ΟΕΦΕ: Φυσική Γ' Λυκείου

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
δεν έκατσα να τα λύσω , αλλά μου φάνηκε ότι δεν είχαν τίποτα το ιδιαίτερο, ένας καλά διαβασμένος πρέπει να γράφει άνετα 20.
Για τα 3 πρώτα ζητήματα δεν χρειάστηκε ούτε να γράψω. Το 4ο βγήκε σε t=10min.
Επίσης στο 4ο οι μονάδες ήταν χαζά μοιρασμένες. Έδιναν 6 στο Δ2 που ήθελε δουλειά και 7 στο Δ4 που έβγαινε σε 2 γραμμές.
(Μάλλον φέτος ο κ. Οεφές δεν είχε φαντασία) :P

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Για τα 3 πρώτα ζητήματα δεν χρειάστηκε ούτε να γράψω. Το 4ο βγήκε σε t=10min.
Επίσης στο 4ο οι μονάδες ήταν χαζά μοιρασμένες. Έδιναν 6 στο Δ2 που ήθελε δουλειά και 7 στο Δ4 που έβγαινε σε 2 γραμμές.
(Μάλλον φέτος ο κ. Οεφές δεν είχε φαντασία) :P


προφανώς:Pγενικά πάντως αυτό με τις μονάδες το έχω δει και άλλες φορές.Δεν την παλεύουν :P
τουλάχιστον να μην πέσουν και τέτοια θέματα στις πανελλαδικές, αν και συνηθίζεται τώρα τελευταία να βάζουν εύκολα θέματα στη φυσική.Ίσως τα περσινά , σε αυτά που έδωσα εγώ, να ήταν λίγο πιο τσιμπημένα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
οι απαντήσεις των θεμάτων του οεφέ:
Φυσική:https://www.mediafire.com/?caweaoetq6mjcx2
Μισό λεπτό! Ας με βοηθήσε κάποιος γιατί μππππππερδεύτηκα:
Στις παραπάνω λύσεις των θεμάτων φυσικής του κ. Οεφέου, στο Δ4, τι ισχύει?
Για κύλινρο που κυλάει, ποια ταχύτητα είναι ίση με ωR ? H ταχύτητα των σημείων της περιφέρειας που λένε οι λύσεις ή η ταχύτητα του cm που νομίζω?
(και στο Γ2 λείπει ένα π στο αποτέλεσμα)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stevedionys

Νεοφερμένος

Ο stevedionys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
προφανώς:Pγενικά πάντως αυτό με τις μονάδες το έχω δει και άλλες φορές.Δεν την παλεύουν :P
τουλάχιστον να μην πέσουν και τέτοια θέματα στις πανελλαδικές, αν και συνηθίζεται τώρα τελευταία να βάζουν εύκολα θέματα στη φυσική.Ίσως τα περσινά , σε αυτά που έδωσα εγώ, να ήταν λίγο πιο τσιμπημένα .

Σιγα ρε μυαλα εσεις αμεσως ΠΑΝευκολα ηταν ! κλασσικα θεματα πανελληνιων ηταν. η αντιδραση σας μου θυμιζει λιγο την συζητηση με ενα παιδι που εχει περασει σε σχολη με 2132322313 μορια και λεει σε δηλωσεις του " ευκολα τα εβγαλα τα μορια ,μην νομιζετε και χωρις ιδιαιτερο διαβασμα '' . και εγω εγραψα καλα (απο οτι ειδα απο τις λυσεις), αλλα καλο ειναι αυτος ο ... προπαγανδισμος περι θεματων να σταματησει διοτι σκεφτεστε ενα παιδι το οποιο δεν εχει γραψει καλα , λιγες μερες πριν τις πανελληνιες να ''πατωσει'' στα θεματα αυτα , το πως θα αισθανθει και κατα ποσο θα αγχωθει αν διαβαζει οτι αυτα ηταν ΠΑΝευκΟΛΑ ? βεβαια , εχετε δικαιωμα να γραφετε οτι θελετε αλλα οπως και εσεις , ετσι και εγω , εκφερω προσωπικη αποψη .
φιλικα παντα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Siritoss

Νεοφερμένος

Ο Siritoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
στο Δ4 αμα θυμαμαι καλα 4 εβγαινε η L και οχι 8 που τη δινουν οι λυσεις (νομιζω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
στο Δ4 αμα θυμαμαι καλα 4 εβγαινε η L και οχι 8 που τη δινουν οι λυσεις (νομιζω)
Ακριβώς! Κι εγώ 4 βρήκα. Η Ucm = ωR και η Uα = 2Ucm. Άρα ω = 25r/s και L=4kg.m²/s. Κάνω κάπου λάθος?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Siritoss

Νεοφερμένος

Ο Siritoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
οχι, σωστος εισαι, κι εγω ετσι το εκανα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
οχι, σωστος εισαι, κι εγω ετσι το εκανα
Για σιγουριά, το έκανα και με άλλο τρόπο και βρήκα πάλι 4.
Άρα οι λύσεις είναι λάθος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Siritoss

Νεοφερμένος

Ο Siritoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
ε, δεν είναι και η πρώτη φορά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jeova

Νεοφερμένος

Ο θανασης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Έχετε απόλυτο δίκαιο, υπάρχουν δυο λάθη.1)Στο ερώτημα Γ2 λείπει ένα π και 2) στο Δ4 έχει αγνοηθεί η μεταφορική κίνηση του σημείου Α με αποτέλεσμα να βγαίνει διπλάσια η στροφορμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Στο πρώτο ερώτημα του Δ θέματος η είναι τριβή; Αφού το σύστημα δεν είναι σε κίνηση..:hmm:
Προφανώς θα πρέπει να υπάρει κάποια δύναμη για να έχει τιμή η τάση που ζητάει.. αλλά πως ορίζουμε τρίβη σε ακινησία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Στο πρώτο ερώτημα του Δ θέματος η είναι τριβή; Αφού το σύστημα δεν είναι σε κίνηση..:hmm:
Προφανώς θα πρέπει να υπάρει κάποια δύναμη για να έχει τιμή η τάση που ζητάει.. αλλά πως ορίζουμε τρίβη σε ακινησία;
Τριβή σε ακινησία είναι η στατική τριβή. Σκέψου ότι σπρώχνεις ένα βαρύ κιβώτιο και αυτό δεν μετακινείται. Η στατική τριβή είναι αντίθετη από τη δύναμη που ασκείς. Ή γιατί ισορροπεί ένα σώμα σε όχι λείο κεκλιμένο επίπεδο. Η στατική τριβή είναι αντίθετη από τη Βχ. Η στατική τριβή εμφανίζεται σε σώματα που δεν ολισθαίνουν, δηλ. σε ακίνητα ή όταν κινούνται με άλλο τρόπο.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stevedionys

Νεοφερμένος

Ο stevedionys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Τριβή σε ακινησία είναι η στατική τριβή. Σκέψου ότι σπρώχνεις ένα βαρύ κιβώτιο και αυτό δεν μετακινείται. Η στατική τριβή είναι αντίθετη από τη δύναμη που ασκείς. Ή γιατί ισορροπεί ένα σώμα σε όχι λείο κεκλιμένο επίπεδο. Η στατική τριβή είναι αντίθετη από τη Βχ. Η στατική τριβή εμφανίζεται σε σώματα που δεν ολισθαίνουν, δηλ. σε ακίνητα ή όταν κινούνται με άλλο τρόπο.


σωστος ο παιχτης . αλλα η Τστατικη δν ειναι παντα αντιθετη στη δυναμη που ασκειται . υπαρχουν και περιπτωσεις που εχει την ιδια κατευθυνση με thn f , otan Η τελευταια ασκηται πανω απο το cm του σωματος . :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Ακριβώς! Κι εγώ 4 βρήκα. Η Ucm = ωR και η Uα = 2Ucm. Άρα ω = 25r/s και L=4kg.m²/s. Κάνω κάπου λάθος?


Και στο σχολιασμό του δλδ έχει λάθος; Που λέει η ταχύτητα λόγω περιστροφικής κίνησης (όπου g το γ)των σημείων της περιφέρειας της τροχαλίας είναι κάθε στιγμή ίση με τη ταχύτητα λόγω περιστροφικής κίνησης του των σημείων της περιφέρειας του κυλίνδρου, θα έπρεπε να πει είναι ίση με τη ταχύτητα λόγω περιστροφικής και μεταφορικής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Και στο σχολιασμό του δλδ έχει λάθος; Που λέει η ταχύτητα λόγω περιστροφικής κίνησης (όπου g το γ)των σημείων της περιφέρειας της τροχαλίας είναι κάθε στιγμή ίση με τη ταχύτητα λόγω περιστροφικής κίνησης του των σημείων της περιφέρειας του κυλίνδρου, θα έπρεπε να πει είναι ίση με τη ταχύτητα λόγω περιστροφικής και μεταφορικής;
Ναι, και ο σχολιασμός μάλλον είναι λάθος. Νομίζω ότι θα έπρεπε να λέει απλά ότι ότι "οι ταχύτητες των σημείων της περιφέρειας τής τροχαλίας και του κυλίνδρου είναι ίσες".

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ant1637

Νεοφερμένος

Η Αντωνία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
σωστος ο παιχτης . αλλα η Τστατικη δν ειναι παντα αντιθετη στη δυναμη που ασκειται . υπαρχουν και περιπτωσεις που εχει την ιδια κατευθυνση με thn f , otan Η τελευταια ασκηται πανω απο το cm του σωματος . :)
και αυτο σχετικο ειναι διοτι εξαρταται απο τα δεδομενα της ασκησης.Μπορει δηλαδη να βρισκεται πανω απο το cm και να ειναι αντιρροπη της f.Συνηθως οταν ασκειται η f στην περιφερεια του στερεου σωματος το οποιο ειναι ελευθερο,τοτε η στατικη τριβη ειναι ομορροπη της f :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas741

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostas741 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Ρε παιδια επειδη κατι μου ετυχε και δε πηγα σμρ και ηρθα πριν λιγο σπιτι, ξερει κανεις τι επεσε ΟΕΦΕ Φυσικη σμρ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Φιλε μαθηματικα γραφαμε σημερα .Φυσικη γραφουμε την τεταρτη του Πασχα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Την αλλη τεταρτη φυσικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
αυριο πουρνο πουρνο με τη δροσουλα...μας περιμενει οεφε φυσικης κατ.(8.30 το πρωι)
να δω τι θα γραψω....ε ρε κατι γελια(ή μαλλον κλαματα)που εχω να ριξω...:redface::(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top