Υποχρεωτική Στράτευση: Η γνώμη σας;

Περί θητείας
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 95)
  • Θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική για όλους τους Έλληνες πολίτες,ανεξαρτήτως φυλής και φύλου.

  • Θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική για όλους, με "τιμωρητική" θητεία για τους μη στρατεύσιμους.

  • Θα έπρεπε να είναι εθελοντική για όλους.

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Troll

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από songless_bird:
Οχι. Στην στρατονομια που πηγα για να κοψω την αναβολη μου μιλουσε ενας στο τηλεφωνω και του ελεγε οτι μεχρι και μαρτιο να παει δεν θα εχει προβλημα, θα κανει 12 μηνο. Μετα μπορει να ερθει αυξηση σε 14μηνο...

Δυστυχώς εγώ άκουσα ότι είναι βέβαιο για 14 μήνες. :( :( :( Δυο μήνες στο στρατό είναι σημαντικό διάστημα δεν είναι απλό. Αλλιώς περνάει ο χρόνος σε ένα στρατόπεδο και αλλιώς όταν είσαι έξω από αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Troll:
Καταραμένοι γαλονάδες. Η κυβέρνηση ωφείλει να τους βάλει στη θέση τους και να τηρήσει τις εξαγγελίες της. Δεν είναι εδώ τουρκία για να κάνουν ότι θέλουν. Η μείωση της θητείας είναι πολιτικό θέμα και όχι στρατιωτικό.

Eιναι και στρατιοτικο θεμα, και οπως και να το κανουμε οι πολικοι του ςφοβουνται, μην ξεχναμε οτι ολοι οσοι εχουν τετιες θεσεις ειναι ακρεος πατριοτες και μην ξεχναμε τι δυναμη εχουν στα χερια τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Troll

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Eιναι και στρατιοτικο θεμα, και οπως και να το κανουμε οι πολικοι του ςφοβουνται, μην ξεχναμε οτι ολοι οσοι εχουν τετιες θεσεις ειναι ακρεος πατριοτες και μην ξεχναμε τι δυναμη εχουν στα χερια τους

Δεν έχουν καμία δύναμη. Απλόι πολίτες είναι που πρέπει να υπακούουν απόλυτα τους πολιτικούς. Είναι ανακρίβεια να πιστεύει κανείς ότι στην Ελλάδα του 2006, κινδυνεύουμε από ...στρατιωτικό πραξικόπημα. Σήμερα οι γαλονάδες σε όλες τις χώρες της ΕΕ, είναι απλοί υπάλληλοι ,ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ. Όπως είπα δεν είναι Τουρκία εδώ να κάνουν ότι θέλουν. Και αν διαμαρτύρονται για τη θητεία και αν τη θεωρούν μικρή, Καρφάκι δε μου καίγεται. Η Ελλάδα έχει υποφέρει τα πάνδεινα στο παρελθόν από τυους γαλονάδες. Καιρός το κράτος να τους ρίξει και κανα χαστούκι να τους συνεφ΄ςερει. :angry: :kill: :kill:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3nt0r

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Eιναι και στρατιοτικο θεμα, και οπως και να το κανουμε οι πολικοι του ςφοβουνται, μην ξεχναμε οτι ολοι οσοι εχουν τετιες θεσεις ειναι ακρεος πατριοτες και μην ξεχναμε τι δυναμη εχουν στα χερια τους

Ο υπουργός άμυνας ξηλώνει ΟΠΟΙΟΝ θέλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Troll

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από m3nt0r:
Ο υπουργός άμυνας ξηλώνει ΟΠΟΙΟΝ θέλει.

Νταξει δεν είπαμε να τους ξηλώσουν κι όλας επειδή θέλουν αύξηση της θητείας, αλλά τουλάχιστον ας τους κάνουν σαφές ποιός αποφασίζει για το αν πρέπει να μειωθεί ή όχι η θητεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αυτα ειναι στα χαρτια παιδια, στην πραξη εχουν πολυ εξουσια και δυναμη πανω τους...
Οπως σε μια επειχιρισει ο ιδιοκτητης εχει ολη την δυναμη αλλα και ο διευθυντης δεν παει πισω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Μα αν γίνει πόλεμος με 2-4-6-8 μήνες οποιουδήποτε επιπέδου εκπαίδευσης, θα μπορέσει κανείς να πολεμήσει; Φαντάσου κάποιον που πήγε φαντάρος πριν 15 χρόνια να πάει αύριο σε μία μάχη...Ποιό το νόημα σε έναν σημερινού επιπέδου πόλεμο να σταλθούν άνθρωποι που απλώς ξέρουν πως να κρατάνε το όπλο και πως ρίχνουν μια χειροβομβίδα, ούτε για ασπίδα δεν θα κάνουν, πριν 30-50 το χρόνια το καταλαβαίνω το να ξέρεις τα παραπάνω ήταν αρκετό για να πείς ότι έχεις μια ελάχιστη πιθανότητα να κάνεις κάτι,τώρα αν περάσεις απο ένα στρατόπεδο για 10 μήνες(2 εκπαίδευση) και μετά χωθείς σε κανα γραφείο ή whatever για 5/10 χρόνια όταν γίνει ενα περιστατικό και σε στείλουν στον πόλεμο μια τουφεκιά να ακούσεις θα ξαπλωθείς στο χώμα,οπότε με ή χωρίς θητεία την ίδια τύχη/ικανότητες θα έχεις.
:) Να πώ απλά οτι ,το όπλο και τη μάχη τη μαθαίνεις μια φορα ,σαν το ποδήλατο...αν το έχεις και λίγο στο "πετσί" σου, δεν χανεται ποτέ η γνώση αυτή.Μόνο ίσως οι φυσικές δυνάμεις λιγοστεύουν,αλλά πάντα υπάρχει δουλεία για όλους σε τέτοια περίπτωση (ου μη γένοιτο).Παραδείγματα,Δόξα τω Μέγα,για την Ελλάδα,πάμπολλα.Δεν είναι εδω το θέμα μας ομως...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tanos56

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tanos56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
"Kαταραμένοι γαλονάδες...", "η Ελλάδα υπέφερε τα πάνδεινα απ' αυτούς...", "καρφάκι δεν μου καίγεται....".

Νομίζω φίλε ότι οι απόψεις σου είναι ιδιαίτερα ακραίες,μηδενιστικές και αφοριστικές. (Γνώμη μου).
Δεν ειναι σίγουρα όλοι οι Στρατιωτικοί, αυτής της κάστας που υπονοείς. Παντού σε όλα τα επαγγέλματα και τις κοινωνικές ομάδες βρίσκεις απ΄όλα τα είδη των ανθρώπων. Εκτός αν είσαι "φανατικός", οπότε βάζεις σε ένα τσουβάλι ένα σύνολο ανθρώπων και τους αφορίζεις. Δεν γνωρίζω, σε τι είναι λιγώτερο κατακριτέοι, οι Μεγαλογιατροί που εκμεταλεύονται κατά ένα μεγάλο κλάσμα την Ανθρώπινη δυστυχία ή οι Μεγαλοδικηγόροι, ή οι επίορκοι Δικαστικοί.
Δεν γνωρίζω επίσης αν η Ελλάδα έχει υποφέρει -ιστορικά- λιγώτερο από τους αρκετούς πολιτικούς.
Το να κατακρίνεις κάποιους που στο παρελθόν κατέλυσαν τους Δημοκρατικούς θεσμούς και να καλείς παράλληλα σήμερα την πολιτεία να δώσεις χαστούκια, είναι αντίθεση και αυτοαναίρεση.

Το σε ποιούς πρέπει -αν πρέπει - να δώσει χαστούκια η Πολιτεία είναι ένα θέμα προς πολύ μεγάλη συζήτηση...
Ας μη το ανοίξουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Λοιπόν μου κάνει τρομερή εντύπωση πως φαίνεται ηι διαφορά απόψεων μεταξύ αυτών που έχουν πάει και όχι!
Ειλικιρνά για μένα όποιος δεν έχει πάει απλά δεν μπορεί να έχει άποψη επί του θέματος. Δεν λέω ότι θα τον βασανίσω στην πατούσα με πούπουλα αλλά ελάχιστη βαρύτητα έχει η άποψη τους γιατί απλά δεν μπορούν να συνηδητοποιήσουν τι σημαίνει θητεία! Σας μιλάω εκ πείρας γιατί πριν έλεγα καταλαβαίνω και χρειάστηκε μόλις ένα 24ώρο για αν συνηδητοποιήσω την ουσία του εκεί που ξεκινά ο στρατός σταματά η λογική
Και ειδικότερα οι γυναίκες που απλά μιλάνε εκ του ασφαλούς!
είμαι υπερ της στρατιωτικής στράτευσης αλλά να πηγαίνουν εκεί που θέλουν δηλ αν θέλουν ναυτικό να π'ανε ναυτικό αν θέλουν πεζικό να πάνε πεζικο κτλ
η εκπαίδευση να είναι εκπαιδευση και όχι πως να περπατάνε καλά στην εκπαίδευση, να τους εκπαιδεύουν σε περίπτωση πολέμου τί να κάνουν και όχι να τους βάζουν να τρέχουν γυρω γύρω σαν μ@λακες.
Είμαι υπέρ γιατί κακα τα ψέμματα αν καταργηθεί είναι ελάχιστοι αυτοι που θα πάνε και οκ κανένα πρόβλημα αλλα επειδή δνε ξέρουμε τί γίνεται στο μέλλον αν γίνει πόλεμο πως θα πάνε οι άλλοι οι ανεκπαίδευτοι?:hmm:
Αυτό με το σώμα έχει ελάχιστη σημασία όταν νιώθεις ότι προσφέρεις κάτι από τον χρόνο σου!

Καταραμένοι γαλονάδες. Η κυβέρνηση ωφείλει να τους βάλει στη θέση τους και να τηρήσει τις εξαγγελίες της. Δεν είναι εδώ τουρκία για να κάνουν ότι θέλουν. Η μείωση της θητείας είναι πολιτικό θέμα και όχι στρατιωτικό.
Ξεκολάτε δεν φταίνε οι γαλλονάδες! Υπάρχει τρομέρη έλλειψη προσωπικού και όσο βασιζόμαστε στην θητεία για να επανδρώνουμε φυλάκια και άλλα η κατάσταση όπως έχει θέλει τουλ 18 μήνες! Και να ξέρεται ότι το 16 μηνό είναι αυτό που ακούγεται ιδιαιτέρως! Μην ξεχνάται ότι η υπογενιτικότητα είναι τρομέρη και παίζει το ρόλο της! Αν θέλουν να μειώσουν την θητεία όλοι μα όλοι (γυναίκες,και σώματα ασφαλείας ) πριν οτιδήποτε θητεία! Για να μιλάμε και από ίσες θέσεις!

"Kαταραμένοι γαλονάδες...", "η Ελλάδα υπέφερε τα πάνδεινα απ' αυτούς...", "καρφάκι δεν μου καίγεται....".

Νομίζω φίλε ότι οι απόψεις σου είναι ιδιαίτερα ακραίες,μηδενιστικές και αφοριστικές. (Γνώμη μου).
Δεν ειναι σίγουρα όλοι οι Στρατιωτικοί, αυτής της κάστας που υπονοείς. Παντού σε όλα τα επαγγέλματα και τις κοινωνικές ομάδες βρίσκεις απ΄όλα τα είδη των ανθρώπων. Εκτός αν είσαι "φανατικός", οπότε βάζεις σε ένα τσουβάλι ένα σύνολο ανθρώπων και τους αφορίζεις. Δεν γνωρίζω, σε τι είναι λιγώτερο κατακριτέοι, οι Μεγαλογιατροί που εκμεταλεύονται κατά ένα μεγάλο κλάσμα την Ανθρώπινη δυστυχία ή οι Μεγαλοδικηγόροι, ή οι επίορκοι Δικαστικοί.
Δεν γνωρίζω επίσης αν η Ελλάδα έχει υποφέρει -ιστορικά- λιγώτερο από τους αρκετούς πολιτικούς.
Το να κατακρίνεις κάποιους που στο παρελθόν κατέλυσαν τους Δημοκρατικούς θεσμούς και να καλείς παράλληλα σήμερα την πολιτεία να δώσεις χαστούκια, είναι αντίθεση και αυτοαναίρεση.

Το σε ποιούς πρέπει -αν πρέπει - να δώσει χαστούκια η Πολιτεία είναι ένα θέμα προς πολύ μεγάλη συζήτηση...
Ας μη το ανοίξουμε...
Πές τα μεγάλε! Και οι γαλλονάδες είναι και σπουδασμένοι άνθρωποι. Τα πιλάφια τι είναι? Πραγματικά

Και να σας πω τι εννοώ σπουδές έξω και ζωή μέχρι τα 35!
Ότι θα πω το λέω με βάση το γεγονός ότι έχω χάσει και εγώ δουειά λόγω σκλαβιάς(εεεε θητεία) και με βάση το γεγονός ότι δουλέυω 4 χρόνια σαν προγραμματιστής!
ΣΠουδές έξω και όποιος είναι αρκετά καλός και θα χαντακωνόταν στην Ελλάδα, θα ποοδεύσει έξω ΄λόγω αξιοκρατίας! Επσης η επαγγελματική του σταδιοδρομία δεν θα επηρεαστεί από έναμιση χρόνο γνωριμίας με το core τμήμα της Ελληνικής βλακείας που δεν μπορείς να αντιμιλήσεις κιόλας! Στα 35 γυρνάς και πληρώεις ένα πρόστιμο αστείο μπροστά στα λεφτά που έχεις βγάλει έξω και επιπλέον κάθε χρόνο δικαιούσε είσοδο στην χώρα για 40 μέρες πριν σε μπουζουριάσουν για θητεία! Άλλωστε και οι μηχανισμοί ελέγχου του πράγματος είναι αστείοι!
Μπορεί η Ελλάδα να είναι μια όμορφη χώρα και καλό κλίμα μπλα μπλα αλλά όταν δουλεύει 12ώρα για να βγάλεις τα μισά από τον ξένο(που θεωρεί αδιανόητο την 2η δουλειά) στον ίδιο χώρο ενώ η ζωή δεν είναι και τόσο πιο ακριβή έξω απλά πιστεύω ότι είναι ΒΛΑΚΕΙΑ! Και δυστυχώς την έκανα και εγώ! Τράβα έξω βγάλε τα λεφτά της αρκούδας και έλα εδώ να κάνεις διακοπές που θα ζήλευαν και οι Έλληνες! Ανέβα ιεραρχικά στην δουλειά σου και τελικά αν σου λείψει η Ελλάδα κάνε υπομονή και έλα στα 35 και λόγω ιεραρχικής θέσης στην δουλειά κάνε και κάτι σοβαρό! Για όσους οι λούφα είναι όνειρο τότε τους αξίζει το μπουρδέλο που λέγεται Έλλαδα και δυστυχώς οι λοιποί θύματα της παραπάνω βλακείας πρέπει να τους ανεχόμαστε και να τους λέμε και Μάλιστα κύριε στην θητεία!
Προσωπικά θεωρώ ποια το κράτος σαν μια επιχείρηση! ΣΟυ προσφέρω και θέλω. Ε δεν μου έχει δώσει τίποτα έξω από απίστευτες γνώσεις στην δέσμη και αυτές που το έδωσαν ιδιώτες!
Κατά τα άλλα πληρώνω από την μεριά μου 800€ στο ΙΚΑ για βάζει χέρι τα λεφτά στο κράτος, να τα δίνει στα ρεμάλια και να το βαπτίζει όπως είχε γίνει "ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΠΡΟΝΟΙΑ"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Και η άποψη μου για την θητεία!

ναι στην θητεία για όλους (όλους όμως) αρκεί ο καθένας να προσφέρει αυτό που διαθέτει! Αν το κράτος που δεν έχει λεφτά(όχι επειδή τα σπαταλάει) και θέλει τσάμπα εργασία στο στρατιωτικό τμήμα του, να προσφέρω στην χώρα μου αυτή την τεχνογνωσία που έχω! Στην τελική με σπούδασε και με μεγάλωσε! Ας επιστρέψω και εγώ κάτι!Και ο καθένας σε αυτό που μπορεί να προσφέρει! Αλλά αυτά είναι πράγματα ανήκουστα εδώ! Που ακούστηκε να θέλει να προοδεύσει κάτι στην Ελλάδα!

Αλλά να πάω για να κάνω την δουλειά του υπαλλήλου μου (μιας και είναι δημόσιος και εγώ τον πληρώνω) και να έχει και θράσος? Και να μου λέει και με καμάρι τι ωραία που κολοβαράει και τα λεφτά που παίρνει και ότι στα 50 θα βγεί με σύνταξη με εφάπαξ 100.000€ Ρε αν δεν ήμουν στην υπηρεσία μέσα θα σε είχα σπάσει στο ξύλο. Και αυτό είναι μόνο μια εκδοχή της απίστευτης αλητείας που υπάρχει μέσα! Από τους μικρούς μέχρι τους γαλονάδες (ευχυχώς υπάρχουν και εξαιρέσεις )
Μεγάλε ΑΣ/ΔΚΓ και ΑΣ/ΔΚΑ 2005! Σας εύχομαι τα καλύτερα!

Ο στρατός για όσους δεν ξέρουν είναι το τελαυταίο εργαστάσιο παραγωγής ΕΛΛΗΝΑΡΩΝ! Όσοι τύχει και γλιτώσουν από το σχολείο,πανεπιστήμιο (είναι φρίνουσα η σύνάρτηση) τους στέλνουμε σαν μεγάλο έθνος που είμαστε στην θητεία για να μάθουν
α)να λένε ψέματα
β)να αποφεύγουν ευθύνες
γ)να πετάνε μπαλάκια
δ)να σφυράνε ανέμελα όταν κάποιος πραγματικά χρειάζεται κάτι
ε)να βλέπουν κακόπιστα όλο τον κόσμο
Τα υπόλοιπα είναι για όσους το όνειρό τους δεν είναι το δημόσιο
ζ)να δούνε γιατί πληρώνουν λεφτά στο κράτος από πρώτο χέρι!
στ) Να θέλουν να τσακιστούν να φύγουν από την χώρα!

Δεν τους μαθαίνουμε όμως τίποτα σχετικό με το στρατό! (ένα είναι και αυτό τα λέει όλα)

Και όλα αυτά φυσικά δεν είναι τσάμπα!! Κοστίζουν σε λεφτά χρόνο αλλά και επαγγέλματα! Δλδ οι γονείς μας πληρώνουν κιόλας την μεταμόρφωση μας σε ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ. Μας αξίζουν συγχαρητήρια σαν επιχειρηματική λογική σε ένα κράτος!

Οι γυναίκες είναι πολύ τυχερές που δεν πάνε γιατί πραγματικά έχετε πλήρη άγνοια επί του θέματος και ίσως στην συγκεκριμένη περίπτωση το Ignorance is bliss να μετράει πολύ! Κατα τα άλλα απλά είστε μέσα στην τρελή χαρά όταν ο γιός σας πάει θητεία,έχετε άποψη συνήθως εκτός τό που και χρόνου και φυσικότατα μόλις σας στριμώξουν με το ζήτημα ισότητα αρχίουν τα:whistle:
Α και να μην ξεχάσω σας αρέσουν τα ένστολα λαμόγια!

Όσοι δεν έχουν πάει απλά το βλέπουν σαν ένα εμπόδιο στην ζωή τους καθαρά με προσωπικά κριτήρια! Και εγώ αυτό έκανα. Η θητεία είναι σχολείο.Μόνο που σου μαθαίνει μόνο βλακείες!

Και επειδή υπάρχουν εδώ άτομα που έχουν υψηλό το πατριωτικό φρόνημα (νομίζω ένας είναι ο Γιάννης) για διαφόρους λόγους να πω ένα πράγμα μην παρεξηγηθώ! Και εγώ πατριώτης αλλά όχι και να με γαμάνε στο πρόσχημα μιας ιδεολογίας!

Τέλος να πω τι αποκόμισα εγω από την θητεία!
1)Μόλυνα τον χαρακτήρα μου! Η ακεραιότητα του έχει διαβρωθεί!
2)Έμαθα να λέω κάποια ψέματα! Που γενικά δεν λέω ποτέ και δεν μπορώ
3)Κάθε φορά που πάω στην εφορία απλά σκέφτομαι τι μαλάκας είμαι και αγχώνομαι/τσαντίζομαι
4)Όξυνση δύο προβλημάτων υγείας!
5)Το μυαλό μου πέρασε ένα χρόνο το στάδιο του ζελέ!
6)Έμεινα πίσω επαγγελματικά και οικονομικά!
7)Κόστισα σίγουρα 4500€ στους γονείς μου που δεν τους περισσεύαν
8.5)(γίνεται smiley αλλιώς) Κάθε μήνα με ρώταγε οπατέρας μου πόσα θέλω και ντρεπόμουν ύστερα από 2-3 χρόνια ανεξαρτησίας!
9)Θέλω απλά να φύγω από εδώ
10)Όποτε ακούω γυναίκα να έχει άποψη δυστυχώς θέλω να της πω ΣΚΑΣΕ. Μόνο για μια δεν το σκέθηκα που τα έλεγε καλά!
11)Γενικά όλοι οι άνθρωποι είναι άξιοι και είμαι θετικά προκατειλημένος απέναντι τους εκτός από τους μόνιμους που απλά αυτομάτως θεωρώ γύφτους!

Τα 10,11 με στεναχωρούν ιδιαίτερα αλλά δεν μπορώ να τα ελέξω! Κορίτσια συγνώμη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Troll

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
"Kαταραμένοι γαλονάδες...", "η Ελλάδα υπέφερε τα πάνδεινα απ' αυτούς...", "καρφάκι δεν μου καίγεται....".
Νομίζω φίλε ότι οι απόψεις σου είναι ιδιαίτερα ακραίες,μηδενιστικές και αφοριστικές. (Γνώμη μου).
Δεν ειναι σίγουρα όλοι οι Στρατιωτικοί, αυτής της κάστας που υπονοείς. Παντού σε όλα τα επαγγέλματα και τις κοινωνικές ομάδες βρίσκεις απ΄όλα τα είδη των ανθρώπων. Εκτός αν είσαι "φανατικός", οπότε βάζεις σε ένα τσουβάλι ένα σύνολο ανθρώπων και τους αφορίζεις. Δεν γνωρίζω, σε τι είναι λιγώτερο κατακριτέοι, οι Μεγαλογιατροί που εκμεταλεύονται κατά ένα μεγάλο κλάσμα την Ανθρώπινη δυστυχία ή οι Μεγαλοδικηγόροι, ή οι επίορκοι Δικαστικοί.
Δεν γνωρίζω επίσης αν η Ελλάδα έχει υποφέρει -ιστορικά- λιγώτερο από τους αρκετούς πολιτικούς.
Το να κατακρίνεις κάποιους που στο παρελθόν κατέλυσαν τους Δημοκρατικούς θεσμούς και να καλείς παράλληλα σήμερα την πολιτεία να δώσεις χαστούκια, είναι αντίθεση και αυτοαναίρεση.
Το σε ποιούς πρέπει -αν πρέπει - να δώσει χαστούκια η Πολιτεία είναι ένα θέμα προς πολύ μεγάλη συζήτηση...
Ας μη το ανοίξουμε...

Έχεις δίκιο φίλε μου απόλυτο σε αυτά που λές. Όντως δεν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο. Απλά ξέσπασα έτσι διότι από το πουθενά καλούμαι να κάνω 14 μήνες ή 18 μήνες, ενώ οι προεκλογικές εξαγγελίες έκαναν λόγω για 6 μηνη θητεία και λόγω της πίεσης των στρατιωτικών δε θα γίνει αυτό. ¨Εχω στραβώσει άσχημα με αυτά που γίνονται... :( είμαι βέβαιος ότι καταλαβαίνεις την οργή μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Troll πακέτο αλλά δεν φταίνε αυτή!
Φταίνε βασικά στον βαθμό που αφήνουν ανοργάνωτο το στράτευμα αλλά πίστεψε με ότι η σαπίλα είναι τέτοια που μόνο την πληγή θα χαιδέψουν!
ΤΟ άλλο πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει νεολαία να πάει! Και καλώς ή κακώς πρέπει να υπάρχει μια ελάχιστη δύναμη ανδρών!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Troll

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Εντάξει ρε φίλε, αλλά δεν τα ήξερε αυτά προεκλογικά η ΝΔ? :mad: Ή μήπως φταίει και για αυτό το κακό ΠΑΣΟΚ? Χίλιες φορές να μη πείς κάτι από την αρχή παρά να πείς και μετά να το πάρεις πίσω. ;) Είναι πολύ μεγάλη ξενέρα αυτό.

Πάντως θέλω να πιστεύω ότι τελικά κάτι θα γίνει και δε θα εδραιωθεί το 14 μηνο. Βασίζομαι στο πολιτικό κόστος που θα προκαλούσε κάτι τέτοιο στη κυβέρνηση και θέλω να πιστεύω ότι θα φοβηθούν και δε θα το κάνουν πράξη. Έτσι θέλω να πιστεύω αν και το βλέπω χλωμό... :( Αν γίνει πράξη, τότε εύχομαι το πολιτικό κόστος να είναι όσο το δυνατόν μεγαλύτερο για αυτούς. :mad: Τους αξίζει γιατί είπαν ψέμματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Πόσο χρονών είσαι ρε Troll και λες
Εντάξει ρε φίλε, αλλά δεν τα ήξερε αυτά προεκλογικά η ΝΔ?
Φυσικά και το ήξερε όπως και πολλά άλλα, όπως ήξερε και το Πασόκ τι άφηνε και τώρα τους κράζει!
Και του ΚΚΕ ξέρει καλά απλά κράζει μόνο γιατί απλά ξέρει ότι δεν πρόκειται να δει εξουσία! Συνεπώς όμορφα τα λένε όλοι και εμείς οι Μ@@@@ες στην Ελλάδα συνεχίζουμε και τρώμε τα σκατά τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tanos56

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tanos56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Τώρα μιλάς πιο όμορφα Troll και θα σου απαντήσω. Τα έχω πει και πιο πριν -αν ανατρέξεις πίσω θα τα βρεις-.
Δυστυχώς ,είτε θέλουν να το συνηδειτοποιήσουν κάποιοι, είτε όχι, υπάρχει για την Ελλάδα εν δυνάμει απειλή. Πολλά ειπώθηκαν περί Ευρώπης, περί των Αμερικανών για να πουλάνε όπλα και πολλά άλλα.
Ο τελικός ωστόσο παρονομαστής παραμένει ίδιος. ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΕΙΛΗ.
Όχι ολοκληρωτικού πολέμου, αλλά "θερμού". επεισοδίου.
Έτσι λοιπόν όταν θα πας με το καλό στο Στρατό και συνηδειτοποιήσεις, τι σημαίνει ελλιπής επάνδρωση μονάδος, όταν χτυπάς 6ωρα στη σκοπιά, γιατί κάποιοι ξύπνιοι κολτουριάρηδες , είτε από ιδεολογικό άλλοθι, είτε γιατί είναι παιδιά βουλευτών, είτε μεγαλογιατρών και αράζουν κάπου στο Λονδίνο και στη Γενεύη, την "κάνανε", τότε η οργή σου θα έχει άλλους αποδέκτες.
Σε ότι αφορά τους Αξιωματικούς θέλω να σου πω ότι εγώ ήμουν 27 χρονών με μεταπτυχιακά και Διδακτορικά στα Αξεξίπτωτα 24 μήνες και οι δικοί μου Αξιωματικοί ήταν παλληκάρια σε όλα.
Είχαν πολεμήσει στη Κύπρο, ήταν τίμιοι, τρέχαν αυτοί πρώτοι στις ασκήσεις, δεν ήταν "ήρωες του Γραφείου" και αγαπούσαν τον Στρατιώτη. Για τον υπόλοιπο στρατό δεν ξέρω.....Ίσως στις Καταδρομές τα πράγματα να είναι αλλιώς.
Όταν πάντως γυρίσεις από το Στρατό -και εύχομαι να γυρίσεις υγιής- πολλά πράγματα θα τα "βλέπεις" αλλοιώς.

Φιλικά tanos56
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
tanos56 η δική σου εκδοχή και η καλή του στρατού!Αλλά δυστυχώς δεν είναι αυτή η πραγματικότητα και οι βαθμοφόροι είναι πιο λαμόγια και από τους θητεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Λοιπόν θα συμφωνήσω με τον tanos56 στα περισσότερα σημεία. Υπάρχει όντως μια απειλή - είτε πολέμου είτε θερμού επεισοδίου - από την Τουρκία. Αυτή είναι η αλήθεια και δεν πρόκειται να αλλάξει. Επίσης θα συμφωνήσω ότι υπάρχει έλλιψη στρατού. Η σωστή αντιμετώπιση όμως δεν είναι η υποχρεωτική στράτευση των αντρών μετα τις σπουδές τους. Θεωρώ ότι "άπειροι" νεαροί δεν μπορούν να μας υπερασπιστούν ενάντι σε μιά οργανωμένη στρατιωτική δύναμη. Σίγουρα μπορούν να βοηθήσουν σε ένα επικείμενο πόλεμο ή θερμό επεισόδιο, αλλά οι περισσότεροι -κατά την γνώμη μου- περισσότερο κακό παρά καλό θα κάνουν. Εάν είναι να κάνουμε μια δουλειά (να επανδρώσουμε τον στρατό) τότε να την κάνουμε σωστά και όχι να κάνουμε μισοδουλειές. Η υποχρεωτική στράτευση νομίζω πως πρέπει να καταργηθεί αλλά να υπάρχει ακόμα η επιλογή για όσους θέλουν να πάνε.

Επίσης, κάποια στιγμή στο μέλλον, η Τουρκία έχει μεγάλη πιθανότητα να ενταχθεί στην Ευρωπαική Ένωση. Από τότε, θεωρώ ότι ο κίνδυνος - σε ένα μεγάλο ποσοστό - εξαλείφεται. Ήδη έχουν αρχίσει οι διαπραγματεύσεις για την ένταξη της Τουρκίας και προχωρούν -σχεδόν- ομαλά.

Φυσικά όλα αυτά είναι άποψη μου αλλά ελπίζω -και νομίζω- πως είναι σωστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Σίγουρα μπορούν να βοηθήσουν σε ένα επικείμενο πόλεμο ή θερμό επεισόδιο, αλλά οι περισσότεροι -κατά την γνώμη μου- περισσότερο κακό παρά καλό θα κάνουν. Εάν είναι να κάνουμε μια δουλειά (να επανδρώσουμε τον στρατό) τότε να την κάνουμε σωστά και όχι να κάνουμε μισοδουλειές.
Εδώ σε θέλω όμως!Όνειρα θερινής νυκτός!
Όταν από μεγάλο κεφάλι έμαθα ότι η μηχανοργάνωση στο ναυτικό δεν προχωράει γιατί οι παπούδες δεν θέλουν να μάθουν υπολογιστές i rest my case,again
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Λοιπόν θα συμφωνήσω με τον tanos56 στα περισσότερα σημεία. Υπάρχει όντως μια απειλή - είτε πολέμου είτε θερμού επεισοδίου - από την Τουρκία. Αυτή είναι η αλήθεια και δεν πρόκειται να αλλάξει. Επίσης θα συμφωνήσω ότι υπάρχει έλλιψη στρατού. Η σωστή αντιμετώπιση όμως δεν είναι η υποχρεωτική στράτευση των αντρών μετα τις σπουδές τους. Θεωρώ ότι "άπειροι" νεαροί δεν μπορούν να μας υπερασπιστούν ενάντι σε μιά οργανωμένη στρατιωτική δύναμη. Σίγουρα μπορούν να βοηθήσουν σε ένα επικείμενο πόλεμο ή θερμό επεισόδιο, αλλά οι περισσότεροι -κατά την γνώμη μου- περισσότερο κακό παρά καλό θα κάνουν. Εάν είναι να κάνουμε μια δουλειά (να επανδρώσουμε τον στρατό) τότε να την κάνουμε σωστά και όχι να κάνουμε μισοδουλειές. Η υποχρεωτική στράτευση νομίζω πως πρέπει να καταργηθεί αλλά να υπάρχει ακόμα η επιλογή για όσους θέλουν να πάνε.

Επίσης, κάποια στιγμή στο μέλλον, η Τουρκία έχει μεγάλη πιθανότητα να ενταχθεί στην Ευρωπαική Ένωση. Από τότε, θεωρώ ότι ο κίνδυνος - σε ένα μεγάλο ποσοστό - εξαλείφεται. Ήδη έχουν αρχίσει οι διαπραγματεύσεις για την ένταξη της Τουρκίας και προχωρούν -σχεδόν- ομαλά.

Φυσικά όλα αυτά είναι άποψη μου αλλά ελπίζω -και νομίζω- πως είναι σωστά.

Με την άποψη που διατυπώνεις, δεν κατάλαβα πού συμφωνείς με τον tanos56. Εφόσον υπάρχει ορατή απειλή, καλώς ή κακώς, δεν μπορούμε να συζητούμε για προαιρετική θητεία. Εδώ δεν είναι Ηνωμένο Βασίλειο ούτε ΗΠΑ, η απειλή (υποτιθέμενη ή μη) βρίσκεται ante portas.

Και είναι λίγο ουτοπικό να συζητάμε για προαιρετική θητεία στο μοντέλο των αγγλοσαξωνικών χωρών όταν εκεί ο επαγγελματίας οπλίτης ή ο επαγγελματίας αξιωματικός παίρνει σοβαρά λεφτά και έχει διάφορα άλλα ωφελήματα [δάνεια με χαμηλό επιτόκιο, σπουδές επιχορηγούμενες από το στρατό κλπ]. Στη χώρα μας απλά δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα να έχουμε full-time επαγγελματικό στρατό που θα καλύψει τις ανάγκες σε αμυντική δυνατότητα.

Αυτή η ξέφρενη κούρσα μείωσης της στρατιωτικής θητείας για καθαρά προεκλογικούς σκοπούς, έκανε κακό στη χώρα και κάνει κακό στο στρατό και στους ήδη υπηρετούντες σε αυτόν. Υπάρχουν πάρα πολλές μονάδες που υπολειτουργούν και στις οποίες οι στρατιώτες βγαίνουν μία μέρα κάθε δεκαήμερο λόγω έλλειψης προσωπικού. Υπ'αυτή την έννοια είμαι σαφώς υπέρ της υποχρεωτικής θητείας και σαφώς κατά της περαιτέρω μείωσης της θητείας.

Άλλο να συζητάμε για την ουσία της στρατιωτικής θητείας. Δέχομαι ότι στη μορφή που βρίσκεται σήμερα, ο στρατός δεν προσφέρει καν τη στοιχειώδη εκπαίδευση και φαίνεται ως χάσιμο χρόνου. Η στρατιωτική εκπαίδευση πρέπει να αλλάξει εκ βάθρων. Και πρέπει να σκεφτούμε και... άλλα κόλπα, τα οποία όμως επιφέρουν τεράστιο και δυσβάσταχτο πολιτικό κόστος [βλ. υποχρεωτική στράτευση γυναικών σε μη "μάχιμες" θέσεις].

Και είναι, κατά τη γνώμη μου, καλύτερη η κατάταξη στα 18, δηλαδή αμέσως μετά το σχολείο και πριν τις όποιες περαιτέρω σπουδές τους γιατί μόνο τότε η κατάταξη δεν συνεπάγεται και αποκοπή από την επαγγελματική σταδιοδρομία που ενδεχομένως να προσφέρει μία σχολή.

ΥΓ: Για να προλάβω τυχόν σχόλια, υπηρέτησα τους 15 μήνες [αφαιρουμένου του ΚΕΝ] που προβλεπόταν για την ΕΣΣΟ μου σε ακριτικό νησί του Βορείου Αιγαίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3nt0r

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 211 μηνύματα.

Για ποιόν θα πας να πολεμήσεις την σήμερον ημέρα?Για την πατρίδα σου που σε χαστουκίζει καθημερινά;Για τους συμπατριώτες σου που σε καιρό ειρήνης θα έβγαζε ο ένας τα μάτια του άλλου;Για τα υψηλά ιδανικά που τα λαμόγια θυμίζουν στον κόσμο όποτε τους συμφέρει;Πάνε οι εποχές αυτές, της τιμής και των ηρωισμών, τα αμερικανάκια πολεμάνε για την homeland στην άλλη άκρη του κόσμου και όλοι λένε ποσο ufo είναι αλλά αυτοί τον χαβά τους,αν και πολλοί πάνε για τους παχυλούς μισθούς και τα έχουν όλα γραμμένα,ζήτω λοιπόν η προπαγάνδα, πάμε όλοι να γίνει το μυαλό μας γιαούρτι και να δικαιώσουμε άλλη μια φορά το ότι σαν είδος δεν θα αλλάξουμε ποτέ επειδή μας κυβερνούν ένα κάρο παπάρες που ενώ εμείς θα τρέχουμε ανάμεσα στις βόμβες αυτοί θα "αυτοεξοριστούν" σε κάποια μαγευτική πρωτεούσα και θα λένε "ά τους μ*λάκες" πίνωντας τσάι.Ωραία πράγματα, ζήτω το έθνος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top