Σπουδές στη Σκωτία

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Μου κανει εντυπωση που ελαχιστοι σου μιλανε αγγλικα, εστω και με σκωτσεζικη προφορά...
Οπως στην γερμανοφωνη Ελβετια. Κανενας δεν μιλαει hoch deutsch, ολοι μιλανε τοπικες διαλεκτους σε καθε καντονι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Νομιζω οτι λιγοι μιλανε Scots. Ολοι ομως μιλανε Scottish English που εχουν αρκετα παραξενη προφορα...

Η γνωση στα Scots φαινεται κι απο αυτο

https://www.scotlandscensus.gov.uk/documents/censusresults/release2a/scotland/QS212SC.pdf

Απο τα 5,1 εκ Σκωτσεζων 3 ετων και ανω, τα 3,2 δεν εχουν καμια γνωση της γλωσσας (για οποιον βαριεται να ανοιξει το λινκ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Νομιζω οτι λιγοι μιλανε Scots. Ολοι ομως μιλανε Scottish English που εχουν αρκετα παραξενη προφορα...

Η γνωση στα Scots φαινεται κι απο αυτο

https://www.scotlandscensus.gov.uk/documents/censusresults/release2a/scotland/QS212SC.pdf

Απο τα 5,1 εκ Σκωτσεζων 3 ετων και ανω, τα 3,2 δεν εχουν καμια γνωση της γλωσσας (για οποιον βαριεται να ανοιξει το λινκ)

Παντα παιζει ρολο ποιος κανει την ερευνα...
A Scottish Government study in 2010 found out that 85% of Scotland's adult population speak Scots.[29] However, according to the 2011 census, 1,541,693 people can speak Scots in Scotland, approximately only 30% of the population.[2]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ctee_m

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ctee_m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Γεια σας!! ... ψάχνομαι για μεταπτυχιακα στην εκπαιδευση στη σκωτια και ειδικοτερα στο πανεπιστημιο του εδιμβουργου.. Παρολαυτα παιζει μια κατασταση no money και ειδα πως το μεταπτυχιακο που θελω παζει στις 9500 λιρες . Ξερω πως υπαρχουν φοιτητικα δανεια στην αγγλια αλλα απ ότι κοιταξα δεν ισχυει το 10χιλιαρακι για σπουδες στο εβιμβουργο . Ας με διαφωτισει καποιος που ξερει αν γινεται σε αυτό και επισης μια άλλη απορια. Υποτροφιες από αυτές τις κοινοτυπες που υπαρχουν , εχει παρει ποτε κανεις για να μου πει τι παιζει και σε αυτόν τον τομεα;; είμαι μπερδεμενη σε λιγο απ όλα :worry:

Προκαταβολικα ευχαριστω!!!:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

davidkaltsas

Νεοφερμένος

Ο davidkaltsas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδια τελειωσα την Τριτη Λυκειου και εγραψα (θεωρητικη) 17.050 στις πανελληνιες ενω το απολυτηριο μου ειναι γυρω στο 19,5. ΠΙστευετε οτι θα με παρουν σε καλα πανεπιστημια στην Σκωτια για Ψυχολογια? (Ξερω οτι 2 απο τα μεγαλα πανεπιστημια δεν δεχονται πανελληνιες/απολυτηριο χωρις τις δικες τους εξετασεις). Kυριως θα ηθελα Glasgow η Aberdeen

Επισης οταν λενε 19 overall in the panhellenic exams εννοοουν μαζι με το απολυτηριο η στις πανελληνιες 19.000 μορια?
Pleasee απαντηστε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
@davidkaltsas
Ναι, θα σε πάρουν.
Εννοούν μαζί με το απολυτήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

davidkaltsas

Νεοφερμένος

Ο davidkaltsas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Thank youu
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dageorgan

Νεοφερμένος

Η dageorgan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά,
Τελειώνω τώρα με τη σχολή μου Γαλλική Φιλολογία και σκέφτομαι για μεταπτυχιακό στη μετάφραση σε αγγλόφωνο πανεπιστήμιο,συγκεκριμένα στο Πανεπιστήμιο του Εδιμβούργου. Έχω μπερδευτεί βέβαια με τα δάνεια. Υποτροφίες δεν παίζουν;
Ο μέσος όρος μου θα βγει κοντά στο 6.90 με 7.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cherie

Δραστήριο μέλος

Η Cherie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά,
Τελειώνω τώρα με τη σχολή μου Γαλλική Φιλολογία και σκέφτομαι για μεταπτυχιακό στη μετάφραση σε αγγλόφωνο πανεπιστήμιο,συγκεκριμένα στο Πανεπιστήμιο του Εδιμβούργου. Έχω μπερδευτεί βέβαια με τα δάνεια. Υποτροφίες δεν παίζουν;
Ο μέσος όρος μου θα βγει κοντά στο 6.90 με 7.


Αυτό που ξέρω ότι ισχύει με το δάνειο είναι ότι σου καλύπτει μέχρι και 10.000 λίρες και μπορείς ν' αρχίσεις να το αποπληρώνεις όταν πλέον έχεις αποφοιτήσει και έχεις ξεκινήσει να εργάζεσαι, μόνο αν βγάζεις πάνω από 18.000 λίρες τον χρόνο. Τότε σου ζητούν να καταβάλεις περίπου το 10% του ετήσιου εισοδήματός σου.
Η αλήθεια είναι ότι η πλειοψηφία των υποτροφιών που δίνουν τα πανεπίστημια αφορούν τους international students, επειδή τα δίδακτρα είναι πολύ υψηλότερα σε σχέση με τους Ευρωπαίους. Φαντάζομαι στο site μπορείς να βρεις πληροφορίες ή ένα email για να τους ρωτήσεις. Συνήθως είναι πολύ εξυπηρετικοί και απαντάνε σύντομα. Θα μπορούσες να ψάξεις και για υποτροφίες που δίνουν ελληνικά ιδρύματα για σπουδές στο εξωτερικό, αν και από αυτά που έχω δει ζητούν βαθμό πτυχίου πάνω από 8, εκτός κι αν ο βαθμός σου ανήκει στο 10% των υψηλότερων όσων αποφοίτησαν. Καλή τύχη!


edit: τελικά, μπορείς να πάρεις δάνειο 5500 λίρες μόνο για τα δίδακτρα. Το living-cost loan δεν το δικαιούσαι επειδή είσαι Ευρωπαία..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dageorgan

Νεοφερμένος

Η dageorgan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefiki

Νεοφερμένος

Η Nefiki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Είμαι μαθήτρια της 2αρας λυκείου και ενδιαφέρομαι για σπουδές στο πανεπιστημιο του εδιμβουργου συγκεκριμένα ιατρική. Οι απορίες μου είναι οι εξής: Το brexit επηρεάζει με οποιονδήποτε τρόπο; Τα δίδακτρα ισχύει πως είναι δωρεάν; Και πότε πρέπει να υποβάλλω αίτηση εφόσον τα αποτελέσματα των πανελλαδικών βγαίνουν Ιούνιο και τα χρειαζομαι για την αίτηση; Επίσης έχω proficiency αλλά Michigan και απ’οτι έχω καταλάβει δεν γίνεται δεκτό πρέπει να δώσω ielts?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Είμαι μαθήτρια της 2αρας λυκείου και ενδιαφέρομαι για σπουδές στο πανεπιστημιο του εδιμβουργου συγκεκριμένα ιατρική. Οι απορίες μου είναι οι εξής: Το brexit επηρεάζει με οποιονδήποτε τρόπο; Τα δίδακτρα ισχύει πως είναι δωρεάν; Και πότε πρέπει να υποβάλλω αίτηση εφόσον τα αποτελέσματα των πανελλαδικών βγαίνουν Ιούνιο και τα χρειαζομαι για την αίτηση; Επίσης έχω proficiency αλλά Michigan και απ’οτι έχω καταλάβει δεν γίνεται δεκτό πρέπει να δώσω ielts?

Οχι δεν τα χρειαζεσαι για την αιτηση διοτι ουτε το απολυτηριο ουτε οι πανελλαδικες γινονται αποδεκτες.
Πρεπει να δωσεις GCE A levels. Εαν θυμαμαι καλα τουλαχιστον 3,προτιμουνται 4 και φανταζομαι θα περιλαμβανουν μαθηματα οπως η βιολογια και η χημεια. Επισης θα χρειαστεις ielts ή toefl. Οσον αφορα τα διδακτρα πραγματι ειναι δωρεαν με μια αιτηση που πρεπει φυσικα να κανεις στο κρατος και ναι ειναι πιθανο το brexit να επηρεασει τις σπουδες των international students,διοτι το "δωρεαν" διδακτρα ισχυει μονο για Ευρωπη και UK,οποτε μενει το ερωτημα εαν θα τηρηθει αυτο ή θα καταργηθει λογω της αποχωρησης απο την ενωση. Καποια πανεπιστημια λενε οτι ανεξαρτητα του τι θα αλλαξει θα προσπαθησουν να απορροφησουν την οποια αλλαγη,αλλα δεν ισχυει σε ολα αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Είμαι μαθήτρια της 2αρας λυκείου και ενδιαφέρομαι για σπουδές στο πανεπιστημιο του εδιμβουργου συγκεκριμένα ιατρική. Οι απορίες μου είναι οι εξής: Το brexit επηρεάζει με οποιονδήποτε τρόπο; Τα δίδακτρα ισχύει πως είναι δωρεάν; Και πότε πρέπει να υποβάλλω αίτηση εφόσον τα αποτελέσματα των πανελλαδικών βγαίνουν Ιούνιο και τα χρειαζομαι για την αίτηση; Επίσης έχω proficiency αλλά Michigan και απ’οτι έχω καταλάβει δεν γίνεται δεκτό πρέπει να δώσω ielts?


Ιατρικη στο Ηνωμενο Βασιλειο ειναι πολυ υψηλος στοχος γενικα, νομιζω πρεπει να ειναι ξεκαθαρο αυτο. Ειδικα για το Πανεπιστημιο του Εδιμβουργου που ειναι και top πανεπιστημιο. Για να μπεις εννοειται πως θα εχεις AAA σε A levels Χημειας και Βιολογιας (στο πολυ περιπου οι αντιστοιχες πανελληνιες, αλλα πιο απαιτητικες), δηλαδη αριστους βαθμους. Με απολυτηριο μονο και βαθμους πανελληνιων δεν μπαινεις. Μονη εναλλακτικη για Ελλαδα ειναι το International Baccalaureate.

Επισης πρεπει να εχεις δωσει το UK Clinical Aptitude Test (UKCAT), ενα τεστ που δεν βασιζεται τοσο σε γνωσεις, οσο σε κριτικη ικανοτητα, λογικη επιλυση προβληματων κτλ. Σκεψου, σαν να λυνεις ασκησεις λογικης με σχηματα κτλ (εχει και τετοια μεσα).

Α, και δεν φτανουν μονο αυτα. Πρεπει να δειξεις και προσωπικες ικανοτητες οπως το οτι αντιλαμβανεσαι τον ρολο του ιατρικου επαγγελματος, κοινωνικη προσφορα μεσα απο εθελοντισμο σε δομες υγειας, shadowing σε γιατρους και αλλες παρομοιες δραστηριοτητες.

Με λιγα λογια, αν ειναι μια φορα δυσκολη η εισαγωγη σε ιατρικη ελληνικου πανεπιστημιου, εδω ειναι ακομα πιο δυσκολα. Γενικα οι Βρετανοι εχουν μεγαλες απαιτησεις απο την εκπαιδευση των γιατρων, αλλα γι' αυτο αμοιβονται και τοσο καλα. Τα αγγλικα, τουλαχιστον το τυπικο του πιο πιστοποιητικο εχεις, νομιζω ειναι το τελευταιο που θα κολλησουν, αλλα πιθανον να σου ζητησουν proficieny του Cambridge ή IELTS.

Τα διδακτρα ειναι ακομα δωρεαν για μαθητες απο ΕΕ, αλλα ποιος ξερει τι μελλει γενεσθαι με το brexit. Παντως οι Σκωτσεζοι δειχνουν να θελουν να βρουν φορμουλα, να ισχυσει καποιο παρομοιο μοντελο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Είμαι μαθήτρια της 2αρας λυκείου και ενδιαφέρομαι για σπουδές στο πανεπιστημιο του εδιμβουργου συγκεκριμένα ιατρική. Οι απορίες μου είναι οι εξής: Το brexit επηρεάζει με οποιονδήποτε τρόπο; Τα δίδακτρα ισχύει πως είναι δωρεάν; Και πότε πρέπει να υποβάλλω αίτηση εφόσον τα αποτελέσματα των πανελλαδικών βγαίνουν Ιούνιο και τα χρειαζομαι για την αίτηση; Επίσης έχω proficiency αλλά Michigan και απ’οτι έχω καταλάβει δεν γίνεται δεκτό πρέπει να δώσω ielts?

Για έγκυρες πηγές αν θες να μάθεις τι θα ισχύσει για τα δίδακτρα στα σκωτζέζικα πανεπιστήμια τσέκαρε την ιστοσελίδα του Saas, που είναι ο επίσημος φορέας για τα φοιτητικά δάνεια. Εκεί θα βρείς τι θα ισχύσει καθώς και τι χρείαζεσαι για να σε χρηματοδοτήσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Σε όλες τις Ευρωπαϊκές χώρες σε σπουδές Ιατρικής ή σπουδές που απαιτείται καλή χρήση (ακαδημαϊκής) γλώσσας, ζητούν γενικά τουλάχιστον επίπεδο C1 της τοπικής επίσημης γλώσσας.

Στην Ελλάδα ισχύει κάτι ανάλογο για όποιον θέλει να σπουδάσει ή όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnyjohnny

Νεοφερμένος

Ο Johnnyjohnny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Είμαι μαθήτρια της 2αρας λυκείου και ενδιαφέρομαι για σπουδές στο πανεπιστημιο του εδιμβουργου συγκεκριμένα ιατρική. Οι απορίες μου είναι οι εξής: Το brexit επηρεάζει με οποιονδήποτε τρόπο; Τα δίδακτρα ισχύει πως είναι δωρεάν; Και πότε πρέπει να υποβάλλω αίτηση εφόσον τα αποτελέσματα των πανελλαδικών βγαίνουν Ιούνιο και τα χρειαζομαι για την αίτηση; Επίσης έχω proficiency αλλά Michigan και απ’οτι έχω καταλάβει δεν γίνεται δεκτό πρέπει να δώσω ielts?


Καλησπέρα!Για να σπουδάσεις ιατρική σε Ηνωμένο Βασίλειο πρέπει να το έχεις πάρα πολύ καλά στο μυαλό σου ότι η διαδικασία είναι ιδιαίτερα δύσκολη και ζητούν εξετάσεις επιπλέον και συνεντεύξεις,συστατικές,personal statements.Γενικά η διαδικασία ξεκινάει τον Σεπτέμβρη της Γ Λυκείου.Αν θες να μάθεις πολλά περισσότερα μπορείς να παρακολουθήσεις τα σεμινάρια του british council που διεξάγονται δωρεάν και έχουν σκοπό την έγκυρη ενημέρωση των υποψηφίων που επιθυμούν την εισαγωγή τους σε βρετανικά πανεπιστήμια.Στη Σκωτία ισχύει ότι καλύπτεται μέρος ή ολόκληρο το ποσο των tuition fees.Πάντως ως φοιτητής της Ιατρικής Αθηνών θα σου συνέστησα να σπουδάσεις Ελλάδα τα έξι χρόνια και μετά να πας εξωτερικό ως έτοιμη γιατρός για μεταπτυχιακό,ειδικότητα...είναι πολύ πιο εύκολο.Το πανεπιστήμιο μας της Ιατρικής είναι εξαιρετικά καλό και με διεθνή αναγνωρισιμότητα(αν θες να έρθεις να παρακολουθήσεις κάποιο μάθημα να δεις πως είναι μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί μου).
Πάντως όπως και να έχει η τελική απόφαση είναι δική σου.Βρέθηκα στη θέση αυτή στη 1η Λυκείου,όπου και εγώ σκεφτόμουν σπουδές σε Σκωτία,Ηνωμένο Βασίλειο αλλά τελικα αποφάσισα να μείνω Ελλάδα για τις βασικές σπουδές.(και δεν το μετάνιωσα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top