ΟΕΦΕ: Φυσική Γ' Λυκείου

μαριαα χανια

Νεοφερμένος

Η μαριαα χανια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
οποιος μπορει ας τα στειλει και σε μενα παρακαλω..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Εγω θελω τις λυσεις γτ το φροντιστηριο μου δεν μας τις δινει :@
Ολα τα θεματα ειχαν την δυσκολια τους ακομα και το πρωτο οτι να ναι σωστα λαθος(παλι καλα ομως γτ τα καινε :P ).
3ο θεμα επειδη βαλανε ηλεκτρομαγνητικα δεν νομιζω οτι καινε ολα τα κυματα :P Μακαρι να βαλουν ενα αρμονικο οπως τις αλλες χρονιες.(περσυ το παρακανανε με την συμβολη :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PSholic_xD

Νεοφερμένος

Ο PSholic_xD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Λοιπόν,τα θέματα ήταν...:@
Έγραψα καλά ευτυχώς.|
Θέμα Α,απαιτητικό (όσο περίεργο και αν ακούγεται. :P).Ήθελε να έχεις διαβάσει τη θεωρία του βιβλίου καλά.Ευτυχώς το έπιασα όλο.
Θέμα Β:Γελοία Β2,Β3 και Β4,δυκολάκι το Β1.Το έλυσα και αυτό ευτυχώς.
Θέμα Γ:Έχω φυσική γενικής οπότε το θέμα το έλυσα σε χρόνο dt χωρίς καμία δυσκολία.
Θέμα Δ:OMFG!Μέτριας δυσκολίας Δ1,Δ2 και Δ5,ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ δύσκολο Δ3 το οποίο ΕΠΡΕΠΕ να λύσεις για να απαντήσεις το κατα τα άλλα εύκολο Δ4.Έλυσα το Δ3 στο τέλος του 3ώρου και δεν πρόλαβα να γράψω το Δ4 του οποίου τη λύση,την ήξερα.
Δεν πειράζει.Ελπίζω στο τέλος να μη βάλουν τίποτα τέτοιες κουλαμάρες,γιατί ζήτω που καήκαμε.Ειδικά το σημείο με το ελατήριο...-_-
Μέχρι να πάρω πρέφα τί παίζει για να λύσω το Δ3,έφυγε το 3ωράκι... :@
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Όποιος τα έχει και μπορεί,ας μου στείλει τα θέματα....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.
Για πεστε απαντησεις ρε παιδια τι βρηκατε??? Εμενα με μπερδεψε το Β1 και το Β2 γιατι δεν εδινε την ταχυτητα του ηχου.. Το εβγαλα ομως ποιοτικα.. Ειπα οτι αφου τα σωματα πλησιαζουν Fa=u/(u-us).fs => Fa>Fs. Aν δεν υπηρχε σχετικη κινηση μεταξυ των σωματων τα μεγιστα που θα ακουγε θα ηταν fs=N/t (οπου t=2,5) => Ν=1000 και αφου Fa>Fs Ν>1000 => Ν=2000. Στο Β1 εβγαλα P1=P2(αν και αμφιβαλλω). Στο Β3 ηταν ριζα(α^2+β^2)/αβ και στο Β4 εβγαλα 5%. 1ο (απαντησεις: β,γ,β,β Σ/Λ->δεν θυμαμαι) και 3ο ηταν αρκετα ευκολο το εβγαλα ολοκληρο. Δεν εβγαλα το Δ3 και μαλλον αυτο π εγραψα στο Δ4 ηταν λαθος... Μετρια εγραψα... Στο Δ1 εβγαλα Δl=1/40m και στο Δ2 ξεχασα :P, στο Δ5 εβγαλα S=0,3m. Για πεστε και σεις αριθμους και απαντησεις απ τα 2α θεματα να δουμε τι καναμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PSholic_xD

Νεοφερμένος

Ο PSholic_xD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Για πεστε απαντησεις ρε παιδια τι βρηκατε??? Εμενα με μπερδεψε το Β1 και το Β2 γιατι δεν εδινε την ταχυτητα του ηχου.. Το εβγαλα ομως ποιοτικα.. Ειπα οτι αφου τα σωματα πλησιαζουν Fa=u/(u-us).fs => Fa>Fs. Aν δεν υπηρχε σχετικη κινηση μεταξυ των σωματων τα μεγιστα που θα ακουγε θα ηταν fs=N/t (οπου t=2,5) => Ν=1000 και αφου Fa>Fs Ν>1000 => Ν=2000. Στο Β1 εβγαλα P1=P2(αν και αμφιβαλλω). Στο Β3 ηταν ριζα(α^2+β^2)/αβ και στο Β4 εβγαλα 5%. 1ο (απαντησεις: β,γ,β,β Σ/Λ->δεν θυμαμαι) και 3ο ηταν αρκετα ευκολο το εβγαλα ολοκληρο. Δεν εβγαλα το Δ3 και μαλλον αυτο π εγραψα στο Δ4 ηταν λαθος... Μετρια εγραψα... Στο Δ1 εβγαλα Δl=1/40m και στο Δ2 ξεχασα :P, στο Δ5 εβγαλα S=0,3m. Για πεστε και σεις αριθμους και απαντησεις απ τα 2α θεματα να δουμε τι καναμε...
Οι δικές μου απαντήσεις
Θέμα Α:β,γ,γ.β και Λ,Σ,Λ,Σ,Λ (αν θυμάμαι καλά.

Θέμα Β: α)Pδισκ.=Pδακτ. (dW/dt=dK/dt dK=1/2Iω^2 και dt=ω/αγων) καταλήγεις σε λόγο (τω/2/τω/2)=1
β)t=2.5s,ηχητικό κύμα,άρα διαμήκες,ένα πύκνωμα/μήκος κύματος--->1 μέγιστο/μήκος κύματος.t=NT άρα N=tf=1000
γ)Δφ=π/2 άρα έβγαινε με πράξεις ότι A'=ριζα(α^2+β^2)/αβ.
δ)Διαδοχικές ΑΔΟ. και στο τέλος,(Κ5-Κ4/Καρχικό)100=5%.

Θέμα Δ: α)0.025 m
β)150/13
γ)Δε θυμάμαι ακριβώς.Ήταν 4,κάτι.με 3-4 δεκαδικά ψηφία.
δ)Μπορώ να πώ πως λύνεται,δε βρήκα αποτέλεσμα :P
ε)0,3m
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Ταλαντωση με κρουση η προβλεψη του φυσικου μου για 4ο θεμα φετος.Εχω απορια αν πεσει μεσα.Παντως κρουση εχουμε 4 χρονια να δουμε στο 4ο.

Κρούση και ταλάντωση περιμένω κι εγώ, αλλά για 3ο.
Πιο σφαιρικά δλδ ένα θέμα στερεά και ένα θέμα κρούση-ταλάντωση.

Εγω θελω τις λυσεις γτ το φροντιστηριο μου δεν μας τις δινει :@
Ολα τα θεματα ειχαν την δυσκολια τους ακομα και το πρωτο οτι να ναι σωστα λαθος(παλι καλα ομως γτ τα καινε :P ).
3ο θεμα επειδη βαλανε ηλεκτρομαγνητικα δεν νομιζω οτι καινε ολα τα κυματα :P Μακαρι να βαλουν ενα αρμονικο οπως τις αλλες χρονιες.(περσυ το παρακανανε με την συμβολη :P )


Οι εξισώσεις και το στιγμιότυπο στα ηλεκτρομαγνητικά είναι ίδια όπως και στο τρέχον.
Με αυτό το σκεπτικό για μένα τα κάψανε τα κύματα. (+ ότι κύματα και συμβολή είχαν πέρσυ)
Αν θα βάλουν κάτι τότε θα είναι στάσιμο αλλά δε το βλέπω καθόλου.
Το πολύ θετικό απ τα σημερινά είναι ότι κάψανε τις δύσκολες ασκήσεις με τα πρίσματα και τη γεωμετρία.
Κι εδώ μάλλον συμφωνούμε όλοι ότι κάηκαν...




Όποιος παιδιά ανεβάζει λύσεις ή λέει πως δοκίμασε να το λύσει, ας γράφει σε spoiler έτσι ώστε όσοι δε θέλουμε να δούμε τις λύσεις να μην το διαβάσουμε
Επίσης όποιος έχει τα θέματα ας τα στείλει σε ένα πιμι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Ζηλεύουμεεε!!!Θέλουμε τα θέματα!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PSholic_xD

Νεοφερμένος

Ο PSholic_xD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Βασικά η άσκηση δεν είχε και καμια τρελή γεωμετρία. :/
Εντός εναλλάξ και συμπληρωματικές ήθελε. :S
Αφήστε που το μισό θέμα ήταν καθαρά κύματα.

Εγώ πιστεύω οτι το στερεό θα ξεκολλήσει από το 4ο θέμα φέτος.Κρούση/doppler/ταλάντωση στο 4ο.3ο θέμα στερεό.Θα είναι πιο εύκολα για όλους τα πράγματα έτσι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Θα είναι πιο εύκολα για όλους τα πράγματα έτσι. :P

Σου είπε κανείς ότι θέλουν να μας βάλουν εύκολα;
Άλλο τι θέλουμε έμεις...
Και φέτος δύσκολα τα περιμένω τα θέματα, σε όλα τα μαθήματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostastabou

Νεοφερμένος

Ο kostastabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Βασικά η άσκηση δεν είχε και καμια τρελή γεωμετρία. :/
Εντός εναλλάξ και συμπληρωματικές ήθελε. :S
Αφήστε που το μισό θέμα ήταν καθαρά κύματα.

Εγώ πιστεύω οτι το στερεό θα ξεκολλήσει από το 4ο θέμα φέτος.Κρούση/doppler/ταλάντωση στο 4ο.3ο θέμα στερεό.Θα είναι πιο εύκολα για όλους τα πράγματα έτσι. :P
Συμφωνώ ..... γενικά περιμένουν αλλαγές στο μοτίβο όπως μιγαδικοί με συνάρτηση 2ο μαθηματικά και φυσική όπως το είπες!:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Ρε παιδια εχω θερησει το γοογλη λυσεις που σκατα θα βρω? η και τα θεματα ακομα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Μην ψαχνεται ασκοπα οι λυσεις ανεβαινουν τελος τοου μηνα.(εκτος αν μας τις δωσουν στο φροντ οποτε ειστε λιγο πιο τυχεροι ;))(Παλι μπερδευτηκα με την εικονα και νομιζα πως το γραψα εγω :D )
Εγω γιατι πιστευω οτι φετος δεν θα αλλαξει τιποτα και η δομη θα ειναι η ιδια με των περισσοτερων χρονων;; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Γιατι συνδεεται τα ΟΕΦΕ με τις Πανελληνιες γιατι διαβασα μερικοι λετε συνεχεια ''το καψανε'' ''το καψανε'' μπορει να σου βαλουν ομως του ΟΕΦΕ αλλα με κανενα τρελο σχημα οπως ειχε περσι που το κοιτουσα καλα καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Μα και οεφε 4ο θεμα παντα στερεο πεφτει οπως και πανελληνιες. Και 3ο θεμα δεν καψανε κυματα καψανε Ηλεκτρομαγνητικα κυματα(που ηταν και ευκολα).. αλλα παλι καλα βαλανε αυτο το πρισμα και σωσανε καπως την κατασταση(αν αληθευει οτι καιει θεματα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Μονο εμενα μου φάνηκαν τόσο δυσκολα;!ειδικα τέταρτο το Κοιτούσα το Κοιτούσα και το μονο που σκεφτομουν ήταν: wtf?! Δεν πετάω στην φυσικη αλλα δεν ειμαι και τόσο χαλια που να μην ξερω τι μου γίνεται..αλλα με αυτα τα θέματα φρικαραααααα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.
Οι δικές μου απαντήσεις
Θέμα Α:β,γ,γ.β και Λ,Σ,Λ,Σ,Λ (αν θυμάμαι καλά.
=
β)t=2.5s,ηχητικό κύμα,άρα διαμήκες,ένα πύκνωμα/μήκος κύματος--->1 μέγιστο/μήκος κύματος.t=NT άρα N=tf=1000

Θέμα Δ: α)0.025 m
β)150/13
γ)Δε θυμάμαι ακριβώς.Ήταν 4,κάτι.με 3-4 δεκαδικά ψηφία.
δ)Μπορώ να πώ πως λύνεται,δε βρήκα αποτέλεσμα :P
ε)0,3m

Ωραια εχω πιασει σιγουρα τα Δ1,Δ2,Δ5 εχουμε ιδια αποτελεσματα.. Στο 1ο θεμα το 3ο γιατι γ? Ελεγε οτι Στ=σταθερη και ρωτουσε ποιο μεγεθος αυγανεται με σταθερο ρυθμο.. ΔL/Δt=Στ=σταθερο ενω ΔΚ/Δt=Στ.ω=μεταβαλλομενο.. το β εγω εβαλα.. Επισης δεν καταλαβα αυτο με το Doppler... Αφου εχουμε σχετικη κινηση γιατι ειναι 1000 τα μεγιστα?? (Fa διαφορετικο απο Fs)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
γτ σου ελεγε οταν περασει απο τον παρατηρητη δηλαδη ειναι διπλα διπλα οποτε οτι εκπεμπει η πηγη ακουει και ο δεκτης.

4ο θεμα πως το λυσετε την ολικη κινητικη ενεργεια... Αφου δεν ειχαμε χρονο ρε γαμω :@ (μην μου πειτε ηθελε κανα θμκε, αδμε θα τρελαθω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Για το δεύτερο θέμα αυτο με τις συχνότητες και εγω το 1000 ειχα βάλει.μετα στειλανε διευκρίνηση και η καθηγήτρια μου μου είπε οτι το 1000 ειναι λαθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
μια σκετη απογοητευση.εγραψα οτι θα γραψω και το τελος.ΤΙΠΟΤΑ.
πραγματικα με το ζορι να εχω πιασει το 12.
1ο θεμα τα σ-λ παιζει να τα χω σωστα.τα αλλα με λιγη τυχη...
2ο θεμα εκανα αυτο με την ισχυ με τη συνθετη ταλανστωση και τη κρουση και αφησα το doppler.
3ο θεμα εκανα τα δυο πρωτα ερωτηματα...τα αλλα δεν μπορεσα να καταλαβω τι λεγανε.
4ο θεμα εκανα τα 2 πρωτα και απλα εγραψα στο δ4)πως λυνεται αλλα δεν αντικατεστησα.πλεον ειχαν περασει ακριβως 3 ωρες ισως και λιγο παραπανω και ημουνα τοσο κουρασμενη(και ξενυχτισμενη)που δεν μπορουσα να ασχοληθω με τα υπολοιπα ερωτημα...οχι οτι αν ασχολιομουνα θα γινοταν κατι.:no:
πραγματικα μετανιωσα που πηγα και το εγραψα.:(

γτ σου ελεγε οταν περασει απο τον παρατηρητη δηλαδη ειναι διπλα διπλα οποτε οτι εκπεμπει η πηγη ακουει και ο δεκτης.

4ο θεμα πως το λυσετε την ολικη κινητικη ενεργεια... Αφου δεν ειχαμε χρονο ρε γαμω :@ (μην μου πειτε ηθελε κανα θμκε, αδμε θα τρελαθω)
εγω εννοειται πως δεν το ελυσα...αλλα απο οτι ακουσα και απο τον καθηγητη και απο κατι αλλα παιδια λυνοταν με θμκε:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top