινουπολίτες), χωρίς ποτέ να μπει στο κόπο της ιστορικής αυτοκριτικής.

Τις ταπεινές απόψεις μου -τεκμηριωμένες- σε σχέση με το αρχικό θέμα που πρώτος έθεσα, θα τις αναφέρω σύντομα.
Ωστόσο μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση, ότι σε σχέση με το αρχικό αυτό ερώτημα-μέχρι τώρα τουλάχιστον-έχω λάβει ασαφείς απαντήσεις .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Στο πόλεμο σίγουρα δεν υπάρχει ήθος. Ωστόσο ήθελα να απαντήσω σε όλους εσάς (οι οποίοι είστε ιδιαίτερα ευαίσθητοι στα όσα διεπράχθησαν και από μέρους μας-και καλά κάνετε-,ωστόσο η εξίσωσή μας ,ως θυτών, με τους Τούρκους αποτελεί τουλάχιστον ιστορική αυθαιρεσία) .
Συμφωνώ και εγώ ότι ο κάθε εν συνειδήσει Άνθρωπος, οφείλει να κακίσει με αποτροπιασμό οποιαδήποτε εκληματική ενέργεια είχε ως αποδεκτη άμαχο πληθυσμό. Ωστόσο υπάρχει -νόμω και έργω- σημαντική διαφορά, ανάμεσα στα εγκλήματα που διαπράττει ένας στρατιώτης ή ομάδα στρατιωτών,(εγκλήματα πολέμου), από τα εγκλήματα που διαπράττει -ως οντότητα- ένα συγκροτημένο Κράτος.
Και υπό την έννοια αυτή το νεοτουρκικό κράτος ενοχοποιήθηκε -με τελεσίσικες αποφάσεις Οργανισμών Διεθνούς Δικαίου-(άρα εδώ σταματάνε τα λόγια και οι εικασίες), για συγκεκριμένες γενοκτονίες τις οποίες διέπραξε κατά συρροή και κατ΄εξακολούθηση. (Πόντιοι-Αρμένιοι-Κωνσταντινουπολίτες), χωρίς ποτέ να μπει στο κόπο της ιστορικής αυτοκριτικής.
Η δική μου αντίρρηση τουλάχιστον αφορά την περικοπή "Φαντάζεσαι κάποιο πολιτικό,η οποιονδήποτε τελος πάντων,να μπορεί να πείσει τον Ελληνα να γίνει τέτοιο κτήνος ?
Πείσε τον Ελληνα στρατιώτη οτι πρέπει να σκοτώσει (οχι μωρά της κούνιας που σκότωναν αυτοί) αλλά οποιονδήποτε που δεν λαμβάνει μέρος σε μάχη...! "

Ελπίζω να αντιλαμβάνεσαι ότι δεν χρειάζεται να πειστεί ιδιαίτερα ο Έλληνας στρατιώτης. Δυστυχώς στον πόλεμο γίνονται και θηριωδίες. Από ΟΛΕΣ τις μεριές. Είναι ιστορικά λανθασμένο να κοιτάμε μονόπλευρα [μόνο οι εχθροί κάνουν θηριωδίες] ή να προσπαθούμε να "κάνουμε κόντρες" [αυτοί έσφαξαν 10.000 άτομα, εμείς σφάξαμε μόλις 1.000]. Η σφαγή άμαχου πληθυσμού είναι απαράδεκτη και καταδικαστέα απ'όπου κι αν προέρχεται. Όλοι μιλάνε για τις σφαγές του Γερμανικού στρατού αλλά οι περισσότεροι είτε δεν γνωρίζουν είτε αποσιωπούν τον απάνθρωπο βομβαρδισμό της Δρέσδης το 1945 από τη συμμαχική αεροπορία: η συντριπτική πλειοψηφία των θυμάτων εκεί ήταν άμαχος πληθυσμός.

Τις ταπεινές απόψεις μου -τεκμηριωμένες- σε σχέση με το αρχικό θέμα που πρώτος έθεσα, θα τις αναφέρω σύντομα.
Ωστόσο μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση, ότι σε σχέση με το αρχικό αυτό ερώτημα-μέχρι τώρα τουλάχιστον-έχω λάβει ασαφείς απαντήσεις .

Μπορείς να επαναδιατυπώσεις το αρχικό ερώτημα που έθεσες και στο οποίο ζητάς σαφείς απαντήσεις γιατί δεν αντιλαμβάνομαι περί ποίου πρόκειται; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tanos56

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tanos56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Υπάρχει το θέμα"Τουρκικές διεκδικήσεις και Διεθνές Δίκαιο. Σε αυτό αναφερόμουν..."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
tanos56 σωστό. Απλά δεν είναι θέμα ευαισθησίας όσο ότι και εμείς δεν είμαστε και πολύ καλόπαιδα στις αντίστοιχες εποχές μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top