Ανακοινώθηκε η λίστα με τα 500 καλύτερα πανεπιστήμια

ErMygdaliou

Νεοφερμένος

Η ErMygdaliou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
το essex δεν ειναι κανενα πανεπιστημιο πρωτοκλασατο για να το τοποθετεις διπλα σε αυτο της οξφορδης και του χαρβαρντ!!

το qs το τοποθετει 315!
οι times κατω απο 200..η σανγκαη μεταξυ 401- 500

εκει σπουδασες;

παντως ωραια τα συντριβανια και οι πισινες αλλα αυτο που μετραει σε προπτυχιακο επιπεδο ειναι η ποιοτητα διδασκαλιας...πολλες ελληνικες σχολες υπολειπονται,αλλες οχι...

επισης πρεπει να παψουμε να βλεπουμε πανεπιστημια,να κοιταμε τμηματα..π.χ σε θεωρητικο επιπεδο το ΑΠΘ,ιστορικο,νομικη κτλ ειναι πολυ καλο
σε επιπεδο πολυτεχνειου το μετσοβιο ειναι πολυ καλο(π.χ οι πολιτικοι μηχανικοι του παγκοσμιως ειναι νουμερο 25, 50 του ΑΠΘ, οι ΗΜΜΥ 67) κ.ο.κ
To essex ήταν ένα απλό παράδειγμα που σε έθιξε γιατι τοποθετηθηκε δίπλα σε oxford & harvard..επίσης ξέρεις η βαθμολογία περα από έμπειρους ερευνητές και ψυχολόγους των 5 παραγόντων βγαίνει και από τη βαθμολογία των φοιτητών (την οποία είμαι σίγουρη θα βρεις να σχολιάσεις με ένα καυστικό σχόλιο του τύπου "ε και εγώ μπορώ να βάλω όσο θέλω στη σχολή μου επειδή είμαι πορομένος") η οποία όμως φυλτράρετε και λαμβάνει ένα μικρό μέρος της αξιολογήσης μέσα από το οποίο όμως κάποιος μπορεί να διακρίνει πως πιθανός οι φοιτητές στο πανεπιστήμιο σου δεν ψήφισαν υψηλά!.
επιπλέον σαφώς και οι λίστες αυτες κάνουν μια διάκριση μεταξύ τμημάτων..άλλη είναι η κλίμακα για το τμήμα ψυχολογίας και άλλη για τις θετικές επιστήμες αφού άλλη θέση έχει το Cardiff για το τμήμα ψυχολογίας και άλλη βαθμολογία έχει πάρει για τμήματα θετικών επιστημ'ων.
Τέλος τα συντριβάνια και όλα αυτά ήταν παραδείγματα, το θέμα όμως είναι κάποιος να έχει κριτική σκέψη και να μπορεί να καταλάβει από μόνος του πια είναι η ουσία του κάθε μηνύματος και όχι να χρειάζεται 200 επεξηγήσεις. Τέλος μην το πέρνεις προσωπικά αλλά αν δεις την προσφορά σε ευρωπαικό επίπεδο των καθηγητών που έχουν αποροφηθεί από ξένα πανεπιστήμια σε σύγκριση με αυτό των καθηγητών που απασχολούνται σε ελληνικά απλά δεν υπάρχει σύγκριση. Πρόσεξε όμως.., δεν είπα "ξένοι καθηγητές", "έλληνες καθηγητές" γιατί πολλοί έλληνες δουλεύουν με το σπαθί τους στο εξωτερικό, μίλησα απλώς για προσφορά!
Ηρέμισε λίγο και πάρε το αλλιώς..δεν έχει σημασία να τσακόνεσαι σε ένα φόρουμ για λίστες πανειστημίων..βγαις με το καλό με ένα πτυχίο και το επίπεδο αυτού θα φανεί στην πράξη! δεν ξέρω αν θα φανεί στην ελλάδα που δεν υπάρχει αξιοκρατία σε τίποτα, αλλά το μόνο σίγουρο είναι πως έξω θα φανεί!
ΥΣ. όσο για το επίπεδο διδασκαλίας που ανέφερες μπορώ να σου πως πως το διέκρινα όταν φοιτήτριες του πανεπιστημίου ρεθύμνου(φήμη για ψυχολογία ρεθύμνου=άριστη) ήρθαν στο παράρτημα βρετανικού πανεπιστημίου που σπουδάζω και μας κοιτούσαν σαν χάνοοι..δεν ήξεραν τι θα πει παρουσίαση, βιβλιογραφίες, προτόκολο, APA και όλα αυτά ενώ ήταν 3ετής φοιτήτριες και εμείς 2ης στο 1ο εξάμηνο που τους παρουσιάσαμε θέματα περσινά!..τα συμπεράσματα δικά σου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
τα κριτηρια του webometrics ειναι..πως να το πω

επισης και των αλλωνων δεν πανε πισω αφου μετρανε με ποσοτητες δημοσιευσεων(χρονια αλλοι παρουσιας της σχολης!) και κατιτ ετοια μεταξυ αλλων...
αντικειμενικα(χωρις να εχω σπουδασω εκει) η κρητη εχει τις καλυτερες σχολες στην χωρα...φυσικο,βιολογια,ιατρικη κ.λπ ειναι top

το essex σαν πολη απο το game of thrones ακουγεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
τα κριτηρια του webometrics ειναι..πως να το πω

επισης και των αλλωνων δεν πανε πισω αφου μετρανε με ποσοτητες δημοσιευσεων(χρονια αλλοι παρουσιας της σχολης!) και κατιτ ετοια μεταξυ αλλων...
αντικειμενικα(χωρις να εχω σπουδασω εκει) η κρητη εχει τις καλυτερες σχολες στην χωρα...φυσικο,βιολογια,ιατρικη κ.λπ ειναι top

το essex σαν πολη απο το game of thrones ακουγεται

Βγάλε Κομνηνέ δικές σου λίστες...komninosometrics university rankings.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
To essex ήταν ένα απλό παράδειγμα που σε έθιξε γιατι τοποθετηθηκε δίπλα σε oxford & harvard..επίσης ξέρεις η βαθμολογία περα από έμπειρους ερευνητές και ψυχολόγους των 5 παραγόντων βγαίνει και από τη βαθμολογία των φοιτητών (την οποία είμαι σίγουρη θα βρεις να σχολιάσεις με ένα καυστικό σχόλιο του τύπου "ε και εγώ μπορώ να βάλω όσο θέλω στη σχολή μου επειδή είμαι πορομένος") η οποία όμως φυλτράρετε και λαμβάνει ένα μικρό μέρος της αξιολογήσης μέσα από το οποίο όμως κάποιος μπορεί να διακρίνει πως πιθανός οι φοιτητές στο πανεπιστήμιο σου δεν ψήφισαν υψηλά!.
επιπλέον σαφώς και οι λίστες αυτες κάνουν μια διάκριση μεταξύ τμημάτων..άλλη είναι η κλίμακα για το τμήμα ψυχολογίας και άλλη για τις θετικές επιστήμες αφού άλλη θέση έχει το Cardiff για το τμήμα ψυχολογίας και άλλη βαθμολογία έχει πάρει για τμήματα θετικών επιστημ'ων.
Τέλος τα συντριβάνια και όλα αυτά ήταν παραδείγματα, το θέμα όμως είναι κάποιος να έχει κριτική σκέψη και να μπορεί να καταλάβει από μόνος του πια είναι η ουσία του κάθε μηνύματος και όχι να χρειάζεται 200 επεξηγήσεις. Τέλος μην το πέρνεις προσωπικά αλλά αν δεις την προσφορά σε ευρωπαικό επίπεδο των καθηγητών που έχουν αποροφηθεί από ξένα πανεπιστήμια σε σύγκριση με αυτό των καθηγητών που απασχολούνται σε ελληνικά απλά δεν υπάρχει σύγκριση. Πρόσεξε όμως.., δεν είπα "ξένοι καθηγητές", "έλληνες καθηγητές" γιατί πολλοί έλληνες δουλεύουν με το σπαθί τους στο εξωτερικό, μίλησα απλώς για προσφορά!
Ηρέμισε λίγο και πάρε το αλλιώς..δεν έχει σημασία να τσακόνεσαι σε ένα φόρουμ για λίστες πανειστημίων..βγαις με το καλό με ένα πτυχίο και το επίπεδο αυτού θα φανεί στην πράξη! δεν ξέρω αν θα φανεί στην ελλάδα που δεν υπάρχει αξιοκρατία σε τίποτα, αλλά το μόνο σίγουρο είναι πως έξω θα φανεί!
ΥΣ. όσο για το επίπεδο διδασκαλίας που ανέφερες μπορώ να σου πως πως το διέκρινα όταν φοιτήτριες του πανεπιστημίου ρεθύμνου(φήμη για ψυχολογία ρεθύμνου=άριστη) ήρθαν στο παράρτημα βρετανικού πανεπιστημίου που σπουδάζω και μας κοιτούσαν σαν χάνοοι..δεν ήξεραν τι θα πει παρουσίαση, βιβλιογραφίες, προτόκολο, APA και όλα αυτά ενώ ήταν 3ετής φοιτήτριες και εμείς 2ης στο 1ο εξάμηνο που τους παρουσιάσαμε θέματα περσινά!..τα συμπεράσματα δικά σου..

Παραλήρημα "ανωτερότητας" περί εξωτερικού! Για μια ακόμη φορά "εκθειάζουμε" τα καταστήματα των Ευρωπαϊων, οι οποίοι πολύ άψογα ξέρουν να βγάζουν πολλά εκατομμύρια στο βωμό της εμπορεύσιμης γνώσης. Η εμπορεύσιμη γνώση δεν είναι κατ' ανάγκη η καλύτερη ποιοτικά διότι για να εφαρμοστεί επιχειρησιακά και να αποφέρει μέγιστο (οικονομικό) κέρδος πρέπει να έχει το ελάχιστο κόστος (σε ώρες και σε όγκο ύλης). Διότι υπάρχει συγκεκριμένος αντικειμενικός στόχος.

Φυσικά, υπό μια άλλη άποψη υπάρχει ένα (μικρό) δίκιο. Αφού σπουδάζουμε για την αγορά εργασίας, πρέπει να είμαστε συντεταγμένοι με αυτήν. Όμως ο ρόλος του Πανεπιστημίου είναι να γίνει αποκλειστικά ένα Ινστιτούτο Κατάρτισης Ειδικοτήτων; Οι ολικοί αφορισμοί οδηγούν στο άλλο άκρο.

Όπως λέει ο Κομνηνός και άλλοι συνομιλητές, και στη χώρα μας υπάρχουν Τμήματα συγκεκριμένα, και όχι Πανεπιστήμια (σαν αόριστα σύνολα Τμημάτων), τα οποία διεξάγουν έρευνα πολύ υψηλού επιπέδου. Φαίνεται σε συνέδρια και σε θερινά σχολεία. Όποιος ψάχνει, βρίσκει τι γίνεται και που γίνεται. Υπάρχουν επίσης, καθηγητές Τμημάτων Ελληνικών Πανεπιστημίων που αναγράφονται σε εκθέσεις διεθνών πρακτικών από συνέδρια ή είναι κριτές άρθρων καθηγητών ή/και ερευνητών του εξωτερικού.

Ακόμη και στα μεταπτυχιακά προγράμματα για πολλές επιστήμες (τουλάχιστον τις βασικές θετικές επιστήμες που γνωρίζω), η διδασκαλία γίνεται αποκλειστικά με ξενόγλωσση βιβλιογραφία μεγάλων εκδοτικών οίκων: Springer-Verlag, Dovers Publications, Oxford University Press, Cambridge University Press, Burlington Books, Heinemann Publications...κλπ χωρίς να υστερούμε σε κάτι από τους συναδέλφους του εξωτερικού. Φυσικά τηρουμένης και της "ποινής" ότι στη 2η αποτυχία σε ένα μάθημα, γίνεται ολική διαγραφή από το μεταπτυχιακό πρόγραμμα. Δεν ξέρω τι είδους παραδείγματα έχεις. Ξέρω όμως, ότι όποιος θέλει να μάθει μαθαίνει μόνος του! Δεν σε μαθαίνει το Πανεπιστήμιο, ούτε ο τίτλος του. Τα συντριβάνια, οι κουρτίνες και οι μοκέτες όπως και η διδασκαλίες με slides, δεν λένε και πολλά. Η μάθηση ξέρω ότι είναι αρκετά επίπονη και χρονίζουσα διαδικασία.

Παρουσίαση βιβλιογραφίας γίνεται και στη χώρα μας! Επίσης αυτή τη στιγμή εκτός της e-class, γίνονται κινήσεις για ψηφιακή πλατφόρμα-βιβλιοθήκη βιντεοσκοπημένων διαλέξεων των μαθημάτων ανά Τμήμα, στα Ελληνικά Πανεπιστήμια. Η λάσπη έχει και τα όρια της! :hmm:

Τα περί κατατάξεων και συναφών, τα ακούω λιγάκι ... Είναι σαν να μου επιβάλλουν άλλοι τι έμαθα τελικά ακυρώνοντας την δική μου γνώση και άποψη επί του θέματος. Για μένα η μάθηση δεν σταματά στο Αμφιθέατρο χωρίς φυσικά, να ακυρώνω τις "άσχημες" στιγμές που αμαυρώνουν την διεθνή εικόνα του Ελληνικού Δημόσιου Πανεπιστημίου. Πέρα από κομματικές "σειρήνες" και τηλεοπτική πολιτική προπαγάνδα, σκεφτείτε ποιοι άλλοι συμβάλλουν στην απαξίωσή του..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Δηλαδή πιστεύει κανείς εδώ μέσα ότι το Μαθηματικό Αθήνας είναι σαν τμήμα καλύτερο από το αντίστοιχο στην Οξφόρδη ή στο Harvard;; :confused: :worry: :whistle: :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Gianni κόψε το τρολ. Ξέρεις πολύ καλά τι εννοώ. Στη ζωή δεν υπάρχει το Α ή το Β. Οπότε μέχρι το Harvard υπάρχουν πολλά άλλα αξιόλογα Πανεπιστήμια όπως και τα Ελληνικά. Παρεπιπτόντως, στις Φυσικομαθηματικές επιστήμες είναι το Berkeley και το ΜΙΤ και όχι το Harvard.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Βγάλε Κομνηνέ δικές σου λίστες...komninosometrics university rankings.
με συγχωρεις αλλα ξερεις για τι μιλαμε?(δεν το λεω επιθετικα,αλλα πραγματικα αν εχεις ψαξει καθολου τα κριτηρια)
ιδιωςτης συγκεκριμενης μετρησης...

τον qs και times χωρις να ειναι αψογα αφου μετρανε κρισιμες παραμετρους ποσοτικα ειναι μια καλη ενδειξη...αλλα αυτη που παρεθεσε εχει πολυ συγκεκριμενα κριτηρια που ενταξει δεν τα λες και ενδειξη αψεγαδιαστης διαλογης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
με συγχωρεις αλλα ξερεις για τι μιλαμε?(δεν το λεω επιθετικα,αλλα πραγματικα αν εχεις ψαξει καθολου τα κριτηρια)
ιδιωςτης συγκεκριμενης μετρησης...

Χαλάρωσε ρε συ. Χιουμοράκι κάνω:D.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Δηλαδή πιστεύει κανείς εδώ μέσα ότι το Μαθηματικό Αθήνας είναι σαν τμήμα καλύτερο από το αντίστοιχο στην Οξφόρδη ή στο Harvard;; :confused: :worry: :whistle: :/:

Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι στο Harvard διδάσκουν ανώτερα μαθηματικά?

το οτι το τριτοβάθμιο σύστημα μας είναι σαχλό αυτό είναι γνωστό σε όλη την οικουμένη άλλα το να υστερούμε σε γνώσεις και μόρφωση δεν υφίσταται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Στο Harvard φοιτούν καλύτερης ποιότητας φοιτητές. Το επίπεδο της επιστήμης είναι παντού το ίδιο. Η ποιότητα του ακροατηρίου διαφέρει...Σ' αυτό δεν ευθύνεται το Πανεπιστήμιο, αλλά η προηγούμενη βαθμίδα εκπαίδευσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Χαλάρωσε ρε συ. Χιουμοράκι κάνω:D.

κεφια εχουμε σημερα ε:shifty:

εγω παλι τζιφος..αρρωστος ειμαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
κεφια εχουμε σημερα ε:shifty:

εγω παλι τζιφος..αρρωστος ειμαι

Περαστικά ρε άρρωστε. Πάρε το χάπι να γίνεις καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
κεφια εχουμε σημερα ε:shifty:

εγω παλι τζιφος..αρρωστος ειμαι

κάνε μας μια ανάλυση ΗΜΜΥ vs Φυσικό (Κρήτης) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι στο Harvard διδάσκουν ανώτερα μαθηματικά?

το οτι το τριτοβάθμιο σύστημα μας είναι σαχλό αυτό είναι γνωστό σε όλη την οικουμένη άλλα το να υστερούμε σε γνώσεις και μόρφωση δεν υφίσταται
Μερικά από τα καλύτερα μυαλά από πλευράς φοιτητών
Καθηγητές που έχουν διατελέσει αξιόλογο επιστημονικό έργο (μέχρι και νομπελίστες)
Χρηματοδότηση για έρευνα και πρακτική εξάσκηση
Καλύτερος προγραμματισμός
Καλύτερη οργάνωση

Όλα αυτά συνθέτουν ένα καλύτερο πανεπιστήμιο
Το αν ένα πανεπιστήμιο είναι καλό ή όχι δε θα το κρίνεις μόνο από το τι διδάσκεσαι
Βιβλία ανώτερων μαθηματικών μπορεί να βρει ο οποιοσδήποτε άσχετος στο εμπόριο, ακόμα και στο ίντερνετ
Η γνώση είναι διαθέσιμη προς όλους (σχεδόν).
Το πανεπιστήμιο δεν είναι ένας απλός παροχέας γνώσεων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Μερικά από τα καλύτερα μυαλά από πλευράς φοιτητών
Καθηγητές που έχουν διατελέσει αξιόλογο επιστημονικό έργο (μέχρι και νομπελίστες)
Χρηματοδότηση για έρευνα και πρακτική εξάσκηση
Καλύτερος προγραμματισμός
Καλύτερη οργάνωση

Όλα αυτά συνθέτουν ένα καλύτερο πανεπιστήμιο
Το αν ένα πανεπιστήμιο είναι καλό ή όχι δε θα το κρίνεις μόνο από το τι διδάσκεσαι
Βιβλία ανώτερων μαθηματικών μπορεί να βρει ο οποιοσδήποτε άσχετος στο εμπόριο, ακόμα και στο ίντερνετ
Η γνώση είναι διαθέσιμη προς όλους (σχεδόν).
Το πανεπιστήμιο δεν είναι ένας απλός παροχέας γνώσεων

δεν με κάλυψες , ίσως σε μια άλλη επιστήμη όπως της μηχανικής ναι το δέχομαι ότι το επίπεδο έξω να είναι πολύ ανώτερο λόγο των πλεονεκτηματων που μπορεί να προσφέρει ένα πανεπιστήμιο σαν και αυτό...Στα μαθηματικά όμως ΌΧΙ και σαφώς οι φοιτητές των ελληνικών ΑΕΙ δεν υστερούν στο παραμικρό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
να σαι καλα :)

κάνε μας μια ανάλυση ΗΜΜΥ vs Φυσικό (Κρήτης) :P

τα χει πει ολα ο σελντον κουπερ δεν εμεινε κατι να προσθεσω:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

merden

Νεοφερμένος

Ο merden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Οκ σορρυ αλλά από αυτά εκτός από το τελευταίο μόνο το τέταρτο μπορώ να εκλάβω ως επιχείρημα.
Ας τα δούμε αναλυτικά:
1)Αλαζόνες μαθητές είναι όλοι? Τους έχεις γνωρίσει λολ? Παντού υπάρχουν αυτά αλλά πες ότι στο εμπ είναι περισσότεροι ε δε θα ναι λιγότεροι και οι καλοπερασάκηδες:P. Αλλά και πάλι πες ότι έτσι είναι αυτό πως επηρεάζει το πανεπιστήμιο? Από πότε η προσώπικότητα(δεδομένου ότι είναι η ίδια για όλους!) των μαθητών παίζει ρόλο στην αξιολόγηση ενός πανεπιστημίου?:confused:
2)Και το πανεπιστήμιο φταίει για αυτό? Έτσι είναι φτιαγμένο το σύστημα αλλά και αυτό λίγο μετράει καθώς εσύ τι πιστεύεις ότι θα προτιμήσει ο εργοδότης εσένα ή εναν ενεργειακό?
3)Αρ γιου σίριους?

Έλα τώρα...το ξέρω και εγώ το ξέρεις και εσύ όσοι κακολογούν το Ε.Μ.Π είναι αποτυχημένοι μαθητές που πάτωσαν στις πανελλήνιες ή wannabe φοιτητές του Πολυτεχνίου που απέτυχαν να μπούνε,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Έλα τώρα...το ξέρω και εγώ το ξέρεις και εσύ όσοι κακολογούν το Ε.Μ.Π είναι αποτυχημένοι μαθητές που πάτωσαν στις πανελλήνιες ή wannabe φοιτητές του Πολυτεχνίου που απέτυχαν να μπούνε,

Δηλαδή ή Πολυτεχνείο ή χάος...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Έλα τώρα...το ξέρω και εγώ το ξέρεις και εσύ όσοι κακολογούν το Ε.Μ.Π είναι αποτυχημένοι μαθητές που πάτωσαν στις πανελλήνιες ή wannabe φοιτητές του Πολυτεχνίου που απέτυχαν να μπούνε,


ή έτσι βολεύει να νομίζουν κάποιοι για να δικαιολογήσουν τα 35 μαθήματα που χρωστάνε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top