[Καπνιστές] Πίπα

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Μία σελίδα με τα logo των πιο γνωστών κατασκευαστών.

https://www.pipephil.eu/logos/en/logo-p3.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosPiper

Νεοφερμένος

Ο PanosPiper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Και η δικη μου πιπα ειναι απο Στεφανου και δεν εχω κανενα παραπονο 2 χρονια τωρα! Θελω να παρω και αλλη βεβαια, αλλα πολυ πιθανων να προτιμισω και παλι καποια pipex. Δεν εχω καπνισει απο πολλες πιπες, αλλα εχω την εντυπωση οτι οι ακριβοτερες εχουν ελαχιστη διαφορα ως προς την καπνιστικη τους εμπειρια, η διαφορα τους εγκυτε στην πολυτελια, και οπως σε καθε τι, στο αυτοκολιτακι του κατασκευαστη...
Εχω βαλει και εγω στο ματι μια churchwarden απο την pipex... Ισως το σκεφτω πιο σοβαρα σε 2-3 μηνες, προς το παρων πρεπει να κανω οικονομια :P

Μπορει και να έχεις δίκιο -βασικά νομίζω οτι δικαιολογείται η παραπάνω τιμή αν η πίπα έχει σοβαρή, χοντρότερη επένδυση στο bowl, που το προστατεύει απο τυχόν burn out αλλά δεν καίει το χέρι σου αν θερμανθεί (σε λογικά πλαίσια).
Το λέω απο προσωπική εμπειρία, γιατί η PIPEX που έχω καίει πολύ γρήγορα, είμαι και σχετικά αρχάριος (έναν χρόνο περίπου καπνίζω πίπα) αλλά νομίζω οτι φταίει και η επένδυση. Συγκρίνοντάς την με αυτή που αγόρασα μετά, με διαφορά 15Ε προς τα πάνω, καμία σχέση!

Τώρα τους ξαναδοκιμάζω και ελπίζω να μου βγεί σε καλό, γιατί το παράκανα φέτος, αγόρασα πίπες για 1 χρόνο και!
Κι εγώ πρέπει να κάνω οικονομία, φοιτητής είμαι, απλά παρασύρθηκα!
Αν θές να δείς, απο περιέργια, τί παρείγγηλα, δες στο 'ΛΕΙΟ ΣΚΟΥΡΟ' D21, και στο 'ΜΑΚΡΥ ΕΠΙΣΤΟΜΙΟ' 03.

Καλό Κάπνισμα φίλε!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosPiper

Νεοφερμένος

Ο PanosPiper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Μία σελίδα με τα logo των πιο γνωστών κατασκευαστών.

https://www.pipephil.eu/logos/en/logo-p3.html


Καλό link!!!!!!
Δεν θυμάμαι με ποιόν είχαμε αρχικά μιλήσει για τα cobs, αλλά αν είχατε παραγγείλει ποτέ απο Αμερική (Missouri Meerschaum), πόσες περίπου μέρες έκανε? Γιατί δεν μου έδωσαν tracking number, και θέλω στο περίποο να ξέρω τί να περιμένω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Απο Αμερικη θα αργισει, δεν εχω παραγκειλει ποτε, αλλα θα μπλεξεις και με τελωνειο επομενος θα παρει αρκετες μερες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosPiper

Νεοφερμένος

Ο PanosPiper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Λοιπόν, η παραγγελία ήρθε γρηγορότατα, σε 12 ημέρες συνολικά!
Τα cobs είναι στην πλειοψηφία τους όμορφα, όλα φαίνονται καπνίσιμα, και ο Country Gent. που παρήγγειλα εκτός του grab bag (που εν τω μεταξύ περιείχε έναν ήδη!), εΙναι απλά πολύ καλή καπνοσύριγγα!
Κάπνισα ήδη απο τις 5 και είναι πολύ καλές, αλλά θέλουν λίγο 'στρώσιμο' να φύγει η επίγευση καλαμποκιού!
All in all, πολύ καλή αγορά, είμαι πολύ ευχαριστημένος και στο μέλλον βλέπω να ξαναπαραγγέλνω!
Εν τω μεταξύ περιμένω και τα PIPEX Stefanou, θα ποστάρω άλλο ένα σύντομο review τότε...
Στην υγειά σας:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ηδη απο 5; Ποτε προλαβες; Χαχα!
Εγω για πιπεξ περιμενω να ακουσω, τις corn cob τις εχω αφησει στο παρελθον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosPiper

Νεοφερμένος

Ο PanosPiper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Θα ακουσεις σύντομα!
Τις παρήγγειλα την προηγούμενη Παρασκευή, και μου είπαν οτι α νδεν μου έχουν έρθει μέχρι αυτήν την Πέμπτη, να τους πάρω τηλέφωνο!
Will post soon...
In the meantime, enjoy a wonderful song:
https://www.youtube.com/watch?v=k_TDYkVK9ME
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosPiper

Νεοφερμένος

Ο PanosPiper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Λοιπόν φίλε μου, έφτασαν και οι Στεφάνου!!!!

Η D21 είναι όντως οσο ωραία φαίνεται και στην ιστοσελίδα τους, και μου άρεσε πολύ το χρώμα όταν το είδα στον ντάλα ήλιο, ένα πολύ σκούρι καφέ, με λίγο μαύρο!
Η 'μακρύ επιστόμιο 03' ωστόσο, με απογοήτευσε για να είμαι ειλικρινής, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα τα ρίξω στην εταιρεία:
Δεν ρώτησα διαστάσεις, κι έπρεπε να το δω απο κοντά...
Οτι δεν είναι churchwarden φαίνεται, αλλά οτι έχει μικρό μπώλ (αυτό που ένας φίλος μου αποκαλεί 'γυναικεία' πίπα, δεν ξέρω αν ισχύει, αλλά είναι μπώλ πίπας μικρότερων διαστάσεων) δεν φάινεται τόσο καλά, ή εγω δεν το είδα και δεν ρώτησα... Το stem ειναι κεχριμπαρένιο και ομολογουμένως πανέμορφο, γενικά είναι σαν μία mini churchwarden, χαριτωμένη, αλλά για πιο σύντομο κάπνισμα... Δεν το μετάνιωσα, απλά άλλη φορά θα ρωτάω!

ΓΕΝΙΚΑ είμαι παρα πολύ ευχαριστημένος με την παραγγελία μου, εμπιστεύομαι το μεράκι και την εμπειρία αυτών που δουλεύνουν στην εταιρεία-αν ό,τι λέει το βιογραφικό τους στην ιστοσελίδα ους ισχύει!- και είναι και οι δύο πανέμορφες πίπες!
Επίσης, ήρθαν παρα πολύ γρήγορα φίλε, το παρήγγειλα Παρασκευή, μου είπαν οτι θα τ στείλουν Δευτέρα, και να σου το Τετάρτη πρωί (σήμερα), σαν δώρο γενεθλίων!
Άλλο ένα συν είναι οι τιμές χονδρικής που έχουν στα προϊόντα τους,αλλά και το χαμηλό κόστος αποστολής!
Αρχικά μου είπαν 7Ε, αλλά όταν τους είπα οτι θα παραγγείλω δύο μου το άλλαξαν σε 5Ε, και η πληρωμή γίνεται με αντικαταβολή στο ταχυδρομείο!

Επειδή ακόμη είμαι στην διαδικασία 'στρωσίματος' των καλαμποκιών μου, και είμαι πραγματικά πολύ ενθουσιασμένος με αυτά, θα σου ξαναποστάρω καλύτερο και πιο ουσιαστικό review, όταν τις καπνίσω..
They look promising though, and I think they will smoke as good as their looks!
Cheers man!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.












 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Κατα την γνωμη μου ο καλυτερος καπνος πιπας ειναι ο W.O Larsen old fashioned αλλα ειναι λιγο ακριβος,δηλαδη η συσκευασια των 100gr κανει 50ευρω,αλλα μιλαμε για καπνο που σε αγγιζει.

Μπορειτε να τον δειτε εδω https://www.tobaccostore.gr/eshop/product_info.php?cPath=28_86_93&products_id=134


Πολύ καλός καπνός, όμως αν αναλογιστείς ότι στο εξωτερικό κοστίζει 20 - 22 ευρώ, από εγωισμό και μόνο μην τον πάρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
από εγωισμό και μόνο μην τον πάρεις.


Απο εγωΐσμο και μονο, θα παω ουτος η αλλος εξωτερικο σε μερικους μηνες, και θα γυρισω με μια βαλιτσα γεματι καπνους! Οτι λευτα εχω να ξοδεψω θα τα ωσω μαζεμενα για καπνο και τελιωνει η υποθεση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Απο εγωΐσμο και μονο, θα παω ουτος η αλλος εξωτερικο σε μερικους μηνες, και θα γυρισω με μια βαλιτσα γεματι καπνους! Οτι λευτα εχω να ξοδεψω θα τα ωσω μαζεμενα για καπνο και τελιωνει η υποθεση!

Ζηλεύω, αλλά προς το παρόν το ελέγχχω γιατί μόλις παρέλαβα το νέο (ελληνικής κατασκευής) μέλος της συλλογής μου, φθηνό πλην αξιολάτρευτο: https://www.briar-pipes.com/shop/ind...id=62&option=com_virtuemart&Itemid=72&lang=el

Κι ένα ενδιαφέρον βίντεο:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Latvala

Νεοφερμένος

Ο Latvala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
καλησπέρα :)
προτού αρχίσω ή δεν αρχίσω, θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα για να ξεκαθαρίσω.

1)διάβασα για καπνό Skandinavik Vanilla ή κάπως έτσι. αυτός ο καπνός επειδή είναι και αρωματικός μυρίζει πολύ, αφού τελειώσεις το κάπνισμα;
2)τα ρούχα απορροφούν την μυρωδιά;
3)οι καπνιστές τσιγάρου (των 2-3 πακέτων τη μέρα) καταλαβαίνουν την διαφορά τους; γίνεται αντιληπτό από αυτούς; τους ενοχλεί μήπως;
4)είναι βαρύς; έπειτα από 1-2 μπολ, σε "χτυπάει" στο κεφάλι;
5)πρέπει οπωσδήποτε να έχεις φάει από πριν;
6)ο χώρος που καπνίζεις πόσες ώρες θέλει για να ξεμυρίσει με ένα ανοιχτό παράθυρο;

ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ypernefelos

Νεοφερμένος

Ο ypernefelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας, καπνιζω πιπα περιπου μισο χρονο τωρα, ειχα αποριες γι αυτο εκανα μια αναζητηση για απαντησεις. Πρωτα οταν αγοραζουμε μια πιπα φυσικα πληρωνουμε τον κατασκευαστη αλλα επισης και την ποιοτητα του ξυλου, δηλαδη το ρεικι που συνηθως κατασκευαζονται οι πιπες μονο συγγεκριμενα μερη του δεντρου ειναι καταληλα και παλι απο αυτα υπαρχουν αυτα που ειναι Α ποιοτητας και αλλα που ειναι Β. Οι πιπες καλαμποκιου, αρχικα τις καπνισαν οι αποικοι στον νεο κοσμο (Αμερικη) απο το 1800 περιπου και μετα, ειναι παμθηνες στην Αμερικη, ξεκινουν απο 3 εως 4 δολαρια αλλα οταν ερχονται στην Ελλαδα κοστιζουν ακριβοτερα λογω δασμων, αγορασα 4 πιπες αξιας 100 ευρω συν 20 ταχυδρομικα συν 40 φορους. Οδηγιες για το καπνισμα και τον καθαρισμο υπαρχουν πληθος στο you tube.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top