Γάμος στα 18!

Πανσέληνος

Δραστήριο μέλος

Η Πανσέληνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων Αιγαίου (Χίος) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 609 μηνύματα.
Κι εμένα μια συμμαθήτριά μου παντρεύτηκε πριν 2 χρόνια και έχει και παιδάκι.Το μόνο που με χάλασε απίστευτα ήταν που με τη κοιλιά τούρλα ήταν με το τσιγάρο στο χέρι..(Άσχετο.)
Πάντως συμβαίνουν αυτά ακόμα και στις μέρες μας.Αν και για 'μένα είναι τεράστιο λάθος να παντρεύεσαι σε τέτοιες ηλικίες γιατί ουσιαστικά δεν έχεις προλάβει να ζήσεις και τίποτα,υπάρχει ανωριμότητα και μετά θα σε πιάσουν τα απωθημένα σου,που δεν έζησες τη ζωή σου,και θα τη κάνεις σίγουρα με ελαφρά πηδηματάκια.Και όχι τίποτα άλλο,αν υπάρχουν παιδιά στη μέση θα τη ''πληρώσουν αυτά τη νύφη'' στο τέλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ποιά 18;; Εδώ μια κοπέλα στην ηλικία μου (17 χρονών) που ούτε το σχολείο δεν τελείωσε παντρεύεται :P πλάκα κάνεις; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Κοιτάξτε κατάλαβα πως εγώ να το πήρα πολύ αρνητικά κατευθείαν, μάλλον το λάθος μου σε αυτό είναι πως μπήκα στο λούκι να φανταστώ εμένα σε αυτή τη θέση και μετά αυτήν....Όντως ο καθένας παίρνει τις δικές του αποφάσεις, και ξέρω πως το μόνο που έχω να κάνω είναι να βγάλω το σκασμό και να της σταθώ... Εγώ όχι δεν θα μπορούσα να το κάνω, εδώ τρέμω στην ιδέα πως σε λίγους μήνες θα φύγω από το σπίτι και θα ζω ΜΌΝΗ μου και τρελαίνομαι, πόσο ακόμη αν είχα και έναν άντρα να νταντεύω (από την άποψη,μαγείρεμα, σκούπισμα, σιδέρωμα κλπ κλπ) που ακόμη δεν έχω μάθει να τα κάνω για να ικανοποιώ δικές μου ανάγκες τουλάχιστον....

Ας κάνει ότι της λέει η ψυχούλα της,αν είναι αυτή έτοιμη για κάτι τέτοιο με τις ευχές μου και θα την βοηθήσω να κάνει ένα γάμο που ούτε το έχει φανταστεί..!


ΥΓ: Πως αυτή η μάνα μου όποτε μιλάμε για κάτι,με καταφέρνει και αλλάζω ή καλμάρω δεν μπορώ να καταλάβω! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Μια ερώτηση προς πάντες.
Δηλαδή, τι ζόρι τραβάνε και μπαίνουν σε αυτό το λούκι από τόσο μικροί ορισμένοι?Τι θέλουν να κερδίσουν?Επιβεβαιώνουν έτσι το μεγαλείο του έρωτά τους?Γιατί να θέλει κάποιος νεαρός,τη σήμερον ημέρα, να...παντρευτεί τόσο νωρίς?
Προσωπικά, αν και λένε ότι δεν προγραμματίζονται αυτά(γιατί?), γάμος μετά τα 26-27, σίγουρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Βασικα,η ολη ιδεα του γαμου ειναι sucked...βαλτης μυαλο μπας και το ακυρωσει,προλαβαινει.
Δεν ειναι και η καλυτερη ιδεα να δεσμευτει στα 18,ουτε βεβαια στα 48 αλλα λεμε τωρα :hmm:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Κι εμένα μία πρώην φίλη μου, θα παντρευόταν πέρυσι το καλοκαίρι (λογικά παντρεύτηκε). Το κακό είναι ότι η σχέση της αυτή την έκανε ,κατά τη γνώμη μου, χειρότερο άνθρωπο. Απομακρύνθηκε από όλους φίλους-γονείς αλλά και από το σχολείο (ήταν άριστη μαθήτρια).
Τι να πω. Θεωρώ ότι λίγοι 18χρονοι είναι αρκετά ώριμοι ώστε να μπορούν να χειριστούν κάτι τόσο σοβαρό. Πολύ ρομαντικό το στόρυ 2 παιδιών να παντρεύονται από έρωτα αλλά ας πατάμε και λίγο στη γη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Κατά κατά κατά. :P
Καλά εγώ έχω και ένα γενικότερο θέμα με τις δεσμεύσεις .:redface: Αλλά το βρίσκω υπερβολικό !
Αυτό το φαινόμενο το έχω δει πολλές φορές στο νησί που μένω!
Αρραβωνιάζονται κορίτσια από τα 16-17. Βέβαια οι περισσότερες χωρίζουν και δεν προχωρούν καν σε γάμο.
Αλλά και μόνο που το σκέφτονται....Απαπά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Λολ οι εποχές έχουν αλλάξει πλέον. Δεν είναι 1800 πια. Ζούμε σε μια μοντέρνα .....σε γενικές γραμμές :/: κοινωνία η οποία αντλεί αρκετά πρότυπα από τον δυτικό κόσμο. Δεν είναι απαραίτητο να παντρεύεσαι από μικρή ηλικία για να μην θεωρείσαι "γεροντοκόρη" και "αφημένη στο ράφι." Το βάρος έχει ριχτεί περισσότερο στην καριέρα/μόρφωση τώρα. Προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω αυτούς που επιλέγουν να δεσμευτούν από τόσο νέοι δεδομένων των δυνατοτήτων που τους διατίθενται προς εξάντληση ακόμα!! Αλλά αν πραγματικά το θέλουν και θεωρούν πως μπορούν να τα βγάλουν πέρα, ας είναι. Πάντως εγώ αν είχα φίλη σε παρόμοια περίσταση θα την συμβούλευα να το ξανασκεφτεί καλά, για να μην πω ότι θα την αποθάρρυνα απο αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Δε μπορω να φανταστω τον εαυτο μου παντρεμενη , ποσο μαλλον παντρεμενη στα 18(ξερω , ξερω ξεκιναω πρωτοτυπα :P ). Ειμαι κι εγω ενα απο τα πολλα ατομα που εχει ενα θεμα με τις δεσμευσεις.
Ας δουμε λιγο το θεμα σφαιρικα .Οταν μια κοπελα παντρευεται αναγκαστικα μπαινει σε μια ρουτινα αφου εχει το δικο της σπιτι το οποιο πρεπει να καθαρισει , να μαγειρεψει , να φροντισει τον αντρα της και τα σχετικα.Αυτο εχει ως συνεπεια να απομακρυνεται απο φιλους , συγκενεις κλπ.
Ετσι γινεται τις περισσοτερες φορες , οχι παντα .
Δε ξερω κατα ποσο μια νεαρη κοπελα επιθυμει αυτο τον τροπο ζωης , ειδικα οταν δεν εχει ζησει τη ζωη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
παλουκι ...χανεις ολη σου τη ζωη κλεισμενη σε ενα σπιτι , με μωρα , κατσαρολες και χλωρινες , ομιτζι απο τα 18 μεχρι ποιος ξερει ποσα χρονια μετα ..
ανατριχιασα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Δεν συμφωνώ με το γάμο μετά τα 26-27 :/ Με κολλάει λίγο και το ότι το παιδί μου θα πηγαίνει πχ γυμνάσιο και εγώ θα είμαι γριούλα... Και δεν τα προγραμματίζεις αυτά, έρχονται όποτε θέλουν, αλλά να έρχονται σε κατάλληλη στιγμή δεν γίνεται; Η μεγάλη μου αλήθεια είναι ότι δεν θα το έκανα τόσο νωρίς όπως είπα πριν γιατί δεν θα ήμουν σε θέση να νταντεύω 2 (εμένα και αυτόν) και πόσο μάλλον ένα τρίτο πλασματάκι, γιατί για εμένα γάμος σημαίνει ότι βρήκες λιμάνι να αράξεις, να φτιάξεις οικογένεια, να κάνεις παιδί, αν και έχει χτυπήσει το βιολογικό μου ρολόι από τότε που έμαθα πως έρχονται τα παιδάκια (ποτέ δεν θα ξεχάσω τη μέρα που έκανα την "κουβέντα" με τη μαμά μου, πόσο μαγικό μου φάνηκε να μεγαλώνει ένας άνθρωπος στη κοιλιά σου ααααααααχ πόόόόότε θα γίνω μάνα????????) δεν νομίζω ότι είμαι σε θέση να προχωρήσω από τώρα σε κάτι τέτοιο, όσο τρελή και αν είμαι με την ιδέα ενός παιδιού, και αυτό επειδή δεν νιώθω ότι μπορώ να ανταπεξέλθω στις απαιτήσεις ακόμη, και επειδή όταν θα το κάνω θέλω να είμαι σίγουρη ότι μπορώ να το αντέξω οικονομικά, είμαι και περίφανη τρομάρα μου, δεν θέλω βοήθεια από κανέναν, ούτε από γονείς ούτε τίποτα....


ΠΩΣ ΚΆΝΕΙ ΜΠΑΜ ΤΟ ΖΩΔΙΆΚΙ ΜΟΥ Ε????? ΚΑΡΚΙΝΑΚΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
ΠΗΓΗ
Γάμος ανηλίκων στα Τρίκαλα με «παρανυφάκια» τις … πάπιες. Ο γαμπρός ετών 17 και η νύφη 14 . . .

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Linköping University και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.
ΠΗΓΗ
Γάμος ανηλίκων στα Τρίκαλα με «παρανυφάκια» τις … πάπιες. Ο γαμπρός ετών 17 και η νύφη 14 . . .

ΕΛΕΟΣ......οχι και 14!!!!!Που παμε ρε.....που παμε....!!!!!

Επισης :"Να σημειωθεί πως η νύφη είναι 14 ετών και πως στην …ταραχή της για την σημαντική ημέρα της ζωής της, μπερδεύτηκε και απάντησε «όχι» στην ερώτηση του «παπά» Αντιδημάρχου αν δέχεται τον επίσης ανήλικο 17χρονο ως σύζυγό της…"
Ο λαος λεει "Γλωσσα λανθανουσα αληθεια λεγει...!!!"...δικα σας τα συμπερασματα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Ο Χριστός κι μάνα του καλέ! Dias που τα βρίσκεις αυτά; αν είναι δυνατόν; γιατί; στανταρ κάτι γίνεται με αυτούς τους ανθρώπους και αναφέρομαι στους "γονείς" τους! :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
ΠΗΓΗ
Γάμος ανηλίκων στα Τρίκαλα με «παρανυφάκια» τις … πάπιες. Ο γαμπρός ετών 17 και η νύφη 14 . . .


Εμενα προσωπικα δεν με ξενιζει,γιατι να μην παντρευτουν αφου το θελουν?Δεν θα ηθικολογησω.Απλως,κανω υποψιες πανω στα κινητρα...:hmm:
Money money? :whistle:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
ΕΛΕΟΣ......οχι και 14!!!!!Που παμε ρε.....που παμε....!!!!!
Επισης :"Να σημειωθεί πως η νύφη είναι 14 ετών και πως στην …ταραχή της για την σημαντική ημέρα της ζωής της, μπερδεύτηκε και απάντησε «όχι» στην ερώτηση του «παπά» Αντιδημάρχου αν δέχεται τον επίσης ανήλικο 17χρονο ως σύζυγό της…" Ο λαος λεει "Γλωσσα λανθανουσα αληθεια λεγει...!!!"...δικα σας τα συμπερασματα!!!
Για να δωθεί άδεια γάμου ανηλίκων απαιτείται δικαστική απόφαση.
Εδώ ο λαός λέει και άλλη παροιμία: "Όλα του γάμου δύσκολα κι η . . . . . .

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Linköping University και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.
Εμενα προσωπικα δεν με ξενιζει,γιατι να μην παντρευτουν αφου το θελουν?Δεν θα ηθικολογησω.Απλως,κανω υποψιες πανω στα κινητρα...:hmm:
Money money? :whistle:
Τι εννοεις....???Ξερεις κατι...???Ειναι ΜΑΤΣΟ κανεις απο τους δυο???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Τι εννοεις....???Ξερεις κατι...???Ειναι ΜΑΤΣΟ κανεις απο τους δυο???

Εννοω,οτι για τοσο προωρους γαμους,σιγουρα ενα σοβαρο κινητρο δεν γινεται να ειναι η ''αγαπη'' και αλλες αμπελοφιλοσοφιες...λογικα καποιος απο τους δυο θα ειναι Ματσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Εννοεί ότι όλο και κάποιο συμφέρον θα έχουν οι δύο οικογένειες για να κάνουν τέτοιο γάμο......και νόμιζα ότι τέτοια φαινόμενα εδώ δεν υπάρχουν :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Linköping University και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.
Για να δωθεί άδεια γάμου ανηλίκων απαιτείται δικαστική απόφαση.
Εδώ ο λαός λέει και άλλη παροιμία: "Όλα του γάμου δύσκολα κι η . . . . . .

Μωρε λες......να ειναι.....???? Μπορει ποτε δεν ξερεις...Πολυ πιθανο !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top