Ασκήσεις μαθηματικών για ΑΕΙ

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Ενώ μου φαίνεται εύκολη, έχω σκαλώσει, καμιά ιδέα; Aν είχα κάποιο διάστημα θα πήγαινα με θεώρημα ενδιάμεσων τιμών αλλά τώρα έχω χαθεί λίγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έρεβος

Νεοφερμένος

Ο Έρεβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Ενώ μου φαίνεται εύκολη, έχω σκαλώσει, καμιά ιδέα; Aν είχα κάποιο διάστημα θα πήγαινα με θεώρημα ενδιάμεσων τιμών αλλά τώρα έχω χαθεί λίγο.
Μπορείς να τη λύσεις με το θεώρημα Bolzano.
Θεώρησε τη συνάρτηση g(x)=f(x)-s, όπου s η σταθερά του ερωτήματος α, β ή γ.
Εφόσον η g είναι πολυωνυμική περιττού βαθμού και ο συντελεστής του μεγιστοβάθμιου όρου είναι θετικός θα ισχύει ότι:
(1) και
(2).
Από το (1) συμπεραίνεις ότι υπάρχει κάποιο "αρκετά μεγάλο" τέτοιο ώστε .
Από το (2) συμπεραίνεις ότι υπάρχει κάποιο "αρκετά μικρό" τέτοιο ώστε .
Επομένως από θεώρημα Bolzano θα υπάρχει κάποιο τέτοιο ώστε .
Για τα ερωτήματα α, β, μπορείς (με λίγη προσπάθεια) να βρεις και συγκεκριμένες τιμές για τα και , αλλά για το γ πρέπει να ακολουθήσεις την παραπάνω μέθοδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Προσπάθησα με ότι μαθηματικά θυμάμαι από το Λύκειο, και νομίζω ότι ήταν αρκετά εύκολη. Απλά έπρεπε να βρεις εσύ τιμές για τα διαστήματα. Εκτός αν έκανα καμία χοντρή πατάτα.

f'(x) = 3x^2 - 8, με ρίζες τις +/- -2 ριζα (2/3).

Για χ < -2 ριζα (2/3), η f' > 0, άρα η f γνησίως αύξουσα.
Για -2 ριζα (2/3) < χ < 2 ριζα (2/3), η f' < 0, άρα η f γνησίως φθίνουσα.
Για χ > 2 ριζα (2/3), η f' > 0, άρα η f γνησίως αύξουσα.

Από τα παραπάνω, στο

α) f(0) = 10, f(1) = 3 και στο διάστημα (0, 1) η f είναι γνησίως φθίνουσα. Επειδή 10 > π > 3, από το ΘΕΤ προκύπτει ότι στο διάστημα (0, 1) υπάρχει μία ακριβώς τιμή που είναι ίση με π.
β) lim f(x) με χ -> -οο είναι -οο και f(-3) = 7. Στο διάστημα (-οο, -3) η f είναι γνησίως φθίνουσα, και αφού τείνει στο άπειρο, υπάρχει ακριβώς μία τιμή σε αυτό το διάστημα στην οποία ισούται με -ρίζα(3).
γ) Το lim f(x) με χ -> +οο είναι +οο και f(2) = 2. Στο διάστημα (2, +οο) η f είναι γνησίως αύξουσα, και αφού τείνει στο άπειρο, υπάρχει ακριβώς μία τιμή στο (2, +oo) στην οποία ισούται με 5000000.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Για οποιοδήποτε σύνολο S και c ∈R, ορίζουμε cS={cx : x ∈ S}. Δείξτε ότι αν c > 0, τότε infcS = cinfS, supcS = csupS.
παίδες το deadline είναι κοντά ,ιδέες επειγόντως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rbullet1

Νεοφερμένος

Ο rbullet1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
https://postimage.org/
Μπορεί κάποιος να μου πει τι κάνω στα 4 τελευταία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Έρεβος

Νεοφερμένος

Ο Έρεβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Για οποιοδήποτε σύνολο S και c ∈R, ορίζουμε cS={cx : x ∈ S}. Δείξτε ότι αν c > 0, τότε infcS = cinfS, supcS = csupS.
παίδες το deadline είναι κοντά ,ιδέες επειγόντως
Η απόδειξη γίνεται χρησιμοποιώντας τους ορισμούς των sup και inf.

Έστω και .
Τότε από ορισμό του sup θα ισχύει ότι . (c>0)
Επομένως το είναι ένα άνω φράγμα του .
(Αρκεί να δείξεις τώρα ότι δεν υπάρχει άλλο άνω φράγμα, μικρότερο του ca.)
Έστω ότι υπάρχει τέτοιο ώστε και άνω φράγμα του .
Τότε .
Δηλαδή το b είναι ένα άνω φράγμα του S, μικρότερο του ελαχίστου άνω φράγματος του S. Άτοπο.
Άρα είναι .

Εντελώς παρόμοια απόδειξη γίνεται και για το inf.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Καμιά ιδέα; Μήπως θέλει κανα rolle?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
παίρνεις την περίπτωση f(Xo) = 0 και κάνεις 3 Rolle και καταλήγεις σε άτοπο.

παίρνεις την περίπτωση f(Xo) < 0 κάνεις 3 ΘΜΤ και παίρνεις πάλι άτοπο

ή παίρνεις απ' την αρχή το ΘΜΤ που ναι πιο γενικευμένο και παίρνεις περιπτώσεις εσωτερικά ό,τι θες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

madjack

Νεοφερμένος

Ο madjack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Ή παίρνεις τα βουνά για να μην καταλήξεις στον τόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κούκου-Βάγια

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κούκου-Βάγια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Λοιπον μπορει να ειναι απορια δημοτικου αλλα αυτη τη στιγμη εχω σκαλωσει lim[1+(1/n)]^n με n να τεινει +απειρο ποσο κανει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κούκου-Βάγια

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κούκου-Βάγια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 275 μηνύματα.

και γω τοσο το βγαζω αλλα το βιβλιο λεει e η κατι κανουμε λαθος η ειναι τυποφραγικο λαθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
μπα ,εγώ πρέπει να είμαι λάθος.με θέτω πάει αλλά τα έχω ψιλοξεχάσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά, είναι ο ορισμός του e. Δε μπορεί να σας έβαλε κανείς να το υπολογίσετε, το μόνο που μπορεί κανείς να κάνει είναι να αποδείξει ότι η σχετική ακολουθία είναι αύξουσα και φραγμένη με το 3, άρα θα συγκλίνει σε μια τιμή εκεί κοντά που υπολογίστηκε αριθμητικά (όχι λύνοντας το όριο) σε 2,71.... και ονομάστηκε e προς τιμήν βέβαια του Euler :P . Το χρησιμοποιούμε σαν ταυτότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κούκου-Βάγια

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κούκου-Βάγια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Παιδιά, είναι ο ορισμός του e. Δε μπορεί να σας έβαλε κανείς να το υπολογίσετε, το μόνο που μπορεί κανείς να κάνει είναι να αποδείξει ότι η σχετική ακολουθία είναι αύξουσα και φραγμένη με το 3, άρα θα συγκλίνει σε μια τιμή εκεί κοντά που υπολογίστηκε αριθμητικά (όχι λύνοντας το όριο) σε 2,71.... και ονομάστηκε e προς τιμήν βέβαια του Euler :P . Το χρησιμοποιούμε σαν ταυτότητα.
οχι δε μας εβαλε κανεις να το αποδειξουμε στο βιβλιο το χρησημοποιει για να αποδειξει κατι αλλο κ απλα εγω το εβγαζα 1 δεν ηξερα οτι ειναι ταυτοτητα και το χρησημοποει αμεσως απο θεωρια
θενξ να σαι καλα :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
οχι δε μας εβαλε κανεις να το αποδειξουμε στο βιβλιο το χρησημοποιει για να αποδειξει κατι αλλο κ απλα εγω το εβγαζα 1 δεν ηξερα οτι ειναι ταυτοτητα και το χρησημοποει αμεσως απο θεωρια
θενξ να σαι καλα :redface:

Ειναι ο ορισμος το e αυτος. Δεν μπορεις να δειξεις αναλυτικα οτι αυτο ειναι το οριο. Αλλα μπορεις να δειξεις οτι η ακουλουθια αυτη, ειναι κατω φραγμενη απο το 2 και ανω φραγμενη απο το 3. (Σχεδον ολα τα βιβλια αναλυσης εχουν αυτες τις αποδειξεις.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Μια ερωτηση στα ανωτερα μαθηματικα βολευει ο κανονας αλυσιδας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Μια ερωτηση στα ανωτερα μαθηματικα βολευει ο κανονας αλυσιδας;

Τι εννοεις; Αλλες φορες βολευει αλλες οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
οχι δε μας εβαλε κανεις να το αποδειξουμε στο βιβλιο το χρησημοποιει για να αποδειξει κατι αλλο κ απλα εγω το εβγαζα 1 δεν ηξερα οτι ειναι ταυτοτητα και το χρησημοποει αμεσως απο θεωρια
θενξ να σαι καλα :redface:

Ουσιαστικα σε ορια της μορφης limx->00 (a^x) με αεR καλονικα γραφεις το α^χ σαν e^lna^x η e^xlna
Οποτε ουσιαστικα θα γινεται το οριο limx->00 e^(xlna)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
αυτο δεν ειναι κανονας της αλυσιδας. αυτος ειναι
εσυ απλα αλλαζεις τη μορφη της εξισωσης(οπως πχ οταν εχεις το (x)^2 +2x+1 και το γραφεις (x+1)^2).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top