Αρχαία: Βοήθεια/Απορίες στο Άγνωστο

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Εχω το βιβλιο γραμματικης των αρχαιων.Καταλαβα που εκανα λαθος.Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silver4

Νεοφερμένος

Ο silver4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά. Είμαι απόφοιτος και δίνω πάλι πανελ το 18. Με τα αρχαία έχω θέμα συγκεκριμένα με το άγνωστο. Δεν ξέρω τι παίζει μάλλον είμαι ανεπιδεκτος μαθήσεως. Υπάρχει περίπτωση να μη μάθω όσο και να προσπαθώ; Μου φαίνονται πολλά για να θυμάμαι. Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος. Αυτό που χρειάζεσαι βασικά για το άγνωστο είναι η γραμματική, οι κανόνες συντακτικού και το λεξιλόγιο. Αν κατάλαβα καλά, δυσκολεύεσαι στο να μάθεις τους γραμματικούς τύπους και τους συντακτικούς κανόνες; Πάρ'τα απ'την αρχή και ξαναμάθε τα σαν να είναι η πρώτη φορά. Διάβασέ τα με μεγάλη προσοχή και προσπάθησε να τα καταλάβεις. Μίλησε και στον καθηγητή σου για ό,τι σε ανησυχεί στα αρχαία. Ακόμη, πολλά γραμματικοσυντακτικά φαινόμενα υπάρχουν και στη νέα ελληνική, ίσως ο παραλληλισμός αυτός σε βοηθήσει.

Η σχολική γραμματική και το συντακτικό του γυμνασίου είναι εξαιρετικά βιβλία, ο (RIP) ΟΕΔΒ είχε κάνει φοβερή δουλειά στο συντακτικό. Το συντακτικό του λυκείου είναι για πέταμα, ούτε ματιά δεν αξίζει να του ρίξεις.

Δεν ξέρω κατά πόσο σε βοήθησα μιας και δεν είμαι σίγουρος πως κατάλαβα καλά την ερώτησή σου :P. Αν έχεις κάποια απορία, εδώ είμαστε να βοηθήσουμε :).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silver4

Νεοφερμένος

Ο silver4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Μια χαρά το κατάλαβες. Θα ζητήσω για παραπάνω ρήματα και λοιπά να εξοικειωθω. Φοβάμαι ότι δε θα μπορέσω να μάθω άγνωστο. Δεν ξέρω το φοβάμαι πολύ. Ευχαριστώ πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Μια χαρά το κατάλαβες. Θα ζητήσω για παραπάνω ρήματα και λοιπά να εξοικειωθω. Φοβάμαι ότι δε θα μπορέσω να μάθω άγνωστο. Δεν ξέρω το φοβάμαι πολύ. Ευχαριστώ πάντως.

Έλα μην ακούω βλακείες :P.
Το μόνο που χρειάζεται είναι διαρκείς επαναλήψεις στη γραμματική και το συντακτικό, και τριβή με το αντικείμενο. Όταν στην πορεία αποκτήσεις μια άλφα εμπειρία θα δεις πως θα σου βγαίνει πολύ πιο άνετα η μετάφραση. Δε γεννηθήκαμε με ένα βιβλίο αρχαίων λύνοντας άγνωστα :P, όλοι έτσι ήμασταν στην αρχή. Ψυχραιμία και όλα θα πάνε καλά. Καλή επιτυχία :).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Για παιδιά που αρχίζουν την προετοιμασία τους μέσω θερινών για τις πανελλελέ του 2019 και θέλουν βοήθεια αρχαία στο άγνωστο , μην διστάσουν να ρωτήσουν :P

Υγ: Ξεθάβω θεματάκια :-*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasia@

Νεοφερμένος

Η Vasia@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Για παιδιά που αρχίζουν την προετοιμασία τους μέσω θερινών για τις πανελλελέ του 2019 και θέλουν βοήθεια αρχαία στο άγνωστο , μην διστάσουν να ρωτήσουν :P

Υγ: Ξεθάβω θεματάκια :-*

Θα ηθελα να μου προτεινετε μια καλη θεματογραφια αρχαιων ελληνικων?Επισης λεξιλογιο που θα μπορουσα να βρω για το αγνωστο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Θα ηθελα να μου προτεινετε μια καλη θεματογραφια αρχαιων ελληνικων?Επισης λεξιλογιο που θα μπορουσα να βρω για το αγνωστο?

Καλέ αρχικά δεν είμαι μεγάλη πια, 22 χρονών είμαι :P όχι πληθυντικός plz .... !

Λοιπόν θα σου πω τι έκανα εγώ. Εγώ πήγαινα φροντιστήριο αρχαία κατεύθυνσης β και γ λυκείου. Όταν είχαμε άγνωστο είχαμε θεματολογία, δηλαδή βιβλίο με ποικιλία άγνωστων κείμενων, από διάφορους φιλοσόφους στο οποίο κάναμε μετάφραση, ασκήσεις συντακτικού, γραμματικής και λοιπά. Εσύ πας φροντιστήριο, θα κάνεις θερινά ή θα διαβάσεις μόνη σου και θα προμηθευτείς πχ κάποια βοηθήματα ; Καταρχήν πανελλήνιες δίνεις το 2019 ;

Εγώ δεν είχα συγκεκριμένο ας πω βιβλίο για λεξιλόγιο για τα αρχαία ελληνικά. Επειδή ήμουν καλή στο άγνωστο μπορούσα από ομμόριζα και τα συμφραζόμενα να καταλάβω την σημασία των λέξεων αλλά όταν δεν ήμουν σίγουρη έβρισκα το λεξικό που είχα για τα αρχαία ελληνικά και την σημείωνα από πάνω. Πολύ καλό λεξικό είναι των αρχαίων ελληνικών που ήταν από το γυμνάσιο το οποίο το κράτησα και με βοήθησε ακόμα και την χρονιά των πανελληνίων. Κάτι που έκανα όμως για να συγκεντρώσω όσο πιο περισσότερο λεξιλόγιο αρχαίων ήταν να πάρω τετράδιο αλφαβητάριο (ξέρεις αυτά που έχει τα γράμματα) όπου έγραφα την λέξη την σημασία της, ετυμολογία και με το τι συντάσσεται από δίπλα που βοηθά στις τελευταίες επαναλήψεις και στο συντακτικό. (Αυτό με τα αλφαβητάρια μπορείς να το κάνεις και στα ρήματα;) )

Τώρα εάν θέλεις να βρεις επιπλέον θεματογραφία θα μπορούσες να αγοράσεις κανένα βοήθημα αρχαίων ελληνικών και από ότι ξέρω η ελληνοεκδοτική κυρίως Ιανός είναι τα καλύτερα. Αν δεν μπορείς αυτά ή σε συνδυασμό με αυτά, μπορείς να δεις τα παρακάτω Links:

Αρχαία Ελληνική θεματογραφία Γ΄ Λυκείου (Είναι ψηφιοποιημένα τα κείμενα, ωστόσο αν πατήσεις την επιλογή μορφοποίηση μπορείς και να εκτυπώσεις όποια σελίδα θέλεις )

Αρχαία Ελληνική Θεματογραφία Γ΄Λυκείου: Free Open E -class

Επίσης θα σου συνιστούσα εάν δεν κάνεις φροντιστήριο καλύτερα αν μπορέσεις να πάρεις κάποιο βοήθημα ώστε εάν λύνεις ασκήσεις και κάνεις μετάφραση να μπορείς να ελέγχεις εάν είναι σωστά καθώς αρκετή από την online θεματογραφία στο διαδίκτυο δεν υπάρχουν λύσεις.

Μπορείς να συμβουλευτείς τέλος θέματα και λύσεις πανελληνίων που έχουν ήδη πέσει ,εδώ , αλλά και από την σελίδα του ΟΕΦΕ που κάθε χρόνο σε όλα τα πανελλαδικώς μαθήματα βγάζει θέματα και προτεινόμενες λύσεις εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Χωρίς καμία προυπάρχουσα γνώση σε αρχαία και λατινικά από τι ξεκινάς( χωρίς φροντιστήριο) και τι πρέπει να διαβάσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Χωρίς καμία προυπάρχουσα γνώση σε αρχαία και λατινικά από τι ξεκινάς( χωρίς φροντιστήριο) και τι πρέπει να διαβάσεις?


Φοιτητής δεν είσαι; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Ναι φοιτητής είμαι. Ρωτάω γιατί δεν είμαι σίγουρος κατα πόσο μπορεί κάποιος να ασχοληθεί μόνος του για παραδειγμα το καλοκαίρι ώστε να ξεκινήσει το διάβασμα χωρίς καμία βοήθεια φροντιστηρίου σε αρχαία και λατινικά με καμία ή ελάχιστη γνώση των αρχαίων. Και εαν αυτό επιτυγχάνεται, πως ξεκινά κάποιος το διάβασμα σε ένα απαιτητικό μάθημα όπως είναι τα αρχαία, δηλαδή πως ξεκινα να βγάζει ύλη, πως μαθαίνει και τι πρέπει να γνωρίζει τόσο στα αρχαια όσο και στα λατινικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Ναι φοιτητής είμαι. Ρωτάω γιατί δεν είμαι σίγουρος κατα πόσο μπορεί κάποιος να ασχοληθεί μόνος του για παραδειγμα το καλοκαίρι ώστε να ξεκινήσει το διάβασμα χωρίς καμία βοήθεια φροντιστηρίου σε αρχαία και λατινικά με καμία ή ελάχιστη γνώση των αρχαίων. Και εαν αυτό επιτυγχάνεται, πως ξεκινά κάποιος το διάβασμα σε ένα απαιτητικό μάθημα όπως είναι τα αρχαία, δηλαδή πως ξεκινα να βγάζει ύλη, πως μαθαίνει και τι πρέπει να γνωρίζει τόσο στα αρχαια όσο και στα λατινικά.

Κοίτα για εμένα αυτός που θέλει να δώσει αρχαία πανελλήνιες αν στοχεύει υψηλά πρέπει να χτίζει γερές βάσεις από την α κιόλας γυμνασίου. Βέβαια πιστεύω ότι και μέτρια απλά για να γράψει δεν πιστεύω πως αρκεί μόνος ένας χρόνος, πόσο μάλλον χωρίς φροντιστήριο. Αλλά αυτό που μπορεί να κάνει κάποιος πρώτα από όλα να πιάσει την γραμματική των αρχαίων από την αρχή και να την κάνει φύλλο και φτερό να μην αφήσει τίποτα αδιάβαστο. Εννοείται αρχίζει από τα πιο απλά, άρθρα αντωνυμίες, ρήματα κλπ. Καλό είναι να πάρει γραμματική από βιβλιοπωλείο που την συνοδεύουν ασκήσεις σε συνδυασμό με αυτήν του σχολείου διότι η τελευταία από μόνη της δεν επαρκεί. Το ίδιο θα κάνει με το συντακτικό που επέρχεται μετά από την γραμματική που πάλι θα χρειαστεί από το βιβλιοπωλείο παράλληλα με του σχολείου . Εάν κατέχει γραμματική και συντακτικό μπορεί να βγάλει άγνωστο.Αλλά όπως είπα όσα πιο πολλά χρόνια τριβή έχει κάποιος με αρχαία τόσο πιο εξοικειωμένος θα είναι. Γιατί κακά τα ψέμματα εγώ τουλάχιστον θεωρώ πως σε ένα 1 χρόνο δεν μπορεί κάποιος να εμπεδώσει τόσο καλά γραμματική και συντακτικό για εξετάσεις . Όσον αφορά το γνωστό μπορεί να πάρει ένα βοήθημα και θα είναι τζετ παράλληλα με ότι του προσφέρεται από το σχολείο εάν και δυστυχώς αν δεν το ψάξει και μόνος του, δεν βοηθά (αν και είναι ανάλογα και τον καθηγητή).

Τα λατινικά από ότι ξέρω μπήκαν γ λυκείου και πιστεύω αν αρχίσει να τα διαβάζει παράλληλα με το σχολείο με την βοήθεια επίσης κάποιου καλού βοηθήματος πάλι δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Τα λατινικά είναι εύκολα και μαθαίνονται πόσο μάλλον αν το έχεις και με τις ξένες γλώσσες απλά θέλουν και αυτά εννοείται διάβασμα.

Αυτά ..

Φυσικά αυτή είναι η άποψη μου, δεν είναι σωστή , ούτε λάθος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ροβερτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά !

Κατά τη διάρκεια μιας άσκησης για την ανάλυση μετοχών σε δευτερεύουσες προτάσεις συνάντησα τα ακόλουθα παραδείγματα και προέλυψαν κάποιες απορίες:

1/ Οἱ Θηβαῖοι συνεκάλεσαν ἀπὸ τῶν πόλεων ἁπασῶν ἀκουσομένους τῆς παρὰ βασιλέως ἐπιστολῆς

Οἱ Θηβαῖοι συνεκάλεσαν ἀπὸ τῶν πόλεων ἁπασῶν ἴνα ἀκούσοιεν τῆς παρὰ βασιλέως ἐπιστολῆς
Αφού η τελική αυτή μετοχή εξαρτάται από ιστορικό χρόνο, γιατί δεν αναλύθηκε ως ινα ακούσαιντο (ευκτ. πλ. λόγου αορίστου μέσης φωνής, γιατί ινα ακούσοιεν είναι ευκτ. πλαγ. λόγου μέλλοντα ενεργ. φωνής)

2/ Πορεύονται κατοψόμενοι τοὺς πολεμίους
Πορεύονται ἵνα κατίδωσι τοὺς πολεμίους γιατί δεν είναι κατίδωνται; (υποτακτ. αορίστου β' μέσης φωνής) αφού η μετοχή είναι μέσης φωνής

3/ Ἐπορεύοντο κατοψόμενοι τοὺς πολεμίους
Ἐπορεύοντο ἵνα κατόψοιντο τοὺς πολεμίους γιατί δεν είναι κατίδοιντο; ευκτ. πλ. λόγου αορίστου β' μέσης φωνής

Ευχαριστώ πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
1) Στο δικό μου συντακτικό (του Βασιλάτου εκδόσεις Σαββάλα) γράφει ότι η μετοχή μέλλοντα αναλύεται με ευκτική αορίστου αν εξαρτάται από ρ ιστορικού χρόνου. Ποιο συντακτικό χρησιμοποιείς;

2) Όψομαι κάνει μόνο στον μέλλοντα. Στους υπόλοιπους χρόνους το ορω σχηματίζει τύπους ενεργητικής φωνής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά !

Κατά τη διάρκεια μιας άσκησης για την ανάλυση μετοχών σε δευτερεύουσες προτάσεις συνάντησα τα ακόλουθα παραδείγματα και προέλυψαν κάποιες απορίες:

1/ Οἱ Θηβαῖοι συνεκάλεσαν ἀπὸ τῶν πόλεων ἁπασῶν ἀκουσομένους τῆς παρὰ βασιλέως ἐπιστολῆς

Οἱ Θηβαῖοι συνεκάλεσαν ἀπὸ τῶν πόλεων ἁπασῶν ἴνα ἀκούσοιεν τῆς παρὰ βασιλέως ἐπιστολῆς
Αφού η τελική αυτή μετοχή εξαρτάται από ιστορικό χρόνο, γιατί δεν αναλύθηκε ως ινα ακούσαιντο (ευκτ. πλ. λόγου αορίστου μέσης φωνής, γιατί ινα ακούσοιεν είναι ευκτ. πλαγ. λόγου μέλλοντα ενεργ. φωνής)

2/ Πορεύονται κατοψόμενοι τοὺς πολεμίους
Πορεύονται ἵνα κατίδωσι τοὺς πολεμίους γιατί δεν είναι κατίδωνται; (υποτακτ. αορίστου β' μέσης φωνής) αφού η μετοχή είναι μέσης φωνής

3/ Ἐπορεύοντο κατοψόμενοι τοὺς πολεμίους
Ἐπορεύοντο ἵνα κατόψοιντο τοὺς πολεμίους γιατί δεν είναι κατίδοιντο; ευκτ. πλ. λόγου αορίστου β' μέσης φωνής

Ευχαριστώ πολύ

Μπερδεύεσαι με τους μέσους μέλλοντες που έχουν ενεργητική σημασία. Το ακούω έχει μέλλοντα το ακούσομαι και το ορώ το όψομαι. Γραμματικά ανήκουν στη μέση φωνή, αλλά νοηματικά έχουν ενεργητική διάθεση. Επομένως, οι μετοχές "ακουσομένους" και "κατοψόμενοι" ανήκουν ουσιαστικά στην ενεργητική φωνή. Φαίνεται κι απ' το νόημα. Είναι τελικές μετοχές, οπότε θα αναλυθούν σε υποτακτική/ευκτική πλαγίου λόγου αναλόγως το χρόνο εξάρτησης. Και θα είναι σε ενεργητική υποτακτική/ευκτική, ακριβώς για να διατηρηθεί το νόημα.

Έπειτα, όταν η τελική μετοχή εξαρτάται από ιστορικό χρόνο, αναλύεται είτε σε ευκτική μέλλοντα είτε σε ευκτική αορίστου. Your choice. Εγώ προτιμώ αορίστου. Εν προκειμένω, ο δημιουργός των ασκήσεων επέλεξε να τις αναλύσει σε μέλλοντα, στο πρώτο παράδειγμα.

Οπότε:
1. (ακούσοιεν ή) ακούσαιεν (ευκτική πλαγίου λόγου, γιατί εξαρτάται από ιστορικό)
2. Είναι μέση φωνή, αλλά νοηματικά ενεργητική. Συνεπώς, ορθώς χρησιμοποιήθηκε το ενεργητικό κατίδωσι(υποτακτική, γιατί εξαρτάται από αρκτικό χρόνο)
3. ίνα κατίδοιεν είναι το σωστό εδώ (ή κατόψοιντο). Όχι κατίδοιντο. Ενεργητική ευκτική του πλαγίου λόγου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ροβερτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
1) Στο δικό μου συντακτικό (του Βασιλάτου εκδόσεις Σαββάλα) γράφει ότι η μετοχή μέλλοντα αναλύεται με ευκτική αορίστου αν εξαρτάται από ρ ιστορικού χρόνου. Ποιο συντακτικό χρησιμοποιείς;

2) Όψομαι κάνει μόνο στον μέλλοντα. Στους υπόλοιπους χρόνους το ορω σχηματίζει τύπους ενεργητικής φωνής.

Μπερδεύεσαι με τους μέσους μέλλοντες που έχουν ενεργητική σημασία. Το ακούω έχει μέλλοντα το ακούσομαι και το ορώ το όψομαι. Γραμματικά ανήκουν στη μέση φωνή, αλλά νοηματικά έχουν ενεργητική διάθεση. Επομένως, οι μετοχές "ακουσομένους" και "κατοψόμενοι" ανήκουν ουσιαστικά στην ενεργητική φωνή. Φαίνεται κι απ' το νόημα. Είναι τελικές μετοχές, οπότε θα αναλυθούν σε υποτακτική/ευκτική πλαγίου λόγου αναλόγως το χρόνο εξάρτησης. Και θα είναι σε ενεργητική υποτακτική/ευκτική, ακριβώς για να διατηρηθεί το νόημα.

Έπειτα, όταν η τελική μετοχή εξαρτάται από ιστορικό χρόνο, αναλύεται είτε σε ευκτική ενεστώτα είτε σε ευκτική αορίστου. Your choice. Εγώ προτιμώ αορίστου. Εν προκειμένω, ο δημιουργός των ασκήσεων επέλεξε να τις αναλύσει σε ενεστώτα, στο πρώτο παράδειγμα.

Οπότε:
1. (ακούσοιεν ή) ακούσαιεν (ευκτική πλαγίου λόγου, γιατί εξαρτάται από ιστορικό)
2. Είναι μέση φωνή, αλλά νοηματικά ενεργητική. Συνεπώς, ορθώς χρησιμοποιήθηκε το ενεργητικό κατίδωσι(υποτακτική, γιατί εξαρτάται από αρκτικό χρόνο)
3. ίνα κατίδοιεν είναι το σωστό εδώ (ή κατόψοιντο). Όχι κατίδοιντο. Ενεργητική ευκτική του πλαγίου λόγου.


Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο σας !!
jims Χρησιμοποιώ 4 συντακτικά. Το σχολικό, ένα των εκδ. Αναστασάκη (πρώην Κοκοτσάκη), και δύο φροντιστηριακά.

Nihilist Και εγώ με ευκτ. πλ. λόγου του αορίστου προτιμώ να τις αναλύω, αν είναι τελικές μετοχές και εξαρτώνται από Ι.Χ. Είχα γράψει στο τετράδιο μου "κατίδοιεν" και "ακούσαιεν" αλλά λόγω του ότι είδα ότι είναι στη μέση φωνή οι μετοχές άλλαξα γνώμη.

1. Το ακούσοιεν είναι ευκτ. μέλλοντα. Όπως και το κατόψοιντο. Αφού η ανάλυση γίνεται με ευκτ. πλ. λόγου αορίστου (κατά προτίμηση) ή ενεστώτα γιατί επελέγη η ευκτ. μέλλοντα; Και όχι η ευκτ. πλ. λόγου του αορίστου (κατά προτίμηση) ή ενεστώτα;

2. Με ποιον τρόπο θα καταλάβουμε αν το ρήμα στην ανάλυση της μετοχής θα είναι σ' ενεργητική ή μέση φωνή; Με βάση το νόημα; Δηλαδή αν η μετοχή είναι μέσης φωνής δεν σημαίνει ότι και το ρήμα θα τεθεί στη μέση φωνή στην ανάλυση.

Στα δύο παραδείγματα του study:
Νυνῦτουτο δεησόμενοι ἥηκομεν. = Νυν ἥηκομεν ἵινα τουτο δεηθωμεν. δεησώμεθα είναι σωστό; (υποτακτική αορίστου, αντί παθητικού αορίστου)

Τριήρεις ἐεπλήρου ὣως βοηθήσων κατά θάλατταν. = Τριήρεις ἐεπλήρου ἵινα βοηθήσειε κατα θάλατταν. βοηθήσαι είναι σωστό ; (επειδή βοηθήσειε είναι β' τύπος ευκτ. μελλ.)

Επίσης στο study4exams γραφει:
"Τελική μετοχή

Αναλύεται σε τελική πρόταση με:

ἵινα + υποτακτική αορίστου (α ν εξαρτάται από ρήμα αρκτικού χρόνου) ή ἵινα + ευκτική του πλαγίου λόγου (αν εξαρτάται από ρήμα αρκτικού χρόνου) " εννοεί ιστορικού χρόνου.
Υπάρχουν λαθάκια και στο study.

Μου προέκυψε σοβαρό τεχνικό πρόβλημα. Εδώ και μέρες το καπάκι του λάπτοπ έπεφτε πολύ προς τα πίσω. Τώρα από τη μεριά ξεκόλλησε οπότε μου μαύρισε η οθόνη. οποτε γράφω από το κινητό. Λέτε να κάηκε η οθόνη?? Είμαι εκτος θέματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο σας !!
jims Χρησιμοποιώ 4 συντακτικά. Το σχολικό, ένα των εκδ. Αναστασάκη (πρώην Κοκοτσάκη), και δύο φροντιστηριακά.

Nihilist Και εγώ με ευκτ. πλ. λόγου του αορίστου προτιμώ να τις αναλύω, αν είναι τελικές μετοχές και εξαρτώνται από Ι.Χ. Είχα γράψει στο τετράδιο μου "κατίδοιεν" και "ακούσαιεν" αλλά λόγω του ότι είδα ότι είναι στη μέση φωνή οι μετοχές άλλαξα γνώμη.

1. Το ακούσοιεν είναι ευκτ. μέλλοντα. Όπως και το κατόψοιντο. Αφού η ανάλυση γίνεται με ευκτ. πλ. λόγου αορίστου (κατά προτίμηση) ή ενεστώτα γιατί επελέγη η ευκτ. μέλλοντα; Και όχι η ευκτ. πλ. λόγου του αορίστου (κατά προτίμηση) ή ενεστώτα;

2. Με ποιον τρόπο θα καταλάβουμε αν το ρήμα στην ανάλυση της μετοχής θα είναι σ' ενεργητική ή μέση φωνή; Με βάση το νόημα; Δηλαδή αν η μετοχή είναι μέσης φωνής δεν σημαίνει ότι και το ρήμα θα τεθεί στη μέση φωνή στην ανάλυση.

Στα δύο παραδείγματα του study:
Νῦν τοῦτο δεησόμενοι ἥκομεν. = Νῦν ἥκομεν ἵνα τοῦτο δεηθῶμεν. δεησώμεθα είναι σωστό; (υποτακτική αορίστου, αντί παθητικού αορίστου)

Τριήρεις ἐπλήρου ὣς βοηθήσων κατὰ θάλατταν. = Τριήρεις ἐπλήρου ἵνα βοηθήσειε κατὰ θάλατταν. βοηθήσαι είναι σωστό ; (επειδή βοηθήσειε είναι β' τύπος ευκτ. μελλ.)

Επίσης στο study4exams γραφει:
"Τελική μετοχή

Αναλύεται σε τελική πρόταση με:

ἵνα + υποτακτική αορίστου (αν εξαρτάται από ρήμα αρκτικού χρόνου) ή
ἵνα + ευκτική του πλαγίου λόγου (αν εξαρτάται από ρήμα αρκτικού χρόνου) " εννοεί ιστορικού χρόνου.
Υπάρχουν λαθάκια και στο study.

1. Έχεις δίκιο. Ευκτική πλαγίου λόγου μέλλοντα εννοούσα, όχι ενεστώτα. Θα επεξεργαστώ το αρχικό μήνυμα, για να μην υπάρξουν παρανοήσεις. Για τον αρχαίο Έλληνα, τόσο η ευκτική μέλλοντα όσο και η ευκτική αορίστου είναι δόκιμες για το παράδειγμα που αναφέρεις. Εγώ θα σου πρότεινα, όταν η τελική μετοχή εξαρτάται από ιστορικό χρόνο, να χρησιμοποιείς μόνο ευκτική αορίστου τού πλαγίου λόγου, καθώς αυτό υποδεικνύουν τα περισσότερα βοηθήματα. Η χρήση του μέλλοντα είναι πιο εξειδικευμένη και ενδεχομένως άγνωστη σε κάποιους φιλολόγους.

2. Το καταλαβαίνεις από το νόημα, δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο. Εξάλλου, τα ενεργητικά ρήματα με μέσους μέλλοντες είναι σχετικά λίγα, περίπου 25-30 νομίζω. Τα μαθαίνεις παπαγαλία ;). Η επιτροπή τούς έχει αδυναμία και τα προτιμάει στις γραμματικές ασκήσεις, οπότε καλό είναι να τα ξέρεις. Τα ρήματα αυτά μόνο στο μέλλοντα κλίνονται κατά τη μέση φωνή, συνεχίζουν, ωστόσο, να έχουν ενεργητική σημασία. Οι υπόλοιποι χρόνοι κλίνονται κατά την ενεργητική.

Για τα παραδείγματα του study:
1. Το βοηθήσειε είναι δεύτερος τύπος ευκτικής αορίστου, όχι μέλλοντα. Είναι βοηθήσαι ή βοηθήσειε(ν). Επομένως και τα δύο είναι σωστά. Καλό είναι να βάζεις και τα δύο, με μια κάθετο ανάμεσα.

2. Το δέομαι έχει μόνο παθητικό αόριστο, δεν έχει κανονικό. Δηλαδή δεν υπάρχει τύπος "δεησώμεθα". Άρα, χρησιμοποιείται ο παθητικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ροβερτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
1. Έχεις δίκιο. Ευκτική πλαγίου λόγου μέλλοντα εννοούσα, όχι ενεστώτα. Θα επεξεργαστώ το αρχικό μήνυμα, για να μην υπάρξουν παρανοήσεις. Για τον αρχαίο Έλληνα, τόσο η ευκτική μέλλοντα όσο και η ευκτική αορίστου είναι δόκιμες για το παράδειγμα που αναφέρεις. Εγώ θα σου πρότεινα, όταν η τελική μετοχή εξαρτάται από ιστορικό χρόνο, να χρησιμοποιείς μόνο ευκτική αορίστου τού πλαγίου λόγου, καθώς αυτό υποδεικνύουν τα περισσότερα βοηθήματα. Η χρήση του μέλλοντα είναι πιο εξειδικευμένη και ενδεχομένως άγνωστη σε κάποιους φιλολόγους.

2. Το καταλαβαίνεις από το νόημα, δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο. Εξάλλου, τα ενεργητικά ρήματα με μέσους μέλλοντες είναι σχετικά λίγα, περίπου 25-30 νομίζω. Τα μαθαίνεις παπαγαλία ;). Η επιτροπή τούς έχει αδυναμία και τα προτιμάει στις γραμματικές ασκήσεις, οπότε καλό είναι να τα ξέρεις. Τα ρήματα αυτά μόνο στο μέλλοντα κλίνονται κατά τη μέση φωνή, συνεχίζουν, ωστόσο, να έχουν ενεργητική σημασία. Οι υπόλοιποι χρόνοι κλίνονται κατά την ενεργητική.

Για τα παραδείγματα του study:
1. Το βοηθήσειε είναι δεύτερος τύπος ευκτικής αορίστου, όχι μέλλοντα. Είναι βοηθήσαι ή βοηθήσειε(ν). Επομένως και τα δύο είναι σωστά. Καλό είναι να βάζεις και τα δύο, με μια κάθετο ανάμεσα.

2. Το δέομαι έχει μόνο παθητικό αόριστο, δεν έχει κανονικό. Δηλαδή δεν υπάρχει τύπος "δεησώμεθα". Άρα, χρησιμοποιείται ο παθητικός.


1.Πράγματι είναι δεύτερος τύπος ευκτικης αορίστου αλλά έγραψα κατά λάθος μέλλοντα.
2. Το λεξικό ρηματων που χρησιμοποιώ του Σακελλαριαδη, εκδ. Σαββαλα, είχε και εδεησαμην και εδεηθην στον αόριστο γι αυτό το εγραψα το δεησωμεθα. Σε άλλο λεξικό είχε μόνο το εδεηθην οπότε κρατώ αυτόν τον τύπο ως επικρατέστερο.
Συνεπώς πρόκειται για ρήματα που έχουν μέλλοντα στη μέση φωνή αλλά ενεργητική διάθεση (ορω, ακούω, λαμβανω...)Έψαξα να βρω και έναν κατάλογο με τα ρήματα αυτά που έχουν ενεργητική σημασία αλλά δεν μπόρεσα να τον εντοπίσω. Πού υπάρχουν συγκεντρωμένα? Ποιο συντακτικό, λεξικό Ρηματων χρησιμοποιουσες? :-)

Και δύο διαφορετικά παραδείγματα απο διαφορετικά συντακτικά

Οι λησται επλεον καταληψομενοι τους αλλοτριους τοπους το αναλύει ίνα καταλαβοιεν ενώ σε παράδειγμα άλλου συντακτικού επεμψε στράτευμα καταληψομενον την πόλιν το αναλύει ινα καταληψοιτο ευκτ μέλλοντα. Προτιμότερο όμως είναι το ίνα καταλάβοι, σωστά? (δεν το γράφει και ήθελα επιβεβαίωση). Είναι και το λαμβάνω στην ίδια κατηγορία με το ορω και το ακούω.

Σε ευχαριστώ πολύ και για την προηγούμενη σου απάντηση :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
1.Πράγματι είναι δεύτερος τύπος ευκτικης αορίστου αλλά έγραψα κατά λάθος μέλλοντα.
2. Το λεξικό ρηματων που χρησιμοποιώ του Σακελλαριαδη, εκδ. Σαββαλα, είχε και εδεησαμην και εδεηθην στον αόριστο γι αυτό το εγραψα το δεησωμεθα. Σε άλλο λεξικό είχε μόνο το εδεηθην οπότε κρατώ αυτόν τον τύπο ως επικρατέστερο.
Συνεπώς πρόκειται για ρήματα που έχουν μέλλοντα στη μέση φωνή αλλά ενεργητική διάθεση (ορω, ακούω, λαμβανω...)Έψαξα να βρω και έναν κατάλογο με τα ρήματα αυτά που έχουν ενεργητική σημασία αλλά δεν μπόρεσα να τον εντοπίσω. Πού υπάρχουν συγκεντρωμένα? Ποιο συντακτικό, λεξικό Ρηματων χρησιμοποιουσες? :-)

Και δύο διαφορετικά παραδείγματα απο διαφορετικά συντακτικά

Οι λησται επλεον καταληψομενοι τους αλλοτριους τοπους το αναλύει ίνα καταλαβοιεν ενώ σε παράδειγμα άλλου συντακτικού επεμψε στράτευμα καταληψομενον την πόλιν το αναλύει ινα καταληψοιτο ευκτ μέλλοντα. Προτιμότερο όμως είναι το ίνα καταλάβοι, σωστά? (δεν το γράφει και ήθελα επιβεβαίωση). Είναι και το λαμβάνω στην ίδια κατηγορία με το ορω και το ακούω.

Σε ευχαριστώ πολύ και για την προηγούμενη σου απάντηση :-)

Εγώ διάβαζα κατά κύριο λόγο μέσω διαδικτύου. Για τους μέσους μέλλοντες με ενεργητική σημασία μπορείς να ανατρέξεις εδώ: https://www.slideshare.net/mobile/billbas/ss-14953369

Ναι, προτιμότερο είναι το "ίνα καταλάβοι".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ροβερτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Εγώ διάβαζα κατά κύριο λόγο μέσω διαδικτύου. Για τους μέσους μέλλοντες με ενεργητική σημασία μπορείς να ανατρέξεις εδώ: https://www.slideshare.net/mobile/billbas/ss-14953369

Ναι, προτιμότερο είναι το "ίνα καταλάβοι".


Σ'ευχαριστώ πολύ για τον χρησιμότατο αυτόν πίνακα. :studying: Είναι αυτό που έψαχνα!
Και εγώ χρησιμοποιώ πληθώρα διαδικτυακών πηγών για να μπορώ να διασταυρώνω.:book:

Καλή ακαδημαϊκή χρονιά σου εύχομαι! :flowers: :book:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top