Πιστοποιητικό Παιδαγωγικής Επάρκειας

Lap

Νεοφερμένος

Ο Lap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Με τα νέα μέτρα της κα. Υπουργού ψάχνω και δεν βρίσκω τί ακριβώς αναφέρει ως Πιστοποιητικό Παιδαγωγικής Επάρκειας. Εγώ έχω τελειώσει Φ.Π Θεσσαλονίκης και έκανα υποχρεωτικά Διδακτικές μεθοδολογίες Αρχαίων, Νέων και Ιστορίας έκανα πρακτική άσκηση σε σχολεία που περιλάμβανε και διδασκαλία. Μου έλεγαν στην σχολή ότι αυτό θεωρείται Παιδαγωγική Επάρκεια κάτι που δεν έχουν άλλα τμήματα της Φιλοσοφικής. Γνωρίζει κανείς τίποτα επ αυτού; Γιατί όσο και να το ψαξα δεν βρήκα κάτι σχετικό που να ξεκαθαρίζει τα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasos27

Νεοφερμένος

Ο nasos27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
έχω τελειώσει τη φιλολογία αθήνας το 2007.ξέρει κανείς τι χρειάζεται για να αποκτήσω την παιδαγωγική επάρκεια?στη σχολή είχαμε κάνει μάθημα διδακτικής και είχαμε παρακολουθήσει μαθήματα σε σχολέιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
απευνθύνσου στην Γραμματεία Τμήματος ή στην Τοπική Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης για περισσότερες πληροφορίες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofiapal

Νεοφερμένος

Η sofiapal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
νασο27 τελείωσα το φιλολογικό θεσ/νίκης το 2007 και εγώ!Το πτυχίο μας έχει παιδαγωγική επάρκεια.Άλλωστε αν έδωσες εξετάσεις ΑΣΕΠ στο κουτάκι της παιδαγωγικής επάρκειας βάλαμε τικ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
κι εγω κοινωνιολογια,ειχα κοπο να παω ασεπ η καποιο μαστερ στις επιστημες της αγωγης,αλλαζει κατι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

santwno

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η santwno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Απ' όσο ξέρω, όλες οι Φιλολογίες είναι καθηγητικές σχολές, επομένως έχουν Παιδαγωγική Επάρκεια. Αλλά δεν υπάρχει τίποτα επίσημο για τον αν θα απαιτηθεί και κάποιο άλλο επιπλέον πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας.
Για παράδειγμα, εγώ κάνω μεταπτυχιακό στην ΕΦαρμοσμένη Γλωσσολογία και το μόνο με το οποίο ασχολούμαι είναι οι παιδαγωγικές προσεγγίσεις. Ποιός μου λέει όμως ότι θα αναγνωριστεί ως επάρκεια; Προς το παρόν, κανένας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Το μεταπτυχιακό δεν προσθέτει επιπλέον εργασιακά δικαιώματα στο βασικό πτυχίο. Με αυτήν την λογική ένας μαθηματικός με μεταπτυχιακό στην βιολογία (εφικτό) θα γινόταν βιολόγος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
εγω αυτο που ειχα καταλαβει ηταν πως ολοι (ανεξαρτητως) θα πρεπει να κανουμε επιπλεον 2 χρονια παιδαγωγικα. Επομενως κ το φιλολογικο (που αλλωστε εχουμε 1 διδακτικη, σιγουρα δεν ειναι το ιδιο με 2 χρονια...) αλλα κ το ΦΠΨ (που εχουν 3, επισης δεν φαινεται να αντιστοιχει σε 2 χρονια) κ ολοι, θα πρεπει να κανουμε αλλα 2 χρονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

santwno

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η santwno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Μήπως θα είναι και αυτό ένα επιπλέον χαρτί που θα πρέπει να προσθέσουμε στη συλλογή μας για να μπούμε στην εκπαίδευση; Κάτι σαν το τεστ δεξιοτήτων; Γιατί άμα είναι έτσι, πάλι τα φροντιστήρια θα κάνουνε χαρές και όχι εμείς....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
npb τι εννοεις?
εγω μιλαω για μεταπτυχιακο στις επιστημες της αγωγης για να παρω την παιδαγωγικη επαρκεια,οχι για να γινω παιδαγωγος:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
νομίζω ότι με σεμινάρια αποκτάται κάποια επάρκεια...
το τμήμα αποφοίτησης τι λέει γι' αυτό το θέμα;
με ενδιαφέρει και μένα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

freedom1985

Νεοφερμένος

Η freedom1985 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
παιδαγωγική επάρκεια έχουν μόνο τα τμήματα φπ, φπψ, παιδαγωγικο δημοτικησ και προσχολικης εκπαιδευσης.ουτε η φιλολογία ούτε το ιστορικό αρχαιολογικό έχουν την επάρκεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
καποιος ειπε πισω πως κ το φιλολογικο οταν δινει ΑΣΕΠ κανει τικ στο κουτακι που λεει πιστοποιηση παιδαγωγικης επαρκειας...επομενως??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

freedom1985

Νεοφερμένος

Η freedom1985 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ο καθηγητής στο πανεπιστημιο αυτό μας είπε.οτι τα συγκεκριμενα τμηματα εχουν την επαρκεια.δεν ξερω να σας πω κατι παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Για την παιδαγωγική επάρκεια τυχαία είδα ότι το Πανεπιστήμιο Κρήτης στα Τμήματα Βιολογίας, Μαθηματικών έχει θεσπίσει ειδικό πρόγραμμα σπουδών με κάποια μαθήματα. Για τα Τμήματα Σχολών Θετικών Επιστημών άλλων Πανεπιστημίων της Ελλάδας έχετε ακούσει κάτι; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Παιδαγωγική επάρκεια... το νέο plus κριτήριο στις προσλήψεις καθηγητών μέσω ΑΣΕΠ. Ας τα πάμε όμως με τη σειρά, γιατί τα είδα λίγο μπερδεμένα στα προηγούμενα posts...

A) Μέχρι και σήμερα "παιδαγωγική επάρκεια" θεωρούνταν από το ΥΠΕΠΘ ότι έχουν όοοοοοολοι οι απόφοιτοι των "καθηγητικών" σχολών (Μαθηματικός, Φυσικός, Χημικός, Γεωλόγος, Βιολόγος, Φιλόλογος-Ιστορικός-ΦΠΨ, Οικιακής Οικονομίας,Θεολογίας, Φυσικής Αγωγής, Ξενόγλωσσες φιλολογίες, Καλών Τεχνών, Μουσικής, ΑΣΠΑΙΤΕ/ΣΕΛΕΤΕ), ενώ όοοοολοι οι υπόλοιποι των "Μη-καθηγητικών" σχολών (Οικονομολόγοι, Κοινωνιολόγοι, Μηχανικοί, Περιβαλλοντολόγοι, Νομικής, Πολιτικών Επιστημών, Γεωπόνοι, Δασολόγοι, Ιατροί, Φαρμακοποιοί, Οδοντίατροι, ΑΤΕΙ κλπ κλπ) ΕΠΡΕΠΕ να πάνε για 1 έτος στην ΠΑΤΕΣ στην ΑΣΠΑΙΤΕ (πρώην ΣΕΛΕΤΕ) για να αποκτήσουν την "παιδαγωγική επάρκεια".

Μέχρι και σήμερα λοιπόν στις λίστες του ΥΠΕΠΘ για τις προσλήψεις των Καθηγητών το "κουτάκι" της Παιδαγωγικής Κατάρτισης ήταν για όλους "ΝΑΙ" στις καθηγητικές σχολές και "ΝΑΙ ή ΟΧΙ" στους υπόλοιπους ανάλογα με το αν είχαν πάει ή όχι στην ΠΑΤΕΣ ΑΣΠΑΙΤΕ ή (εναλλακτικά) είχαν μεταπτυχιακό τίτλο σχετικό με την "παιδαγωγική αγωγή".

Οι δάσκαλοι και νηπιαγωγοί (πρωτοβάθμια εκπαίδευση) είχαν και έχουν "παιδαγωγική επάρκεια" και άρα δεν τους αφορά το όλο θέμα...

Στο προσεχές μέλλον λοιπόν για τους απόφοιτους των "καθηγητικών σχολών" ΔΕΝ ισχύει το αυτόματο "ΝΑΙ" στο κουτάκι της παιδαγωγικής επάρκειας μιας και δεν υπήρχε το ολοκληρωμένο πρόγραμμα μαθημάτων υποχρεωτικής παρακολούθησης στα πρότυπα της ΠΑΤΕΣ αν θέλετε στα προπτυχιακά προγράμματα όλων των "καθηγητικών σχολών". Αυτό το κενό εκπαίδευσης έρχεται τώρα το ΥΠΕΠΘ να το θεσμοθετήσει... με ποια μορφή (σεμινάρια, επιπλέον παρακολούθηση 1-2 εξαμήνων μέσα στη σχολή μετά τη λήψη του πτυχίου, ως μάστερ, ως, κάτι άλλο) αναμένεται...

Ελπίζω να ήμουν σαφής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
[COLOR=#00000]Προσλήψεις στη σχολική εκπαίδευση: Ποιες σχολές έχουν παιδαγωγική επάρκεια μέχρι την εφαρμογή του νέου νόμου 3848/2010[/COLOR]
ΜΕΧΡΙ ΤΟ 2014 ΟΙ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΘΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΙΣΧΥΟΝ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΑΡΚΕΙΑ
Προσλήψεις στη σχολική εκπαίδευση: Ποιες σχολές έχουν παιδαγωγική επάρκεια μέχρι την εφαρμογή του νέου νόμου 3848/2010


Σύμφωνα με το Υπουργείο Παιδείας, μέχρι να ισχύσουν όσα προβλέπει ο νέος ν. 3848/2010 όσον αφορά το Πιστοποιητικό Παιδαγωγικής Επάρκειας (δηλαδή μέχρι τουλάχιστον και το 2014 καθώς στο νόμο 3848/2010 διευκρινίζεται ότι για τον πρώτο και τον επόμενο διαγωνισμό του Α.Σ.Ε.Π., δηλαδή για το διαγωνισμό του 2012 και 2014 δεν απαιτείται Πιστοποιητικό Παιδαγωγικής Επάρκειας και θα ισχύσει ότι ίσχυε πριν από την ψήφιση του νόμου), οι σχολές που θεωρείται ότι έχουν παιδαγωγική επάρκεια είναι οι παρακάτω:
Τα πτυχία που αντικαθιστούν το πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ (πρώην ΣΕΛΕΤΕ) είναι τα κάτωθι:
α) Των Τμημάτων Α.Ε.Ι.:
-Παιδαγωγικού Νηπιαγωγών (και Ειδικής Αγωγής)
-Δημοτικής Εκπαίδευσης (και Ειδικής Αγωγής)
-Επιστημών της Αγωγής ή Επιστημών Αγωγής Προδημοτικής Εκπαίδευσης ή Επιστημών της
Αγωγής Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου της Κύπρου
-Φιλοσοφίας
-Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας
-Φιλοσοφίας και Κοινωνικών Σπουδών
β) Σχολής Νηπιαγωγών
γ) Παιδαγωγικής Ακαδημίας
δ) Διδακτορικό δίπλωμα ή μεταπτυχιακός τίτλος στις επιστήμες της Αγωγής και
ε) Καθηγητικών Σχολών.

Σημειώνεται, ότι Καθηγητικές σχολές κατά την έννοια των διατάξεων του άρθρου 2, παρ. 5 του ν. 1894/1990 (ΦΕΚ 110 Α΄), σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 8, παρ. 2 του ν. 3194/2003 (ΦΕΚ 267/τ. Α΄/20-11-2003), για τους διορισμούς εκπαιδευτικών και τις προσλήψεις αναπληρωτών και ωρομίσθιων εκπαιδευτικών από το έτος 2004 και εφεξής, νοούνται τα πανεπιστημιακά τμήματα, των οποίων οι πτυχιούχοι διορίζονται στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση, σύμφωνα με τα άρθρα 12, 13 και 14 του ν. 1566/1985 και το άρθρο 19, παρ. 1 του ν. 3699/2008, χωρίς την απαίτηση πρόσθετου πτυχίου ή πιστοποιητικού παιδαγωγικής κατάρτισης, σε θέσεις εκπαιδευτικών των κλάδων ΠΕ60 Νηπιαγωγών, ΠΕ61 Νηπιαγωγών ΕΑΕ, ΠΕ70 Δασκάλων, ΠΕ71 Δασκάλων ΕΑΕ, και των κλάδων ΠΕ01 Θεολόγων, ΠΕ02 Φιλολόγων, ΠΕ03 Μαθηματικών, ΠΕ04 Φυσικών, ΠΕ05 Γαλλικής Γλώσσας, ΠΕ06 Αγγλικής Γλώσσας, ΠΕ07 Γερμανικής Γλώσσας, ΠΕ08 Καλλιτεχνικών Μαθημάτων, ΠΕ11 Φυσικής Αγωγής, ΠΕ15 Οικιακής Οικονομίας, ΠΕ16 Μουσικής (ΠΕ16.01, ΠΕ16.02 πτυχιούχων Πανεπιστημίων), ΠΕ32 Θεατρικών Σπουδών, ΠΕ33 Μεθοδολογίας, Ιστορίας και Θεωρίας της Επιστήμης (ΜΙΘΕ), ΠΕ34 Ιταλικής Γλώσσας, ΠΕ40 Ισπανικής Γλώσσας και του Τμήματος Ψηφιακών Συστημάτων του Πανεπιστημίου Πειραιώς (ΠΕ19), καθώς και η Ανώτερη Σχολή Εκπαιδευτικών Τεχνολόγων Μηχανικών (Α.Σ.Ε.ΤΕ.Μ.) της Σ.Ε.Λ.Ε.Τ.Ε. και η Ανώτατη Σχολή Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης (Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε.) για διορισμό εκπαιδευτικών στον κλάδο ΠΕ17 (άρθρο 8, παρ. 2 του ν. 3194/2003, όπως συμπληρώθηκε με το άρθρο 18, παρ. 5 του ν. 3404/2005 (ΦΕΚ 260/τ. Α΄/17-10-2005), το άρθρο 1, παρ. 3 του ν. 3687/2008 και το άρθρο 39, παρ. 1 του ν. 3794/2009).

ΤΙ ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ Ο ΝΕΟΣ ΝΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗΣ ΕΠΑΡΚΕΙΑΣ
Σύμφωνα με όσα έχει ανακοινώσει φέτος το Υπουργείο Παιδείας ανάμεσα στο Φθινόπωρο του 2011 και πριν από την Άνοιξη του 2012, το ΑΣΕΠ σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας θα διεξάγει τον 7ο Διαγωνισμό για την πρόσληψη εκπαιδευτικών στην Α/βάθμια και Β/βάθμια Εκπαίδευση. Θα είναι ο πρώτος διαγωνισμός εκπαιδευτικών (αν εξαιρεθεί ο Διαγωνισμός για τους εκπαιδευτικούς ειδικών σχολείων που θα γίνει καλώς εχόντων των πραγμάτων στο τέλος του 2010 ή στις αρχές του 2011) που θα πραγματοποιηθεί με όσα καθορίζει ο ν. 3848/2010, καθώς θα υπάρξει μεταβατική περίοδος (τα σχολικά έτη 2010/11 και 2011/12) στην οποία έχει οριστεί ο τρόπος πρόσληψης των εκπαιδευτικών.
Σύμφωνα, λοιπόν, με τη νέα νομοθεσία, και μετά τη μεταβατική περίοδο των δυο ετών, οι κενές θέσεις εκπαιδευτικών και οι λειτουργικές ανάγκες της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης θα καλύπτονται από όσους συγκεντρώνουν βαθμολογία πάνω από τη βάση στο διαγωνισμό του Ανώτατου Συμβουλίου Επιλογής Προσωπικού (Α.Σ.Ε.Π.). Το Α.Σ.Ε.Π. θα προκηρύσσει και διενεργεί κάθε δύο έτη διαγωνισμό για την κατάρτιση πίνακα κατάταξης εκπαιδευτικών κατά κλάδο και ειδικότητα με σκοπό το διορισμό ή την πρόσληψή τους στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση, ύστερα από αίτημα του Υπουργείου Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, το οποίο διαμορφώνεται ανάλογα με τις εκπαιδευτικές ανάγκες. Στο διαγωνισμό γίνονται δεκτοί όσοι διαθέτουν τα ειδικά τυπικά προσόντα διορισμού στην πρωτοβάθμια ή δευτεροβάθμια εκπαίδευση σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις, καθώς και πιστοποιημένη παιδαγωγική και διδακτική επάρκεια.

Η παιδαγωγική και διδακτική επάρκεια πιστοποιείται:
ή α) Με βεβαίωση περί επιτυχούς παρακολούθησης ειδικού προγράμματος σπουδών τουλάχιστον εξαμηνιαίας διάρκειας, το οποίο παρέχεται από τμήμα Ανώτατου Εκπαιδευτικού Ιδρύματος (Α.Ε.Ι.) ή από ομάδες συνεργαζόμενων τμημάτων του ίδιου ή περισσότερων Α.Ε.Ι. σε αποφοίτους τμημάτων που έχουν τα ειδικά τυπικά προσόντα διορισμού στην πρωτοβάθμια ή δευτεροβάθμια εκπαίδευση σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις. Tο πρόγραμμα αυτό καταρτίζεται με απόφαση του οικείου Α.Ε.Ι., που εγκρίνεται από τον Υπουργό Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, ύστερα από γνώμη του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου, και αξιολογείται μετά το πρώτο έτος λειτουργίας του, εν συνεχεία δε κάθε τέσσερα έτη.
ή β) Με την κατοχή πτυχίου τμήματος Α.Ε.Ι., το πρόγραμμα σπουδών του οποίου εξασφαλίζει την προς του το αναγκαία θεωρητική κατάρτιση και πρακτική εξάσκηση και οι απόφοιτοι του οποίου έχουν τα ειδικά τυπικά προσόντα διορισμού στην πρωτοβάθμια ή δευτεροβάθμια εκπαίδευση σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις. Το πρόγραμμα σπουδών αξιολογείται ως προς την εξασφάλιση της παιδαγωγικής και διδακτικής επάρκειας μετά το πρώτο έτος λειτουργίας του, εν συνεχεία δε κάθε τέσσερα έτη. Ως προς την εξασφάλιση της παιδαγωγικής και διδακτικής επάρκειας εκδίδεται διαπιστωτική απόφαση του Υπουργού Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, ύστερα από γνώμη του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου.
ή γ) Με την κατοχή πτυχίου παιδαγωγικών τμημάτων Α.Ε.Ι.
ή δ) Με την κατοχή μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών ή διδακτορικού διπλώματος στις επιστήμες της αγωγής,
ή ε) Με την κατοχή παιδαγωγικού πτυχίου της Παιδαγωγικής Τεχνικής Σχολής (ΠΑ.ΤΕ.Σ.) ή της Ανωτέρας Σχολής Εκπαιδευτικών Τεχνολόγων Μηχανικών (Α.Σ.Ε.ΤΕ.Μ.) της πρώην Σχολής Εκπαιδευτικών Λειτουργών Επαγγελματικής και Τεχνικής Εκπαίδευσης (Σ.Ε.Λ.Ε.Τ.Ε.) ή της Ανώτατης Σχολής Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης (Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε.).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannakis7

Νεοφερμένος

Ο giannakis7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
μιας και αρχιζει το ακαδημαικο εξαμηνο εχει βγαλει καποια σχολη θετικων επιστημων προγραμμα για την αποκτηση του πιστοποιητικου παιδαγωγικης επαρκειας;ψαχνω για τμηματα πληροφορικης αλλα δεν βλεπω φως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EfakiK

Νεοφερμένος

Η EfakiK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Απ' όσο ξέρω ΦΠΨ κ ΦΚΣ μόνο θεωρούνται παιδαγωγικές σχολές από τα τμήματα της Φιλοσοφικής. Οι απόφοιτοι των υπολοίπων, συμπεριλαμβανομένου Φιλολογίας κ Ιστορικου, θα χρειαστεί να αποκτήσουν επιπλέον παιδαγωγική επάρκεια. Τουλάχιστον έτσι είχε ανακοινωθεί αρχικά, τώρα ποιος ξέρει τι θα γίνει εν τέλει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vicky1986

Νεοφερμένος

Η vicky1986 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλησπέρα σας όλους Έχω διαβάσει τη συζήτηση σχετικά με το πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας και πολλά ακόμα άρθρα σχετικά με αυτό αλλά δεν έχω βγάλει άκρη:( Εγώ έχω τελειώσει οικονομικό δεν έχω κάνει παιδαγωγικά μαθήματα και θέλω να δώσω εξετάσεις στον επόμενο διαγωνισμό ΑΣΕΠ δηλ στις αρχές του 2012. δεν νομίζω ότι προλαβαίνω να πάρω το πιστοποιητικό οπότε τι κάνω;;;; δε δίνω ή πάω εκεί και απλά δεν έχω ελπίδα;;;;; Και οκ από εκεί και πέρα πως θα πάρω το πιστοποιητικό;;;Από ΑΣΠΑΙΤΕ ή από κάποια άλλη σχολή και πότε και πως θα κάνω αίτηση;;; (Παρεμπιπτόντως οι σχολές έχουν ενημερωθεί και προετοιμαστεί ;δε νομίζω) Σας παρακαλώ βοηθήστε με να βγάλω άκρη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top