Απαλλαγή από το μάθημα των Θρησκευτικών.

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
'Ασχετο, υπάρχει κάπου αυτή η απόφαση; (να δούμε δηλαδή το αιτιολογικό της κυρίως), ή να υποθέσω δεν έχει ακόμα θεωρηθεί ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
'Ασχετο, υπάρχει κάπου αυτή η απόφαση; (να δούμε δηλαδή το αιτιολογικό της κυρίως), ή να υποθέσω δεν έχει ακόμα θεωρηθεί ;
Υπάρχει. Δεν την έχω πρόχειρη, αν σε ενδιαφέρει, μπορώ να το κυττάξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
Επίσης ποιος σου δίνει το δικαίωμα να είσαι εσύ ό,τι γουστάρεις; Εκείνος που σου δίνει το δικαίωμα να είσαι εσύ ό,τι γουστάρεις είναι εκείνος που μου αφαιρεί το δικαίωμα να είμαι σε θέση να πάρω απαλλαγή ...περίεργο μου φαίνεται...
Το να είσαι σε θέση να ζεις ελεύθερος από κάθε λογής εξαναγκασμούς είναι αρνητικό.Το να κυκλοφορούν κάποιοι σαν εσένα έξω στην κοινωνία είναι θετικό;

αμα θες απαλλαγη αγορι μου τραβα σ αλλη χωρα!αμαν πια...μας τα εχετε πρηξει με τους και καλα προσηλυτισμους των θρησκευτικων!
και δεν θα κανω τη χαρη σε κανεναν να πω οτι ειμαι χρυση αυγη-που δεν ειμαι,αλλα η βλακεια ορισμενων δεν εχει ορια- οπως επισης και οτι δεν ειμαι...

οσο για την πιτα εννοω οτι δεν γινεται και μην αναγραφεσαι ως Χριστιανος και να σε πειραζει που ειναι χρονοβορα διαδικασια!επιλογες εχεις!κανεις δεν σου επιβαλλει τιποτα!πηγαινε και αλλαξε θρησκευμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Άσχετο,αλλα σκεφτείτε τι θα γινόταν σημερα αν έπρεπε,όπως ίσχυε την εποχή του Δαρβινου, οποιος σπουδάζει ιατρικη να κάνει τον πρωτο χρόνο θεολογία!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
αμα θες απαλλαγη αγορι μου τραβα σ αλλη χωρα!αμαν πια...μας τα εχετε πρηξει με τους και καλα προσηλυτισμους των θρησκευτικων!
και δεν θα κανω τη χαρη σε κανεναν να πω οτι ειμαι χρυση αυγη-που δεν ειμαι,αλλα η βλακεια ορισμενων δεν εχει ορια- οπως επισης και οτι δεν ειμαι...

οσο για την πιτα εννοω οτι δεν γινεται και μην αναγραφεσαι ως Χριστιανος και να σε πειραζει που ειναι χρονοβορα διαδικασια!επιλογες εχεις!κανεις δεν σου επιβαλλει τιποτα!πηγαινε και αλλαξε θρησκευμα!

Οι γονείς μου και κάποιοι γελίοι κοινωνική θεσμοί μου επέβαλλαν αυτό το θρήσκευμα έστω και τυπικά με το να με βαπτίσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.

1) Η απόφαση είναι του διοικητικού εφετείου Χανίων, αφορά συγκεκριμένη προσφυγή και δεν είναι (οπωσδήποτε) υποχρεωτική για όλη την Ελλάδα.
2) Το θρήσκευμα δεν αναγράφεται ούτε σε ταυτότητα ούτε σε άλλο κρατικό έγγραφο, πλην του απολυτηρίου δημοτικού, γυμνασίου, λυκείου (κανένας δεν ξέρει το γιατί).
3) Το θρήσκευμα αποτελεί προσωπικό δεδομένο και δικαίωμα του καθενός είναι να το αλλάζει. Το αν κάποιος βαπτίσθηκε χριστιανός δεν έχει σημασία. (Στο ισλάμ μόνο για όποιον αλλαξοπιστήσει προβλέπεται θάνατος).
4) Εάν ο κηδεμόνας του μαθητή κάνει υπεύθυνη δήλωση ότι το παιδί του ΔΕΝ είναι Χ.Ο. η απαλλαγή είναι δεδομένη.
5) Είμαι άθρησκος, όμως θα δώσω κάποιο δίκιο στους "πιστούς": Αν κάποιος είναι Χ.Ο. γιατί να μην παρακολουθεί τα "θρησκευτικά" του? Για να λουφάρει ένα μάθημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IasonasM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο IasonasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 138 μηνύματα.
αμα θες απαλλαγη αγορι μου τραβα σ αλλη χωρα!αμαν πια...μας τα εχετε πρηξει με τους και καλα προσηλυτισμους των θρησκευτικων!

οσο για την πιτα εννοω οτι δεν γινεται και μην αναγραφεσαι ως Χριστιανος και να σε πειραζει που ειναι χρονοβορα διαδικασια!επιλογες εχεις!κανεις δεν σου επιβαλλει τιποτα!πηγαινε και αλλαξε θρησκευμα!
δεν είμαστε καλά, μας κάνουν και χάρη δηλαδή που μας επιτρέπουν να αλλάξουμε θρήσκευμα ενώ μας έχουν βαφτίσει (προφανώς) χωρίς την θέληση μας; (το μωρό άλλωστε τι να πει :P )
συγνώμη, αν αυτό το μάθημα δεν είναι προσηλυτισμός , τι είναι τότε; να μας σέρνουν στην εκκλησία κάθε Κυριακή; :P
δεν καταλαβαίνω την μανία να αναγκάσεις και τους άλλους να ακούσουν και να εξεταστούν στα πιστεύω σου...

(πριν τα 18 χωρίς τον γονέα μπορείς να το αλλάξεις; :hmm: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Υπάρχει. Δεν την έχω πρόχειρη, αν σε ενδιαφέρει, μπορώ να το κυττάξω.

Ναι, αν μπορείς, κοίταξέ το σε παρακαλώ, ευχαριστώ εκ των προτέρων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
αμα θες απαλλαγη αγορι μου τραβα σ αλλη χωρα!αμαν πια...μας τα εχετε πρηξει με τους και καλα προσηλυτισμους των θρησκευτικων!
και δεν θα κανω τη χαρη σε κανεναν να πω οτι ειμαι χρυση αυγη-που δεν ειμαι,αλλα η βλακεια ορισμενων δεν εχει ορια- οπως επισης και οτι δεν ειμαι...

οσο για την πιτα εννοω οτι δεν γινεται και μην αναγραφεσαι ως Χριστιανος και να σε πειραζει που ειναι χρονοβορα διαδικασια!επιλογες εχεις!κανεις δεν σου επιβαλλει τιποτα!πηγαινε και αλλαξε θρησκευμα!

Αφου εχουμε ανεξιθρησκεια,γιατι να παει σε αλλη χωρα?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
αμα θες απαλλαγη αγορι μου τραβα σ αλλη χωρα!αμαν πια...μας τα εχετε πρηξει με τους και καλα προσηλυτισμους των θρησκευτικων!
και δεν θα κανω τη χαρη σε κανεναν να πω οτι ειμαι χρυση αυγη-που δεν ειμαι,αλλα η βλακεια ορισμενων δεν εχει ορια- οπως επισης και οτι δεν ειμαι...

οσο για την πιτα εννοω οτι δεν γινεται και μην αναγραφεσαι ως Χριστιανος και να σε πειραζει που ειναι χρονοβορα διαδικασια!επιλογες εχεις!κανεις δεν σου επιβαλλει τιποτα!πηγαινε και αλλαξε θρησκευμα!

Εσείς να τραβήξετε σε άλλη χώρα, εδώ είναι Ελλάδα εάν έχετε υπ' όψιν σας. Τώρα πόσο ηλίθιοι παίζει να ναι κάποιοι και να θεωρούν φυσιολογικό το να επικρατεί αυτή η βάρβαρη θρησκεία σε αυτή τη χώρα στης οποίας μάλιστα τον πολιτισμό φέρθηκε με το χειρότερο τρόπο, δεν ξέρω. Το σύνταγμα λέει πως έχουμε ανεξιθρησκία. Πρακτικά βέβαια δεν ισχύει, είναι προφανές.
Και φταίει κυρίως η εκκλησία γι αυτό, και τολμώ να πω και για την φθορά της δημοκρατίας επίσης, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Από την άλλη, ο νόμος δίνει στους γονείς μας το δικαίωμα να αποφασίζουν για το πως θα μας δηλώσουν, για το αν θα πάρουμε απαλλαγή και και και... Αυτό προφανέστατα αντιφάσκει με την ανεξιθρησκία.

Και ναι, τα θρησκευτικά με την παρούσα μορφή είναι καθαρός προσηλυτισμός. Ή καλύτερα είναι στο χέρι του καθηγητή.
Είχα καθηγητές που απογείωναν το μάθημα πράγμα πως με έκανε αρχικά να πιστέψω εσφαλμένα πως το μάθημα δεν χρειάζεται καμία τροποποίηση, και μετά άλλους που ακολουθούσαν το βιβλίο και προσέθεταν και δικιά τους προπαγάνδα.
Γιατί χριστιανική θρησκεία και όχι θρησκειολογία ή ακόμη καλύτερα ένα μάθημα φιλοσοφίας-ηθικής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Εσείς να τραβήξετε σε άλλη χώρα, εδώ είναι Ελλάδα εάν έχετε υπ' όψιν σας. Τώρα πόσο ηλίθιοι παίζει να ναι κάποιοι και να θεωρούν φυσιολογικό το να επικρατεί αυτή η βάρβαρη θρησκεία σε αυτή τη χώρα στης οποίας μάλιστα τον πολιτισμό φέρθηκε με το χειρότερο τρόπο, δεν ξέρω. Το σύνταγμα λέει πως έχουμε ανεξιθρησκία. Πρακτικά βέβαια δεν ισχύει, είναι προφανές.
Και φταίει κυρίως η εκκλησία γι αυτό, και τολμώ να πω και για την φθορά της δημοκρατίας επίσης, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Από την άλλη, ο νόμος δίνει στους γονείς μας το δικαίωμα να αποφασίζουν για το πως θα μας δηλώσουν, για το αν θα πάρουμε απαλλαγή και και και... Αυτό προφανέστατα αντιφάσκει με την ανεξιθρησκία.

Και ναι, τα θρησκευτικά με την παρούσα μορφή είναι καθαρός προσηλυτισμός. Ή καλύτερα είναι στο χέρι του καθηγητή.
Είχα καθηγητές που απογείωναν το μάθημα πράγμα πως με έκανε αρχικά να πιστέψω εσφαλμένα πως το μάθημα δεν χρειάζεται καμία τροποποίηση, και μετά άλλους που ακολουθούσαν το βιβλίο και προσέθεταν και δικιά τους προπαγάνδα.
Γιατί χριστιανική θρησκεία και όχι θρησκειολογία ή ακόμη καλύτερα ένα μάθημα φιλοσοφίας-ηθικής;
Το επίπεδο της συζήτησης αντικατοπτρίζεται από τον χαρακτηρισμό του χριστιανισμού ως βάρβαρη θρησκεία και την προσκόλληση στην βάρβαρη αντιμετώπιση του ελληνισμού από τον χριστιανισμό κυρίως τον 4ο αιώνα μ.Χ. (πρόσφατα προοδευτικά μου παιδιά) , με την παράλληλη αγνόηση της σύζευξης χριστιανισμού- ελληνισμού από τους 3 Ιεράρχες και μετά..(με κάποιες εξαιρέσεις ίσως , αλλά μιλάμε για το 95% των περιπτώσεων ) Τώρα η προφανότητα της μη ανεξιθρησκίας και η απολυτότητα θέσεων (Πρακτικά βέβαια δεν ισχύει, είναι προφανές.
Και φταίει κυρίως η εκκλησία γι αυτό, και τολμώ να πω και για την φθορά της δημοκρατίας επίσης) δεν ταιριάζουν σε ελεύθερους ανθρώπους.. ( κοινώς γενικεύσεις χωρίς εεπιχειρήματα). Μην παίζεις με την υπομονή σκεπτόμενων ανθρώπων που επιχειρηματολογούν παραπάνω και από τις δυο πλευρές, με τις αβάσιμες αερολογίες σου ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Θρησκευτικος προσηλυτισμος?

Οχι ρε,καθολου.
https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=3409734&postcount=1630

:)

ΥΓ:Σκεπτομενος και Θρησκος δεν παει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IasonasM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο IasonasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Το επίπεδο της συζήτησης αντικατοπτρίζεται από τον χαρακτηρισμό του χριστιανισμού ως βάρβαρη θρησκεία και την προσκόλληση στην βάρβαρη αντιμετώπιση του ελληνισμού από τον χριστιανισμό κυρίως τον 4ο αιώνα μ.Χ. (πρόσφατα προοδευτικά μου παιδιά) , με την παράλληλη αγνόηση της σύζευξης χριστιανισμού- ελληνισμού από τους 3 Ιεράρχες και μετά..(με κάποιες εξαιρέσεις ίσως , αλλά μιλάμε για το 95% των περιπτώσεων ) Τώρα η προφανότητα της μη ανεξιθρησκίας και η απολυτότητα θέσεων (Πρακτικά βέβαια δεν ισχύει, είναι προφανές.
Και φταίει κυρίως η εκκλησία γι αυτό, και τολμώ να πω και για την φθορά της δημοκρατίας επίσης) δεν ταιριάζουν σε ελεύθερους ανθρώπους.. ( κοινώς γενικεύσεις χωρίς εεπιχειρήματα). Μην παίζεις με την υπομονή σκεπτόμενων ανθρώπων που επιχειρηματολογούν παραπάνω και από τις δυο πλευρές, με τις αβάσιμες αερολογίες σου ;)
1.Το κατά πόσο είναι βίαιη θρησκεία μπορείς να το δεις ανοίγοντας την βίβλο ( πχ )
2.
"Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην"
-Γεννάδιος Σχολάριος, ο πρώτος Πατριάρχης Κωνσταντινουπόλεως μετά την Άλωση της Κωνσταντινούπολης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αν κάποιος είναι Χ.Ο. γιατί να μην παρακολουθεί τα "θρησκευτικά" του? Για να λουφάρει ένα μάθημα?

Για να λουφάρει ένα χαζό* μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Θρησκευτικος προσηλυτισμος?

Οχι ρε,καθολου.
https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=3409734&postcount=1630

:)

ΥΓ:Σκεπτομενος και Θρησκος δεν παει.
Ο στόχος της θρησκείας είναι διαφορετικός από την επιστήμη.. Σε πληροφορώ ότι και τα δυο συνδυάζονται και ότι στους χιλιάδες επιστήμονες που βλέπεις, πολλοί πιστεύουν στον Θεό..
1.Το κατά πόσο είναι βίαιη θρησκεία μπορείς να το δεις ανοίγοντας την βίβλο ( πχ )
2.
Ναι η Βίβλος αναφέρεται σε ακόμα παλαιότερα έτη και κατα κόρον στους Εβραίους προ Χριστού( όχι τους Χριστιανούς;)) εύστοχο σχόλιο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ο στόχος της θρησκείας είναι διαφορετικός από την επιστήμη.. Σε πληροφορώ ότι και τα δυο συνδυάζονται και ότι στους χιλιάδες επιστήμονες που βλέπεις, πολλοί πιστεύουν στον Θεό..

Αυτό ισχύει. Δεν καταλαβαίνω βέβαια, γιατί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IasonasM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο IasonasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Ο στόχος της θρησκείας είναι διαφορετικός από την επιστήμη.. Σε πληροφορώ ότι και τα δυο συνδυάζονται και ότι στους χιλιάδες επιστήμονες που βλέπεις, πολλοί πιστεύουν στον Θεό..

Ναι η Βίβλος αναφέρεται σε ακόμα παλαιότερα έτη και κατα κόρον στους Εβραίους προ Χριστού( όχι τους Χριστιανούς;)) εύστοχο σχόλιο:P
εχεμ, κάτι ξέχασες, η βίβλος δεν περιλαμβάνει μόνο την παλαιά διαθήκη :P ( tip ) :whistle: :whistle:
για τον 21ο αιώνα μην είσαι σίγουρος για το "πολλοί" ( σε αναλογία με τον συνολικό αριθμό )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Αυτό ισχύει. Δεν καταλαβαίνω βέβαια, γιατί.
Η επιστήμη προσπαθεί να δώσει εξήγηση για το ΠΩΣ λειτουργεί ο κόσμος γύρω μας( φυσικά και βιολογικά φαινόμενα κτλ) ,αλλά και για το πως δημιουργήθηκε. Η θρησκεία στην σύγχρονη μορφή της τουλάχιστον ασχολείται με το ΠΟΙΟΣ τα δημιούργησε αυτά και για ποιον λόγο. Δεν εμπλέκεται το ένα με το άλλο. Συνήθως αυτοί που τα συγχέουν δεν έχουν ξεκαθαρη εικόνα για το ένα από τα δυο , όντας πολλές φορές μονόπλευρες προσωπικότητες. π.χ. Η επιστήμη εξηγεί την δημοιουργία της ζωης μέσω της εξέλιξης. Τα γεγονότα όμως είναι μια απίστευτη σύμπτωση και το 1ο στάδιο (ο 1ος μονοκυτταρος οργανισμος στην Γη) δεν μπορει να εξηγηθει όσον αφορά την προέλευση. Εδώ η θρησκεία κάνει τον λόγο για τον Θεό.. Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός ,αλλα δν εχω και πολύ χρόνο τώρα..:(
εχεμ, κάτι ξέχασες, η βίβλος δεν περιλαμβάνει μόνο την παλαιά διαθήκη :P ( tip ) :whistle: :whistle:
για τον 21ο αιώνα μην είσαι σίγουρος για το "πολλοί" ( σε αναλογία με τον συνολικό αριθμό )
Ναι.. περιλαμβανει την Καινη Διαθηκη επισης που αναφερεται σε πρωτοχριστιανικους χρόνους(μονο 1900 χρονια πριν:P) και βασικα Η ΒΙΒΛΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ.. :redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IasonasM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο IasonasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Ναι.. περιλαμβανει την Καινη Διαθηκη επισης που αναφερεται σε πρωτοχριστιανικους χρόνους(μονο 1900 χρονια πριν:P) και βασικα Η ΒΙΒΛΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ.. :redface::redface:
όχι "κατα κόρον στους Εβραίους προ Χριστού( όχι τους Χριστιανούς) " λοιπόν. ;)
πάντως μπερδεύτηκα.
πριν είπες πως
Το επίπεδο της συζήτησης αντικατοπτρίζεται από τον χαρακτηρισμό του χριστιανισμού ως βάρβαρη θρησκεία
και τώρα λες πως είναι οκ επειδή γράφτηκαν πριν 1900 χρόνια;
well, that's the point, ποιος ο λόγος να μαθαίνουμε και να εξεταζόμαστε σε πράγματα που στηρίζονται σε ένα βιβλίο που γράφτηκε πριν 2 χιλιετίες με ένα κάρο λογικές-ιστορικές αντιφάσεις, επιστημονικά λάθη (ηλικία γης κλπ) και βαρβαρότητες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
όχι "κατα κόρον στους Εβραίους προ Χριστού( όχι τους Χριστιανούς) " λοιπόν. ;)
πάντως μπερδεύτηκα.
πριν είπες πως
και τώρα λες πως είναι οκ επειδή γράφτηκαν πριν 1900 χρόνια;
well, that's the point, ποιος ο λόγος να μαθαίνουμε και να εξεταζόμαστε σε πράγματα που στηρίζονται σε ένα βιβλίο που γράφτηκε πριν 2 χιλιετίες με ένα κάρο λογικές-ιστορικές αντιφάσεις, επιστημονικά λάθη (ηλικία γης κλπ) και βαρβαρότητες;
ώπα... οι βιαιότητες που λες αναφέρονται σε κάποιες πράξεις των Εβραίων προ Χριστού.. Νόμιζα ότι εννοούσες γεγονότα πυ συνέβησαν τότε και για να μαθαινεις η τελευταια μεγάλη επίθεση του χριστιανισμού κατά του ελληνισμού( για το οποίο έγινε αρχικά λόγος) ήταν από τον Θεοδόσιο το 390 μ.Χ... Οι αξίες που αναφέρονται στην Βίβλο είναι πανανθρώπινοι και πολλες από αυτές τις ακολουθούν άθεοι ή άλλες θρησκείες γιατι είναι ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top