Απορίες για κατατακτήριες

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Αν σου αρεσει περισσοτερο η αρχιτεκτονικη εσωτερικων χωρων, τοτε προτεινω καλυτερα το ΤΕΙ για αρχιτεκτονικη εσωτερικων χωρων. Στη σχολή μου και στις περισσότερες σχολές αρχιτεκτονικής απ'οσο ξερω, δεν ασχολουμαστε καθολου με interior design :P Και στον πρώτο χρόνο τα μαθήματα είναι πολύ εισαγωγικα και αφαιρετικά και αν στην πορεία δεν βρεις και το αντικείμενο που σε ενδιαφέρει, θα αναρωτιέσαι τι κάνεις εκεί.
Το environmental psychology δεν είναι και τοσο ασχετο με την αρχιτεκτονική, γιατί η αλληλεπίδραση του ανθρώπου με το χτιστό και το φυσικό περιβάλλον γύρω του, επηρεάζει και τον πολεοδομικό σχεδιασμό και άρα και τον σχεδιασμό μικρότερων δημοσίων χώρων. Δεν το έχω ψάξει για να δω τι μαθήματα περιέχει, αλλά αν ας πούμε σε ενδιέφερε περισσότερο η πολεοδομία, μαζί με το ότι θα έχεις πτυχίο ψυχολογίας, θα ήταν ό,τι πρέπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το Environmental Psychology έχει να κάνει περισσότερο με το ευρύτερο περιβάλλον του ανθρώπου, την πόλη, το φυσικό περιβάλλον κτλ.

Η interior design psychology είναι υποκλάδος της environmental psychology.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mirto.dr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mirto.dr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Αν σου αρεσει περισσοτερο η αρχιτεκτονικη εσωτερικων χωρων, τοτε προτεινω καλυτερα το ΤΕΙ για αρχιτεκτονικη εσωτερικων χωρων. Στη σχολή μου και στις περισσότερες σχολές αρχιτεκτονικής απ'οσο ξερω, δεν ασχολουμαστε καθολου με interior design :P Και στον πρώτο χρόνο τα μαθήματα είναι πολύ εισαγωγικα και αφαιρετικά και αν στην πορεία δεν βρεις και το αντικείμενο που σε ενδιαφέρει, θα αναρωτιέσαι τι κάνεις εκεί.
Το environmental psychology δεν είναι και τοσο ασχετο με την αρχιτεκτονική, γιατί η αλληλεπίδραση του ανθρώπου με το χτιστό και το φυσικό περιβάλλον γύρω του, επηρεάζει και τον πολεοδομικό σχεδιασμό και άρα και τον σχεδιασμό μικρότερων δημοσίων χώρων. Δεν το έχω ψάξει για να δω τι μαθήματα περιέχει, αλλά αν ας πούμε σε ενδιέφερε περισσότερο η πολεοδομία, μαζί με το ότι θα έχεις πτυχίο ψυχολογίας, θα ήταν ό,τι πρέπει.

Για εκεί κλίνω βασικά.Ο προβληματισμός μου είναι αν θα πάρω την μεγάλη απόφαση για μια απότομη στροφή στο αντικείμενο σπουδών μου ή όχι...:hmm:


Η interior design psychology είναι υποκλάδος της environmental psychology.

Δες αν έχεις χρόνο και όρεξη τα δύο βιντεάκια (είναι πολύ σύντομα :happy:) του προγράμματος Environmental Psychology του Groningen University που είναι ένα από τα ελάχιστα μεταπτυχιακά στην ευρώπη με αυτό τον τίτλο, για να δεις λίγο που το πάνε και με τι ασχολούνται ... Που είναι τα περιβαλλοντικά και ενεργειακά προβλήματα σε συνδυασμό με τον παράγοντα άνθρωπος. Το έχω ψάξει το πρόγραμμα και τα μαθήματα. Δεν έχει σχεδόν καμία σχέση με τη Διακόσμηση και τη Διαμόρφωση χώρων.Τελος πάντων ,είναι κι αυτό ένα ενδιαφέρον πρόγραμμα όπως και να χει.:)

https://www.youtube.com/watch?v=heyTQmRJSHs

https://www.youtube.com/watch?v=4Mi0Nkt31yI
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 237551

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για εκεί κλίνω βασικά.Ο προβληματισμός μου είναι αν θα πάρω την μεγάλη απόφαση για μια απότομη στροφή στο αντικείμενο σπουδών μου ή όχι...:hmm:

Γεια σου Μυρτώ,

Όντας και εγώ ένας απ'τους πολλούς που έδωσαν κάποτε κατατακτήριες και πέτυχαν, αλλά και ένας απ'τους πολλούς που βρέθηκαν στο ίδιο δίλημμα με εσένα (δύο διαφορετικά αντικείμενα μεταξύ τους), σου προτείνω απλά να ακολουθήσεις αυτό που σε προστάζει η καρδιά σου. Ως ψυχολόγος γνωρίζεις πολύ καλύτερα από όλους μας, ότι οι σωστές επιλογές επιβάλλονται από τον νόμο της καρδιάς μας. Προσωπικά, μπορώ να κατανοήσω τον προβληματισμό σου, μιας και έχεις τελειώσει μία αξιόλογη σχολή, με ευρύ επιστημονικό πεδίο, καλές προοπτικές εάν το ψάξεις και κύρος κακά τα ψέμματα.

Όμως όλα αυτά δεν έχουν καμία σημασία, εάν έρχονται αντιμέτωπα με το εγώ σου. Εάν θα έπρεπε λοιπόν εντελώς φιλικά να σου δώσω μια συμβουλή οπωσδήποτε, αυτή θα ήταν να δώσεις κατατακτήριες για το Τμήμα που σε ενδιαφέρει και βλέπεις στην πορεία, το πως θα εξελιχθούν τα πράγματα, τι σου αρέσει και τι θα ήθελες να ακολουθήσεις. Στην τελική, το πολύ πολύ να διευρύνεις το γνωστικό σου πεδίο. So what?

Φιλικά,

Χρήστος

:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mirto.dr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mirto.dr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Γεια σου Μυρτώ,

Όντας και εγώ ένας απ'τους πολλούς που έδωσαν κάποτε κατατακτήριες και πέτυχαν, αλλά και ένας απ'τους πολλούς που βρέθηκαν στο ίδιο δίλημμα με εσένα (δύο διαφορετικά αντικείμενα μεταξύ τους), σου προτείνω απλά να ακολουθήσεις αυτό που σε προστάζει η καρδιά σου. Ως ψυχολόγος γνωρίζεις πολύ καλύτερα από όλους μας, ότι οι σωστές επιλογές επιβάλλονται από τον νόμο της καρδιάς μας. Προσωπικά, μπορώ να κατανοήσω τον προβληματισμό σου, μιας και έχεις τελειώσει μία αξιόλογη σχολή, με ευρύ επιστημονικό πεδίο, καλές προοπτικές εάν το ψάξεις και κύρος κακά τα ψέμματα.

Όμως όλα αυτά δεν έχουν καμία σημασία, εάν έρχονται αντιμέτωπα με το εγώ σου. Εάν θα έπρεπε λοιπόν εντελώς φιλικά να σου δώσω μια συμβουλή οπωσδήποτε, αυτή θα ήταν να δώσεις κατατακτήριες για το Τμήμα που σε ενδιαφέρει και βλέπεις στην πορεία, το πως θα εξελιχθούν τα πράγματα, τι σου αρέσει και τι θα ήθελες να ακολουθήσεις. Στην τελική, το πολύ πολύ να διευρύνεις το γνωστικό σου πεδίο. So what?

Φιλικά,

Χρήστος

:thumbup:


Χρήστο σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση :). Κι εγώ την γνώση κάπως έτσι τη βλέπω. Όσο πιο πολλά μαθαίνει κανείς καλό είναι, και δεν πιστεύω ότι πρέπει απαραίτητα να εργαλειοποιείται πάντα. Δεν λέω ότι είναι σωστή ή λάθος η άποψή μου αλλά έτσι το βλέπω εγώ. Νομίζω ότι τέτοιες αποφάσεις δεν πρέπει να παίρνονται με στεγνά ορθολογικά κριτήρια και μόνο, πρέπει καμιά φορά να ακούμε και την ''εσωτερική φωνή'' μας. Και πάλι δεκτές οι αντιρρήσεις που ίσως να έχουν κάποιοι. Πάντως θα το σκεφτώ πολύ καλά , απ όλες τις πλευρές, πριν πάρω την αποφάση.
Εσύ ποιό τμήμα τελείωσες και για ποιό έδωσες κατατακτήριες; Δεν σου άρεσε το πρώτο σου πτυχίο ή πήγες λόγω έντονου ενδιαφέροντος για κάτι άλλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 237551

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εσύ ποιό τμήμα τελείωσες και για ποιό έδωσες κατατακτήριες; Δεν σου άρεσε το πρώτο σου πτυχίο ή πήγες λόγω έντονου ενδιαφέροντος για κάτι άλλο;

Καλησπέρα Μυρτώ,

Τελείωσα το Τμήμα Φυσικής του ΕΚΠΑ και στην συνέχεια έδωσα κατατακτήριες και πέρασα στο Τμήμα Ιατρικής της Πάτρας.
Το επίπεδο δυσκολίας στο Φυσικό ήταν πολύ υψηλότερο σε σχέση με αυτό της Ιατρικής (την θεωρώ πολύ εύκολη σχολή).
Όπως και να χει, σου εύχομαι καλή επιτυχία σε ότι επιλέξεις να κάνεις και καλή τύχη στη ζωή σου!!

Φιλικά,

Χρήστος

:):ok:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mirto.dr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mirto.dr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Καλησπέρα Μυρτώ,

Τελείωσα το Τμήμα Φυσικής του ΕΚΠΑ και στην συνέχεια έδωσα κατατακτήριες και πέρασα στο Τμήμα Ιατρικής της Πάτρας.
Το επίπεδο δυσκολίας στο Φυσικό ήταν πολύ υψηλότερο σε σχέση με αυτό της Ιατρικής (την θεωρώ πολύ εύκολη σχολή).
Όπως και να χει, σου εύχομαι καλή επιτυχία σε ότι επιλέξεις να κάνεις και καλή τύχη στη ζωή σου!!

Φιλικά,

Χρήστος

:):ok:


Χαρά στο κουράγιο σου με τις σχολές που έχεις επιλέξει και στο πρώτο πτυχίο και μετά στο δεύτερο. Ειδικά για το φυσικό γνωρίζω κι εγώ πως πρόκειται για πολύ απαιτητικό τμήμα, αλλά σίγουρα και υπερβολικά ενδιαφέρον για όσους αγαπούν αυτή την επιστήμη (εγώ έχω τρέλα με την αστροφυσική, σε επίπεδο ερασιτεχνικό και ως χόμπι βέβαια:happy:) .
Φαντάζομαι φοιτάς ακόμα στην Ιατρική , οπότε σου εύχομαι καλή συνέχεια και καλός γιατρός στο μέλλον! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 237551

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χαρά στο κουράγιο σου με τις σχολές που έχεις επιλέξει και στο πρώτο πτυχίο και μετά στο δεύτερο. Ειδικά για το φυσικό γνωρίζω κι εγώ πως πρόκειται για πολύ απαιτητικό τμήμα, αλλά σίγουρα και υπερβολικά ενδιαφέρον για όσους αγαπούν αυτή την επιστήμη (εγώ έχω τρέλα με την αστροφυσική, σε επίπεδο ερασιτεχνικό και ως χόμπι βέβαια:happy:) .
Φαντάζομαι φοιτάς ακόμα στην Ιατρική , οπότε σου εύχομαι καλή συνέχεια και καλός γιατρός στο μέλλον! :)

Σ'ευχαριστώ πολύ Μυρτώ!
Κάθε επιτυχία στη ζωή σου εύχομαι και ότι καλύτερο!

:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jeremy

Νεοφερμένος

Ο jeremy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Αυτή την στιγμή βρίσκομαι στο 1ο έτος των Φυσικών Επιστημών του ΕΑΠ μια σχολή που μου αρέσει πολύ επειδή είναι διαθεματική αλλά μετά το πέρας των σπουδών μου θα ήθελα μια εμβάθυνση στο τομέα της Φυσικής και αναρωτιέμαι αν θα ήταν προτιμότερο να δώσω κατατακτήριες στην ΣΕΜΦΕ ή στο Φυσικό Αθηνών, ή θα ήταν καλύτερο να συνεχίσω για μεταπτυχιακό στο ΕΑΠ (Προχωρημένες σπουδές στην Φυσική).
Θέλω να ασχοληθώ με την έρευνα και την εκπαίδευση στην Φυσική αλλά φοβάμαι ότι το θέμα κύρος Πανεπιστημίου ίσως μου σταθεί εμπόδιο γιαυτό και σκέπτομαι τις κατατακτήριες. Βέβαια οι κατατακτήριες θα με καθυστερήσουν πάρα πολύ και δεν έχω καιρό για χάσιμο. Ίσως αν κάνω μεταπτυχιακό στο ΕΑΠ μετά να κάνω άλλο ένα στην ΣΕΜΦΕ. Θα με δεχτούν όμως?
Εσείς τι λέτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasia_gr

Νεοφερμένος

Η nasia_gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας.υπαρχει κάποιος που να έδωσε φέτος κατατακτήριες για το ψυχολογιας του ΕΚΠΑ.
Αν ναι διάβασε μόνος του ή πήγε σε φροντιστήριο. Πραγματικά δεν ξέρω τι είναι καλύτερο

Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλκμήνη*

Νεοφερμένος

Η Αλκμήνη* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Καλησπέρα σας! Σκοπεύει κανείς από το φορουμ να δώσει κατατακτήριες για Νοσηλευτική Αθήνας ΕΚΠΑ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παναγιώτης_Σ

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θράκης και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Καλησπέρα,παιδιά. Θέλω να μου πείτε τη γνώμη σας στο εξής... Το καλοκαίρι με το καλό ολοκληρώνω τις σπουδές μου στην Ψυχολογία του Παντείου. Εν συντομία να πω ότι ήταν πρώτη (και μοναδική) επιλογή σχολής, τα πήγα αρκετά καλά στα μαθήματα, έμαθα πράγματα και γενικά την ευχαριστήθηκα τη σχολή. Αλλά από την αρχή δυσκολευόμουν να δω τον εαυτό μου να εργάζομαι πάνω σε αυτό το αντικείμενο. Είναι περίεργο το ξέρω αλλά έτσι είναι. Εγώ πιο πολύ μπήκα για να μάθω πως σκέφτονται και λειτουργούν οι άνθρωποι και οι κοινωνίες και όχι με το σκεπτικο να γίνω Ψυχολόγος. Τέλος πάντων τον σκοπό μου τον πέτυχα και είμαι χαρούμενη γι αυτό , όμως το μετά με αγχώνει ιδιαίτερα. Σκέφτομαι όλα τα ενδεχόμενα, όπως το μεταπτυχιακό ή οι κατατακτήριες. Με ενδιαφέρει από παλιά η αρχιτεκτονική και ακόμα περισσότερο των εσωτερικών χώρων και έχω σκεφτεί να το προσπαθήσω για το τμήμα στο ΤΕΙ Αθήνας με κατατακτήριες του χρόνου. Είναι κάτι που μετά από πολύ ενδοσκόπηση και σκέψη κατέληξα ότι θα ήταν το ιδανικό επάγγελμα για εμένα... Και μετά από όλα αυτά η ερώτηση είναι αν με το να αφήσω ανεκμετάλλευτο το πτυχίο Ψυχολογίας (τουλάχιστον επαγγελματικά) είναι σαν να ''χαραμίζω'' το ίδιο αλλά και τις δυνατότητές μου και τις προοπτικές μου στον τομέα... Να σημειώσω ότι θέματα κύρους επαγγέλματος ή σχολών δεν με απασχόλησαν ποτέ. Το δίλημμά μου και ο προβληματισμός μου είναι στο τι διαλέγεις ανάμεσα σε αυτό που απ ότι φαίνεται είσαι καλός αλλά δεν πιστεύεις ότι θα σε ικανοποιήσει επαγγελματικά και συνεπώς στην υπόλοιπη ζωή σου και σε αυτό που ξέρεις ότι θα έκανες με περισσότερο μεράκι, όρεξη και δημιουργικότητα....Τι λέτε εσείς για όλα αυτά; :hmm:

Καλησπέρα! Ομολογώ οτι μου έκανε εντύπωση η δημοσίευση σου αυτή. Διάβασα όλες τις άλλες δημοσιεύσεις σου στις οποίες συζητάς όλα αυτά που σε απασχολούν με τους φίλους εδώ και θα ήθελα να πω οτι σε καμία περίπτωση η φοίτηση σου στην αρχιτεκτονική σχολή δεν καθιστά "ανεκμετάλλευτο" το πρώτο σου πτυχίο. Ειδικά όταν μιλάμε για πτυχίο ψυχολογίας πριν την αρχιτεκτονική σχολή.

Στα 28 μου, έπειτα από το πρώτο μου πτυχίο, γεωλογίας, μετά από πολλές απογοητεύσεις πάνω στην επαγγελματική αποκατάσταση που προσφέρει το πτυχίο αυτό, αποφάσισα, να σπουδάσω αρχιτεκτονική. Βλέποντας οτι οι δυο αυτοί κλάδοι δεν συνδυάζονται (έτσι νόμιζα!) σκέφτηκα πολλές φορές όλα αυτά που σε απασχολούν. Έδωσα κατατακτήριες σε πολλές πόλεις της Ελλάδας και τελικά έγινα δεκτός στην Αρχιτεκτονική σχολή της Ξάνθης. Θέλω να πω λοιπόν, αυτό που εγώ κατάλαβα από την τέχνη αυτή, είναι οτι έχει άμεση σχέση με την ψυχολογία. Η ψυχολογία του κατοίκου ή του επισκέπτη και η δύναμη που έχει ο αρχιτέκτονας να δημιουργήσει εμπειρία σε αυτά τα άτομα μέσω ψυχολογικής κατάστασης έχουν πολύ ζουμί και είναι πραγματικά πολύ ενδιαφέροντα. Μην ξεχνάς οτι η δική σου οπτική στα πράγματα, όντας ψυχολόγος, θα σε βοηθήσουν σε εξαιρετικό βαθμό να χειριστείς ανάλογες περιπτώσεις εμπειριών κατοίκων ή επισκεπτών, με όποιο τρόπο θες, κάτι που δεν θα έχουν στον ίδιο βαθμό εισακτέοι που μόλις τελείωσαν το λύκειο. Δεν θέλω να δημιουργήσω κλίμα ανταγωνισμού με αυτό, εννοώ οτι όχι μόνο τα αντικείμενα σπουδών σου συνδυάζονται μια χαρά, αλλά επιπλέον σου δίνουν και ένα ατού στο πώς να αντιμετωπίσεις τις δεύτερες σπουδές σου. Τα ίδια ακριβώς ισχύουν και για τα τμήματα εσωτερικών χώρων κτλ, που είναι κλάδοι της αρχιτεκτονικής γενικότερα.

Άλλωστε, για να κλείσω, μην κουράζω, πιστεύω οτι ο οποιοσδήποτε επιλέγει να κάνει δεύτερες σπουδές, δεν γίνεται να μην μπορεί να τις συνδυάσει με τις πρώτες, οι σπουδές δεν είναι ένα χαρτί, είναι πια τρόπος σκέψης, επιρροή, λογική, τα πάντα. Μη κολλάς. Αν μέναμε κοντά, θα μπορούσα να σε βοηθήσω και με κατατακτήριες στην σχολή μου, αλλά βλέπω οτι γράφεις από μακριά, οπότε λογικά αν το πάρεις απόφαση, θα δώσεις εξετάσεις εκεί. Εύχομαι ο,τι καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Murtw_P

Νεοφερμένος

Η Murtw_P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Τελειώνω παιδαγωγικό δημοτικής τον Ιούλιο και σκέφτομαι να δώσω κατατακτήριες για το ειδικής αγωγής στον Βόλο. Υπάρχει κανείς που να έχει δώσει κατατακτήριες σε αυτό το τμήμα ή κάποιος που να σπουδάζει εκεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShinobiGR

Νεοφερμένος

Ο ShinobiGR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς τι γίνεται με τις κατατακτήριες για την Νομική Αθηνών? Προέρχομαι απο Τεχνολογικό κλάδο και ειμαι παντελώς άσχετος με τα θεωρητικά μαθήματα. Αλλα και πάλι θέλω να προσπαθήσω να δώσω. Καμία συμβουλή για τα τρεία μαθήματα που δίνεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γνωρίζει κανείς τι γίνεται με τις κατατακτήριες για την Νομική Αθηνών? Προέρχομαι απο Τεχνολογικό κλάδο και ειμαι παντελώς άσχετος με τα θεωρητικά μαθήματα. Αλλα και πάλι θέλω να προσπαθήσω να δώσω. Καμία συμβουλή για τα τρεία μαθήματα που δίνεις?

Εδώ η φετινή ανακοίνωση https://www.law.uoa.gr/fileadmin/law.uoa.gr/uploads/grammateia/proptyxiako/katataktiries_2018-19.pdf Κοίτα γενικά είμαι της άποψης ότι όταν κάποιος προσπαθήσει με όλες του τις δυνάμεις για κάτι, το πετυχαίνει.΄Ομως δεν θέλω να σου χαϊδέψω τ΄αυτιά. Αυτό που θέλεις είναι πάρα πολύ δύσκολο. Και τον βαθμό δυσκολίας τον ανεβάζει πάρα πολύ το γεγονός ότι είσαι παντελώς άσχετος (όπως λες) με τα θεωρητικά μαθήματα. Θα σου σύστηνα οπωσδήποτε φροντιστήριο (να σε βάλει στο κλίμα και να σου οργανώσει την ύλη) και σίγουρα συμμετοχή στις εξετάσεις το νωρίτερο του χρόνου (από τώρα μέχρι τον Δεκέμβριο δεν προλαβαίνεις με τίποτα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xristosss

Νεοφερμένος

Ο Xristosss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση η οποία είναι μάλλον χαζή αλλά πάντα το είχα απορία :P . Η ερώτηση μου είναι : Γιατί κάποιος να μπει στην διαδικασία να δώσει κατατακτήριες εξαρχής ?? . Θέλω να πω, ένας προφανής λόγος είναι ότι κάποιος δν πέρασε στην σχόλη της πρώτης επιλογής του και αυτό είναι μια άλλη δίοδος. Οκ κατανοητό. Όμως πέρα από αυτό δεν είναι χαμένος χρόνος ??? . Πέρα από τις παραπάνω γνώσεις, εμπειρίες κτλπ που θα αποκομίσεις ποιο είναι το πρακτικό κέρδος να "σπαταλήσεις" ακόμα 4 χρόνια στην φοιτητική ζωή και να μην αρχίσεις να δουλεύεις αυτό που σπουδάσεις η να κάνεις ένα μεταπτυχιακό πχ . ( Προφανώς μπορείς και να δουλεύεις και να σπουδάζεις σε ενα βάθμο .. αλλά νομίζω καταλάβατε το νόημα της ερώτησης μου )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση η οποία είναι μάλλον χαζή αλλά πάντα το είχα απορία :P . Η ερώτηση μου είναι : Γιατί κάποιος να μπει στην διαδικασία να δώσει κατατακτήριες εξαρχής ?? . Θέλω να πω, ένας προφανής λόγος είναι ότι κάποιος δν πέρασε στην σχόλη της πρώτης επιλογής του και αυτό είναι μια άλλη δίοδος. Οκ κατανοητό. Όμως πέρα από αυτό δεν είναι χαμένος χρόνος ??? . Πέρα από τις παραπάνω γνώσεις, εμπειρίες κτλπ που θα αποκομίσεις ποιο είναι το πρακτικό κέρδος να "σπαταλήσεις" ακόμα 4 χρόνια στην φοιτητική ζωή και να μην αρχίσεις να δουλεύεις αυτό που σπουδάσεις η να κάνεις ένα μεταπτυχιακό πχ . ( Προφανώς μπορείς και να δουλεύεις και να σπουδάζεις σε ενα βάθμο .. αλλά νομίζω καταλάβατε το νόημα της ερώτησης μου )

Σε καποιες σχολες με κατατακτηριες μπαινεις απευθειας στο 2ο η 2,5 ετος της σχολης,αναλογως με το τι εχεις τελειωσει.Αν η σχολη ειναι 4 χρονια δεν βλεπω χαμενο χρονο
Για παραδειγμα ενας διπλωματουχος χημικος μηχανικος μπορει να μπει στο 5ο εξαμηνο των μηχανολογων μηχανικων
Πηγη: https://www.mech.ntua.gr/files/announcements/2017/05/katatakseis2017-2018.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Xristosss

Νεοφερμένος

Ο Xristosss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Κατάλαβα... Το να διαλέξεις να σπουδάσεις σε μια σχολή με την προοπτική ότι στο μέλλον θα κάνεις κατατακτήριες και θα πας σε αυτή που θες πραγματικά, είναι κάτι εφικτό και ορθό να το σκέφτεσαι, η οι πιθανότητες είναι πολύ λίγες και η ζήτηση τόσο μεγάλη ( στις κατατακτήριες) ούτως ώστε να μην μπορείς να στηριχτείς σε αυτό ... ?
Σε γενικές γραμμές ρωτάω προφανώς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Κατάλαβα... Το να διαλέξεις να σπουδάσεις σε μια σχολή με την προοπτική ότι στο μέλλον θα κάνεις κατατακτήριες και θα πας σε αυτή που θες πραγματικά, είναι κάτι εφικτό και ορθό να το σκέφτεσαι, η οι πιθανότητες είναι πολύ λίγες και η ζήτηση τόσο μεγάλη ( στις κατατακτήριες) ούτως ώστε να μην μπορείς να στηριχτείς σε αυτό ... ?
Σε γενικές γραμμές ρωτάω προφανώς

Βασικα να σου πω την αληθεια δεν το σκεπτομουν ετσι.Εγω το σκεπτομαι ως ευκαιρια να συνδιασεις δυο πτυχια, να αποκτησεις περισσοτερες γνωσεις και να αποκτησεις σφαιρικη μορφωση.
Οσον αφορα τις πιθανοτητες δεν ειμαι ο καταλληλος να σου απαντησει μιας και βρισκομαι σε προπτυχιακο επιπεδο ακομη(και δεν το εχω ψαξει) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,183 μηνύματα.
Κατάλαβα... Το να διαλέξεις να σπουδάσεις σε μια σχολή με την προοπτική ότι στο μέλλον θα κάνεις κατατακτήριες και θα πας σε αυτή που θες πραγματικά, είναι κάτι εφικτό και ορθό να το σκέφτεσαι, η οι πιθανότητες είναι πολύ λίγες και η ζήτηση τόσο μεγάλη ( στις κατατακτήριες) ούτως ώστε να μην μπορείς να στηριχτείς σε αυτό ... ?
Σε γενικές γραμμές ρωτάω προφανώς

Προσωπικα μου φαινεται χαζη ιδεα εαν δεν εισαι στο 4ο ετος ας πουμε της σχολης σου και σου ερθει τοτε η...ορεξη για αλλη σχολη.Διαφορετικα πηγαινε ξαναδωσε πανελληνιες απο το να διαβασεις 2 και 3 χρονια μαθηματα-ενδεχομενως- παλουκια που δεν σε ενδιαφερουν. Τωρα εαν εισαι 4ο οπως ειπε και ο Αγγελος τσιμπας και ενα 2ο πτυχιο ουσιαστικα οποτε δεν σε χαλαει :smoke: .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top