Βοήθεια/Απορίες στις ΑΟΘ

stelios1994-4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στελιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Oκ, ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mikaela2

Νεοφερμένος

Η mikaela2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γεια σας .Έχω τις εξής απορίες στο 1ο κεφάλαιο της ΑΟΘ :
1)το αγαθό νερό είναι ελεύθερο αγαθό ή οικονομικό;
2)όταν το "νερό" και οι "σπόροι" χρησιμοποιούνται ως συντελεστές παραγωγής για την καλλιέργεια ενος αγαθού σε ποια κατηγοριά συντελεστή κατατάσσονται ; στο έδαφος ή στο κεφάλαιο.
3)όταν το κοστος ευκαιριας ενος αγαθου ειναι παντου σταθερο και διαφορο του ενα σημαινει οτι οι συντελεστες παραγωγης ειναι εξισου καταλληλοι και για τα δυο αγαθα;
4)εχουμε την συναρτηση της ΚΠΔ : Ψ=100-2Χ και βελτιωνεται η τεχνολογια μονο για το αγαθο Χ με αποτελεσμα για καθε επιπεδο παραγωγης του Ψ η παραγωγη του αγαθου Χ να αυξανεται κατα 20 μοναδες.Πως θα προσδιορσουμε την νεα συναρτηση της ΚΠΔ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Γεια σας .Έχω τις εξής απορίες στο 1ο κεφάλαιο της ΑΟΘ :
1)το αγαθό νερό είναι ελεύθερο αγαθό ή οικονομικό;
2)όταν το "νερό" και οι "σπόροι" χρησιμοποιούνται ως συντελεστές παραγωγής για την καλλιέργεια ενος αγαθού σε ποια κατηγοριά συντελεστή κατατάσσονται ; στο έδαφος ή στο κεφάλαιο.
3)όταν το κοστος ευκαιριας ενος αγαθου ειναι παντου σταθερο και διαφορο του ενα σημαινει οτι οι συντελεστες παραγωγης ειναι εξισου καταλληλοι και για τα δυο αγαθα;
4)εχουμε την συναρτηση της ΚΠΔ : Ψ=100-2Χ και βελτιωνεται η τεχνολογια μονο για το αγαθο Χ με αποτελεσμα για καθε επιπεδο παραγωγης του Ψ η παραγωγη του αγαθου Χ να αυξανεται κατα 20 μοναδες.Πως θα προσδιορσουμε την νεα συναρτηση της ΚΠΔ;
Μολονότι πιστεύω ότι δύσκολα θα τεθούν τέτοιες ερωτήσεις στις πανελλήνιες θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω:
1) σύμφωνα με τους ορισμούς το νερό μιας πηγής είναι ελεύθερο, ενώ το νερό της ΕΥΔΑΠ είναι οικονομικό
2) αν οι πρώτες ύλες που χρησιμοποιούνται είναι ακατέργαστες μπορούν να ενταχθούν στο έδαφος. Αν όμως είναι επεξεργασμένες θεωρούνται κεφαλαιουχικά αγαθά.
3) πιστεύω ναι. όταν λέμε εξίσου κατάλληλοι, εννοούμε ότι οι εργάτες είναι εξίσου αποδοτικοί συγκρινόμεοι μεταξύ τους στην παραγωγή κάθε αγαθού. Απλά όταν είναι ίσο με 1, τότε κάθε εργάτης παράγει την ίδια ποσότητα και στο Χ και στο Ψ.
δες κι εδώ https://www.euretirio.com/2010/06/kostos-efkairias.html
4)εγώ στην περίπτωση αυτή θα έλυνα ως προς Χ και στη συνέχεια θα πρόσθετα 20 και θα επανέφερα τη συνάρτηση ως προς Ψ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mikaela2

Νεοφερμένος

Η mikaela2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Σχετικα με την απαντηση που δωσατε για την τριτη απορια που διατυπωσα θελω να ρωτησω επιπλεον το εξης :οταν οι εργαζομενοι ειναι εξισου αποδοτικοι για καθε αγαθο δε σημαινει οτι ο καθε εργατης παραγει ιδια ποσοτητα απο καθε αγαθο;.Συνεπως μονο σε αυτη την περιπτωση το κοστος ευκαιριας θα ειναι παντου σταθερο και ισο με ενα; Ενω οταν ειναι παντου σταθερο και διαφορο του ενα οι συντελεστες παραγωγης ειναι αποδοτικοι σε σταθερες αναλογιες μεταξυ τους και οχι εξισου αποδοτικοι;
Γενικά λοιπον αν υπαρχει ενα σωστο -λαθος στις πανελληνιες που λεει το εξης:"οταν το κοστος ευκαιριας ειναι παντου σταθερο αυτο σημαινει οτι οι συντελεστες παραγωγης ειναι εξισου καταλληλοι για τα δυο αγαθα" θα το απαντησουμε ως σωστο ή ως λαθος ;
Οσον αφορα την τεταρτη απορια το ελυσα οπως ειπατε και προεκυψε η συναρτηση ψ=140-2χ.Ομως ,οταν τις απεικονιζω διαγραμματικα και τις δυο η νεα ΚΠΔ εχει μετατοπιστει προς τα δεξια οχι μονο για το αγαθο χ,οπως θα επρεπε, αλλα και για τιο αγαθο ψ (παραλληλη μετατοπιση)για το οποιο δεν εγινε καμια μεταβολη ουτε στην τεχνολογια ουτε στους συντελεστες παραγωγης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Σχετικα με την απαντηση που δωσατε για την τριτη απορια που διατυπωσα θελω να ρωτησω επιπλεον το εξης :οταν οι εργαζομενοι ειναι εξισου αποδοτικοι για καθε αγαθο δε σημαινει οτι ο καθε εργατης παραγει ιδια ποσοτητα απο καθε αγαθο;.Συνεπως μονο σε αυτη την περιπτωση το κοστος ευκαιριας θα ειναι παντου σταθερο και ισο με ενα; Ενω οταν ειναι παντου σταθερο και διαφορο του ενα οι συντελεστες παραγωγης ειναι αποδοτικοι σε σταθερες αναλογιες μεταξυ τους και οχι εξισου αποδοτικοι;
Γενικά λοιπον αν υπαρχει ενα σωστο -λαθος στις πανελληνιες που λεει το εξης:"οταν το κοστος ευκαιριας ειναι παντου σταθερο αυτο σημαινει οτι οι συντελεστες παραγωγης ειναι εξισου καταλληλοι για τα δυο αγαθα" θα το απαντησουμε ως σωστο ή ως λαθος ;
Οσον αφορα την τεταρτη απορια το ελυσα οπως ειπατε και προεκυψε η συναρτηση ψ=140-2χ.Ομως ,οταν τις απεικονιζω διαγραμματικα και τις δυο η νεα ΚΠΔ εχει μετατοπιστει προς τα δεξια οχι μονο για το αγαθο χ,οπως θα επρεπε, αλλα και για τιο αγαθο ψ (παραλληλη μετατοπιση)για το οποιο δεν εγινε καμια μεταβολη ουτε στην τεχνολογια ουτε στους συντελεστες παραγωγης.
στο τέταρτο έχεις δίκιο, οπότε μπορούμε να κάνουμε την εξής σκέψη:
με την υπάρχουσα συνάρτηση έχουμε: για Χ=0 τότε Ψ=100 και για Ψ=0 τότε Χ=50 .
εσύ σύμφωνα με αυτό που ζητάς θα 'επρεπε να ισχύει για Χ=0 Ψ=100 (γιατί δε φαίνεται η επίδραση της τεχνολογίας) και για Ψ=0 Χ=50+20=70. Οπότε το λογικό θα ήταν με αυτά τα δύο σημεία να βρούμε τη νέα συνάρτηση. Η σκέψη όμως αυτή παραβλέπει κάτι σημαντικό. Από που προκύπτει ότι και η νέα ΚΠΔ θα είναι ευθεία; Εγώ θεωρώ ότι δε θα είναι, οπότε δε μπορούμε να βρούμε τη νέα συνάρτηση (σύμφωνα με τις απαιτούμενες γνώσεις του μαθήματος).
Όσο για το τρίτο,πρέπει να σου πω ότι το βιβλίο δεν αναφέρει το σταθερό οπότε είναι απίθανο να ζητήσουν στις πανελλήνιες κάτι τόσο εξεζητημένο για κάτι που δεν αναφέρει το βιβλίο. Πάντως εγώ θα παραμείνω στην άποψή μου χωρίς όμως ειλικρινά να είμαι απόλυτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mikaela2

Νεοφερμένος

Η mikaela2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γεια σας .Εχω τις εξης αποριες:1) Σε ενα βοηθημα που εχω υπαρχει ενα σωστο- λαθος που λεει το εξης : "κοστος ευκαιριας υπαρχει και για τα οικονομικα και για τα ελευθερα αγαθα"και δινει ως απαντηση "σωστο".Υποθετω οτι ειναι τυπογραφικο λαθος του βιβλιου αλλα θελω να μου το επιβεβαιωση καποιος,γιατι συμφωνα με αυτα που γνωριζω εγω θεωρω οτι η προταση ειναι λαθος και 2) στην ασκηση 8 του βιβλιου του 2 κεφαλαιου ζηταει να υπολογισεις την Ed και την Ey χωρις να διευκρινιζει τη φορα της μεταβολης της τιμης και του εισοδηματος και τα βοηθηματα τις υπολογιζουν κατα αλαφητικη σειρα Π.Χ την Εd την υπολογιζει απο το συνδυασμο Α στο συνδυασμο Δ και οχι απο το Δ στο Α.Ειναι σωστη αυτη η λυση ή επρεπε να υπολογιστει η Εd και απο τον συνδυασμο Α στον Δ και απο τον Δ στον Α αφου δεν οριζεται τη φορα της μεταβολης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
1) H πρόταση είναι λάθος. Στην σελίδα 11 του βιβλίου σου ξεκαθαρίζεται ότι τα ελεύθερα αγαθά ΔΕΝ είναι αντικείμενο της Οικονομικής Επιστήμης και λίγο πιο κάτω, ότι από εκείνο το σημείο και πέρα, όταν λέμε "αγαθά" θα εννοούμε τα οικονομικά αγαθά. Συνεπώς, μετά, όταν περιγράφει το κόστος ευκαιρίας, το περιγράφει για οικονομικό αγαθό.

2) Πολύ εύστοχη η παρατήρηση σου. Στις πανελλήνιες όμως δεν υπάρχει περίπτωση να τεθεί τέτοιο ασαφές ερώτημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniavas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Σκέφτομαι να αγοράσω το βιβλίο του ΑΟΘ και να αρχίσω μόνη μου το καλοκαίρι να διαβάζω σιγά σιγά αφού θα ξεκινήσουμε το Σεπτέμβριο στο φροντιστήριο Το θέμα είναι ότι μου είναι δύσκολο να αποστηθίζω γι` αυτό το σκέφτομαι. Το θεωρείται καλή ιδέα ή δεν χρειάζεται να αγχώνομαι από τώρα;
Συγνώμη για το off topic
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Σκέφτομαι να αγοράσω το βιβλίο του ΑΟΘ και να αρχίσω μόνη μου το καλοκαίρι να διαβάζω σιγά σιγά αφού θα ξεκινήσουμε το Σεπτέμβριο στο φροντιστήριο Το θέμα είναι ότι μου είναι δύσκολο να αποστηθίζω γι` αυτό το σκέφτομαι. Το θεωρείται καλή ιδέα ή δεν χρειάζεται να αγχώνομαι από τώρα;
Συγνώμη για το off topic
Καλυτερα το καλοκαιρι ξεκουρασου οσο μπορεις επειδη μετα ακολουθει δυσκολη χρονια,αν εχεις κενα σε αλλα μαθηματα προσπαθησε να τα καλυψεις... Το αοθ δεν εχει πολυ θεωρια,ουτε ειναι δυσκολη να την μαθει καποιος οποτε για μενα τζαμπα αγχωνεσαι απο τωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Σκέφτομαι να αγοράσω το βιβλίο του ΑΟΘ και να αρχίσω μόνη μου το καλοκαίρι να διαβάζω σιγά σιγά αφού θα ξεκινήσουμε το Σεπτέμβριο στο φροντιστήριο Το θέμα είναι ότι μου είναι δύσκολο να αποστηθίζω γι` αυτό το σκέφτομαι. Το θεωρείται καλή ιδέα ή δεν χρειάζεται να αγχώνομαι από τώρα;
Συγνώμη για το off topic
Φυσιολογικά, η συμβουλή μου θα ήταν να ξεκινήσεις το διάβασμα από το καλοκαίρι, αλλά θα σε συμβουλέψω να κάνεις τα εξής:
να εκτιμήσεις το χρόνο που είσαι διατεθειμένος να αφιερώσεις για διάβασμα το καλοκαίρι
να ασχοληθείς καλύπτοντας κενά που πιθανόν να έχεις, έτσι ώστε να μη συναντήσεις δυσκολίες τη νέα χρονιά σε μαθήματα όπως είναι η φυσική και τα μαθηματικά
αν σου έχει απομείνει χρόνος, μπορείς τότε να αγοράσεις το βιβλίο για να εξοικειωθείς λίγο με το μάθημα και να διαβάσεις λίγο τη θεωρία του 1ου κεφαλαίου (αν είσαι τεχνολόγική ασχολήσου καλύτερα με το ΑΟΔΕ)
Πάντως θα συμφωνήσω ότι πρέπει να αφήσεις χρόνο για ξεκούραση για να μπεις το Σεπτέμβρη με γεμάτες μπαταρίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ArminVanBuuren

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ArminVanBuuren αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
οντως αν εισαι τεχνολογικη πιασε το αοδε.. αλλα μαθε το πολυ 15 σελιδες τελεια, εφοσον η υλη ειναι περιπου 45 σελιδες θαχεις κανει σημαντικο βημα για το 20 και θα εχεις περιθωρια να διαβασεις την υπολοιπη χρονια.

Αν παλι θες απο αοθ μονο το 1ο κεφαλαιο αξιζει να μπεις στον κοπο για θεωρια που ειναι η μιση της υλης.

Απο ασκησεις αστο για το σεπτεμβρη.. 10 να λυνεις την βδομαδα εχεις το 20 σιγουρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniavas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας δεν ξέρω τι θα κάνω θα ρωτήσω και την καθηγήτρια στο φροντιστήριο η αλήθεια είναι ότι έχω μια τάση να αγχώνομαι. Το καλοκαίρι ξεκουραστώ όσο μπορώ αλλά θέλω να καλύψω κάποια πράγματα έτσι ώστε να μην αγχώνομαι ( όσο αυτό γίνεται ). Σίγουρα θα ακολουθήσω την συμβουλή σας για το αοδε που έτσι και αλλιώς θα κάνω το καλοκαίρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σεβαστή-Μαρία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεβαστή-Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Καλημέρα και καλό μήνα :)
Ήθελα να ρωτήσω.
Έχουμε ένα αγαθό Α και ένα αγαθό Β(υποκατάστατο του Α)
Η τιμή του Α μειώνεται (αυξ. ζητ ποσότητας)
και στη συνέχεια μειώνεται και η τιμή του Β μεταβάλλοντας τη ζήτηση του Α κατά 10%.
Μπερδεύτηκα όμως γιατί, το Α δέχεται μια μείωση στην τιμή , μετά τη μείωση του Β οι καταναλωτές τελικά που στρέφονται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Καλημέρα και καλό μήνα :)
Ήθελα να ρωτήσω.
Έχουμε ένα αγαθό Α και ένα αγαθό Β(υποκατάστατο του Α)
Η τιμή του Α μειώνεται (αυξ. ζητ ποσότητας)
και στη συνέχεια μειώνεται και η τιμή του Β μεταβάλλοντας τη ζήτηση του Α κατά 10%.
Μπερδεύτηκα όμως γιατί, το Α δέχεται μια μείωση στην τιμή , μετά τη μείωση του Β οι καταναλωτές τελικά που στρέφονται;
Μήπως η μεταβολή της ζήτησης είναι αρνητική?
(οπότε στρέφονται στο β?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Έχουμε ένα αγαθό Α και ένα αγαθό Β(υποκατάστατο του Α)
Η τιμή του Α μειώνεται (αυξ. ζητ ποσότητας)
και στη συνέχεια μειώνεται και η τιμή του Β μεταβάλλοντας τη ζήτηση του Α κατά 10%.
Μπερδεύτηκα όμως γιατί, το Α δέχεται μια μείωση στην τιμή , μετά τη μείωση του Β οι καταναλωτές τελικά που στρέφονται;

Ας τα πάρουμε ένα ένα,

Όταν η τιμή του Α μειώνεται, αυξάνεται η ζητούμενη ποσότητα του Α και ταυτόχρονα μειώνεται η Ζήτηση του Β (εφόσον είναι υποκατάστατα). Δεν γνωρίζουμε όμως πόσο.

Στην συνέχεια, μειώνεται η τιμή του Β, αυξάνοντας την ζητούμενη ποσότητα του Β και επιφέροντας ΜΕΙΩΣΗ στην ζήτηση του Α κατά 10%.

Το σίγουρο αποτέλεσμα είναι ότι έχουμε πτώση της Ζήτησης αλλά και της τιμής και στα 2 αγαθά, χωρίς να μπορούμε να είμαστε σίγουροι για το τι θα γίνει με τις ζητούμενες ποσότητες (που από την μια αυξάνονται λόγω της πτώσης της τιμής, από την άλλη μειώνονται λόγω της πτώσης της ζήτησης). Για να το βρούμε αυτό, θα έπρεπε να έχουμε συγκεκριμένα νούμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σεβαστή-Μαρία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεβαστή-Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Δε λέει τι είναι λέει απλά το ποσοστό της μεταβολής .
αυτό που ξέρουμε είναι ότι η ζήτηση του Α είναι γραμμική .
Και στο επίπεδο που γίνεται η μεταβολή στο Β , η Α έχει |Εd|<1

Ευχαριστώ πολύ παιδιά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mikaela2

Νεοφερμένος

Η mikaela2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Στο site του οεφε υπαρχουν διαφορες ερωτησεις -απαντησεις .Υπαρχει λοιπον μια ερωτηση για το μαθημα αοθ που λεει το εξης:"ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΛΥΣΩ ΤΑ ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΟΥ ΟΕΦΕ ΤΩΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΑΠΟΡΙΑ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΑΟΘ ΣΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΟΥ 2006 ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ Δ:
ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΠΟΥ ΔΙΝΕΤΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΤΙΜΕΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΛΕΙΜΑ ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ.ΓΙΑΤΙ ΣΤΗ ΛΥΣΗ ΠΟΥ ΔΙΝΕΤΑΙ Η ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΔΑΠΑΝΗ ΤΩΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΩΝ ΣΤΙΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΤΙΜΕΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ ΩΣ ΤΟ ΓΙΝΟΜΕΝΟ Ρ*Qd KAI OXI ΩΣ ΤO ΓΙΝΟΜΕΝΟ Ρ*Qs, ΑΦΟΥ ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΛΕΙΜΑ ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ Ο ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΖΗΤΑΕΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ Π.Χ 200 ΜΟΝΑΔΕΣ ΑΛΛΑ Ο ΠΑΡΑΓΩΓΟΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ Π.Χ 150 ΜΟΝΑΔΕΣ(ΠΡΕΠΕΙ Qd>Qs).ΔΗΛΑΔΗ, Ο ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗΣ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ Qd ΚΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΘΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ Qs"
Η απαντησεις που δοθηκαν ηταν οι εξης:





p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal { margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: 12pt; font-family: "Times New Roman"; }.MsoChpDefault { font-size: 10pt; }div.WordSection1 { page: WordSection1;1) "Σταδεδομένα του πίνακα η στήλη ΣΔ (Συνολική Δαπάνη) εκφράζει τις χρηματικέςμονάδες που θα διαθέσουν οι καταναλωτές για να αποκτήσουν συγκεκριμένες μονάδεςτου αγαθού στην αντίστοιχη τιμή. Η έννοια της ΣΔ αναφέρεται κατά προτεραιότηταστη ζήτηση, ως χαρακτηριστικό τηςσυμπεριφοράς του καταναλωτή, παρόλο που ταυτίζεται με την έννοια της συνολικής προσόδου (Συνολικά Έσοδα).
Ηπαρατήρησή σας δε στερείται λογικής βάσης και είναι πολύ πιθανό σε επίπεδοπανελλαδικών εξετάσεων να τονιστεί ποιο γινόμενο επιθυμούν. Αυτό πουαντιστοιχεί στην αγοραστική δύναμη των καταναλωτών ( Τιμή * Ζητούμενη ποσότητα) ή αυτό που αντιστοιχεί στους πραγματικούςόρους της αγοράς τη δεδομένη στιγμή που αναφέρεται η άσκηση (Τιμή * Προσφερόμενη ποσότητα).
Γενικάνα θυμάστε ότι:
P * QD = ΣυνολικήΔαπάνη
P * QS = Συνολική Πρόσοδος(Συνολικά Έσοδα)
ΚΑΙ

2)"Σε σχέση με το νέο ερώτημά σου,η απάντηση είναι η εξής: Η στήλη Συνολική Δαπάνη (ΣΔ) είναι μέρος των ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ της άσκησης και υπολογίζεται ως γινόμενο της τιμής επί τη ζητούμενη ποσότητα (P*Qd). Άρα στον υπολογισμό της λαμβάνουμε υπόψη αυτά τα δυο μεγέθη.Αν ο θεματοθέτης επιθυμούσε το γινόμενο τιμή επί προσφερόμενη ποσότητα (P*Qs),τότε θα διαμόρφωνε μια στήλη με τίτλο ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΕΣΟΔΑ.Αυτά και εύχομαι να λύθηκε η απορία σου.

Θα ηθελα να μου πειτε αν συμφωνειτε ή διαφωνειτε με τις απαντησεις που δοθηκαν.Η αποριες μου, βασικα, ειναι ηεξης : 1) τι εννοει οταν λεει "
αυτό που αντιστοιχεί στους πραγματικούςόρους της αγοράς τη δεδομένη στιγμή που αναφέρεται η άσκηση" και 2) στο 2ο κεφαλαιο λεει οτι τα συνολικα εσοδα των παραγωγων ειναι η συνολικη δαπανη των καταναλωτων.Γιατι λοιπον εαν μας δινεται στηλη με συνολικα εσοδα εμεις να παρουμε το γινομενο (P*Qs) και οχι το γινομενο (P*Qd);

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Μου φαίνεται ότι εκεί στον ΟΕΦΕ, το 2006, στην προσπάθεια τους να βγάλουν ένα ακόμη παράλογα δύσκολο θέμα, ξέχασαν να ελέγξουν τα λογικά στοιχεία του θέματος. Η Συνολική Δαπάνη είναι μια πράξη που έχει γίνει, και όχι που θα μπορούσε να γίνει. Εδώ συγκεκριμένα, με το έλλειμμα, αυτή η Συνολική Δαπάνη δεν μπορεί να γίνει κιόλας, οπότε, τι ακριβώς να λέμε, για μια Δαπάνη που δεν υπάρχει; Απλά εδώ ο ΟΕΦΕ πάει να μαζέψει τα αμάζευτα.

Στην 2η ερώτηση σου, η Συνολική Δαπάνη ισούται με τα Συνολικά Έσοδα, μόνο στο σημείο ισορροπίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mikaela2

Νεοφερμένος

Η mikaela2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
ME βαση την απαντηση σου εχω τις εξης αποριες:1)Δηλαδη αν μας δοθει μια ασκηση με μια στηλη που γραφει "συνολικα εσοδα παραγωγων" και μια στηλη με "τιμες" εμεις θα προσδιορισουμε την προσφερομενη ποσοτητα και οχι τη ζητουμενη;
2)Αυτο προκυπτει απο την πρωτη σελιδα του τεταρτου κεφαλαιου που λεει οτι τα συνολικα εσοδα του παραγωγου εξαρτωνται απο την τιμη και την προσφερομενη ποσοτητα;
3)Επομενως με βαση αυτα οταν υπαρχει πλεονασμα προσφορας τα εσοδα των παραγωγων ειναι το γινομενο Ρ*Qs;
4)και αν ειναι ετσι γιατι οταν επιβαλλεται ΡΑ λεμε οτι τα νομιμα εσοδα του παραγωγου ειναι το γινομενο Ρ*QD και οχι το γινομενο P*Qs.Ευχαριστω και συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Δε θα διαφωνήσω με τις απόψεις των προλαλήσαντων, ωστόσο τυπικά με τον όρο συνολική δαπάνη καταναλωτών εννοούμε το γινόμενο P*Qd και με τον όρο συνολικά έσοδα το γινόμενο P*Qs ακόμα κι αν φαίνεται παράλογο όπως τονίστηκε σε κάποιες περιπτώσεις. Μην ξεχνάμε όμως ότι το σχολικό βιβλίο στην προσπάθεια απλοποίησης της ύλης αναλύει ορισμένα όχι και τόσο ρεαλιστικά ζητήματα.
Όπως είπε κι ο sourotiri, μόνο στο σημείο ισορροπίας αυτές οι δύο έννοιες ταυτίζονται.
Ειδικά για το 4, είσαι απόλυτα σωστή

Όσο για την κριτική των θεμάτων της ΟΕΦΕ, όντως τα προηγούμενα χρόνια υπήρξαν ορισμένα υπερβολικά θέματα με λάθη, αλλά η φιλοσοφία τους είναι οι μαθητές να εντοπίζουν τα όρια των δυνατοτήτων τους. Φέτος με την ίδια λογική οι ασκήσεις που έβαλαν ήταν πολύ καλές και σχετικά στο πνεύμα των πανελληνίων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top