Crossfit vs Γυμναστήριο

presvis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο presvis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Χαιρετώ. Εδώ και κάποιες μέρες έχω αποφασίσει ότι θέλω να ξεκινήσω γυμναστική. Ψάχνοντας στο διαδίκτυο, ανακάλυψα το crossfit και μου έκανε εντύπωση. Αποτελείται ουσιαστικά από ασκήσεις της ολυμπιακής άρσης βαρών, της ενόργανης γυμναστικής, του power lifting, του στίβου, της κωπηλασίας και πολλών άλλων πολυαρθρικών ασκήσεων, οι οποίες επιλέγονται εντελώς τυχαία και εκτελούνται με βασικό ανταγωνιστή τον χρόνο. Όμως ακούω ότι το crossfit δημιουργεί πολλούς τραυματισμούς και επίσης στα αρνητικά είναι η υψηλή τιμή ( 60 ευρώ κατά μέσο όρο σε γυμναστήριο crossfit τον μήνα ). Στα θετικά είναι ότι τίποτα δεν κάνεις μόνος σου, υπάρχει προπονητής και είσαι σε γκρουπάκι με άλλα άτομα και κάνετε τα ίδια πράγματα. Δεν πρόκειται να βαρεθείς ποτέ γιατί οι ασκήσεις διαφέρουν και δεν υπάρχει αυτή η ρουτίνα της γυμναστικής. Τώρα από την άλλη, στο απλό γυμναστήριο φτιάχνεις μόνος σου το πρόγραμμα που θες. και μπορείς να βαρεθείς γρήγορα από ότι διαβάζω στο διαδίκτυο, και είναι λίγο πιο ελεύθερα τα πράγματα.

Έχει δοκιμάσει κανείς crossfit ή απλό πρόγραμμα γυμναστικής ; Κάθε γνώμη σχετική με το θέμα είναι σεβαστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeYnwa!

Νεοφερμένος

Ο GeorgeYnwa! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Παρακολουθωντας γνωστους που ασχολουνται με gyn η crossfit εχω συμπεραβει οτι αν εχεις λιπος πανω σου και ιες να γινεις πιο γραμμωμενος καλυτερα να κανεις crossfit...αν ομως ο στοχος σου ειναι να γινεις πιο ογκωδης τοτε καλυτερα gym!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ειδικά αν ξεκινάς τώρα γυμναστική μην κάνεις με τίποτα crossfit. Είναι επικίνδυνο δεν το λένε τυχαία αυτό με τους τραυματισμούς. Επίσης, είναι πανάκριβο χωρίς λόγο, μόνο και μόνο επειδή είναι της μόδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

presvis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο presvis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Δεν έχω κάνει ποτέ ξανά στο παρελθόν γυμναστική, και επίσης είμαι αδύνατος. Άρα ούτε να μου περνάει από το μυαλό το crossfit?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αρχικά, γιατί θες να κάνεις crossfit ή γιατί το θεωρείς καλύτερο;

Και να ήσουν αθλητικός τύπος πάλι θα είχες κινδύνους στο crossfit. Και από αποτελέσματα δεν θα έλεγα ότι θα δεις καλύτερα. Αντιθέτως μπορείς να χτίσεις πιο εύκολα μυς στο γυμναστήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Γυμναστήριο, μακριά από crossfit!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

presvis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο presvis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Αρχικά, γιατί θες να κάνεις crossfit ή γιατί το θεωρείς καλύτερο;

Και να ήσουν αθλητικός τύπος πάλι θα είχες κινδύνους στο crossfit. Και από αποτελέσματα δεν θα έλεγα ότι θα δεις καλύτερα. Αντιθέτως μπορείς να χτίσεις πιο εύκολα μυς στο γυμναστήριο.

Υπάρχει crossfit box πάρα πολύ κοντά στο σπίτι μου, 10 λεπτά με τα πόδια, πέρασα για να δω τον χώρο και έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Πολύ οργανωμένα πράγματα, το μόνο μείον είναι η τιμή που μου είπε η κοπέλα στην υποδοχή. Μου είπαν ότι οι τραυματισμοί οφείλονται στους προπονητές που δεν κάνουν σωστά τις τεχνικές και επίσης ότι το crossfit είναι όλα τα υγιή άτομα, όλες τις ηλικίες. Με τράβηξε το γεγονός ότι έχεις πάντα δίπλα σου τον προπονητή, δουλεύεις μαζί με άλλα άτομα και δεν είσαι μόνος στο γυμναστήριο. Ο προπονητής σε ενθαρρύνει να συνεχίσεις όταν σκέφτεσαι να τα βάλεις κάτω στο crossfit, κάτι που δεν γίνεται στο απλό γυμναστήριο. Υπάρχει ομαδικότητα. Όσο για τα αποτελέσματα, έχω ακούσει και εγώ ότι στο γυμναστήριο κάνεις πιο γρήγορα μυς και τα αποτελέσματα έρχονται πιο γρήγορα από το crossfit. Όλα αυτά με έχουν βάλει σε προβληματισμό και για αυτό θέλω γνώμες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Μπορείς να ζητήσεις αν γίνεται να κάνεις ένα μάθημα(ή μία προπόνηση ξέρω 'γω) δοκιμαστικά, να δεις αν σ'αρέσει και αν μείνεις ευχαριστημένος κάνεις εγγραφή!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Θα σου έλεγα να μην προβληματίζεσαι. Πήγαινε γυμναστήριο και απλά κάνε τρέξιμο (αν θες). Και στο γυμναστήριο μπορείς να ζητήσεις να σου δείχνουν τις ασκήσεις, όπως επίσης πολλά γυμναστήρια σου δίνουν personal trainer αν θες που είναι συνέχεια από πάνω σου και σε βοηθάει. Ρώτα για λεπτομέρειες. Και αν χρεώνεται πάλι λιγότερα θα δίνεις από το να πας crossfit.

Διάβασε αυτό για να δεις διάφορους κινδύνους του crossfit.

https://www.huffingtonpost.com/erin-simmons/why-i-dont-do-crossfit_b_5411771.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αποφυγε καθως δε μπορεις να ξερεις αν θα ωφεληθεις ή οχι. Οι τραυματισμοι δεν προκαλουνται μονο απο κακη τεχνικη, αλλα και απο το τροπο που ειναι το crossfit και ευνοει την κακη τεχνικη. Παρα πολλα ρεπς(που ειναι κακο και για αποκτηση δυναμης οπως παρατηρουν πολλοι προπονητες), ασκησεις που θα επρεπε να γινονται μετα απο χρονια προπονησης(olympic lifts και μερικες strongman) θα τις κανεις προτου καλα καλα μαθεις τις βασικες. Αλλα ακομα και να αφησουμε τα αρνητικα που εχει το crossfit εκ κατασκευης(που αποτελουν το λογο που απετυχε να υιοθετηθει απο επαγγελματιες αθλητες, και τωρα το βριζουν:P) μην πονταρεις στο γυμναστηριο και εχε στο νου σου οτι δε μπορεις να το κρινεις. Και γω εχω διπλα μου crossfit club που για να συμμετεχεις πρπ να πληρωσεις 100 ευρω καθε μηνα, αλλα περαν του οτι δεν κανουν και καμια φοβερη γυμναστικη οι γυμναστες δεν ξερουν πολυ βασικα πραγματα(μου ειχε τυχει να δω 2 να κανουνε squat πιο ψηλα και απο τον τοιχο του Trump). Ξερω και αλλα που ειναι ετσι και ενα που δεν ειναι δε μπορω προφανως να πω στα σιγουρα τι ισχυει σε σενα, αλλα δυστυχως το προβλημα ειναι πως δε μπορεις να πεις και εσυ.

Μην γραφτεις ακομα και πηγαινε για 1 χρονο γυμναστηριο και κανε σοβαρο strength training, κατα προτιμηση φτασε ολα τα βασικα lifts(bench press, squat, deadlift) πανω απο 100, λιωσε στο ιντερνετ για τις τεχνικες, προγραμματα κλπ μην εμπιστευεσαι απολυτα τους γυμναστες. Μετα θα μπορεις να κρινεις αν το crossfit και το συγκεκριμενο crossfit box ειναι για σενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StavMed

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η StavMed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Μεσσήνη (Μεσσηνία). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Γενικά το crossfit έχει ενοχοποιηθεί για τραυματισμούς γιατί καταπονεί μέρη του σώματος όπως τη μέση...Αποφύγε το crossfit για αρχή, δοκίμασέ το χειμώνα καλύτερα
Προσωπικά ξεκίνησα αερόβια και νιώθω την αλλαγή...Εσύ σαν αγόρι θα κάνεις ακόμη καλύτερες καύσεις και θα δεις γρήγορα αποτέλεσμα. Ο,τι και αν αποφασίσεις μην πτοηθείς, διασκέδασε το!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

presvis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο presvis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 585 μηνύματα.
Χαιρετώ. Εδώ και κάποιες μέρες έχω αποφασίσει ότι θέλω να ξεκινήσω γυμναστική. Ψάχνοντας στο διαδίκτυο, ανακάλυψα το crossfit και μου έκανε εντύπωση. Αποτελείται ουσιαστικά από ασκήσεις της ολυμπιακής άρσης βαρών, της ενόργανης γυμναστικής, του power lifting, του στίβου, της κωπηλασίας και πολλών άλλων πολυαρθρικών ασκήσεων, οι οποίες επιλέγονται εντελώς τυχαία και εκτελούνται με βασικό ανταγωνιστή τον χρόνο. Όμως ακούω ότι το crossfit δημιουργεί πολλούς τραυματισμούς και επίσης στα αρνητικά είναι η υψηλή τιμή ( 60 ευρώ κατά μέσο όρο σε γυμναστήριο crossfit τον μήνα ). Στα θετικά είναι ότι τίποτα δεν κάνεις μόνος σου, υπάρχει προπονητής και είσαι σε γκρουπάκι με άλλα άτομα και κάνετε τα ίδια πράγματα. Δεν πρόκειται να βαρεθείς ποτέ γιατί οι ασκήσεις διαφέρουν και δεν υπάρχει αυτή η ρουτίνα της γυμναστικής. Τώρα από την άλλη, στο απλό γυμναστήριο φτιάχνεις μόνος σου το πρόγραμμα που θες. και μπορείς να βαρεθείς γρήγορα από ότι διαβάζω στο διαδίκτυο, και είναι λίγο πιο ελεύθερα τα πράγματα.

Έχει δοκιμάσει κανείς crossfit ή απλό πρόγραμμα γυμναστικής ; Κάθε γνώμη σχετική με το θέμα είναι σεβαστή.

προσωπικα θα σου προτεινα να ξεκινησεις γυμναστηριο αλλα δεν ειμαι και τοσο αντικειμενικος καθως ειμαι θερμος υποστηρικτης του γυμναστηριου και αντιμαχομαι αρκετα το crossfit. οι λογοι παντως που στο προτεινω ειναι οι εξης:

-εισαι αρχαριος : αυτο σημαινει οτι το σωμα σου δεν ειναι συνηθισμενο σε οποιαδηποτε μορφη μυικης καταπονησης. ο χρονος αναρρωσης των μυων σου ειναι αρκετα μεγαλος και για αυτο οι προπονησεις τυπου crossfit , οι οποιες προκαλουν αρκετη καταπονηση στους μυς ισως προκαλεσουν προβλημα. βεβαια αυτο θα μπορουσε να συμβει και με τα βαρη αν ξεκινωντας χτυπουσες τρελους ρυθμους . παρολα αυτα ενα προγραμμα με βαρη θα ειναι πιο προσαρμοσμενο σε σενα.

- δεν υπαρχουν τοσα καλα crossfit boxes: οπως προειπαν και οι συμφορουμιτες το crossfit θεωρειται υπευθυνο για πολλους τραυματισμους.ενας λογος για το οποιο συμβαινει αυτο ειναι οτι δεν υπαρχουν και τοσοι καλοι γυμναστες. γυμναστης crossfit μπορει να γινει ο καθενας απλα με ενα σεμιναριο της ομοσπονδιας. και κατα τη γνωμη μου οι καλοι που ασχολουνται με τον αθλουμενο ειναι λιγοι.

-τραυματισμοι: μεγαλο κεφαλαιο του crossfit. εκτος απο τους κακους γυμναστες υπαρχουν και αλλοι σημαντικοτεροι λογοι που οδηγουν σε τραυματισμους . καταρχας η ιδια η δομη του crossfot. οπως πολυ σωστα ανεφερες αποτελειται απο πολυαρθρικες ασκησεις με αντιπαλο το χρονο. το να κανεις κατι τετοιο για μεγαλο χρονικο διαδτημα το θεωρω μεγα λαθος. πρωτον γιατι οι πολυαρθρικες ασκησεις απο μονες τους προκαλουν μεγαλη καταπονηση στο κεντρικο νευρικο συστημα. ετσι θα πρεπει να εκτελουνται κυριως με πολλα κιλα και λιγες επαναληψεις με αρκετα διαλλειματα μεταξυ των σετ.το αντιθετο οδηγει σε σιγουρη καταρευση του μυικου συστηματος ειδικα για εναν αρχαριο.παντως οι πολυαρθρικες ασκησεις θα πρεπει να αποτελουν τον κυριο ογκο καθε προγραμματος με βαρη.

επισης κατι που απεχθανομαι στο crossfit ειναι η τραγικα κακη εκτελεση των ασκησεων (αλλος ενας λογος τρυαυματισμων). αρκει να δεις μερικα βιντεακια απο αθλητες crossfit παγκομιου κλασης που εκτελουν αρσεις θανατου η ελξεις στο μονοζυγο (πραγματικα εκτελουν τις ασκησεις στα 10 μετρα :P ).

βεβαια θα ημουν αδικος να μην τονισω και το βασικο προτερημα του crossfit εναντι του γυμναστηριου: ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ( aka προπονητη)
πιστεψε με αυτο ειναι πολυ σημαντικο. στο γυμναστηριο (ειδικα στα σημερινα fitness clubs) οι περισσοτεροι γυμναστες δε θα ασχοληθουν σχεδον καθολου μαζι σου και θα σου βγαλουν ενα προγραμμα που εχουν δωσει και σε καμια 100αρια ακομα αθλουμενους. για να μην πω για την κραυγαλεα ασχετοσυνη πολλων γυμναστων και personal trainers που εχω συναντησει στη μολις 3 ετων γυμναστηριακη μου πορεια.παρολα αυτα αν ψαχτεις με το γυμναστηριο θα εχεις κατα τη γνωμη μου πολυ καλυτερα αποτελεσματα με πολυ λιγοτερα χρηματα(εξωφρενικες τιμες το crossfit).

οτι και αν αποφασισεις σου ευχομαι καλη τυχη και να θυμασαι οτι η καλη γυμναστικη παει μαζι με την καλη διατροφη.:D

ΥΓ: οσον αφορα τους τραυματισμους θα τους εχεις αν ασχοληθεις σοβαρα με οποιοδηποτε αθλημα με βαρη παντως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

presvis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο presvis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
προσωπικα θα σου προτεινα να ξεκινησεις γυμναστηριο αλλα δεν ειμαι και τοσο αντικειμενικος καθως ειμαι θερμος υποστηρικτης του γυμναστηριου και αντιμαχομαι αρκετα το crossfit. οι λογοι παντως που στο προτεινω ειναι οι εξης:

-εισαι αρχαριος : αυτο σημαινει οτι το σωμα σου δεν ειναι συνηθισμενο σε οποιαδηποτε μορφη μυικης καταπονησης. ο χρονος αναρρωσης των μυων σου ειναι αρκετα μεγαλος και για αυτο οι προπονησεις τυπου crossfit , οι οποιες προκαλουν αρκετη καταπονηση στους μυς ισως προκαλεσουν προβλημα. βεβαια αυτο θα μπορουσε να συμβει και με τα βαρη αν ξεκινωντας χτυπουσες τρελους ρυθμους . παρολα αυτα ενα προγραμμα με βαρη θα ειναι πιο προσαρμοσμενο σε σενα.

- δεν υπαρχουν τοσα καλα crossfit boxes: οπως προειπαν και οι συμφορουμιτες το crossfit θεωρειται υπευθυνο για πολλους τραυματισμους.ενας λογος για το οποιο συμβαινει αυτο ειναι οτι δεν υπαρχουν και τοσοι καλοι γυμναστες. γυμναστης crossfit μπορει να γινει ο καθενας απλα με ενα σεμιναριο της ομοσπονδιας. και κατα τη γνωμη μου οι καλοι που ασχολουνται με τον αθλουμενο ειναι λιγοι.

-τραυματισμοι: μεγαλο κεφαλαιο του crossfit. εκτος απο τους κακους γυμναστες υπαρχουν και αλλοι σημαντικοτεροι λογοι που οδηγουν σε τραυματισμους . καταρχας η ιδια η δομη του crossfot. οπως πολυ σωστα ανεφερες αποτελειται απο πολυαρθρικες ασκησεις με αντιπαλο το χρονο. το να κανεις κατι τετοιο για μεγαλο χρονικο διαδτημα το θεωρω μεγα λαθος. πρωτον γιατι οι πολυαρθρικες ασκησεις απο μονες τους προκαλουν μεγαλη καταπονηση στο κεντρικο νευρικο συστημα. ετσι θα πρεπει να εκτελουνται κυριως με πολλα κιλα και λιγες επαναληψεις με αρκετα διαλλειματα μεταξυ των σετ.το αντιθετο οδηγει σε σιγουρη καταρευση του μυικου συστηματος ειδικα για εναν αρχαριο.

επισης κατι που απεχθανομαι στο crossfit ειναι η τραγικα κακη εκτελεση των ασκησεων (αλλος ενας λογος τρυαυματισμων). αρκει να δεις μονπο μερικα βιντεακια απο αθλητες crossfit παγκομιου κλασης που εκτελουν αρσεις θανατου η ελξεις στο μονοζυγο (πραγματικα εκτελουν τις ασκησεις στα 10 μετρα :P ).

βεβαια θα ημουν αδικος να μην τονισω και το βασικο προτερημα του crossfit εναντι του γυμναστηριου: ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ( aka προπονητη)
πιστεψε με αυτο ειναι πολυ σημαντικο. στο γυμναστηριο (ειδικα στα σημερινα fitness clubs) οι περισσοτεροι γυμναστες δε θα ασχοληθουν σχεδον καθολου μαζι σου και θα σου βγαλουν ενα προγραμμα που εχουν δωσει και σε καμια 100αρια ακομα αθλουμενους. για να μην πω για την κραυγαλεα ασχετοσυνη πολλων γυμναστων και personal trainers που εχω συναντησει στη μολις 3 ετων γυμναστηριακη μου πορεια.παρολα αυτα αν ψαχτεις με το γυμναστηριο θα εχεις κατα τη γνωμη μου πολυ καλυτερα αποτελεσματα με πολυ λιγοτερα χρηματα(εξωφρενικες τιμες το crossfit).

οτι και αν αποφασισεις σου ευχομαι καλη τυχη και να θυμασαι οτι η καλη γυμναστικη παει μαζι με την καλη διατροφη.:D

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Είπες κάτι για αρχάριους και θυμήθηκα τι μου είπε η κοπέλα που δουλεύει στο crossfit box που πήγα. Ότι έχει τμήμα αρχαρίων και γενικά τα προγράμματα προσαρμόζονται στον κάθε άνθρωπο. Άρα σύμφωνα με αυτή δεν πας κατευθείαν στα βαθιά. Ισχύει αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 585 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Είπες κάτι για αρχάριους και θυμήθηκα τι μου είπε η κοπέλα που δουλεύει στο crossfit box που πήγα. Ότι έχει τμήμα αρχαρίων και γενικά τα προγράμματα προσαρμόζονται στον κάθε άνθρωπο. Άρα σύμφωνα με αυτή δεν πας κατευθείαν στα βαθιά. Ισχύει αυτό;

για να στο ειπε θα ισχυει. αυτο ειναι κατι πολυ καλο. τωρα το κατα ποσο προσαρμοζονται στον καθενα ξεχωριστα εγω εχω τις αμφιβολιες μου. αυτο μπορεις να το καταλαβεις και μονο σου οτι ειναι αρκετα δυσκολο. προσαρμοζεται σε σενα ξεχωριστα σημαινει εξατομικευμενη προπονηση. πιστευεις οτι θα γινεται κατι τετοιο ? εγω δεν το πιστευω . παντως το γεγονος και μονο οτι υπαρχει τμημα αρχαριων ειναι κατι καλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

presvis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο presvis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
για να στο ειπε θα ισχυει. αυτο ειναι κατι πολυ καλο. τωρα το κατα ποσο προσαρμοζονται στον καθενα ξεχωριστα εγω εχω τις αμφιβολιες μου. αυτο μπορεις να το καταλαβεις και μονο σου οτι ειναι αρκετα δυσκολο. προσαρμοζεται σε σενα ξεχωριστα σημαινει εξατομικευμενη προπονηση. πιστευεις οτι θα γινεται κατι τετοιο ? εγω δεν το πιστευω . παντως το γεγονος και μονο οτι υπαρχει τμημα αρχαριων ειναι κατι καλο.

Υπάρχει τμήμα αρχαρίων. Που μαθαίνεις τα βασικά του κροσφιτ και σιγά σιγά ανεβάζεις στροφές. Το προγραμμα περιλαμβάνει crossfit, calisthenics, kick boxing, intro (αυτό ειναι για τους αρχάριους), open gym ( που μπορεις να κανεις γυμναστική ελεύθερα, οτι θες εσύ χωρις επίβλεψη), gymnastics και powerlifting. Σου λεω ειναι πολυ οργανωμενα. Υπαρχει και βιντεο στο youtube σχετικα με το συγκεκριμενο box αλλα δεν το ανεβαζω γιατι δεν θελω να κανω διαφημιση. Τελος παντων , εκτιμω τις γνωμες ολων οσων μου απαντησαν και την δικη σου, που ολες ειναι κατα του κροσφιτ. Θα σκεφτω το γυμναστηριο, πρωτα ομως θα κανω ενα δοκιμαστικο στο crossfit και εαν δω οτι μπορει να προσαρμοστει στα μετρα μου για αρχη, τοτε θα το τολμησω. Αλλιως γυμναστηριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 585 μηνύματα.
Υπάρχει τμήμα αρχαρίων. Που μαθαίνεις τα βασικά του κροσφιτ και σιγά σιγά ανεβάζεις στροφές. Το προγραμμα περιλαμβάνει crossfit, calisthenics, kick boxing, intro (αυτό ειναι για τους αρχάριους), open gym ( που μπορεις να κανεις γυμναστική ελεύθερα, οτι θες εσύ χωρις επίβλεψη), gymnastics και powerlifting. Σου λεω ειναι πολυ οργανωμενα. Υπαρχει και βιντεο στο youtube σχετικα με το συγκεκριμενο box αλλα δεν το ανεβαζω γιατι δεν θελω να κανω διαφημιση. Τελος παντων , εκτιμω τις γνωμες ολων οσων μου απαντησαν και την δικη σου, που ολες ειναι κατα του κροσφιτ. Θα σκεφτω το γυμναστηριο, πρωτα ομως θα κανω ενα δοκιμαστικο στο crossfit και εαν δω οτι μπορει να προσαρμοστει στα μετρα μου για αρχη, τοτε θα το τολμησω. Αλλιως γυμναστηριο.


μπορεις να μου στειλεις το βιντεο σε pm?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

presvis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο presvis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.

FaeSouvlaki

Νεοφερμένος

Η FaeSouvlaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Απο την στιγμη που εισαι αρχαριος κατα την γνωμη μου στοχος ειναι να αρχισεις ενδυναμωτικες ασκησεις και τζοκινγκ για ενδυναμωση των μυων και φυσικη κατασταση ωστε οταν αρχισεις το crossfit γιατι εκει συμπερανα οτι εχεις καταληξει να μην δυσκολευτεις! Απο την στιγμη που εχεις λεπτο σωμα μην φοβασαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Στο crossfit υπάρχουν τμήματα αναλόγως με το επίπεδο του καθενός, οπότε δεν ισχύει αυτό που αναφέρεται ότι δεν μπορεί να ξεκινήσει ένας αρχάριος. Ωστόσο, θεωρώ ότι καλό είναι ως αρχάριος να έχεις τουλάχιστον μια υγιή σωματική κατάσταση για να αρχίσεις. Σε καλά τμήματα crossfit ο γυμναστής είναι από πάνω σου και μαθαίνεις σωστά τις ασκήσεις.Το πιο ενδιαφέρον με το crossfit είναι ότι δεν γίνεται να βαρεθείς, όπως ίσως στο γυμναστήριο, γιατί κάθε προπόνηση έχει διαφορετικές ασκήσεις σε συγκεκριμένο χρόνο και είναι ένα challenge που πρέπει να βγάλεις εις πέρας. Το θετικό του γυμναστηρίου, από την άλλη, είναι ότι είναι συνήθως πιο οικονομικό και κάνεις το δικό σου πρόγραμμα, εστιάζοντας στις μυικές ομάδες και στο είδος προπόνησης που θες.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top