Βοήθεια/Απορίες στις ΑΟΘ

μαριαα χανια

Νεοφερμένος

Η μαριαα χανια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
αν γινεται θα ηθελα καποιος να μου πει πως να οργανώσω το διαβασμά μου ( σημερα εχω σκοπο να ξεκουραστω ...οπότε από αύριο)...Ευχαριστώ εκ των προτερων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Πέρα από τη σημαντική βοήθεια που είμαι σίγουρος ότι θα σας παράσχει ο sourotiri, εγώ από την πλευρά μου μπορώ προς το παρόν να σας παραπέμψω σε ένα διαγώνισμα που είναι στο https://economics.blogs.gr/ όπου υπάρχουν δύο καλές ασκήσεις από 2-3-4-5 κεφάλαια με τις λύσεις τους. Ίσως το βράδυ ανεβάσω κι άλλες. Εγώ για κάποιες ώρες θα σας αφήσω γιατί έχω υποχρεώσεις στο βαθμολογικό, οπότε sourotiri καταλαβαίνεις ότι σε αφήνω μόνο σου να αντιμετωπίσεις τις απορίες των παιδιών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
Τελευταιο μαθημα,αν γινεται οπως ειχα πει πριν περιπου ενα μηνα,να βαλετε 1-2 ασκησουλες με πολλα ερωτηματα απ'αυτες που μπαινουν στις πανελληνιες.Επισης και κανενα σοσακι θεωρια :P
Ανάπτυξης για φέτος βλέπω ανώτατη ή κατώτατη τιμή..Επίσης παίζει πολύ η συμπεριφορά του ορθολογικού καταναλωτή ή και η έννοια της παραγωγής στο 3ο κεφάλαιο...Λίγες πιθανότητες δίνω κ στο 1ο κεφάλαιο(ανάγκες/συντελεστές παραγωγής/οικονομικό κύκλωμα)..
Άντε άντε να γράψουμε κ σε ένα μάθημα Τ_Ε_Λ_Ε_Ι_Α :clapup: κ να ξεμπερδεύουμε...!!!!:)

αν γινεται θα ηθελα καποιος να μου πει πως να οργανώσω το διαβασμά μου ( σημερα εχω σκοπο να ξεκουραστω ...οπότε από αύριο)...Ευχαριστώ εκ των προτερων!
Κ γω σήμερα δεν έχω σκοπό να διαβάσω..μόνο θα ξεχωρίσω τις καλές ασκήσεις που θα λύσω..Αύριο θα βγάλω όλη τη θεωρία (κ θα δω κ καμια άσκηση στο https://www.aoth.edu.gr/) το απογευματάκι θα τα παπαγαλίσω κ στη μαμά μου:D [Κ μετά απαραιτήτως βόλτα]:) Κυριακή κ Δευτέρα έχει ασκήσεις κ μάθημα κ το απόγευμα μια τελευταία επανάληψη στη θεωρία..
Ελπίζω αν το κάνετε να σας βοηθήσει..!! Καλό διάβασμα.!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DrEaMErOus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrEaMErOus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Ανάπτυξης για φέτος βλέπω ανώτατη ή κατώτατη τιμή..Επίσης παίζει πολύ η συμπεριφορά του ορθολογικού καταναλωτή ή και η έννοια της παραγωγής στο 3ο κεφάλαιο...Λίγες πιθανότητες δίνω κ στο 1ο κεφάλαιο(ανάγκες/συντελεστές παραγωγής/οικονομικό κύκλωμα)..
έχει πέσει αρκετές φορες..με αντιθέσει συμπεριφορά καταναλωτή που δεν έχει πέσει καμια φορα ή ανάγκες που δεν έχουνε πέσει ποτε,το ίδιο και οικονομικό κύκλωμα...

επίσης έχουμε κανένα site με λυμένες ασκήσεις ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Οικονομικο κυκλωμα ή συμπεριφορα καταναλωτη απο μενα.
Εσεις ρε παιδια τα παπαγαλιζετε ή βαζετε και δικα σας λογια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrEaMErOus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrEaMErOus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
αλλα ναι αλλα οχι πχ αναγκες,παπαγαλια...βασικα τωρα που το σκεφτομαι παπαγαλια τα μαθαινω τα περισσοτερα... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Powershifter

Νεοφερμένος

Ο Powershifter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Μου έχει κάτσει πολύ πως θα έχουμε υλικό από πρώτο κεφάλαιο φέτος-μια εκτίμηση.

Οπως και να 'χει καλή τύχη παιδιά,είναι ένα μάθημα που είναι πολύ δύσκολο να "χτυπήσουν",μιας και τόσο η ύλη,όσο και η προαπαιτούμενη γνώση είναι πολύ συγκεκριμένα,οπότε με εξάσκηση σε προηγούμενα θέματα και καλή κατανόηση της θεωρίας πάτε για βαθμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Porcia+Brutus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Porcia+Brutus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Βλέπω ανάγκες και παράγοντες που προκαλούν αβεβαιότητα για Β θέμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrEaMErOus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrEaMErOus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 187 μηνύματα.

solonas07

Δραστήριο μέλος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 648 μηνύματα.
Χαίρετε. Θα επιθυμούσα μια διευκρίνηση πάνω στο οικονομικό κύκλωμα, εάν έχετε την καλοσύνη. Λοιπόν, μεταξύ της σχέσης επιχειρήσεων και νοικοκυριών, πώς γίνεται τα δεύτερα να δίνουν παραγωγικούς συντελεστές στις επιχειρήσεις και γι' αυτόν τον λόγο να λαμβάνουν χρήμα; Θέλω αν πω, τι παραγωγικοί συντελεστές είναι αυτοί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πανσέληνος

Δραστήριο μέλος

Η Πανσέληνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων Αιγαίου (Χίος) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 609 μηνύματα.
Χαίρετε. Θα επιθυμούσα μια διευκρίνηση πάνω στο οικονομικό κύκλωμα, εάν έχετε την καλοσύνη. Λοιπόν, μεταξύ της σχέσης επιχειρήσεων και νοικοκυριών, πώς γίνεται τα δεύτερα να δίνουν παραγωγικούς συντελεστές στις επιχειρήσεις και γι' αυτόν τον λόγο να λαμβάνουν χρήμα; Θέλω αν πω, τι παραγωγικοί συντελεστές είναι αυτοί;

Η εργασία.Οι εργάτες στις επιχειρήσεις προέρχονται από τα νοικοκυριά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Χαίρετε. Θα επιθυμούσα μια διευκρίνηση πάνω στο οικονομικό κύκλωμα, εάν έχετε την καλοσύνη. Λοιπόν, μεταξύ της σχέσης επιχειρήσεων και νοικοκυριών, πώς γίνεται τα δεύτερα να δίνουν παραγωγικούς συντελεστές στις επιχειρήσεις και γι' αυτόν τον λόγο να λαμβάνουν χρήμα; Θέλω αν πω, τι παραγωγικοί συντελεστές είναι αυτοί;

Ο κυριότερος παραγωγικός συντελεστής που δίνουν τα νοικοκυριά στις επιχειρήσεις είναι η εργασία. Τον κάθε εργάτη η επιχείρηση από το νοικοκυριό τον αντλεί, θέλω να πω, δεν τον παρέχει το κράτος.

Από κει και πέρα, όσον αφορά τις μικρότερες επιχειρήσεις, ένα νοικοκυριό παραχωρεί και γη (για να νοικιάσει ένας επιχειρηματίας πχ ένα μαγαζί).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

solonas07

Δραστήριο μέλος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 648 μηνύματα.
Η εργασία.Οι εργάτες στις επιχειρήσεις προέρχονται από τα νοικοκυριά.

Ο κυριότερος παραγωγικός συντελεστής που δίνουν τα νοικοκυριά στις επιχειρήσεις είναι η εργασία. Τον κάθε εργάτη η επιχείρηση από το νοικοκυριό τον αντλεί, θέλω να πω, δεν τον παρέχει το κράτος.

Από κει και πέρα, όσον αφορά τις μικρότερες επιχειρήσεις, ένα νοικοκυριό παραχωρεί και γη (για να νοικιάσει ένας επιχειρηματίας πχ ένα μαγαζί).
Αχα! Ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Porcia+Brutus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Porcia+Brutus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 381 μηνύματα.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Το χουν βαλει το 11 στην σελ.24 μια φορα ή ειναι ιδεα μου?

Σουρωτηρι διαφωτησε μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Ως ερώτηση ανάπτυξης νομίζω δεν έχει πέσει, αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Θα ταν μια ωραια ερωτηση αναπτυξης που θα αιφνιδιαζε πολλους που στηριζονται στα σος των φροντιστηριων.

Μακαρι να βαλουν κατι ποιοτικο την Τριτη να ξεχωριζει αυτος που ξεσκιστηκε ολη τη χρονια απο αυτον που εκατσε και πασαλειψε!Απο αυτο το μαθημα κρινονται πολλα για μενα.Μην εχουμε θεματα τυπου 2007 ή 2010!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πανσέληνος

Δραστήριο μέλος

Η Πανσέληνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων Αιγαίου (Χίος) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 609 μηνύματα.
Το χουν βαλει το 11 στην σελ.24 μια φορα ή ειναι ιδεα μου?

Σουρωτηρι διαφωτησε μας.

Έχει πέσει το 2001.Ωραίο κομματάκι κι αυτό.Γενικά η θεωρία των ΑΟΘ είναι γαμάτη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Έχει πέσει το 2001.Ωραίο κομματάκι κι αυτό.Γενικά η θεωρία των ΑΟΘ είναι γαμάτη!

Σωστός! Έπιανε 3 μονάδες βέβαια, και ήταν στο Α θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrEaMErOus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrEaMErOus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Θα ταν μια ωραια ερωτηση αναπτυξης που θα αιφνιδιαζε πολλους που στηριζονται στα σος των φροντιστηριων.

Μακαρι να βαλουν κατι ποιοτικο την Τριτη να ξεχωριζει αυτος που ξεσκιστηκε ολη τη χρονια απο αυτον που εκατσε και πασαλειψε!Απο αυτο το μαθημα κρινονται πολλα για μενα.Μην εχουμε θεματα τυπου 2007 ή 2010!
μα τα "μεγαλα" φροντιστηρια κανουν κουμαντο..
έχω την εντύπωση ότι θα βάλουν οικονομικό κύκλωμα..ρολο σχήματος κιόλας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top