Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,093 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,064 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 427 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

4η γλώσσα

Έφη35891

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Έφη35891
H Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H Έφη35891 έγραψε στις 15:01, 18-01-11:

Γεια σας! Είμαι η τόπικ-στάρτερ και είδα τα ποστς σας πολύ καιρό μετά! Ευχαριστώ!
Λοιπόν, για 4η μάλλον θα πάω σε κάτι πιο δυναμικό και ξεχωριστό...όπως λέμε ρώσικα. Πιστεύω ότι ισπανικά μιας και ξέρω γαλλικά-ιταλικά θα είναι πολύ εύκολα αλλά θα ήθελα μια γλώσσα λιγότερο 'συνηθισμένη'.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stathakis (ευσταθιος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη stathakis
Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.

O stathakis έγραψε στις 17:24, 18-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από Έφη
Γεια σας! Είμαι η τόπικ-στάρτερ και είδα τα ποστς σας πολύ καιρό μετά! Ευχαριστώ!
Λοιπόν, για 4η μάλλον θα πάω σε κάτι πιο δυναμικό και ξεχωριστό...όπως λέμε ρώσικα. Πιστεύω ότι ισπανικά μιας και ξέρω γαλλικά-ιταλικά θα είναι πολύ εύκολα αλλά θα ήθελα μια γλώσσα λιγότερο 'συνηθισμένη'.
ναι η ρωσικη ειναι μια γλωσσα πολυ χρησιμη πλεον!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roseberry

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη roseberry
H roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 487 μηνύματα.

H roseberry έγραψε στις 17:37, 18-01-11:

ρωσικα και κινεζικα τοπ
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stathakis (ευσταθιος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη stathakis
Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.

O stathakis έγραψε στις 20:38, 19-01-11:

τα κινεζικα ειναι πανδυσκολα!και μονο που τα βλεπω τα φοβαμαι!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Deutsch... Lover
H Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Γερμανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,281 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 14:38, 03-08-13:

Ασχολουμε με 3 γλωσσες: αγγλικα, γερμανικα, ολλανδικα και ειμαι αναμεσα σε Δανικα ή Σουηδικα... Δεν ξερω...
Παράθεση

Orient. (Όρι)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Orient.
H Όρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 522 μηνύματα.

H Orient. πάλι εδώ έγραψε στις 10:40, 11-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από Deutsch... Lover
Ασχολουμε με 3 γλωσσες: αγγλικα, γερμανικα, ολλανδικα και ειμαι αναμεσα σε Δανικα ή Σουηδικα... Δεν ξερω...
Κοιτά, έχω βρει υλικό στο ιντερνετ για τα Δανικά και μαθαίνω μόνη μου ότι μπορώ. Έχουν δύσκολη προφορά αλλά είναι πολύ όμορφη γλώσσα.
Βέβαια, τα Σουηδικά έχουν περισσότερους ομιλητές (θεωρείται δηλαδή πιο "χρήσιμη" γλώσσα).
Άρα βλέπεις ποια ανταποκρίνεται περισσότερο στις απαιτήσεις σου και τη μαθαίνεις.
Σε φροντιστήριο σκέφτεσαι να πας?
Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Φοιτητής

H Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Γερμανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,281 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 11:59, 11-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από Orient.
Κοιτά, έχω βρει υλικό στο ιντερνετ για τα Δανικά και μαθαίνω μόνη μου ότι μπορώ. Έχουν δύσκολη προφορά αλλά είναι πολύ όμορφη γλώσσα.
Βέβαια, τα Σουηδικά έχουν περισσότερους ομιλητές (θεωρείται δηλαδή πιο "χρήσιμη" γλώσσα).
Άρα βλέπεις ποια ανταποκρίνεται περισσότερο στις απαιτήσεις σου και τη μαθαίνεις.
Σε φροντιστήριο σκέφτεσαι να πας?
Ναι εχεις δικαιο... Εχω ακουσει για την δυσκολη προφορα των Δανικων αλλα μου αρεσει
Και τα σουηδικα εχουν δυσκολη προφορα κατ εμε.
Αρχικα μονη μου σκεφτομαι και μετα αν δω οτι μποπρω να συνεχισω δηλαδη αν μου συνεχισουν να μου αρεσουν θα παω σε φροντιστηριο.
Παράθεση

christos365 (Christos)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη christos365
Ο Christos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων (ΑΕΙ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.

O christos365 ;) iSchool ;) έγραψε στις 13:20, 11-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από Έφη35891
Καλησπέρα!

Είμαι μαθήτρια της 1ης Λυκείου και έχω σε επίπεδο Γ2 Αγγλικά και Γαλλικά. Πέρυσι άρχισα ιταλικά και σκοπεύω φέτος το Μάιο να πάρω το Β2 και τέλος.

Θα ήθελα να μάθω και μία τέταρτη όχι βέβαια μέσα στο λύκειο γιατί ομολογουμένως θα έχω πολύ διάβασμα αλλά αργότερα στο πανεπιστήμιο με την προοπτική να δουλέψω και να μείνω στο εξωτερικό.

Ποια γλώσσα νομίζετε ότι θα είναι η γλώσσα του μέλλοντος; Ακούω για κινέζικα αλλά πρέπει να είναι πάρα πολύ δύσκολη γλώσσα. έπειτα, μου λένε ότι η Γερμανία είναι η δυνατή χώρα όλης της Ευρώπης με βιομηχανία και ασύγκριτη οικονομία. Έπειτα, με προσελκύουν και τα ρώσικα αλλά δεν ξέρω σχεδόν τίποτα περί αυτής της γλώσσας. Τέλος, νομίζετε ότι αν επιλέξω τα ισπανικά (επειδή με ιταλικά-γαλλικά θα μου φαίνονται εύκολα ) θα έχω ένα γερό χαρτί για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Ξέρω είναι ίσως λίγο νωρίς αλλά θέλω να βάλω από τώρα τους στόχους μου και γιατί όχι να το ψάξω και μέσω e-learning,
Ποια είναι η άποψή σας;
Κινεζικα δησκολη αλλα πολυ χρησιμη τι μαθενει η ξαδερφη μου και μου εχει πει πως της φενετε ευκολη αλλα τελοσ παντον ,,,,
Κατι ασχετο επειδη ενδιαφερομαι για τα Ιταλικα, για να παρω το Β2 ποσα χρονια πρεπει να κανω μαθημα και τελοσ το επιπεδο Β2 ειναι οπως και το lower στα αγγλικα η πιο κατοτερο?
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Orient. (Όρι)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Orient.
H Όρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 522 μηνύματα.

H Orient. πάλι εδώ έγραψε στις 14:06, 11-08-13:

Ναι εχεις δικαιο... Εχω ακουσει για την δυσκολη προφορα των Δανικων αλλα μου αρεσει
Και τα σουηδικα εχουν δυσκολη προφορα κατ εμε.
Αρχικα μονη μου σκεφτομαι και μετα αν δω οτι μποπρω να συνεχισω δηλαδη αν μου συνεχισουν να μου αρεσουν θα παω σε φροντιστηριο.
Ναι
Δεν έχω ασχοληθεί πολύ με τα Σουηδικά αλλά έχω την εντύπωση πως υπάρχουν κάποια φροντιστήρια στα οποία διδάσκονται.
Για τα Δανικά δεν βρήκα τίποτα
Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Φοιτητής

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 14:08, 11-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από Orient.
Ναι
Δεν έχω ασχοληθεί πολύ με τα Σουηδικά αλλά έχω την εντύπωση πως υπάρχουν κάποια φροντιστήρια στα οποία διδάσκονται.
Για τα Δανικά δεν βρήκα τίποτα
Φαντασου αν δεν εχει στην Θεσσαλονικη ποσα θα εχει στην Καστορια.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,872 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 14:13, 11-08-13:

Φαντασου αν δεν εχει στην Θεσσαλονικη ποσα θα εχει στην Καστορια.
Τα Σουηδικα με τα Δανικα και τα Νορβηγικα ειναι εως ενα βαθμο mutually intelligible languages. Οποτε αν μαθεις μια απο τις τρεις, σιγουρα θα εχεις δυνατοτητα να μαθεις και τις αλλες δυο. Προσωπικη αποψη, μαθε αψογα 2-3 γλωσσες παρα να μαθεις μετρια 5. Και η πρωτη γλωσσα που πρεπει να υπαρχει καλο επιπεδο ειναι τα Αγγλικα...
Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Φοιτητής

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 14:17, 11-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από DarthFederer
Τα Σουηδικα με τα Δανικα και τα Νορβηγικα ειναι εως ενα βαθμο mutually intelligible languages. Οποτε αν μαθεις μια απο τις τρεις, σιγουρα θα εχεις δυνατοτητα να μαθεις και τις αλλες δυο. Προσωπικη αποψη, μαθε αψογα 2-3 γλωσσες παρα να μαθεις μετρια 5. Και η πρωτη γλωσσα που πρεπει να υπαρχει καλο επιπεδο ειναι τα Αγγλικα...
Εχμ. Το ξερω. Απλα μου αρεσουν παρα πολυ οι ξενες γλωσσες ιδιαιτερα οι βορρειες... Και θα ηθελα στο μελλον να μαθω αλλη μια.
Παράθεση

Aalex

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Aalex
Ο Aalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 36 μηνύματα.

O Aalex έγραψε στις 12:12, 14-08-13:

Εχμ. Το ξερω. Απλα μου αρεσουν παρα πολυ οι ξενες γλωσσες ιδιαιτερα οι βορρειες... Και θα ηθελα στο μελλον να μαθω αλλη μια.
Ε,άμα σου αρέσουν τόσο,καλύτερα να μάθεις κάποιες τέλεια,παρά πολλές μέτρια,όπως είπε και ο άλλος χρήστης...
Εγώ έχω το πρόβλημα να θέλω να μάθω Ρώσικα και να :πρέπει να μάθω Γερμανικά επειδή έχω πάρει ήδη το Β1...
Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Φοιτητής

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 12:15, 14-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από Aalex
Ε,άμα σου αρέσουν τόσο,καλύτερα να μάθεις κάποιες τέλεια,παρά πολλές μέτρια,όπως είπε και ο άλλος χρήστης...
Εγώ έχω το πρόβλημα να θέλω να μάθω Ρώσικα και να :πρέπει να μάθω Γερμανικά επειδή έχω πάρει ήδη το Β1...
εχω σκοπο να μαθω τελεια 3 βορρειες γερμανικα,ολλανδικα κ σουηδικα ή Δανικα.
Στο θεμα σου τωρα. Γιατι πρεππει να συνεχισεις με τα γερμανικα επειδη εχεις το β1 αν και θα σου συστηνα να συνεχισεις μεχρι β2
Παράθεση

Aalex

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Aalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 36 μηνύματα.

O Aalex έγραψε στις 12:20, 14-08-13:

Στη μάνα μου πές το!Τέλος πάντων ίσως έχεις δίκαιο περί του Β2 αλλά δεν ξέρω αν θα μπορεσω να μελετώ και τις δύο γλώσσες ταυτόχρονα...Βάλε και το διάβασμα για τη σχολή,τη μουσική...
Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Φοιτητής

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 13:00, 14-08-13:

Στη μάνα μου πές το!Τέλος πάντων ίσως έχεις δίκαιο περί του Β2 αλλά δεν ξέρω αν θα μπορεσω να μελετώ και τις δύο γλώσσες ταυτόχρονα...Βάλε και το διάβασμα για τη σχολή,τη μουσική...
Κοιτα. Οι μαμαδες μερικες φορες ειναι επιπολεες δεν μπορεις να τους αλλαξεις ευκολα γνωμη! Εγω φετος ειμαι πολυ πιεσμενη και σε καταλαβαινω. Μπορεις με 2 γλωσσες απλα δεν πρεπει να ασχολισαι μαζι τους σε τετοιο βαθμο που να παραμελισεις την σχολη σου! Σε καμια περιπτωση! Για το β2 εχω δικαιο διοτι και για σπουδες να πας β2 σου ζητουν, για δουλεια β2 κλπ κλπ. Καλο ειναι να το εχεις ακομα και αν δεν ειναι στους αμεσους στοχους σου η Γερμανια. Δεν ξερεις τι γινεται + τοις αλλοις οτι η Γερμανια αποτελει πλεον εναν ελκυστικο τοπο για εργασια.
Παράθεση

Aalex

Μαθητής Γ' λυκείου

O Aalex έγραψε στις 16:07, 14-08-13:

Ναι,για την εργασία το έχω στο μυαλό μου...Δυστυχώς...Θα προτιμούσα τον πάγο της Ρωσίας 10 φορές αλλά όπως είπες ποτέ δεν ξέρεις.
Τέλος πάντων,ευχαριστώ.
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,872 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 16:12, 14-08-13:

Κοιτα. Οι μαμαδες μερικες φορες ειναι επιπολεες δεν μπορεις να τους αλλαξεις ευκολα γνωμη! Εγω φετος ειμαι πολυ πιεσμενη και σε καταλαβαινω. Μπορεις με 2 γλωσσες απλα δεν πρεπει να ασχολισαι μαζι τους σε τετοιο βαθμο που να παραμελισεις την σχολη σου! Σε καμια περιπτωση! Για το β2 εχω δικαιο διοτι και για σπουδες να πας β2 σου ζητουν, για δουλεια β2 κλπ κλπ. Καλο ειναι να το εχεις ακομα και αν δεν ειναι στους αμεσους στοχους σου η Γερμανια. Δεν ξερεις τι γινεται + τοις αλλοις οτι η Γερμανια αποτελει πλεον εναν ελκυστικο τοπο για εργασια.
Παντου ζητανε DAF, Deutsch als Fremdsprache, με συγκεκριμενο σκορ, αντιστοιχο του TOEFL, πρακτικα τα πτυχια ειναι αχρηστα, για να χαιρονται οι γονεις ειναι μονο.

Ναι,για την εργασία το έχω στο μυαλό μου...Δυστυχώς...Θα προτιμούσα τον πάγο της Ρωσίας 10 φορές αλλά όπως είπες ποτέ δεν ξέρεις.
Τέλος πάντων,ευχαριστώ.
Θεωρεις τη Ρωσια πιο καλο τοπο διαμονης και εργασιας απο τη Γερμανια? Και με τι κριτηρια αν επιτρεπεται
Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Φοιτητής

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 16:24, 14-08-13:

Τέλος πάντων,ευχαριστώ.
Παγο εχει και στην Γερμανια μαθε εσυ γερμανικα και βλεπουμε!
Αρχική Δημοσίευση από DarthFederer
Παντου ζητανε DAF, Deutsch als Fremdsprache, με συγκεκριμενο σκορ, αντιστοιχο του TOEFL, πρακτικα τα πτυχια ειναι αχρηστα, για να χαιρονται οι γονεις ειναι μονο.

Θεωρεις τη Ρωσια πιο καλο τοπο διαμονης και εργασιας απο τη Γερμανια? Και με τι κριτηρια αν επιτρεπεται
Το ξερω για τα πτυχια ^^ θα το παρω και αυτο για τις σπουδες
Ο καθενας οπως αγαπει
Παράθεση

Aalex

Μαθητής Γ' λυκείου

O Aalex έγραψε στις 16:39, 14-08-13:

Δεν την θεωρώ καλύτερο τόπο εργασίας,προτιμώ όμως τη Ρωσία ως τόπο διαμονής,διοτί έχω μεγάλη αγάπη για τον πολιτισμό,την γλώσσα και τους ανθρώπους της(χωρίς να υποτιμώ κανέναν,για να μην παρεξηγούμαι).Γι'αυτό ανέφερα τη Γερμανία ως ενδεχόμενο τόπο εργασίας...
Παράθεση

Έφη35891

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Έφη35891
H Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H Έφη35891 έγραψε στις 18:55, 10-09-13:

Έχω Αγγλικά-Γαλλικά σε επίπεδο C2 και ιταλικά σε B2.

Τι αξίζει; Να τελειοποιήσω τα ιταλικά; Να ξεκινήσω 4η γλώσσα; Και αν ναι, ποια; Ισπανικά, Γερμανικά ή Ρώσικα;
Παράθεση

nikosxdxd (Νίκος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη nikosxdxd
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,540 μηνύματα.

O nikosxdxd έγραψε στις 19:11, 10-09-13:

Τι αξίζει; Να τελειοποιήσω τα ιταλικά; Να ξεκινήσω 4η γλώσσα; Και αν ναι, ποια; Ισπανικά, Γερμανικά ή Ρώσικα;
4η γλωσσα...και αφου βλεπω οτι εισαι συναδελφος, γερμανικα θα προτεινα...
Παράθεση

Italian dream... (Βιβή)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Italian dream...
H Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.

H Italian dream... μέρες παράξενες, θαυμάσιες μέρες... έγραψε στις 19:48, 10-09-13:

Ιταλικα μαθαινω εγω και μπορω να σου πω οτι ειναι ΥΠΕΡΟΧΑ πραγματικα, εκτος απο το οτι ειναι ευκολα ειναι πολυ ευχαριστα και ενδιαφεροντα και θελεις συνεχως να προχωρας.. Μεσα απο την γλωσσα μαθαινεις παρα πολλα και για την ιδια την Ιταλια που θα την αγαπησεις, οπως εγω (Italian dream u know ), και γενικα θα μεινεις πολυ ευχαριστημενη, αλλα.. οσο κι αν δεν θελω να το λεω η Ιταια εχει μεινει πισω σε πολλους τομεις, ανακοινωσαν χρεωκοπια πριν λιγο καιρο και ενω ηταν στις ΤΟΠ του εμποριου εχει πεσει πολυ, οποτε αν θελεις μια γλωσσα μονο για την χρησιμοτητα της δεν θα σου την συστηνα... Γενικα απο ενδιαφερον ομως αν εχεις την δυνατοτητα να την τελειοποιησεις ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ, ειναι πραγματικα απο τις πιο ομορφες και ενδιαφερουσες γλωσσες (αφου εχεις το Β2 θα το εχεις καταλαβει), αρκει να μην την δεις ως αγγαρεια γιατι χανει ολη την μαγεια της...

Αυτα απο εμενα
Παράθεση

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Alma Libre
H Κατσαρόλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών (ΑΕΙ/Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,214 μηνύματα.

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 19:54, 10-09-13:

Μπορείς να τελειοποιήσεις τα ιταλικά σου, αλλά έχω την εντύπωση πως το C2 δεν το δίνεις με κρατικό.
Με καλή γνώση σε ιταλικά και γαλλικά, προτείνω Ισπανικά αν και τα Ρώσικα δεν μου κάθονται άσχημα στο αυτί.
Και εγώ θέλω να ξεκινήσω κάτι σε ρώσικα/βουλγάρικα όταν τελειώσω με ιταλικά και αγγλικά (του χρόνου δηλαδή) ή να ξαναξεκινήσω να μαθαίνω πολωνικά, δηλαδή να τα καλυτερέψω και να μάθω κάτι παραπάνω απ'το Witamy και το kocham cie.
Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Φοιτητής

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 20:00, 10-09-13:

Θα σου προτηνα να ξεκινησεις τα γερμανικα. Ειναι μια χρησιμη γλωσσα και θα σου χρειαστει πολυ αν θελεις να μαθεις καποια γλωσσα για την δουλεια σου. Οπως και να εχει τα προτηνω . Και τα Ιταλικα δεν ειναι ασχημα
Παράθεση

meloveyoudo

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη meloveyoudo
H meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 504 μηνύματα.

H meloveyoudo Y έγραψε στις 20:01, 10-09-13:

κατι σχετικό-άσχετο σε μια σχολή διεθνών σχέσεων/πολιτικών επιστημών τι γλώσσες θα ήταν καλό να ξέρει κάποιος?
Παράθεση

MsBonita31 (Mariah)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη MsBonita31
H Mariah αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H MsBonita31 έγραψε στις 15:17, 11-09-13:

Πλεον τα ρωσσικα/κινεζικα/αραβικα εχουν μεγαλη περαση σε ολες τις δουλειες που σχετιζονται με εμποριο, τουρισμο κτλ λογω της αναπτυξης των χωρων αυτων..οποτε αν εχεις ορεξη για μια δυσκολη γλωσσα γενικα απεφυγε τις ευρωπαικες!!
Παράθεση

A propos (Νίκος)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη A propos
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,500 μηνύματα.

O A propos Jongleur en exercice - Cage en folie έγραψε στις 16:06, 11-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από meloveyoudo
κατι σχετικό-άσχετο σε μια σχολή διεθνών σχέσεων/πολιτικών επιστημών τι γλώσσες θα ήταν καλό να ξέρει κάποιος?
Aγγλικά και γαλλικά υποχρεωτικά και μια τρίτη γλώσσα από τις άλλες τέσσερις του Ο.Η.Ε http://en.wikipedia.org/wiki/United_Nations
United Nations
From Wikipedia, the free encyclopedia
Official languages
Arabic
Chinese
English
French
Russian
Spanish
Παράθεση

panagiotists13 (Παναγιώτης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη panagiotists13
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,059 μηνύματα.

O panagiotists13 Πανελλήνιες είναι, θα περάσουν έγραψε στις 15:21, 09-12-13:

Εγώ λέω να μην ξεκινήσεις ισπανικά μία γνωστή μου έχει Γ2 ιταλικά και Β2 ισπανικά και τα μπερδεύει συνέχεια καθώς μοιάζουν πάρα πολύ.Τα γερμανικά πιστεύω είναι ό,τι πρέπει για την περίπτωσή σου καθώς και χρήσιμα είναι και αργότερα αν θέλεις να ξεκινήσεις μία γερμανογενή γλώσσα πχ ολλανδικά σουηδικά κτλ είναι καλό να ξέρεις γερμανικά.

Αρχική Δημοσίευση από meloveyoudo
Αγγλικά και Γαλλικά ανεπιφύλαχτα για διπλομάτες!

Θα σου προτηνα να ξεκινησεις τα γερμανικα. Ειναι μια χρησιμη γλωσσα και θα σου χρειαστει πολυ αν θελεις να μαθεις καποια γλωσσα για την δουλεια σου. Οπως και να εχει τα προτηνω . Και τα Ιταλικα δεν ειναι ασχημα
Πες τα βρε Μαρίχεν!

Αρχική Δημοσίευση από MsBonita31
Πλεον τα ρωσσικα/κινεζικα/αραβικα εχουν μεγαλη περαση σε ολες τις δουλειες που σχετιζονται με εμποριο, τουρισμο κτλ λογω της αναπτυξης των χωρων αυτων..οποτε αν εχεις ορεξη για μια δυσκολη γλωσσα γενικα απεφυγε τις ευρωπαικες!!
Αυτό είναι αλήθεια στη Θεσσαλονίκη που μένω εγώ καθώς και στη Γερμανία και στη Γαλλία που έχω πάει οι περισσότεροι τουρίστες ήταν Κινέζοι.Γενικά αν θέλεις να δουλέψεις ως ξεναγός στη βόρεια Ευρώπη ΠΡΕΠΕΙ να μιλάς Κινέζικα.Το λέω και στη μαμά μου που ψάχνει για εργασία στη Γερμανία ως ξεναγός και δε με ακούει!Κι είναι κρίμα καθώς στη Θεσσαλονίκη υπάρχουν πολλά φροντιστήρια κινέζικων.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panagiotists13 : 09-12-13 στις 15:21. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Φοιτητής

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 19:59, 10-12-13:

Αν δεν παινεψεις το σπιτι σου....
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Η δυσκολότερη γλώσσα - Από Andypro
      Το θέμα έχει λάβει 11 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γενικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 17-11-16 στις 20:46.
    • Νοηματική γλώσσα - Από ~kynthia
      Το θέμα έχει λάβει 26 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-02-11 στις 14:22.
    • Γλώσσα(Εκθεση) - Από akis!
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία ΕΠΑ.Λ..
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 29-06-09 στις 13:48.
    • Η γλώσσα του σώματος - Από dt008
      Το θέμα έχει λάβει 19 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ψυχολογία-Ψυχιατρική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 21-05-06 στις 22:26.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους