Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,096 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,090 μηνύματα σε 74,654 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 464 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Ποια ξένη γλώσσα να επιλέξω;

giannis4ever

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη giannis4ever
Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 654 μηνύματα.

O giannis4ever έγραψε στις 19:41, 05-12-10:

Σκέφτομαι όταν πάω στο πανεπιστήμιο, να μάθω μια ξένη γλώσσα σαν χόμπυ. Δεν ξέρω όμως ποια. Η προφορά πόσο σημαντικό ρόλο παιζει; Το λέω γιατί είμαι από την Κρήτη και μιλάω με βαριά (από ότι μου έχουν πει) προφορά. Δεν μιλάω με ιδιωματισμούς (αν αυτό έχει κάποια σημασία, που δεν νομίζω). Ποια γλώσσα θα μπορούσα να μάθω λοιπόν; Α, και κάτι άλλο. Άκουσα πως στα πανεπιστήμια γίνεται να μάθεις μια ξένη γλώσσα της επιλογής σου. Είναι αλήθεια αυτό; Αν ναι, είναι σαν να πηγαίνεις σε φροντιστήριο; Μπορείς να μάθεις όποια γλώσσα θέλεις;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

αδαμαντια52071 (νυσταλέα)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη αδαμαντια52071
H νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,636 μηνύματα.

H αδαμαντια52071 έγραψε στις 19:54, 05-12-10:

γιαννη γνωριζεις μονο αγγλικα???καλο θα ηταν να επιλεξεις και μια γλωσσα με σκοπο οταν φτασεις σε ενα καλο επιπεδο να πας στην χωρα αυτη για μεταπτυχιακα..π.χ αν πας πολιτικος μηχανικος μια χωρα με καλα μεταπτυχιακα ειναι η γερμανικα,αν πας για νομικη καλα ειναι τα γαλλικα, αν θελεις ιατρικη μπορεις να μαθεις βουλγαρικα ή ρουμανικα αν θες να σπουδασεις στις αντιστοιχες χωρες.εγω ξερω γερμανικα και αγγλικα και θα σε ενθαρρυνα να μαθεις γερμανικα μιας και ειναι μια γλωσσα οχι και τοσο δυσκολο να το μαθεις αλλα μπορεις να μαθεις και ιταλικα
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giannis4ever

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη giannis4ever
Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 654 μηνύματα.

O giannis4ever έγραψε στις 20:00, 05-12-10:

Αδαμαντία, ξέρω αγγλικά, συγκεκριμένα έχω πάρει το lower του michigan και του edexcel, αλλά επίσης συναντώ την γλώσσα μέσα από βιντεοπαιχνίδια, ταινίες και κάποιες φορές αν δω κανένα επεισόδια από καμιά σειρά στα αγγλικά. Επίσης, έχω κάνει και 5 χρόνια γαλλικά.
Παράθεση

emily00

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη emily00
H emily00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 126 μηνύματα.

H emily00 έγραψε στις 17:46, 06-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από giannis4ever
Αδαμαντία, ξέρω αγγλικά, συγκεκριμένα έχω πάρει το lower του michigan και του edexcel, αλλά επίσης συναντώ την γλώσσα μέσα από βιντεοπαιχνίδια, ταινίες και κάποιες φορές αν δω κανένα επεισόδια από καμιά σειρά στα αγγλικά. Επίσης, έχω κάνει και 5 χρόνια γαλλικά.
Έχεις πάρει κανένα πτυχίο στα γαλλικά;! Λογικά ναι..Αν ναι τότε μάθε γερμανικά, είναι αρκετά εύκολα.. Εγώ ξέρω αγγλικά και γερμανικά, και τώρα που σπουδάζω σκέφτομαι και μια τρίτη όχι για μεταπτυχιακό, καθαρά από ενδιαφέρον! Ποια προτείνετε; Θα ήθελα μία που να είναι λίγα χρόνια σχετικά για να φτάσω σε επίπεδο lower όπως είναι στα αγγλικά..
Παράθεση

bapctotax (Κωστας)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη bapctotax
Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Αθήνας και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.

O bapctotax έγραψε στις 01:00, 17-02-14:

Μιας και κατεφαρα να παρω το ecpe μετα απο 2 αποτυχημενες προσπαθειες στο λυκειο,ηρθε η ωρα να διαλεξω μια αλλη ξένη γλωσσα.Οι δικοί μου μου προτείνουν είτε ισπανικά είτε ιταλικά.Σκεφτόμουν αρχικά ρώσικα,αλλά με το καιρό συνειδητοποίησα λιγο την δυσκολία της και το γεγονός οτι δεν πολύ μιλιέται (άμα εξαιρέσουμε τις χώρες της πρώην σοβετικής).Τέλος,θεωρώ οτι τα τουρκικά ειναι μια ανερχώμενη γλώσσα αλλα με σχετικα δυσκολη διάλεκτο. ΟΛΕΣ οι παρατηρήσεις-προτάσεις ειναι ευπρόσδεκτες για αυτο μην διστάσετε
Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mάιρα
H Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Mάιρα έγραψε στις 01:05, 17-02-14:

Προσωπικά εγώ γαλλικά θα μάθαινα, αν δεν βαριόμουν να κάθομαι να μαθαίνω ένα σωρό κανόνες, λέξεις και γω δεν ξέρω τι άλλο. Πάντως όποια γλώσσα και αν διαλέξεις θα έχεις να κάθεσαι και να διαβάζεις, όπως διάβαζες και για τα αγγλικά. Συστηματικά. Λογικά πάντα, έτσι θα την διάβαζες, τέλος πάντων. Βασικά τι έχουν τα γαλλικά και τα γερμανικά και δεν σε ενδιαφέρουν για την εκμάθηση τους, ε;
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

bapctotax (Κωστας)

Φοιτητής

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Αθήνας και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.

O bapctotax έγραψε στις 12:45, 17-02-14:

κοιτα,γαλλικα ειχα ξεκινησει απο το γυμνασιο και ποτε δεν εδωσα για διπλωμα.δεν το αποκλειω να ξεκινησω και παλι γαλλικα αλλα θα πρεπει να ξεκινησω παλι απο το μηδεν γιατι δεν θυμαμαι τιποτα.γερμανικα...αποκλειεται απλα ειπα να παρω αλλη γλωσσα περα αυτων των δυο
Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mάιρα
H Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Mάιρα έγραψε στις 14:39, 17-02-14:

Aπό την στιγμή που έχεις έστω και λίγες γνώσεις πάνω στα γαλλικά, ξανά ξεκίνα. Με την προϋπόθεση πως αυτή την φορά θα δώσεις δια δίπλωμα. Θα σου είναι πιο εύκολο να ξανά πιάσεις κάτι που ήδη είχες αρχίσει παρά να ξεκινήσεις κάτι καινούριο, βέβαια εσύ επιλέγεις, εγώ απλά λέω την γνώμη μου.
Παράθεση

panagiotists13 (Παναγιώτης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη panagiotists13
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,059 μηνύματα.

O panagiotists13 Πανελλήνιες είναι, θα περάσουν έγραψε στις 14:51, 17-02-14:

Εγώ θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις γαλλικά, μιας και τα έκανες στο γυμνάσιο.Ακόμα κ αν δε θυμάσαι τίποτα από γαλλικά μόλις κάνεις κάποια μαθήματα θα διαπιστώσεις και μόνος σου πως κάποια πράγματα θα σου' ρχονται στο μυαλό και θα λες ' εγώ αυτή τη λέξη κάπου την έχω ξαναδεί '.Όπως και να το κάνεις τόσα χρόνια μαθημάτων δε μπορεί να πήγαν στράφει! κάτι θα θυμάσαι...
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

bapctotax (Κωστας)

Φοιτητής

O bapctotax έγραψε στις 21:44, 17-02-14:

ειναι πολλα χρονια.το γυμνασιο το τελειωσα το 2009.εχουν περασει 5 χρονια.το ιδιο θα ειναι να ξεκινησω και παλι γαλλικα με το ξεκινησω μια αλλη :/
Παράθεση

Italian dream... (Βιβή)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Italian dream...
H Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.

H Italian dream... μέρες παράξενες, θαυμάσιες μέρες... έγραψε στις 21:59, 17-02-14:

Κατ' εμέ ιταλικα!! Ειναι πανεμορφη γλωσσα και υπεροχος πολιτισμος!! (εκ πειρας μιλωντας )
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

transient

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη transient
Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.

O transient έγραψε στις 22:02, 17-02-14:

λατινικά... μπορεί να είναι νεκρή γλώσσα αλλά ανοίγει το δρόμο για έναν τεράστιο πολιτισμό
Παράθεση

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Alma Libre
H Κατσαρόλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών (ΑΕΙ/Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,214 μηνύματα.

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 22:18, 17-02-14:

Ιταλικά: η χώρα είναι κοντά, η γλώσσα υπέροχη και έχει πολλές ομοιότητες με την ελληνική, οπότε δεν θα δυσκολευτείς να τη μάθεις. Επίσης, αν θέλεις να δώσεις κάποιο πτυχίο το Β2 με κανονικά μαθήματα (χωρίς καλοκαιρινά ή ταχείας εκμάθησης δηλαδή) το παίρνεις σε 3-4 χρόνια.
Ρώσικα/Βουλγάρικα/Σλάβικες γλώσσες: κατ'εμέ γλώσσες του μέλλοντος οι σλαβικές. Έχουν όλες κοινά στοιχεία, η Ρωσία είναι μεγάλη χώρα και μεγάλη δύναμη, πιθανότητες για επαγγελματική αποκατάσταση νομίζω έχει, αλλά το θέμα είναι οτι είναι τρομερά δύσκολα, όπως και τα κινέζικα. Η Βουλγαρία είναι κοντινή χώρα, οπότε.. Χρήσιμες γλώσσες οι σλάβικες.
Κινέζικα: αν μπορείς να μάθεις, καλό θα είναι. Μετράνε πολύ (όπως όλες οι γλώσσες βέβαια) στο να βρεις δουλειά, αλλά είναι δύσκολη γλώσσα καθώς δεν έχει αλφάβητο αλλά ιδεογράμματα, τα ιδεογράμματα είναι 50000 περίπου νομίζω. Θέλει επιμονή, αν την έχεις, ξεκίνα τα.
Να σημειώσω οτι κινέζικα και ρώσικα, είναι δύσκολα στην ανάγνωση, θέλουν πολλή δουλειά, όπως και στην γραφή είναι δύσκολα.
Γαλλικά: εγώ προσωπικά σαν γλώσσα τα μισώ, αλλά ανοίγουν πόρτες για δουλειά, μιλιούνται σε αρκετές χώρες και είναι γενικά διαδεδομένη γλώσσα.

Τέλος, αυτό που είπε ο transient δεν μου ακούγεται κακό, όλες οι γλώσσες σχεδόν προέρχονται απο τη λατινική, και αν ξέρεις λατινικά, το να μάθεις κάποια γλώσσα είναι πολύ εύκολο.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

bapctotax (Κωστας)

Φοιτητής

O bapctotax έγραψε στις 14:28, 18-02-14:

Αρχική Δημοσίευση από transient
λατινικά... μπορεί να είναι νεκρή γλώσσα αλλά ανοίγει το δρόμο για έναν τεράστιο πολιτισμό
λατινικα δεν εκανα ποτε δυστυχως! ημουν τεχνολογικη αν και συμφωνω με τα ιταλικα και γενικα οτι η ιταλια σαν πολιτισμος ειναι κοντα στο ελληνικο.
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,059 μηνύματα.

O panagiotists13 Πανελλήνιες είναι, θα περάσουν έγραψε στις 15:11, 18-02-14:

Αρχική Δημοσίευση από Alma Libre
Ιταλικά: η χώρα είναι κοντά, η γλώσσα υπέροχη και έχει πολλές ομοιότητες με την ελληνική, οπότε δεν θα δυσκολευτείς να τη μάθεις. Επίσης, αν θέλεις να δώσεις κάποιο πτυχίο το Β2 με κανονικά μαθήματα (χωρίς καλοκαιρινά ή ταχείας εκμάθησης δηλαδή) το παίρνεις σε 3-4 χρόνια.
Ρώσικα/Βουλγάρικα/Σλάβικες γλώσσες: κατ'εμέ γλώσσες του μέλλοντος οι σλαβικές. Έχουν όλες κοινά στοιχεία, η Ρωσία είναι μεγάλη χώρα και μεγάλη δύναμη, πιθανότητες για επαγγελματική αποκατάσταση νομίζω έχει, αλλά το θέμα είναι οτι είναι τρομερά δύσκολα, όπως και τα κινέζικα. Η Βουλγαρία είναι κοντινή χώρα, οπότε.. Χρήσιμες γλώσσες οι σλάβικες.
Κινέζικα: αν μπορείς να μάθεις, καλό θα είναι. Μετράνε πολύ (όπως όλες οι γλώσσες βέβαια) στο να βρεις δουλειά, αλλά είναι δύσκολη γλώσσα καθώς δεν έχει αλφάβητο αλλά ιδεογράμματα, τα ιδεογράμματα είναι 50000 περίπου νομίζω. Θέλει επιμονή, αν την έχεις, ξεκίνα τα.
Να σημειώσω οτι κινέζικα και ρώσικα, είναι δύσκολα στην ανάγνωση, θέλουν πολλή δουλειά, όπως και στην γραφή είναι δύσκολα.
Γαλλικά: εγώ προσωπικά σαν γλώσσα τα μισώ, αλλά ανοίγουν πόρτες για δουλειά, μιλιούνται σε αρκετές χώρες και είναι γενικά διαδεδομένη γλώσσα.

Τέλος, αυτό που είπε ο transient δεν μου ακούγεται κακό, όλες οι γλώσσες σχεδόν προέρχονται απο τη λατινική, και αν ξέρεις λατινικά, το να μάθεις κάποια γλώσσα είναι πολύ εύκολο.
Και η Αλβανία είναι κοντά!Γιατί δε μαθαίνεις αλβανικά?
Τα κινέζικα δε θέλουν επιμονή, θέλουν ΓΕΡΑ ΝΕΥΡΑ!!!
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Alma Libre
H Κατσαρόλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών (ΑΕΙ/Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,214 μηνύματα.

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 15:46, 18-02-14:

Γιατί το θεωρώ λίγο άχρηστο να πάω στην Αλβανία όταν οι αλβανοί μεταναστεύουν στην Ελλάδα για δουλειά.
Τώρα θα μου πεις και η ιταλική οικονομία χάλια είναι αυτή τη περίοδο, αλλά δεν έχω δει κανέναν ιταλό να φεύγει απο κει που είναι.
Παράθεση

Italian dream... (Βιβή)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Italian dream...
H Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.

H Italian dream... μέρες παράξενες, θαυμάσιες μέρες... έγραψε στις 16:02, 18-02-14:

Αρχική Δημοσίευση από panagiotists13
Και η Αλβανία είναι κοντά!Γιατί δε μαθαίνεις αλβανικά?
Αν σε ενδιαφερει η γλωσσα και ο πολιτισμος σαφως και μαθαινεις.. Και δεν ειπαμε οτι ειναι η ιταλια κοντα, σου φεραμε πολλα επιχειρηματα..
Παράθεση

merden

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη merden
Ο merden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 27 μηνύματα.

O merden έγραψε στις 21:38, 18-02-14:

Αρχική Δημοσίευση από bapctotax
Μιας και κατεφαρα να παρω το ecpe μετα απο 2 αποτυχημενες προσπαθειες στο λυκειο,ηρθε η ωρα να διαλεξω μια αλλη ξένη γλωσσα.Οι δικοί μου μου προτείνουν είτε ισπανικά είτε ιταλικά.Σκεφτόμουν αρχικά ρώσικα,αλλά με το καιρό συνειδητοποίησα λιγο την δυσκολία της και το γεγονός οτι δεν πολύ μιλιέται (άμα εξαιρέσουμε τις χώρες της πρώην σοβετικής).Τέλος,θεωρώ οτι τα τουρκικά ειναι μια ανερχώμενη γλώσσα αλλα με σχετικα δυσκολη διάλεκτο. ΟΛΕΣ οι παρατηρήσεις-προτάσεις ειναι ευπρόσδεκτες για αυτο μην διστάσετε
Εφόσον δεν θα ήθελες να ασχοληθείς με τα γαλλικά (που θα στο πρότεινα) θεώρω οτι τα ισπανικά ίσως σε ελκύσουν.Το πλεονέκτημα είναι η ομοιότητα με τα αγγλικά σε κάποιες λέξεις.Επίσης η γραμματική δεν είναι δύσκολη.Σε περίπτωση που ενδιαφέρεσαι για διπλώματα νομίζω ότι με κανονικούς ρυθμούς μαθήματος θα μπορέσεις να φτάσεις σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο σε σύντομο χρονικό διάστημα.Καλή επιτυχία σε ό,τι επιλέξεις!
Παράθεση

SparklingGrey

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη SparklingGrey
Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,458 μηνύματα.

O SparklingGrey σε υπνοπαράλυση έγραψε στις 02:00, 19-02-14:

Στη θέση σου, θα ξεκινούσα γαλλικά (ή και γερμανικά, αλλά απ'ό,τι βλέπω αποκλείεις το ενδεχόμενο). Οι λόγοι δύο (πέρα από τον πολιτισμό και μπλα μπλα):
1. Η Γαλλία έχει δημόσια πανεπιστήμια => συνέχιση των σπουδών σου με πολύ χαμηλότερο μπάτζετ από το να πήγαινες σε αγγλοσαξονική χώρα. Βασική προϋπόθεση για να γίνεις δεκτός το Β2., το οποίο μπορείς άνετα να πάρεις σε 3 χρόνια.
2. Πολύ καλό το επίπεδο των οικονομικών τμημάτων των εκεί πανεπιστημίων.

Σε περίπτωση που εξακολουθείς να διαφωνείς, ισπανικά.

Υγ. Προτείνω τα παραπάνω με γνώμονα τη χρησιμότητά τους σε σχέση με το αντικείμενο σπουδών σου. Από 'κεί και πέρα, αν σου αρέσει η ακουστική των τελούγκου, μάθε τελούγκου.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Soichiro Yagami

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Soichiro Yagami
Ο Soichiro Yagami αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O Soichiro Yagami έγραψε στις 08:29, 19-02-14:

Μάθε Ιαπωνικά..... θα βλέπεις anime χωρίς subs!
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Tróndur í Gøtu (Χρήστος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Tróndur í Gøtu
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιοτεχνολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.

O Tróndur í Gøtu έγραψε στις 12:05, 19-02-14:

Αρχικά πρέπει να δεις ποιες γλώσσες σου αρέσουν...γιατί αν δεν έχεις μεράκι με τη γλώσσα δε θα έχεις όρεξη και κίνητρο να διαβάσεις. Οπότε τσέκαρε στο youtube κανένα διάλογο ή τραγούδι ή έστω ειδήσεις
Παράθεση

lebron15

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη lebron15
Ο lebron15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 65 μηνύματα.

O lebron15 έγραψε στις 17:30, 29-08-14:

Χαιρετώ, από Οκτώβριο σκοπεύω να αρχίσω ξένη γλώσσα και είμαι μεταξύ των δύο, γαλλικών και ισπανικών. Γνωρίζω πως τα ισπανικά είναι πιο εύκολα σαν γλώσσα, τα μιλάνε πολλοί άνθρωποι στον κόσμο και ίσως υπάρξουν τίποτα ευκαιρίες για δουλειά σε καμιά χώρα της λατινικής Αμερικής. Από την άλλη τα γαλλικά θεωρούνται δυσκολότερα αλλά πιστεύω πως θα μου είναι πιο χρήσιμα για ενδεχόμενο μεταπτυχιακό μιας που είμαι των κοινωνικών επιστημών.

Όποια και να διαλέξω θέλω σε ένα χρόνο να δώσω για Β2, 6 ώρες την εβδομάδα και εννοείται πως θα πέσει μπόλικο διάβασμα.

Αυτό που μου δημιουργεί το δίλημμα είναι αν είναι εφικτό να πάει κάποιος για Β2 στα γαλλικά σε ένα χρόνο, αλλιώς θα είχα αποφασίσει ήδη. Είμαι κάτοχος C2(ECPE) στα αγγλικά.
Παράθεση

Equilibria

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Equilibria
Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης (ΟΠΑ/Αθήνα) . Έχει γράψει 216 μηνύματα.

O Equilibria έγραψε στις 19:02, 29-08-14:

Επειδή έχω πειραματιστεί με τα Ισπανικά και έχω άριστο επίπεδο της Γαλλικής γλώσσας,τα Γαλλικά είναι πολύ δυσκολότερα.
Δεν ξέρω τί να σου προτείνω,εσύ τι πιστεύεις οτι θα σε ωφελήσει περισσότερο.
Για να φτάσεις στο επίπεδο B2 στα Γαλλικά θες minimum 2 χρόνια προετοιμασίας.
Εγώ το πήρα 4 χρόνια αφού ξεκίνησα να μαθαίνω Γαλλικά.
Παράθεση

juste un instant (Βασίλης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη juste un instant
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 3,351 μηνύματα.

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 07:54, 30-08-14:

Το ιδιο ειναι και οι δυο γλωσσες. Μιλιουνται απο καμμια 300 εκατομμυρια ατομα η καθεμια αν και η γαλλικη μιλιεται σε ολες τις ηπειρους. Ειναι λατινογενεις γλωσσες και οι δυο και γι αυτο εχουν παραπλησιες δυσκολιες και ευκολιες εκμαθησης. Και οι δυο γλωσσες θα εχουν τρομερη αυξηση πληθυσμιακη στο μελλον. Η γνωση της μιας εκ των δυο καθιστα την μαθηση της αλλης πολυ ευκολη. Δεν ξερω αν σε βοηθησα...
Παράθεση

art1 (Γιώργος)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη art1
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 164 μηνύματα.

O art1 Amantes amentes έγραψε στις 10:12, 30-08-14:

Σιγουρα και οι δυο γλωσσες ειναι πολυ ωραιες και μοιαζουν κτλ κτλ....
Προσωπικη μου αποψη να επιλεξεις τα γαλλικα που θα σε βοηθησουν και τωρα αλλα και αργοτερα περισσοτερο σπουδες σου. Πιστευω οτι σ ενα χρονο δεν γινεται να φτασεις το επιπεδο του β2 στα γαλλικα και στο λεω αυτο ως ανθρωπος που ασχολειται πολυ με τις ξενες γλωσσες (εχω το γ2 σε αγγλικα και γαλλικα). και για στα ισπανικα μου φαινεται δυσκολο αλλα με υπερεντατικα μαθηματα επειδη το εχω ψαξει και για τον ευατο μου ξερω οτι μπορει να γινει, αν και εγω δεν θα στο προτεινα. Και εγω απο τον οκτωβριο θα αρχισω μια ακομη ξενη γλωσσα και ειχα μεχρι τωρα ενα παρομοιο διλημμα...ιταλικα ή ισπανικα. Διαλεξα τελικα τα ιταλικα γιατι θεωρω οτι θα με βοηθησουν περισσοτερο στις σπουδες και τωρα και στο μελλον.
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,874 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 11:12, 30-08-14:

Ναι μεν τα ισπανικα τα μιλαει πολυ μεγαλο μερος του κοσμου αλλα κοιτα λιγο και ποιες ειναι αυτες οι χωρες. Αργεντινη, Μεξικο, Κολομβια, Βενεζουελα και αλλες δημοκρατικες δυναμεις. Ενω Γαλλικα μιλανε σε μερος του Βελγιου, σε κομματι της Ελβετιας, στο Κεμπεκ, στο Λουξεμβουργο κλπ. Πιο πιθανο να βρεις δουλεια σε αυτες τις περιοχες παρα στη Λατινικη Αμερικη (και στις δυο περιπτωσεις εξαιρω τη χωρα που προηλθε η γλωσσα). Οποτε στο διλημμα η απαντηση φυσικα ειναι Γαλλικα.
Παράθεση

juste un instant (Βασίλης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη juste un instant
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 3,351 μηνύματα.

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 14:11, 30-08-14:

Το 2060 η Γαλλια θα ειναι η μεγαλυτερη σε πληθυσμο χωρα στη Ευρ. Ενωση. Ωστοσο μονο το 15% της γαλλοφωνιας θα βρισκεται στην Ευρωπη. Σκεψου μονο οτι το γαλλοφωνο Κογκο ειναι 80 εκατομμυρια. Μπορει να ειναι φτωχη χωρα αλλα εχει τεραστιες πρωτες υλες ανεκμεταλευτες. Για μενα ο πληθυσμιακος παραγοντας ειναι σημαντικος ειδικα σε μια εποχη που θα μπορεις να εργαζεσαι για μια ξενη χωρα απο το σπιτι σου. Παρ ολα αυτα... να πουμε οτι για πολλες εργασιες δεν χρειαζεται να ξερει κανεις καλα μια γλωσσα. Ισως και καθολου (κηπουρος, πορτιερης, φυλακας, οδηγος κτλ)

Υ.Γ Δεν ξερω πως γινεται οι ''δημοκρατικες'' χωρες να ειναι στην πραγματικοτητα οι πιο αντιδημοκρατικες και οι πιο φτωχες. Η Αργεντινη μεταπολεμικα ηταν η πεμπτη παγκοσμια οικονομια. Κι ενω αρχικα ειχε πολυ μικροτερο προβλημα απο την Ελλαδα... αυτη τη στιγμη βρισκεται σε τρις χειροτερη θεση. Μηπως πρεπει να σκεφτουν σοβαρα οτι ο κρατισμος οδηγει μονο σε αδιεξοδο; Απο την αλλη στην Βενεζουελα δεκαδες νεκροι σε διαδηλωσεις και απαγορευση των απεργιων... Του Τσαβες δλδ.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη juste un instant : 30-08-14 στις 15:59.
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,874 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 14:40, 01-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από juste un instant
Το 2060 η Γαλλια θα ειναι η μεγαλυτερη σε πληθυσμο χωρα στη Ευρ. Ενωση. Ωστοσο μονο το 15% της γαλλοφωνιας θα βρισκεται στην Ευρωπη. Σκεψου μονο οτι το γαλλοφωνο Κογκο ειναι 80 εκατομμυρια. Μπορει να ειναι φτωχη χωρα αλλα εχει τεραστιες πρωτες υλες ανεκμεταλευτες. Για μενα ο πληθυσμιακος παραγοντας ειναι σημαντικος ειδικα σε μια εποχη που θα μπορεις να εργαζεσαι για μια ξενη χωρα απο το σπιτι σου. Παρ ολα αυτα... να πουμε οτι για πολλες εργασιες δεν χρειαζεται να ξερει κανεις καλα μια γλωσσα. Ισως και καθολου (κηπουρος, πορτιερης, φυλακας, οδηγος κτλ)

Υ.Γ Δεν ξερω πως γινεται οι ''δημοκρατικες'' χωρες να ειναι στην πραγματικοτητα οι πιο αντιδημοκρατικες και οι πιο φτωχες. Η Αργεντινη μεταπολεμικα ηταν η πεμπτη παγκοσμια οικονομια. Κι ενω αρχικα ειχε πολυ μικροτερο προβλημα απο την Ελλαδα... αυτη τη στιγμη βρισκεται σε τρις χειροτερη θεση. Μηπως πρεπει να σκεφτουν σοβαρα οτι ο κρατισμος οδηγει μονο σε αδιεξοδο; Απο την αλλη στην Βενεζουελα δεκαδες νεκροι σε διαδηλωσεις και απαγορευση των απεργιων... Του Τσαβες δλδ.
Δεν διαφωνουμε, σαν προσον στο δυτικο κοσμο θεωρω πολυ πιο χρησιμα τα γαλλικα (ακομα και αν δεν ψαχνει καποιος δουλεια σε γαλλοφωνη χωρα ή περιοχη). Τα ισπανικα ειναι ευκολη γλωσσα, εμενα με κουραζει βεβαια οταν τα ακουω ισως γιατι μιλανε πολυ γρηγορα, αλλα απο προοπτικες θεωρω οτι υπολειπεται πολυ των βορειοευρωπαικων γλωσσων. Ο πληθυσμος και μονο της λατινικης Αμερικης δεν λεει τιποτα. Αν φυγεις απο την Ελλαδα θα το κανεις για μια χωρα που να σου παρεχει καλυτερες προοπτικες, οχι χειροτερες. Εκτος τωρα καποιος να εχει τρελα να παει στην Κολομβια ή το Εκουαδορ για δουλεια. Παω πασο σε τετοια περιπτωση.

Δεν ξερω για ποιο λογο εχουν αποτυχει τα καθεστωτα της Λατινικης Αμερικης, ισως να φταιει η διαφθορα, ισως η πολιτικη των κρατικοποιησεων. Παντως με εξαιρεση αν δεν κανω λαθος τη Χιλη, καμια αλλη χωρα της περιοχης δεν εχει πετυχει να σταθεροποιησει το βιοτικο της επιπεδο σε ενα ικανοποιητικο επιπεδο, αντιστοιχο του Δυτικου Κοσμου. Ολες οι χωρες υποφερουν απο τα ιδια προβληματα, φτωχεια, κοινωνικες ανισοτητες, διαφθορα κλπ. Τα καθεστωτα που συνεχως διαφημιζουν ποσο δημοκρατικα ειναι συνηθως ειναι τα πιο αυταρχικα, οπως το καθεστως της Βενεζουελας που αφενος οι συντροφοι το παρουσιαζουν σαν προτυπο και στην πραγματικοτητα ειναι μια χωρα με φτωχεια, τεραστια διαφθορα, αυταρχικο τροπο διακυβερνησης, εξωπραγματικο πληθωρισμο και ελλειψεις ακομα σε βασικα αγαθα οπως χαρτι υγειας. Αν καποιος θελει να αφησει εστω και το βιοτικο επιπεδο της Ελλαδας, που αντικειμενικα ειναι πεσμενο, για να μετακομισει σε μια τετοια κοινωνια, τοτε σηκωνω τα χερια ψηλα.
Παράθεση

Areti91

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Areti91
H Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 281 μηνύματα.

H Areti91 έγραψε στις 15:19, 01-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από lebron15
Χαιρετώ, από Οκτώβριο σκοπεύω να αρχίσω ξένη γλώσσα και είμαι μεταξύ των δύο, γαλλικών και ισπανικών. Γνωρίζω πως τα ισπανικά είναι πιο εύκολα σαν γλώσσα, τα μιλάνε πολλοί άνθρωποι στον κόσμο και ίσως υπάρξουν τίποτα ευκαιρίες για δουλειά σε καμιά χώρα της λατινικής Αμερικής. Από την άλλη τα γαλλικά θεωρούνται δυσκολότερα αλλά πιστεύω πως θα μου είναι πιο χρήσιμα για ενδεχόμενο μεταπτυχιακό μιας που είμαι των κοινωνικών επιστημών.
Σε καμία γλώσσα δεν είναι "εύκολο" να πας για B2 μέσα σε ένα χρόνο - ίσως πρέπει να αναθεωρήσεις ως προς αυτό. Ειδικά επειδή σκέφτεσαι να χρησιμοποιήσεις τη γλώσσα είτε για σπουδές είτε για δουλειά, οπότε λογικά θέλεις ένα "καλό" B2 και όχι "ήμουν τυχερός και έπιασα τη βάση".

Όσο για την επιλογή, σύμφωνα με αυτά που λες, η γλώσσα σου είναι τα γαλλικά.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kurosaki

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη Kurosaki
Ο Kurosaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 226 μηνύματα.

O Kurosaki έγραψε στις 11:53, 09-09-14:

Γαλλικά ftw ρε. Είναι love or hate βέβαια, αλλά άμα σου αρέσουν γίνονται πορωτικά.
Παράθεση

zografialep

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη zografialep
H zografialep αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H zografialep έγραψε στις 14:43, 14-09-14:

Nα πω κι εγω γιατι ειδα κατι λανθασμενο πρωτυτερα: τα ρωσικα δεν ειναι παρα πολυ δυσκολα, και το αλφαβητο- ειδικα απο γνωστες του ελληνικου- ειναι ζητημα ημερων να το μαθετε, μιλω εκ πειρας. Δεν θα υπαρχει προβλημα. Υστερα, το λεξιλογιο ειναι καπως διαφορετικο, αλλα εχει λογικη, ειναι κατανοητη γλωσσα και μαθαινεται- προσωπικα τα γερμανικα με δυσκολεψαν πολυ περισσοτερο.
Το Russia Today εχει κανει κατι καταπληκτικα προγραμματα για την εκμαθηση ρωσσικων-στα αγγλικα βεβαια- και αν ενδιαφερεστε προτεινω να ριξετε μια ματια, αξιζει. Γενικα ολη η δυσκολια περι ρωσικων ειναι μυθος,που υπαρχει λογω του διαφορετικου αλφαβητου και της δυσκολιας που αντιμετωπιζουν οι αγγλοφωνοι λαοι(για το λογο οτι η μητρικη τους αγγλικη γλωσσα ειναι υπεραπλουστευμενη(οχι γενη,πτωσεις κτλπ) και δεν ξερουν πως να εφορμοσουν τετοια στοιχεια). Ναι, ειναι περιπλοκα, αλλα αν ασχοληθει καποιος μαθαινονται, οπως καθε αλλη γλωσσα. Το σημαντικο ειναι η ενασχοληση.
Απο την αλλη, τα γερμανικα μου εβγαλαν την πιστη Δεν ξερω γιατι, υποτιθεται ειναι πιο ευκολη γλωσσα αλλα απο την αρχη μεχρι το 'τελος'(fluency ας πουμε) με τρελαναν. Μπερδεμενη γραμματικη, αρθρα και λεξεις που μοιαζουν μεταξυ τους, δεν ξεχωριζεις γενη σε ορισμενα κτλπ.Συν δυσκολη προφορα, πολυ διαφορετικη απο μας. Με την εξασκηση μαθαινεται-οπως ολα, αλλα προειδοποιητικα το λεω.Ξενος που μιλαει γερμανικα ξεχωριζει σαν το μυγα μες το γαλα Στην αρχη ημουν ουδετερη,μετα τη μισησα,και τωρα τη λατρευω αυτη τη γλωσσα και την προφορα της, αλλα ακομα με κουραζουν ολοι αυτοι οι κανονες... Αλλα τεσπα, υποκειμενικα ειναι αυτα
Η πιο ευκολη γλωσσα για ελληνες: ΙΣΠΑΝΙΚΑ. Σε εξι μηνες μιλιεται, πανευκολη πραγματικα, σε οποιον στρωθει να ασχοληθει. Απλη γραμματικη(συγκριτικα), ευκολο λεξιλογιο, κοινες λεξεις με αγγλικα και ελληνικα, και κυριως η προφορα ειναι σχεδον ιδια με την ελληνικη!- οταν μιλαγα με περναγαν για μεξικανα ή καταλονεζα. Βεβαια αυτο εξαρταται κι απ την περιοχη-οι προφορες εχουν μικρες διαφοροποιησεις- αλλα ειναι ευκολο για ελληνοφωνους. Το μονο προβλημα ειναι οτι οι ισπανοι μιλουν ΠΟΛΥ γρηγορα θελει πολυ εξασκηση στο να ακους.
Για γαλλικα δεν μπορω να εκφερω αποψη, τα σιχαθηκα και τα παρατησα
Και τελος Κινεζικα-Mandarin(η επισημη κινεζικη γλωσσα): δεν την μιλαω αλλα εχω ερθει σε επαφη και γνωριζω καποια πραγματα. Αρχικα, ειναι τελειως διαφορετικης λογικης, βασιζεται στους τονους, δλδ πχ η λεξη 'μα' σημαινει μαμα, σημαινει και αλογο ή κάναβη ή μαλωνω αναλογα πως θα πεις το α υπαρχουν 4 διαφορετικοι τονοι. Αυτο ειναι το δυσκολο, απο την αλλη η κινεζικη γραμματικη ειναι αστεια υποθεση- δεν υπαρχουν καταληξεις ρηματων,χρονοι, ενικος-πληθυντικος αριθμος ουσιαστικων και γενη. Και καταληγουμε στα ιδεογραμματα- υπαρχουν 3 τροποι γραφης: τα παραδοσιακα ιδεογραμματα(πιο δυσκολα,χρησιμοποιουνται στο hong kong,το Makau και την Taiwan), τα απλά(χρησιμοποιουνται στην Κίνα,σαφως πιο ευκολα) και το Pinyin. To Pinyin ειναι κινεζικα με το λατινικο αλφαβητο,δηλαδη φωνετικο και κατανοητο. Χρησιμοποιειται στην Κινα και την Taiwan και βοηθαει παρα πολυ, απ οσο ξερω απο αυτο ξεκιναει η εκμαθηση και σιγα σιγα ερχεται σε επαφη ο μαθητης με μερικα ιδεογραμματα. Μια φίλη απο τη Σανγκάη μου λεει οτι μεχρι και στο σχολειο το Pinyin χρησιμοποιουν- μαθαινοντας βεβαια και τα υπολοιπα.
Αυτα απο μενα Γενικα ολες οι γλωσσες εχουν τις ευκολιες και τις δυσκολιες τους, καλο ειναι να μην απορριπτουμε χωρις ερευνα. Πριν ξεκινησεις κατι, κοιταξε στο ιντερνετ τι βοηθειες μπορεις να βρεις, υπαρχουν πολυ καλα site!
Αν και μιας που σαι κρητικος,αν δν εχεις ηδη επιλεξει θα σου λεγα τα ιταλικα Ειναι ευκολα(ισπανικα-ιταλικα ειναι σχεδον σαν διαλεκτοι) και προφορα θα σε βοηθησει
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zografialep : 14-09-14 στις 14:47. Αιτία: ξεχασα κατι
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ραπανάκι

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ραπανάκι
H ραπανάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.

H ραπανάκι έγραψε στις 15:08, 19-09-15:

Μέχρι στιγμής έχω Γ2 στα αγγλικά και Β2 στα Γερμανικά το οποίο σκοπεύω να ανεβάσω σε Γ2 μετά το σχολείο...
Θα ακολουθήσω επιστήμες Υγείας και συγκεκριμένα ευελπιστώ Οδοντιατρική
Παράλληλα, όμως, θέλω να κρατήσω επαφή με τις ξένες γλώσσες και παίρνω διάφορες γνώμες για το ποια θα είναι δυνητικά η τρίτη!
Ας προτείνει ο καθένας τη γνώμη του
Παράθεση

timonierhs

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη timonierhs
Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,243 μηνύματα.

O timonierhs έγραψε στις 15:43, 19-09-15:

Γαλλικά, γνωρίζοντας μια λατινική γλώσσα, μαθαίνεις ευκολότερα άλλες, όπως ιταλικά, ισπανικά, πορτογαλικά και ρουμανικα, (πολλοί πάνε Ρουμανία για σπουδές στην ιατρικη)
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O panagiotists13 Πανελλήνιες είναι, θα περάσουν έγραψε στις 18:45, 19-09-15:

Γαλλικά.Τόσο για λόγους ποικιλίας (αφού ξέρεις ήδη δύο γερμανογενείς γλώσσες -αγγλικά και γερμανικά,καλύτερα να μάθεις και μία λατινογενή γλώσσα,κάτι τέτοιο θα βοηθήσει και την κριτική σκέψη σου,αλλά και αργότερα θα μπορείς να μάθεις πιο εύκολα ιταλικά/ισπανικά/πορτογαλικά/ρουμάνικα),όσο και γιατί τα ιατρικά επαγγέλματα έχουν αρκετή ζήτηση στις γαλλόφωνες χώρες και αν αποφασίσεις να φύγεις έξω για σπουδές ή δουλειά θα έχεις κι άλλες επιλογές,πέρα από τις συνηθισμένες (οι περισσότεροι πάνε Ηνωμένο Βασίλειο/Γερμανία,εσύ με τα γαλλικά θα μπορείς να πας και Γαλλία/Βέλγιο/Ελβετία/Καναδά,ίσως και Λουξεμβούργο).Αυτοί βέβαια είναι μόνο δύο λόγοι που ταιριάζουν στην περίπτωσή σου,τους υπόλοιπους φαντάζομαι τους ξέρεις ήδη ή μπορείς να τους φανταστείς,δλδ τα γαλλικά μιλιούνται και στις πέντε ηπείρους,διδάσκονται παντού,το 2050 υπολογίζεται ότι μαζί με τα αγγλικά και τα κινέζικα θα είναι η πιο ομιλούμενη γλώσσα στον κόσμο,η Γαλλία είναι απλά μαγευτική,και ξέροντας γαλλικά θα μπορέσεις να εξερευνήσεις καλύτερα τον πολιτισμό και την κουλτούρα της,τα γαλλικά πανεπιστήμια δεν έχουν δίδακτρα και είναι πάρα πολύ καλά σε παγκόσμια κλίμακα,κτλ.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ραπανάκι

Νεοφερμένος

H ραπανάκι έγραψε στις 23:00, 19-09-15:

Η αλήθεια είναι ότι δεν τα σκεφτόμουν τα Γαλλικά επειδή είναι συνηθισμένη γλώσσα, την ξέρουν αρκετοί και εγώ είχα στο νου μου μια μη τόσο γνωστή όπως σουηδικά, ολλανδικά κτλ...
Όμως με βάζετε σε σκέψεις για τα Γαλλικά!
Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 23:07, 19-09-15:

Αρχική Δημοσίευση από ραπανάκι
Η αλήθεια είναι ότι δεν τα σκεφτόμουν τα Γαλλικά επειδή είναι συνηθισμένη γλώσσα, την ξέρουν αρκετοί και εγώ είχα στο νου μου μια μη τόσο γνωστή όπως σουηδικά, ολλανδικά κτλ...
Ακριβώς αυτό. Αφού πρόκειται για 3η γλώσσα, καλό είναι να μην είναι από τις συνηθισμένες. Καλές οι σκέψεις σου, όμως τι σκέφτεσαι για τα κινέζικα; Οι οικονομικές σχέσεις με τους κινέζους όλο και αυξάνονται, οπότε θα είναι χρήσιμα τα άτομα που γνωρίζουν τη γλώσσα τους.

Παράθεση

ραπανάκι

Νεοφερμένος

H ραπανάκι έγραψε στις 23:11, 19-09-15:

Τα κινέζικα τα αποκλείω! Είμαι ξεκάθαρη! Ούτε τα θέλω ούτε θα μπορώ!
Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 23:26, 19-09-15:

Τα κινέζικα τα αποκλείω! Είμαι ξεκάθαρη! Ούτε τα θέλω ούτε θα μπορώ!
Καλά ντε!! Μη βαράς!

Παράθεση

timonierhs

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη timonierhs
Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,243 μηνύματα.

O timonierhs έγραψε στις 23:40, 19-09-15:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Ακριβώς αυτό. Αφού πρόκειται για 3η γλώσσα, καλό είναι να μην είναι από τις συνηθισμένες. Καλές οι σκέψεις σου, όμως τι σκέφτεσαι για τα κινέζικα; Οι οικονομικές σχέσεις με τους κινέζους όλο και αυξάνονται, οπότε θα είναι χρήσιμα τα άτομα που γνωρίζουν τη γλώσσα τους.

Αυτό με τα κινέζικα έχει γίνει χωρίς λόγο μεγάλη μόδα τα τελευταία χρόνια, λόγω της οικονομικης αναπτυξης που έχει η Κινα τις τελευταίες 2 δεκαετίες. Αν είναι να μάθεις κινέζικα επειδη σ'αρέσουν καλώς, αλλά να μάθεις για να έχεις επαγγελματικές προοπτικές το βρίσκω τραβηγμένο, εκτός κι αν σκέφτεσαι να πας μόνιμα εκεί ή να είσαι σε κανένα διπλωματικό σώμα. 1) Η Κίνα τα επόμενα χρόνια θα γνωρίσει μείωση στον ρυθμό ανάπτυξης της κι έπειτα υπάρχει και μεγάλη πιθανότητα να μπει σε ύφεση για πολλους λόγους, οπότε δεν θα είναι για πολύ καιρό ανερχόμενη δύναμη. 2) Η συντρηπτική πλειοψηφία των Κινέζων είναι πολύ φτωχοί κι αμόρφωτοι που δουλεύουν είτε σε φάμπρικες για ελάχιστα λεφτά, είτε τρέφουν πρόβατα, κατσίκια κτλ. Επομένως δεν πρόκειται ποτέ μάλλον να έχεις οικονομικές συναλλαγές μαζί τους. Ένα ελάχιστο ποσοστό που είναι επιχειρηματίες κι έχουν την πολυτέλεια να έχουν πάρε δώσε με τον έξω κόσμο, να ταξιδεύουν και να κάνουν επενδύσεις, είναι μορφωμένοι και ξέρουν τουλάχιστον τα βασικά αγγλικά ώστε να μπορέσεις να συνενοηθείς μαζί τους σε θέματα που σας αφορουν.
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O panagiotists13 Πανελλήνιες είναι, θα περάσουν έγραψε στις 07:09, 20-09-15:

Τα κινέζικα είναι σίγουρα μία πολύ χρήσιμη γλώσσα και αρκετά εύκολη θα έλεγα,αλλά θα συμφωνήσω με τον Τίμο από πάνω,ότι δλδ αν δε θέλει η κοπέλα να πάει στην Κίνα για μόνιμα ή να μπει σε κάποιο διπλωματικό σώμα τα κινέζικα στην Ευρώπη δε θα της φανούν πιο χρήσιμα από τα γαλλικά.Όσο για τα ολλανδικά που αναφέρθηκαν πιο πάνω είναι μία εύκολη γλώσσα λόγω του ότι στην ουσία είναι γερμανοαγγλικά με γερμανική γραμματική και γαλλική προφορά,αλλά 1)κακά τα ψέματα όσοι τα μαθαίνουν ξέρουν ήδη τέλεια αγγλικά/γαλλικά/γερμανικά και γι'αυτό τους φαίνονται εύκολα (η κοπέλα δεν ξέρει γαλλικά) και 2)πέρα από την Ολλανδία και το Βέλγιο δεν έχουν κάποια ιδιαίτερη χρησιμότητα.Άντε να βάλω και το Λουξεμβούργο που σε πολλές αγγελίες εκτός από γνώση λουξεμβουριανών και γαλλικών πολλές φορές ζητάνε και ολλανδικά ή γερμανικά.Τα ίδια ισχύουν και για τα σουηδικά.Εξακολουθώ να προτείνω στην Ραπανάκη να μάθει γαλλικά.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ραπανάκι

Νεοφερμένος

H ραπανάκι έγραψε στις 08:11, 20-09-15:

Ισχύει ότι ήμουν απότομη!
Ως προς τα Γαλλικά μου έχουν μπει σκέψεις...έχουν όντως βάση τα επιχειρήματα!
Ο προβληματισμός μου έγκειται στο ότι έχω υπόβαθρο τα γερμανικά και καλό και ευκολότερο είναι να ελιχθώ σε μία γλώσσα "γερμανογεννή",κοντινή τέλος πάντων και συγκεκριμένα σκανδιναβική!
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O panagiotists13 Πανελλήνιες είναι, θα περάσουν έγραψε στις 08:35, 20-09-15:

Ισχύει ότι ήμουν απότομη!
Ως προς τα Γαλλικά μου έχουν μπει σκέψεις...έχουν όντως βάση τα επιχειρήματα!
Ο προβληματισμός μου έγκειται στο ότι έχω υπόβαθρο τα γερμανικά και καλό και ευκολότερο είναι να ελιχθώ σε μία γλώσσα "γερμανογεννή",κοντινή τέλος πάντων και συγκεκριμένα σκανδιναβική!
Το ότι ξέρεις γερμανικά δε θα σε βοηθήσει ιδιαίτερα στα σουηδικά πχ.Έχουν πολύ λίγο κοινό λεξιλόγιο.Τα σουηδικά θα τα μάθεις πολύ εύκολα και θα φτάσεις σε καλό επίπεδο σε λιγότερο από ένα χρόνο επειδή είναι εύκολη γλώσσα.Επειδή τα ρήματα δεν κλίνονται,επειδή το συντακτικό τους είναι πολύ απλό,επειδή ο σχηματισμός των χρόνων είναι ουσιαστικά γελοίος,κτλ.Ωστόσο,έχω ακούσει ότι αν ξέρεις γερμανικά μπορείς να μάθεις πιο εύκολα νορβηγικά και δανέζικα.Αυτά για τις σκανδιναβικές γλώσσες.
Τα ολλανδικά είναι μία απλοποιημένη εκδοχή των γερμανικών (πχ δεν έχουν πτώσεις) αλλά με πολλές επιρροές από αγγλικά και γαλλικά.
Το πρόβλημα όμως με όλες τις γερμανογενείς γλώσσες είναι ότι η κάθε μία μιλιέται μόνο σε μία χώρα (τα σουηδικά στη Σουηδία,τα νορβηγικά στη Νορβηγία,κτλ -με εξαίρεση τα ολλανδικά που είναι χρήσιμα σε Ολλανδία/Βέλγιο κ Λουξεμβούργο).Οπότε αν μάθεις πχ σουηδικά και μετά βρεις δουλειά στην Κοπεγχάγη θα χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο,γιατί 1)αν και η Κοπεγχάγη είναι κυριολεκτικά δίπλα στη Σουηδία τα δανέζικα είναι τελείως διαφορετικά από τα σουηδικά στην προφορά (αν και στο γραπτό λόγο μοιάζουν) και 2)ίσως να μην καταφέρεις ποτέ να μάθεις δανέζικα σε καλό επίπεδο επειδή θα σε μπερδεύουν συνεχώς τα σουηδικά.Οπότε μάθε τώρα μία γλώσσα που μιλιέται σε παγκόσμιο επίπεδο (γαλλικά) και μετά αν θέλεις να πας για δουλειά στη Σκανδιναβία ή στην Ολλανδία τότε μάθε τη γλώσσα της χώρας που θα πας.Εξάλλου δεν έχεις να χάσεις τπτ!Και η Σκανδιναβία δεν είναι μονόδρομος!!!Τα γαλλικά σου ανοίγουν πόρτες σε πάρα πολλές χώρες (Γαλλία,Βέλγιο,Λουξεμβούργο,Ελβετία,Μονακό,Ανδόρρα,Καναδά,Αφρική,ΝΑ Ασία,κτλ).Κάπου θα βρεις δουλειά (εντάξει στο Βιετνάμ ή στο Κονγκό μπορεί όχι -εκτός αν πας για εθελόντρια στους Γιατρούς χωρίς σύνορα,αλλά στη Γαλλία ή στο Βέλγιο γιατί όχι?)!
Και όπως έγραψα και παραπάνω το να ξέρεις και μία γλώσσα από άλλη γλωσσική ομάδα βοηθάει τόσο την κριτική σου σκέψη (θα έρθεις σε επαφή με μία άλλη λογική,με ένα άλλο συντακτικό,με μία τελείως διαφορετική κουλτούρα) όσο και αργότερα αν αποφασίσεις να μάθεις ισπανικά ή ιταλικά ή πορτογαλικά ή ρουμάνικα θα έχεις μία βάση.Το καλό είναι ότι τα γαλλικά είναι η πιο "απομακρυσμένη" λατινογενής γλώσσα σε σχέση με τις άλλες οπότε είναι πιο δύσκολο να μπερδέψεις γαλλικά με ιταλικά απ'ό,τι ισπανικά με ιταλικά. (>πλεονέκτημα των γαλλικών σε σχέση με τα ισπανικά/πορτογαλικά/ιταλικά/ρουμάνικα).

Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,202 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 09:35, 20-09-15:

Την ξένη γλώσσα θα την αρχίσεις στο Πανεπιστήμιο, δηλαδή θα έχεις χρόνο? Ή θα την αρχίσεις τώρα (πόσο χρονών είσαι?) και θα την συνεχίσεις στο Πανεπιστήμιο?

Είναι καλό η τρίτη σου γλώσσα να είναι προσανατολισμένη στον τομέα που θες να ακολουθήσεις. Π.χ. για τις επιστήμες υγείας τα κινέζικα δεν έχουν καμία απολύτως χρησιμότητα, γενικά το ίδιο ισχύει για όλες τις γλώσσες ασιατικής προέλευσης. Οπότε καλό είναι να κοιτάξεις κάποια ευρωπαϊκή. Αν είσαι π.χ. Α ή Β' λυκείου και έχεις 1-1,5 χρόνο για να κάνεις τα "προκαταρκτικά" μιας γλώσσας, σου προτείνω σουηδικά, θα έχεις Β2 πριν τελειώσεις το σχολείο και τα επαγγέλματα υγείας έχουν μεγάλη ζήτηση στην Σουηδία.
Εάν μιλάμε για μια ενασχόληση καθαρά πανεπιστημιακή, που θα έχεις και περισσότερο flexible χρόνο, πλην των σουηδικών σου προτείνω τα ισπανικά. Είναι γλώσσα εύκολη, πολύ όμορφη και εύηχη, είναι η 2η ομιλούμενη γλώσσα στις ΗΠΑ, η 2η ή 3η ομιλούμενη γλώσσα παγκοσμίως, και γενικά την Ισπανία δεν την προτιμάνε για μετέπειτα σπουδές κυρίως επειδή δεν ξέρουν την γλώσσα και συνωστίζονται σε Γαλλίες/Αγγλίες/Γερμανίες/Ελβετίες όλοι ξέροντας έξτρα γαλλικά ή γερμανικά. Για μένα το να ξέρεις ως τρίτη γλώσσα τα ισπανικά είναι αβαντάζ γιατί μπορείς να πας εκεί που οι άλλοι δεν μπορούν για τεχνικούς λόγους να φτάσουν και να έχεις πολύ καλές παροχές με ελάχιστο ανταγωνισμό (δεν μιλάω να πας στην Κολομβία, για την Ισπανία λέω προφανώς ).

Και στο λέω όντας περίπου στην ίδια κατάσταση με εσένα, με Γ2 στα Αγγλικά, Β1 στα γερμανικά και ένα Β2 στα ισπανικά on the road μπαίνοντας στο 5ο έτος της Ιατρικής

Διαφορετικά θα πρότεινα πάλι κάποια σκανδιναβική γλώσσα την οποία θα έχεις άπλετο χρόνο να τελειοποιήσεις. Μην κοιτάς τις πολύ άκυρες τύπου πολωνικά, δανικά, ισλανδικά, εκτός και αν ξέρεις από τώρα ότι θα πας να σπουδάσεις/μείνεις εκεί.
Παράθεση

ραπανάκι

Νεοφερμένος

H ραπανάκι έγραψε στις 09:45, 20-09-15:

Αυτό για τα Γαλλικά, ναι, νομίζω πως στέκει...
Πάντως σκοπεύω να αρχίσω την τρίτη γλώσσα σε πανεπιστημιακό επίπεδο!
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,202 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 10:17, 20-09-15:

Εγώ δεν μπορώ να έχω γνώμη για τα γαλλικά γιατί δεν έχω ασχοληθεί, δεν ξέρω δυσκολία και χρόνο που απαιτείται, αλλά αν ασχοληθείς ξεκάθαρα στο πανεπιστήμιο όλα είναι εφικτά Πάντως μείνε σε ευρωπαϊκή γλώσσα.
Παράθεση

Tribbiani

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Tribbiani
Ο Tribbiani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.

O Tribbiani έγραψε στις 10:54, 20-09-15:

Συμφωνώ απόλυτα με την Ερινύς. Αφού λες πως σκέφτεσαι κάποια πιο "ασυνήθιστη γλώσσα" και αποκλείεις τα κινέζικα, θα πρότεινα σουηδικά. Επίσημη γλώσσα στην Σουηδία, 2η επίσημη γλώσσα στη Φινλανδία και τη μαθαίνουν αρκετά άτομα και στις υπόλοιπες Σκανδιναβικές χώρες ως ξένη γλώσσα

Από τις πιο διαδεδομένες γλώσσες θα πρότεινα τα γαλλικά και τα ισπανικά, τους λόγους τους εξήγησαν οι παραπάνω συμφορουμίτες

Για τη δυσκολία των σουηδικών και των γαλλικών δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν έχω ασχοληθεί, τα ισπανικά όμως μου φαίνονται (προσωπικά πάντα ) εύκολα και πολύ ευχάριστα
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O panagiotists13 Πανελλήνιες είναι, θα περάσουν έγραψε στις 11:21, 20-09-15:

Αρχική Δημοσίευση από Ερινύς
Την ξένη γλώσσα θα την αρχίσεις στο Πανεπιστήμιο, δηλαδή θα έχεις χρόνο? Ή θα την αρχίσεις τώρα (πόσο χρονών είσαι?) και θα την συνεχίσεις στο Πανεπιστήμιο?

Είναι καλό η τρίτη σου γλώσσα να είναι προσανατολισμένη στον τομέα που θες να ακολουθήσεις. Π.χ. για τις επιστήμες υγείας τα κινέζικα δεν έχουν καμία απολύτως χρησιμότητα, γενικά το ίδιο ισχύει για όλες τις γλώσσες ασιατικής προέλευσης. Οπότε καλό είναι να κοιτάξεις κάποια ευρωπαϊκή. Αν είσαι π.χ. Α ή Β' λυκείου και έχεις 1-1,5 χρόνο για να κάνεις τα "προκαταρκτικά" μιας γλώσσας, σου προτείνω σουηδικά, θα έχεις Β2 πριν τελειώσεις το σχολείο και τα επαγγέλματα υγείας έχουν μεγάλη ζήτηση στην Σουηδία.
Εάν μιλάμε για μια ενασχόληση καθαρά πανεπιστημιακή, που θα έχεις και περισσότερο flexible χρόνο, πλην των σουηδικών σου προτείνω τα ισπανικά. Είναι γλώσσα εύκολη, πολύ όμορφη και εύηχη, είναι η 2η ομιλούμενη γλώσσα στις ΗΠΑ, η 2η ή 3η ομιλούμενη γλώσσα παγκοσμίως, και γενικά την Ισπανία δεν την προτιμάνε για μετέπειτα σπουδές κυρίως επειδή δεν ξέρουν την γλώσσα και συνωστίζονται σε Γαλλίες/Αγγλίες/Γερμανίες/Ελβετίες όλοι ξέροντας έξτρα γαλλικά ή γερμανικά. Για μένα το να ξέρεις ως τρίτη γλώσσα τα ισπανικά είναι αβαντάζ γιατί μπορείς να πας εκεί που οι άλλοι δεν μπορούν για τεχνικούς λόγους να φτάσουν και να έχεις πολύ καλές παροχές με ελάχιστο ανταγωνισμό (δεν μιλάω να πας στην Κολομβία, για την Ισπανία λέω προφανώς ).

Και στο λέω όντας περίπου στην ίδια κατάσταση με εσένα, με Γ2 στα Αγγλικά, Β1 στα γερμανικά και ένα Β2 στα ισπανικά on the road μπαίνοντας στο 5ο έτος της Ιατρικής

Διαφορετικά θα πρότεινα πάλι κάποια σκανδιναβική γλώσσα την οποία θα έχεις άπλετο χρόνο να τελειοποιήσεις. Μην κοιτάς τις πολύ άκυρες τύπου πολωνικά, δανικά, ισλανδικά, εκτός και αν ξέρεις από τώρα ότι θα πας να σπουδάσεις/μείνεις εκεί.
Δε νομίζω ότι η γλώσσα απωθεί τους περισσότερους φοιτητές.Δες εδώ: http://www.topuniversities.com/unive...=false+search= Καμία σχολή ιατρικής ισπανόφωνης χώρας δεν είναι στις πρώτες εκατό (για οδοντιατρική δε βρήκα τπτ,αλλά φαντάζομαι θα είναι πάνω κάτω το ίδιο).Αντιθέτως υπάρχουν δύο γαλλόφωνα (θέσεις 51-100,πανεπιστήμιο Γενεύης,Ελβετία και πανεπιστήμιο Μόντρεαλ,Καναδάς).
Επίσης το ποσοστό ανεργίας στην Ισπανία είναι 22,7% ενώ στη Γαλλία είναι 10,5% και στο Βέλγιο είναι 8,5%.Σε ποια χώρα πιστεύεις ότι έχεις τις καλύτερες προοπτικές να βρεις δουλειά?Ουρές κάνουν οι γιατροί στην Ισπανία για να μεταναστεύσουν στη Σκανδιναβία. http://www.europeanjobdays.eu/en/con...-doctors-spain
Και πιο πάνω ανέφερα ένα πλεονέκτημα των γαλλικών που δεν το έχουν τα ισπανικά.
Παράθεση

Τάσος97 (CosmicFurnace)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Τάσος97
Ο CosmicFurnace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Άλλο και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,142 μηνύματα.

O Τάσος97 Vandaag ben ik broke έγραψε στις 11:49, 20-09-15:

Αρχική Δημοσίευση από Ερινύς
+karolinska & Uppsala

αναφερθηκες πιο πανω στα Ολλανδικα.. γνωμη μου ειναι να μην κανεις ολλανδικα αφου εχεις Β2 Γερμανικα. Θα σου πάρει κανα χρονο να τα μαθεις γιατι ειναι μια βλαχικη βερσιον των γερμανικων (αν και προσωπικα προτιμω τα ολλανδικα απο τα γερμανικα). Θα συμφωνησω με τους υπολοιπους πως μια σκανδιναβικη γλωσσα εινια προτιμοτερη όλων διότι μοιάζουν κάπως μεταξύ τους οποτε θα μπορεις να μαθεις αρκετα εύκολα και τις υπολοιπες (ή έστω να επικοινωνεις).
Παράθεση

nestgeor99

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη nestgeor99
Ο nestgeor99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Λάρισα) . Έχει γράψει 84 μηνύματα.

O nestgeor99 έγραψε στις 13:51, 20-09-15:

Εαν ενδιαφερεσαι για μεταπτυχιακα σιγουρα τα γαλλικα θα σου φανουν χρησιμα, διοτι στην γαλλια τα μεταπτυχιακα ειναι απολυτως δωρεαν ! Εγω εχω ασχοληθει με τα γαλλικα (πηρα Β1) αλλα για να πω την αληθεια δεν μου αρεσει σαν γλωσσα! Προτιμω πολυ περισσοτερο γερμανικα!!! Νομιζω τα γαλλικα ειναι love or hate

Οι σκανδιναβικες γλωσσες οντως ειναι εξισου χρησιμες και σχετικα ευκολες για οσους γνωριζουν γερμανικα!ποσο μαλλον εαν σκοπευεις να ασχοληθεις με επιστημες υγιειας! Και εγω ειμαι στο ιδιο διλλημα με εσενα περιμενω βεβαια αποτελεσματα β2 γερμανικων και εχω proficiency αλλα τεινω στο να ασχοληθω και αλλο με γερμανικα σε c1 μιας και τα λατρεψα! Βασικα νομιζω πως αξιζει να σχοληθεις μια γλωσσα που σου αρεσει η με καποια παρομοια! Εαν σ αρεσαν τα γερμανικα νομιζω θα ηταν καλυτερο να ασχοληθεις με σκανδιναβικες και οχι με γαλλικα! Εξαρταται...
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη methexys
H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών (ΑΕΙ/Βόλος) και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,660 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 14:04, 20-09-15:

Kαι εγώ σουηδικά θα μάθαινα! Όντως αφού θες να πας για τρίτη γλώσσα,καλό θα ήταν να μην μάθεις κάποια "συνηθισμένη". Τα σουηδικά θα ήταν καλή επιλογή,ειδικά αν αργότερα αποφασίσεις να πας εκεί για σπουδές,δουλειά κτλ. Και όπως είπε η Ερινύς, πρέπει να διαλέξεις κάποια γλώσσα που να σου φανεί χρήσιμη για τις σπουδές σου και για τον τομέα με τον οποίο θα ασχοληθείς. Εγώ μαθαίνω ιταλικά τώρα αλλά αργότερα θα ήθελα να μάθω και σουηδικά,αν καταφέρω να βρω κάποιον καθηγητή/καθηγήτρια
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους