Αγαπημένο Μάθημα

Αγαπημενο Μαθημα [pοll]
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 278)
  • Μαθηματικά

    Ψήφοι: 90 32.4%
  • Φυσική

    Ψήφοι: 70 25.2%
  • Βιολογία

    Ψήφοι: 55 19.8%
  • Χημεία

    Ψήφοι: 55 19.8%
  • Αρχαία

    Ψήφοι: 39 14.0%
  • Έκθεση

    Ψήφοι: 25 9.0%
  • Ιστορία

    Ψήφοι: 29 10.4%
  • Λογοτεχνία

    Ψήφοι: 23 8.3%
  • Γυμναστική

    Ψήφοι: 16 5.8%
  • Πληροφορική

    Ψήφοι: 29 10.4%

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Στη Β λυκείου θυμάμαι μου άρεσαν κατά σειρά:
1)Χημεία γενικής
2)Άλγεβρα
3)Προετοιμασία για ΑΕΠΠ που κάναμε στην Τεχνολογία επικοινωνιών
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Αν και θεωρητική τρελαινόμουν για γεωμετρία! (δεν υπάρχει στη δημοσκόπηση οπότε έβαλα αρχαία)
Ήταν το αγαπημένο μου μάθημα μακράν και τα κατάφερνα πολύ καλά.
Ακόμα και από της κατεύθυνσής τα μαθήματα μου την προτιμούσα. :D
Γιατί να μην εξετάζεται πανελλαδικά; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

blackorgrey

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο blackorgrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 263 μηνύματα.
Αν και θεωρητική τρελαινόμουν για γεωμετρία! (δεν υπάρχει στη δημοσκόπηση οπότε έβαλα αρχαία)
Ήταν το αγαπημένο μου μάθημα μακράν και τα κατάφερνα πολύ καλά.
Ακόμα και από της κατεύθυνσής τα μαθήματα μου την προτιμούσα. :D
Γιατί να μην εξετάζεται πανελλαδικά; :hmm:
Πλάκα κάνεις έτσι;Στην Α Λυκείου και ειδικά στη Β Λυκείου δεν παρακολουθεί και δεν ασχολείται πραγματικά σχεδόν κανείς με τη γεωμετρία πόσο μάλλον η θεωρητική.Τι να πω;
Τώρα αγαπημένο μάθημα τα Μαθηματικά μακράν.Στη Β λυκείου που ήμουν θετική μου άρεσε πολύ βέβαια και η Χημεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Πλάκα κάνεις έτσι;Στην Α Λυκείου και ειδικά στη Β Λυκείου δεν παρακολουθεί και δεν ασχολείται πραγματικά σχεδόν κανείς με τη γεωμετρία πόσο μάλλον η θεωρητική.Τι να πω;
Τώρα αγαπημένο μάθημα τα Μαθηματικά μακράν.Στη Β λυκείου που ήμουν θετική μου άρεσε πολύ βέβαια και η Χημεία.

Το ξέρω και σε μας το ίδιο γινόταν.
Αφού οι φίλες μου με θεωρούσαν εξωγήινη που μου άρεσε η γεωμετρία :P
Αλλά πολύ υποτιμημένο μάθημα έτσι όπως διδάσκεται στο λύκειο.
Κάθε άσκηση όμως είναι σαν σπαζοκεφαλιά και χρειάζεται να βάλεις το μυαλό σου να δουλέψει.
Και όταν φτάνεις στη λύση... έκσταση!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Με το νεο συστημα θα μετραει ο βαθμος της γεωμετριας, οποτε και η θεωρητικη θα στρωθει και ολοι! Ασε που παιζει να μπει στερεομετρια στην υλη, εκει να δεις εκσταση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackorgrey

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο blackorgrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 263 μηνύματα.
Το ξέρω και σε μας το ίδιο γινόταν.
Αφού οι φίλες μου με θεωρούσαν εξωγήινη που μου άρεσε η γεωμετρία :P
Αλλά πολύ υποτιμημένο μάθημα έτσι όπως διδάσκεται στο λύκειο.
Κάθε άσκηση όμως είναι σαν σπαζοκεφαλιά και χρειάζεται να βάλεις το μυαλό σου να δουλέψει.
Και όταν φτάνεις στη λύση... έκσταση!!!
Ναι συμφωνώ.Βέβαια έχω καλύτερη εικόνα για τη Γεωμετρία της Α Λυκείου που είχαμε καλό καθηγητή και ασχολιόμουν και μου άρεσε πολύ.Στη Β Λυκείου ντρέπομαι που το παραδέχομαι αλλά το βιβλίο το άνοιξα μία φορά για το διαγώνισμα τετραμήνου και μία γιαα τις ενδοσχολικές τον Ιούνιο:P
Πάντως και εγώ πιστεύω ότι θα έπρεπε να εξετάζεται πανελλαδικά αν και θα είχαμε πολλές κηδείες γιατί θέλει να σου κόβει και να βλέπεις κάποια πράγματα

Με το νεο συστημα θα μετραει ο βαθμος της γεωμετριας, οποτε και η θεωρητικη θα στρωθει και ολοι! Ασε που παιζει να μπει στερεομετρια στην υλη, εκει να δεις εκσταση!
Καλά άμα μπει και στερεομετρία θα πέφτει κλάμα στο τέλος με αυτά που θα μπαίνουν,καθώς στη γεωμετρία ειδικά η δυσκολία μπορεί να είναι άπειρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Με το νεο συστημα θα μετραει ο βαθμος της γεωμετριας, οποτε και η θεωρητικη θα στρωθει και ολοι! Ασε που παιζει να μπει στερεομετρια στην υλη, εκει να δεις εκσταση!

Καλά το νέο σύστημα είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο που δεν το συζητάω καν.
Στην ώρα της γυμναστικής φέτος, ενδεικτικά, η τάξη μου (γ λυκείου) έπαιζε βόλει-μπάσκετ μέχρι τις τελευταίες μέρες ενώ βλέπαμε παιδιά της α λυκείου να ζητούν άδεια για να διαβάσουν τα φροντιστήριά τους!!! Αν είναι δυνατόν!

Ναι συμφωνώ.Βέβαια έχω καλύτερη εικόνα για τη Γεωμετρία της Α Λυκείου που είχαμε καλό καθηγητή και ασχολιόμουν και μου άρεσε πολύ.Στη Β Λυκείου ντρέπομαι που το παραδέχομαι αλλά το βιβλίο το άνοιξα μία φορά για το διαγώνισμα τετραμήνου και μία γιαα τις ενδοσχολικές τον Ιούνιο:P
Πάντως και εγώ πιστεύω ότι θα έπρεπε να εξετάζεται πανελλαδικά αν και θα είχαμε πολλές κηδείες γιατί θέλει να σου κόβει και να βλέπεις κάποια πράγματα


Καλά άμα μπει και στερεομετρία θα πέφτει κλάμα στο τέλος με αυτά που θα μπαίνουν,καθώς στη γεωμετρία ειδικά η δυσκολία μπορεί να είναι άπειρη.

Πράγματι αν ανέβει το επίπεδο θα δυσκολέψουν πολύ τα πράγματα...
Όντως της α λυκείου ήταν πιο ενδιαφέρουσα :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
κατι μου λεει οτι πλεον τα βιβλια μαθηματικων εχουν σημαντικα μικροτερη υλη απο παλια γι αυτο διαβαζω αυτα τα μηνυματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
κατι μου λεει οτι πλεον τα βιβλια μαθηματικων εχουν σημαντικα μικροτερη υλη απο παλια γι αυτο διαβαζω αυτα τα μηνυματα
Έχεις απόλυτο δίκιο. Στα Μαθηματικά και τη Φυσική η ύλη διαρκώς ελαττώνεται, οι απαιτήσεις γίνονται μικρότερες, όμως οι μαθητές διαβάζουν όλο και λιγότερο, όλοι γκρινιάζουν διαρκώς, το επίπεδο των παρεχόμενων γνώσεων συνεχώς πέφτει, το λύκειο γίνεται παιδική χαρά και οι αποτυχίες κάθε χρόνο αυξάνονται.


Υ.Γ. Περιμένω πολλά i²...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Έχεις απόλυτο δίκιο. Στα Μαθηματικά και τη Φυσική η ύλη διαρκώς ελαττώνεται, οι απαιτήσεις γίνονται μικρότερες, όμως οι μαθητές διαβάζουν όλο και λιγότερο, όλοι γκρινιάζουν διαρκώς, το επίπεδο των παρεχόμενων γνώσεων συνεχώς πέφτει, το λύκειο γίνεται παιδική χαρά και οι αποτυχίες κάθε χρόνο αυξάνονται.


Υ.Γ. Περιμένω πολλά i²...


ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ 2032
ΕΞΕΤΑΖΟΜΕΝΟ ΜΑΘΗΜΑ: ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ 1ΗΣ ΔΕΣΜΗΣ
ΘΕΜΑ Δ

Δίνεται η εξίσωση 7x = 28.

1. Να βρεθεί το χ (Μονάδες 7)
2. Αν χ = 4, να τοποθετηθεί στον άξονα των φυσικών αριθμών. (Μονάδες 8)

Έστω ορθογώνιο τρίγωνο ΑΒΓ, με Β = 90*, (ΑΒ) = 3, (ΒΓ) = χ όπου χ η τιμή που βρέθηκε στο ερώτημα 1.

3. Να βρεθεί το μήκος της πλευράς ΑΓ (Μονάδες 5), καθώς και το εμβαδόν του τριγώνου. (Μονάδες 5)

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Χημεία αλλά και η φυσική έχει την ομορφιά της
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

scareless

Νεοφερμένος

Ο scareless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Φυσσσσικήήήήήήή all the way :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilonop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ευαγγελία Μ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Για την ώρα φυσικάρα και άάάάλγεβρα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θανασης Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θανασης Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 169 μηνύματα.
1 XHMEIA
2 ΜΑΘ.ΚΑΤ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Έκθεση, Λογοτεχνία και Αρχαία Κατεύθυνσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
1)Χημεία φυσικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Φυσική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
χημεία, Β.Α.Κ.Ε και αρχαία κατέυθυνσης
το χειρότερο στην Β' ήταν για μένα η βιολογία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Η φυσική πολύ ωραίο μάθημα αλλά αυτό το θέμα Β με εξοργίζει:devil: γενικά ο τρόπος που εξετάζεται το θέμα Β δεν μου αρέσει με τίποτα ....δεν ξέρω αν είμαι εγώ περίεργος αλλά προτιμάω το θέμα Δ παρά το Β εννοώ μου φαίνεται πολύ πιο εύκολο.Το πιο εκνευριστικό είναι ότι ΠΑΝΤΑ η απάντηση είναι 1-2 σειρές και όταν το βλέπεις λες αα πολύ εύκολο ήταν αλλά τις 6/10 φορές δεν το βρίσκω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top