Απαλλαγή από το μάθημα των Θρησκευτικών.

IasonasM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο IasonasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 138 μηνύματα.
οι βιαιότητες που λες αναφέρονται σε κάποιες πράξεις των Εβραίων προ Χριστού
(και) στην Παλαιά διαθήκη τα γράφει, στον ίδιο θεό αναφέρεται, εκεί βασίζεται όλο το "concept" :P
(πχ. "Jesus recommends that to avoid sin we cut off our hands and pluck out our eyes. This advice is given immediately after he says that anyone who looks with lust at any women commits adultery." Matthew 5:29-30
όσο για τις αξίες, ίιιισως, κάποιοι μπορεί να φέρονται ως φυσιολογικοί άνθρωποι χωρίς να τους το πουν στα θρησκευτικά. να 'ναι καλοί άνθρωποι επειδή έτσι γουστάρουν, όχι επειδή φοβούνται την τιμωρία/περιμένουν ανταμοιβή στο τέλος της ζωής τους :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
(και) στην Παλαιά διαθήκη τα γράφει, στον ίδιο θεό αναφέρεται, εκεί βασίζεται όλο το "concept" :P
(πχ. "Jesus recommends that to avoid sin we cut off our hands and pluck out our eyes. This advice is given immediately after he says that anyone who looks with lust at any women commits adultery." Matthew 5:29-30
όσο για τις αξίες, ίιιισως, κάποιοι μπορεί να φέρονται ως φυσιολογικοί άνθρωποι χωρίς να τους το πουν στα θρησκευτικά. να 'ναι καλοί άνθρωποι επειδή έτσι γουστάρουν, όχι επειδή φοβούνται την τιμωρία/περιμένουν ανταμοιβή στο τέλος της ζωής τους :P
νιώθω σαν να μιλάω σε παιδάκι 6 χρονών για τριπλά ολοκληρώματα.. εγώ μιλάω για τις αξίες και για ιστορικα γεγονοτα.. Ο θεός δεν είναι τιμωρός. Ναι είναι ο ίδιος Θεός και στις 2 διαθηκες ,αλλα αναφερονται σε αυτόν άνθρωποι με διαφορά 500+ χρόνων.. Άλλα μυαλα.. Τεσπα, πραγματικα βαριεμαι να σχοληθω .. Πάω να κάνω κάτι πιο ελπιδοφόρο.. Να μαθω στον σκυλο μου την θεωρια της σχετικοτητας:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IasonasM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο IasonasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 138 μηνύματα.
ποιοί άλλοι άνθρωποι παιδάκιμ :P , το συγκεκριμένο πχ. το αποδίδεται στον τζίζας.
έλεος, άμα από ένα κάρο ηλιθιότητες ψαρεύουμε μερικά καλά πράγματα που στη σημερινή εποχή είναι αυτονόητα και λέμε "διδάσκουμε αυτά για τις αξίες τους" τότε

καλή τύχη με το σκύλο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
ΥΓ:Σκεπτομενος και Θρησκος δεν παει.

καταλαβαινεις οτι εισαι ο πιο προκατειλημμενος εδω μεσα??
προκατειλημμενος και σκεπτομενος αγορι μου δεν παει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Εδώ και αρκετό καιρό, σκέφτομαι να πάρω απαλλαγή από το μάθημα των θρησκευτικών (τώρα θα μου πεις, σ' όλες τις τάξεις γυμνασίου και λυκείου μέχρι και την β' λυκείου το είχες, στην γ' λυκείου σου ήρθε? ε ναι τώρα μου ήρθε). Τώρα, σύμφωνα με κάτι εγκυκλίους που έχουν βγει εδώ και καιρό, ξέρω ότι μου επιτρέπεται να πάρω απαλλαγή απλά και μόνο δηλώνοντας την επιθυμία απαλλαγής και όχι τον λόγο που θέλω να την κάνω. Για όσους δεν ξέρουν, τις συγκεκριμένες εγκυκλίους μαζί και με υπόδειγμα υπεύθυνης δήλωσης που πρέπει να καταθέσει κανείς, τις έχω βρει στο site: https://www.theschooligans.gr/site/index.php?option=com_content&task=view&id=787&Itemid=30

Τώρα για να μπω στο θέμα, θα ήθελα απ'όσους έχουν πάρει απαλλαγή ή που ξέρουν γενικότερα να με πληροφορήσουν, για το τι βήματα ακολούθησαν (φαντάζομαι όχι πολλά, μια υπεύθυνη δήλωση είναι να καταθέσεις μόνο στο γραφείο, αν δεν κάνω λάθος), για τα προβλήματα που συνάντησαν (αν συνάντησαν), και για το τι γίνεται μετά την απαλλαγή, όταν όλοι οι άλλοι έχουν θρησκευτικά αυτός που πήρε απαλλαγή τι κάνει? (ξέρω ότι σύμφωνα με τις εγκυκλίους αυτός με την απαλλαγή πρέπει να παρακολουθεί άλλο μάθημα εκείνη την ώρα, αλλά προσωπικά ξέρω περίπτωση παιδιού που έχει απαλλαγή αλλά δεν κάνει κάτι συγκεκριμένο εκείνη την ώρα).
Και κάτι άλλο, την υπεύθυνη δήλωση μπορείς να την εκτυπώσεις εσύ από το σπίτι και να τους την πας συμπληρωμένη ή πρέπει να στην δώσουν από το σχολείο υποχρεωτικά?

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας προκαταβολικά.:)
Τι προβλημα υπαρχει με τα θρηκσευτικα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Οι αξίες που αναφέρονται στην Βίβλο είναι πανανθρώπινοι και πολλες από αυτές τις ακολουθούν άθεοι ή άλλες θρησκείες γιατι είναι ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ..

Τρανταχτό παράδειγμα οι σταυροφορίες,βεβαίως,βεβαίως.
Ρε,έχετε κάτσει να διαβάσετε την βίβλο ολόκληρη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Προσηλυτισμὸς σὲ χριστιανοὺς ὀρθοδόξους ἀπὸ τὸ μάθημα τῶν θρησκευτικῶν δὲ νοεῖται ἀφοῦ εἶναι ἤδη βαπτισμένοι. Σαφῶς μπορεῖ κάποιος νὰ διαφωνῇ μὲ τὸ περιεχόμενο τοῦ μαθήματος τῶν θρησκευτικῶν, ἀλλὰ τὸ νὰ ἀπαιτῇ νὰ μὴ διδάσκεται ἡ Ὀρθόδοξη Πίστη στὰ ἑλληνικὰ σχολεῖα, δὲν θεμελιώνεται στὸ δικαίωμά του νὰ πιστεύῃ ὅ,τι θέλει.

Τέλος, ἡ Ἑλλάδα δὲν εἶναι κοσμικὸ κράτος καὶ καθὼς ἡ ἐπικρατοῦσα θρησκεία εἶναι ἡ Ὀρθοδοξία, ἡ διδασκαλία της διδάσκεται καὶ στὰ δημόσια σχολεῖα σὲ ὅσους εἶναι βαπτισμένοι. Αὐτὸ φυσικὰ δὲν ἔχει καμμία σχέση μὲ τὴν ἐλευθερία τῆς βούλησης ἀφοῦ μπορεῖ κάποιος νὰ διδάσκεται Θρησκευτικά, ἀλλὰ τελικὰ νὰ διαχωρίζῃ τὴ θέση του. Δὲν ἐμπόδισε κανέναν τὸ μάθημα τῶν Θρησκευτικῶν στὸ νὰ μὴν πιστεύῃ...

(Σὲ αὐτὴν τὴν ἀντιδραση πάντως ἐγὼ ἔχω μία ἐξήγηση· ἡ διδασκαλία τῆς Ἐκκλησίας θυμίζει σε πολλοὺς χλιαροὺς Χριστιανοὺς τί πραγματικὰ θὰ ἔπρεπε νὰ κάνουν δι' ὅτι μέσα τους ἀντιλαμβάνονται στὴν πραγματικότητα ὅτι αὐτὸ εἶναι τὸ σωστό καὶ ἐπειδὴ ἐλέγχεται ἡ συνείδησή τους καὶ δὲ θέλουν νὰ σταματήσουν ὅσα κάνουν, ἐπιθυμοῦν νὰ παύσῃ ὁ λόγος τοῦ Θεοῦ νὰ ἀκούγεται ἀπὸ ὁπουδήποτε αὐτὸ εἶναι δυνατόν. Ἀλλιῶς δὲ θὰ ὑπῆρχε τόση μῆνις γιὰ αὐτὸ τὸ μάθημα καὶ θὰ ἀντιμετωπιζόταν πολὺ πιὸ χαλαρά.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λιβία Αυγούστα

Δραστήριο μέλος

Η Λιβία Αυγούστα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
ΥΓ:Σκεπτομενος και Θρησκος δεν παει.

Ρε συ Χαουζ,δεν μπορεις να μιλας για επιστημονικοτητα και τεκμηριωμενη αιτιολογηση και μετα να πετας μια αυθαιρετη γενικευση,που ειναι ο,τι πιο αντιεπιστημονικο υπαρχει.Δηλαδη οπου μας συμφερει η επιστημονικοτητα παει περιπατο;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Τρανταχτό παράδειγμα οι σταυροφορίες,βεβαίως,βεβαίως.

Ἔχετε μπεῖ στὴ διαδικασία νὰ διαβάσετε τί ἀκριβῶς συνέβη στὶς Σταυροφορίες καὶ μὲ τόση εὐκολία ἀναφέρεστε στὴ συγκεκριμένη περίοδο προκειμένου νὰ κατηγορήσετε τὴν Ὀρθόδοξη Ἐκκλησία; Ἀμφιβάλλω πολύ... Ἂν τὸ κάνατε, δὲ θὰ σπεύδατε τόσο εὔκολα νὰ ἐπικληθῆτε αὐτὴν τὴν περίοδο γιατὶ, μὲ βάση τουλάχιστον τὰ διαβάσματά μου, βγάζω τελείως διαφορετικὰ συμπεράσματα...

(Αὐτὸ πάντως εἶναι ἐλαφρῶς ἐκτὸς θέματος...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Η "ορθοδοξία" δεν είχε απολύτως καμία ανάμιξη στις σταυροφορίες. Όμως "εκχριστιάνισε" Σλαύους, Ρώσους και Βούλγαρους. Φαντάζομαι ότι αυτό το πέτυχε εντελώς αναίμακτα και χωρίς καμία απολύτως βιαιότητα, αλλά μόνον με το κήρυγμα και την πειθώ. Δεν αποκλείω μάλιστα οι λαοί αυτοί να αποφάσισαν να γίνουν "ορθόδοξοι" ύστερα από δημοψήφισμα...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Τί νὰ σοῦ πῶ... Δὲν ξέρω πῶς ἐκχριστιανίσθηκαν οἱ λαοὶ τῆς Ἀνατολικῆς Εὐρώπης, ξέρω ὅμως ὅτι οἱ κομμουνιστὲς προσπάθησαν τόσα χρόνια νὰ ξερριζώσουν τὴν πίστη ἀπὸ τοὺς λαοὺς αὐτῶν τῶν χωρῶν καὶ παρὰ τοὺς ἀπηνεῖς διωγμούς, τελικὰ δὲν τὸ κατάφεραν.

Μάλιστα, ὁ ἴδιος ὁ Στάλιν, ὅταν ἦταν νὰ μποῦν οἱ Ρῶσοι στὸν β΄ παγκόσμιο πόλεμο, προκειμένοι νὰ τοὺς κινητοποιήσῃ, ἄνοιξε τὶς ἐκκλησίες καὶ ἔβγαλε τὰ λάβαρα τῶν παλιῶν ἡρώων τοῦ Ῥωσικοῦ ἔθνους οἱ ὁποῖοι ἀσπάζονταν φυσικὰ τὴν Ὀρθόδοξη Πίστη (Ἀλεξάντερ Νίεβσκι, Ἰβὰν ὁ Τρομερός κλπ).


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
τῶν παλιῶν ἡρώων τοῦ Ῥωσικοῦ ἔθνους οἱ ὁποῖοι ἀσπάζονταν φυσικὰ τὴν Ὀρθόδοξη Πίστη




Είχαν και γενειάδες ομως
Α χα!



υγ. φακιν σιτ.
ντιουντς, αν σας μιλησουν για θρησκεια, είτε τα λεφτά σας θέλουν, είτε τη ζωή σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Η "ορθοδοξία" δεν είχε απολύτως καμία ανάμιξη στις σταυροφορίες. Όμως "εκχριστιάνισε" Σλαύους, Ρώσους και Βούλγαρους. Φαντάζομαι ότι αυτό το πέτυχε εντελώς αναίμακτα και χωρίς καμία απολύτως βιαιότητα, αλλά μόνον με το κήρυγμα και την πειθώ. Δεν αποκλείω μάλιστα οι λαοί αυτοί να αποφάσισαν να γίνουν "ορθόδοξοι" ύστερα από δημοψήφισμα...


Εξαιρετικά τα λες, μην λησμονούμε βέβαια την πικάντικη λεπτομέρεια!
Η τόσο απαράμιλλα δίκαιη βυζαντινή εκκλησία συγκρούστηκε με τους δυτικούς μη και δεν εκχριστιανίσει αυτή πρώτη την Βουλγαρία!
Υποθέτω βέβαια πως και αυτό έγινε για να ασπαστούν το σωστό δόγμα (που τόσο γελοία αυτοπροσδιορίστηκε ως ορθόδοξο!) και όχι για να έχουν πολιτική επιρροή σε αυτές τις περιοχές. Το ίδιο φαντάζομαι θα ισχύει και για την επέμβαση του στρατού το 864...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Το επίπεδο της συζήτησης αντικατοπτρίζεται από τον χαρακτηρισμό του χριστιανισμού ως βάρβαρη θρησκεία και την προσκόλληση στην βάρβαρη αντιμετώπιση του ελληνισμού από τον χριστιανισμό κυρίως τον 4ο αιώνα μ.Χ. (πρόσφατα προοδευτικά μου παιδιά) , με την παράλληλη αγνόηση της σύζευξης χριστιανισμού- ελληνισμού από τους 3 Ιεράρχες και μετά..(με κάποιες εξαιρέσεις ίσως , αλλά μιλάμε για το 95% των περιπτώσεων ) Τώρα η προφανότητα της μη ανεξιθρησκίας και η απολυτότητα θέσεων (Πρακτικά βέβαια δεν ισχύει, είναι προφανές.
Και φταίει κυρίως η εκκλησία γι αυτό, και τολμώ να πω και για την φθορά της δημοκρατίας επίσης) δεν ταιριάζουν σε ελεύθερους ανθρώπους.. ( κοινώς γενικεύσεις χωρίς επιχειρήματα). Μην παίζεις με την υπομονή σκεπτόμενων ανθρώπων που επιχειρηματολογούν παραπάνω και από τις δυο πλευρές, με τις αβάσιμες αερολογίες σου ;)

1) Βεβαιότατα είναι βάρβαρη θρησκεία, διότι εκτός των όσων αναφέρονται στα υποτιθέμενα ιερά βιβλία όπως ανέφερε κάποιος πιο πάνω, επικράτησε και με τον πιο βάρβαρο τρόπο, κάτι που ισχύει και για την ανατολική και για την δυτική εκκλησία.
2)Το θέμα δεν είναι πότε έγιναν οι βαρβαρότητες. Το θέμα είναι είχαν ιδιαίτερα αρνητικές επιπτώσεις μέχρι και πολύ μετά. Κράτησαν την ανάπτυξη των επιστημών και της φιλοσοφίας πίσω για εκατοντάδες χρόνια. Τώρα που το σκέφτομαι, από μόνη της αυτή η θρησκεία προωθούσε την προκατάληψη και τις κράταγε πίσω. Δεν χρειαζόταν καν μια βίαιη επικράτηση. Τόσο το χειρότερο.
3)Α, οι 3 Ιεράρχες! Αχ μωρέ τι καλοί! Αφού εξοντώσαμε τον εχθρό, χρησιμοποιούμε ελεύθερα ότι μας συμφέρει από την ελληνική φιλοσοφία. Τι καλά, τα ξέχασα όλα τώρα! :clapup:
4)Αν είναι ανεξιθρησκεία το να αποφασίζουν οι γονείς σου όταν είσαι 1ος έτους για το αν θα βαπτιστείς ή όχι, να σε δηλώνουν ότι θέλουν, τότε μάλλον κάτι πηγαίνει στραβά στον ορισμό, δεν νομίζεις;
5) Με ποιών την υπομονή είπαμε παίζω; Ναι. Κάνω πως δεν το άκουσα.

Ωχ έριξα το επίπεδο; Αχ συγγνώμη βρε, έπρεπε να καταστρέψω όλες τις εκκλησίες, να σφαγιάσω όλους τους χριστιανούς και μετά να πω "Ξέρεις ε, είπανε και 2 σωστά πράγματα, αλλά δεν βαριέσαι...!", γιατί έτσι θα έδειχνα το συγκλονιστικά υψηλό επίπεδο που έδειξαν και αυτοί. Μα δουλευόμαστε αγαπητοί μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 106952

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
23 Και από εκεί ανέβηκε στη Βαιθήλ· κι ενώ αυτός ανέβαινε στον δρόμο, βγήκαν από την πόλη μερικά μικρά παιδιά, και τον κορόιδευαν, και του έλεγαν: Ανέβαινε, φαλακρέ! Ανέβαινε, φαλακρέ!
24 Κι εκείνος στράφηκε πίσω, και βλέποντάς τα, τα καταράστηκε στο όνομα του Κυρίου. Και βγήκαν από το δάσος δύο αρκούδες, και διασπάραξαν απ' αυτά 42 παιδιά.
Βασιλείων Δ'
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
23 Και από εκεί ανέβηκε στη Βαιθήλ· κι ενώ αυτός ανέβαινε στον δρόμο, βγήκαν από την πόλη μερικά μικρά παιδιά, και τον κορόιδευαν, και του έλεγαν: Ανέβαινε, φαλακρέ! Ανέβαινε, φαλακρέ!
24 Κι εκείνος στράφηκε πίσω, και βλέποντάς τα, τα καταράστηκε στο όνομα του Κυρίου. Και βγήκαν από το δάσος δύο αρκούδες, και διασπάραξαν απ' αυτά 42 παιδιά.
εσυ πως γλίτωσες;

1) Βεβαιότατα είναι βάρβαρη θρησκεία, διότι εκτός των όσων αναφέρονται στα υποτιθέμενα ιερά βιβλία όπως ανέφερε κάποιος πιο πάνω, επικράτησε και με τον πιο βάρβαρο τρόπο, κάτι που ισχύει και για την ανατολική και για την δυτική εκκλησία.
2)Το θέμα δεν είναι πότε έγιναν οι βαρβαρότητες. Το θέμα είναι είχαν ιδιαίτερα αρνητικές επιπτώσεις μέχρι και πολύ μετά. Κράτησαν την ανάπτυξη των επιστημών και της φιλοσοφίας πίσω για εκατοντάδες χρόνια. Τώρα που το σκέφτομαι, από μόνη της αυτή η θρησκεία προωθούσε την προκατάληψη και τις κράταγε πίσω. Δεν χρειαζόταν καν μια βίαιη επικράτηση. Τόσο το χειρότερο.
3)Α, οι 3 Ιεράρχες! Αχ μωρέ τι καλοί! Αφού εξοντώσαμε τον εχθρό, χρησιμοποιούμε ελεύθερα ότι μας συμφέρει από την ελληνική φιλοσοφία. Τι καλά, τα ξέχασα όλα τώρα! :clapup:
4)Αν είναι ανεξιθρησκεία το να αποφασίζουν οι γονείς σου όταν είσαι 1ος έτους για το αν θα βαπτιστείς ή όχι, να σε δηλώνουν ότι θέλουν, τότε μάλλον κάτι πηγαίνει στραβά στον ορισμό, δεν νομίζεις;
5) Με ποιών την υπομονή είπαμε παίζω; Ναι. Κάνω πως δεν το άκουσα.

Ωχ έριξα το επίπεδο; Αχ συγγνώμη βρε, έπρεπε να καταστρέψω όλες τις εκκλησίες, να σφαγιάσω όλους τους χριστιανούς και μετά να πω "Ξέρεις ε, είπανε και 2 σωστά πράγματα, αλλά δεν βαριέσαι...!", γιατί έτσι θα έδειχνα το συγκλονιστικά υψηλό επίπεδο που έδειξαν και αυτοί. Μα δουλευόμαστε αγαπητοί μου;
βαρβαρη ηταν η ειδωλολατρικη αρχαια ελληνικη θρησκεια. Αυτην ασπαζονταν και οι αρχαιοι Ρωμαιοι και εξαπελυσαν τους φοβερους διωγμους κατα των χριστιανων. Για τρεις αιωνες ετρεχε ποταμι το αιμα χριστιανων μαρτυρων, αντρων, γυναικων, γεροντων ακομη και μικρων παιδιων. Οποιος διαφωνουσε με αυτη τη θρησκεια καταδικαζοταν με τις λεγομενες δικες αθεϊας (π.χ. Σωκρατης κ. ά φιλοσοφοι). Ηταν λογικο λοιπον μετα οι χριστιανοι να παρουν ρεβανς απο τους ειδωλολατρες και να προβουν τους πρωτους αιωνες ελευθεριας του χριστιανισμου σε βιαιοτητες κατα αρχαιων ναων και μνημειων, ποτε ομως οργανωμενα και συστηματικα, υποκινουμενοι απο την επισημη εκκλησια. Αλλιως δεν θα επρεπε να ειχε μεινει τιποτα ορθιο απο τον αρχαιο ελληνικο πολιτισμο σημερα, αν η γενικη γραμμη της εκκλησιας ηταν η καταστροφη των αρχαιων μνημειων.

Ἔχετε μπεῖ στὴ διαδικασία νὰ διαβάσετε τί ἀκριβῶς συνέβη στὶς Σταυροφορίες καὶ μὲ τόση εὐκολία ἀναφέρεστε στὴ συγκεκριμένη περίοδο προκειμένου νὰ κατηγορήσετε τὴν Ὀρθόδοξη Ἐκκλησία; Ἀμφιβάλλω πολύ... Ἂν τὸ κάνατε, δὲ θὰ σπεύδατε τόσο εὔκολα νὰ ἐπικληθῆτε αὐτὴν τὴν περίοδο γιατὶ, μὲ βάση τουλάχιστον τὰ διαβάσματά μου, βγάζω τελείως διαφορετικὰ συμπεράσματα...

(Αὐτὸ πάντως εἶναι ἐλαφρῶς ἐκτὸς θέματος...)
μονο τον Ρανσιμαν αν διαβαζαν, αν ξερουν ποιος ειναι αυτος, θα καταλαβαιναν

Εδώ και αρκετό καιρό, σκέφτομαι να πάρω απαλλαγή από το μάθημα των θρησκευτικών (τώρα θα μου πεις, σ' όλες τις τάξεις γυμνασίου και λυκείου μέχρι και την β' λυκείου το είχες, στην γ' λυκείου σου ήρθε? ε ναι τώρα μου ήρθε). Τώρα, σύμφωνα με κάτι εγκυκλίους που έχουν βγει εδώ και καιρό, ξέρω ότι μου επιτρέπεται να πάρω απαλλαγή απλά και μόνο δηλώνοντας την επιθυμία απαλλαγής και όχι τον λόγο που θέλω να την κάνω. Για όσους δεν ξέρουν, τις συγκεκριμένες εγκυκλίους μαζί και με υπόδειγμα υπεύθυνης δήλωσης που πρέπει να καταθέσει κανείς, τις έχω βρει στο site: https://www.theschooligans.gr/site/index.php?option=com_content&task=view&id=787&Itemid=30

Τώρα για να μπω στο θέμα, θα ήθελα απ'όσους έχουν πάρει απαλλαγή ή που ξέρουν γενικότερα να με πληροφορήσουν, για το τι βήματα ακολούθησαν (φαντάζομαι όχι πολλά, μια υπεύθυνη δήλωση είναι να καταθέσεις μόνο στο γραφείο, αν δεν κάνω λάθος), για τα προβλήματα που συνάντησαν (αν συνάντησαν), και για το τι γίνεται μετά την απαλλαγή, όταν όλοι οι άλλοι έχουν θρησκευτικά αυτός που πήρε απαλλαγή τι κάνει? (ξέρω ότι σύμφωνα με τις εγκυκλίους αυτός με την απαλλαγή πρέπει να παρακολουθεί άλλο μάθημα εκείνη την ώρα, αλλά προσωπικά ξέρω περίπτωση παιδιού που έχει απαλλαγή αλλά δεν κάνει κάτι συγκεκριμένο εκείνη την ώρα).
Και κάτι άλλο, την υπεύθυνη δήλωση μπορείς να την εκτυπώσεις εσύ από το σπίτι και να τους την πας συμπληρωμένη ή πρέπει να στην δώσουν από το σχολείο υποχρεωτικά?

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας προκαταβολικά.:)
η απαλλαγη απαγορευεται για τους ορθοδοξους μαθητες. Δες εδω:https://thriskeftika.blogspot.gr/2012/12/1152012.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 106952

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
βαρβαρη ηταν η ειδωλολατρικη αρχαια ελληνικη θρησκεια. Αυτην ασπαζονταν και οι αρχαιοι Ρωμαιοι και εξαπελυσαν τους φοβερους διωγμους κατα των χριστιανων. Για τρεις αιωνες ετρεχε ποταμι το αιμα χριστιανων μαρτυρων, αντρων, γυναικων, γεροντων ακομη και μικρων παιδιων. Οποιος διαφωνουσε με αυτη τη θρησκεια καταδικαζοταν με τις λεγομενες δικες αθεϊας (π.χ. Σωκρατης κ. ά φιλοσοφοι)(?!). Ηταν λογικο λοιπον μετα οι χριστιανοι να παρουν ρεβανς απο τους ειδωλολατρες και να προβουν τους πρωτους αιωνες ελευθεριας του χριστιανισμου σε βιαιοτητες κατα αρχαιων ναων και μνημειων, ποτε ομως οργανωμενα και συστηματικα, υποκινουμενοι απο την επισημη εκκλησια. Αλλιως δεν θα επρεπε να ειχε μεινει τιποτα ορθιο απο τον αρχαιο ελληνικο πολιτισμο σημερα, αν η γενικη γραμμη της εκκλησιας ηταν η καταστροφη των αρχαιων μνημειων.
Δεν ανοίγουμε κανένα βιβλίο ιστορίας; Λέμε τώρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
εσυ πως γλίτωσες;


βαρβαρη ηταν η ειδωλολατρικη αρχαια ελληνικη θρησκεια. Αυτην ασπαζονταν και οι αρχαιοι Ρωμαιοι και εξαπελυσαν τους φοβερους διωγμους κατα των χριστιανων. Για τρεις αιωνες ετρεχε ποταμι το αιμα χριστιανων μαρτυρων, αντρων, γυναικων, γεροντων ακομη και μικρων παιδιων. Οποιος διαφωνουσε με αυτη τη θρησκεια καταδικαζοταν με τις λεγομενες δικες αθεϊας (π.χ. Σωκρατης κ. ά φιλοσοφοι). Ηταν λογικο λοιπον μετα οι χριστιανοι να παρουν ρεβανς απο τους ειδωλολατρες και να προβουν τους πρωτους αιωνες ελευθεριας του χριστιανισμου σε βιαιοτητες κατα αρχαιων ναων και μνημειων, ποτε ομως οργανωμενα και συστηματικα, υποκινουμενοι απο την επισημη εκκλησια. Αλλιως δεν θα επρεπε να ειχε μεινει τιποτα ορθιο απο τον αρχαιο ελληνικο πολιτισμο σημερα, αν η γενικη γραμμη της εκκλησιας ηταν η καταστροφη των αρχαιων μνημειων.


μονο τον Ρανσιμαν αν διαβαζαν, αν ξερουν ποιος ειναι αυτος, θα καταλαβαιναν


η απαλλαγη απαγορευεται για τους ορθοδοξους μαθητες. Δες εδω:https://thriskeftika.blogspot.gr/2012/12/1152012.html

Για τρολλ είσαι πολυ κακός!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Για τρολλ είσαι πολυ κακός!!!
ΒΛΕΠΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΜΟΥ

Δεν ανοίγουμε κανένα βιβλίο ιστορίας; Λέμε τώρα..
ΟΠΩΣ Π.Χ. ΑΥΤΟ https://www.sakketosaggelos.gr/Article/1944/

Δεν ανοίγουμε κανένα βιβλίο ιστορίας; Λέμε τώρα..
ΟΠΩΣ ΚΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ: https://users.uoa.gr/~nektar/orthodoxy/history/iwannhs_pergamoy_hellenism_christanism.htm

Δεν ανοίγουμε κανένα βιβλίο ιστορίας; Λέμε τώρα..
ή κι αυτο: https://www.biblionet.gr/book/128687/Τατάκης,_Βασίλειος_Ν./Χριστιανική_και_βυζαντινή_φιλοσοφία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
ΒΛΕΠΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΜΟΥ

Λολ γουάτ;;
Τα ποιά;;
Άσε μας κουκλίτσα μου!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top