Βοήθεια/Απορίες στις ΑΟΘ

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
μπορειτε να με βοηθησετε με τις παρακατω ασκησεις;
στην άσκηση 21: όταν έχουμε ευθεία ζήτησης που τέμνει τους δύο άξονες η ΣΔ μεγιστοποιείται στο μέσον της. Για να βρούμε τις συντεταγμένες μηδενίζουμε το P και υπολογίζουμε το Q (=200) και το αντίστροφο όπου Ρ=40. Στο μέσο θα έχουμε Q=200/2=100 και Ρ=40/2=20. Άρα η μέγιστη θα είναι 20*100=2000 χρημ. μονάδες.
στην άσκηση 29: με το σημείο και την ελαστικότητα θα βρεις τη συνάρτηση χρησιμοποιώντας τον τύπο της Εd και αντικαθιστώντας όπου Ρ1 και Q1 το σημείο Ν. Στη συνέχεια λύσε ως προς Q2 και η πρώτη συνάρτηση είναι έτοιμη.
Μετά αντικαθιστάς στη συνάρτηση όπου Ρ=4 και βρίσκεις το Q. Με την εισοδηματική ελαστικότητα, το Q που βρήκες και τη μεταβολή του εισοδήματος θα βρεις το άλλο Q. Με το νέο Q , το Ρ=4 και με β (από το Q=α+βΡ) ίδιο με το προηγούμενο αφού δεν αλλάζει ο συντελεστής, θα βρεις τη νέα συνάρτηση.
στην άσκηση 26: βρίσκεις τις δύο συναρτήσεις με το αντίστοιχο σημείο και την Εd, όπως στην άσκηση 29 και μετά αντικαθιστάς την Ρ=5 για να βρεις τα αντίστοιχα Q. Με αυτά τα Q και τα εισοδήματα που δίνονται θα υπολογίσεις την ελαστικότητα και θα χαρακτηρίσεις το αγαθό.
Η άσκηση 25 λύνεται με αντίστοιχη λογική αλλά μάλλον θα μπλέξεις γιατί δεν δίνει καλή τιμή στην ελαστικότητα.
στην άσκηση 37 : αν και θα την έλυνα λίγο διαφορετικά, αν συνεχίσω από κει που σταμάτησες θα πάρω την Εd όπου Q1=100 , Q2=0,75Ρ1 , Ρ2=1,2Ρ1 και Ρ1 όπου τα Ρ1 απλοποιούνται και προκύπτει καθαρός αριθμός.
Ελπίζω να σε βοήθησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Socrates ... 99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σωκράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά. Πηγαίνω Β΄ Λυκείου και σκέφτομαι(σχεδόν το αποφάσισα) του χρόνου να επιλέξω Α.Ο.Θ.
Εάν σας είναι εύκολο θα ήθελα να μου πείτε λίγα λόγια γι'αυτό και αν χρειάζεται φροντιστήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelios1994-4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στελιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Να ξέρεις, οτι ΑΟΘ διαλέγεις εαν θέλεις πέμπτο πεδίο και μαζί με ΑΟΘ διαλέγεις και μαθηματικά γενικής (ή εκτός άμα είσαι κανας κάφρος, που δεν του καίγεται καρφί για το 5ο πεδίο και θέλει να βγάλει γούστα στο μάθημα LOL :whistle::devil::crazy::knife::drunk:). Προσωπικά, η ύλη δεν μου φένεται πολλή, και οι μισές και βάλε ασκήσεις είναι κοινή λογική, εκφρασμένη με τύπους του βιβλίου. Ε, στο αν χρειάζεσαι φροντιστήριο, δεν μπορώ να σου απαντήσω, μπορώ μόνο να σου πω, οτι εγώ που έχω ΑΟΘ δεν κάνω φροντιστήριο, τετράμηνο είχα 19 βέβαια αλλά αλλουνού παππά ευαγγέλιο είναι αυτό, τέλως πάντων, με ενα βοήθημα (δύο τέυχη για την ακρίβεια) και είμαι εντάξει. Για να είμαι ειλικρινής, θα κάνω 1-2, άντε τρια το πολύ ιδιαίτερα μέχρι τις εξετάσεις, αλλά πιο πολύ για να μπώ σε μια σειρά, και να πάρω λίγο αέρα, ξέρεις κανα θεματακι, καμια ασκησούλα πιο φευγάτη κτλπ κτλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά. Πηγαίνω Β΄ Λυκείου και σκέφτομαι(σχεδόν το αποφάσισα) του χρόνου να επιλέξω Α.Ο.Θ.
Εάν σας είναι εύκολο θα ήθελα να μου πείτε λίγα λόγια γι'αυτό και αν χρειάζεται φροντιστήριο.
Μοιάζει με τις Αρχές Οικονομίας που έκανες στην Α Λυκείου, μόνο που όλη η ύλη συνοδεύεται από ασκήσεις. Στις ασκήσεις πολλά ερωτήματα απαιτούν συγκεκριμένες μεθοδολογίες ενώ τα μαθηματικά που χρειάζονται είναι μόνο τα απολύτως απαραίτητα για να εφαρμοστούν οι τύποι. Η ύλη όπως έχει διαμορφωθεί τα τελευταία χρόνια είναι σχετικά μικρή και τα θέματα στις πανελλήνιες είναι συνήθως βατά γιατί το μάθημα απευθύνεται σε όλες τις κατευθύνσεις.
Αν στο σχολείο σου ο/η συνάδελφος κάνει καλή δουλειά (εξηγεί αναλυτικά τη θεωρία και λύνετε επιπλέον ασκήσεις, γιατί αυτές του βιβλίου δεν επαρκούν), τότε ίσως να μην χρειάζεται φροντιστήριο. Βέβαια εξαρτάται από το στόχο που έχεις βάλει και τις δυνατότητες που πιστεύεις ότι έχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Socrates ... 99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σωκράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Να ξέρεις, οτι ΑΟΘ διαλέγεις εαν θέλεις πέμπτο πεδίο και μαζί με ΑΟΘ διαλέγεις και μαθηματικά γενικής (ή εκτός άμα είσαι κανας κάφρος, που δεν του καίγεται καρφί για το 5ο πεδίο και θέλει να βγάλει γούστα στο μάθημα LOL :whistle::devil::crazy::knife::drunk:). Προσωπικά, η ύλη δεν μου φένεται πολλή, και οι μισές και βάλε ασκήσεις είναι κοινή λογική, εκφρασμένη με τύπους του βιβλίου. Ε, στο αν χρειάζεσαι φροντιστήριο, δεν μπορώ να σου απαντήσω, μπορώ μόνο να σου πω, οτι εγώ που έχω ΑΟΘ δεν κάνω φροντιστήριο, τετράμηνο είχα 19 βέβαια αλλά αλλουνού παππά ευαγγέλιο είναι αυτό, τέλως πάντων, με ενα βοήθημα (δύο τέυχη για την ακρίβεια) και είμαι εντάξει. Για να είμαι ειλικρινής, θα κάνω 1-2, άντε τρια το πολύ ιδιαίτερα μέχρι τις εξετάσεις, αλλά πιο πολύ για να μπώ σε μια σειρά, και να πάρω λίγο αέρα, ξέρεις κανα θεματακι, καμια ασκησούλα πιο φευγάτη κτλπ κτλπ.

Η σχολή που θέλω είναι 5ο πεδίο γι'αυτό ρωτησα. Τα βοηθήματα που χρησιμοποιείς ποιανού είναι ?

Μοιάζει με τις Αρχές Οικονομίας που έκανες στην Α Λυκείου, μόνο που όλη η ύλη συνοδεύεται από ασκήσεις. Στις ασκήσεις πολλά ερωτήματα απαιτούν συγκεκριμένες μεθοδολογίες ενώ τα μαθηματικά που χρειάζονται είναι μόνο τα απολύτως απαραίτητα για να εφαρμοστούν οι τύποι. Η ύλη όπως έχει διαμορφωθεί τα τελευταία χρόνια είναι σχετικά μικρή και τα θέματα στις πανελλήνιες είναι συνήθως βατά γιατί το μάθημα απευθύνεται σε όλες τις κατευθύνσεις.
Αν στο σχολείο σου ο/η συνάδελφος κάνει καλή δουλειά (εξηγεί αναλυτικά τη θεωρία και λύνεται επιπλέον ασκήσεις, γιατί αυτές του βιβλίου δεν επαρκούν), τότε ίσως να μην χρειάζεται φροντιστήριο. Βέβαια εξαρτάται από το στόχο που έχεις βάλει και τις δυνατότητες που πιστεύεις ότι έχεις.

Ωραία ευχαριστώ. Μήπως μπορείς να μου προτίνεις κάποιο καλό βοήθημα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Η σχολή που θέλω είναι 5ο πεδίο γι'αυτό ρωτησα. Τα βοηθήματα που χρησιμοποιείς ποιανού είναι ?



Ωραία ευχαριστώ. Μήπως μπορείς να μου προτίνεις κάποιο καλό βοήθημα ?
Γνωρίζοντας το περιεχόμενο αρκετών βοηθημάτων θα σου πρότεινα ένα από τα:
του κ. Κωνσταντίνου Νάκκα Εκδόσεις Γκρίτζαλης
του κ. Αντώνη Σπανού Εκδοτικός όμιλος συγγραφέων καθηγητών
Αμφότερα αποτελούν εξαιρετική δουλειά των δύο συναδέλφων με πολύ καλή ανάλυση και χωρίς υπερβολές. Ο κ. Σπανός ειδικά (τον οποίο γνωρίζω προσωπικά) θεωρείται ένας εκ των κορυφαίων συναδέλφων.
Στα πλεονεκτήματα των παραπάνω είναι ότι όλα είναι γραμμένα σε ένα τόμο κι όχι σε δύο όπως συμβαίνει σε πολλά άλλα βοηθήματα.
Υ.Γ. τα παραπάνω αποτελούν προσωπική εκτίμηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Socrates ... 99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σωκράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Γνωρίζοντας το περιεχόμενο αρκετών βοηθημάτων θα σου πρότεινα ένα από τα:
του κ. Κωνσταντίνου Νάκκα Εκδόσεις Γκρίτζαλης
του κ. Αντώνη Σπανού Εκδοτικός όμιλος συγγραφέων καθηγητών
Αμφότερα αποτελούν εξαιρετική δουλειά των δύο συναδέλφων με πολύ καλή ανάλυση και χωρίς υπερβολές. Ο κ. Σπανός ειδικά (τον οποίο γνωρίζω προσωπικά) θεωρείται ένας εκ των κορυφαίων συναδέλφων.
Στα πλεονεκτήματα των παραπάνω είναι ότι όλα είναι γραμμένα σε ένα τόμο κι όχι σε δύο όπως συμβαίνει σε πολλά άλλα βοηθήματα.
Υ.Γ. τα παραπάνω αποτελούν προσωπική εκτίμηση

Και τα δύο που ανέφερες έχουν καλές ασκήσεις και επίσης εξηγούν αναλυτικά θεωρία ( διαγράμματα-ορισμούς κτλ) έτσι ώστε να είναι κατανοητά ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Και τα δύο που ανέφερες έχουν καλές ασκήσεις και επίσης εξηγούν αναλυτικά θεωρία ( διαγράμματα-ορισμούς κτλ) έτσι ώστε να είναι κατανοητά ?
Ειδικά στου κ. Νάκκα υπάρχουν αυτά που ζητάς σε πολύ ικανοποιητικό βαθμό. Ωστόσο επειδή σου τονίζω ότι είναι προσωπική μου γνώμη, θα σου συνιστούσα να πας σε ένα κεντρικό βιβλιοπωλείο της πόλης σου και να το αναζητήσεις, να το δεις και να αποφασίσεις ή να δεις άλλα βοηθήματα και να διαλέξεις. Εγώ πάντως θα το επέλεγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Socrates ... 99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σωκράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Ειδικά στου κ. Νάκκα υπάρχουν αυτά που ζητάς σε πολύ ικανοποιητικό βαθμό. Ωστόσο επειδή σου τονίζω ότι είναι προσωπική μου γνώμη, θα σου συνιστούσα να πας σε ένα κεντρικό βιβλιοπωλείο της πόλης σου και να το αναζητήσεις, να το δεις και να αποφασίσεις ή να δεις άλλα βοηθήματα και να διαλέξεις. Εγώ πάντως θα το επέλεγα.

Ωραία ευχαριστώ πολύ !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelios1994-4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στελιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι που με μπέρδεψε? Στη σελίδα 96 του σχολικού λέει ότι: Αν μια συνάρτηση (είτε της ζήτησης είτε της προσφοράς) είναι γραμμική και δίνονται δύο σημεία της ευθείας με τις συντεταγμένες τους, για παράδειγμα, και , μπορούμε να προσδιορίσουμε τον τύπο της συνάρτησης από την σχέση: . Γιατί τα σημεία είναι και και δεν είναι και ? Οι τετμημένες δεν είναι στον άξονα χ, δηλαδή η ποσότητα Q, και οι τεταγμένες στον ψ δηλαδή η τιμή P??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelios1994-4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στελιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Η σχολή που θέλω είναι 5ο πεδίο γι'αυτό ρωτησα. Τα βοηθήματα που χρησιμοποιείς ποιανού είναι ?
Αρχές Οικονομικής Θεωρίας Γ Λυκείου λέγεται (πώς αλλιώς θα μπορούσε ? :P) εκδόσεις Σαββάλας των Λαζάνης Τέντες Τζήρος Χατζηανδρέου Γιαλέρης. Η καθηγήτρια στο σχολείο μου το συνέστησε και είμαι ικανοποιημένος. Δεν έχω δει άλλα βοηθήματα, αλλά αν το συγκρίνω και με άλλα μαθήματα, τα λέει λιτά και κατανοητά, και έχει μια αρκετά μεγάλη γκάμα ασκήσεων. Λυμένες και μη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soad84

Νεοφερμένος

Η soad84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Καλησπέρα. Ξέρουμε ότι ο νόμος της φθίνουσας απόδοσης αρχίζει να ισχύει εκεί όπου το MP αρχίζει να μειώνεται. Τι συμβαίνει όμως όταν το MP είναι σταθερό σε δυο διαδοχικους συνδυασμούς; Για παράδειγμα στο θεμα Γ5 του 2011, το MP είναι 2 (για L = 1), 4 (για L = 2), επίσης 4 (για L = 3) και 3,5 για (L = 4). Λέμε στην περίπτωση αυτή ότι ο νόμος ισχύει μετά τον δεύτερο εργάτη , δηλαδή με την προσθήκη του τρίτου εργάτη. Ωστόσο με την προσθήκη του τρίτου εργάτη το MP δεν μειώνεται απλώς παραμένει σταθερό.

Επίσης, στο θέμα Γ του 2002 το VC στον 6ο εργάτη εαν το υπολογίσουμε απο τον τύπο VC6 = AVC6 * Q6 βγαίνει 7558,2 ενώ εαν το υπολογίσουμε από τον τύπο MC6 = VC6- VC5 / Q6 - Q5 βγαίνει 7560. Δεν το ζητάει η άσκηση ξεκάθαρα μπορεί να το χρησιμοποιήσουμε όμως για να βρόυμε το VC των 37 μονάδων που ζητάει στο τελευταίο ερώτημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Socrates ... 99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σωκράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Αρχές Οικονομικής Θεωρίας Γ Λυκείου λέγεται (πώς αλλιώς θα μπορούσε ? :P) εκδόσεις Σαββάλας των Λαζάνης Τέντες Τζήρος Χατζηανδρέου Γιαλέρης. Η καθηγήτρια στο σχολείο μου το συνέστησε και είμαι ικανοποιημένος. Δεν έχω δει άλλα βοηθήματα, αλλά αν το συγκρίνω και με άλλα μαθήματα, τα λέει λιτά και κατανοητά, και έχει μια αρκετά μεγάλη γκάμα ασκήσεων. Λυμένες και μη.

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά τελικά αγόρασα ένα άλλο που μου πρότειναν(του Κωνσταντίνου Νάκκα Εκδόσεις Γκρίτζαλης).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Καλησπέρα. Ξέρουμε ότι ο νόμος της φθίνουσας απόδοσης αρχίζει να ισχύει εκεί όπου το MP αρχίζει να μειώνεται. Τι συμβαίνει όμως όταν το MP είναι σταθερό σε δυο διαδοχικους συνδυασμούς; Για παράδειγμα στο θεμα Γ5 του 2011, το MP είναι 2 (για L = 1), 4 (για L = 2), επίσης 4 (για L = 3) και 3,5 για (L = 4). Λέμε στην περίπτωση αυτή ότι ο νόμος ισχύει μετά τον δεύτερο εργάτη , δηλαδή με την προσθήκη του τρίτου εργάτη. Ωστόσο με την προσθήκη του τρίτου εργάτη το MP δεν μειώνεται απλώς παραμένει σταθερό.

Επίσης, στο θέμα Γ του 2002 το VC στον 6ο εργάτη εαν το υπολογίσουμε απο τον τύπο VC6 = AVC6 * Q6 βγαίνει 7558,2 ενώ εαν το υπολογίσουμε από τον τύπο MC6 = VC6- VC5 / Q6 - Q5 βγαίνει 7560. Δεν το ζητάει η άσκηση ξεκάθαρα μπορεί να το χρησιμοποιήσουμε όμως για να βρόυμε το VC των 37 μονάδων που ζητάει στο τελευταίο ερώτημα.
Για το 2002,δεν χρειαζοταν να υπολογισεις το VC6,το MC6 ηθελες που το ειχε η ασκηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
Παιδιά γράψατε οεφε χθες? Πως σας φάνηκαν τα θέματα? Εγώ νομίζω ότι δεν ήταν κ τόσο δύσκολα, απλά ήθελαν ψυχραιμία κ συγκέντρωση.. Μόνο το Δ1.β δεν έκανα (οπότε μάλλον 98%!!).. Εσείς πώς τα πήγατε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Καλησπέρα. Ξέρουμε ότι ο νόμος της φθίνουσας απόδοσης αρχίζει να ισχύει εκεί όπου το MP αρχίζει να μειώνεται. Τι συμβαίνει όμως όταν το MP είναι σταθερό σε δυο διαδοχικους συνδυασμούς; Για παράδειγμα στο θεμα Γ5 του 2011, το MP είναι 2 (για L = 1), 4 (για L = 2), επίσης 4 (για L = 3) και 3,5 για (L = 4). Λέμε στην περίπτωση αυτή ότι ο νόμος ισχύει μετά τον δεύτερο εργάτη , δηλαδή με την προσθήκη του τρίτου εργάτη. Ωστόσο με την προσθήκη του τρίτου εργάτη το MP δεν μειώνεται απλώς παραμένει σταθερό.

Επίσης, στο θέμα Γ του 2002 το VC στον 6ο εργάτη εαν το υπολογίσουμε απο τον τύπο VC6 = AVC6 * Q6 βγαίνει 7558,2 ενώ εαν το υπολογίσουμε από τον τύπο MC6 = VC6- VC5 / Q6 - Q5 βγαίνει 7560. Δεν το ζητάει η άσκηση ξεκάθαρα μπορεί να το χρησιμοποιήσουμε όμως για να βρόυμε το VC των 37 μονάδων που ζητάει στο τελευταίο ερώτημα.
Στη συγκεκριμένη άσκηση το MP είναι 2 (για L = 1), 6 (για L = 2) κι όχι 4 , 4 (για L = 3) και 3,5 για (L = 4).
Οπότε ισχύει μετά από τον δεύτερο εργάτη

Να ρωτήσω κάτι που με μπέρδεψε? Στη σελίδα 96 του σχολικού λέει ότι: Αν μια συνάρτηση (είτε της ζήτησης είτε της προσφοράς) είναι γραμμική και δίνονται δύο σημεία της ευθείας με τις συντεταγμένες τους, για παράδειγμα, και , μπορούμε να προσδιορίσουμε τον τύπο της συνάρτησης από την σχέση: . Γιατί τα σημεία είναι και και δεν είναι και ? Οι τετμημένες δεν είναι στον άξονα χ, δηλαδή η ποσότητα Q, και οι τεταγμένες στον ψ δηλαδή η τιμή P??
Όπως αρχίζει να φαίνεται από το 2ο κεφάλαιο, στο μάθημα χρησιμοποιούμε τους άξονες ανάποδα, δηλαδή τοποθετούμε την ανεξάρτητη μεταβλητή (Ρ) στον κάθετο άξονα και την εξαρτημένη (Q) στον οριζόντιο.
Ωστόσο αν χρησιμοποιήσεις τον τύπο που αναφέρεις και λύσεις ως προς Q, δεν θα έχεις πρόβλημα

Παιδιά γράψατε οεφε χθες? Πως σας φάνηκαν τα θέματα? Εγώ νομίζω ότι δεν ήταν κ τόσο δύσκολα, απλά ήθελαν ψυχραιμία κ συγκέντρωση.. Μόνο το Δ1.β δεν έκανα (οπότε μάλλον 98%!!).. Εσείς πώς τα πήγατε?
Μπράβο!! Κρίμα που δεν απάντησες και το Δ1β γιατί δεν ηταν δύσκολο.
Ελπίζω στη θεωρία να απάντησες αυτά που ακριβώς ζητούνταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

stelios1994-4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στελιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Καλησπέρα πάλι. Ακόμη μια απορία. Έχουμε πχ τις παρακάτω ασκήσεις:

  1. Με τη βοήθεια διαγραμμάτων να εξηγήσετε τι θα συμβεί στη προσφορά και την προσφερόμενη ποσότητα ενός αγαθού χ, αν βελτιωθεί η τεχνολογία παραγωγής του και ταυτόχρονα αυξηθεί η τιμή του συγκεκριμμένου προϊόντος.
  2. Με τη βοήθεια διαγραμμάτων να εξηγήσετε τι θα συμβεί στη ζήτηση και τη ζητούμενη ποσότητα ενός αγαθού χ, αν μειωθεί η τιμή του και ταυτόχρονα μειωθεί το εισόδημα των καταναλωτών.
Επειδή δεν διευκρινίζουν αν το αγαθό είναι κανονικό ή κατώτερο, παίρνω περιπτώσεις. Αν είναι κανονικό εντάξει, τα βγάζω. Αν είναι κατώτερο όμως, μπορεί κάποιος να μου πει πως δουλεύω? Ας πούμε για την δεύτερη πχ. εγώ είπα ότι αφού μειώνεται η τιμή του αγαθού χ, και είναι κατώτερο, θα μειωθεί και η ζητούμενη ποσότητα, και αφού μειώνεται το εισόδημα των καταναλωτών θα αυξηθεί η ζήτηση του αγαθού χ οπότε κάνω και το διάγραμμα. Είμαι σωστός? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Καλησπέρα πάλι. Ακόμη μια απορία. Έχουμε πχ τις παρακάτω ασκήσεις:

  1. Με τη βοήθεια διαγραμμάτων να εξηγήσετε τι θα συμβεί στη προσφορά και την προσφερόμενη ποσότητα ενός αγαθού χ, αν βελτιωθεί η τεχνολογία παραγωγής του και ταυτόχρονα αυξηθεί η τιμή του συγκεκριμμένου προϊόντος.
  2. Με τη βοήθεια διαγραμμάτων να εξηγήσετε τι θα συμβεί στη ζήτηση και τη ζητούμενη ποσότητα ενός αγαθού χ, αν μειωθεί η τιμή του και ταυτόχρονα μειωθεί το εισόδημα των καταναλωτών.
Επειδή δεν διευκρινίζουν αν το αγαθό είναι κανονικό ή κατώτερο, παίρνω περιπτώσεις. Αν είναι κανονικό εντάξει, τα βγάζω. Αν είναι κατώτερο όμως, μπορεί κάποιος να μου πει πως δουλεύω? Ας πούμε για την δεύτερη πχ. εγώ είπα ότι αφού μειώνεται η τιμή του αγαθού χ, και είναι κατώτερο, θα μειωθεί και η ζητούμενη ποσότητα, και αφού μειώνεται το εισόδημα των καταναλωτών θα αυξηθεί η ζήτηση του αγαθού χ οπότε κάνω και το διάγραμμα. Είμαι σωστός? :hmm:
Στην 1. δεν έχει σημασία αν το αγαθό είναι κανονικό ή κατώτερο γιατί το εισόδημα δεν αποτελεί προσδιοριστικό παράγοντα της προσφοράς. Θα έχουμε μετατόπιση της καμπύλης προσφοράς προς τα δεξιά και (λόγω αύξησης τιμής) μετακίνηση προς τα πάνω δεξιά πάνω στη νέα καμπύλη. Αποτέλεσμα η αύξηση της προσφερόμενης ποσότητας.
Στην 2, η μείωση της τιμής αυξάνει τη ζητούμενη ποσότητα (ανεξαρτήτως αν είναι κατώτερο) οπότε μετακινούμαστε πάνω στην αρχική καμπύλη ζήτησης κάτω δεξιά και στη συνέχεια (λόγω μείωση εισοδήματος) η καμπύλη ζήτησης:
- θα μετατοπιστεί αριστερά, οπότε η τελική ζητούμενη ποσότητα θα εξαρτηθεί από το ποια μεταβολή είναι μεγαλύτερη (κανονικό αγαθό)
- θα μετατοπιστεί δεξιά, οπότε η τελική ζητούμενη ποσότητα θα αυξηθεί (κατώτερο αγαθό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelios1994-4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στελιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Οπότε ο νομος της ζήτησης ισχύει για κάθε προϊόν, είτε είναι κανονικό είτε είναι κατώτερο?
- θα μετατοπιστεί αριστερά, οπότε η τελική ζητούμενη ποσότητα θα εξαρτηθεί από το ποια μεταβολή είναι μεγαλύτερη (κανονικό )
Και πρέπει να πάρω περιπτώσεις ως προς το ποιά μεταβολή είναι μεγαλύτερη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Οπότε ο νομος της ζήτησης ισχύει για κάθε προϊόν, είτε είναι κανονικό είτε είναι κατώτερο?

Και πρέπει να πάρω περιπτώσεις ως προς το ποιά μεταβολή είναι μεγαλύτερη?
Σύμφωνα με τη διδαχθείσα ύλη αυτού του μαθήματος, ο νόμος της ζήτησης ισχύει για όλα τα αγαθά. Απλά προς ενημέρωσή σου στο πανεπιστήμιο μάθαμε ότι υπάρχουν εξαιρέσεις, όπου όταν αυξάνεται η τιμή, αυξάνεται και η ζητούμενη ποσότητα. Ωστόσο στο σχολικό βιβλίο πρέπει να επισημάνω ότι αναφέρονται τα αγαθά με πλήρως ανελαστική ζήτηση (ειδικές κατηγορίες φαρμάκων) όπου όσο και να μεταβάλλεται η τιμή, η ζητούμενη ποσότητα παραμένει σταθερή.
Για το δεύτερο που ρωτάς, ναι πρέπει να διακρίνεις 3 περιπτώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top