Μηχανικών Επιστήμης Υλικών Ιωάννινα

sweety<3

Νεοφερμένος

Η sweety<3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
:iagree:
οπως ειπαν και τα παιδια παραπανω καλυτερα να γραφτεις και να εξετασεις τις επιλογες σου αργοτερα με την ησυχια σου:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilenaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριλένα.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 244 μηνύματα.
και εγω εκει περασα,η σχολη ειναι πολυ καλη και δυσκολη...ασχετα απο τη βαση που εχει...μια καλη προοπτικη ειναι η δυνατοτητα για επαγγελματικη αποκατασταση στην δευτεροβαθμια εκπαιδευση...αν και λεν πως δεν τα εχει αυτα τα δικαιωματα η σχολη των ιωαννινων...

είμαι σίγουρη ότι δεν είναι και η καλύτερη από τις πολυτεχνικές σχολές και κανείς δε μπορεί να αμφισβητήσει ότι το προτιμούν κυρίως πολλοί αδύναμοι μαθητές...είχε 11.600 περίπου το 2008 και ανέβηκε στις 12.000 το 2009, παρά τα εύκολα θέματα κτλ κτλ κτλ ειδικά στην τεχνολογική κατεύθυνση......!!!!! ........ΑΛΛΑ!!!!
αν δεν τα έχει αυτά τα δικαιώματα η σχολή των Ιωαννίνων, τότε ποια τα έχει..?? η άλλη παρόμοια στην Κρήτη??? τεσπά.. των Ιωαννίνων μετονομάστηκε από 'αντοχής υλικών' σε 'μηχανικών υλικών' από το 2009, της Κρήτης πχ. είναι ακόμα 'επιστήμης των υλικών'...:D Ξέρω βέβαια από μια καθηγήτρια ότι όλοι οι απόφοιτη αυτής της σχολής αρχίζουν να γράφονται στο ΤΕΕ κανονικά σαν τους άλλουσ μηχανικούς, αυτό είναι ανεπιβεβαίωτο ακόμη όμως.....:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ektor

Νεοφερμένος

Ο ektor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
κ ομωσ παιδια αυτη η σχολη δν εχει επαγγελματικα δικαιωματα....τωρα βεβαια δν ξερω αν 8α αποκτησει στ μελλον...(δεν εχω ακουσει κατι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elgi

Νεοφερμένος

Η Ελινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
η άποψη μου ειναι οτι πρεπει να σκεφτεις τις σχολες με τις οποιες θα ησουν ευχαριστημενη και μετα να μετρησεις τις δυναμεις σου να δεις αν μπορεις να τα καταφερεις να ξαναδωσεις και να τις πετυχεις. επιπλεον πρεπει να ρωτησεις και τους γονεις σου που φανταζομαι σε χρηματοδοτουν αν μπορουν να αντεξουν το οικονομικο φορτιο. Φυσικα θα πας να γραφτεις. Καλη αποφαση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Traveller

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Traveller αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Πήγαινε να γραφτείς καλού κακού, δεν έγινε τίποτα, και μετά θα χεις όλο το χρόνο να σκεφτείς αν θα σου άρεσε ή όχι αυτή η σχολή καθώς και τις προοπτικές της! :) Ψάξ' το!Καλή επιτυχία!


Συμφωνω απολυτα!
Καλη τυχη και απο εμενα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elgi

Νεοφερμένος

Η Ελινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
https://epagelmata.oaed.gr/show.php
Σε περίπτωση που δεν το έχετε δει σας το συστήνω γιατί είναι πολύ βοηθητικό. Λεει τα πολλά για τη δουλειά σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foititrioula

Νεοφερμένος

Η Alexandra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παιδιά δεν ξέρω αν το έχετε μάθει αλλά η σχολή είναι πολυτεχνική...Έχει ίδια δικαιώματα με τις άλλες πολυτεχνικές σχολές...Γράφεσε στο τεχικό επιμελητήριο της ελλάδος με την αποφοίτηση σου επομένως έχεις συντάξιμες μέρεσ από την όρα που βγαίνεις..Έχει και πολλές δυωατότητες για μεταπτυχιακά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akoulis

Νεοφερμένος

Ο akoulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
το τμημα εχει γινει πολυτεχνειο.οσο γαι τισ υπολοιπεσ ειναι τεσσερα χρονια.για να γινουν πολυτεχνικεσ πρεπει να ναι πενταετησ φοιτησησ.για να πραγματοποιηθει κατι τετοιο θελει χρονο πολυ.η σχολη εχει πολεον οτι χρειαζεται για να ειναι πολυτεχνειο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

InF3XioN

Νεοφερμένος

Ο InF3XioN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Παιδιά δεν ξέρω αν το έχετε μάθει αλλά η σχολή είναι πολυτεχνική...Έχει ίδια δικαιώματα με τις άλλες πολυτεχνικές σχολές...Γράφεσε στο τεχικό επιμελητήριο της ελλάδος με την αποφοίτηση σου επομένως έχεις συντάξιμες μέρεσ από την όρα που βγαίνεις..Έχει και πολλές δυωατότητες για μεταπτυχιακά.
Λοιπόν, για το συγκεκρίμενο Τμήμα, το καλύτερο που έπρεπε να γίνει θα ήταν να μετατραπεί (και όχι απλά να μετονομαστεί), σε Τμήμα Χημικών Μηχανικών. Αυτό θα είχε σαν αποτέλεσμα και την άμεση αναγνώριση απο το ΤΕΕ και την απόδοση των ανάλογων επαγγελματικών δικαιωμάτων, καθώς και τη μη διάσπαση των Μηχανικών σε νέες ειδικότητες. Γενικά και το ΤΕΕ και ο κλάδος των Μηχανικών, είναι κατά της δημιουργίας νέων ειδικοτήτων στο χώρο. Οι νέες ειδικότητες αποτελούν συνήθως ειδίκευση και κατακερματίζουν γνωστικό αντικείμενο και επαγγελματικά δικαιώματα. Έχουμε φτάσει σε σημείο να αλλάζουμε τα έτη σπουδών σε 5, για να πάρουμε τον τίτλο του Μηχανικού. Δεν θα έπρεπε το πενταετές πρόγραμμα σπουδών, να θεωρείται ως προϋπόθεση, αλλά ως ανάγκη για να μπορεί ένας απόφοιτος να ανταπεξέλθει στις ανάγκες για ποιοτικές και αξιόπιστες μελέτες.
Να σημειώσω ότι το συγκεκριμένο Τμήμα έχει μετατραπεί σε Πολυτεχνικό, ωστόσο, δεν έχει ιδρυθεί ακόμη Πολυτεχνική Σχολή στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, και το Τμήμα δεν αναγνωρίζεται από το ΤΕΕ γιατί απλά δεν αποτελεί ειδικότητα του ΤΕΕ. Όπως και πολλά άλλα Τμήματα πρωτοεμφανιζόμενων ειδικοτήτων Μηχανικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

save

Νεοφερμένος

Ο ΣΑΒΒΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
κ εγω φετος γραφτικα στο τμημα εκτως απο καθηγητης γινεσε κ μιχανικος ποιοτητασ σε εταιριες
καθως κ σε τμηματα αναπτυξης της τεχν. των εταιριων
ελπιζω να σε βοηθησα οτι αλλο θες
www.sow@windowslive.com
-----------------------------------------
το mail μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eua1991

Νεοφερμένος

Η eua1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
καλησπέρα παιδιά.. και εγω πέρασα φέτος στο Μηχανικών Επιστήμης Υλικών.. Από ό,τι ακούω οι γνώμες είναι ή του ύψους ή του βάθους σχετικά με την ποιότητα της σχολής.. Πάντως εγώ θα πάω στη σχολή γιατί μου αρέσει ως αντικειμενο.
Υγ: Προτείνω να μαζευτουμε να παμε ολοι μαζι στη σχολη την πρωτη μερα .. πλάκα 8α χει .. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iHasou

Νεοφερμένος

Ο iHasou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Κοίτα να τελειώσεις με καλό βαθμό, γιατί η σχολή έχει τραγικό επίπεδο και είναι ψιλομπάχαλο. Για το καλό σου το λέω :), όχι για flame.

Καμία σχέση με το Φυσικό στα Γιάννενα (ή το Μαθηματικό).

Επιτηρούσα για μια περίοδο εκεί. Επίσης τα θέματα σε σχέση με τα ίδια μαθήματα σε φυσικό-μαθηματικό-χημικό ήταν πραγματικά αστεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Businessman

Νεοφερμένος

Ο Businessman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Καρβάλη (Καβάλα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Καταρχάς να ευχηθώ στα παιδιά που παρακολουθούν ή πέτυχαν στο εν λόγω τμήμα καλές σπουδές και καλή μετέπειτα σταδιοδρομία!:)

Δε σας κρύβω πως το συγκεκριμένο τμήμα υπήρξε η εφηβική μου "καψούρα" για ένα σημαντικό χρονικό διάστημα...έπειτα όμως από ώριμη σκέψη και συνολική μελέτη και "αφουγκρασμό" του εργασιακού περιβάλλοντος αυτή η "καψούρα" δεν κατέληξε σε γάμο!:'(

Θέλω να πω σε όλα τα νέα παιδιά το εξής: Μην φαντάζεστε,στο άκουσμα "Μηχανικών Επιστήμης Υλικών" του τιτανομέγιστου Πανεπιστημίου Ιωαννίνων (δείτε το World Rankings να δείτε που βρίσκεται το συγκεκριμένο τμήμα),τη φοβερή και τιτανοτεράστια επιστήμη του μέλλοντος κ.λπ. κ.λπ.

Το τμήμα αυτό στην κυριολεξία "στήθηκε στο πόδι" πριν από μερικά χρόνια...ούτε εργαστήρια,ούτε σοβαροί καθηγητές,ούτε τίποτα!Τώρα άρχιζει σιγά-σιγά να ορθοποδεί!Και όσων αφορά την πολυπόθητη επαγγελματική αποκατάσταση...αν θέλετε δουλειά της προκοπής πάνω στο αντικείμενό σας,ετοιμάστε βαλίτσες κι όπου σας βγάλει!
Επίσης έμαθα ότι το τμήμα μετονομάστηκε...από τη στιγμή που,επαγγελματικά,μπήκε στην υποκατηγορία όπου ανήκουν οι Χημικοί Μηχανικοί (οι "αδικημένοι" του ΤΕΕ με λίγα λόγια) και το ότι θα πληρώνεται ΤΣΜΕΔΕ(αλήθεια πόσο έχει πάει;:jumpy:),δε νομίζω ότι θα πρέπει να αισθάνεστε άνετα γι'αυτή τη μετονομασία...
-----------------------------------------
Κοίτα να τελειώσεις με καλό βαθμό, γιατί η σχολή έχει τραγικό επίπεδο και είναι ψιλομπάχαλο. Για το καλό σου το λέω :), όχι για flame.

Καμία σχέση με το Φυσικό στα Γιάννενα (ή το Μαθηματικό).

Επιτηρούσα για μια περίοδο εκεί. Επίσης τα θέματα σε σχέση με τα ίδια μαθήματα σε φυσικό-μαθηματικό-χημικό ήταν πραγματικά αστεία.

Μου δίνεις καλή "πάσα" στο να πω το εξής:

Αυτή η κατάσταση ισχύει σε πάρα πολλά πανεπιστημιακά και τεχνολογικά τμήματα της επαρχίας...κυρίως για τα πιο "καινούργια",πολλά εκ των οποίων ιδρύθηκαν "εκ του πονηρού",για ψηφοθηρικούς λόγους...

Γενικά θα συμβούλευα τα νέα παιδιά,να αποφεύγουν τμήματα που δεν έχουν "ωριμάσει" ακόμη...μην ξεχνάτε ότι ζούμε στο Ελλαδιστάν και πως για να δηλωθεί ένα καινούργιο τμήμα στο μηχανογραφικό απαιτείται μόνο η διεύθυνση της γραμματείας!!!Μη σας φανεί παράξενο αν φοιτήσετε π.χ. σε ένα από τα καινούργια τμήματα στο Δημοκρίτειο (ιδρυθέντα επί Στυλιανίδη γαρ) και σας πουν να πάτε στο τάδε πρώην λύκειο Κομοτηνής για μάθημα!:iagree:

Γενικά μεγάλη προσοχή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Powershifter

Νεοφερμένος

Ο Powershifter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
To εν λόγω τμήμα απότελει μια από τις πρώτες μου επιλογές,και θα ηθελα τη βοηθεια σας πάνω σε μερικά ζητήματα:
1)Aπό τα 3 τμήματα (Πατρας,Κρήτης,Ιωαννίνων) ποιο πιστεύετε ότι αποτελεί ιδανικότερη επιλογή;Προσωπικά τείνω προς των Ιωαννίνων,λόγω της επικείμενης εισαγωγής στο ΤΕΕ (αποτι λέγεται τουλάχιστον).

2)Με κάθε επιφύλαξη,κάπου είχα διαβάσει πως ένας απόφοιτος τμήματος του ΤΕΕ αν μέσω κατατακτήριων εξετάσεων εισαχθεί σε άλλη σχολή που υπάγεται στο ΤΕΕ "γλιτώνει" κάποια εξάμηνα.Ισχύει αυτο;

3)To τμήμα Ιωαννίνων,αν αποτελέσει μέλος του ΤΕΕ θα έχει τα ίδια δικαιωματα με τους Χημικούς μηχανικούς ή ένα υποσύνολο αυτών;

Eυχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Πολύ δυνατό το αντικείμενο της εν λόγω σχολής, αλλά τα επαγγελματικά δικαιώματα αλλά και η δυνατότητα απασχόλησης απ'όσο ξέρω είναι σε πολύ χαμηλά επίπεδα. Αυτο που έχω παρατηρήσει είναι ότι οι βάσεις εισαγωγής των τμημάτων αυτών είναι αδικαιολόγητα χαμηλές (κοντά στο 11) με αποτέλεσμα να μαζεύονται αδιάφοροι φοιτητές, που ρίχνουν το επίπεδο και δεν μπορούν και να ανταποκριθούν στα μαθήματα.
Οσον αφορά για τα δικαιώματα του ΤΕΕ, πιστεύω οτι οι της Επ.Υλικών στα Γιάννενα αν μπούν τελικά στο ΤΕΕ, θα αποτελέσουν απλά υποκλάδο των Χημ.Μηχ. που σημαίνει οτι σε καμμία περίπτωση δεν θα έχουν τα ίδια δικαιώματα με αυτούς.
Πάντως αν είχα να διαλέξω ανάμεσα σε αυτα τα τρία τμήματα και εγώ θα διάλεγα τα Γιάννενα. Πάτρα και Κρήτη απ'οτι μου λένε είναι σε άσχημη κατάσταση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
2)Με κάθε επιφύλαξη,κάπου είχα διαβάσει πως ένας απόφοιτος τμήματος του ΤΕΕ αν μέσω κατατακτήριων εξετάσεων εισαχθεί σε άλλη σχολή που υπάγεται στο ΤΕΕ "γλιτώνει" κάποια εξάμηνα.Ισχύει αυτο;

Ισχυει...συνηθως εισαγεται κατευθειαν στο 3ο ή στο 5ο εξαμηνο(μερικα ακομα και στο 7ο) αναλογα με τη συναφεια των σχολων!υπαρχει και περιπτωση να χρωστας και μαθηματα παλαιοτερου εξαμηνου (λιγα ομως...)! Αλλα αυτο δεν ισχυει μονο αν εχεις τελειωσει καποιο πολυτεχνικο τμημα...πχ μπορει να εχεις βγαλει μαθηματικο - φυσικο κλπ...και να εισαχθεις ανετα σε μετεπειτα εξαμηνο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WoodyWoodperker

Νεοφερμένος

Ο WoodyWoodperker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Σάμος (Σάμος). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Παιδια εχουμε κανα νεο απο την σχολη?Με ενδιαφερει να την δηλωσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Εμένα μου αρέσει πολύ πάντως.Και θεωρώ ότι όντως έχει μέλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neni-25

Νεοφερμένος

Η neni-25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
τελικα αποφασισα να την βαλω στην τριτη μου επιλογη αν και εχω αρκετα μορια παραπανω.. παρολαυτα θα θελα να μαθω το κλιμα τησ σχολησ αλλα και το βαθμο δυσκολιασ τησ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
τελικα αποφασισα να την βαλω στην τριτη μου επιλογη αν και εχω αρκετα μορια παραπανω.. παρολαυτα θα θελα να μαθω το κλιμα τησ σχολησ αλλα και το βαθμο δυσκολιασ τησ

Ευκολάκι. Δεν συγκρίνεται σε δυσκολία με άλλες σχολές "τέτοιου" είδους. Βέβαια, απ'όσο ξέρω, δεν έχουν δικό τους κτίριο στο πανεπιστήμιο. Ίσως αυτό να έχει τα αρνητικά του. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top