Θέλω να ασχοληθώ με κάτι. Αλλά τι;

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις :rolleyes: Anonyme τι εννοείς με το υποτιτλίζω σειρές; :confused:

Μάιρα τα είχα γράψει αναλυτικά σε άλλο θέμα, σε παραπέμπω εδώ. Θα βοηθήσει απίστευτα το ακουστικό σου καθώς και το λεξιλόγιο στα αγγλικά. :)

Η τελεια ασχολια για μενα ειναι το blogging. Καταπιανεσαι με ενα θεμα, ψαχνεις, ερευνας επι αυτου, μαθαινεις κι εξειδικευεσαι στην πορεια μεσα απο το αντικειμενο σου, επικοινωνεις με κοσμο κι ανταλασσεις αποψεις, κανετε συναντησεις κλπ, μπορεις να το δουλεψεις απο οπουδηποτε ακομα και στις διακοπες. Αν γινεις εξπερ στο αντικειμενο κι εχεις ρευμα μπορεις να κανεις ανθολογια των δημοσιευσεων σου και να βγαλεις βιβλιο, μπορεις να βαλεις διαφημισεις ή και ενα πλανο affiliation (λινκ σε προιοντα αλλων που σχετιζονται με το αντικειμενο σου), να κανεις reviews (πληρωμενες) κλπ. Το τερπνον μετα του ωφελιμου.
Αν θες να κανεις καλη δουλεια, θες μια φωτογραφική μηχανη ή καμερα για αρθρα, ρεπορταζ, συνεντευξεις. Βασικα αν εχεις ενα καλο θεμα μπορεις να βγαλεις και τη δικη σου μαρκα προιοντων. Απαραιτητα για προωθηση facebook, twitter κι ισως ενα καναλι youtube.

Προσθηκη: αυτο που ειπε ο Μαριος πιο πανω ειναι πολυ καλο κι αμα το συνδιασεις με το blogging γινεται καλυτερο. Υλικο απο βιβλιοθηκη κι ερευνα σε ενα θεμα και βγαινεις στο ιντερνετ σαν ειδικος σε κατι.

libre (και όλοι οι άλλοι εννοείται), επειδή το σκέφτομαι αρκετά στο κεφάλι μου να ανοίξω blog και μάλλον θα το κάνω, πώς θα σας φαινόταν αν σε ένα blog υπάρχει καρτέλα "Services"; Για παράδειγμα ανοίγει ένας φωτογράφος και έχει portfolio με τις φωτογραφίες του και σε κάποιο σημείο μπορείς να βρεις ένα mail επικοινωνίας για business inquiries. Έχει νόημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Μάιρα τα είχα γράψει αναλυτικά σε άλλο θέμα, σε παραπέμπω εδώ. Θα βοηθήσει απίστευτα το ακουστικό σου καθώς και το λεξιλόγιο στα αγγλικά. :)


;
Και γω το κάνω..απίστευτη εμπειρία και περνάς ευχάριστα το χρόνο σου. Και όχι απλά βελτιώνεις τα αγγλικά σου, ουσιαστικά μαθαίνεις να λειτουργείς σαν επαγγελματίας μεταφραστής. Διότι δεν μεταφράζεις απλά γραμματικά και αυτολεξεί, προσαρμόζεις το νόημα, το ύφος και το λεξιλόγιο στα ελληνικά, ώστε να είναι απόλυτα κατανοητό και όσο το δυνατό περισσότερο απλοϊκό για τον Έλληνα θεατή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Δεν το εχω ψαξει ακομα, αν και σκοπευω να κανω καναλι στο yutube καποια στιγμη και να το κανω embedded στο site μου. Βλεπω ενα αρνητικο στο youtube που δεν μου αρεσει, ητοι βρισιες και κριτικες ηλιθιων ατομων και δεν ξερω αν μπορεις να κοβεις αθλια σχολια, ή αν γινεται να κανεις προελεγχο (ενα σχολιο να περναει απο εγκριση πριν δημοσιευτει) οπως μπορει να γινει σε ενα blog, διοτι διαφορετικα θα πρεπει να εχεις γερο στομαχι. Το αλλο ειναι οτι μπορουν να παρουν το βιντεο σου και να κανουν παρωδιες με υποτιτλισμο κλπ, αν εχεις ενα εξειδικευμενο θεμα. Και δεν ξερω τι ποσοστα πληρωνει το youtube επισης. Αν το εχεις ψαξει πες. Γιατι λες οτι ειναι 1000 φορες καλυτερο;

φίλε μου στην Ελλάδα οι πληρωμές του yotutube είναι πολύ χαμηλές για αυτό αν το κάνεις θα το κάνεςι ως χόμπυ και αν σου κάτσει σου έκατσε. Όσο αφορά τα σχολια θα υπάρχουν αρνητικά αλλά θα υπάρχουν και θετικά και το feedback σου θα είναι πολύ πιο άμεσο. Σβήνεις ότι σχόλιο θέλεις όπως ακριβώς λειτουργεί και το blogger.

Μπορούν να κάνουν τα πάντα με τα βίντεο σου αυτό είναι το κακό αλλά αν είσαι καλός μπορεις να γίνεεις διάσημος είναι ένα ρισκο που ο καθε yotutuber παίρνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Σβήνεις ότι σχόλιο θέλεις όπως ακριβώς λειτουργεί και το blogger.
Προτείνω, αν τελικά, αποφασίσεις να το τολμήσεις, να αφήνεις τον κόσμο να εκφράζει την άποψή του και να κάνει σχόλια (είτε αυτά είναι αρνητικά, είτε θετικά). Δεν είναι ωραίο να σβήνει τα σχόλια, ακόμα κι αν αυτά είναι προσβλητικά. Άλλωστε επιλογή του θα είναι να το κάνει και όσο να πεις θα βγάλει τον εαυτό του δημοσίως. Δεν γίνεται να αρέσει σε όλους. Κάποιοι θα τον συμπαθήσουν, κάποιοι όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Προτείνω, αν τελικά, αποφασίσεις να το τολμήσεις, να αφήνεις τον κόσμο να εκφράζει την άποψή του και να κάνει σχόλια (είτε αυτά είναι αρνητικά, είτε θετικά). Δεν είναι ωραίο να σβήνει τα σχόλια, ακόμα κι αν αυτά είναι προσβλητικά. Άλλωστε επιλογή του θα είναι να το κάνει και όσο να πεις θα βγάλει τον εαυτό του δημοσίως. Δεν γίνεται να αρέσει σε όλους. Κάποιοι θα τον συμπαθήσουν, κάποιοι όχι.

:confused: αν ασχοληθώ εγώ φίλε μου δε θα σβήνω κανένα σχόλιο όπως έκανα παλιά με το blog μου και ας με βριζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
:confused: αν ασχοληθώ εγώ φίλε μου δε θα σβήνω κανένα σχόλιο όπως έκανα παλιά με το blog μου και ας με βριζουν.
Έτσι..αν αρχίσεις πάντως...ενημέρωσέ με να σε παρακολουθώ και να κάνω subscribe and thumbs up :clapup::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
libre (και όλοι οι άλλοι εννοείται), επειδή το σκέφτομαι αρκετά στο κεφάλι μου να ανοίξω blog και μάλλον θα το κάνω, πώς θα σας φαινόταν αν σε ένα blog υπάρχει καρτέλα "Services"; Για παράδειγμα ανοίγει ένας φωτογράφος και έχει portfolio με τις φωτογραφίες του και σε κάποιο σημείο μπορείς να βρεις ένα mail επικοινωνίας για business inquiries. Έχει νόημα;
Εν τοιαυτη περιπτωσει το ονομα του site πρεπει να ειναι του τυπου www.OnomaSite.com κι οχι www.OnomaBlog.blogger.com γιατι θα φαινεται ερασιτεχνικο.

Σκεψου με προοπτικη, γιατι μπορει να ξεκινησεις δειλα και να εξελιχτει σε κατι μεγαλο, αμα ξερεις να κρατας τον κοσμο. Ιδιως αν υπαρχει η προοπτικη να λανσαρεις μαρκα προιοντων, πρεπει να σκεφτεις το ονομα απο τωρα, ωστε μαρκα και site να εχουν το ιδιο ονομα για να μην μπερδευεται ο κοσμος και να ειναι ευκολο να το συγκρατησει κανείς. Η extension του site καλο να ειναι .com γιατι αλλιως, αμα εξελιχτεις, μπορει καποιος αλλος να παρει το ιδιο ονομα με .com και παρεμφερη προιοντα και να φανταζεις outsider. Αμα θες να δωσεις στυλ ethique μπορεις να παρεις και .org κι αν θελεις να προβαλλεις το εναλλακτικο παιρνεις .co

Ναι μπορεις να βαλεις Services, αλλά την tab για το μπλογκ μπορεις να την μετονομασεις, αναλογα με τον τομεα και το στυλ σου. Εγω πχ που ειμαι σε wellness/Lifestyle την εχω ονομασει Magazine γιατι ειναι πιο φινετσατο. Μπορει να μεινει και Blog αν θες να εστιασεις σον προσωπικο χαρακτηρα, παρολο που το βλεπεις επαγγελματικα, δηλαδη σαν ενας freelancer επαγγελματιας που θελει αμεσοτητα με τον κοσμο. Με τιτλο blog μπορεις πιο συχνα να λες «εγω» και να βαζεις και προσωπικες ιστοριες και τρυκς που δοκιμασες, ωστε να δινεις μια προσωπικη νοτα. Αφου θα εχεις αποκτησει αρκετους αναγνωστες, προτεινω να εχεις και guest posts απο ατομα του χωρου που εχουν καποιο stream στα social media.

Επισης ποιο θα ειναι το business model? Το παραδοσιακο ειναι «εχω προιον/υπηρεσια και ψαχνω πελατες» . Το δικο μου ειναι «συσπειρωνω κοσμο με βαση ενα θεμα και δημιουργω προιοντα, αναλογα με τις αναγκες τους» Στη δευτερη περιπτωση πρεπει να βαλεις ενα plugin για social network ή να εχεις τουλαχιστον ενα forum.

Αν καταθεσεις μαρκα και ο χωρος σου ειναι μεγαλος, κοιτα να κατοχυρωσεις τους βασικους τομεις. Πχ στο lifestyle εχεις ρουχα, προσωπικες υπηρεσιες (relooking κλπ), events, ταξιδια κλπ στη φωτογραφια ξερω γω βαλε και video, visual creations αναλογα πως ειναι χωρισμενοι οι τομεις εκει που μενεις. Δεν ξερω για τιμες, παντως Γαλλια ειναι 200Ε/3 τομεις. Αλλιως μπορει καποιος αναγνωστης/μελος σου να εμπνευστει απο αυτα που γραφεις και να γινει ανταγωνιστης. Για την προστασια των δημοσιευματων υπαρχουν κι εκει μετρα, αλλα ειναι μεγαλο το θεμα να το αναπτυξω τωρα.

Σκεφτηκες τι πλατφορμα θα χρησιμοποιησεις; Περα απο wordpress δεν θα ηξερα να σε συμβουλεψω. Εχω δουλεψει και με αλλες, αλλα ηταν καθαρα για social networks.

@ Fockos, PolGR1509
Αλλο αρνητικα σχολια, τα οποια μπορει να χρησιμευουν ως εποικοδομητικη κριτικη κι αλλο οι προσβολες. Αμα το αφησετε να γινει λαχαναγορα θα σας φυγουν τα σωστα ατομα και θα σας μεινουν τα ξόανα. Καποια στιγμη θα βαρεθειτε και θα το κλεισετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Μάιρα τα είχα γράψει αναλυτικά σε άλλο θέμα, σε παραπέμπω εδώ. Θα βοηθήσει απίστευτα το ακουστικό σου καθώς και το λεξιλόγιο στα αγγλικά. :)
Αρκετά καλή ιδέα,κάποια στιγμή ίσως το επιχειρήσω.Τόσες σειρές βλέπουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Εγω λεω να αρχισω κιθαρα.Εχω πιξει στο διαδυκτυο τα απογευματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
SOS!
Βρίσκομαι σε απελπιστική κατάσταση. Είμαι κοντά 17 χρόνων και νιώθω ότι είμαι χειρότερη και απ τη γιαγιά μου όσον αφορά προβλήματα με το σώμα μου (δεν εννοώ εξωτερικής εμφάνισης)
Έχω οσφυαλγία εδώ και δύο χρόνια η οποία όμως έχει σταματήσει να με ενοχλεί και πονάει μόνο όταν ζορισω τη μέση μου. Έκανα χρόνια μπαλέτο και άλλους χορούς και μου έκαναν πιο σκατά τη μέση οπότε τους σταμάτησα. Άρχισα πέρυσι στίβο για τέσσερις μήνες, γυμναστηκα απίστευτα και μου άρεσε πάρα πολύ. ..έλα όμως που έκανα μια βλακεία σκέτη, και τις εξετάσεις πέρσι καταντησα να τις τελειώσω με εκφύλιση μηνισκου στο γόνατο. Ο γιατρός είπε ξεκούραση. Μάλιστα γιατρέ, το ξεκουρασα 8 μήνες! Πριν δύο βδομάδες ξεκίνησα πάλι στίβο και βιαστηκα
να μοιραστώ την απερίγραπτη
χαρά μου που δε με έπιασε το γόνατο. Αμ πώς! Άρχισε πάλι και προφανώς πάει κι ο στίβος, πάλι. .. Δεν αντέχω να μην κάνω τίποτα νιώθω άσχημα με τον εαυτό μου...τι μπορώ να κάνω σαν αθλητική δραστηριοτητα; δε θέλω κολύμπι γιατί κρυώνω απίστευτα και άσε που φοβάμαι και το νερό. Πείτε μου καμιά ιδέα :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
SOS!
Βρίσκομαι σε απελπιστική κατάσταση. Είμαι κοντά 17 χρόνων και νιώθω ότι είμαι χειρότερη και απ τη γιαγιά μου όσον αφορά προβλήματα με το σώμα μου (δεν εννοώ εξωτερικής εμφάνισης)
Έχω οσφυαλγία εδώ και δύο χρόνια η οποία όμως έχει σταματήσει να με ενοχλεί και πονάει μόνο όταν ζορισω τη μέση μου. Έκανα χρόνια μπαλέτο και άλλους χορούς και μου έκαναν πιο σκατά τη μέση οπότε τους σταμάτησα. Άρχισα πέρυσι στίβο για τέσσερις μήνες, γυμναστηκα απίστευτα και μου άρεσε πάρα πολύ. ..έλα όμως που έκανα μια βλακεία σκέτη, και τις εξετάσεις πέρσι καταντησα να τις τελειώσω με εκφύλιση μηνισκου στο γόνατο. Ο γιατρός είπε ξεκούραση. Μάλιστα γιατρέ, το ξεκουρασα 8 μήνες! Πριν δύο βδομάδες ξεκίνησα πάλι στίβο και βιαστηκα
να μοιραστώ την απερίγραπτη
χαρά μου που δε με έπιασε το γόνατο. Αμ πώς! Άρχισε πάλι και προφανώς πάει κι ο στίβος, πάλι. .. Δεν αντέχω να μην κάνω τίποτα νιώθω άσχημα με τον εαυτό μου...τι μπορώ να κάνω σαν αθλητική δραστηριοτητα; δε θέλω κολύμπι γιατί κρυώνω απίστευτα και άσε που φοβάμαι και το νερό. Πείτε μου καμιά ιδέα :(

Χμμμ η καθαρη γυμναστικη θα ηταν μια πολυ καλη λυση αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα εχεις προβλημα με την μεση.. Αλλα πιστευω πιο πολυ βοηθαει παρα κανει κακο γιατι ειχα και εχω θεμα με την καρεκλα που καθομουν σαν βλακας και εφτιαξε. Μετα το volley ειναι πολυ καλο και αν θες ποδηλασια αλλα θελει εξοπλισμο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Όταν λες καθαρή γυμναστική εννοείς ας πούμε σαν όργανα; ;γυμναστήριο κι έτσι; ;; κι εγώ από την καρέκλα έπαθα τον μηνισκο... οι καρέκλες φταίνε για όλα τελικά! !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Όταν λες καθαρή γυμναστική εννοείς ας πούμε σαν όργανα; ;γυμναστήριο κι έτσι; ;; κι εγώ από την καρέκλα έπαθα τον μηνισκο... οι καρέκλες φταίνε για όλα τελικά! !!

Ναι, το γυμναστηριο ειναι γενικα μια πολυ καλη λυση! Κοιτα το δεν χανεις κατι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
SOS!
Βρίσκομαι σε απελπιστική κατάσταση. Είμαι κοντά 17 χρόνων και νιώθω ότι είμαι χειρότερη και απ τη γιαγιά μου όσον αφορά προβλήματα με το σώμα μου (δεν εννοώ εξωτερικής εμφάνισης)
Έχω οσφυαλγία εδώ και δύο χρόνια η οποία όμως έχει σταματήσει να με ενοχλεί και πονάει μόνο όταν ζορισω τη μέση μου. Έκανα χρόνια μπαλέτο και άλλους χορούς και μου έκαναν πιο σκατά τη μέση οπότε τους σταμάτησα. Άρχισα πέρυσι στίβο για τέσσερις μήνες, γυμναστηκα απίστευτα και μου άρεσε πάρα πολύ. ..έλα όμως που έκανα μια βλακεία σκέτη, και τις εξετάσεις πέρσι καταντησα να τις τελειώσω με εκφύλιση μηνισκου στο γόνατο. Ο γιατρός είπε ξεκούραση. Μάλιστα γιατρέ, το ξεκουρασα 8 μήνες! Πριν δύο βδομάδες ξεκίνησα πάλι στίβο και βιαστηκα
να μοιραστώ την απερίγραπτη
χαρά μου που δε με έπιασε το γόνατο. Αμ πώς! Άρχισε πάλι και προφανώς πάει κι ο στίβος, πάλι. .. Δεν αντέχω να μην κάνω τίποτα νιώθω άσχημα με τον εαυτό μου...τι μπορώ να κάνω σαν αθλητική δραστηριοτητα; δε θέλω κολύμπι γιατί κρυώνω απίστευτα και άσε που φοβάμαι και το νερό. Πείτε μου καμιά ιδέα :(


https://www.youtube.com/user/blogilates:clapup:
Αρχισε pop pilates και δεν θα το μετανιωσεις :)
Ειναι και δωρεαν καθως ειναι μεσω youtube και πραγματικα μετα απο λιγο καιρο βλεπεις διαφορα στο σωμα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πήγαινε γυμναστήριο. Και μόνο που έγραψες διάφορες αθλητικές δραστηριότητες σημαίνει ότι σου αρέσει να αθλείσαι. Τα οφέλη:

1) Θα αισθάνεσαι πιο ωραία. Πιο υγιής. Μετά από λίγο καιρό θα δεις ευεξία και θα έχεις όρεξη να κάνεις παραπάνω πράγματα. Το συνεχές καθισιό σε κουράζει. Εγώ ενάμιση χρόνο πριν ξεκίνησα να έχω πόνους στη μέση, αισθανόμουν άσχημα και γενικά δεν είχα όρεξη. Όλη μέρα καθόμουν στο pc και έπαιζα ή διάβασα. Πολύ κακό. Τώρα αισθάνομαι πολύ καλά, έχω περισσότερη αυτοπεποίθηση και βλέπω και άλλα οφέλη.

2) Θα εκτονώνεσαι. Ότι και να κάνεις, ο καλύτερος τρόπος να εκτονωθείς είναι να γυμναστείς. Ουσιαστικά θα ξεκουράζεις το μυαλό και θα εκτονώνεις το σώμα. Αν διαβάζεις κιόλας η καλύτερη ξεκούραση από το σχολείο δεν είναι να κάτσεις να παίξεις κάτι για το οποίο θα χρησιμοποιείς πάλι το μυαλό αλλά να ασκήσεις το σώμα.

3) Είσαι κοπέλα στην ανάπτυξη, αν τηρείς το πρόγραμμά σου σε 2 χρόνια που θα έχεις περάσει σε κάποια σχολή θα έχεις κάνει σωματάρα. 100% κάνει μπαμ ποιες αθλούνται/γυμνάζονται. Αλλά θέλει πρόγραμμα.

Πέρα από αυτό, δεν ξέρω τι θα μπορούσες να κάνεις. Αθλήματα με τρέξιμο δεν μπορείς λόγω γονάτου, πολεμική τέχνη δεν ξέρω αν θα μπορούσες. Πιθανό να ζορίζεις πάλι τη μέση ή και το γόνατο. Το γυμναστήριο είναι κάπως all around λύση επειδή προσαρμόζεις το πρόγραμμα όπως σε βολεύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top