Γενικό -  [Θεωρητική] trick για ευκολότερο διάβασμα

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Στην wikipedia θα κοιτάξεις το τι είναι αυτή η τεχνική για να την μάθεις πας και διαβάζεις βιβλία.

τοτε γιατι τα εβαλες εδω ρε φιλε; :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Μπας και κινήσω το ενδιαφέρον σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
4η 5η
-s -s
-s -i
-i -i
-m -m
-s -s

μονο για ενικό αριθμό (:. Είναι γελοίο αλλά εγω έτσι το θυμαμαι (;



κανω ακριβως το ιδιο!!!ωραιο κολπο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*karoto*

Νεοφερμένος

Η αντωνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
λοιπον παιδια εχω και εγω μερικα κολπακια που σιγουρα βοηθανε!!
1 τα ρηματα που συντασονται με κατηγορηματικες μετοχες:κελκασ ψεδα γαμμ(Καρτερια.Εναρξη.Ληξη.Καματου.ΑνοχηΣυνδετικα. Ψυχικο παθοσ.Ελεγχου.Δειξης.Αγγελιας. Γνωσησ.Αισθησης.Μνημησ.Μαθηση.) βασικα ειναι τα αρχικα και επισησ ξερω και ενα αλλο ποιματακι αλλα δεν το θυμαμαι....
2 Κρινω
υπολαμβανω
οιομαι
νομιζω
ηγουμαι τα αρχικα παλι απο καθε λεξη ειναι ''κυδονη''. οι μετοχες των ρηματων αυτων ειναι παντα αιτιολογικες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lefteris278

Νεοφερμένος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
εγω παντως εχω ενα αλλο τρικ για την ακολουθια πολυ πιο απλό:
1.παρον }υποτ-ενεστ ΣΥΓΧΡΟΝΟ

παρελθον }υποτ-πρτ


2. παρον }υποτ-πρκ ΠΡΟΤΕΡΟΧΡΟΝΟ

παρελθον } υποτ-υπρσ


3.παρον } υποτ-Περιφρ.συζ ενεστ ΥΣΤΕΡΟΧΡΟΝΟ

παρελθον }υποτ-Περιφρ.συζ πρτ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zinala

Νεοφερμένος

Η Μαρίζα ( Άννα Μαρία) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
γεια σας! εγω -ειμαι και καινουρια στο φορουμ- για να θυμαμαι τις ημερομηνιες της ιστοριας εχω στο μυαλο ου ενα "κομπιουτερακι".εχω οπτικη μνημη.κατι τετοιο κανω:

123
456
789
0
και αναλογα τις ημερομηνιες κανω σχηματα! δεν ξερω αν το καταλαβατε...:-/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Roxie

Νεοφερμένος

Η Μάγδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Εγω ξερω ενα για τον τροπο αναπτυξης παραγραφου:


Π αραδειγμα
Ο ρισμος
Σ υκριση/αντιθεση
Α ναλογια
Δ ιαιρεση
Α ιτιο-αποτελεσμα
Α ιτιολογηση

Ενω το ελεγα γελοιο και ομως μου εχει μεινει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Εγω ξερω ενα για τον τροπο αναπτυξης παραγραφου:


Π αραδειγμα
Ο ρισμος
Σ υκριση/αντιθεση
Α ναλογια
Δ ιαιρεση
Α ιτιο-αποτελεσμα
Α ιτιολογηση

Ενω το ελεγα γελοιο και ομως μου εχει μεινει.

Aυτό είναι το ζητούμενο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Για τον τροπο αναπτυξης παραγραφου πιο αποτελεσματικο για μενα ειναι το ΑΣΑΠΟΔΑ :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cats

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
παιδια τελεια τα trick!!!!!!!!!!!! υπεροχα μπραβο σας :D

:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
επισης για τα αποθετικα, δανειζομαστε απο την ενεργητικη MYAM ΓΕΜΣ

και κανουμε αναγραμματισμο :

ΜΕ + ΜΜ = Μετοχη Ενεστωτα + Μετοχη Μελλοντα
ΑΜ = Απαρεμφατο Μελλοντα
ΥΜ = Υποτακτικη Μελλοντα
Σ = Σουπινο
Γ = Γερουνδιο


Δεν ξερω αν βοηθαει, μας το ελεγε η φιλογογος περσυ στο σχολειο, και μου φαινοταν πολυ ηλιθιο για να το θυμαμαι, και το αποδοκιμαζα συνεχεια :P Τωρα ομως μου εχει μεινει!
Κανατε περσι τα αποθετικα; εμεις δεν τα ειχαμε κανει, και τώρα ειναι φυσικά δεδομένα
μην γελάσετε :P εγώ για λατινικά 4ης κ 5ης κλίσης επειδή λάτρευω το παιχνίδι σιμς :

4η 5η
-s -s
-s -i
-i -i
-m -m
-s -s

μονο για ενικό αριθμό (:. Είναι γελοίο αλλά εγω έτσι το θυμαμαι (;
_____________________________________
κι εγω έτσι το θυμάμαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Κανατε περσι τα αποθετικα; εμεις δεν τα ειχαμε κανει, και τώρα ειναι φυσικά δεδομένα

Ναι αμε, και στο σχολειο! Ολη τη χρονια μας επρηζε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zinala

Νεοφερμένος

Η Μαρίζα ( Άννα Μαρία) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
κατι πολυ χαζο στα λατινικα... οταν διαβαζα την Β κλιση ουσιαστικων το ουδετερο τα ελεγα δυνατα,εκλεινα το donum και καποια στιγμη μ ακουσε ο πατερας μου οταν ημουν στον πληθυντικο και με ρωταει: "ποιος Αντωνης;;" χαχαχα!
γιατι κλεινεται ετσι στον πληθυντικο:
dona
donorum
donis
dona
dona
donis
κι ετσι οπως τα ελεγα τα τελευταια ακουστηκε "Αντωνης"...!!!κι ετσι μου εμεινε και γελαω...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
και εγω αντωνης το θυμομουν:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top