Τελικές Εκτιμήσεις Βάσεων 2016

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

panosedessa

Δραστήριο μέλος

Ο panosedessa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 482 μηνύματα.
Δε τη Χανς εχες χτισει ενα αρκετα καλοο υψηλο μαλλον οχυρο που δεν πεφτει απο πατρα...για την κρητη εχω φιλο

Επίτηδες το ζητάει γιατί μετονομάστηκε φέτος και είναι περίεργα τα πράγματα.

Για φιλο ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragon2097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dragon2097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Με ρωτάς για ένα τμήμα με 78 μόρια διαφορά από τους πολιτικούς μηχανικούς ΕΜΠ που έχει 1 παραπάνω θέση? :P Και που η ζήτησή του είναι ανερχόμενη? :P


Δηλαδή εσύ τι πιστεύεις?? Πόσο μπορεί να φτάσει?? Ακόμη και πάνω από 18000 μόρια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Πόσες φορές πρέπει να το πω ότΙ είναι ρευστες οι βασεις στο παλαιο συστημα? Καλή επιτυχία μακάρι να περάσεις στην 1η σου επιλογή. Σου έχω επαναλάβει ότι απλά δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά. Και για τις 2 σχολές έχεις αρκετσς εως ολλές πιθανότητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trakalekas

Νεοφερμένος

Ο trakalekas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
συγγνωμη για το πρηξιμο ρε κρις αλλα σε ενα pm μου ειχες πει οτι για ΟΔ ΑΠΘ ειμαι οριακα αλλα λογικα θα μπω ομως το κεντρο της εκτιμησης σου ειναι 10 μορια πανω απο τα μορια μου ...να υποθεσω οτι αλλαξες αποψη και η τελικη σου γνωμη ειναι οτι μαλλον θα την χασω οριακα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
συγγνωμη για το πρηξιμο ρε κρις αλλα σε ενα pm μου ειχες πει οτι για ΟΔ ΑΠΘ ειμαι οριακα αλλα λογικα θα μπω ομως το κεντρο της εκτιμησης σου ειναι 10 μορια πανω απο τα μορια μου ...να υποθεσω οτι αλλαξες αποψη και η τελικη σου γνωμη ειναι οτι μαλλον θα την χασω οριακα ;

Τώρα για 10 μορια αναφέρεσαι? Αυτή είναι η αναθεώρηση άποψης?
Είσαι οριακά άρα συνεπώς οι πιθανότητες είναι 50-50%.
Δεν άλλαξα άποψη απλά αν δεις τα όρια εκτιμήσεις είναι στρογγυλοποιημενα και δεν είναι απόλυτο ότι ισαπεχουν με τόση ακρίβεια από το πραγματικό κέντρο εκτίμησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragon2097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dragon2097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Πόσες φορές πρέπει να το πω ότΙ είναι ρευστες οι βασεις στο παλαιο συστημα? Καλή επιτυχία μακάρι να περάσεις στην 1η σου επιλογή. Σου έχω επαναλάβει ότι απλά δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά. Και για τις 2 σχολές έχεις αρκετσς εως ολλές πιθανότητες.

Εντάξει δεν είπα κάτι κάτω. Εξάλλου μόνο την γνώμη σου ζήτησα. Γνωρίζω ότι δεν μπορείς να βγάλεις ακριβή συμπεράσματα ούτε πρόκειται να σε κατηγορησω αν δεν πέσεις μέσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepimax

Νεοφερμένος

Η pepimax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ευχαριστω για την απαντηση. Οι επομενες επιλογες μου ειναι τα γεωπονικα. Τι πιστευεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanoskatss

Νεοφερμένος

Ο thanoskatss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Φιλε Chris καταρχας συγχαρητητρια για τη δουλεια σου!!θα ηθελα αμα μπορουσες να κανεις μια προβλεψη ή εστω στο πολυ περιπου για τη σχολη ηλεκτρονικων μηχανικων και μηχανικων Η/Υ του πολυτεχνειου κρητης που μετονομαστηκε σε ηλεκτρολογους μηχανικους και μηχανικους Η/Υ (συγκεκριμενα στις 2 ιουλιου εγινε η μετονομασια).ευχαριστω εκ των προταιρων!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ευχαριστω για την απαντηση. Οι επομενες επιλογες μου ειναι τα γεωπονικα. Τι πιστευεις?

Ε όσο κατεβαίνεις προς τα κάτω με σχολές πάνω από 7 θέσεις οι πιθανότητες είναι πολλές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikB

Νεοφερμένος

Ο NikB αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Χρηστο πιστευεις πως με 18645 εχω πιθανοτητες και για Ιατρικη Ηρακλειο?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Ο αριθμός των φοιτητών που θα δεχθεί η κάθε σχολή είναι γνωστός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Χρηστο πιστευεις πως με 18645 εχω πιθανοτητες και για Ιατρικη Ηρακλειο?!


Έχεις ναι. Δες τις εκτιμήσεις!
Σίγουρα μπαίνεις σε κάποια Ιατρική πάντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχεις ναι. Δες τις εκτιμήσεις!
Σίγουρα μπαίνεις σε κάποια Ιατρική πάντως!

εχω ελπιδες για το καλυτερο μαθηματικο της ελλαδας ακα μαθηματικο απθ ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cygnus.e

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Βρε δεν τον λυπαστε τον ανθρωπο να ρωτατε ολοι που περνατε;; :P
Πολυ καλη δουλεια και προσεγμενη! Συγχαρητηρια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimlef

Νεοφερμένος

Ο Dimlef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
αγαπητέ Χρήστο, μονό καλά λογία έχω για σένα. ως μη ειδικός στη στατιστική έχω απορίες. ειδικότερα στη θεωρητική λαμβάνεις ως δεδομένο ότι οι κλάσεις του 2015 είναι 20% κάτω από τις κλάσεις του 2016. η παραπάνω παραδοχή σημαίνει ( όπως σωστά αναφέρεις) ότι οι υποψήφιοι του 2015 έγραψαν χειρότερα στα αρχαία μονό ( ιστορία έγραψαν καλύτερα). όμως ένας γβπ 18 σημαίνει ότι στα 4 μη βαρύτητας μαθήματα οι του 15 έγραψαν υψηλές βαθμολογίες σε σχέση με αυτούς του 2016 και οι οποίες απώλειες στην έκθεση αντισταθμίζονται από τη βιολογία και ελάχιστα από τη λογοτεχνία. πχ γβπ 18 σημαίνει ότι ο μέσος ορός των μαθημάτων μη βαρύτητας είναι πάνω από 18, πράγμα που σημαίνει ότι για το 2016 η παραδοχή ότι ο ΜΟ έκθεσης και λατινικών πλησιάζει το 18 δεν είναι ρεαλιστικός. επιπρόσθετα μία μονάδα αύξησης των αρχαίων 2016 ( διατηρουμένου του γβπ σταθερού) είναι 130 Μοριά. επίσης η συμμέτοχη μαθημάτων μη βαρύτητας προς βαρύτητας για το 2015 είναι 45 -65, ενώ για το 2016 40-60.
συνεπώς για το 2016 έκθεση και λατινικά έχουν μικρότερη βαθμολογία ( απώλεια 200 μορίων ανά μονάδα, ενώ το 2015 133,3) ενώ για αρχαία υψηλότερη βαθμολογία με 330 μόρια ανά μονάδα ( ενώ το 2015 263,3), πράγμα που σημαίνει μεγαλύτερη συμμέτοχη άλλα και μεγαλύτερη απώλεια ανά μονάδα.
με βάση τα παραπάνω θεωρείς ότι η διάφορα στις κλάσεις 2015 και 2016 εξακολουθεί να βρίσκεται στο 20% η χαμηλότερα?
τέλος, στις ιατρικές δίνεις αναλογία υποψήφιων ( αριθμό, πολύ σημαντικό) για μόρια 17300-17700 αν θυμάμαι ( δηλαδή κάνεις ανάλυση προτιμήσεων). μήπως γνωρίζεις πόσοι υποψήφιοι της θεωρητικής 2015 αντιστοιχούν στα 17.600 μόρια?
θα εκτιμήσω ιδιαίτερα την ανάλυση σου.
ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Φέτος έχουμε κλίμακα μορίων οπότε δεν χρειάζεται να μπαίνεις σε αναλύσεις τέτοιες. Έχεις έτοιμα τα νούμερα που χρειάζεσαι. Όμως μέχρι περσυ είχαμε κλίμακα ΓΒΠ που ήταν το 80% της εικόνας των μορίων των υποψηφίων άρα έπρεπε να συνυπολογισεις και το άλλο 20%. Περσυ στα μαθήματα βαρύτητας έγραφαν κάτω από το ΓΒΠ οπότε έπεφτε η βαθμολογία τους τουλάχιστον 0,2 (200 μορια) στα υψηλά στρώματα αλλά και πιο χαμηλά βαθμολογικά στρωματα, άρα κάποιος που είχε 19 ΓΒΠ και ήταν στη 1η βαθμολογική κλάση ήταν σύμφωνα με τα μόρια του στη 2η βαθμολογική κλάση (αφού θα είχε 18.800 λχ). Άρα, είναι λιγότεροι στην 1η κλάση περσυ σε κλίμακα μορίων και για να συγκρίνουμε λαμβάνουμε κάποιες υποθέσεις μετατόπισης κλάσης. Ελαφρά πτωτική πάντως είναι η τάση. Είναι ξεκάθαρο.

Ναι, κάνοντας κάποιες υποθέσεις στατιστικής κατανομής μπορείς να προσεγγίσεις τους υποψηφιους υποκλάσεων 17,3-17,5 λχ. Θα δω αυτό που με ρωτάς και θα σου απαντήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophia23

Νεοφερμένος

Η sophia23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Συγχαρητήρια για την δουλειά σου και από εμένα Chris,έχεις εκτίμηση για την βάση ΣΕΜΦΕ και ΜαθηματικούΑθ;ευχαριστώ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki1998

Νεοφερμένος

Η maraki1998 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Χρήστο θερμά συγχαρητήρια για την άρτια επιστημονική σου δουλειά. Είναι φανερό ότι έχεις άριστη γνώση του αντικειμένου και δουλεύεις αξιοποιώντας τις επιστημονικές σου γνώσεις. Σ΄ευχαριστούμε πολύ.
Θα ήθελα να σε ρωτήσω (ξανά μετά τη δημοσίευση των εκτιμήσεων σου) ο γιος μου με 18240 έχει δηλώσει Μηχανολόγους ΕΜΠ, Ναυπηγούς ΕΜΠ και Πολιτικούς Μηχανικούς ΕΜΠ. Μπορείς σε παρακαλώ να κάνεις μια εκτίμηση, σ΄ευχαριστώ πάρα πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ! :)

Ο γιός σας με τα 18240 βρίσκεται εντός των εκτιμήσεών μου (18.170-18.370) για τους Μηχανολόγους ΕΜΠ και έχει συνεπώς αρκετές πιθανότητες να περάσει στην πρώτη του επιλογή. Όσο αφορά τη 2η επιλογή είναι θαρρώ σίγουρα μέσα.

Συγχαρητήρια για την δουλειά σου και από εμένα Chris,έχεις εκτίμηση για την βάση ΣΕΜΦΕ και ΜαθηματικούΑθ;ευχαριστώ:)

Σε ευχαριστώ :)

Τόσο η ΣΕΜΦΕ όσο και το Μαθηματικό ΕΚΠΑ θεωρώ ότι θα είναι (λογικά) πάνω από 15200 και δεν θα ξεπεράσουν τα 15600 μόρια. Οπότε, 15400 σαν κέντρο εκτίμησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top