Ξένες Φιλολογίες

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
μεταξυ μας, αν και ειμαστε λιγακι εκτος θεματος, εγω θα προτεινα καλυτερα το σορμπον γ1
βεβαια για σενα θα ειναι λιγακι δυσκολο, δεδομενου οτι πας ακομα σχολειο και δεν εχεις τοσο ελευθερο χρονο :/:
και δεν εχω σορμπον β2 για να κερδιζα την γραμματικη τουλαχιστον

τι θελεις να κανεις μετα το πανεπιστιμιο με αυτα τα διπλωματα?
μονο καθηγητης μπορεισ ?
δεν ξερω ακομα παντως ανοιγουν πολλοι οριζοντες με μια αριστη γνωση μιας ξενης γλωσσας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
και δεν εχω σορμπον β2 για να κερδιζα την γραμματικη τουλαχιστον

δεν εχει σημασια που δεν εχεις σορπον β2
η γραμματικη του γ1 ειναι στην ουσια μια επαναληψη των οσων ηδη ξερεις
αρα αν οντως τα ξερεις τοτε δεν εχεις προβλημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
δεν εχει σημασια που δεν εχεις σορπον β2
η γραμματικη του γ1 ειναι στην ουσια μια επαναληψη των οσων ηδη ξερεις
αρα αν οντως τα ξερεις τοτε δεν εχεις προβλημα
βαλε οτι δεν εχω ασχοληθει καθολου με λογοτεχνια,δεν εχω χρονο οπως ειπες και εσυ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Ποσο δύσκολο ειναι να καταφερεις να ανταποκριθεις στις απαιτήσεις αυτων των τμημάτων με ενα μετριο πτυχίο (B2).Για γερμανική φιλολογία ενδιαφέρομαι προσωπικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Λογικά θα δυσκολευτείς, αλλά αυτό εξαρτάται από το πραγματικό σου επίπεδο. Εάν έχεις ευχέρεια λόγου, δεν θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα (οι περισσότεροι στο B2 δεν έχουν). Να έχεις υπόψη σου ότι στις ξένες φιλολογίες δεν μπαίνεις για να βελτιωθείς στη γλώσσα, αλλά θα πρέπει ήδη να είσαι σε ένα πολύ καλό επίπεδο. Είσαι όμως -θεωρητικά τουλάχιστον- σε καλό επίπεδο και εάν νιώθεις ότι χρειάζεσαι βελτίωση, μπορείς μόνος σου το καλοκαίρι μετά τις πανελλήνιες να ασχοληθείς με τα γερμανικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Λογικά θα δυσκολευτείς, αλλά αυτό εξαρτάται από το πραγματικό σου επίπεδο. Εάν έχεις ευχέρεια λόγου, δεν θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα (οι περισσότεροι στο B2 δεν έχουν). Να έχεις υπόψη σου ότι στις ξένες φιλολογίες δεν μπαίνεις για να βελτιωθείς στη γλώσσα, αλλά θα πρέπει ήδη να είσαι σε ένα πολύ καλό επίπεδο. Είσαι όμως -θεωρητικά τουλάχιστον- σε καλό επίπεδο και εάν νιώθεις ότι χρειάζεσαι βελτίωση, μπορείς μόνος σου το καλοκαίρι μετά τις πανελλήνιες να ασχοληθείς με τα γερμανικά.

Κοιτα γενικα πιστευω οτι ειμαι σε καλο επίπεδο με την εννοια οτι δεν αντιμετωπίζω προβληματα με το λεξιλόγιό ή την κατανοηση καποιου κειμενου.Δηλαδη θα ελεγα οτι είμαι σε ενα επίπτωση Β2 ++

Αλλωστε δεν νομίζω οτι θα ειμαι ο μονος που θα βρίσκεται σε (θεωρητικά) μετριο επίπεδο.Οι περισσότεροι με ενα β2 μαξιμουμ γ1 περνανε

Αλλα προβληματιζομαι .Δεν ξερω αν θα τα καταφέρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Εάν σου αρέσει και είναι ο στόχος σου, να το επιδιώξεις. Στην τελική και να δυσκολευτείς, θα είναι στην αρχή. Πιστεύω ότι δεν χρειάζεται να ανησυχείς τόσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Ποσο δύσκολο ειναι να καταφερεις να ανταποκριθεις στις απαιτήσεις αυτων των τμημάτων με ενα μετριο πτυχίο (B2).Για γερμανική φιλολογία ενδιαφέρομαι προσωπικά

το Β2 είναι ένα καλό επίπεδο και θα σε βοηθήσει στο να εισαχθείς στην σχολή αρκεί όμως να μην επαναπαυτείς εκεί. για να μάθεις άπταιστα μια γλώσσα θέλει πολύ καιρό οπότε αυτό που εσύ θα μπορούσες να κάνεις είναι να συνεχίσεις οπωσδήποτε για Γ1 (και για Γ2, αν έχεις το κουράγιο μετέπειτα) και αν έχεις την δυνατότητα, να κάνεις κάποια ανταλλαγή φοιτητών στην Γερμανία (όχι απαραίτητα μόνο εράσμους, υπάρχουν χίλια δυό προγράμματα που θα μπορούσες να βρεις). το ίδιο είχε κάνει και η καθηγήτρια των Ισπανικών μου στα φοιτητικά της χρόνια διότι κι αυτή με Β2 είχε μπει στην σχολή. όμως έχει ζήσει αρκετά χρόνια στην Ισπανία λόγω νεανικών ανταλλαγών και σπουδών και εννοείται πως τώρα ούτε που καταλαβαίνει κάποιος πως δεν είναι από εκεί.
αν πάλι το να πας Γερμανία είναι δύσκολο, αφοσιώσου στο να πάρεις το Γ1 και φυσικά φρόντιζε να μελετάς και μόνος σου γιατή η απλή προετοιμασία για πτυχίο δεν σημαίνει πως μαθαίνεις και την γλώσσα. καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Εάν σου αρέσει και είναι ο στόχος σου, να το επιδιώξεις. Στην τελική και να δυσκολευτείς, θα είναι στην αρχή. Πιστεύω ότι δεν χρειάζεται να ανησυχείς τόσο.

Ας ελπίσουμε πρωτα να περασω και μετα βλέπουμε.Πάντως κάνω θετικές σκέψεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top