Φοιτητική ζωή στην Αθήνα

sofsme

Νεοφερμένος

Η sofsme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Καλή μας αρχή παιδιά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eva097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eva097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά ! Έχω περάσει στο Πολιτικό ΕΚΠΑ και θα ήθελα να μάθω ορισμένα πραγματα για την φοιτητικη ζωη στην Αθήνα ( Αθήνα μένω , αλλα ποτέ δεν έχω κάνει τη ζωη ενός φοιτητή και δεν ξέρω όλα τα στέκια σε όλα τα μέρη της Αθήνας ) . Γενικότερα , όσοι είστε φοιτητές στην Αθήνα σας αρέσει ; Υπάρχουν κάποια καλά στέκια για " χαλαρό " ποτό ;

ΥΓ : Υπάρχει εδώ κανένενας συμφοιτητής/τρια ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GKara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GKara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 127 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά ! Έχω περάσει στο Πολιτικό ΕΚΠΑ και θα ήθελα να μάθω ορισμένα πραγματα για την φοιτητικη ζωη στην Αθήνα ( Αθήνα μένω , αλλα ποτέ δεν έχω κάνει τη ζωη ενός φοιτητή και δεν ξέρω όλα τα στέκια σε όλα τα μέρη της Αθήνας ) . Γενικότερα , όσοι είστε φοιτητές στην Αθήνα σας αρέσει ; Υπάρχουν κάποια καλά στέκια για " χαλαρό " ποτό ;

ΥΓ : Υπάρχει εδώ κανένενας συμφοιτητής/τρια ;

Στυλ pub μπορείς να βρείς ακόμα και στο κέντρο (μοναστηράκι, θησίο κλπ). Γενικώς η Αθήνα τα έχει όλα αρκεί να έχεις όρεξη να ψάχτείς ! :clapup: Το μόνο που μπορεί να βαρεθείς στην Αθήνα είναι οι άνθρωποι :hmm: κατα τα άλλα υπάρχουν πολλά μέρη για να βγείς ώστε να μήν βαρεθείς την πόλη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ειμαι πολυ άκυρος αλλα θελω να μ πει κάποιος πως να παω στο εκπα απο πειραια.ευχαριστω

Οδηγωντας :P

Περα απο πλακα ειναι μεγαλη ταλαιπωρια να πας στο πανεπιστημιο αν δεν μενεις κοντα και δεν εχεις αυτοκινητο. Φανταζομαι εννοεις την Πανεπιστημιουπολη γιατι το ΕΚΠΑ εχει και σχολες εκτος αυτης

Καλημέρα παιδιά ! Έχω περάσει στο Πολιτικό ΕΚΠΑ και θα ήθελα να μάθω ορισμένα πραγματα για την φοιτητικη ζωη στην Αθήνα ( Αθήνα μένω , αλλα ποτέ δεν έχω κάνει τη ζωη ενός φοιτητή και δεν ξέρω όλα τα στέκια σε όλα τα μέρη της Αθήνας ) . Γενικότερα , όσοι είστε φοιτητές στην Αθήνα σας αρέσει ; Υπάρχουν κάποια καλά στέκια για " χαλαρό " ποτό ;

ΥΓ : Υπάρχει εδώ κανένενας συμφοιτητής/τρια ;

Μονο γνωμες απο ατομα που σπουδαζουν στη σχολη σου (και σε οσες συγκατοικουν με τη δικη σου) μπορεις να παρεις στα σοβαρα. Αν δεν κανω τοσο λαθος, το Πολιτικο ειναι στο κεντρο της Αθηνας. Φτιαχτηκες. Ολα στα ποδια σου. Καμια σχεση η ζωη σου με τους ατυχους που πρεπει να τραβιομαστε στις ερημιες του Ζωγραφου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
Ave sindicatum...εχω μια απορια ρε παιδια..στην αθηνα το τει ειναι στο αιγαλεω ε? μπορει κανεις να μου απαντησει ποιες περιοχες απο κει μπορω να βρω φτηνα σπιτια? και γενικα πως ειναι η ζωη στην μεγαλουπολη??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ave sindicatum...εχω μια απορια ρε παιδια..στην αθηνα το τει ειναι στο αιγαλεω ε? μπορει κανεις να μου απαντησει ποιες περιοχες απο κει μπορω να βρω φτηνα σπιτια? και γενικα πως ειναι η ζωη στην μεγαλουπολη??

H προσωπική μου άποψη είναι ότι φοιτητική ζωή στην Αθήνα δεν υπάρχει.
Ατομικά φυσικά προσφέρει πάρα πολλές επιλογές για εξόδους κλπ.

Το ΤΕΙ Αθήνας βρίσκεται στον Δήμο Αιγάλεω, αλλά πιο κοντά στη στάση μετρό Αγ. Μαρίνα.
Σπίτια εκεί κοντά μπορείς να βρεις αρκετά φθηνά λ.χ Αιγάλεω, αλλά τα περισσότερα είναι αρκετά παλαιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kleisthenis

Νεοφερμένος

Ο Kleisthenis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Ave sindicatum...εχω μια απορια ρε παιδια..στην αθηνα το τει ειναι στο αιγαλεω ε? μπορει κανεις να μου απαντησει ποιες περιοχες απο κει μπορω να βρω φτηνα σπιτια? και γενικα πως ειναι η ζωη στην μεγαλουπολη??

Αιγάλεω και Χαιδάρι. Δεν εχω ψαξει και ποτε μου για σπιτια αλλα εχω μια αισθηση πως περιοχες οπως Κορυδαλλος, Νίκαια, Κερατσινι έχουν ορισμενα φθηνα διαμερσιματα και ειναι και κοντα στη σχολή. Αν θες λιγο πιο μακρυα εχω ακουσει για καλες τιμες σε Καλλιθεα και Πετραλωνα. Μια χαρά θα περάσεις. Αρχικά το οτι εισαι απο επαρχια ειναι τεραστιο σύν. Θα εχεις σπιτι στην Αθήνα οπου οι περισσοτεροι μενουν με τους γονεις τους. Επίσης έχεις να ανακαλύψεις μια απέραντη πόλη. Το πλήν της Αθήνας είναι η σχετική αποξενωση αλλα το μεγαλο συν είναι οτι αν εχεις ορεξη δεν θα την βαρεθεις ποτε. Σε αλλες πολεις μπορεί να υπάρχουν περιοχες οπου υπάρχει μια συμπαγης μαζα φοιτητων και γνωριζεις πολυ ευκολα πολυ κοσμο αλλα μετα το πρωτο ετος οι περισσοτεροι βαριουνται καθώς τα μερη ειναι ιδια, τα μαγαζια επίσης κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ave sindicatum...εχω μια απορια ρε παιδια..στην αθηνα το τει ειναι στο αιγαλεω ε? μπορει κανεις να μου απαντησει ποιες περιοχες απο κει μπορω να βρω φτηνα σπιτια? και γενικα πως ειναι η ζωη στην μεγαλουπολη??

Ο κανόνας είναι ότι αν δεν μπορείς να βρεις σπίτι σε απόσταση που μπορείς να πας με τα πόδια στη σχολή σου τότε πρέπει οπωσδήποτε να ψάξεις κοντά σε στάση του μετρό που θα σε αφήνει όσο γίνεται πιο κοντά. Τα ενοίκια λόγω κρίσης έχουν πέσει πολύ οπότε νομίζω αν διαθέσεις κάποιο χρόνο να ψάξεις τότε σίγουρα θα βρεις ευκαιρίες. Για τη ζωή στην Αθήνα έχει εξαντληθεί το θέμα στις προηγούμενες σελίδες. Αν σε ενδιαφέρει ρίξε μια ματιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_022

Νεοφερμένος

Η katerina_022 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
και εγω Αιγαλεω μενω και εχω ερθει απο επαρχια.Πρωτη χρονια φετος.Εμενα η Αθηνα δε μαρεσει,αλλα ξερω πολλους που εχουν ερθει κ αυτοι απο μικροτερες πολεις και την εχουν λατρεψει.Θελει ψαξιμο για να βρεις και φτηνο και σε καλη κατασταση σπιτι.Οσο νωριτερα αρχισεις να ψαχνεις τοσο το καλυτερο.Εγω πηγα 2 βδομαδες πριν αρχισει η σχολη μου για να βρω σπιτι και φυσικα σχεδον ολα τα ειχαν παρει.Ημουν πολυ τυχερη που βρηκα ενα στα μετρα μου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
να στε καλα ρε παιδια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
και εγω Αιγαλεω μενω και εχω ερθει απο επαρχια.Πρωτη χρονια φετος.Εμενα η Αθηνα δε μαρεσει,αλλα ξερω πολλους που εχουν ερθει κ αυτοι απο μικροτερες πολεις και την εχουν λατρεψει.Θελει ψαξιμο για να βρεις και φτηνο και σε καλη κατασταση σπιτι.Οσο νωριτερα αρχισεις να ψαχνεις τοσο το καλυτερο.Εγω πηγα 2 βδομαδες πριν αρχισει η σχολη μου για να βρω σπιτι και φυσικα σχεδον ολα τα ειχαν παρει.Ημουν πολυ τυχερη που βρηκα ενα στα μετρα μου :P

Πότε προτείνεις να αρχίσει κάποιος να ψάνχει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_022

Νεοφερμένος

Η katerina_022 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Εμ αν εισαι σιγουρος 100% οτι παιρνας Αθηνα αρχισε να ψαχνεις οσο νωριτερα μπορεις,πριν βγουν οι βασεις και πεσουν ολοι με τα μουτρα ας πουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Destroyer00

Νεοφερμένος

Ο Destroyer00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Καλησπέρα σας, στην Αθήνα μπορείς να κανεις χαλαρή φοιτητική ζωή (δηλ δυο βόλτες τη βδομάδα όχι wild πράγματα) λόγω των αποστάσεων; Έπειτα τι παίζει με την ασφάλεια (θεωρώντας πως σπουδάζεις εμπ)- ποιες περιοχές συνιστώνται; Γιατί έχω ακούσει περίεργα πράγματα και επειδή μένω Πάτρα τα φοβάμαι λίγο αυτά. Γενικά υπάρχουν μέρη για φοιτητές ή για να περασεις καλά πρέπει να έχεις αυτοκίνητο και χρήματα; Επειδη η Πάτρα είναι μικρή, όλοι οι φοιτητες μαζεύονται σε συγκεκριμένα μέρη και το κλίμα είναι πιο ευχάριστο (Βλέπεις νέα παιδιά βρε αδερφέ)-Υπάρχει κάτι αντίστοιχο στην Αθήνα;
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Καλησπέρα σας, στην Αθήνα μπορείς να κανεις χαλαρή φοιτητική ζωή (δηλ δυο βόλτες τη βδομάδα όχι wild πράγματα) λόγω των αποστάσεων; Έπειτα τι παίζει με την ασφάλεια (θεωρώντας πως σπουδάζεις εμπ)- ποιες περιοχές συνιστώνται; Γιατί έχω ακούσει περίεργα πράγματα και επειδή μένω Πάτρα τα φοβάμαι λίγο αυτά. Γενικά υπάρχουν μέρη για φοιτητές ή για να περασεις καλά πρέπει να έχεις αυτοκίνητο και χρήματα; Επειδη η Πάτρα είναι μικρή, όλοι οι φοιτητες μαζεύονται σε συγκεκριμένα μέρη και το κλίμα είναι πιο ευχάριστο (Βλέπεις νέα παιδιά βρε αδερφέ)-Υπάρχει κάτι αντίστοιχο στην Αθήνα;


Από ότι ξέρω πολλά άτομα από επαρχία μένουν ζωγράφου για να είναι κοντά στη σχολή και να αποφύγουν τα κακά του κέντρο.
Κοιτα το αυτοκίνητο σίγουρα σου λύνει τα χέρια και πας κυριολεκτικά όπου θες όποτε θες όμως μην ξεχνάς ότι με τα μέσα (2 γραμμές μετρο και 1 γραμμή ηλεκτρικός + λεωφορεία ) μπορείς επίσης να πας όπου θέλεις με μερικούς περιορισμούς στην ώρα φυσικά
Όσον αφορά το τελευταίο που λες η Αθήνα είναι μεγάλη πόλη άρα δεν μπορείς να πεις ότι όλοι μαζεύονται σε ένα συγκεκριμένο μέρος ,σε κάθε περιοχή/προάστιο θα βρεις διαφορετικα «στέκια»
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Καλησπέρα σας, στην Αθήνα μπορείς να κανεις χαλαρή φοιτητική ζωή (δηλ δυο βόλτες τη βδομάδα όχι wild πράγματα) λόγω των αποστάσεων; Έπειτα τι παίζει με την ασφάλεια (θεωρώντας πως σπουδάζεις εμπ)- ποιες περιοχές συνιστώνται; Γιατί έχω ακούσει περίεργα πράγματα και επειδή μένω Πάτρα τα φοβάμαι λίγο αυτά. Γενικά υπάρχουν μέρη για φοιτητές ή για να περασεις καλά πρέπει να έχεις αυτοκίνητο και χρήματα; Επειδη η Πάτρα είναι μικρή, όλοι οι φοιτητες μαζεύονται σε συγκεκριμένα μέρη και το κλίμα είναι πιο ευχάριστο (Βλέπεις νέα παιδιά βρε αδερφέ)-Υπάρχει κάτι αντίστοιχο στην Αθήνα;

Αυτό με τις αποστάσεις εξαρτάται.
Αν είσαι κοντά σε μετρό(εγώ πχ είμαι δύο λεπτά), θα κάνεις την καλύτερη φοιτητική ζωή, εφόσον και οι φίλοι σου βρίσκονται κοντά σε μετρό. Κουκάκι, σύνταγμα, Περιστέρι, μοναστηράκι, Γκάζι, Αιγάλεω, Πανόρμου, Νέο Ηράκλειο κλπ έχουν επιλογές για όλα τα γούστα, μαζεύονται αμέτρητοι φοιτητές και με μετρό φτάνεις πολύ γρήγορα. Το μόνο «κακό» είναι πως τις καθημερινές το μετρό είναι μέχρι τις 12-12:30(αναλόγως το σταθμό), οπότε πρέπει να το λήγετε τότε, ή να μαζεύεστε σε σπίτι κάποιου, αν μένετε σε διαφορετικές περιοχές(που αυτό μόνο κακό δεν είναι :P). Παρασκευή και Σάββατο έχει μέχρι τις 2:30 το βράδυ(εκτός της πράσινης γραμμής), οπότε βολεύει για πιο επίσημη έξοδο σε ρακάδικο πχ, και όχι απλή βόλτα. Το κακό είναι πως όταν πας σε κλαμπ αναγκαστικά θα φύγεις από 5:30 και μετά, όταν και ξαναρχίζει τη λειτουργία του, ή αλλιώς ταξί πιο πριν.

Αν τώρα δεν είσαι κοντά σε μετρό, η αλήθεια είναι πως η κατάσταση είναι πιο δύσκολη. Φίλοι μου που σπουδάζουν ΕΜΠ και μένουν Ζωγράφου βγαίνουν κυρίως σ’ αυτή την περιοχή, γιατί η κατάσταση με τα λεωφορεία είναι κάπως προβληματική(πολυκοσμία, καθυστερήσεις) και γενικά για να φτάσουν κέντρο φτύνουν αίμα. Κι εγώ αντίστοιχα για να πάω στην περιοχή τους θέλω κάνα 40λεπτο.

Γενικά πάντως η Αθήνα έχει καλή συγκοινωνία, ακόμα και στις περιοχές που δεν υπάρχει μετρό, και το αμάξι δεν είναι απαραίτητο, αν έχεις και υπομονή.

Ούτε τα χρήματα είναι αναγκαία για να περάσεις καλά. Και η απλή βόλτα στα διάφορα μέρη της Αθήνας(που καθένα μοιάζει με διαφορετική πόλη και αξίζει να τα τριγυρίσεις) είναι σχεδόν ανέξοδη, εφόσον έχεις απεριόριστες μετακινήσεις με κάρτα μετρό και συγκοινωνιών(15€ το μήνα). Αλλά και σε μαγαζί να θες να κάτσεις, υπάρχουν μέρη με λογικές τιμές. Μακριά από τα «δημοφιλή» μαγαζιά τύπου 360, που σου χρεώνουν το κοκτέιλ 10 και 12 ευρώ(μιλάει η εμπειρία, υπήρξα θύμα στις αρχές :P).
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,048 μηνύματα.
Δε βρίσκω κανέναν απολύτως λόγο ένας φοιτητής από επαρχία να έρθει στην Αθήνα για σπουδές. Ας πάει σε μια άλλη επαρχία αν δε θέλει στη δική του λόγω του οτι έχει βαρεθεί εκεί κι όλοι κουτσομπολεύουν κλπ. Η Αθήνα είναι μια χαώδης πόλη στην οποία μόνο με αμάξι ας πούμε οτι την παλεύεις (εκτός από την κίνηση όλη μέρα) να πας μια βόλτα εκτός της πόλης. Αν όμως πας εκτός της πόλης, γιατί δε μένεις σε μια πόλη ή κωμόπολη ή νησί με λίγους κατοίκους για να νιώθεις ευχάριστα και όχι πατείς με πατώ σε;
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Καλησπέρα σας, στην Αθήνα μπορείς να κανεις χαλαρή φοιτητική ζωή (δηλ δυο βόλτες τη βδομάδα όχι wild πράγματα) λόγω των αποστάσεων; Έπειτα τι παίζει με την ασφάλεια (θεωρώντας πως σπουδάζεις εμπ)- ποιες περιοχές συνιστώνται; Γιατί έχω ακούσει περίεργα πράγματα και επειδή μένω Πάτρα τα φοβάμαι λίγο αυτά. Γενικά υπάρχουν μέρη για φοιτητές ή για να περασεις καλά πρέπει να έχεις αυτοκίνητο και χρήματα; Επειδη η Πάτρα είναι μικρή, όλοι οι φοιτητες μαζεύονται σε συγκεκριμένα μέρη και το κλίμα είναι πιο ευχάριστο (Βλέπεις νέα παιδιά βρε αδερφέ)-Υπάρχει κάτι αντίστοιχο στην Αθήνα;
Μία χαρά θα περάσεις στην Αθήνα, μην αγχώνεσαι. Ούτε δικό σου αυτοκίνητο είναι απαραίτητο να έχεις (αν και θα σε βολέψει πολύ) ούτε πολλά χρήματα. Οι αποστάσεις όντως είναι ζόρι εκτός κι αν μένεις εκεί που είναι η σχολή σου και παράλληλα μένουν όλοι οι φίλοι σου εκεί (το οποίο είναι κομμάτι δύσκολο να το πετύχεις).
Εφόσον ενδιαφέρεσαι για ΕΜΠ θα κοιτάξεις να βρεις σπίτι σε Ζωγράφου αντε και Ιλίσια, Ευαγγελισμό, Αμπελόκηπους και τα πέριξ για να είσαι κοντά. Ειδικά στις δύο πρώτες περιοχές θα βρεις πολλά φοιτητικά στέκια αλλά δεν χρειάζεται να περιοριστείς εκεί, θα βρεις πολλά μέρη για διασκέδαση, φοιτητικά ή μη.
Καλή αρχή στην φοιτητική σου ζωή :flowers:
 

Panos_02

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Panos_02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Τσοτίλι (Κοζάνη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Για ΕΜΠ ή ΕΚΠΑ (δεν είμαι από Αθήνα οποτέ δεν γνωρίζω αν είναι μαζί) ποιες περιοχές να αποφύγω?
 

anathimatikos

Νεοφερμένος

Ο anathimatikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Δε βρίσκω κανέναν απολύτως λόγο ένας φοιτητής από επαρχία να έρθει στην Αθήνα για σπουδές. Ας πάει σε μια άλλη επαρχία αν δε θέλει στη δική του λόγω του οτι έχει βαρεθεί εκεί κι όλοι κουτσομπολεύουν κλπ. Η Αθήνα είναι μια χαώδης πόλη στην οποία μόνο με αμάξι ας πούμε οτι την παλεύεις (εκτός από την κίνηση όλη μέρα) να πας μια βόλτα εκτός της πόλης. Αν όμως πας εκτός της πόλης, γιατί δε μένεις σε μια πόλη ή κωμόπολη ή νησί με λίγους κατοίκους για να νιώθεις ευχάριστα και όχι πατείς με πατώ σε;

Με την Αθήνα αποκτάς μια εθιστική σχέση αγάπης-μίσους. Προσωπικά, δεν θα την άλλαζα με καμιά άλλη πόλη. Τα χάος της Αθήνας, αυτή η παράνοια, η απέραντη θλίψη της, με εμπνέουν. Συν το ότι, καλώς ή κακώς, τη ζωή που θα κάνει ένας επαρχιώτης φοιτητής στην πρωτεύουσα θα τη λησμονεί για το υπόλοιπο της ζωής του.
Then again, that's just my opinion.
Καλή σταδιοδρομία παιδιά.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top