Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Όσων αφορά το θέμα της συζήτησης ,που είναι η έκτρωση
ΦΟΝΟΣ είναι κατα την γνώμη μου ,
που ,επαναλαμβάνω , και ώς προς αυτό δέν πήρα απάντηση , δέν υπάρχει κανένας σοβαρός λόγος να γίνει.
(πλήν ίσως των λόγων υγείας)

Λογοι υπαρχουν πολλοι και εχουν ηδη αναφερθει ...
Αλλα αυτο που παρατηρω ειναι οτι δεν εχουμε ιδεα τι σημαινει να φερνουμε ενα παιδι στον κοσμο και πως αλλαζει καποιου αρδην η ζωη, και κατα ποσον σε καθε περιπτωση ειμαστε ικανοι να αντεπεξελθουμε στις ευθυνες και τις υποχρεωσεις που θα προκυψουν.
Εχω την εντυπωση πως νομιζουμε πως ειναι σα να εχουμε ενα ζωακι σπιτι μας που το φροντιζουμε.:/:

Θα εμενα π.χ εγω εγκυος στα 20 μου, ενω δεν ειχα τελειωσει τις σπουδες μου, ημουν η ιδια παιδι και θα κρατουσα το μωρο?! Μαλλον καποιος τρελλος παπας θα πρεπει να τον εχει βαπτισει εκεινον που θα του περνουσε αυτη η ιδεα απο το μυαλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
-Τον φόνο τον απαγορεύει ο Νόμος( ήτοι, ο θεσμολάτρης Σατανάς) στους ανθρώπους ως πρόσωπα κι όχι στα ζώα(ίσως, ούτε καν τον ενδιαφέρουν!). Ο φόνος έχει προσωπική καταγωγή...
-Το έμβρυο δεν είναι ακόμη πρόσωπο...παρά μόνον για εκείνους που βλογάνε τα όπλα, λίγο πριν την μάχη των ...προσώπων( Ω, τι υποκρισία, Θεέ μου!).
-Πόση αλήθεια διαχέει η...Νεράιδα, επ' αυτού!

ΥΣ: Εξάλλου, ούτε ένας σπουργίτης πέφτει, αν "δεν του είναι γραφτό", πόσο μάλλον για το αυγό του!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Είναι προτιμότερο να μεγαλώσει το παδί σε ορφανοτροφείο παρά να δολοφονηθεί σαν τα κοτόπουλα , επειδή η δεσποινίς θέλει να το καβαλήσει αλλα δέν αντέχει την εγκυμοσύνη.

Με αυτή τη λογική δηλαδή κάποιος που πίνει πολύ ή καπνίζει πολύ ή δεν τρώει υγιεινά και κάποια στιγμή αρρωστήσει, να πούμε καλά έπαθε και να τον αφήσουμε να πεθάνει.:hmm:

δεν εχουμε ιδεα τι σημαινει να φερνουμε ενα παιδι στον κοσμο και πως αλλαζει καποιου αρδην η ζωη, και κατα ποσον σε καθε περιπτωση ειμαστε ικανοι να αντεπεξελθουμε στις ευθυνες και τις υποχρεωσεις που θα προκυψουν.
Εχω την εντυπωση πως νομιζουμε πως ειναι σα να εχουμε ενα ζωακι σπιτι μας που το φροντιζουμε.

Αυτό ακριβώς. Με τρομάζει που όλα αυτά τα σκέφτεται ένας άντρας 33 ετών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrismum

Νεοφερμένος

Η chrismum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 54 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
πιστευω οτι φερνει στο μελλον και προβληματα μη αναπαραγωγης οταν θα θελεις μωρο και δεν θα ερχεται εχω φιλη με σχετικη εμπειρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
-Το έμβρυο δεν είναι ακόμη πρόσωπο...παρά μόνον για εκείνους που βλογάνε τα όπλα, λίγο πριν την μάχη των ...προσώπων( Ω, τι υποκρισία, Θεέ μου!).

Ο φόνος είναι φόνος. Και είναι κάτι κακό.
Ακόμα κι το κάναμε όλοι,ακόμα κι αν το δικαιολογούσαν οι νόμοι -του θεσμολάτρη Σατανά- , ακόμα κι αν τα κείμενα των παπάδων κι η Εκκλησία το ονόμαζαν ιερή πράξη,ακόμα κι αν συμβαίνει στους πολέμους από υποχρέωση, ακόμα κι αν γίνει ως έκτρωση από κακή ανάγκη,είναι αυτό που είναι. Φόνος.

Αν στον πόλεμο θεωρείται καλός και στην έκτρωση κακός τότε ρώτα μια γυναίκα που έκανε έκτρωση ή κάποιον που πήρε κεφάλια στον πόλεμο και θα δείς οτι παρ'όλο που γενικά υποχρεούνται να καταπιούν αυτό που έκαναν -γιατί ήταν πέρα για πέρα λογικό-,δεν παύουν να νιώθουν τύψεις γιατί διέπραξαν κάτι κακό,άξιο τύψεων. Το ξέρουν οτι είναι κακό. Αλλά επειδή οι συνθήκες το επέβαλλαν,απλώς(...) το θάβουν στο υπουνείδητο και αποφεύγουν να το σκέφτονται πιά-για να συνεχίσουν.

Φυσικά και το έμβρυο είναι πρόσωπο. Απλά είναι ένα πρόσωπο στο αρχικό του στάδιο. Και το βρέφος δεν μπορεί να περπατήσει και να μιλήσει,αλλά είναι πρόσωπο. Εκτός αν εννοείς οτι δεν είναι πρόσωπο Νομικά,οπότε πάω πάσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Αν στον πόλεμο θεωρείται καλός και στην έκτρωση κακός τότε ρώτα μια γυναίκα που έκανε έκτρωση ή κάποιον που πήρε κεφάλια στον πόλεμο και θα δείς οτι παρ'όλο που γενικά υποχρεούνται να καταπιούν αυτό που έκαναν -γιατί ήταν πέρα για πέρα λογικό-,δεν παύουν να νιώθουν τύψεις γιατί διέπραξαν κάτι κακό,άξιο τύψεων. Το ξέρουν οτι είναι κακό. Αλλά επειδή οι συνθήκες το επέβαλλαν,απλώς(...) το θάβουν στο υπουνείδητο και αποφεύγουν να το σκέφτονται πιά-για να συνεχίσουν.

Έτσι όπως το θέτεις δεν μπορώ να πω οτι δεν προβληματίστηκα, γιατί το έχω κάνει όπως έχω πει πιο παλιά και ποτέ δεν το μετάνιωσα ούτε ένιωσα τύψεις για αυτό. Αν το θέμα μας είναι να το ονοματίσουμε, να βρούμε ένα χαρακτηρισμό γι' αυτό, δεν αρνούμαι οτι ήταν κάτι κακό. Κακό όμως και άδικο θα ήταν επίσης να φέρω ένα παιδί στον κόσμο στα 21 μου χρόνια, από μια σχέση χωρίς μέλλον, ενώ δεν είχα καν δουλειά καλά καλά, ενώ δεν ήξερα καν ποια είμαι και πού πάω, και να προσπαθήσω να αναλάβω (και προφανώς να καταστρέψω) τη ζωή ενός άλλου (του παιδιού μου) και το πιθανότερο να επηρεάσω και τις ζωές των γύρω μου. Δηλαδή από τις δύο ζημιές επέλεξα τη μικρότερη. Κανείς δεν είπε οτι η έκτρωση είναι κάτι καλό και δεν τρέχει τίποτα. Συγκρίνοντάς την όμως με τις συνέπειες που θα υπήρχαν αν δε γινόταν, είναι κάλλιστο για μένα. Αυτό λέμε νομίζω τόσον καιρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Έτσι όπως το θέτεις δεν μπορώ να πω οτι δεν προβληματίστηκα, γιατί το έχω κάνει όπως έχω πει πιο παλιά και ποτέ δεν το μετάνιωσα ούτε ένιωσα τύψεις για αυτό. Αν το θέμα μας είναι να το ονοματίσουμε, να βρούμε ένα χαρακτηρισμό γι' αυτό, δεν αρνούμαι οτι ήταν κάτι κακό. Κακό όμως και άδικο θα ήταν επίσης να φέρω ένα παιδί στον κόσμο στα 21 μου χρόνια, από μια σχέση χωρίς μέλλον, ενώ δεν είχα καν δουλειά καλά καλά, ενώ δεν ήξερα καν ποια είμαι και πού πάω, και να προσπαθήσω να αναλάβω (και προφανώς να καταστρέψω) τη ζωή ενός άλλου (του παιδιού μου) και το πιθανότερο να επηρεάσω και τις ζωές των γύρω μου. Δηλαδή από τις δύο ζημιές επέλεξα τη μικρότερη. Κανείς δεν είπε οτι η έκτρωση είναι κάτι καλό και δεν τρέχει τίποτα. Συγκρίνοντάς την όμως με τις συνέπειες που θα υπήρχαν αν δε γινόταν, είναι κάλλιστο για μένα. Αυτό λέμε νομίζω τόσον καιρό.


Συμφωνώ με όλα αυτά. Σε μερικές περιστάσεις θα το έκανα κι εγώ.

Απλώς η επιχειρηματολογία του Νωέα,οτι (αφού το κάνουμε και στον πόλεμο,είναι καλός ο φόνος) με σκότωσε.

Προς αυτούς που μου έβαλαν μείον,πραγματικά θα ήθελα μια αιτιολόγηση.. Σε τι απ'όλα διαφωνείτε; Στο πώς θα το ονομάσουμε ή στο τί είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αν και δε συγκαταλεγομαι στα ατομα στα οποια απευθυνθηκες και ζητησες μια αιτιολογηση, να σου πω πως και εγω διαφωνω με τα περι προσωπου και φονου...
Το γονιμοποιημενο ωαριο δε θεωρειται ανθρωπινο ον μεχρι τη 12η εβδομαδα και προφανως δεν τιθεται θεμα φονου.

Εαν σε ενδιαφερει, υπαρχει αντιστοιχο θεμα οπου συζητειται ακριβως αυτο...https://www.e-steki.gr/showthread.php?t=19644
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jelipop

Νεοφερμένος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Αγαπητά παιδιά !!

Έχω παρατηρήσει οτι η περίοδος Άνοιξη - Καλοκαίρι έφερε πολλές εγκυμοσύνες στο φιλικό μου περιβάλλον , τόσες που όταν γεννήσουν δν θα προλαβαίνουμε να πηγαίνουμε στα μαιευτήρια,στους γάμους κ στις βαπτήσεις (2πλό μυστήριο) !!!

Παρατήρησα επίσης οτι όσοι έχουν λάβει αυτο το δώρο θεού ειναι σε σχέση το πολύ ένα χρόνο κ ηλικίας 23-27 χρόνων !!

Η πρώτη αντίδραση ολων ειναι το "Ουπς έτυχε , κ τώρα τι κάνω?" !

Βάζουμε πολλά αρνητικά , 1ον λίγο καιρό μαζί , 2ον έτυχε ("συνήθως" κάνεις ένα παιδί γιατι το θές κ όχι γιατι σου έτυχε οπότε μέχρι τότε προσέχεις για να έχεις) ,3ον οχι σταθερή δουλειά κ απο τις δύο πλευρές, 4ον δν υπάρχει κάποιο σπίτι αρα ενήκιο που χωρίς δουλειά ειναι πρόβλημα ... 5ον οι γονείς ειναι ανύμποροι να βοηθήσουν ...

Κ όμως όλοι τα κράτησαν !! Βέβαια το μέλλον των σχέσεων δν το ξέρει κανείς .. Μπορεί να χωρήσουν μπορεί να αγαπηθούν τρελά ! Το θέμα ειναι όμως οτι μπορεί να σκέφτηκαν την εύκολη λύση (βλέπε έκτρωση) κανείς δν το έκανε πράξη !!

Όσο δύσκολα κ να ειναι τα πράγματα , κόβεις τον Κ***ο σου κ κάνεις το καλύτερο για την ψυχή που θα έρθει στο κόσμο ... Κ που πάνω απο όλα ειναι ΔΙΚΗ σου ευθύνη !!

Ειναι πιο ευχάριστο να πηγαίνεις σε ένα μαιευτήριο για γέννα παρά για κάτι αλλο !!
(απο Νοέμβριο έχουμε τις πρώτες αφήξεις :p )

Δν ξέρω αν είμαι απόλυτη , αλλα προσπαθώ να μπώ στην ψυχολογία !!
Χαίρομαι που βλέπω τους φίλους μου να κάνουν όνειρα για τα παιδικά τους δωμάτια κ να "τσακώνονται" για τα ονόματα των παιδιών ..!!!

Τα παιδιά ειναι η ζωή ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Αγαπητά παιδιά !!

Έχω παρατηρήσει οτι η περίοδος Άνοιξη - Καλοκαίρι έφερε πολλές εγκυμοσύνες στο φιλικό μου περιβάλλον , τόσες που όταν γεννήσουν δν θα προλαβαίνουμε να πηγαίνουμε στα μαιευτήρια,στους γάμους κ στις βαπτήσεις (2πλό μυστήριο) !!!

Παρατήρησα επίσης οτι όσοι έχουν λάβει αυτο το δώρο θεού ειναι σε σχέση το πολύ ένα χρόνο κ ηλικίας 23-27 χρόνων !!

Η πρώτη αντίδραση ολων ειναι το "Ουπς έτυχε , κ τώρα τι κάνω?" !

Βάζουμε πολλά αρνητικά , 1ον λίγο καιρό μαζί , 2ον έτυχε ("συνήθως" κάνεις ένα παιδί γιατι το θές κ όχι γιατι σου έτυχε οπότε μέχρι τότε προσέχεις για να έχεις) ,3ον οχι σταθερή δουλειά κ απο τις δύο πλευρές, 4ον δν υπάρχει κάποιο σπίτι αρα ενήκιο που χωρίς δουλειά ειναι πρόβλημα ... 5ον οι γονείς ειναι ανύμποροι να βοηθήσουν ...

Κ όμως όλοι τα κράτησαν !! Βέβαια το μέλλον των σχέσεων δν το ξέρει κανείς .. Μπορεί να χωρήσουν μπορεί να αγαπηθούν τρελά ! Το θέμα ειναι όμως οτι μπορεί να σκέφτηκαν την εύκολη λύση (βλέπε έκτρωση) κανείς δν το έκανε πράξη !!

Όσο δύσκολα κ να ειναι τα πράγματα , κόβεις τον Κ***ο σου κ κάνεις το καλύτερο για την ψυχή που θα έρθει στο κόσμο ... Κ που πάνω απο όλα ειναι ΔΙΚΗ σου ευθύνη !!

Ειναι πιο ευχάριστο να πηγαίνεις σε ένα μαιευτήριο για γέννα παρά για κάτι αλλο !!
(απο Νοέμβριο έχουμε τις πρώτες αφήξεις :p )

Δν ξέρω αν είμαι απόλυτη , αλλα προσπαθώ να μπώ στην ψυχολογία !!
Χαίρομαι που βλέπω τους φίλους μου να κάνουν όνειρα για τα παιδικά τους δωμάτια κ να "τσακώνονται" για τα ονόματα των παιδιών ..!!!

Τα παιδιά ειναι η ζωή ..

Λολ αυτή κι αν ήταν ανατροπή! Το ξεκίνησες εκθέτοντας όλα τα προβλήματα πολύ λογικά και εύστοχα και θα περίμενε κανείς να καταλήξεις λέγοντας "και για αυτούς τους λόγους είναι καλύτερο να μη φέρεις ένα παιδί στον κόσμο που θα αντιμετωπίσει όλα αυτά τα προβλήματα". Αντ' αυτού εσύ τα προσπερνάς όλα αυτά, τεμαχίζεις τη λογική και βάζεις μέσα το γνωστό "έχει ο Θεός", λουλουδάκια, φρου φρου κι αρώματα. Μα είναι επιχείρημα το "καλύτερα να πας στο μαιευτήριο για να γεννήσεις παρά για άλλα"; Ομολογώ πως δεν καταλαβαίνω πώς το σκέφτηκες και έγραψες τα παραπάνω. Είναι σαν να λες για το μπάτζι τζάμπινγκ (έτσι λέγεται;:redface:), να εκθέτεις όλους τους λόγους να μην το κάνεις, και στο τέλος να λες "εγώ όμως το έκανα!".

Βέβαια το μέλλον των σχέσεων δν το ξέρει κανείς .. Μπορεί να χωρήσουν μπορεί να αγαπηθούν τρελά !

Σκασίλα μας με το συμπάθειο αν θα αγαπηθούν ή θα χωρίσουν! Η εξέλιξη της σχέσης μας νοιάζει ή οτι το παιδί θα μεγαλώσει με γονείς που, ενώ ήξεραν όλα τα προβλήματα, αυτοί κράτησαν το παιδί για να ταλαιπωρείται μαζί τους;

Υ.Γ. Επειδή με βλέπω πάλι με ποινή, δεν επιτίθεμαι σε σένα, απλά με τρελαίνει ο τρόπος σκέψης.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Υ.Γ. Επειδή με βλέπω πάλι με ποινή, δεν επιτίθεμαι σε σένα, απλά με τρελαίνει ο τρόπος σκέψης.

λολ god so many jokes...

μπορω να σου δοσω πληροφοριες αν θες που θα σε κανουν να μην παρεις ποινη εβερ again, αλλο που εγω δεν μιλαγω:P αλλα αν ειναι να σωσω εναν συνανθρωπο χαρ χαρ χαρ

Είναι σαν να λες για το μπάτζι τζάμπινγκ (έτσι λέγεται;), να εκθέτεις όλους τους λόγους να μην το κάνεις, και στο τέλος να λες "εγώ όμως το έκανα!".

υπερβολες οι ανθρωποι παντα εκαναν παιδια, και παντα δεν ειχαν λεφτα/καλες συνθηκες να τα αναθρεψουν κτλ, εγινε και τιποτα μια χαρα παει η ανθρωποτητα (εννοω εκτος απο τους παγκοσμιους πολεμους, την εγγληματικοτητα και ολα τα δεινα που μας μαστιζουν, ΠΕΡΑ απο αυτα εγινε τιποτα?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Αν και δε συγκαταλεγομαι στα ατομα στα οποια απευθυνθηκες και ζητησες μια αιτιολογηση, να σου πω πως και εγω διαφωνω με τα περι προσωπου και φονου...
Το γονιμοποιημενο ωαριο δε θεωρειται ανθρωπινο ον μεχρι τη 12η εβδομαδα και προφανως δεν τιθεται θεμα φονου.

Εαν σε ενδιαφερει, υπαρχει αντιστοιχο θεμα οπου συζητειται ακριβως αυτο...https://www.e-steki.gr/showthread.php?t=19644

Ά,πές μου έτσι! Την 84η μέρα θεωρείται πρόσωπο το έμβρυο,αλλά μάλλον την 83η είναι κάτι άλλο,απροσδιόριστο. Ναι.
Φυσικά και είναι γελοιότητα,και κανείς δεν συζητά για την 'ιερότητα' της ζωής του σπέρματος
εν έτει 2009,όπως έγραψε κάποιος. Άλλο σπέρμα,άλλο έμβρυο. Το έμβρυο είναι αποτέλεσμα της συνένωσης σπέρματος και ωαρίων και είναι εν δυνάμει ζωή,αλλά το σπέρμα είναι μια έκκριση ίσης αξίας με τον ιδρώτα και το δάκρυ.

Μπα,δε νομίζω να με ενδιαφέρει το θέμα ειδικά για την κατοχύρωση ή μη του εμβρύου ώς ανθρώπινου ή εξωγήινου οργανισμού. Το συμπέρασμα που έβγαλα μέσα απ'όλη την συζήτηση περί έκτρωσης είναι οτι ο καθένας βλέπει το ίδιο πράγμα από πολλές πλευρές. Χρυσή τομή δε βλέπω να βρίσκουμε,οπότε αποχωρώ απ'τη συζήτηση. Και σέβομαι τις απόψεις όλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evlo

Νεοφερμένος

Η Evlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
εγω παντως πιστευω οτι δεν ειναι καλη η ιδεα της εκτρωσης.Το καλυτερο ειναι το ζευγαρι να παιρνει παντα προφυλαξεις (εκτος αν θελει να αποκτησει παιδι).Ακομα και σε περιπτωση ατυχηματος θα προτιμουσα την κρατηση.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
υπερβολες οι ανθρωποι παντα εκαναν παιδια, και παντα δεν ειχαν λεφτα/καλες συνθηκες να τα αναθρεψουν κτλ, εγινε και τιποτα μια χαρα παει η ανθρωποτητα (εννοω εκτος απο τους παγκοσμιους πολεμους, την εγγληματικοτητα και ολα τα δεινα που μας μαστιζουν, ΠΕΡΑ απο αυτα εγινε τιποτα?)

Όχι βέβαια, πέρα από αυτά δεν έγινε και τίποτα, ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jelipop

Νεοφερμένος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Λολ αυτή κι αν ήταν ανατροπή! Το ξεκίνησες εκθέτοντας όλα τα προβλήματα πολύ λογικά και εύστοχα και θα περίμενε κανείς να καταλήξεις λέγοντας "και για αυτούς τους λόγους είναι καλύτερο να μη φέρεις ένα παιδί στον κόσμο που θα αντιμετωπίσει όλα αυτά τα προβλήματα". Αντ' αυτού εσύ τα προσπερνάς όλα αυτά, τεμαχίζεις τη λογική και βάζεις μέσα το γνωστό "έχει ο Θεός", λουλουδάκια, φρου φρου κι αρώματα. Μα είναι επιχείρημα το "καλύτερα να πας στο μαιευτήριο για να γεννήσεις παρά για άλλα"; Ομολογώ πως δεν καταλαβαίνω πώς το σκέφτηκες και έγραψες τα παραπάνω. Είναι σαν να λες για το μπάτζι τζάμπινγκ (έτσι λέγεται;:redface:), να εκθέτεις όλους τους λόγους να μην το κάνεις, και στο τέλος να λες "εγώ όμως το έκανα!".

Δν γίνετε όλοι οι άνθρωποι να έχουμε την ίδια γνώμη ! Μπορεί εσύ να θεωρείς σωστό αν σου τύχει να κάνεις έκτρωση εγώ πάλι δν το θεωρώ σωστό αν μου τύχει να κάνω !! ;) Κ μένα οι γονείς μου πέρασαν δύσκολα για να μεγαλώσουν τα παιδιά του , δν είχαν τπτ έτοιμο κ όμως γίναμε άξιοι στην κοινωνία κ σωστοί κ έχουμε κ αγάπη !!
Απλά έχουμε φτάσει στο επίπεδο (οι νέες γενιές) που αν δν έχουμε λεφτά - καριέρα - σπίτια - αυτοκίνητα - εξοχικά - ταξίδια στο εξωτερικό /εσωτερικό κ όλα τα φρού φρού κ αρωματα (αυτα ειναι για μένα φρου φρού κ αρώματα) δν κάνουμε οικογένεια !!!!Αλλάξανε τα θέλω μας !!! :)


Σκασίλα μας με το συμπάθειο αν θα αγαπηθούν ή θα χωρίσουν! Η εξέλιξη της σχέσης μας νοιάζει ή οτι το παιδί θα μεγαλώσει με γονείς που, ενώ ήξεραν όλα τα προβλήματα, αυτοί κράτησαν το παιδί για να ταλαιπωρείται μαζί τους;


Αυτο το είπα γιατι οι σχέσεις μετράνε λίγο ..!! Βέβαια κ αυτο σχετικό ειναι !!! :hmm:

Υ.Γ. Επειδή με βλέπω πάλι με ποινή, δεν επιτίθεμαι σε σένα, απλά με τρελαίνει ο τρόπος σκέψης.:)


Συζήτηση κάνουμε ! Δν υπάρχει λόγος για ποινή !! Απλά έχουμε αντίθετη άποψη στο θέμα !! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
λαθος δημοσκοπηση..λιγες επιλογες..ειμαι υπερ μονο οταν ειναι σιγουρο οτι το παιδι ή η μανα κινδυνευει σοβαρα ή θα βγει με βαρια προβληματα ή αναπηριες..ετσι λεει και ο ελληνικος νομος τωρα..μονο τοτε επιτρεπει εκτρωση..σε σοβαρα προβληματα υγειας ή νομιζω και για σοβαρους κοινωνικους λογους..αποτελεσμα βιασμου πχ...

οποτε ολες οι αλλες εκτρωσεις που γινονται σε κοριτσια επειδη απλα δεν θελουν το παιδι .ειναι απλα παρανομες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Πάμε μια βόλτα μαζί στο Μητέρα στις 8 το πρωί να δούμε τις παρανομίες;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Σέβομαι όλες τις απόψεις που διάβασα. Έχω όμως μια απορία; Γιατί έναν άνδρα ή μια γυναίκα ο νόμος τους χαρακτηρίζει μετά τα 18 ενήλικες αλλά και οι ίδιοι θέλουν οι άλλοι (οικογένεια - περίγυρος) να τους αντιμετωπίζουν με ωριμότητα και σοβαρότητα σε κάθε τους ενέργεια και απόφαση που παίρνουν καθώς και οι ίδιοι πια νιώθουν ολοκληρωμένες προσωπικότητες; Δημιουργούν δεσμούς - σχέσεις, ολοκληρώνουν, γνωρίζουν πως να διαχεριστούν το σώμα τους, παίρνουν απόλαυση από αυτό αλλά και δίνουν, ικανοποιούν ένστικτα, ερωτεύονται αλλά δεν ξέρουν πως να πάρουν τα απαραίτητα μέτρα για να προφυλαχθούν; Γιατί να αναγκαστούν να φτάσουν σε τέτοιες επιλογές; Neraida έγραψες πιο πάνω πως για σένα δεν τίθεται θέμα φόνου (γράφω το όνομά σου γιατί ήταν στις τελευταίες απαντήσεις όμως απευθύνομαι σε όσους έχουν παραπλήσιες απόψεις με τις δικές σου) (δεν είναι διαφωνία ακριβώς, ούτε επ' ουδενί απάντηση επί προσωπικού) απλά απορία. Έχεις δει πως αντιδρά ένα μωρό κατά την διάρκεια της έκτρωσης;.... ακόμη και 12 εβδομάδων; Σέβομαι τους διαχειριστές του συγκεκριμένου ιστοχώρου και δεν ξέρω αν μου επιτρέπεται να στείλω διευθύνσεις από το youtube που αφορούν το θέμα. Κάποτε είδα τα βίντεο αυτά εγώ και ο σύζυγός μου και κάναμε ημέρες να συνέλθουμε. Σαν άτομο με χαρακτηρίζει ο ορθολογισμός και ο σκεπτικισμός, πάντα με αυτά βαδίζω στη ζωή μου. Δεν πιστεύω στις αμαρτίες και σε οτιδήποτε έχει να κάνει με οποιαδήποτε θρησκεία ή θεωρία περί ενοχής. Αυτό το πράγμα όμως δεν θα το έκανα ποτέ. Είμαι ώριμος σημαίνει, πως δεν μου φταίει σε τίποτα ο πεζός, αν εγώ οδηγώ και έχω πιει λίγο παραπάνω ή θέλω να κάνω μαγκιές με το αμάξι μου. Υπάρχουν κανόνες που διέπουν την ελευθερία μου. Ηθικοί αν θέλετε μια και στην χώρα μας επιτρέπεται η έκτρωση. Ή είσαι ώριμος ολοκληρωτικά ή εν μέρη. Η προφύλαξη άλλωστε κάνει τους ανθρώπους πιο ευτυχείς. Δεν ξεκινάς κάτι αν δεν ξέρεις ή δεν έχεις την δύναμη πως να το τελειώσεις. Επειδή είμαι καινούργια στην παρέα σας, αν θέλει κάποιος διαχειριστής να μου απαντήσει αν μπορώ να στείλω τις διευθύνσεις. Θα αλλάξετε άρδην γνώμη. Συγγνώμη αν σας κούρασα. Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Πες μου οτι διάβασες και τις 900 απαντήσεις!:D

Νομίζω οι ερωτήσεις σου απαντώνται. Δε λέμε να μην υπάρχει προφύλαξη, αλλά για την περίπτωση που η προφύλαξη δε λειτουργήσει. Από κει ξεκινάει η συζήτηση.

Τώρα το να δίνεις λινκ με βίντεο που δείχνουν εικόνες κατά την έκτρωση δε μου λέει κάτι, γιατί θα βγει ο άλλος και θα σου δώσει λινκ με σκέψεις παιδιών που "μετάνιωσαν" που γεννήθηκαν και δε θα βγάλουμε άκρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Έχω μία επιφύλαξη με αυτά τα βίντεο που κυκλοφορούν και έχουν κοινό άξονα το περίφημο silent scream, το οποίο κατηγορήθηκε για τα εφφέ που χρησιμοποίησε ούτως ώστε να πετύχει μία πιο δραματική αναπαράσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top