[22/5/2013] Φυσική Κατεύθυνσης

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 113)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 28 24.8%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 20 17.7%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 24 21.2%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 16 14.2%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 18 15.9%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 7 6.2%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

dimosgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δήμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Στη φυσική κατεύθυνσης στο Γ3 η ένωση ελλήνων φυσικών στις λύσεις της έχει ένα σχόλιο για ένα παράδοξο για το χρόνο κίνησης του Σ1 μέχρι τη θέση κρούσης σχετικά με τον τύπο d=υ0t-(at^2)/2.Εγώ το έκανα με αυτόν τον τρόπο και προκύπτει δευτεροβάθμια εξίσωση του χρόνου με ρίζες 3,92 και 0,08 sec αντίστοιχα και έκανα αυτήν τη θεώρηση με την ΕΟΚ για να επιλέξω ποια θα κρατήσω (βγαίνει 0,1 sec ο χρόνος της ΕΟΚ). Η λύση της ΕΕΦ:https://www.eef.gr/images/themata-katheyth-2013-physikhs.pdf .Και λόγω αυτής της θεώρησης δέχθηκα την 3,92 sec και tολ=4,56sec τελικά...Μήπως ξέρει κανείς πώς θα βαθμολογηθεί,αν δηλαδή είναι σωστό? (αφού είναι επιστημονικά τεκμηριωμένη απάντηση). Και κάτι άλλο...Στο Β1 για να βρώ την αρχική ενέργεια του κυκλώματος βρήκα το αρχικά μέγιστο φορτίο,το ω και για την ενέργεια χρησιμοποίησα τον τύπο (LI^2)/2,όπου Ι=ωQ (δηλαδή σα να λέω ποιο θα ήταν το μέγιστο ρεύμα αν δεν ήταν φθίνουσα η ταλάντωση),τύπος που είναι ισοδύναμος με τον Q^2/(2C).Είναι σωστό?

Στο θέμα Γ3 εξαρτάται από το ποιος βαθμολογεί το γραπτό. Το πιθανότερο είναι μεταξύ του -1 και -2.
Στο θέμα Β1 τα πράγματα είναι λίγο πιο πολύπλοκα. Σίγουρα παίρνεις 2 μονάδες από την σωστή απάντηση. Σίγουρα επίσης παίρνεις 2 μονάδες αφού αφαίρεσες τις δυο ενέργειες για να βρεις το αποτέλεσμα. Αν έχεις βρει την τελική ενέργεια 1/2 LI2 τότε βάλε κι άλλες δύο μονάδες κι από εκεί... Αν έχεις γράψει ακριβώς αυτά που έχεις αναφέρει και πάνω τότε παίρνεις κι άλλες 2, οπότε στο σύνολο 8! Αν δεν έχεις αιτιολογήσει γιατί πήρες την ενέργεια του πυκνωτή τότε είσαι το πιθανότερο -1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,435 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ κύριε καθηγητά για το χρόνο σας.Στο Γ3 όμως πού ακριβώς είναι το λάθος?Τα περί ΕΟΚ τα έχω γράψει ως μέρος της λύσης και εκεί στηρίζω την απάντησή μου για τον πρώτο χρόνο,απάντηση που είναι επιστημονικά τεκμηριωμένη (όπως αναφέρεται στις οδηγίες:"Κάθε απάντηση επιστημονικά τεκμηριωμένη είναι αποδεκτή").Επίσης, ο λάθος χρόνος έγκειται σε λάθος δεδομένο της άσκησης,που είναι η λάθος προσέγγιση της ρίζας του 10, την οποία έπρεπε να αντικαταστήσω με την τιμή που δινόταν.Οπότε γιατί λάθος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Βρε παιδακια καλοκαιρι εχουμε! Ο,τι εγινε εγινε τωρα! Διασκεδαστε και αφηστε τα αυτα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimosgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δήμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ κύριε καθηγητά για το χρόνο σας.Στο Γ3 όμως πού ακριβώς είναι το λάθος?Τα περί ΕΟΚ τα έχω γράψει ως μέρος της λύσης και εκεί στηρίζω την απάντησή μου για τον πρώτο χρόνο,απάντηση που είναι επιστημονικά τεκμηριωμένη (όπως αναφέρεται στις οδηγίες:"Κάθε απάντηση επιστημονικά τεκμηριωμένη είναι αποδεκτή").Επίσης, ο λάθος χρόνος έγκειται σε λάθος δεδομένο της άσκησης,που είναι η λάθος προσέγγιση της ρίζας του 10, την οποία έπρεπε να αντικαταστήσω με την τιμή που δινόταν.Οπότε γιατί λάθος?

Νόμιζα ότι δεν είχες γράψει τίποτα για ΕΟΚ και ότι απλά το σκέφτηκες για να αποκλίσεις μια απο τις δύο λύσεις!.... Αφού όμως το έγραψες δεν νομίζω να σου κόψει κανείς τίποτα (εκτός κι αν πέσεις σε περίπτωση...)!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,435 μηνύματα.
Οκ,σας ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jser

Νεοφερμένος

Ο jser αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
στο β3 θεμα δεν εγραψα στ=0 το θεμα ομως το ελυσα ποσα μορια χανω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
ακόμα με τη φυσική ασχολείσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jser

Νεοφερμένος

Ο jser αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
ευχαριστω αλλα δεν μου φτανει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κατερω

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η κατερω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 210 μηνύματα.
ο ενας 85 ο αλλος 94. Σε θετικο μαθημα. Ε ΑΝΤΕ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΠΙΑ!
(σορρυ για τα κεφαλαια αλλα τα ΝΕΥΡΑ μου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
ο ενας 85 ο αλλος 94. Σε θετικο μαθημα. Ε ΑΝΤΕ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΠΙΑ!
(σορρυ για τα κεφαλαια αλλα τα ΝΕΥΡΑ μου)
Και προφανώς το δίκιο το έχει ο 94 και το άδικο ο 85 . . .


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anwnymos

Δραστήριο μέλος

Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.
το τσουβαλιασμα ειναι η αρχη του φασισμου . υπαρχουν αυτοι που λες αλλα σιγουρα δεν ειναι ολοι ετσι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gtaivpc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Xen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
το τσουβαλιασμα ειναι η αρχη του φασισμου .
το τσουβάλιασμα είναι ο φασισμός :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κώστας1453

Νεοφερμένος

Ο Κώστας1453 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
λαθος...εμενα φετος δεν καταλαβε ενας την λυση μου και μου την εκοψε...στα μαθ γεν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
να μην την καταλαβε αποκλειεται.. να μην την ειδε πιο πιθανο ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κώστας1453

Νεοφερμένος

Ο Κώστας1453 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
δεν καταλαβε απλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κατερω

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η κατερω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Και προφανώς το δίκιο το έχει ο 94 και το άδικο ο 85 . . .



επιτρεψε μου να ξερω καλυτερα απο εσενα πως και ποσο εγραψα.

και εγω ειπα ελεος για τη διαφορα σε θετικο μαθημα, οχι κατι συγκεκριμενο για τον εναν η τον αλλο, οτι με πετσοκοψε η κατι.
εσεις απλα εδω θελετε παντα κατι να πειτε να το παιξετε εξυπνοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Ρε παιδιά πώς γίνεται σε θετικό μάθημα διαφορά τόσες μονάδες, αφού το αριθμητικό αποτέλεσμα είναι το ίδιο ??
Η διατύπωση φταίει? Τυχαίους βαθμούς βάζουνε, μεθυσμένοι είναι??
Έκθεση πες οκ, είναι θεωρητικό, ο καθένας βγάζει τα απωθημένα του. :P Αλλά σε θετικό μάθημα????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gth

Νεοφερμένος

Ο gth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
λαθος...εμενα φετος δεν καταλαβε ενας την λυση μου και μου την εκοψε...στα μαθ γεν...

Εσύ πως τα κατάλαβες όλα αυτα?:worry:

Να φανταστώ στο φροντιστήριο μόλις τους το είπες κατάλαβαν κατευθείαν ότι κατάλαβες ότι ο διορθωτής δεν κατάλαβε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
ειπα ελεος για τη διαφορα σε θετικο μαθημα....
Ρε παιδιά πώς γίνεται σε θετικό μάθημα διαφορά τόσες μονάδες, αφού το αριθμητικό αποτέλεσμα είναι το ίδιο ?? Η διατύπωση φταίει?
1) Το θετικό μάθημα δεν σημαίνει απλά να βρεις ένα αριθμητικό αποτέλεσμα. Πρέπει να ακαολουθήσεις κάποια πορεία, να διατυπώσεις σωστά, να δικαιολογήσεις τα βήματά σου, να κάνεις τα απαραίτητα σχήματα.
2) Το κακό είναι ότι το Μινεντού δεν βγάζει αναλυτικές λύσεις για το τι περιμένει από τους μαθητές, αλλά στέλνει κάποιες ενδεικτικές απαντήσεις συνοπτικές και προχειρογραμμένες. Σε κάθε βαθμολογικό κέντρο συζητάνε για το πώς θα βαθμολογήσουν, αλλά ο κάθε καθηγητής διορθώνει κατά συνείδηση. Για άλλον το σχήμα είναι απαραίτητο, για κάποιον μια διατύπωση είναι ελλειπής κι έτσι διαφορές είναι δυνατόν να υπάρχουν.
3) Υπάρχουν και κάποιοι ασυνείδητοι που προσπαθούν να ξεπετάξουν στα γρήγορα τα γραπτά χωρίς να τα καλοψάξουν. Αυτοί κατά κανόνα βάζουν τους πιο μεγάλους βαθμούς για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο. Αν λοιπόν τύχει ένας ψείρας και ένας ξεπέτας, να μέχρι και 10 μόρια διαφορά.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κατερω

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η κατερω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 210 μηνύματα.
1) Το θετικό μάθημα δεν σημαίνει απλά να βρεις ένα αριθμητικό αποτέλεσμα. Πρέπει να ακαολουθήσεις κάποια πορεία, να διατυπώσεις σωστά, να δικαιολογήσεις τα βήματά σου, να κάνεις τα απαραίτητα σχήματα.
2) Το κακό είναι ότι το Μινεντού δεν βγάζει αναλυτικές λύσεις για το τι περιμένει από τους μαθητές, αλλά στέλνει κάποιες ενδεικτικές απαντήσεις συνοπτικές και προχειρογραμμένες. Σε κάθε βαθμολογικό κέντρο συζητάνε για το πώς θα βαθμολογήσουν, αλλά ο κάθε καθηγητής διορθώνει κατά συνείδηση. Για άλλον το σχήμα είναι απαραίτητο, για κάποιον μια διατύπωση είναι ελλειπής κι έτσι διαφορές είναι δυνατόν να υπάρχουν.
3) Υπάρχουν και κάποιοι ασυνείδητοι που προσπαθούν να ξεπετάξουν στα γρήγορα τα γραπτά χωρίς να τα καλοψάξουν. Αυτοί κατά κανόνα βάζουν τους πιο μεγάλους βαθμούς για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο. Αν λοιπόν τύχει ένας ψείρας και ένας ξεπέτας, να μέχρι και 10 μόρια διαφορά.




Συμφωνώ! Απλά αυτά το πώς θα βαθμολογηθούν θα έπρεπε να δωθεί στους διορθωτές.. Πέραν του ότι εγώ τα είχα δικαιολογήσει όλα, γιατί ήθελα να μην χωράει αμφιβολία.. Και εκτός αυτού στα δύο μαθήματα που είχα απόκλιση (φυσικη 85 και 94 και χημεια 83 και 90) ο δεύτερος είναι αυτός που μου έβαλε την αναμενόμενη βαθμολογία και όχι ο 1ος, και εξηγείται απο το ότι ο 2ος έχει τη δυνατότητα να σημειώσει τα μόρια και να τα προσθέσει, ενώ ο 1ος που δεν γράφει είναι πιο εύκολο να ξεχάσει κάτι...
Είχα στην έκθεση και τα μαθ κατ αποκλιση 1 μορίου και σε φυσικη χημεια 9 και 7 :P Damn
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top