Απαλλαγή από το μάθημα των Θρησκευτικών.

Chris Black

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Chris Black αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Εδώ και αρκετό καιρό, σκέφτομαι να πάρω απαλλαγή από το μάθημα των θρησκευτικών (τώρα θα μου πεις, σ' όλες τις τάξεις γυμνασίου και λυκείου μέχρι και την β' λυκείου το είχες, στην γ' λυκείου σου ήρθε? ε ναι τώρα μου ήρθε). Τώρα, σύμφωνα με κάτι εγκυκλίους που έχουν βγει εδώ και καιρό, ξέρω ότι μου επιτρέπεται να πάρω απαλλαγή απλά και μόνο δηλώνοντας την επιθυμία απαλλαγής και όχι τον λόγο που θέλω να την κάνω. Για όσους δεν ξέρουν, τις συγκεκριμένες εγκυκλίους μαζί και με υπόδειγμα υπεύθυνης δήλωσης που πρέπει να καταθέσει κανείς, τις έχω βρει στο site: https://www.theschooligans.gr/site/index.php?option=com_content&task=view&id=787&Itemid=30

Τώρα για να μπω στο θέμα, θα ήθελα απ'όσους έχουν πάρει απαλλαγή ή που ξέρουν γενικότερα να με πληροφορήσουν, για το τι βήματα ακολούθησαν (φαντάζομαι όχι πολλά, μια υπεύθυνη δήλωση είναι να καταθέσεις μόνο στο γραφείο, αν δεν κάνω λάθος), για τα προβλήματα που συνάντησαν (αν συνάντησαν), και για το τι γίνεται μετά την απαλλαγή, όταν όλοι οι άλλοι έχουν θρησκευτικά αυτός που πήρε απαλλαγή τι κάνει? (ξέρω ότι σύμφωνα με τις εγκυκλίους αυτός με την απαλλαγή πρέπει να παρακολουθεί άλλο μάθημα εκείνη την ώρα, αλλά προσωπικά ξέρω περίπτωση παιδιού που έχει απαλλαγή αλλά δεν κάνει κάτι συγκεκριμένο εκείνη την ώρα).
Και κάτι άλλο, την υπεύθυνη δήλωση μπορείς να την εκτυπώσεις εσύ από το σπίτι και να τους την πας συμπληρωμένη ή πρέπει να στην δώσουν από το σχολείο υποχρεωτικά?

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας προκαταβολικά.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniavas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Και εγώ αν αλλάξουμε καθηγητή και έχουμε έναν περίεργο θα πάρω απαλλαγή οπότε με ενδιαφέρει και εμένα όποιος ξέρει ας απαντήσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Ειχα ενα συμμαθητη που ειχε παρει απαλλαγη γιατι ηταν απο οικογενεια αθεων...Κ εκει που ολοι δηλωναμε Χ.Ο αυτος δηλωνε ανευ θρησκευματος...Την ωρα που ειχαμε θρησκευτικα εκανε αγγλικα σε αλλο τμημα..Για να παρει απαλλαγη δεν υπηρχε μεγαλο προβλημα..απλα κ οι δυο του γονεις υπεγραψαν κατι υπευθυνες δηλωσεις στο γραφειο κ ολα οκ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris Black

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Chris Black αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Ειχα ενα συμμαθητη που ειχε παρει απαλλαγη γιατι ηταν απο οικογενεια αθεων...Κ εκει που ολοι δηλωναμε Χ.Ο αυτος δηλωνε ανευ θρησκευματος...Την ωρα που ειχαμε θρησκευτικα εκανε αγγλικα σε αλλο τμημα..Για να παρει απαλλαγη δεν υπηρχε μεγαλο προβλημα..απλα κ οι δυο του γονεις υπεγραψαν κατι υπευθυνες δηλωσεις στο γραφειο κ ολα οκ!
Αυτό έγινε πριν από αρκετό καιρό δηλαδή πριν από το 2008? Γιατί από τότε έχουν αλλάξει αρκετά πράγματα στο θέμα της απαλλαγής. Δηλαδή τώρα θέλει σίγουρα να πάνε και οι δυο γονείς μου στο γραφείο να υπογράψουν δηλώσεις? Γιατί αυτό εκτός του ότι είναι κάτι όχι και τόσο σημαντικό (κατά τη γνώμη μου) είναι και λίγο δύσκολο για τους γονείς μου. Ελπίζω να μην είναι έτσι πλέον.:worry: Δηλαδή πολύς μπελάς για το τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Έχεις άλλη θρησκεία? Για ποιον λόγο να πάρεις απαλλαγή???? Για να μην διαβάζεις το μάθημα??? Πάντως από άτομα που γνωρίζω, γι'αυτόν τον λόγο παίρνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
θέλει σίγουρα να πάνε και οι δυο γονείς μου στο γραφείο να υπογράψουν δηλώσεις?
Nαι, αν ο μαθητής είναι ανήλικος. Και λογικά θέλει και τους 2 γονείς, επειδή (προφανώς) αν υπογράψει ο ένας και ο άλλος διαφωνεί, μπορεί να γίνει ένας μικρός χαμός.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris Black

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Chris Black αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Έχεις άλλη θρησκεία? Για ποιον λόγο να πάρεις απαλλαγή???? Για να μην διαβάζεις το μάθημα??? Πάντως από άτομα που γνωρίζω, για αυτόν τον λόγο παίρνουν.
Δεν έχω άλλη θρησκεία (στα χαρτιά είμαι ΧΟ), είμαι άθεος, και δεν με ενδιαφέρει αυτό το μάθημα ούτε στο ελάχιστο. Και για τα άτομα που γνωρίζεις εγώ δεν έχω ιδέα, και μόλις σου εξήγησα γιατί θέλω απαλλαγή.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Theoritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theoritikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
μη σκας στη γ λυκείου είναι μονο μια ώρα τη βδομάδα που πραγματικά μόνο θρησκευτικά δεν σου θυμίζουν τα θέματα χριστιανικής ηθικής( ετσι λέγεται)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Δεν έχω άλλη θρησκεία (στα χαρτιά είμαι ΧΟ), είμαι άθεος, και δεν με ενδιαφέρει αυτό το μάθημα ούτε στο ελάχιστο. Και για τα άτομα που γνωρίζεις εγώ δεν έχω ιδέα και μόλις σου εξήγησα γιατί.:)

Οκ τότε. :P Δυστυχώς δεν γνωρίζω για να σου πω τι γίνεται σε μια τέτοια περίπτωση. Πάντως ξέρω 2-3 άτομα από το σχολείο μου που βαριούνται να διαβάσουν θρησκευτικά και παίρνουν απαλλαγή, ενώ είναι χριστιανοί ορθόδοξοι.

Αν ρωτήσεις στην διεύθυνση, θα σου πουν στα σίγουρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris Black

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Chris Black αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Nαι, αν ο μαθητής είναι ανήλικος. Και λογικά θέλει και τους 2 γονείς, επειδή (προφανώς) αν υπογράψει ο ένας και ο άλλος διαφωνεί, μπορεί να γίνει ένας μικρός χαμός.

Δηλαδή η υπεύθυνη δήλωση δεν είναι σαν το χαρτί για τις εκδρομές? φτουυ
Ήδη οι γονείς μου μου κάνουν τσιριμόνιες για την απαλλαγή που θέλω, αλλά δεν έχω καμία αμφιβολία πως θα τους πείσω, απλά τώρα που θα πρέπει να πάνε στο γραφείο θα είναι λίγο πιο δύσκολο. Άντε γαμώτο. ΦΤΟΥΥΥ
Θα ήταν δηλαδή τόσο πρόβλημα αν τους έδινα δυο δηλώσεις από μια στον καθένα να τις υπογράψουν στο σπίτι και άμα θέλουν οι καθηγητές να τις επιβεβαιώσουν να τους πάρουν κανένα τηλέφωνο, αφού το σχολείο τους έχει τους αριθμούς τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Δηλαδή η υπεύθυνη δήλωση δεν είναι σαν το χαρτί για τις εκδρομές? φτουυ
Ήδη οι γονείς μου μου κάνουν τσιριμόνιες για την απαλλαγή που θέλω, αλλά δεν έχω καμία αμφιβολία πως θα τους πείσω, απλά τώρα που θα πρέπει να πάνε στο γραφείο θα είναι λίγο πιο δύσκολο...
Είχα το αντίθετο πρόβλημα από σένα. Οι γονείς μου όταν πήγα Α λυκείου μου πρότειναν αν θέλω να πάρω απαλλαγή από τα θρησκευτικά (γι αυτό ξέρω και τη διαδικασία). Δεν δέχθηκα, γιατί δεν ήθελα να ξεχωρίσω από τους συμμαθητές μου. (Από την άλλη μεριά δεν ήμουν ακόμα εκείνη την εποχή κατασταλαγμένος στα "υπερφυσικά" και ήθελα να το ψάξω το θέμα). Το ίδιο έγινε και για τις δύο επόμενες τάξεις. Πάντως, δεν μετάνοιωσα για την απόφασή μου. Δεν με χάλαγε το μάθημα, χαλαρό ήταν, ενδιαφέρουσες συζητήσεις γινόταν και ο χαβαλές δεν έλειπε. Από την άλλη, μια συμμαθήτριά μου χριστιανή καθολική είχε απαλλαγή από το γυμνάσιο και αισθανόταν άβολα. Έφευγε την ώρα των θρησκευτικών και είτε έμπαινε σε άλλο τμήμα άσχετα, είτε έκοβε βόλτες μόνη της στην αυλή. Δεν ξέρω αν η απαλλαγή με αυτό τον τρόπο είναι λύση. Για μένα το σωστό θα ήταν να αλλάξει εντελώς μορφή το μάθημα και να γίνει θρησκειολογία, δίνοντας (ισότιμα) τα στοιχεία όλων των θρησκειών.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Δεν έχω άλλη θρησκεία (στα χαρτιά είμαι ΧΟ), είμαι άθεος, και δεν με ενδιαφέρει αυτό το μάθημα ούτε στο ελάχιστο. Και για τα άτομα που γνωρίζεις εγώ δεν έχω ιδέα, και μόλις σου εξήγησα γιατί θέλω απαλλαγή.:)

Επειδή βρίσκεσαι σε μια ηλικία που δυστυχώς όλοι μας έχουμε αμφιβολίες για πολλά πράγματα.Ένα από αυτά τα πράγματα είναι και η ύπαρξη του Θεού.Κατά την γνώμη μου , θα μπορούσες να δώσεις μια ευκαιρία στο εαυτό σου να ανακαλύψεις τι πραγματικά είναι ο Χριστιανισμός.Και φυσικά , στην πορεία θα μάθεις και για άλλες θρησκείες.Μην απορρίπτεις το μάθημα των Θρησκευτικών για αυτόν τον λόγο , προσπάθησε να καταλάβεις κάποια πράγματα, ύστερα αν δεν σε πείσουν όλα αυτά που αντιπροσωπεύει ο Χριστιανισμός , ακολούθησε αυτό που πιστεύεις εσύ ότι είναι σωστό.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Επειδή βρίσκεσαι σε μια ηλικία που δυστυχώς όλοι μας έχουμε αμφιβολίες για πολλά πράγματα.Ένα από αυτά τα πράγματα είναι και η ύπαρξη του Θεού.Κατά την γνώμη μου , θα μπορούσες να δώσεις μια ευκαιρία στο εαυτό σου να ανακαλύψεις τι πραγματικά είναι ο Χριστιανισμός.Και φυσικά , στην πορεία θα μάθεις και για άλλες θρησκείες.Μην απορρίπτεις το μάθημα των Θρησκευτικών για αυτόν τον λόγο , προσπάθησε να καταλάβεις κάποια πράγματα, ύστερα αν δεν σε πείσουν όλα αυτά που αντιπροσωπεύει ο Χριστιανισμός , ακολούθησε αυτό που πιστεύεις εσύ ότι είναι σωστό.:)

Σε εστειλαν να προπαγανδισεις θεσεις του Χριστιανισμου εσενα? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Τι λες καλέ;; Απλά λέω την άποψη μου. Είμαι Χριστιανή Ορθόδοξη και το δηλώνω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Σε εστειλαν να προπαγανδισεις θεσεις του Χριστιανισμου εσενα? :)
Γιατί ρε συ περίεργο είναι αυτό που λέει ? υποτίθεται πως το μάθημα μπορεί να σε βοηθήσει στο να ασπαστείς ή όχι τον Χριστιανισμό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Γιατί ρε συ περίεργο είναι αυτό που λέει ? υποτίθεται πως το μάθημα μπορεί να σε βοηθήσει στο να ασπαστείς ή όχι τον Χριστιανισμό!

Καταρχην,ειμαι της αποψης,οτι για να πολεμησεις τον εχθρο η να τον αγνοησεις πρεπει να τον ξερεις τελεια.Ετσι λοιπον,οτι αμφισβητουμε,πρεπει πρωτα να το εχουμε ψαξει αρκετα,για να μην μπουμε στο τρυπακι της αιρετικης και ακρατης αμφισβητησης.
Αλλα οταν με λεει,ψαξε για να μαθεις τι πραγματικα ειναι ο χριστιανισμος λες και κρυβει κανενα μυστικο και μονο οι εκλεκτοι μπορουν να το ανακαλυψουν,σορρυ αλλα αυτο λειτουργει ως προπαγανδα υπερ του.

Τι λες καλέ;; Απλά λέω την άποψη μου. Είμαι Χριστιανή Ορθόδοξη και το δηλώνω!!
Και εις ανωτερα.
Οχι,δεν θα μαθουμε απο τα θρησκευτικα λυκειου τι ακριβως πρεσβευει ο χριστιανισμος. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Καταρχην,ειμαι της αποψης,οτι για να πολεμησεις τον εχθρο η να τον αγνοησεις πρεπει να τον ξερεις τελεια.Ετσι λοιπον,οτι αμφισβητουμε,πρεπει πρωτα να το εχουμε ψαξει αρκετα,για να μην μπουμε στο τρυπακι της αιρετικης και ακρατης αμφισβητησης.
Αλλα οταν με λεει,ψαξε για να μαθεις τι πραγματικα ειναι ο χριστιανισμος λες και κρυβει κανενα μυστικο και μονο οι εκλεκτοι μπορουν να το ανακαλυψουν,σορρυ αλλα αυτο λειτουργει ως προπαγανδα υπερ του.
:

Αυτό το είπα γιατί υπάρχει μεγάλη αμφισβήτηση και προπαγάνδα κατά του Χριστιανισμού, δεν ξέρω τώρα εσύ πως το πήρες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Δηλαδή η υπεύθυνη δήλωση δεν είναι σαν το χαρτί για τις εκδρομές? φτουυ
Ήδη οι γονείς μου μου κάνουν τσιριμόνιες για την απαλλαγή που θέλω, αλλά δεν έχω καμία αμφιβολία πως θα τους πείσω, απλά τώρα που θα πρέπει να πάνε στο γραφείο θα είναι λίγο πιο δύσκολο. Άντε γαμώτο. ΦΤΟΥΥΥ
Θα ήταν δηλαδή τόσο πρόβλημα αν τους έδινα δυο δηλώσεις από μια στον καθένα να τις υπογράψουν στο σπίτι και άμα θέλουν οι καθηγητές να τις επιβεβαιώσουν να τους πάρουν κανένα τηλέφωνο, αφού το σχολείο τους έχει τους αριθμούς τους.
Αυτο εγινε το 2010 κ ναι νομιζω απαιτειται ακομα υπογραφη κ των δυο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Αυτο εγινε το 2010 κ ναι νομιζω απαιτειται ακομα υπογραφη κ των δυο!
Και πιο πριν το ίδιο ίσχυε.

Αυτό το είπα γιατί υπάρχει μεγάλη αμφισβήτηση και προπαγάνδα κατά του Χριστιανισμού...
1) Η αμφισβήτηση σε κάποιο δόγμα είναι κάτι το απόλυτα υγιές και θεμιτό.
2) Λυπάμαι, αλλά προπαγάνδα κατά του χριστιανισμού ΔΕΝ υπάρχει. Το αντίθετο συμβαίνει: Κάποιοι εκπρόσωποί του προσπαθούν να δημιουργήσουν φανταστικούς εχθρούς και να φανατίσουν τους οπαδούς τους.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris Black

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Chris Black αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Επειδή βρίσκεσαι σε μια ηλικία που δυστυχώς όλοι μας έχουμε αμφιβολίες για πολλά πράγματα.Ένα από αυτά τα πράγματα είναι και η ύπαρξη του Θεού.Κατά την γνώμη μου , θα μπορούσες να δώσεις μια ευκαιρία στο εαυτό σου να ανακαλύψεις τι πραγματικά είναι ο Χριστιανισμός.Και φυσικά , στην πορεία θα μάθεις και για άλλες θρησκείες.Μην απορρίπτεις το μάθημα των Θρησκευτικών για αυτόν τον λόγο , προσπάθησε να καταλάβεις κάποια πράγματα, ύστερα αν δεν σε πείσουν όλα αυτά που αντιπροσωπεύει ο Χριστιανισμός , ακολούθησε αυτό που πιστεύεις εσύ ότι είναι σωστό.:)
Κοίτα να δεις, σέβομαι το γεγονός ότι θεωρείς ότι είναι για το καλό μου να ξανά πιστέψω (άλλωστε για ποιόν άλλο λόγω θα μου τα έλεγες αυτά) αλλά πίστεψέ με έφτασα σ'αυτό το σημείο να μη πιστεύω, έφτασα σ'αυτό το σημείο να θεωρώ οτιδήποτε αυτής της θρησκείας μια μπούρδα και μισή, διαβάζοντας τα ίδια της τα ιερά κείμενα , τους ίδιους τους <<άγιους πατέρες>> διαβάζοντας με τα ίδια μου τα μάτια, την οπισθοδρόμηση, το φόβο και τον σκοταδισμό, τον πραγματικό Χριστιανισμό. Είτε το πιστεύεις είτε όχι κάποτε, όχι πριν πολύ καιρό υπήρξα ένα τόσο βαθιά θρησκευόμενο ρομποτάκι, στα όρια του φανατισμένου που θα ήταν έτοιμος να χιμήξει σε οποιονδήποτε άθεο και αλλόθρησκο με μια τσάντα χαζοεπιχειρήματα για να τους αποδείξει ότι είναι λάθος και να ασπαστεί το δικό μας το μαντρί!!!
Κοίτα τώρα, δεν έχω πολύ όρεξη να κάτσω και να αρχίσω επιχειρηματολογώ για το αν υπάρχει ένας καλός, πανάγαθος θεούλης που μας αγαπά μας, μας νοιάζεται και μας φροντίζει και κάνει θαύματα γιατί πολύ απλά αν ανοίξεις καλά τα μάτια σου και δεις τον κόσμο γύρω σου, θα καταλάβεις ότι ο κόσμος όλος είναι γ@μημένος απ'όλες τις πάντες (και sorry για τον τρόπο μου αλλά όταν μιλάω γι'αυτό, έτσι μου έρχεται) αλλά πρέπει νομίζω να καταλάβεις ότι κάτι πάει πολύ στραβά σ'αυτόν τον κόσμο, φτώχεια, αρρώστιες, πείνα, πόλεμος, πόνος, δηλαδή η ανθρωπότητα σφαδάζει...και αυτό δε νομίζω να είναι έργο κάποιου ο οποίος έστω νοιάζεται για τους ανθρώπους, όχι βοηθάει, έστω νοιάζεται (γιατί μη μου πεις ότι ο θεός στην θρησκεία μας δεν παρεμβαίνει, γιατί όλη η χριστιανική διδασκαλία είναι γεμάτη από παρεμβάσεις του θεού, με τη μορφή θαυμάτων φυσικά... βοήθειά μας.) Τέλοσπαντων...
Και ΑΛΗΘΕΙΑ????? ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΧΡΙΣΤΙΝΙΣΜΟΣ?????????what the fuck, τόσο καιρό τι ήξερα? ψεύτικο χριστιανισμό ή μια θολή αγαπησιάρικη και καθόλου οπισθοδρομική (τάχα τάχα μου) μορφή του? Όχι, όχι δε κάνεις λάθος, ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ και τον μαθαίνεις μόνο διαβάζοντας τα διδάγματά του με τα ίδια σου τα μάτια και όχι με ηλίθιες ερμηνείες και μελετώντας την ιστορία του στους αιώνες, αυτά είναι αρκετά για να σε κάνουν να τον σιχαθείς...
Έτσι για να πάρουμε μία γεύση πραγματικού χριστιανισμού, να κάποια πράγματα από τον καλό μας τον χριστούλη και τους μεγάλους πατέρες για τον θεσμό της δουλείας: Κατά Ματθαίον (10: 24):
[Μετάφραση: «Δεν υπάρχει μαθητής ανώτερος από τον δάσκαλο ούτε δούλος ανώτερος από τον κύριό του».]
(Απαραίτητη διευκρίνιση: Τα λόγια αυτά αποδίδονται στον ίδιον τον Ιησού).

Προς Τιμόθεον Α’ (6: 1-2):
[Μετάφραση: «Όσοι είναι κάτω από ζυγό δουλείας, ας θεωρούν τούς κυρίους τους άξιους κάθε τιμής, για να μη δυσφημείται το όνομα του Θεού και η διδασκαλία. Εκείνοι δε που έχουν κυρίους πιστούς, ας μη τους καταφρονούν, επειδή είναι αδελφοί· αλλά, ας δουλεύουν προθυμότερα, επειδή, αυτοί που απολαμβάνουν την ευεργεσία, είναι πιστοί και αγαπητοί».]

Προς Τίτον (2: 9-10):
[Μετάφραση: «Τους δούλους να τους νουθετείς να υποτάσσονται στους δικούς τους κυρίους, να τους ευαρεστούν σε όλα, να μη αντιμιλούν· να μη οικειοποιούνται τα ξένα πράγματα, αλλά να δείχνουν κάθε αγαθή πίστη· για να στολίζουν σε όλα τη διδασκαλία τού σωτήρα μας Θεού».]

Προς Κολοσσαείς (3: 22):
[Μετάφραση: «Οι δούλοι, υπακούτε σε όλα στους κατά σάρκα κυρίους σας, όχι με οφθαλμοδουλεία, ως ανθρωπάρεσκοι, αλλά με απλότητα καρδιάς, έχοντας φόβο προς τον Θεό».]

Προς Εφεσίους (6: 5-8):
[Μετάφραση: «Οι δούλοι, υπακούτε στους κατά σάρκα κυρίους σας με φόβο και τρόμο, με απλότητα της καρδιάς σας, σαν στον Χριστό· όχι με οφθαλμοδουλεία, ως ανθρωπάρεσκοι, αλλ' ως δούλοι Χριστού· εκπληρώνοντας το θέλημα του Θεού από ψυχής, δουλεύοντας με καλή διάθεση σαν να το κάνετε στον Κύριο, και όχι σε ανθρώπους· ξέροντας ότι κάθε ένας ό,τι καλό κάνει, αυτό θα πάρει από τον Κύριο, είτε δούλος είτε ελεύθερος».]

Προς Κορινθίους Α’ (7: 21):
[Μετάφραση: «Κλήθηκες δούλος; Μη σε μέλει· αλλά ακόμα κι αν μπορείς να γίνεις ελεύθερος, μεταχειρίσου το καλύτερα (προτίμησε τη δουλεία)».]

Πέτρου Α’ (2: 18-19):
[Μετάφραση: «Οι δούλοι, υποτάσσεστε με κάθε φόβο στους κυρίους σας, όχι μονάχα στους αγαθούς και επιεικείς, αλλά και στους διεστραμμένους· επειδή, αυτό είναι χάρη, το να υποφέρει κάποιος λύπες εξαιτίας τής συνείδησης στον Θεό, πάσχοντας άδικα».]

ΕΞΩΒΙΒΛΙΚΑ ΚΑΙ ΠΑΤΕΡΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ
Διδαχή τών Δώδεκα Αποστόλων (4: 11):
[Μετάφραση: «Εσείς οι δούλοι να υποτάσσεστε στους κυρίους σας, με ντροπή και φόβο, όπως και στον Θεό».]

Μέγας Βασίλειος (Βιβλιοθήκη Ελλήνων Πατέρων, τ. 53, σελ. 207-208):
«Όσοι δούλοι ευρίσκονται υπό ζυγόν και προσφεύγουν στις αδελφότητες των εκκλησιών, αφού τους νουθετήσουν οι αδελφότητες να γίνουν υπάκουοι και αφού τους βελτιώσουν, να τους παραδίδουν στους δεσπότες τους… Ο ζυγός της δουλείας κατά τρόπον αρεστόν κατορθούμενος από τον Κύριο, κάνει αυτόν που τον υπομένει, άξιο της βασιλείας των ουρανών».

Μέγας Βασίλειος (Λόγος Β´ περί νηστείας):
«Οι δούλοι (να δέχονται την νηστεία), (όπως) την ανάπαυση από τους συνεχείς καμάτους της υπηρεσίας».

Ιωάννης ο Χρυσόστομος (Εις την Α΄ Κορινθίους oμιλία, κεφ. 19, σελ. 535):
«Όπως ακριβώς δεν ωφελεί καθόλου η περιτομή ούτε βλάπτει η έλλειψις περιτομής, έτσι ούτε βλάπτει η δουλεία ούτε ωφελεί η ελευθερία… Και δια να καταδείξη τούτο με μεγαλυτέραν σαφήνειαν λέγει (σ.σ.: αναφέρεται στον Παύλο, ερμηνεύοντας την «Προς Κορινθίους Α’») «αλλά και αν ημπορείς να γίνεις ελεύθερος, χρησιμοποίησε περισσότερον την δουλείαν»· δηλαδή να είσαι περισσότερο δούλος. Και διατί τέλος πάντων αυτόν που δύναται να ελευθερωθεί τον συμβουλεύει να παραμείνη δούλος. Διότι θέλει να δείξη ότι καθόλου δεν βλάπτει η δουλεία, αλλ’ ωφελεί μάλιστα… Και γνωρίζω μεν ότι μερικοί ισχυρίζονται ότι το είπε (ο Παύλος) περί ελευθερίας, υποστηρίζοντες ότι σημαίνει, εάν ημπορείς να ελευθερωθής, ελευθερώσου… Δεν λέγει λοιπόν τούτο, αλλ’ εκείνο που είπα προηγουμένως, θέλων να δείξη ότι δεν κερδίζει τίποτε περισσότερον αυτός που γίνεται ελεύθερος και επομένως, λέγει, και αν ακόμη εξαρτάται από σένα να ελευθερωθής, μάλλον μένε ως δούλος».

Κοσμάς ο Αιτωλός (Διδαχή Ε’):
«Τριακόσιους χρόνους μετά την Ανάστασιν του Χριστού μας, έστειλεν ο Θεός τον άγιον Κωνσταντίνον και εστερέωσε βασίλειον χριστιανικόν∙ και το είχαν χριστιανοί το βασίλειον 1150 χρόνους. Ύστερα το εσήκωσεν ο Θεός το βασίλειον από τους Χριστιανούς και ήφερε τον Τούρκο μέσα από την Ανατολήν και του το έδωκε δια εδικόν μας καλόν… Και τι; Άξιος ήτον ο Τούρκος να έχη βασίλειον; Αλλά ο Θεός του το έδωκε δια το καλόν μας. Και διατί δεν ήφερεν ο Θεός άλλον βασιλέα, οπού ήτον τόσα ρηγάτα (=βασίλεια) εδώ κοντά να τους το δώση, μόνον ήφερε τον Τούρκον μέσαθε από την Κοκκινην Μηλιά και του το εχάρισε; Διατί ήξευρεν ο Θεός πως τα άλλα ρηγάτα μας βλάπτουν εις την Πίστιν, και ο Τούρκος δεν μας βλάπτει, άσπρα (=χρήματα) δώσ’ του και καβαλλίκευσέ τον από το κεφάλι. Και δια να μην κολασθούμεν το έδωκε του Τούρκου και τον έχει ο Θεός τον Τούρκον ωσάν σκύλλον να μας φυλάη».

Και το ανεπανάληπτο, από τον ίδιο «άγιο» (Διδαχή Γ’):
«Η τέλεια αγάπη είναι να πουλήσεις όλα σου τα πράγματα και να τα δώσεις ελεημοσύνη, κι εσύ να πουληθείς σκλάβος. Και όσα παίρνεις, να τα δίνεις όλα ελεημοσύνη».

Και ένα για τις θέσεις του Χριστιανισμού για την γυναίκα:
Η γυναίκα είναι δεσμευμένη διαμέσου τού νόμου για όσον καιρό ζει ο άνδρας της.
(Προς Κορινθίους Α’, 7: 39)
Κεφαλή της γυναίκας, είναι ο άνδρας.
(Προς Κορινθίους Α’, 11: 3)
Η γυναίκα έχει χρέος να έχει εξουσία επάνω στο κεφάλι της.
(Προς Κορινθίους Α’, 11: 10)
Ο άνδρας δεν έχει χρέος να σκεπάζει το κεφάλι του, επειδή είναι εικόνα και δόξα τού Θεού· ενώ η γυναίκα είναι δόξα τού άνδρα. Για τον λόγο ότι, ο άνδρας δεν προέρχεται από τη γυναίκα, αλλά η γυναίκα από τον άνδρα· επειδή, δεν κτίστηκε ο άνδρας για τη γυναίκα, αλλά η γυναίκα για τον άνδρα.
(Προς Κορινθίους Α’, 11: 7-9)
Οι γυναίκες, υποτάσσεστε στους άνδρες σας, όπως στον Κύριο· επειδή, ο άνδρας είναι η κεφαλή τής γυναίκας, όπως και ο Χριστός είναι η κεφαλή τής εκκλησίας, κι αυτός είναι ο σωτήρας τού σώματος.
(Προς Εφεσίους, 5: 22-23)
Οι γυναίκες σας ας σιωπούν μέσα στις εκκλησίες· επειδή, δεν είναι επιτρεπτό σ’ αυτές να μιλάνε, αλλά να υποτάσσονται, όπως λέει και ο νόμος.
(Προς Κορινθίους Α’, 14: 34)

Και άλλα τόσα που θα έπερνα σελίδες ολόκληρες ... Αυτά τα βρήκα εδώ: https://www.pare-dose.net/?p=4166 και https://www.pare-dose.net/?p=4745

ΝΙΩΘΕΤΕ ΑΡΚΕΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top