Θέλω να γίνω ο καλύτερος μαθητής, μπορώ;

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Βασικά η βιολογία πιστεύω ότι είναι μύθος ότι θέλει απομνημόνευση. Αρχικά πρέπει να την καταλάβεις αν την καταλαβεις μαθαίνετε εύκολα γιατί υπάρχει μια λογική συνεχεια δεν είναι π.χ. οπως τα αρχαία που είναι ότι να ναι.

Για την απομνημονευση υπάρχουν πολλοί τρόποι αυτό που χρησιμοποιώ εγώ γιατί και εγώ δεν είμαι καλος σε αυτά είναι να γράφω τα μέρη που δε θυμάμαι στο πιο ακυρο σημείο. Με το πολύ θα λυθει το χέρι και το μυαλό.

Ανατομια κατάφερα και εμαθα (που είναι η απόλυτη παπαγαλία) κάνοντας πίνακες ανατομίας. Αυτή την στιγμή ξέρω καλύτερη ανατομία από πολλους παπαγάλους και το σημαντικότερο είναι ότι δε θα την ξεχάσω ποτέ αφού προσπάθησα πάρα πολυ για να την μάθω.

Το κακό που κάνουν οι φροντιστές ειναι ότι δε βλέπου το παιδί ατομικά (ως προς την διδασκαλία). Εφαρμόζουν την ίδια μεθοδολογία ανεξάρτητα αν το παιδί ειναι οπτικός ή ακουστικός τύπος με αποτέλεσμα πολλά παιδιά έξυπνα να μην γράφουν καλά και να θεωρόυν τους εαυτούς τους αδύναμους.

Σε αυτές τις κατηγορίες παιδιών παίζει σημαντικό ρόλο το προσωπικό διάβασμα.

Αν θες να κρεμεσαι απο την κριση του καθε βλαχοκαραγκιοζη διορθωτη τοτε μαθε τα 'με τα λογια σου' .Αν θες να μην αφησεις περιθωριο σε κανεναν να σου κοψει ουτε μιση μοναδα (Απτην θεωρεια) τοτε 'παπαγαλια'
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathis1214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο stathis1214 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
παιδια προσπαθω και θελω να μου πειτε μερικους τροπους γιανα γινω ο καλυτερος μαθητης

Τι απαντηση περιμενεις....???:P:P Να κανεις 4 τουμπες και 50 καμψεις καθε πρωι και να εξοντωσεις με καθε τροπο τον ανταγωνισμο????:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

minos_94

Νεοφερμένος

Ο Μηνάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
παιδια προσπαθω και θελω να μου πειτε μερικους τροπους γιανα γινω ο καλυτερος μαθητης

έλα φίλε...πές μας την αλήθεια...πλάκα μας κάνεις..ήμαρτον :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
πινε red bull..δινει φτερα για να πεταξεις στην κορυφη της ταξης σου..αν ειναι δυνατον:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
θες να γινεις ο καλητερος μαθητης εεε??

Κλεισε το ρημαδοπισι πανε διαβασε και μην καθεσε και κανεις χαζες ερωτησεις σε φορουμς!

εχασα 1 λεπτο απ την ζωη μου για αυτο??:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
θες να γινεις ο καλητερος μαθητης εεε??

Κλεισε το ρημαδοπισι πανε διαβασε και μην καθεσε και κανεις χαζες ερωτησεις σε φορουμς!

εχασα 1 λεπτο απ την ζωη μου για αυτο??:worry:
εχασες 1.5 λεπτο:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Βασικά η βιολογία πιστεύω ότι είναι μύθος ότι θέλει απομνημόνευση. Αρχικά πρέπει να την καταλάβεις αν την καταλαβεις μαθαίνετε εύκολα γιατί υπάρχει μια λογική συνεχεια δεν είναι π.χ. οπως τα αρχαία που είναι ότι να ναι.

Για την απομνημονευση υπάρχουν πολλοί τρόποι αυτό που χρησιμοποιώ εγώ γιατί και εγώ δεν είμαι καλος σε αυτά είναι να γράφω τα μέρη που δε θυμάμαι στο πιο ακυρο σημείο. Με το πολύ θα λυθει το χέρι και το μυαλό.

Ανατομια κατάφερα και εμαθα (που είναι η απόλυτη παπαγαλία) κάνοντας πίνακες ανατομίας. Αυτή την στιγμή ξέρω καλύτερη ανατομία από πολλους παπαγάλους και το σημαντικότερο είναι ότι δε θα την ξεχάσω ποτέ αφού προσπάθησα πάρα πολυ για να την μάθω.

Το κακό που κάνουν οι φροντιστές ειναι ότι δε βλέπου το παιδί ατομικά (ως προς την διδασκαλία). Εφαρμόζουν την ίδια μεθοδολογία ανεξάρτητα αν το παιδί ειναι οπτικός ή ακουστικός τύπος με αποτέλεσμα πολλά παιδιά έξυπνα να μην γράφουν καλά και να θεωρόυν τους εαυτούς τους αδύναμους.

Σε αυτές τις κατηγορίες παιδιών παίζει σημαντικό ρόλο το προσωπικό διάβασμα.
Ναι το εφαρμόζω και εγώ αυτό, έχω μάθει πολλά δύσκολα σημεία έτσι. Επειδή όμως μου παίρνει πολύ χρόνο σχετικά προσπαθώ να το αποφύγω. Ωραία σε ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akrione

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akrione αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 202 μηνύματα.
μπραβο..το παιδι το ειρονευεστε αντι να το βοηθησετε..ο καλυτερος μαθητης για μενα ειναι αυτος που καταφερνει στα περισσοτερα τεστ να παιρνει 20.βασικα αυτος ειναι ο αριστος μαθητης..για να γινεις αριστος θελει διαβασμα διαβασμα και διαβασμα..το καλος μαθητης μπορει να θεωρηθει και το καλος στην ταξη ησυχος κλπ..βλακειες.απλα γραφε αριστα και θα πετυχεις τους στοχους σου..δυσκολα καποιος που βγαζει συνεχως 20 δε γραφει καλα...(φυσικα υπαρχουν και εξαιρεσεις για αυτο χρησιμοποιησα τη λεξη δυσκολα.το τονιζω για να μην αρχισετε να...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
μπραβο..το παιδι το ειρονευεστε αντι να το βοηθησετε..ο καλυτερος μαθητης για μενα ειναι αυτος που καταφερνει στα περισσοτερα τεστ να παιρνει 20.βασικα αυτος ειναι ο αριστος μαθητης..για να γινεις αριστος θελει διαβασμα διαβασμα και διαβασμα..το καλος μαθητης μπορει να θεωρηθει και το καλος στην ταξη ησυχος κλπ..βλακειες.απλα γραφε αριστα και θα πετυχεις τους στοχους σου..δυσκολα καποιος που βγαζει συνεχως 20 δε γραφει καλα...(φυσικα υπαρχουν και εξαιρεσεις για αυτο χρησιμοποιησα τη λεξη δυσκολα.το τονιζω για να μην αρχισετε να...)

Τα τεστ ειναι καθαρα θεμα τυχης και πολύ υποκειμενικός παράγοντας για να καθορίσει τον άριστο. My opinion. Και ήμουν πάντα στους 3 καλύτερους της τάξης, οπότε μάλλον ξέρω κάτι;)
Λοιπόν για να τελειώνουμε: Μαγική συνταγή δεν έχει. Στρώνεσαι και διαβάζεις αποτελεσματικά (δηλαδή δεν λες "διαβασα 3 ωρες, αρα καλα ειναι" γιατι μπορει το σωστο διαβασμα να χωρεσει και στη 1 ωρα). Αυτα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akrione

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akrione αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 202 μηνύματα.
σωστα πραγματα λες μα εγω τη φρασουλα που λεει οτι το τεστ ειναι θεμα τυχης θα το παρω σαν joke.μονο τυχη δν ειναι.ο παραγονας τυχη για να γραψει καποιο αριστα(οχι απλα καλα) θελει γνωσεις και καθολου τυχη.!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DOINA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η DOINA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 216 μηνύματα.
πινε red bull..δινει φτερα για να πεταξεις στην κορυφη της ταξης σου..αν ειναι δυνατον:whistle:
:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D !!!Ειχα πολυ καιρο να γελασω ετσι! Τρομερός !:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D !!!Ειχα πολυ καιρο να γελασω ετσι! Τρομερός !:clapup:
ε μπορει να ειναι αποτελεσματικη η ιδεα μου:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Remous Loupin

Νεοφερμένος

Ο Remous Loupin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα ειμαι καινουριος και θα ηθελα να ρωτισω αν γινεται ενας μαθητης του δικο μου επιπεδου φετος (1η λυκειου) εβγαλα πολυ χαμηλο βαθμο (13.9) μπορει να βγαλει αρισειο στην επομενη ταξη.Βασικα γνωριζετε τετοιες περιπτωσεις?Αν ναι πως τα καταφεραν?Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Καλησπερα ειμαι καινουριος και θα ηθελα να ρωτισω αν γινεται ενας μαθητης του δικο μου επιπεδου φετος (1η λυκειου) εβγαλα πολυ χαμηλο βαθμο (13.9) μπορει να βγαλει αρισειο στην επομενη ταξη.Βασικα γνωριζετε τετοιες περιπτωσεις?Αν ναι πως τα καταφεραν?Ευχαριστω!

Προσωπικά το μόνο διάβασμα που έχω κάνει μέχρι στιγμής είναι η αποστήθηση της Ιστορίας! Στα υπόλοιπα γράφω 19 και 20 απλά προσέχοντας στην τάξη. Δοκίμασε το και εσύ! Αν δεις ότι δεν τα καταφέρνεις αγόρασε κανα βοήθημα και ασχολήσου πιο πολύ με το διάβασμα στο σπίτι!
Ένα είναι σίγουρο, με τεμπελιά δεν γίνεται τίποτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Καλησπερα ειμαι καινουριος και θα ηθελα να ρωτισω αν γινεται ενας μαθητης του δικο μου επιπεδου φετος (1η λυκειου) εβγαλα πολυ χαμηλο βαθμο (13.9) μπορει να βγαλει αρισειο στην επομενη ταξη.Βασικα γνωριζετε τετοιες περιπτωσεις?Αν ναι πως τα καταφεραν?Ευχαριστω!

Βασικα γιατι σε ενδιαφερει τοσο πολυ το αριστειο,ενα τιποτα ειναι.
Αυτη την χρονια να σε νοιαζει να διαλεξεις την καταλληλη κατευθυνση,να διαβαζεις μεθοδικα και να καλυψεις τα κενα που εχεις.
Ο σκοπος ειναι να πετυχεις στις πανελληνιες και μονο,ξερω αρκετα παιδια που δεν διαβαζαν λιγο αλλα τις τελευταιες 2 χρονιες τα εδωσαν ολα και πετυχαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
Όταν ήμουν φροντ., στα θερινά για την γ΄ λυκείου είχε έρθει στο τμήμα μου ένα παιδί το οποίο μέχρι και τη β' λυκείου έβγαζε γύρω στο 11-12. Θα σου πω το εξής. Στα θερινά μαθήματα δεν ήξερε ακόμα και πολλά απ' τα βασικά. Με τεράστια θέληση, όμως, πολύ διάβασα και προσωπική ενασχόληση κατάφερε μέσα σε 4 μήνες να γράφει 15-17 και τελικά να μπει 12ος στο ΦΠΨ(Πρόγραμμα Ψυχολογίας) με 18.000+ μόρια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.
Παιδια μην απογοητευεστε! Ειχα μεινει στην 1η δημοτικου 2 φορες και αλλη μια στην 1η Γυμνασιου αλλα τελικα απεκτησα τα καταλληλα εφοδια και φετος κερδισα υποτροφια απο το ΜΙΤ γραφοντας 19900 στις πανελληνιες! ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΜΟΝΗ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chara9999

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chara9999 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Βασικα γιατι σε ενδιαφερει τοσο πολυ το αριστειο,ενα τιποτα ειναι.
Αυτη την χρονια να σε νοιαζει να διαλεξεις την καταλληλη κατευθυνση,να διαβαζεις μεθοδικα και να καλυψεις τα κενα που εχεις.
Ο σκοπος ειναι να πετυχεις στις πανελληνιες και μονο,ξερω αρκετα παιδια που δεν διαβαζαν λιγο αλλα τις τελευταιες 2 χρονιες τα εδωσαν ολα και πετυχαν.

Συμφωνώ απόλυτα! Το αριστείο δεν παίζει κανενα ρόλο...Εγω εβγαλα 17,9 δηλαδη για ενα δεν πήρα αριστείο σιγά και τι με αυτό!! Τώρα πρεπει να διαλεξουμε την κατάλληλη κατευθυνση για μας και να κατσουμε να διαβασουμε... Πιστευω επισης τα φροντηστηρια βοηθάνε, ειδικα στα μαθηματα της κατευθυνσης!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 010239

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
μας δουλεύεις?? :Ρ

αριστούχος στην επόμενη τάξη λίγο δύσκολο.

Εγώ στο γυμνάσιο ήμουν κακή μαθήτρια και είχα γύρω στο 11 και...αλλά μετά από 2 χρόνια και με σκληρό διάβασμα έφτασα γ γυμνασίου 18 και συνεχίζοντας αποφοίτησα από το λύκειο με 19,6. Δυστυχώς δημιουργείς πολλά κενά πράγμα που μπορεί να σου στοιχίσει στις επόμενες τάξεις. Κάλυψε τα κενά και ό,τι άλλο άφησες. Θέλει κόπο και σκληρό διάβασμα.

Όπως και να έχει σου εύχομαι ολόψυχα τα καλύτερα και φυσικά καλή δύναμη και κουράγιο!:)
Θα είστε μαζί και στο ΜΙΤ πλέον:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Παιδια μην απογοητευεστε! Ειχα μεινει στην 1η δημοτικου 2 φορες και αλλη μια στην 1η Γυμνασιου αλλα τελικα απεκτησα τα καταλληλα εφοδια και φετος κερδισα υποτροφια απο το ΜΙΤ γραφοντας 19900 στις πανελληνιες! ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΜΟΝΗ!!!
κι εγω κατι παρομοιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top