Γαλλικός Κινηματογράφος

maria \m/

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λίμνη (Εύβοια). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ένα άλλο γνωστό είναι το Λούκι Λουκ (περσινό) https://fr.wikipedia.org/wiki/Lucky_Luke_(film,_2009)

με τον Ζαν Ντυζαρντέν https://fr.wikipedia.org/wiki/Jean_Dujardin

Ο Ζαν Ντυζαρντέν παίζει στο OSS 117: Le Caire, nid d'espions και έχει απίστευτη πλάκα!!!
Λογικά και στο Λούκι Λουκ θα είναι φοβερός!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Γαλλικά του Κεμπέκ. Απόλαυση!

έχει κάποια διαφορά από τα 'γνωστά' γαλλικά; εννοώ στην προφορά, τονισμό κτλπ; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
τα γαλλικα του κεμπεκ ειναι πιο international θα λεγαμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
τα γαλλικα του κεμπεκ ειναι πιο international θα λεγαμε!

Η ορθογραφία και η γραμματική είναι ίδιες αλλά το αξάν είναι διαφορετικό.

Nα ένας Καναδός που εξηγεί την ιστορία του αξάν (με καναδικό αξάν)



Και στην Καναδική Βουλή για το ίδιο θεμα. Σε κάποιους ηχεί και πιο καθαρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Πολύ ενδιαφέρον. Ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
βασικα δεν ειναι και τραγικα διαφορετικη η προφορα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Εγώ έχω δει μια πάρα πολύ ωραία γαλλική ταινία που λέγεται: skate or die
Εδώ είναι το τρέιλερ, αν θέλετε:
https://www.youtube.com/watch?v=NShyZuNjJy0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Εγώ έχω δει μια πάρα πολύ ωραία γαλλική ταινία που λέγεται: skate or die
Εδώ είναι το τρέιλερ, αν θέλετε:
https://www.youtube.com/watch?v=NShyZuNjJy0
je l'ai deja vu!c'est un film magnifique!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukritia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pantelis_P

Νεοφερμένος

Ο Pantelis_P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Πολύ καλές γαλλικές ταινίες παλιού (νουβέλ βαγκ κυρίως) και σύγχρονου κινηματογράφου είναι οι εξής:

Amelie
Le jeux d'enfants
La vie en rose
Le scaphandre et le papillon
Les parapluies de cherbourg
A bout de souffle
Entre les murs
les quatre cent coups
La haine (πάρα πάρα πολύ καλή ταινία-όποιος τη δει θα θυμηθεί κάποια γεγονότα τον Δεκέμβρη του 2008 εδώ στην Ελλάδα :worry:)
Paris je t'aime
Un long dimanche de fiançailles

αυτές προς το παρόν :hmm:

Είδα τις περισσότερες ταινίες που είπες. Μου άρεσε πολύ το La vie en rose και το jeux d' enfants καθώς και το A bout de souffle.

Είδα επίσης το L' age de raison με τη Sophie Marceau που μιλάει για την ιστορία μια γυναίκας που στα σαράντα της χρόνια αρχίζει και λαμβάνει παράξενα γράμματα από τον εαυτό της στην παιδική της ηλικία. Δε λέω περισσότερα. Πολύ ενδιαφέρουσα ταινία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Είδα επίσης το L' age de raison με τη Sophie Marceau που μιλάει για την ιστορία μια γυναίκας που στα σαράντα της χρόνια αρχίζει και λαμβάνει παράξενα γράμματα από τον εαυτό της στην παιδική της ηλικία. Δε λέω περισσότερα. Πολύ ενδιαφέρουσα ταινία!
θα το εχω υποψη μου,εχει κυκλοφορησει σε dvd ελλαδα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Υπάρχει μήπως κάποια ταινία που μπορώ να την δω online?? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sofaki Loony

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sofaki Loony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 158 μηνύματα.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Kαι τώρα που το 2011 βαίνει πια προς το τέλος του μια αναδρομή στα καλύτερα γαλλικά φιλμ της χρονιάς ποτέ δεν έβλαψε https://en.wikipedia.org/wiki/French_films_of_2011
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lolarikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lolarikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 284 μηνύματα.
Ο Γαλλικος κινηματογραφος παρουσιαζει πολυ ενδιαφερον καθως οι Γαλλοι χρησιμοποιουν ωραιους χωρους καλα φωτισμενους. Επισης πολλες ταινιες τους πραγματευονται τον ερωτισμο, ενω στις περισσοτερες Γαλλικες ταινιες υπαρχει πολυ καλο ντεκουπαζ και σχεδον καθολου ντουμπλαζ. Θα πω 5 ταινιες που μου ρχονται
Ca$h (2008)

Poltergay (2006)

Leon (1994)
Prête-moi ta main (2006)

Hors de prix (2006)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Mην χάσετε αυτήν την ταινία.
Την είδα και την θεωρώ καταπληκτική... Ίσως η καλύτερη που είδα στην ζωή μου.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κατερω

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η κατερω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Τι ωραίο θέμα! Μου αρέσει πολύ ο γαλλικός κινηματογράφος, κάτι η γλώσσα κάτι η σκηνοθεσία/τα τοπία δε ξέρω, με τραβάει.
Λοιπόν να πω και γω μερικές ταινίες που πιστεύω αξίζει να έχεις δει..
-Les 400 coups - 400 χτυπήματα (Truffaut)
-Les Triplettes de Belleville (το χα δει μικρη και κλαμα κλαμα κλαμα)
-Amelie (all time classic love)
-Les choristes (Παιδια της χωρωδίας επίσης ΚΛΑΑΜΑ εγω)
-Jeux d'enfants (Love me if you dare ή αλλιως... cap ou pas cap?)
-17 filles (17 κορίτσια, γαλλική του 2011. Πολύ γλυκιά, δείτε τη!)
-La haine
-Noce Blanche (του '89 καθηγητής/μαθήτρια φάση με την πανέμορφη μικρή Vanessa Paradis)

Αν μου ερθουν και αλλες θα προσθεσω!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top