Είναι η Θεολογία επιστήμη;

Giovanni_

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κατά την γνώμη μου δεν είναι επιστήμη,κάποιο τμήμα θεολογίας έχει σίγουρα ορισμένα επιστημονικά μαθήματα όπως κάποια ψυχολογίας και κοινωνιολογίας όσον αφορά την θεολογία.Ορισμένα δεν μπορώ να τα θεωρήσω επιστημονικά όπως κάποια επιλογής που διδάσκεσαι λίγες γνώσεις ορισμένων γλωσσών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Κατά την γνώμη μου δεν είναι επιστήμη,κάποιο τμήμα θεολογίας έχει σίγουρα ορισμένα επιστημονικά μαθήματα όπως κάποια ψυχολογίας και κοινωνιολογίας όσον αφορά την θεολογία.Ορισμένα δεν μπορώ να τα θεωρήσω επιστημονικά όπως κάποια επιλογής που διδάσκεσαι λίγες γνώσεις ορισμένων γλωσσών


Συμφωνώ μαζί σου. Η ψυχολογία είναι επιστήμη, όχι η θεολογία που περιλαμβάνει την ψυχολογία.
Αν διαβάσεις λίγο πιο πάνω, θα δεις τον ορισμό του Odytheology, ο οποίος απ'όσο γνωρίζω, σπουδάζει ποιμαντική θεολογία, άρα γνωρίζει πιο είναι το θέμα του τμήματος του. Ο ορισμός του λοιπόν, είναι αυτός:

Θεολογια λοιπον ειναι η επιστημη που μελετα τις ακτιστες ενεργειες του θεου και το φαινομενο της θρησκειας ανα τον κοσμο. Ειδικότερα χαρακτηρίζεται ως η λογική και συστηματική μελέτη του Θεού και της σχέσης του με τον κόσμο και η μελέτη που διαπραγματεύεται την ύπαρξη, τη φύση και τις ιδιότητες του Θεού, τις αρχές και την εξουσία του, τα δόγματα που ορίζουν την ορθότητα της πίστης και τα λατρευτικά καθήκοντα προς το Θεό. Επιπλέον μπορεί ως όρος να εκφράζει μια θεολογική θεωρία ή σύστημα ή μία ειδική κατηγορία θεολογικού δόγματος. Ακόμη θεολογία, από τις χαλκηδόνιες εκκλησίες, χαρακτηρίζεται η ιδιαίτερη κατάσταση του ανθρώπου, ο οποίος δεχόμενος την αγιαστική χάρη (φωτισμό) του Αγίου Πνεύματος, εκφράζει με τη μαρτυρία του το λόγο, την επιθυμία ή τη γνώση των ενεργειών (τη δυνατή δηλαδή από τον άνθρωπο κατανόηση) του Θεού.

Από τον πιο πάνω ορισμό βλέπουμε πως η θεολογία δεν μπορεί να είναι επιστήμη. Εγώ δέχομαι την θρησκειολογεία ως ένα κλάδο της Ιστορίας που επικεντρώνεται στην ιστορική μελέτη των θρησκειών. Μέχρι εκεί. Αν μου πεις, όμως, πως η θεολογία μελετά "επιστημονικά" τις ενέργειες του θεού (ποιού θεού; ποιές ενέργειες; δείξε μου μια ενέργεια που έχει αποδειχθεί θεική), ή που μελετά την "άσβεστη φλόγα" (ποιά φλόγα; έχει αποδειχθεί κάτι τέτοιο; όχι. τότε πως το μελετάς και μάλιστα επιστημονικά...; ), τότε όλα αυτά δεν μπορούν να λέγονται επιστήμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

odytheology

Νεοφερμένος

Ο Menandros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Συμφωνώ μαζί σου. Η ψυχολογία είναι επιστήμη, όχι η θεολογία που περιλαμβάνει την ψυχολογία.
Αν διαβάσεις λίγο πιο πάνω, θα δεις τον ορισμό του Odytheology, ο οποίος απ'όσο γνωρίζω, σπουδάζει ποιμαντική θεολογία, άρα γνωρίζει πιο είναι το θέμα του τμήματος του. Ο ορισμός του λοιπόν, είναι αυτός:



Από τον πιο πάνω ορισμό βλέπουμε πως η θεολογία δεν μπορεί να είναι επιστήμη. Εγώ δέχομαι την θρησκειολογεία ως ένα κλάδο της Ιστορίας που επικεντρώνεται στην ιστορική μελέτη των θρησκειών. Μέχρι εκεί. Αν μου πεις, όμως, πως η θεολογία μελετά "επιστημονικά" τις ενέργειες του θεού (ποιού θεού; ποιές ενέργειες; δείξε μου μια ενέργεια που έχει αποδειχθεί θεική), ή που μελετά την "άσβεστη φλόγα" (ποιά φλόγα; έχει αποδειχθεί κάτι τέτοιο; όχι. τότε πως το μελετάς και μάλιστα επιστημονικά...; ), τότε όλα αυτά δεν μπορούν να λέγονται επιστήμη.

σου ειπα σε προσωπικο μυνημα πως ο ορισμος αυτος δεν ειναι δικος μου αλλα ειναι απο το ιντερνετ. αν θες δες βικιπαιδια. αν θες εγω να σου δωσω ορισμο στον εδωσα στο προσωπικο μυνημα μας και σου ειπα: Θεολογια, ειναι (η επιστημη ας την πουμε προχειρα) η οποια μελεταει την σχεση του ανθρωπου με τον Θεο, αλλα και την αντιληψη του ανθρωπου για το θειο. Συγκεκριμενα περιλαμβανει κοινωνιολογικη ερευνα, ιστορικη ερευνα και ψυχολογικη ερευνα. Επισης κατι προς objectivism, μην χρησιμοποιεις την αθεια σου για να τεκμηριωσεις αντιεπιστημονικη την θεολογια γιατι μεχρι και το φαινομενο που εσυ πιστευεις ερευναει

Συν αυτω πιο πανω αναφερεις πως θελουμε να λεγομαστε επιστημονες, επειδη αυτο θα μας δωσει κυρος. Αληθεια???? πιστευεις πως σε μια Ελλαδα που σχεδον το 60% εχει τελειωσει πανεπιστημιο και αρα ειναι επισημονες, θα κατσουν να λογαριασουν τους θεολογους??? να σου πω κιολας οι περισσοτεροι μας εχουν ξεχασμενους απο χερι. εχουμε καταντησει σχολη που μπαινουν ολοι οσοι δεν γραφουν καλα στις πανελλαδικες και οταν καταλαβουν την δυσκολια της σχολης τραβανε τα μαλλια τους. εκτος αυτου οι θεσεις ειναι κορεσμενες και δεν υπαρχει επαγγελματικη αποκατασταση σε μεγαλο βαθμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

odytheology

Νεοφερμένος

Ο Menandros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Ο Αριστοτελης συγκεκριμενα ειχε αναφερει το εξης: Οταν ενα φαινομενο, καταγραφεται απο πολλους ανθρωπους με ομοιο τροπο, αυτο ειναι γνωση ενος αντικειμενου. Προχωρωντας λοιπον βλεπουμε πως η κοινωνιολογια ακριβως αυτο κανει. μελεταει τις καταγραφες των κοινωνιολογων και βλεποντας λοιπον τον κοινο αξονα τους, βγαζει συμπερασμα. αυτη ειναι επιστημη σωστα???
Η θεολογια λοιπον που βλεπει την ταση του ανθρωπου παγκοσμιως να πιστευει στον θεο, και αυτο να καταγραφεται με ομοιο τροπο (π.χ. προσευχη, νηστεια κ.α.)δεν καθιστα γνωση??? αρα δεν εξαγεται συμπερασμα??? αρα δεν ειναι επιστημη??? οκ και θα μου πεις μα ο ΘΕΟΣ δεν ειναι κατι απτο για να σου το παρουσιασει η Θεολογια. και η κοινωνιολογια εχει κατι το απτο να σου παρουσιασει??? η μηπως η ψυχολογια??? την στιγμη που υπαρχουν ανθρωποι στον πλανητη μας που πιστευουν πως δεν υπαρχει ψυχη αλλα πως ολα ειναι τρικς του εγκεφαλου. Δεν ξερω εγω απλα ρωταω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
σου ειπα σε προσωπικο μυνημα πως ο ορισμος αυτος δεν ειναι δικος μου αλλα ειναι απο το ιντερνετ. αν θες δες βικιπαιδια. αν θες εγω να σου δωσω ορισμο στον εδωσα στο προσωπικο μυνημα μας και σου ειπα: Θεολογια, ειναι (η επιστημη ας την πουμε προχειρα) η οποια μελεταει την σχεση του ανθρωπου με τον Θεο, αλλα και την αντιληψη του ανθρωπου για το θειο. Συγκεκριμενα περιλαμβανει κοινωνιολογικη ερευνα, ιστορικη ερευνα και ψυχολογικη ερευνα.

να σου πω κιολας οι περισσοτεροι μας εχουν ξεχασμενους απο χερι. εχουμε καταντησει σχολη που μπαινουν ολοι οσοι δεν γραφουν καλα στις πανελλαδικες και οταν καταλαβουν την δυσκολια της σχολης τραβανε τα μαλλια τους.

Σου ζήτησα να μου πεις πως ορίζεις το αντικείμενό σου. Μου έδωσες έναν ορισμό και δεν μου είπες ότι είναι από Βικιπαίδεια. Δεν μπορώ να φταίω που υπέθεσα πως ο ορισμός είναι δικός σου. :worry:

Επισης κατι προς objectivism, μην χρησιμοποιεις την αθεια σου για να τεκμηριωσεις αντιεπιστημονικη την θεολογια γιατι μεχρι και το φαινομενο που εσυ πιστευεις ερευναει

Σε κανένα σημείο των μηνυμάτων μου δεν "χρησιμοποίησα την αθεία μου". Αυτό δεν βγάζει καν νόημα για εμένα. Πως μπορώ να χρησιμοποιήσω την αθεία μου; Την λογική μου χρησιμοποίησα και εξήγησα για ποιό λόγο δεν θεωρώ την Θεολογία ως επιστήμη.

εκτος αυτου οι θεσεις ειναι κορεσμενες και δεν υπαρχει επαγγελματικη αποκατασταση σε μεγαλο βαθμο.

Οι θέσεις είναι κορεσμένες γιατί δουλειά θα βρεις κυρίως στον δημόσιο τομέα. Για τον ιδιωτικό τομέα, οι θεολόγοι είναι άχρηστοι. Χρήσιμοι είναι οι επιστήμονες. Δεν λέω ότι εσύ προσωπικά είσαι άχρηστος. Ας μην παρεξηγηθώ. Εσένα προσωπικά δεν σε γνωρίζω καθόλου. Απλώς λέω πως το επάγγελμα του θεολόγου για την αγορά εργασίας είναι αχρείαστο.

Συν αυτω πιο πανω αναφερεις πως θελουμε να λεγομαστε επιστημονες, επειδη αυτο θα μας δωσει κυρος. Αληθεια???? πιστευεις πως σε μια Ελλαδα που σχεδον το 60% εχει τελειωσει πανεπιστημιο και αρα ειναι επισημονες, θα κατσουν να λογαριασουν τους θεολογους???

Φυσικά και προσδίδει κύρος η Επιστήμη. Είναι κάτι που λειτουργεί, σε αντίθεση με τις ψευδοεπιστήμες. Γιαυτό και προσδίδει κύρος.

Για τον ίδιο λόγο που οι αστρολόγοι παρουσιάζοντε ως επιστήμονες, θέλετε και εσείς να παρουσιάζεστε ως επιστήμονες.

Προχωρωντας λοιπον βλεπουμε πως η κοινωνιολογια ακριβως αυτο κανει. μελεταει τις καταγραφες των κοινωνιολογων και βλεποντας λοιπον τον κοινο αξονα τους, βγαζει συμπερασμα. αυτη ειναι επιστημη σωστα???
Η θεολογια λοιπον που βλεπει την ταση του ανθρωπου παγκοσμιως να πιστευει στον θεο, και αυτο να καταγραφεται με ομοιο τροπο (π.χ. προσευχη, νηστεια κ.α.)δεν καθιστα γνωση??? αρα δεν εξαγεται συμπερασμα??? αρα δεν ειναι επιστημη??? την στιγμη που υπαρχουν ανθρωποι στον πλανητη μας που πιστευουν πως δεν υπαρχει ψυχη αλλα πως ολα ειναι τρικς του εγκεφαλου. Δεν ξερω εγω απλα ρωταω.

Ο Αριστοτελης συγκεκριμενα ειχε αναφερει το εξης: Οταν ενα φαινομενο, καταγραφεται απο πολλους ανθρωπους με ομοιο τροπο, αυτο ειναι γνωση ενος αντικειμενου.

Καταρχάς, ο Αριστοτέλης δεν είχε το αλάθητο. Το λέω αυτό επειδή βασίζεις όλο το μήνυμά σου στον Αριστοτέλη.

Ο άνθρωπος δεν έχει καμία τάση να πιστεύει σε θεό. Όλοι οι άνθρωποι γεννιούντε άθεοι. Γι'αυτό και ο καθένας μετά πιστεύει στον θεό των γονιών του. Επειδή η θρησκεία μαθαίνεται, δεν είναιι φυσική τάση του ανθρώπου.
Φυσική τάση του ανθρώπου είναι ο φόβος του αγνώστου, από τον οποίο γεννάται η θρησκεία. Οπότε υποθέτω μπορείς να πεις πως έμμεσα έχει ο άνθρωπος μια τάση προς την θρησκεία, αφού έχει πρώτα μια τάση να φοβάται ότι δεν κατανοεί και να το θεοποιεί.

Επίσης, η προσευχή και περισσότερο η νηστεία δεν είναι κοινά χαρακτηριστικά όλων των θρησκειών. Μόνο οι νέες μεγάλες θρησκείες όπως ο Χριστιανισμός έχουν την νηστεία. Θρησκείες όπως ο δωδεκαθεισμός γιόρταζαν και τιμούσαν του θεούς τους με αντίθετο τρόπο. για παράδειγμα με μεγάλα γλέντια και φαγοπότια, όχι με νηστείες.
Επιπλέον, οι περισσότερες θρησκείες είχαν θησείες, είτε ανθρώπων είτε ζώων. Επιπλέον, οι περισσότερες θρησκείες ήταν πολυθειστικές. Επιπλέον, επιπλέον, επιπλέον..... Που τα είδες τα κοινά στοιχεία;

οκ και θα μου πεις μα ο ΘΕΟΣ δεν ειναι κατι απτο για να σου το παρουσιασει η Θεολογια. και η κοινωνιολογια εχει κατι το απτο να σου παρουσιασει??? η μηπως η ψυχολογια???

Ναι, η κοινωνιολογία παρουσιάζει την κοινωνία και η ψυχολογία την ανθρώπινη συμπεριφορά. Με άλλα λόγια, η κοινωνολογία εξετάζει την συμπεριφορά των πολιτών ως σύνολο, ενώ η ψυχολογία ως άτομα. Καμία σχέση δεν έχει η κοινωνιολογία και η ψυχολογία με την θεολογία που όρισες.

Για μια ακόμα φορά, έχει σημασία το πως ορίζεις τις έννοιες. Πως ορίζεις την ψυχή; Ως κάτι υπερφυσικό, μαγικό, θεικό κτλ; Τότε όχι, δεν θεωρώ πως υπάρχει ψυχή. Η ψυχολογία μελετά την ψυχοσύνθεση του ανθρώπου, δηλαδή τον εσωτερικό του κόσμο (τις σκέψεις του) και το πως αυtός επιδρά στην συμπεριφορά του.

Τέλος, η κοινωνιολογία και η ψυχολογία έχουν φέρει αποτελέσματα, σε αντίθεση με την θεολογία. Έχουν γίνει πολλά πειράματα ψυχολογικά και κοινωνιολογικά. Δεν θα στα πω, μπορείς να τα ψάξεις. Ωστόσο υπάρχουν αποτελέσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

odytheology

Νεοφερμένος

Ο Menandros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Σου ζήτησα να μου πεις πως ορίζεις το αντικείμενό σου. Μου έδωσες έναν ορισμό και δεν μου είπες ότι είναι από Βικιπαίδεια. Δεν μπορώ να φταίω που υπέθεσα πως ο ορισμός είναι δικός σου. :worry:



Σε κανένα σημείο των μηνυμάτων μου δεν "χρησιμοποίησα την αθεία μου". Αυτό δεν βγάζει καν νόημα για εμένα. Πως μπορώ να χρησιμοποιήσω την αθεία μου; Την λογική μου χρησιμοποίησα και εξήγησα για ποιό λόγο δεν θεωρώ την Θεολογία ως επιστήμη.



Οι θέσεις είναι κορεσμένες γιατί δουλειά θα βρεις κυρίως στον δημόσιο τομέα. Για τον ιδιωτικό τομέα, οι θεολόγοι είναι άχρηστοι. Χρήσιμοι είναι οι επιστήμονες. Δεν λέω ότι εσύ προσωπικά είσαι άχρηστος. Ας μην παρεξηγηθώ. Εσένα προσωπικά δεν σε γνωρίζω καθόλου. Απλώς λέω πως το επάγγελμα του θεολόγου για την αγορά εργασίας είναι αχρείαστο.



Φυσικά και προσδίδει κύρος η Επιστήμη. Είναι κάτι που λειτουργεί, σε αντίθεση με τις ψευδοεπιστήμες. Γιαυτό και προσδίδει κύρος.

Για τον ίδιο λόγο που οι αστρολόγοι παρουσιάζοντε ως επιστήμονες, θέλετε και εσείς να παρουσιάζεστε ως επιστήμονες.





Καταρχάς, ο Αριστοτέλης δεν είχε το αλάθητο. Το λέω αυτό επειδή βασίζεις όλο το μήνυμά σου στον Αριστοτέλη.

Ο άνθρωπος δεν έχει καμία τάση να πιστεύει σε θεό. Όλοι οι άνθρωποι γεννιούντε άθεοι. Γι'αυτό και ο καθένας μετά πιστεύει στον θεό των γονιών του. Επειδή η θρησκεία μαθαίνεται, δεν είναιι φυσική τάση του ανθρώπου.
Φυσική τάση του ανθρώπου είναι ο φόβος του αγνώστου, από τον οποίο γεννάται η θρησκεία. Οπότε υποθέτω μπορείς να πεις πως έμμεσα έχει ο άνθρωπος μια τάση προς την θρησκεία, αφού έχει πρώτα μια τάση να φοβάται ότι δεν κατανοεί και να το θεοποιεί.

Επίσης, η προσευχή και περισσότερο η νηστεία δεν είναι κοινά χαρακτηριστικά όλων των θρησκειών. Μόνο οι νέες μεγάλες θρησκείες όπως ο Χριστιανισμός έχουν την νηστεία. Θρησκείες όπως ο δωδεκαθεισμός γιόρταζαν και τιμούσαν του θεούς τους με αντίθετο τρόπο. για παράδειγμα με μεγάλα γλέντια και φαγοπότια, όχι με νηστείες.
Επιπλέον, οι περισσότερες θρησκείες είχαν θησείες, είτε ανθρώπων είτε ζώων. Επιπλέον, οι περισσότερες θρησκείες ήταν πολυθειστικές. Επιπλέον, επιπλέον, επιπλέον..... Που τα είδες τα κοινά στοιχεία;



Ναι, η κοινωνιολογία παρουσιάζει την κοινωνία και η ψυχολογία την ανθρώπινη συμπεριφορά. Με άλλα λόγια, η κοινωνολογία εξετάζει την συμπεριφορά των πολιτών ως σύνολο, ενώ η ψυχολογία ως άτομα. Καμία σχέση δεν έχει η κοινωνιολογία και η ψυχολογία με την θεολογία που όρισες.

Για μια ακόμα φορά, έχει σημασία το πως ορίζεις τις έννοιες. Πως ορίζεις την ψυχή; Ως κάτι υπερφυσικό, μαγικό, θεικό κτλ; Τότε όχι, δεν θεωρώ πως υπάρχει ψυχή. Η ψυχολογία μελετά την ψυχοσύνθεση του ανθρώπου, δηλαδή τον εσωτερικό του κόσμο (τις σκέψεις του) και το πως αυtός επιδρά στην συμπεριφορά του.

Τέλος, η κοινωνιολογία και η ψυχολογία έχουν φέρει αποτελέσματα, σε αντίθεση με την θεολογία. Έχουν γίνει πολλά πειράματα ψυχολογικά και κοινωνιολογικά. Δεν θα στα πω, μπορείς να τα ψάξεις. Ωστόσο υπάρχουν αποτελέσματα.

οπα οπα. μισο. τι????? δεν εκαναν νηστεια στις δωδεκαθειστικες θρησκειες???? αληθεια???? κοιτα οι ιερεις πριν κανουν θυσιες στους θεους τους ειχαν ολοι εναν τροπο νηστεια (κυριως απο τροφες) που θεωρουσαν καθαρση. (ψαξτο) επισης ο βουδισμος εχει νηστεια, το ισλαμ εχει νηστεια, και μαλιστα και πιο αυστηρες απο την χριστιανικη. (ψαξτο και αυτο)να τα τα κοινα στοιχεια λοιπον γιαυτο δες τα και συ.

παρακατω, η θρησκεια μαθαινεται οκ. ο Θεος δεν μαθαινεται φιλε μου ομως απο την στιγμη που ο ανθρωπος εγινε homο sapiens αρχισε να αντιλαμβανεται την εννοια του θεου (τοιχογραφιες σπηλαιων, μαρτυρουν τετοια φαινομενα). Ισχυει πως ο φοβος του ανθρωπου τον οδηγησε στην κατανοηση του θεου οχι στην ευφευρεση του. πολυ απλα γιατι να ευφευρεσε τον θεο ο ανθρωπος??? αμα ηταν ετσι γιατι αρχισαν ολοι και το πιστευαν??? γιατι παντου εμφανιστηκε αυτο το φαινομενο της πιστης σε ανωτερη δυναμη??? πολυ απλα αμα ο ανθρωπος δημιουργησε στο μυαλο του τον θεο γιατι να μην μπορει να σκεφτει κατι ανωτερο απο τον θεο???

καμια σχεση η θεολογια με την ψυχολογια??? σου υπενθιμιζω πως αυτα τα τμηματα των ανθρωπιστικων επιστημων συνεργαζονται στενα. Η ψυχολογια και η κοινωνιολογια εχουν φερει αποτελεσματα οντως. η θεολογια οχι??? εισαι σιγουρος???? εισαι σιγουρος πως θα ηξερες τοσα για τοσες θρησκειες χωρις την θεολογια??? εισαι σιγουρος οτι θα ηξερες για γραφες??? για συγγραματα??? η θεολογια δεν εχει φερει αποτελεσμα??? αντε οκ να το δεχτω (που δεν το δεχομαι αλλα anyway) η κοινωνιολογια τι αποτελεσματα εφερε? αυτο που εκανε ειναι να δει πς συμπεριφερομαστε εγω και εσυ σε διαφορες συνθηκες και να βγαλει συμπερασματα. αμα ειχε φερει αποτελεσματα τοτε δεν θα υπηρχαν πολεμοι, ουτε εχθροτητες μεταξυ των ανθρωπων και πολλα αλλα κοινωνικα προβλημματα. για την ψυχολογια συμφωνω

οσο για τους αστρολογους, που σου ειπα για ψευδοεπιστημες απλα βγαζουν θεωριες χωρις να εχουν να σου πουν κατι το απτο. η θεολογια εχει, και γραφες και πηγες και πολλα απο πολλες θρησκειες. οι αλλοι απλα αερολογουν με βαση τα αστερια, κατι που εμεις δεν κανουμε. αυτο αποδεικνυει την μεγαλη αγνοια ως προς το αντικειμενο της θεολογιας (κατι που το κανει ολη η συζητηση δηλαδη)

ναι οντως για εναν αθεο ειμαστε παντελως αχρηστοι. εχεις δικιο. για τους πιστους ομως ειμαστε χρησιμοι και αλλου ειμαστε χρησιμοι αλλα καλο ειναι να σε αφησω να το ερευνησεις εστω και λιγο για να δεις και να καταλαβεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
οπα οπα. μισο. τι????? δεν εκαναν νηστεια στις δωδεκαθειστικες θρησκειες???? αληθεια???? κοιτα οι ιερεις πριν κανουν θυσιες στους θεους τους ειχαν ολοι εναν τροπο νηστεια (κυριως απο τροφες) που θεωρουσαν καθαρση. (ψαξτο) επισης ο βουδισμος εχει νηστεια, το ισλαμ εχει νηστεια, και μαλιστα και πιο αυστηρες απο την χριστιανικη. (ψαξτο και αυτο)να τα τα κοινα στοιχεια λοιπον γιαυτο δες τα και συ.

so? Θυσίες, πολυθεισμός, θεοποίηση φυσικών φαινομένων. Υπάρχουν τεράστιες διαφορές, still.

παρακατω, η θρησκεια μαθαινεται οκ. ο Θεος δεν μαθαινεται φιλε μου ομως απο την στιγμη που ο ανθρωπος εγινε homο sapiens αρχισε να αντιλαμβανεται την εννοια του θεου (τοιχογραφιες σπηλαιων, μαρτυρουν τετοια φαινομενα). Ισχυει πως ο φοβος του ανθρωπου τον οδηγησε στην κατανοηση του θεου οχι στην ευφευρεση του. πολυ απλα γιατι να ευφευρεσε τον θεο ο ανθρωπος??? αμα ηταν ετσι γιατι αρχισαν ολοι και το πιστευαν??? γιατι παντου εμφανιστηκε αυτο το φαινομενο της πιστης σε ανωτερη δυναμη??? πολυ απλα αμα ο ανθρωπος δημιουργησε στο μυαλο του τον θεο γιατι να μην μπορει να σκεφτει κατι ανωτερο απο τον θεο???

Επί 10 λεπτά προσπαθούσα να συνέλθω. Δεν πίστευα αυτά που διάβαζα... :eek:
"απο την στιγμη που ο ανθρωπος εγινε homο sapiens αρχισε να αντιλαμβανεται την εννοια του θεου".
Καταλαβαίνεις πόσο λάθος είναι η παραπάνω πρόταση, ή καλύτερα να το εξηγήσω; Θα το εξηγήσω καλού-κακού.
Δεν υπάρχει δεδομένη χρονική στιγμή που ο άνθρωπος "έγινε" Χομο Σαπιενς. Γιατί είναι τόσο δύσκολο για τους ένθεους να κατανοήσουν την εξέλιξη των ειδών; Ή μήπως την κατανοήτε αλλά την αγνοείτε; Είναι λάθος να πεις "όταν ο άνθρωπος έγινε χομο σαπιενς". Είναι λάθος για 10 λόγους τουλάχιστον.

Τέλος πάντων. Το αγνοώ και συνεχίζω. Ο άνθρωπος δεν έχει τον θεό μέσα του. Μέσα του έχει τον φόβο του αγνώστου, γιαυτό και θεοποιεί ότι φοβάται. Φοβάται τον κεραυνό, γεννιέται ο θεός του κεραυνού. Φοβάται την απέραντη θάλασσα, γεννιέται ο θεός των θαλασσών. Φοβάται τον θάνατο, γεννιέται ο θεός σου. Ο φόβος του ανθρώπου δεν αποτελεί απόδειξη ύπαρξης κάποιου θεού. Δεν μπορω να στο εξηγήσω καλύτερα. Ο άνθρωπος θεοποιεί από την φύση του πράγματα, αυτό δεν σημαίνει πως υπάρχει κάποιος θεός.
Ο φόβος του δεν τον οδήγησε στην "κατάνόηση του θεού". Τον οδήγησε στην δημιουργία του θεού. Δηλαδή ο φόβος του ανθρώπου για τον κεραυνό τον οδήγησε την κατανόηση του κεραυνού; Όχι βέβαια. Απλά τον έκανε να μην φοβάται τον κεραυνό τόσο πολύ. Ο θεός του κεραυνού δεν υπάρχει. τον δημιούργησε ο άθρωπος ε τον ίδιο τρόπο που δημιούργησε κάθε άλλη θεότητα.

Το άλλο περί ανωτερότητας δεν το κατάλαβα. Τι εννοεις "δεν μπορεί να σκεφτεί κάτι ανώτερο από τον θεό"; Τι ψευδοεπιχείρημα είναι τούτο; Ο άνθρωπος πειραματίζεται με πολυσύμπαντα, πολυδιαστάσεις, Θεωρία των χορδών, άπειρο χωροχρόνο και άλλα τόσα πολλά. Δεν καταλαβαίνω καν τι θες να πεις.

Το φαινόμενο της θρησκείας εμφανίστηκε παντού απλά επειδή παντού οι άνθρωποι είχαν την ανάκγη να εξηγήσουν τα ανεξήγητα. Πολύ απλά πράγματα. Ο άνθρωπος είναι ατελές ον, γιαυτό και οι ατέλειες του φαίνονται όπου και αν είναι.

καμια σχεση η θεολογια με την ψυχολογια??? σου υπενθιμιζω πως αυτα τα τμηματα των ανθρωπιστικων επιστημων συνεργαζονται στενα.

Δεν με συγκινεί αυτή η υπενθύμηση.
Η αστρολογία συνεργάζεται στενά με την ανστρονομία. Ε και;

εισαι σιγουρος πως θα ηξερες τοσα για τοσες θρησκειες χωρις την θεολογια??? εισαι σιγουρος οτι θα ηξερες για γραφες??? για συγγραματα??? η θεολογια δεν εχει φερει αποτελεσμα???

Γνωρίζω πράγματα για κάποιες θρησκείες επειδή τις μελέτησα ιστορικά. Τι σχέση έχει η "μελέτη των ενεργειών του θεού" που μου έλεγες εσύ ότι κάνει η θεολογία; Εγώ απλά διάβασα για τις αφρικάνικες θρησκείες π.χ.
Ούτε θεό μελέτησα, ούτε άγιο πνεύμα και άσβεστη φλόγα. Απλά διάβαζα για τις μυθολογίες των αφρικανών. Τι σχέση έχει η θεολογία σου; Ιστορία και αρχαιολογία είναι.

αντε οκ να το δεχτω (που δεν το δεχομαι αλλα anyway) η κοινωνιολογια τι αποτελεσματα εφερε? αυτο που εκανε ειναι να δει πς συμπεριφερομαστε εγω και εσυ σε διαφορες συνθηκες και να βγαλει συμπερασματα. αμα ειχε φερει αποτελεσματα τοτε δεν θα υπηρχαν πολεμοι, ουτε εχθροτητες μεταξυ των ανθρωπων και πολλα αλλα κοινωνικα προβλημματα. για την ψυχολογια συμφωνω

Τι πράγμα....; Δεν θα υπήρχαν πόλεμοι...; Δεν θα υπήρχαν εχρθότητες...; Και ποιός σου είπε πως αυτό στοχεύουν οι κοινωνιολόγοι ή πως αυτός είναι ο πρωταρχικός τους σκοπός; Πάμε από το κακό στο χειρότερο. Δεν μου δείχνεις πως γνωρίζεις τι είναι η κοινωνιολογία, οπότε δεν θα πω κάτι παραπάνω. :worry:

οσο για τους αστρολογους, που σου ειπα για ψευδοεπιστημες απλα βγαζουν θεωριες χωρις να εχουν να σου πουν κατι το απτο. η θεολογια εχει, και γραφες και πηγες και πολλα απο πολλες θρησκειες. οι αλλοι απλα αερολογουν με βαση τα αστερια, κατι που εμεις δεν κανουμε. αυτο αποδεικνυει την μεγαλη αγνοια ως προς το αντικειμενο της θεολογιας (κατι που το κανει ολη η συζητηση δηλαδη)

Οι γραφές ανήκουν στην Ιστορία και την αρχαιολογία.
Πες μου, τι απτό έχουμε για τις ενέργειες του θεού και την άσβεστη φλόγα που τσουρουφλάει; Ενδιαφέρομαι να μάθω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

odytheology

Νεοφερμένος

Ο Menandros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
so? Θυσίες, πολυθεισμός, θεοποίηση φυσικών φαινομένων. Υπάρχουν τεράστιες διαφορές, still



Επί 10 λεπτά προσπαθούσα να συνέλθω. Δεν πίστευα αυτά που διάβαζα... :eek:
"απο την στιγμη που ο ανθρωπος εγινε homο sapiens αρχισε να αντιλαμβανεται την εννοια του θεου".
Καταλαβαίνεις πόσο λάθος είναι η παραπάνω πρόταση, ή καλύτερα να το εξηγήσω; Θα το εξηγήσω καλού-κακού.
Δεν υπάρχει δεδομένη χρονική στιγμή που ο άνθρωπος "έγινε" Χομο Σαπιενς. Γιατί είναι τόσο δύσκολο για τους ένθεους να κατανοήσουν την εξέλιξη των ειδών; Ή μήπως την κατανοήτε αλλά την αγνοείτε; Είναι λάθος να πεις "όταν ο άνθρωπος έγινε χομο σαπιενς". Είναι λάθος για 10 λόγους τουλάχιστον.

Τέλος πάντων. Το αγνοώ και συνεχίζω. Ο άνθρωπος δεν έχει τον θεό μέσα του. Μέσα του έχει τον φόβο του αγνώστου, γιαυτό και θεοποιεί ότι φοβάται. Φοβάται τον κεραυνό, γεννιέται ο θεός του κεραυνού. Φοβάται την απέραντη θάλασσα, γεννιέται ο θεός των θαλασσών. Φοβάται τον θάνατο, γεννιέται ο θεός σου. Ο φόβος του ανθρώπου δεν αποτελεί απόδειξη ύπαρξης κάποιου θεού. Δεν μπορω να στο εξηγήσω καλύτερα. Ο άνθρωπος θεοποιεί από την φύση του πράγματα, αυτό δεν σημαίνει πως υπάρχει κάποιος θεός.
Ο φόβος του δεν τον οδήγησε στην "κατάνόηση του θεού". Τον οδήγησε στην δημιουργία του θεού. Δηλαδή ο φόβος του ανθρώπου για τον κεραυνό τον οδήγησε την κατανόηση του κεραυνού; Όχι βέβαια. Απλά τον έκανε να μην φοβάται τον κεραυνό τόσο πολύ. Ο θεός του κεραυνού δεν υπάρχει. τον δημιούργησε ο άθρωπος ε τον ίδιο τρόπο που δημιούργησε κάθε άλλη θεότητα.

Το άλλο περί ανωτερότητας δεν το κατάλαβα. Τι εννοεις "δεν μπορεί να σκεφτεί κάτι ανώτερο από τον θεό"; Τι ψευδοεπιχείρημα είναι τούτο; Ο άνθρωπος πειραματίζεται με πολυσύμπαντα, πολυδιαστάσεις, Θεωρία των χορδών, άπειρο χωροχρόνο και άλλα τόσα πολλά. Δεν καταλαβαίνω καν τι θες να πεις.

Το φαινόμενο της θρησκείας εμφανίστηκε παντού απλά επειδή παντού οι άνθρωποι είχαν την ανάκγη να εξηγήσουν τα ανεξήγητα. Πολύ απλά πράγματα. Ο άνθρωπος είναι ατελές ον, γιαυτό και οι ατέλειες του φαίνονται όπου και αν είναι.



Δεν με συγκινεί αυτή η υπενθύμηση.
Η αστρολογία συνεργάζεται στενά με την ανστρονομία. Ε και;



Γνωρίζω πράγματα για κάποιες θρησκείες επειδή τις μελέτησα ιστορικά. Τι σχέση έχει η "μελέτη των ενεργειών του θεού" που μου έλεγες εσύ ότι κάνει η θεολογία; Εγώ απλά διάβασα για τις αφρικάνικες θρησκείες π.χ.
Ούτε θεό μελέτησα, ούτε άγιο πνεύμα και άσβεστη φλόγα. Απλά διάβαζα για τις μυθολογίες των αφρικανών. Τι σχέση έχει η θεολογία σου; Ιστορία και αρχαιολογία είναι.



Τι πράγμα....; Δεν θα υπήρχαν πόλεμοι...; Δεν θα υπήρχαν εχρθότητες...; Και ποιός σου είπε πως αυτό στοχεύουν οι κοινωνιολόγοι ή πως αυτός είναι ο πρωταρχικός τους σκοπός; Πάμε από το κακό στο χειρότερο. Δεν μου δείχνεις πως γνωρίζεις τι είναι η κοινωνιολογία, οπότε δεν θα πω κάτι παραπάνω. :worry:



Οι γραφές ανήκουν στην Ιστορία και την αρχαιολογία.
Πες μου, τι απτό έχουμε για τις ενέργειες του θεού και την άσβεστη φλόγα που τσουρουφλάει; Ενδιαφέρομαι να μάθω.

1ο) ως προς την ταυτοτητα υπαρχει διαφορα οχι ως προς την ιδιοτητα.

2ο)λανθασμενο για 10 λογους οι οποιοι δεν αναφερονται. οκ (ασχολιαστο)

3ο) αυτο ειναι αποψη σου και δεν παυει να ειναι μια θεωρια που καταριπτεται. (ας το παρουμε χριστιανικα) δεν δημιουργηθηκε ο Χριστος στο μυαλο καποιων. (υπαρχει ιστορικα αποδεδειγμενη η υπαρξη του).

4ο) δεν ειναι ψευδοεπιχειρημα εφοσον εσυ δεν το καταλαβαινεις. εννοω π.χ. τι δημιουργησε τον θεο??? οτι και να τον δημιουργησε ειναι θεος. αυτο εννοω με ενα παραδειγμα.

5ο) δεν ειχα σκοπο να σε συγκινησω με την υπενθιμηση, και περι αστρολογιας σου μιλησα παραπανω και φαινεται πως δεν καταλαβες αυτο που εννοω. ξανα ριχτο μια ματια αν θες.

6ο) μα αφου το βλεπεις επιφανιακα πως θες να καταλαβεις??? μπορει να μην ισχυουν μας δινουν ομως στοιχεια πως οι ανθρωποι πιστευουν οντως κατι για καποιον λογο και τι αποτελεσμα φερνει αυτο.

7ο)αρα η κοινωνιολογια μου λεει απλα τι γινετε γυρω μου??? χωρις σκοπο χωρις τιποτα απολυτως??? απλα μελεταμε και αιντε κουτουρου βγαζουμε και ενα συμπερασμα χωρις λογο ετσι για να υπαρχει δηλ???

8ο) οι γραφες ναι ανηκουν εκει μεχρι το σημειο της ανακαλυψης απο εκει και περα το νοημα ποιος το αναλαμβανει???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top